آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

آیا لیزر تاتو درد دارد؟ راه های کم کردن درد لیزر پاک کردن خالکوبی

یکی از رایج‌ترین سوالاتی که از متخصصین زیبایی درباره‌ی لیزر تاتو پرسیده می‌شود این است که “این کار چقدر درد دارد؟”
این سؤال ساده به نظر می‌رسد ولی متغییرهای مختلفی وجود دارند که دردناک بودن یا نبودن این روند برای فرد را مشخص می‌کنند.
پزشک جلسات پاک کردن تاتو را برای هر فرد به صورت جداگانه برنامه ریزی می‌کند. روش مورد استفاده برای کاهش درد، طول جلسه و تکنیک مورد استفاده برای هر فرد متفاوت خواهد بود. حسی که هر فرد نسبت به لیزر تاتو خواهد داشت نیز متفاوت خواهد بود.
در زیر به مواردی که هر فردی برای انجام لیزر تاتو باید بداند اشاره می‌کنیم.
آلرت
معمولاً می‌توان با استفاده از لیزر، تاتوهای ناخواسته را به طور کامل از بین برد ولی این کار نیازمند جلسات درمانی متعدد بوده و متاسفانه شما متحمل درد ناشی از لیزر خواهید شد. البته روش‌های مختلفی برای کاهش درد وجود دارند که به کار گرفته خواهند شد.
در کلینیک زیبایی رازی برداشتن انواع خال، تاتو و خالکوبی تحت نظر متخصصین با تجربه با جدیدترین دستگاه‌های لیزر ارائه می‌شود.

عمل پاک کردن تاتو به وسیله‌ی لیزر چگونه است؟


جوهر تاتو با وارد کردن رنگ در دومین لایه پوست، یعنی درم، انجام می‌شود. همانطور که بدن شما خرده‌های چوب را به عنوان اجسام خارجی تشخیص می‌دهد و سعی می‌کند آن‌ها را از بین ببرد، جوهر نیز به عنوان جسم خارجی شناخته شده و بدن تلاش می‌کند آن را از بین ببرد. روشی که بدن برای انجام این کار استفاده می‌کند، ارسال گلبول‌های سفید به منظور از بین بردن جوهر است. اما چالش اینجاست که حجم جوهر بسیار بیشتر از گلبول‌های سفید است، بنابراین این فرایند بسیار آهسته انجام می‌شود و به همین دلیل، تاتوها پس از مدتی کم رنگ می‌شوند.

اما می‌توان از لیزر برای تخریب این ذرات استفاده کرد. با استفاده از لیزر، جوهر تاتو به جریان خون جذب می‌شود و همانند سایر مواد زاید، از بدن دفع می‌شود. تعداد جلسات لازم برای درمان این وضعیت به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله اندازه تاتو، موقعیت آن، عمق جوهر، رنگ‌های استفاده شده، آیا تاتو کاملاً حذف می‌شود یا فقط کم رنگ می‌شود، و همچنین قدرت سیستم لنفاوی بدن شما در از بین بردن ذرات رنگ.

میزان درد لیزر تاتو در مقایسه با زدن تاتو


لیزر تاتو می‌تواند دردناک باشد. در این روش درمانی یک زخم سطحی بر روی پوست ایجاد می‌شود که ممکن است باعث درد، کبودی، تورم یا ناراحتی‌های دیگری در طی درمان شود. زمانی که اشعه‌ی پر انرژی لیزر با پوست برخورد می‌کند بسیاری از افراد آن را به ضربه زدن با یک کش لاستیکی یا سوختگی در اثر پاشیدن روغن داغ تشبیه می‌کنند.
با این حال بسیاری از افراد می گویند که درد احساس شده به هنگام پاک کردن تاتو با دردی که هنگام زدن تاتو حس می‌کنید تقریباً برابر است. به طور کلی اگر در زمان زدن تاتو مشکلی نداشته‌اید در زمان پاک کردن آن نیز مشکلی نخواهید داشت.

