تزریق ژل و چربی برای گونه گذاری بدون جراحی

0

روش‌های متعددی برای بهبود خصوصیات چهره وجود دارند که می‌توانند منجر به تغییرات اساسی در ظاهر کلی صورت شوند. برای مثال اصلاح بینی می‌تواند موجب تغییرات بسیاری در ظاهر کلی صورت شود. با جراحی گوش نیز می‌توان تغییرات مشابهی را ایجاد کرد. چیزی که بیشتر افراد در نظر نمی‌گیرند، تفاوت قابل ملاحظه‌ای است که استخوان‌های گونه می‌توانند در ظاهر چهره ایجاد کنند. برجسته بودن گونه می‌تواند موجب خوش‌تراش شدن و زیبایی شود که همیشه به دنبال آن بوده‌اید.

جهت بازیابی حجم از دست رفته گونه‌ها در اثر افزایش سن یا خوش‌فرم کردن صورت، متخصصین ما در کلینیک رازی می‌توانند فیلرهایی (پر کننده) را در ناحیه گونه تزریق کنند. در حالی که مواد قابل تزریق متعددی وجود دارد، اما انواع مختلف تاثیرات متغیری به همراه خواهند داشت و میزان ماندگاری آنها نیز یکسان نمی‌باشد. برای اصلاح موقت، ممکن است پزشک فیلرهای اسید هیالورونیک و نیز محرک‌های کلاژن (که ماندگاری بیشتری دارند) را توصیه کند. برای یک راه حل دائمی‌تر می‌توان تزریق چربی را در نظر گرفت که در آن چربی از شکم یا ران برداشته شده و به صورت تزریق می‌شود. با اینکه ممکن است برای دستیابی به نتایج مطلوب به چندین جلسه‌ی درمان نیاز باشد، اما نتایج آن ماندگاری بیشتری دارد که برخی از بیماران آن را ترجیح می‌دهند. برای ارتباط با مشاورین کلینیک رازی و طرح سوالات خود می‌توانید با شماره‌های 02188334029 و 02188333259 تماس حاصل نمایید.

روش‌های برجسته‌سازی گونه بدون جراحی


تزریق ژل

1

در کلینیک رازی، چندین نوع از موثرترین و بهترین ژل‌های تزریقی ارائه می‌شوند که هر یک دارای خصوصیات ضد پیری خاصی جهت برطرف کردن مشکلات مختلف هستند. تنها یک متخصص ماهر می‌تواند میزان ژل تزریقی را بررسی کرده و بهترین ژل و نواحی مطلوب تزریق را جهت دستیابی به نتایج طبیعی تعیین کند. تزریق فیلرهای درم در واقع یک نوع هنر است و ما در کلینیک رازی سال‌ها تجربه در زمینه تزریق ژل‌های صورت داریم. ژل‌ها موجب صاف شدن پوست شده و ظاهری پُرتر و جوان‌تر ایجاد می‌کنند. نتایج این روش برای برجسته سازی گونه معمولاً فوری بوده و گاهی اوقات در طول زمان با تحریک بدن به تولید کلاژن بیشتر بهبود پیدا می‌کنند.

انواع مختلف ژل عبارتند از:

  • Juvéderm XC: یک ژل نرم است که حاوی اسید هیالورونیک می‌باشد که بطور طبیعی در بدن تولید می‌شود. این ژل موجب برطرف شدن چین و چروک‌های گردن و نیز خطوط لبخند می‌گردد. این ژل را همچنین می‌توان برای برجسته‌سازی گونه و لب  استفاده کرد یا با لیفت صورت ترکیب کرد. نتایج آن بین ۹ تا ۱۲ ماه ماندگار است.
  • Juvéderm Voluma XC: این ژل نوع غلیظ‌تر ژل Juvéderm است که بصورت عمیق‌تر در پوست تزریق می‌شود و اغلب برای برجسته‌سازی گونه بدون جراحی جهت ترمیم گونه‌های تخت و افتاده که حجم خود را از دست داده‌اند، استفاده می‌شود. همچنین می‌توان از آن برای اصلاح ناحیه زیر چانه استفاده کرد. تزریق گونه در برخی بیماران تا دو سال دوام دارند.
  • Juvéderm Volbella XC: این ژل به منظور اضافه کردن حجم گونه‌ها  یا لب‌ها بصورت نامحسوس و ظریف و برطرف کردن خطوط عمودی دور لب استفاده می‌شود.
  • Radiesse: این محصول از میکروسفرهای هیدروکسی‌آپاتیت کلسیمی زیست سازگار معلق در ژل تشکیل شده است. این ژل برای چین و چروک‌ها و خطوط عمیق موثر بوده و می‌تواند نواحی زیر چانه را لیفت کند. رادیس برای برجسته کردن گونه نیز قابل استفاده است.
  • Belotero Balance: این ژل یک فیلر اسید هیالورونیک است که گزینه‌ای مناسب برای برجسته‌سازی گونه بوده و برای خطوط و چین و چروک‌های سطحی صورت بهترین تاثیر را دارد. این خطوط شامل گودی‌ زیر چشم‌ها، خطوط اخم، خطوط دور لب، خطوط نازولابیال، خطوط لبخند و خطوط ماریونت می‌باشند. ماندگاری این محصول بین ۴ تا ۹ ماه است. بیشتر ژل‌های تزریقی همراه با لیدوکائین هستند تا در حین عمل راحتی بیمار فراهم شود. از بی‌حسی موضعی نیز می‌توان برای کاهش درد استفاده کرد. یک سوزن بسیار نازک برای تزریق ژل گونه به لایه‌های عمیق پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش معمولاً تنها چند دقیقه طول می‌کشد اما در صورت استفاده از بی‌حسی، باید برای اثر کردن ماده بی‌حس کننده برای مدت کوتاهی منتظر بمانید. واکنش‌های آلرژیک در اثر این محصولات بسیار نادر می‌باشند بنابراین نیازی به آزمایش پوست نیست.

