آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

آیا لیزر موهای زائد سرطان زاست؟ ارتباط لیزر و سرطان پوست

بسیاری از افراد به اشتباه فکر می‌کنند که لیزر موهای زائد برای پوست شما بد است. برخی حتی تصور می‌کنند که هرگونه درمان با لیزر مو می‌تواند باعث سرطان شود.

خوشبختانه ، این موضوعات درست نیست و لیزر موهای زائد – مانند برداشتن مو – از نوعی لیزر استفاده می‌کند که باعث ایجاد اشعه مضر نمی‌شود. این بدان معنی است که روش مورد علاقه شما برای خلاص شدن از شر موهای ناخواسته به پوست شما آسیب نمی‌رساند.

اما آیا لیزر موهای زائد تأثیرات دیگری روی پوست شما دارد؟ یا ، یا به صورت کلی استفاده از این روش برای سلامت کلی شما مضر است؟ اگر به فکر لیزر موهای زائد برای از بین بردن موهای ناخواسته هستید ، این مقاله را بررسی کنید تا ببینید چگونه این روش روی پوست شما تأثیر می‌گذارد. این مقاله امروز به این سؤالات پاسخ می‌دهد ، و به جزئیات بیشتری در مورد اینکه چرا لیزر موهای زائد برای پوست شما بد نیست ، می‌پردازید

لیزرها چگونه عمل می‌کنند؟


طی بیست سال گذشته ، فناوری لیزر رشد و شکوفایی بسیاری داشته است. هنگامی که این روش برای اولین بار معرفی شد ، بسیاری از افراد با خود می‌پرسیدند که آیا این روش می‌تواند مؤثر و بی خطر باشد.

امروزه فناوری لیزر مورد استفاده در درمان های لیزر مو توسط FDA مورد آزمایش و تأیید قرار گرفته است. آخرین کاری که لیزر انجام می‌دهد ، هر کاری است که به پوست شما آسیب برساند. در حقیقت ، همان تکنیک لیزری که پزشکان برای انجام درمان های مو استفاده می‌کنند ، همان روش هایی است که از آن‌ها برای لاغری و کاهش وزن استفاده می‌کنند.

لیزر موهای زائد با استفاده از پرتو نور متمرکز بر روی فولیکول مو انجام می‌شود. این نور متمرکز شده به فولیکول مو آسیب می‌رساند و در مواقع می‌تواند از رشد مجدد آن جلوگیری کند. سایر روش های درمانی لیزر مانند جوان سازی پوست ، SculpSure ، تجدید پوست و برداشتن خال کوبی همگی از همین فناوری استفاده می‌کنند.

این بدان معناست که هر روش درمانی را که انتخاب می‌کنید ، لازم نیست نگران تأثیرات منفی آن بر سلامت پوست خود باشید.

روند درمان چگونه است ؟


درمان با لیزر یک روش بسیار محبوب است زیرا در این فرآیند  شما دیگر مجبور نیستید روزهای زیادی را برای بهبودی خود استفاده کنید و این روش کاملا به صورت سرپایی و با حداقل آسیب و عوارض می‌باشد. لیزر یک راه مؤثر و ایمن برای از بین بردن موهای ناخواسته است که حتی می‌توانید آن را در وقت صرف ناهار انجام دهید.

مناطق خاص با سیستم های پیشرفته لیزری مورد هدف قرار می‌گیرند. برخی از مناطق به دلیل تراکم مو یا رشد فعلی مو ممکن است به بیش از یک جلسه درمان نیاز داشته باشند. با این وجود ، پس از چند جلسه درمان در هر منطقه ، رشد موهای شما به طور چشمگیری متوقف یا کند می‌شود. جلسات کوتاه است ، همین مسئله باعث محبوبیت آن‌ها می‌شود. تعداد جلسات لازم برای معالجه در یک منطقه معین در قرار ملاقات مشاوره شما مشخص خواهد شد. به طور کلی می‌توانید انتظار داشته باشید که بیشتر مناطق موهای ناخواسته نیاز به چندین جلسه داشته باشند.

