آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

ایجاد چال گونه چگونه است؟ مزایا و مراحل جراحی چال لپ

چال گونه در تعداد زیادی از کشورهای سراسر جهان به عنوان یکی از زیبایی‌های صورت در نظر گرفته می‌شود. واقعیت این است که چال گونه به علت یک نقص کوچک در عضله گونه به وجود می‌آید اما به عنوان یک ویژگی منحصر به فرد می‌‌تواند لبخندی زیبا و جذاب را به وجود بیاورد به همین دلیل تعداد زیادی از افراد دوست دارند به ایجاد چال گونه بپردازند. جراحی مخصوص انجام چال گونه یک روش جراحی کوچک است که به منظور ایجاد چال گونه در افرادی که به طور طبیعی فاقد این ویژگی هستند انجام می‌گردد.

چال گونه چگونه به وجود می‌آید؟


چال گونه همواره به عنوان یک جزء زیبایی صورت در نظر گرفته می‌شود که ظاهری بسیار زیبا را هنگام خندیدن به وجود می‌آورد. این نقص عملکردی به خوبی هنگامی مشخص می‌شود که فرد می‌خندد یا لبخند می‌زند. حرکت پوست روی این عضله باعث ایجاد دو چال زیبا در دو طرف گونه می‌شود.

چال گونه در دوران جنینی شکل می‌گیرد و به اشتباه به عنوان نقص مادرزادی شناخته می‌شود. این نقص عملکردی بسیار شایع است و تعداد زیادی از افراد از این نقص عملکردی زیبا بهره‌مند هستند که هیچ تأثیر منفی بر سلامت آن‌ها ندارد.

اما اگر فردی نمی‌خواهد چال گونه خود را داشته باشد، می‌تواند به جراحی زیبایی روی چال گونه فکر کند. این جراحی شامل برش کوچک در محل چال گونه و ایجاد یک اتصال بین عضلات گونه و پوست است. این فرایند جراحی ساده و کوتاهی است که معمولاً تحت بی‌هوازی و با بی‌هوشی موضعی انجام می‌شود.

اگر فردی می‌خواهد چال گونه خود را ایجاد کند، می‌تواند به روش‌های طبیعی مانند ورزش و تغذیه صحیح روی آن کار کند. ورزش‌هایی مانند بالا‌رفتن سرعت قدم زدن، بالا‌رفتن پله و انجام تمرینات وزنه‌ای می‌توانند به ایجاد چال گونه کمک کنند. همچنین مصرف غذاهایی مانند ماهی، مرغ، تخم مرغ و بادام می‌تواند به ایجاد چال گونه کمک کند.

در نهایت، باید توجه داشت که چال گونه یک نقص عملکردی بسیار شایع است که زیبایی خاصی به صورت افراد می‌بخشد و هیچ تأثیر منفی بر سلامت آن‌ها ندارد. اما اگر فردی می‌خواهد چال گونه خود را ایجاد یا بهبود بخشد، می‌تواند به جراحی زیبایی یا روش‌های طبیعی مانند ورزش و تغذیه صحیح روی آن کار کند.

دیمپل پلاستی چیست؟


دیمپلپلاستی چیست؟

دیمپل پلاستی یا جراحی چال گونه یک نوع عمل جراحی پلاستیک است که با هدف به وجود آوردن ۲ چال زیبا در گونه انجام می‌شود. در سراسر جهان از چال گونه به عنوان یک فاکتور برای زیبایی بیشتر صورت یاد می‌شود به همین دلیل افراد زیادی متقاضی انجام این عمل جراحی هستند تا بتوانند به زیباتر کردن صورت خود بپردازند. امروزه تعداد افرادی که به انجام این عمل جراحی می‌‌پردازند افزایش قابل توجهی داشته است.

چه افرادی می‌توانند به انجام این عمل جراحی بپردازند؟


 • افرادی که دوست دارند چال گونه دائمی داشته باشند.
 • افرادی که دوست دارند به زیباتر کردن لبخند خود و حالت صورت شان بپردازند.
 • افرادی که دچار شلی پوست در اطراف گونه خود هستند.

مشاور با پزشک برای ایجاد چال گونه


همه بیمارانی که قصد دارند به ایجاد چال گونه بپردازند باید برای جلسه مشاوره به پزشک مراجعه کنند تا پزشک شرایط آنها را ارزیابی کند و اطلاعات لازم در خصوص ساختار طبیعی گونه و زیبایی صورت را به دست بیاورد. پزشک با توجه به ساختار صورت به ایجاد چال گونه می‌پردازد که ظاهری کاملاً طبیعی را ایجاد نماید.

