رفع و از بین بردن غبغب با درمان های جراحی و غیر جراحی

ghabghab

غبغب حالتی است که در آن لایه‌های چربی در زیر چانه تجمع می‌یابند. غبغب عمدتاً با اضافه‌وزن در ارتباط است اما ممکن است بدون آنکه فرد مبتلا به اضافه‌وزن و چاقی باشد، به غبغب مبتلا گردد. عوامل ژنتیکی یا افتادگی پوست در اثر افزایش سن نیز می‌توانند باعث ایجاد غبغب گردد. گزینه‌های مؤثری برای درمان غبغب با روش های غیر جراحی و همراه با جراحی وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توان نشانه‌های پیری را برطرف و چربی اضافی اطراف فک و زیر چانه را اصلاح نمود.

متناسب بودن ظاهر گردن و فک، باعث افزایش اعتمادبه‌نفس و جوانی در افراد می‌شود. بنابراین جای تعجب نیست که بسیاری از افراد تمایل دارند بخشی از چربی‌های ذخیره‌شده در زیر چانه را اصلاح نمایند، تا ظاهر آن‌ها زیباتر و متناسب گردد. متخصصین ما در کلینیک پوست و موی رازی، ناحیه غبغب شما را به‌صورت دقیق ارزیابی کرده و نوع پوست شما را مشخص خواهند نمود تا بهترین درمان مناسب بر اساس شرایط و نیاز شما تعیین گردد. درمان‌های مؤثر برای رفع غبغب می‌تواند شامل مواردی همچون لیزر لیپولیز، تزریق چربی، کرایولیپولیز، لیفت گردن و جراحی غبغب باشد. این روش‌های درمانی در رفع چربی‌های غبغب بسیار مؤثر هستند، بنابراین می‌توانند اعتمادبه‌نفس بیماران را مجدداً بازگرداند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص رفع غبغب و مطرح کردن سؤالات خود می‌توانید با شماره‌های 02188334029 و 02188333259 تماس حاصل فرمایید.

غبغب چیست؟


اگر شما دارای غبغب باشید، بدین معناست که در زیر چانه و در نزدیکی گلوی شما چربی‌های اضافه تجمع یافته‌اند. این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که لایه‌های چربی زیر جلدی در اطراف گردن شروع به تجمع کرده و در نهایت پوست در این ناحیه دچار افتادگی می‌شود. با ایجاد چین‌وچروک‌هایی در این ناحیه ظاهر شما دچار غبغب خواهد شد. این حالت در افراد مسن و افرادی که دچار اضافه‌وزن هستند شایع‌تر است. علاوه بر افتادگی پوست و تجمع چربی‌ها، کاهش حجم عضلات صورت و گردن نیز می‌تواند باعث ایجاد غبغب گردد.