درمان با لیزر باعث آسیب پوست نمی‌شود


اولین چیزی که باید در مورد لیزر موهای زائد بپذیرید این است که هیچ تأثیر منفی بر سلامت پوست شما نخواهد گذاشت. این روش همانند یک روش ساده لایه برداری، ایمن است ، که یکی از محبوب ترین روشهای مراقبت از پوست است که ما ارائه می‌دهیم.

روشهای درمانی با لیزر از فناوری استفاده می‌کنند که برخی از بیماران را در مورد خطر ابتلا به سرطان نگران می‌کند. این در شرایطی است که لیزر موهای زائد با تابش امواج و نور انجام می‌شود.

با این حال ، نوع پرتویی که استفاده می‌شود ، مشابه آنچه در اسکن MRI یا سی تی اسکن استفاده می‌شود نیست. به این تشعشع اشعه “یونیزه” گفته می‌شود. این اشعه ها می‌توانند باعث آسیب سلول شوند، و این امر منجر به خطر سرطان می‌شود.

در لیزر موهای زائد، از لیزر یونیزه استفاده نمی‌شود. این بدان معناست که سلول‌های شما دست نخورده باقی مانده و در نتیجه درمان هیچ خطر سرطانی وجود ندارد.

فرایند از بین بردن موهای زائد با لیزر شامل تابش اشعه لیزر به ناحیه ای است که می خواهید موها را از بین ببرید. پوست زیر فولیکول های مو دچار سوختگی و غیرفعال شدن می‌شود. در مورد تاثیر لیزر در پوست های بیش از تیره بحث ها و اختلاف نظر های مختلفی وجود دارد. دلیل آن این است که پوست تیره می‌تواند گرما را از لیزر جذب کند. با این کار ، پرتوی تابیده شده نمی‌تواند به فولیکول‌ها برسد و تاثیر خود را بگذارد. بنابراین ، برای این کار، به نیروی پرتوی زیاد نیاز است.

اگرچه تشعشع برای آسیب رساندن به فولیکول های مو قوی است ، اما فرصتی برای ایجاد قدرت زیاد برای ایجاد تشعشعات ایجاد شده در سرطان وجود ندارد. در واقع ، اشعه غیر یونیزه کننده است. بنابراین ، می‌توانید بگویید که پرتویی که لیزر برای از بین بردن موها استفاده می‌کند ، به DNA آسیب نمی‌رساند. و به خاطر داشته باشید که اگر غیر یونیزه کننده علت سرطان بود ، همه ما باید مبتلا به سرطان شویم زیرا ما با این نوع مواد مانند نور ماوراء بنفش احاطه شده ایم ، امواج رادیویی نور قابل رویت هستند.

از کجا سرطان به وجود می آید


راستش را بخواهید ، میلیون ها دلیل برای ابتلا به سرطان وجود دارد ، و ما هیچ کنترلی بر روی آن ها نداریم. این طبیعت انسانی است که هنگام بیمار شدن به دنبال سرزنش جدی باشیم. و ما یک درمان جدید را هدف قرار داده ایم. خوب ، این طبیعی است زیرا مردم از برخی از درمان ها و محصولات رنج می برند که عوارض جانبی مضر دارند.

نکته خوب در مورد فناوری لیزر موهای زائد این است که روش کار به خوبی شناخته شده است و آن‌ها ضمانت عدم ایجاد هر نوع سرطان را می‌دهند.

آیا لیزر موهای زائد باعث سرطان می‌شود؟


لیزر موهای زائد باعث ایجاد سرطان نمی‌شود ، در حقیقت بعضی اوقات از این روش برای درمان ضایعات پیش سرطانی استفاده می‌شود. از لیزرهای مختلفی برای درمان آفتاب سوختگی و چین و چروک استفاده می‌شود. لیزرهای مورد استفاده در برداشتن مو یا سایر روشهای پوستی دارای حداقل تشعشع هستند. به علاوه ، حداقل مقدار فقط در سطح پوست استفاده می‌شود. بنابراین ، آن‌ها خطر ابتلا به سرطان را ندارند.

