انواع روش‌های کاشت مژه دائمی طبیعی

m1

مژه‌ها نقش بسیار مهمی در زیبایی و تقارن چهره دارند. به لحاظ زیستی، مژه‌ها وظیفه دارند که از چشم‌ها در برابر آسیب و ورود آشغال و ذرات گرد غبار محافظت کنند. اما مژه‌ها نقش مهمی نیز در زیبایی صورت دارند و کسانی که مژه‌های کم پوشت و کوتاهی دارند ممکن است در مورد ظاهر خود احساس بسیار بدی داشته باشند. عمل کاشت مژه، روش نسبتاً جدیدی است که پیش از این برای درمان افرادی به کار برده می‌شد که به دلایل ژنتیکی، آسیب جراحی ، سوختگی یا بیماری آلوپسی به طور کامل مژه‌های خود را از دست داده بودند. اخیراً از این روش برای پرپشت کردن و بلند کردن مژه‌ها در افرادی که مژه دارند نیز استفاده می‌شود.

اگر شما مژه‌های پرپشت و بلندی ندارید، نیازی نیست که تمام مدت به استفاده از لوازم آرایشی یا مژه‌های مصنوعی متوسل شوید. اگر به دنبال راه‌حلی دائمی برای پرپشت کردن و زیباسازی مژه‌های خود هستید، عمل کاشت مژه راه‌حل مناسبی برای شما است. متخصصین در کلینیک زیبایی رازی شما را به دقت ارزیابی می‌کنند تا تعداد گرافت‌های موی مورد نیاز برای پیوند را تعیین کنند تا شما را به نتایج دلخواهتان برسانند. کاشت مژه، عملی غیرتهاجمی و ایمن است که برای بهبود زیبایی و جذابیت چهره‌ی شما طراحی شده است.به منظور دریافت مشاوره در خصوص کاشت مژه و مطرح کردن سؤالات خود یا رزرو نوبت در کلینیک رازی می‌توانید با شماره‌های 02188334029و 02188333259 تماس حاصل فرمایید.

کاشت مژه چیست؟


کاشت مژه یکی از روش‌های بسیار ایمن برای پرپشت کردن مژه‌ها و زیبایی چشم است که نتایجی کاملاً قابل پیش‌بینی و تضمین‌شده دارد. این روش مشابه با روش معمول پیوند موی سر می‌باشد که در آن فولیکول‌های سالم و مقاوم مو از پشت سر (یا ناحیه دیگری از بدن) گرفته می‌شوند و سپس با دقت زیاد در پلک کاشته می‌شوند تا مژه‌های بلند و پرپشت را ایجاد کنند. به طور کلی، معمولاً بین 60 تا 70 فولیکول مو روی هر پلک کاشته می‌شود. این موها، پس از به ثمر رسیدن پیوند، مانند سایر موهای بدن شروع به رشد می‌کنند. این جراحی تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و عملی سرپایی و مختصر است. انجام عمل کاشت مژه طبیعی معمولاً چند ساعت زمان می‌برد و زمان دقیق جراحی برای هر بیمار متفاوت است.

دلایل انجام جراحی  کاشت مژه


درست مانند عمل کاشت موی سر، کاشت مژه نیز ممکن است به دلایل مختلفی انجام شود:

 • آسیب‌های فیزیکی به مژه مانند جراحات صورت و صدمات ناشی از تصادفات ماشین، آسیب‌های ایجاد شده در حین کار، سوختگی با حرارت یا مواد شیمیایی، تاتو کردن پلک و کشیده شدن مژه‌ها و ریزش آن‌ها بر اثر استفاده زیاد از مژه‌ی مصنوعی
 • انجام برخی درمان‌ها یا عمل‌های جراحی. انجام عمل جراحی روی پلک برای ترمیم آسیب‌دیدگی پلک یا برداشتن توده‌ی تومور که موجب برداشته شدن فولیکول‌های مو در پلک و ایجاد جای زخم در پلک می‌شود.
 • ابتلا به بیماری تریکوتیلومانیا که در ان شخص بیمار، به طور بی‌اختیار و وسواسی، مژه‌های خود را می‌کند.
 • نداشتن مو در تمامی قسمت‌های بدن و از جمله پلک‌ها بر اثر یک بیماری ارثی
 • ممکن است شما بر اثر آرایش کردن روزانه و مکرر به طور دائمی به مژه‌های خود آسیب وارد کنید و برای مثال اشتباهاً در هنگام اصلاح کردن، مژه‌های خود را بکنید و یا بیش از اندازه از ریمل استفاده کنید.

