آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

آیا لیزر تاتو درد دارد؟ راه های کم کردن درد لیزر پاک کردن خالکوبی

یکی از رایج‌ترین سوالاتی که از متخصصین زیبایی درباره‌ی لیزر تاتو پرسیده می‌شود این است که “این کار چقدر درد دارد؟”
این سؤال ساده به نظر می‌رسد ولی متغییرهای مختلفی وجود دارند که دردناک بودن یا نبودن این روند برای فرد را مشخص می‌کنند.
پزشک جلسات پاک کردن تاتو را برای هر فرد به صورت جداگانه برنامه ریزی می‌کند. روش مورد استفاده برای کاهش درد، طول جلسه و تکنیک مورد استفاده برای هر فرد متفاوت خواهد بود. حسی که هر فرد نسبت به لیزر تاتو خواهد داشت نیز متفاوت خواهد بود.
در زیر به مواردی که هر فردی برای انجام لیزر تاتو باید بداند اشاره می‌کنیم.
آلرت
معمولاً می‌توان با استفاده از لیزر، تاتوهای ناخواسته را به طور کامل از بین برد ولی این کار نیازمند جلسات درمانی متعدد بوده و متاسفانه شما متحمل درد ناشی از لیزر خواهید شد. البته روش‌های مختلفی برای کاهش درد وجود دارند که به کار گرفته خواهند شد.
در کلینیک زیبایی رازی برداشتن انواع خال، تاتو و خالکوبی تحت نظر متخصصین با تجربه با جدیدترین دستگاه‌های لیزر ارائه می‌شود.

عمل پاک کردن تاتو به وسیله‌ی لیزر چگونه است؟


زدن تاتو با وارد کردن جوهر به دومین لایه‌ی پوست یا “درم” انجام می‌شود. همانگونه که بدن شما خرده‌های چوب را به عنوان اجسام خارجی شناخته و برای خارج کردن آن‌ها تلاش می‌کند، جوهر نیز به عنوان جسم خارجی شناخته شده و بدن سعی می‌کند آن را از بین ببرد. روش بدن برای انجام این کار، ارسال گلبول‌های سفید به منظور از بین بردن جوهر است. تنها مشکل این است که حجم جوهر بسیار بیشتر از گلبول‌های سفید است درنتیجه این کار بسیار آهسته انجام می‌شود (به همین دلیل تاتوها پس از گذشت چندین سال کم رنگ می‌شوند). می‌توان از لیزر برای تخریب این ذرات استفاده کرد. درنتیجه جوهر به جریان خون شما جذب شده و همانند دیگر مواد زائد از بدن دفع می‌شود. تعداد جلسات درمانی موردنیاز به عوامل مختلفی بستگی خواهد داشت ازجمله: اندازه‌ی تاتو، موقعیت تاتو، عمق جوهر، رنگ‌های مورد استفاده، از بین بردن کامل یا تنها کم رنگ کردن تاتو و قدرت دستگاه لنفاوی بدن شما برای از بین بردن ذرات کوچک.

میزان درد لیزر تاتو در مقایسه با زدن تاتو


لیزر تاتو می‌تواند دردناک باشد. در این روش درمانی یک زخم سطحی بر روی پوست ایجاد می‌شود که ممکن است باعث درد، کبودی، تورم یا ناراحتی‌های دیگری در طی درمان شود. زمانی که اشعه‌ی پر انرژی لیزر با پوست برخورد می‌کند بسیاری از افراد آن را به ضربه زدن با یک کش لاستیکی یا سوختگی در اثر پاشیدن روغن داغ تشبیه می‌کنند.
با این حال بسیاری از افراد می گویند که درد احساس شده به هنگام پاک کردن تاتو با دردی که هنگام زدن تاتو حس می‌کنید تقریباً برابر است. به طور کلی اگر در زمان زدن تاتو مشکلی نداشته‌اید در زمان پاک کردن آن نیز مشکلی نخواهید داشت.