آیا لیزر موهای زائد باعث ناباروری می‌شود؟


هیچ مدرکی مبنی بر اینکه لیزر موهای زائد بر احتمال بارداری شما تأثیر دارد ، وجود ندارد. فقط سطح پوست تحت تأثیر لیزر قرار دارد زیرا تابش حداقل در این روش نمی‌تواند به هیچ یک از اعضای بدن نفوذ کند. اگر می خواهید باردار شوید ، قبل از شروع درمان های لیزر موهای زائد ، با پزشک خود مشورت کنید.

درمان ها در طی یک دوره تا نه ماه انجام می‌شود. این امکان وجود دارد که شما قبل از اینکه باردار باشید ، تحت درمان قرار بگیرید ، شما را در معرض خطرات مرتبط با این روش قرار دهد ، از جمله:

  • سوزش پوست
  • تغییر در رنگ پوست شما
  • تاول زدگی
  • زخم
  • رشد موهای زائد ، در موارد نادر

آیا می‌توان لیزر موهای زائد را در حین بارداری نیز استفاده کرد؟


این روش در دوران بارداری توصیه نمی‌شود. در درجه اول به این دلیل است که هیچ مطالعه انسانی، ایمنی درمان های لیزر مو در دوران بارداری اثبات نکرده است. اگر باردار هستید و به دنبال لیزر موهای زائد هستید ، منتظر باشید و با پزشک مشورت کنید.

ممکن است شما  لیزر مو را برای موهای زائد که در دوران بارداری رشد کرده اند ، بخواهید. مناطق مشترک رشد مو شامل سینه و شکم است. با این وجود ، در بیشتر موارد ، این موها به خودی خود از بین می روند، بنابراین اگر منتظر بارداری باشید ، ممکن است به هیچ درمانی نیاز نداشته باشید.

آیا خطر ابتلا به عفونت های خطرناک وجود دارد؟


مانند هر روش دیگری، احتمال خطر ابتلا به این بیماری ها صفر نیست. خطرات عفونت پوستی وجود دارد ، لیزر موهای زائد به فولیکول‌های موهای هدف آسیب می‌رساند. برخی از افراد ممکن است پوسته پوسته شدن پوست ، سوزش پوست ، تغییر رنگ پوست و در موارد نادری تاول یا زخم را تجربه کنند.

چه نتیجه ای را می‌توان انتظار داشت؟


در حالی که لیزر موهای زائد روشی عالی برای رفع موهای زائد است ، باید انتظارات واقع بینانه ای را در مورد آن داشته باشید.همانطور که قبلاً ذکر شد ، لیزر درمانی با آسیب رساندن به فولیکول مو کار می‌کند. با این حال ، صدمات ناشی از لیزر همیشه دائمی نیست. گاهی اوقات درمان فقط به جای از بین بردن کامل آن ، رشد را کند می‌کند.

با توجه به این نکته ، می‌توانید انتظار داشته باشید طی دو یا سه جلسه پوست صاف و بدون مو داشته باشید. مجدداً ، برخی مناطق نسبت به سایرین نیاز به درمان بیشتری دارند ، اما این یک مکان خوب برای کار با این‌ها است.

اگر در منطقه تحت درمان با رشد مجدد روبرو هستید ، نباید نگران باشید. در عوض ، فقط برای یک جلسه دیگر بازگردید و ما با شما کار خواهیم کرد تا هرچه بیشتر رشد مو را از بین ببریم.

چه کسی کاندیدای خوبی برای این روش است؟


برخی فکر نمی‌کنند که آن‌ها برای درمان مناسب هستند. حقیقت این است که امروزه اکثر مردم می‌توانند از این روش استفاده کنند. این یک روش غیر تهاجمی است که تقریبا برای همه بی خطر است.

شما کاندیدای خوبی هستید اگر در مکان هایی که نمی خواهید موهای بیشتر از حد مورد نیاز داشته باشید. بیشتر درمان های ما روی صورت ، پوست سر ، خطوط بیکینی ، قفسه سینه ، پشت و پاها است. شما می‌توانید مناطق دیگری را طبق نیاز خود درمان کنید.