مزایا


 • روشی ایمن و مؤثر
 • نتایجی با ظاهر کاملاً طبیعی
 • ماندگاری دائمی نتایج

چگونگی کاشت مژه


m7

اولین مرحله از عمل کاشت مژه، برداشتن فولیکول‌های مو از ناحیه دیگری از بدن یا سر است. معمولاً فولیکول‌های مورد نیاز برای کاشت مژه از پشت سر گرفته می‌شوند. این فولیکول‌ها بلند‌تر هستند و نسبت به ریزش نیز مقاومت بیشتری دارند و بنابراین برای کاشت در پلک بالایی مناسب هستند. در ابتدا ناحیه مورد نظر در پشت سر بی‌حس می‌شود و یک برش بسیار کوچک و نازک از پوست سر برداشته می‌شود و پوست سر مجدداً بخیه زده می‌شود. گرفتن فولیکول‌های مورد نیاز برای پیوند مو، عمل ساده و مختصری است که کمتر از 10 دقیقه زمان می‌برد. بعد از برش دادن سر و گرفتن فولیکول‌های مو، تکنسین‌ها،  بافت به دست آمده را در زیر میکروسکوپ، به قسمت‌های بسیار کوچکی تقسیم می‌کنند که هر قسمت دارای یک فولیکول مجزا است. پزشک جراح شخصاً فولیکول‌های مناسب برای کاشت را انتخاب می‌کند و توجه می‌کند که موهایی با اندازه بلند‌تر (بین 3 تا 4 اینچ) را انتخاب می‌کند، چرا که این فولیکول‌ها با سهولت بیشتری در پلک بالایی کاشته می‌شوند. بعد از آماده‌سازی فولیکول‌هایی که قرار است پیوند زده شوند، پلک بالایی بی‌حس می‌شود و گرافت‌ها با استفاده از یک سوزن منحنی در پلک کاشته می‌شوند. جراح در هنگام انجام این عمل از ذره‌بین مخصوص جراحی استفاده می‌کند که تصویر را تا شش برابر بزرگتر نشان می‌دهد تا بتواند با ظرافت و دقت، هر فولیکول را در محل صحیح و با زاویه و جهت صحیح قرار دهد. در حالت عادی، پلک شما دارای 100 الی 150 مژه است. در جراحی کاشت مژه ما سعی می‌کنیم که بین 25 تا 60 فولیکول مو به پلک بالایی اضافه کنیم. این عمل معمولاً بین 3 تا 4 ساعت طول می‌کشد و درصد موفقیت آن بین 80 تا 90 درصد است که درصد بسیار بالا و اطمینان بخشی است.

نتایج


با توجه به پیشرفت‌های صورت گرفته در تکنیک پیوند مو در پزشکی، موی کاشته شده بلافاصله پس از جراحی شروع به رشد می‌کند. پرپشت شدن مژه‌ها تنها ظرف چند هفته پس از جراحی قابل‌مشاهده است. مژه‌های کاشته شده از اندازه‌ی عادی مژه‌ها نیز بیشتر رشد می‌کنند  و با گذشت سه ماه از عمل کاشت مژه، طول مژه‌های کاشته شده به سه سانتی‌متر می‌رسد. افراد می‌توانند به دلخواه خود مژه‌های خود را کوتاه کنند و یا بگذارند که مژه‌ها بلند شوند.مژه‌هایی که در پلک کاشته می‌شوند از موهای پشت سر گرفته شده‌اند و به همین خاطر دارای همان خصوصیات قبلی بوده و مانند قبل رشد می‌کنند. به همین خاطر مژه‌های جدید شما به طور مرتب نیاز به کوتاه کردن دارند تا به اندازه‌ی قبلی باقی بمانند و ظاهری سالم و طبیعی داشته باشند. همچنین بهتر است که این موها را با فرمژه حالت دهید تا مانند سایر موهای طبیعی مژه دارای قوس و حالت دار باشند.

عوارض


طی عمل جراحی با استفاده از یک پد محافظتی مخصوص از چشم محافظت می‌شود و تا کنون طی عمل جراحی‌های ما آسیبی به چشم بیمار وارد نشده است. بروز سایر عوارض پس از جراحی نیز بسیار نادر است. در مواردی ممکن است تورم و هماتوم خفیف تا متوسط رخ دهد که ظرف چند روز برطرف می‌شود.

بهبودی


طی 3 الی 4 روز پس از کاشت مژه، اطراف هر یک از موهای کاشته شده، پوسته یا خون دلمه شده‌ی بسیار کوچکی قرار دارد که به‌خودی‌خود خشک می‌شود و می‌ریزد و همچنین پلک شما تا حدودی قرمز و کمی متورم خواهد بود. قرمزی و تورم مژه مکن است نهایتاً تا یک هفته ادامه داشته باشد اما در اغلب موارد شما می‌توانید روز سوم تا پنجم پس از کاشت مژه به انجام فعالیت‌های قبلی خود ادامه دهید، بدون آنکه هیچ نشانه‌ای از انجام عمل کاشت مژه در چهره شما نمایان باشد. بخیه‌های که در پشت سر زده شده‌اند قابل جذب هستند و بنابراین لازم نیست برای کشیدن بخیه‌ها به کلینیک مجدداً مراجعه کنید. موهای کاشته شده در حدود دو هفته‌ی بعد، ریزش می‌کنند که این مورد امری طبیعی است. این موها طی سه ماه بعدی مجدداً شروع به رشد می‌کنند و برای همیشه ماندگار خواهند بود.

عوارض جانبی


 • عفونت پلک، برای جلوگیری از گسترش پیدا کردن عفونت، لازم است که عفونت سریعاً تشخیص داده شده و درمان شود.
 • تورم و کبودی
 • جابه‌جا شدن گرافت‌های کاشته شده بر اثر دست زدن بیمار به چشم یا خاراندن چشم که موجب می‌شود مژه‌ها در جهت ناصحیحی رشد کنند.
 • موی زیر پوستی
 • اکتروپیون (برگشتگی پلک پایین به سمت خارج) پلک پایین حالت افتاده پیدا می‌کند و از مرکز چشم دور می‌شود.
 • انتروپیون (برگشتگی پلک به سمت داخل)
 • عدم قرار دادن مژه‌ها در پلک در زاویه و جهت مناسب و یا کیفیت نامناسب مژه‌ی کاشته شده به علت استفاده از موهای خشن به منظور پیوند مو

هزینه


هزینه‌ی نهایی کاشت مژه به تعداد گرافت‌های پیوند زده شده و تکنیک به کار رفته برای کاشت مو بستگی دارد.