تزریق چربی

2

تزریق چربی ممکن است یک گزینه مناسب برای اشخاصی باشد که به دنبال بازیابی حجم صورت خود هستند. افرادی که این روش را انجام می‌دهند باید در وضعیت سلامتی خوبی بوده و مقدار چربی کافی برای انتقال داشته باشند. هم مردان و هم زنان می‌توانند از روش تزریق چربی به منظور برجسته‌سازی گونه‌های خود استفاده کنند. در حالی که افراد پیرتر ممکن است به منظور بازیابی حجم از دست رفته صورت خود بیشتر به این روش تمایل داشته باشند، اما بطور کلی هر شخصی که از میزان برجستگی گونه‌های خود ناراضی است می‌تواند این روش را انتخاب نماید. برجسته کردن گونه با تزریق چربی یک روش سرپایی است و بلافاصله پس از درمان، بیمار می‌تواند به منزل خود مراجعه کند.

فرایند برجسته کردن گونه با تزریق چربی بسیار ساده است، هرچند نیاز به مهارت و تخصص کافی بالایی دارد.

  • اعمال بی‌حس کننده: برای شروع، ناحیه صورت با بی‌حسی موضعی بی‌حس می‌شود.
  • برداشت چربی: سپس پزشک چربی را جهت برجسته کردن گونه برداشت می‌کند. چربی ممکن است از باسن، ران یا شکم برداشته شود.
  •  فراوری چربی: چربی برداشته شده فراوری می‌گردد. این مرحله شامل جدا کردن و سپس استخراج سلول‌های چربی از مایعات اطراف چربی است.
  •  سلول‌های چربی برداشته شده به گونه‌ها تزریق می‌شوند.

بهبودی

پس از تزریق چربی جهت برجسته کردن گونه، ممکن است مقداری تورم، قرمزی و کبودی در ناحیه‌ای که چربی برداشته شده است، مشاهده شود. این عوارض پس از یک تا هفت روز برطرف می‌شوند. گن‌های فشاری بر روی ناحیه اطراف صورت قرار می‌گیرند و از بیمار خواسته می‌شود تا حدود یک هفته فشاری بر این ناحیه وارد کند. این درمان ممکن است کمی دردناک باشد اما چندان شدید نمی‌باشد. ممکن است پزشک مسکن تجویز کند یا از بیمار خواسته شود تا پس از درمان تیلنول مصرف کند.

عوارض

یکی از اصلی‌ترین عوارض مرتبط با تزریق چربی جهت برجسته کردن چانه، جذب مجدد چربی است. مقدار مشخصی از چربی جذب بدن می‌شود اما این اتفاق برای ژل‌ها رخ نمی‌دهد. سایر عوارض احتمالی شامل ایجاد توده‌های ریز و سفت شدن چربی تزریق شده است. با اینکه ویژگی این روش طبیعی بودن آن است، اما ممکن است چربی به صورت توده‌های ریز یا سخت تبدیل شود. ممکن است در اثر موارد بالا درد و ناراحتی وجود داشته باشد. همچنین خطر ایجاد کیست‌هایی در ناحیه تزریق وجود دارد.

هماتوم، آسیب عصبی، خون‌ریزی، عفونت و حتی آمبولی ریوی خطرات دیگری هستند که ممکن است در نتیجه‌ی برجسته کردن گونه رخ دهند. ظاهر غیر جذاب نیز از دیگر عوارض می‌باشد. در صورتی که این روش بصورت صحیح انجام نشود، ممکن است ظاهر صورت، متورم و غیر طبیعی باشد یا فاقد تقارن کافی باشد.

هزینه


هزینه تزریق چربی یا ژل متغیر است. تجربه و اعتبار پزشک و نیز موقعیت جغرافیایی کلینیک نیز بر روی قیمت تاثیر می‌گذارد. عامل دیگر، میزان چربی یا ژل مورد نیاز و نوع آنها است.