 علل


  • افزایش وزن و مصرف غذاهای چرب، باعث تجمع چربی در بدن شما می‌شود، چانه نیز همانند سایر بخش‌های بدن مستعد ذخیره‌سازی چربی‌ها است. در این حالت پوست تحت کشش قرار گرفته و در نهایت از شکل اولیه خود فاصله می‌گیرد.
  • کاهش وزن زیاد و سریع می‌تواند‌ موجب ایجاد تغییرات در پوست شود، در این شرایط ظاهر پوست با شکل اولیه خود متفاوت خواهد بود. کاهش وزن سریع باعث شل شدن پوست می‌گردد، بخصوص در مناطقی از بدن که پوستان آویزان است، در نتیجه به این دلیل چانه می‌تواند دچار غبغب گردد.
  • سن: افراد مسن نسبت به افراد جوان راحت‌تر و سریع‌تر دچار غبغب می‌گردند. همگام با افزایش سن ماهیچه‌های آن‌ها ضعیف شده و پوست از عضلات جدا می‌گردد. از آنجاکه پوست حاوی چربی‌های ذخیره‌شده است، سنگین‌تر شده و آویزان می‌گردد. بنابراین ظاهر این افراد مبتلا به غبغب خواهد بود.
  • ژنتیک و وراثت: برخی افراد به‌واسطه وراثت و ژن‌ها در ظاهر خود دچار غبغب خواهند شد.
  • نوع ماهیچه‌ها و ساختار استخوانی: ساختار استخوانی برخی افراد به‌گونه‌ای است که استخوان فک آن‌ها جلوتر آمده و باعث می‌شود چانه پایین‌تر آید. بنابراین به‌صورت طبیعی در این افراد غبغب افزایش می‌یابد. شکل و حجم ماهیچه‌های صورت بخش زیادی از ظاهر چهره را تشکیل خواهند داد.
  • حجم و تراکم سلول‌های چربی در یک ناحیه از پوست: در مقایسه با دیگران برخی افراد در بخشی‌هایی از پوست خود، سلول‌های چربی بیشتری دارند. اگر تراکم سلول‌های چربی در ناحیه چانه بیشتر باشد، در اثر آن ممکن است به غبغب مبتلا گردید.
  • چاقی: افراد جوان در اثر چاقی ممکن است به غبغب مبتلا گردند. افراد چاق چربی بیشتری در بدن خود ذخیره می‌کنند، بنابراین پوست آن‌ها نیز چربی بیشتری خواهد داشت. چربی‌ها باعث آویزان شدن پوست گردیده و در نتیجه باعث ایجاد غبغب خواهند شد.
  • وضعیت قرارگیری سر: اگر به‌صورت مداوم وضعیت قرارگیری سر در حالت خاصی قرار داشته باشد، در پاسخ، بدن برای افزایش تعادل سر تلاش می‌کنند در اطراف چانه، ماهیچه‌ و چربی‌ها را افزایش دهد. برای مثال اگر شما به‌صورت مداوم به سمت پایین خم بشوید، در نتیجه حجم ماهیچه‌ها و چربی‌های زیر چانه شما افزایش خواهند داشت.
  • حرکات صورت: برخی از حرکت‌های صورت به‌سادگی ممکن است باعث تغییراتی در چهره، از جمله ناحیه چانه شوند. بنابراین چنین حالت‌هایی می‌تواند به تشکیل غبغب منجر شود.

متقاضی مناسب برای درمان غبغب


متقاضی مناسب برای درمان غبغب با روش های غیر جراحی و یا همراه با جراحی باید از پوستی انعطاف‌پذیر و ارتجاع‌پذیر برخوردار باشد تا بتوانند به‌خوبی با این درمان سازگاری پیداکرده و بهبودی لازم را به دست آورد. بیمارانی که پوست اضافی زیادی دارند نمی‌توانند بهره‌ی چندانی از این روش درمانی به دست آورند. همچنین کاندیدای مناسب باید از سلامتی عمومی خوبی برخوردار باشد، مصرف سیگار را ترک کرده باشد و به‌صورت واقع‌بینانه نتیجه جراحی غبغب را درک نماید.

 درمان و رفع غبغب


 لیزر لیپولیز

ghabghab5لیزر لیپولیز می‌تواند با استفاده از انرژی حرارتی لیزر، چربی‌های اضافی را ذوب کرده و به ‌ظاهر پوست تناسب ببخشد.ازآنجایی‌که فیبر لیزری بسیار نازک است و می‌تواند چربی‌های گردن را به‌راحتی ذوب نماید، با استفاده از یک لوله بسیار نازک با قطری حدود 2.5 میلی‌متر می‌توان چربی‌های اضافی گردن را رفع نمود. علاوه بر آن حرارت ایجاد شده می‌تواند قدرت و استحکام پوست را افزایش داده و به جمع شدن آن کمک نماید. در درمان لیپوساکشن به کمک لیزر، در اغلب موارد تنها از مقداری بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود. در این فرایند درمانی، تنها چربی‌های اضافه برداشته می‌شود، در این روش پوست اضافه حذف نشده و خاصیت ارتجاعی پوست نیز افزایش نخواهد یافت.