درد تا چه زمانی باقی خواهد ماند؟


بیماران تنها زمانی درد و ناراحتی را تجربه می‌کنند که تحت درمان قرار دارند (زمانی که لیزر در حال تابش بر روی پوست آن‌هاست). زمانی که درمان به پایان رسید درد یا ناراحتی نیز از بین خواهد رفت. لیزرهای پیشرفته‌ی پاک کننده‌ی تاتو تنها باید یک بار مورد استفاده قرار بگیرند که این کار درمان را بسیار سریع کرده است. این روش بسیار سریع (در حد پیکو ثانیه) به معنی انجام یک جلسه‌ی درمانی کامل در عرض چند دقیقه است درنتیجه بیماران برای زمان بسیار کمتری دچار درد و ناراحتی خواهند شد.

ویژگی‌های تاتوی شما بر میزان درد تاثیرگذار خواهند بود


عوامل مختلفی ازجمله سن تاتو، موقعیت، اندازه و نوع جوهر و رنگ‌های استفاده شده می‌توانند بر روی تعداد جلسات درمانی و طول مدت آن‌ها تاثیرگذار باشند. برای مثال، تاتوهای مشکی نسبت به تاتوهای رنگی راحت‌تر پاک می‌شوند (نیازمند جلسات درمانی کمتر با طول مدت کوتاه‌تر خواهند بود). از آن جایی که درد تنها در زمان انجام درمان ایجاد می‌شود افرادی که تاتوهای آن‌ها نیازمند جلسات درمانی طولانی‌تر است بیشتر دچار درد و ناراحتی خواهند شد.

تحمل درد


هر فردی از نظر تحمل درد متفاوت خواهد بود. جاهای خاصی از بدن نیز حساس‌تر خواهند بود. برخی از افرادی که تاتوی خود را با لیزر پاک کرده‌اند می گویند که در طی درمان هیچ دردی احساس نکرده‌اند در حالی که برخی از آن‌ها با هر پالس لیزر درد شدیدی را متحمل می‌شوند.

کاهش درد


راه‌هایی برای کاهش درد و ناراحتی در طی یک جلسه‌ی لیزر تاتو وجود دارند. افراد می‌توانند قبل از شروع درمان از یک مسکن غیر آسپرین مثل استامینوفن استفاده کنند. تکنیک‌های دیگری نیز برای کاهش درد وجود دارند که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

کرم بی حس کننده

اکثر کلینیک‌ها از نوعی کرم بی حس کننده به منظور کاهش درد و ناراحتی استفاده می‌کنند. این کرم حداقل نیم ساعت قبل از شروع درمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته این کرم تنها کمی پوست را بی حس کرده و حس فرد را به طور کامل از بین نمی‌برد.
این کرم‌ها معمولاً حاوی غلظت‌های متفاوتی از پریلوکائین، بنزوکائین، لیدوکائین یا تتراکائین هستند. تمامی این مواد بر روی پوست خاصیت بی حس کنندگی خواهند داشت.
برخی از این کرم‌ها بدون نیاز به نسخه‌ی پزشک قابل تهیه بوده و برخی دیگر از آن‌ها به نسخه نیاز دارند. کلینیک‌هایی که از کرم‌های بی حس کننده استفاده می‌کنند ممکن است از بیمار بخواهند تا قبل از آمدن به کلینیک و در خانه، کرم را استفاده کند. این امر به دلیل زمان بر بودن تأثیر این کرم‌هاست.

دستگاه هوای سرد

شما می‌توانید تقریباً در همه‌ی کلینیک‌های لیزر پیشرفته، دستگاه‌های هوای سرد را پیدا کنید. این روش یکی از موثرترین راه‌ها برای کاهش درد لیزر است. این دستگاه هوای سرد را بر روی منطقه‌ی مورد درمان می‌دمد. می‌توان از این دستگاه قبل از درمان، در طی درمان و پس از آن استفاده کرد.

کمپرس سرد

اگر چیزی می‌سوزد، منطقی است که سوزش را با سرما از بین ببرید. کمپرس سرد یا کمپرس یخ قبل و بعد از درمان یکی از روش‌های عالی برای کاهش درد است. سرما می‌تواند پوست را بی حس کرده و ناراحتی آن را تا حدی کاهش دهد.

تزریق لیدوکائین

لیدوکائین یک ماده‌ی بی حسی موضعی است که معمولاً توسط متخصصین زیبایی در طی جراحی پلاستیک تزریق می‌شود. این تزریقات تأثیر آنی داشته ولی ممکن است بسته به اندازه‌ی تاتو به چند تزریق نیاز داشته باشید. ممکن است انجام این تزریقات در همه‌ی کلینیک‌ها انجام نشود چراکه باید توسط فرد متخصص انجام شوند.