درد تا چه زمانی باقی خواهد ماند؟


بیماران تنها زمانی درد و ناراحتی را تجربه می‌کنند که تحت درمان قرار دارند (زمانی که لیزر در حال تابش بر روی پوست آن‌هاست). زمانی که درمان به پایان رسید درد یا ناراحتی نیز از بین خواهد رفت. لیزرهای پیشرفته‌ی پاک کننده‌ی تاتو تنها باید یک بار مورد استفاده قرار بگیرند که این کار درمان را بسیار سریع کرده است. این روش بسیار سریع (در حد پیکو ثانیه) به معنی انجام یک جلسه‌ی درمانی کامل در عرض چند دقیقه است درنتیجه بیماران برای زمان بسیار کمتری دچار درد و ناراحتی خواهند شد.

ویژگی‌های تاتوی شما بر میزان درد تاثیرگذار خواهند بود


عوامل مختلفی ازجمله سن تاتو، موقعیت، اندازه و نوع جوهر و رنگ‌های استفاده شده می‌توانند بر روی تعداد جلسات درمانی و طول مدت آن‌ها تاثیرگذار باشند. برای مثال، تاتوهای مشکی نسبت به تاتوهای رنگی راحت‌تر پاک می‌شوند (نیازمند جلسات درمانی کمتر با طول مدت کوتاه‌تر خواهند بود). از آن جایی که درد تنها در زمان انجام درمان ایجاد می‌شود افرادی که تاتوهای آن‌ها نیازمند جلسات درمانی طولانی‌تر است بیشتر دچار درد و ناراحتی خواهند شد.

تحمل درد


هر فردی از نظر تحمل درد متفاوت خواهد بود. جاهای خاصی از بدن نیز حساس‌تر خواهند بود. برخی از افرادی که تاتوی خود را با لیزر پاک کرده‌اند می گویند که در طی درمان هیچ دردی احساس نکرده‌اند در حالی که برخی از آن‌ها با هر پالس لیزر درد شدیدی را متحمل می‌شوند.

کاهش درد


راه‌هایی برای کاهش درد و ناراحتی در طی یک جلسه‌ی لیزر تاتو وجود دارند. افراد می‌توانند قبل از شروع درمان از یک مسکن غیر آسپرین مثل استامینوفن استفاده کنند. تکنیک‌های دیگری نیز برای کاهش درد وجود دارند که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

کرم بی حس کننده

بیشتر کلینیک‌ها از نوعی کرم بی حس کننده برای کاهش درد و ناراحتی استفاده می‌کنند. این کرم حداقل نیم ساعت قبل از شروع درمان بر روی پوست قرار می‌گیرد. اما این کرم تنها کمی پوست را بی حس کرده و حس فرد را به طور کامل از بین نمی‌برد. این کرم‌ها معمولاً حاوی غلظت‌های متفاوتی از پریلوکائین، بنزوکائین، لیدوکائین یا تتراکائین هستند که بر روی پوست خاصیت بی حس کنندگی دارند. برخی از این کرم‌ها بدون نیاز به نسخه‌ی پزشک قابل تهیه بوده و برخی دیگر از آن‌ها به نسخه نیاز دارند. کلینیک‌هایی که از کرم‌های بی حس کننده استفاده می‌کنند ممکن است از بیمار بخواهند تا قبل از آمدن به کلینیک و در خانه، از این کرم استفاده کند، زیرا تأثیر این کرم‌ها زمان‌بر است.

دستگاه هوای سرد

در اکثر کلینیک‌های لیزر پیشرفته، می‌توانید دستگاه‌های هوای سرد را پیدا کنید. این روش یکی از موثرترین روش‌ها برای کاهش درد لیزر است. این دستگاه هوای سرد را بر روی منطقه‌ی مورد درمان می‌دهد و می‌توان از آن قبل از درمان، در طی درمان و پس از آن استفاده کرد.

کمپرس سرد

اگر چیزی می‌سوزد، منطقی است که سوزش را با سرما از بین ببرید. کمپرس سرد یا کمپرس یخ قبل و بعد از درمان یکی از روش‌های عالی برای کاهش درد است. سرما می‌تواند پوست را بی حس کرده و ناراحتی آن را تا حدی کاهش دهد.

تزریق لیدوکائین

لیدوکائین یک ماده‌ی بی حسی موضعی است که معمولاً توسط متخصصین زیبایی در طی جراحی پلاستیک تزریق می‌شود. این تزریقات تأثیر آنی داشته ولی ممکن است بسته به اندازه‌ی تاتو به چند تزریق نیاز داشته باشید. ممکن است انجام این تزریقات در همه‌ی کلینیک‌ها انجام نشود چراکه باید توسط فرد متخصص انجام شوند.