مزوتراپی

ghabghab6

مزوتراپی یک روش درمانی غیرتهاجمی است که به‌واسطه آن می‌توان تجمع خفیف چربی‌ها را در نواحی مشکل‌ساز مانند ناحیه غبغب برطرف نمود. در این روش درمانی مقداری از یک ماده فعال که" فسفاتیدیل کولین" (phosphatidylcholine) نامیده می‌شود، ب ه‌صورت مستقیم در بافت چربی تزریق می‌شود. این تزریق در فواصل زمانی برنامه‌ریزی‌شده، در دوزهای معین و در عمق خاصی از پوست صورت می‌پذیرد. در نهایت بافت چربی غبغب ذوب شده و حجم آن ظرف چند روز کاهش میابد. در این فرآیند حذف چربی‌های اضافی تسریع می‌گردد و نیازی به بی‌حسی در ناحیه تزریق نمی‌باشد. از آنجاکه چربی تجمع یافته پس از برداشت از ناحیه مورد نظر، مجدداً رسوب نخواهد کرد، این روش می‌تواند یک نتیجه دائمی برای بیمار در برداشته باشد.

کرایولیپولیز

ghabghab7

کرایولیپولیز دستگاهی است که به کمک آن می‌توان به تغییر شکل بخش‌هایی از بدن مبادرت ورزید. در این روش درمانی، سلول‌های چربی طی فرآیندی به نام کرایولیپولیز، فریز و حذف خواهند شد. در این درمان سلول‌های چربی ناحیه غبغب تا حدود سه درجه سانتی‌گراد تحت سرما قرار می‌گیرند. در نتیجه داخل سلول‌های چربی کریستال‌هایی شکل خواهد گرفت. هم‌زمان با فریز شدن سلول‌ها، آن‌ها دچار مرگ سلولی می‌شوند، پس‌ ازآن تخریب گشته و متابولیزه می‌گردند. از آنجایی‌که سلول‌های چربی در دمای بالاتری از پوست و سلول‌های ماهیچه‌ای فریز می‌شوند، در این روش احتمال بروز عارضه جدی وجود نخواهد داشت. تنها سلول‌های چربی تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

 لیفت گردن

ghabghab8

در این روش، ابتدا جراح یک برش کوچک بر روی پوست شما ایجاد می‌کند، عموماً در پشت گوش، زیر چانه و در قسمت خط موی ناحیه گردن. سپس جراح توزیع چربی‌های شما را در این نواحی اصلاح کرده و چربی‌های اضافی را توسط لیپوساکشن چانه رفع می‌نماید. ماهیچه‌های شل شده توسط جراح اصلاح گشته و بسته به شرایط شما در صورت نیاز، بافت‌ها تغییر موقعیت داده خواهند شد. سرانجام پوست گردن شما با دقت به جایگاه قبلی خود بازگردانده می‌شود و پوست اضافی آن برداشته خواهد شد. کل فرایند درمان حدود ۲ الی ۴ ساعت طول خواهد کشید.

جراحی غبغب

ghabghab9

در جراحی غبغب یک برش در زیر چانه، جایی که قابل پنهان شدن باشد، ایجاد خواهد شد. پوست چانه بالا آورده خواهد شد تا چربی زیر آن در دسترس قرار بگیرد. اگر چربی اضافی در این ناحیه باشد به‌صورت مستقیم و یا با کمک لیپوساکشن برداشته خواهد شد. اگر ماهیچه پلاتیسمای (پوستی گردن) بیمار شل شده باشد، توسط نخ‌های بخیه ترمیم می‌گردد. این کار از شکل ظاهری گردن پشتیبانی به عمل‌آورده و زوایای آن را اصلاح خواهد کرد. اگر چانه‌ دچار کوچک و عی رفته شده باشد، از یک پروتز چانه استفاده می‌شود تا چانه برجسته‌تر گردد. برش ایجاد شده توسط بخیه‌های قابل‌ جذب بسته خواهد شد.

 هزینه‌


هزینه‌ی رفع و از بین بردن غبغب به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله نوع و روش درمان، امکانات به کار گرفته‌شده،هزینه‌های مربوط به بیهوشی و بی‌حسی، میزان تخصص و تجربه جراح و مکان و شهری که جراحی در آن صورت می‌پذیرد.