5 راه برای تسریع پاک کردن تاتو با لیزر


بیماران ممکن است به 6 تا 12 جلسه‌ی درمانی نیاز داشته باشند.
می‌توان با انجام اقداماتی، این روند را تسریع کرده و دستگاه ایمنی بدن را تقویت کرد تا سریع‌تر تاتو را از بین ببرد. لیزر جوهر تاتو را خرد کرده و آن را به ذراتی تبدیل می‌کند که توسط پاسخ ایمنی بدن از بین می‌روند. درنتیجه افرادی که دستگاه ایمنی قوی‌تری دارند معمولاً در زمان کمتری می‌توانند تاتوهای خود را از بین ببرند.
در زیر به 5 روش برای از بین بردن هر چه سریع‌تر جوهر به وسیله‌ی تقویت دستگاه ایمنی اشاره می‌کنیم:

ترک سیگار

پزشکان به شدت افراد را به ترک سیگار توصیه می‌کنند چراکه برای پوست مضر است. هر سیگار با دارا بودن بیش از 4000 نوع ماده‌ی شیمیایی می‌تواند باعث بروز مشکلات اساسی برای سلامت فرد مثل سرطان ریه و بیماری‌های قلبی شود. برای پاک کردن تاتو نیز، سیگار کشیدن دستگاه ایمنی را ضعیف کرده و کارایی هر جلسه‌ی درمانی را کاهش می‌دهد. سیگار کشیدن همچنین بر روی ترمیم زخم نیز اثر منفی مستقیم خواهد داشت. این به معنی نیاز به جلسات درمانی بیشتر و هزینه‌های بالاتر می‌باشد. در یک مطالعه، افرادی که سیگار می‌کشیدند پس از 10 جلسه‌ی درمانی در مقایسه با افراد غیر سیگاری، 70 درصد سرعت کمتری برای پاک شدن تاتو داشتند.

ورزش

تسریع روند پاک کردن تاتو می‌تواند به سادگی افزایش ضربان قلب باشد. ورزش منظم می‌تواند دستگاه ایمنی و گردش خون را تقویت کرده که درنتیجه‌ی آن ذرات جوهر با سرعت بیشتری از بین خواهند رفت. افرادی که در طول جلسات لیزر تاتو، فعالیت فیزیکی را به برنامه‌ی خود اضافه می‌کنند سریع‌تر به نتیجه خواهند رسید.

مراقبت در برابر خورشید

جلوگیری از قرار گرفتن در معرض نور خورشید می‌تواند روند درمان را سریع‌تر کند. دلیل این امر نیز تضعیف سیستم ایمنی در برابر نور خورشید است. به علاوه بیمارانی که دچار آفتاب سوختگی می‌شوند باید قبل از قرار گرفتن مجدد تحت درمان، تا زمان بهبودی کامل پوست خود صبر کنند که این کار نیز طول درمان آن‌ها را افزایش خواهد داد. اگر قصد خارج شدن از منزل را دارید حتماً از کرم‌های ضد آفتاب با کیفیت استفاده کنید (کرم‌های دارای SPF بیش از 30 و حاوی حداقل 7 تا 10 درصد اکسید روی) و روی تتوی خود را با لباس‌ها مقاوم به UV بپوشانید.

آب کافی

آیا می‌دانستید که نوشیدن آب کافی راهی برای داشتن پوست سالم است؟ آبرسانی مناسب باعث فعالیت بهینه‌ی دستگاه ایمنی و مبارزه‌ی بهتر با ذرات جوهر خواهد شد. در زمان درمان سعی کنید روزانه حداقل دو لیتر آب بنوشید و مصرف الکل و دیگر مواد دافع آب را محدود کنید.

خواب

از بین رفتن سریع تاتو می‌تواند به سادگی خوابیدن بیشتر به هنگام شب باشد. کمبود خواب می‌تواند تا حد زیادی دستگاه ایمنی را تضعیف کند. پس حتماً در طول درمان خود، هر شب به مقدار کافی بخوابید (اکثر افراد بزرگسال نیازمند 7 تا 9 ساعت خواب هستند).

مشاوره رایگان