۵ راه برای تسریع پاک کردن تاتو با لیزر


بیماران ممکن است به ۶ تا ۱۲ جلسه‌ی درمانی نیاز داشته باشند.
می‌توان با انجام اقداماتی، این روند را تسریع کرده و دستگاه ایمنی بدن را تقویت کرد تا سریع‌تر تاتو را از بین ببرد. لیزر جوهر تاتو را خرد کرده و آن را به ذراتی تبدیل می‌کند که توسط پاسخ ایمنی بدن از بین می‌روند. درنتیجه افرادی که دستگاه ایمنی قوی‌تری دارند معمولاً در زمان کمتری می‌توانند تاتوهای خود را از بین ببرند.
در زیر به ۵ روش برای از بین بردن هر چه سریع‌تر جوهر به وسیله‌ی تقویت دستگاه ایمنی اشاره می‌کنیم:

ترک سیگار

پزشکان به شدت افراد را به ترک سیگار توصیه می‌کنند چراکه برای پوست مضر است. هر سیگار با دارا بودن بیش از ۴۰۰۰ نوع ماده‌ی شیمیایی می‌تواند باعث بروز مشکلات اساسی برای سلامت فرد مثل سرطان ریه و بیماری‌های قلبی شود. برای پاک کردن تاتو نیز، سیگار کشیدن دستگاه ایمنی را ضعیف کرده و کارایی هر جلسه‌ی درمانی را کاهش می‌دهد. سیگار کشیدن همچنین بر روی ترمیم زخم نیز اثر منفی مستقیم خواهد داشت. این به معنی نیاز به جلسات درمانی بیشتر و هزینه‌های بالاتر می‌باشد. در یک مطالعه، افرادی که سیگار می‌کشیدند پس از ۱۰ جلسه‌ی درمانی در مقایسه با افراد غیر سیگاری، ۷۰ درصد سرعت کمتری برای پاک شدن تاتو داشتند.

ورزش

تسریع در پاکسازی تاتو می‌تواند به راحتی از طریق افزایش ضربان قلب انجام شود. ورزش منظم می‌تواند به تقویت دستگاه ایمنی و بهبود گردش خون کمک کرده و در نتیجه، باعث پاکسازی ذرات جوهر تاتو با سرعت بیشتری می‌شود. اشخاصی که فعالیت‌های ورزشی را به برنامه‌ی خود اضافه می‌کنند، می‌توانند به سرعت‌تر به نتایج مطلوب دست یابند.

مراقبت در برابر خورشید

مراقبت از پوست در برابر نور خورشید نیز می‌تواند سرعت درمان را افزایش دهد. اجتناب از قرار گرفتن در معرض نور خورشید به دلیل ضعف سیستم ایمنی در برابر آن توجیه می‌شود. افرادی که به آفتاب سوختگی دچار می‌شوند، باید صبر کنند تا پوستشان بهبود یابد قبل از اینکه مجدداً به نور خورشید معرض شوند، زیرا این اقدام می‌تواند مدت زمان درمان آن‌ها را افزایش دهد. همچنین، در صورت خروج از منزل، استفاده از کرم‌های ضدآفتاب با SPF بالا و حداقل ۷-۱۰ درصد اکسید روی ضروری است. همچنین، استفاده از لباس‌های مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش بر روی تاتو نیز توصیه می‌شود.

آب کافی

آیا می‌دانستید که نوشیدن آب کافی راهی برای داشتن پوست سالم است؟ آبرسانی مناسب باعث فعالیت بهینه‌ی دستگاه ایمنی و مبارزه‌ی بهتر با ذرات جوهر خواهد شد. در زمان درمان سعی کنید روزانه حداقل دو لیتر آب بنوشید و مصرف الکل و دیگر مواد دافع آب را محدود کنید.

خواب

از بین رفتن سریع تاتو می‌تواند به سادگی خوابیدن بیشتر به هنگام شب باشد. کمبود خواب می‌تواند تا حد زیادی دستگاه ایمنی را تضعیف کند. پس حتماً در طول درمان خود، هر شب به مقدار کافی بخوابید (اکثر افراد بزرگسال نیازمند ۷ تا ۹ ساعت خواب هستند).

فهرست مطالب

مشاوره رایگان