برای اینکه کاندیدای خوبی باشید باید پوست سالمی نیز داشته باشید. اگر هرگونه عفونت یا زخم فعال پوستی دارید ، می خواهید قبل از درمان آن‌ها را پاک کنید. یا پزشک شخصی شما یا پزشک ما می‌توانند شما را برای معالجه پاک کنند. این‌ها واقعاً تنها شرایط لازم برای انجام درمان هستند. این روشی بسیار ایمن و آسان است که تقریباً هر چند وقت یکبار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خطر لیزر موهای زائد چیست؟


مانند هر روش پزشکی دیگر، آگاهی از برخی خطرات جزئی این روش بسیار کمک کننده می‌تواند باشد. شایع ترین این خطرات قرمزی در ناحیه درمان است.

با این حال ، در موارد نادر ، می‌توانید جای زخم یا تغییر رنگ در مناطق تحت درمان را تجربه کنید. لیزر موهای زائد به طور کلی اثری بر جای نمی‌گذارد ، اگرچه برخی از افراد نسبت به درمان متفاوت واکنش نشان می‌دهند.

این خطرات جدی نیستند ، اما شما باید قبل از موافقت با لیزر موهای خود از آن‌ها آگاه باشید. شما می خواهید مطمئن باشید که با هر اتفاقی که می افتد راحت هستید. و مطمئناً ، ما تمام تلاش خود را در اینجا انجام می‌دهیم تا اثرات جانبی احتمالی را به حداقل برسانیم.

اگرچه لازم است خطرات ذاتی هر روش پزشکی را بپذیرید ، در صورت وجود خطرات جدی در مورد درمان لیزر موهای زائد نسبت به شرایط شما، قطعا قبل از انجام عمل، به شما اطلاع داده می‌شود. برای یک روش آرایشی و زیبایی، استفاده از لیزر ، بسیار بی خطر ، بی درد و موثر است. اگر در مورد هر نوع درمان آرایشی در شک و تردید هستید ، از بین بردن موهای زائد بسیار مناسب است.

موارد احتیاطی برای لیزر موهای زائد


آیا لیزر موهای زائد ایمن است؟ وقتی تمام اقدامات احتیاطی را رعایت می‌کنید. حتماً در طول درمان های لیزر موهای زائد از محافظ چشم استفاده كنید تا از آسیب دیدگی چشم جلوگیری شود.

بزرگترین ریسک برای ارائه دهنده ای است که مراحل را انجام می‌دهد. آن‌ها در معرض ذرات گرد و غبار هستند که بسیار اندک هستند به طور بالقوه می‌توانند مجاری هوایی را به مرور زمان تحریک کرده و در معرض ااتهاب و آسیب قرار دهند. پزشکانی که لیزر موهای زائد را انجام می‌دهند ، باید ماسک جراحی داشته باشند.در مورد عوارض جانبی با پزشک خود صحبت کنید و مشخص کنید که لیزر موهای زائد برای شما مناسب است یا خیر.

مراقبت برای پیشگیری از عوارض


قبل از معالجه خود حتماً دستورالعمل های لازم را از پزشک یا دستیار او دریافت کنید. دستورالعمل های زیر اثربخشی روش را بهبود می‌بخشد و خطر عوارض جانبی را کاهش می‌دهد. در اینجا چند توصیه معمول آورده شده است:

  • چند روز قبل از عمل از نور آفتاب دور بمانید. لیزر موهای زائد نباید روی پوست برنزه انجام شود.
  • از موم و واکس استفاده نکنید.
  • سعی کنید از داروهای ضد التهابی که ممکن است خونریزی را افزایش دهند ، مانند آسپرین استفاده نکنید.
  • اگر شما یک عفونت فعال مانند یک سرماخوردگی یا عفونت باکتریایی پوستی داشته باشید ، این روش نباید انجام شود.
مشاوره رایگان