نکات مهم قبل از شروع درمان


 • قبل از درمان شما باید با پزشک خود یک جلسه مشاوره داشته باشید تا بتواند سابقه پزشکی شما را بررسی کند، وضعیت و آناتومی صورت را ارزیابی نماید و با شما در خصوص دلایلی که برای انجام این عمل جراحی دارید صحبت نماید. شما باید به خوبی همه نکاتی که توسط پزشک در خصوص مراقبت‌های قبل از عمل ذکر می‌شود را درک کنید و در صورتی که هر گونه ابهامی در صحبت‌های پزشک وجود داشت از او بخواهید اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار دهد.
 • حدود ۶ ساعت قبل از جراحی باید از خوردن مایعات و مواد غذایی خودداری کنید البته این بازه زمانی مورد تایید همه پزشکان نیست و ممکن است پزشک شما بازه متفاوتی را توصیه کند.
 • جراحی ایجاد چال گونه روشی است که به سرعت انجام می‌‌شود و معمولاً شما به یک روز مراجعه به پزشک نیاز دارید و پس از اتمام جراحی از بیمارستان مرخص خواهید شد.

جراحی ایجاد چال گونه چگونه انجام می‌شود؟


جراحی ایجاد چال گونه چگونه انجام می‌شود؟

معمولا انجام جراحی ایجاد چال گونه حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول می‌‌کشد و یک روش نسبتا ساده است که پس از اتمام جراحی شما از کلینیک یا بیمارستان مرخص خواهید شد. ایجاد چال گونه تحت بی حسی موضعی انجام می‌شود و شما دچار هیچ گونه درد یا ناراحتی نخواهید شد. در بخش زیر به طور کامل مراحل مرتبط با انجام عمل جراحی را توضیح می‌دهیم:

 • پزشک ابزار مخصوص نمونه برداری را از طریق دهان وارد عضله گونه می‌نماید.
 • یک برش دایره مانند درون عضلات گونه ایجاد می‌‌کند.
 • بافت این ناحیه به کمک وسایل مخصوص خارج می‌گردد.
 • در نهایت پزشک از بخیه جذبی برای بستن برش ایجاد شده استفاده خواهد کرد و چال گونه شما ایجاد شده است.

آیا روش‌های جراحی مختلفی برای ایجاد چال گونه وجود دارد؟


معمولاً فرایند ایجاد چال گونه به عنوان خلق چال گونه شناخته می‌شود و می‌توان در نقاط دیگری از بدن نیز این فرایند را انجام داد. جراحی ایجاد چال گونه، که به عنوان شکاف گونه نیز شناخته می‌شود، یک فرایند زیبایی است که با ایجاد ارتباط در ساختار فک انجام می‌شود. چال چانه کمترین طرفداران را دارد اما تعداد زیادی از آقایان به دنبال این فرایند هستند. جراحی ایجاد چال در کمر، که به عنوان چال ونوس شناخته می‌شود و در قسمت پایین کمر وجود دارد، به علت اتصال استخوان‌های لگن ایجاد می‌شود. اگر شما فاقد چنین چالی هستید، ممکن است با رژیم غذایی یا ورزش بتوانید آن را ایجاد کنید. جراحی ایجاد چال کمر کمترین طرفداران را دارد اما در حال حاضر محبوبیت بالایی دارد و اغلب به سلامت و جوانی بدن ارتباط داده می‌شود.

چه انتظاراتی می‌توان از جراحی ایجاد چال گونه داشت؟


انتظارات از جراحی ایجاد چال گونه

تعداد زیادی از افراد به این دلیل به انجام جراحی چال گونه می‌‌پردازند که باعث می‌شود صورت آنها زیباتر به نظر برسد و لبخندی جذاب تر داشته باشند. برخی دیگر از بیماران می‌گویند که چال گونه باعث می‌‌شود صورت آنها لاغرتر به نظر برسد. چال گونه به عنوان یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد صورت در نظر گرفته می‌‌شود و به همین دلیل برخی از افراد تصمیم می‌‌گیرند از عمل جراحی به منظور ایجاد چال دائمی در صورت خود استفاده کنند. شما می‌توانید در جلسه مشاور با پزشک در خصوص محل ایجاد کردن چال گونه صحبت کنید و با استفاده از راهنمایی‌های پزشک خود بتوانید به نتیجه دلخواه تان دست پیدا کنید.

عمل جراحی برای ایجاد چال گونه یک روش نسبتاً ساده است که معمولاً هیچ گونه خطری ندارد ولی همانند هر عمل جراحی با برخی عوارض جانبی خفیف همراه است که شما باید با آنها آشنا شوید. قبل از شروع جراحی پزشک از بی حسی موضعی استفاده می‌کند تا شما دچار درد و ناراحتی نشوید. پس از آن که پزشک برش مورد نظر را درون گونه ایجاد کرد و به تخلیه بافت آن ناحیه پرداخت از بخیه جذبی برای بستن آن استفاده خواهد کرد. این بخیه‌ها معمولا حدود دو هفته پس از عمل جذب می‌شوند و از آنجایی که در قسمت داخلی گونه ایجاد شده اند هیچ گونه بافت اسکاری روی سطح صورت دیده نخواهد شد.

پس از جراحی ایجاد چال گونه ممکن است شما دچار مقداری درد و ناراحتی شوید یا تا چند روز پس از عمل در ناحیه گونه شما کبودی و تورم خفیف وجود داشته باشد. شما می‌توانید برای کنترل درد پس از عمل از قرص مسکن استفاده کنید اما معمولا اکثر بیماران نیازی به دارو ندارند. به تدریج و با گذر زمان درد و تورم شما از بین می‌‌رود و فرایند بهبود در این عمل جراحی نسبت به سایر روش‌های موجود کوتاه تر است. پس از آنکه گونه شما به طور کامل بهبود یافت می‌توانید شاهد دو چال طبیعی در دو طرف گونه خود باشید.

آیا می‌توان به کمک این عمل جراحی چال گونه را از بین برد؟


اگرچه بسیاری از افراد به داشتن چال گونه علاقه‌مند هستند، اما برخی دیگر از وجود چال گونه ناراحتی می‌کنند و می‌خواهند این نقص عملکردی در صورت خود را از بین ببرند. برای این دسته از افراد که از این ویژگی صورت خود راضی نیستند، عمل جراحی با هدف از بین بردن چال گونه انجام می‌شود. همچنین برخی از بیماران ممکن است بهبودی در چانه خود را بخواهند و برای این منظور، استفاده از چال چانه را مورد پذیرش قرار دهند که ظاهری مردانه‌تر را در آقایان به وجود می‌آورد. در جلسه مشاوره، پزشک ساختار صورت شما را ارزیابی می‌کند و توصیه‌های لازم درباره نوع جراحی مورد نیاز برای دستیابی به نتایج مطلوب را ارائه خواهد کرد. پس از انجام جراحی پلاستیک صورت، شما می‌توانید از نتایج به دست آمده از درمان بهره‌مند شوید.

عوارض جانبی حاصل از جراحی چیست؟


احتمال بروز عوارض جانبی ناشی از جراحی ایجاد چال گونه بسیار نادر است با این حال احتمال بروز برخی از آنها وجود دارد. تعدادی از عوارض جانبی که ممکن است پس از جراحی ایجاد چال گونه با آن مواجه شوید به شرح زیر می‌باشد:

 • خونریزی کنترل نشده و هماتوم در محل جراحی
 • آسیب دیدگی عصب صورت که می‌تواند موقت یا دائمی باشد.
 • قرمزی و تورم و تجمع مایعات در بافت صورت
 • بروز عفونت پس از جراحی که می‌‌تواند یک عفونت اولیه یا ثانویه باشد.
 • ایجاد بافت اسکار موقت یا دائمی‌

مفهوم ایجاد چال گونه یک مسئله بحث برانگیز است و ممکن است همه بیماران از نتایج به دست آمده از جراحی رضایت نداشته باشند اما نگران نباشید زیرا همیشه امکان اصلاح نتایج به دست آمده وجود دارد و می‌‌توان به کمک عمل جراحی نتایج بهتری را ایجاد کرد.

نتایج حاصل از درمان به چه صورت است؟


نتایج حاصل از جراحی ایجاد چال گونه

شانس موفقیت در جراحی به وجود آوردن چال گونه بسیار بالا است و طبق ارزیابی‌های انجام شده به طور متوسط ۹۰ درصد از بیماران از نتیجه دلخواه خود را به دست می‌آورند.

هزینه انجام جراحی چال گونه چقدر است؟


فاکتورهای متعددی در تعیین هزینه جراحی چال گونه نقش دارند که با توجه به شرایط خاص هر بیمار مشخص می‌شود و شما می‌توانید در جلسه مشاوره با پزشک خود به کسب اطلاعات لازم در این رابطه بپردازید.

فهرست مطالب

مشاوره رایگان