آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

برداشتن پف زیر چشم با جراحی: هزینه و چگونگی جراحی پف زیر چشم

آیا ظاهر ناخوشایند پف زیر چشم باعث ناراحتی شما شده است؟ آیا شما از این که با وجود پف زیر چشم، خسته و پیر به نظر برسید تنفر دارید؟

خبر خوب این که روش‌های زیادی برای رفع پف زیر چشم وجود دارد. عمل جراحی پلک پایین که به آن بلفاروپلاستی پلک پایین نیز گفته می‌شود عملی است که برای بهبودی شل شدگی، پف‌آلود بودن یا چین و چروک‌های زیر چشم انجام می­شود.

گاهی اوقات ممکن است بتوان این عمل را همراه با عمل‌های دیگر نظیر لیفت صورت، لیفت ابرو یا لیفت پلک بالایی انجام داد.

عمل جراحی پلک پایین باعث جوان‌تر و سفت‌تر شدن ظاهر پوست زیر چشم‌ها می‌شود. رعایت دستورالعمل‌های پزشک در دوران بهبودی برای حفظ و بهبود نتایج از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است.

پف زیر چشم چیست؟


پف زیر چشم در اثر ضعف و کاستی از خاصیت ارتجاعی پوست رخ می‌دهد. در این وضعیت، پدهای چربی زیر پوست در این منطقه تجمع می‌یابند و فضا را پر می‌کنند.

علاوه بر این، ممکن است مایع اضافی در بدن نیز در این ناحیه تجمع کند؛ این موضوع باعث افزایش پف و تورم پلک پایین می‌شود. تغییر رنگ و تیرگی پوست زیر چشم باعث می‌شود که این وضعیت پفی بیشتر مشهود شود.

پف ناخوشایند زیر چشم در ابتدا یک مسئله زیبایی است و به طور عمومی خطری ندارد، اما در برخی مواقع ممکن است نشانگر برخی بیماری‌های پایه‌ای باشد.

غالباً، پف زیر چشم در هنگام صبح بیشتر جلب توجه می‌کند زیرا مایعات در طول شب در این قسمت جمع شده‌اند.

علت پف کردن زیر چشم‌ها چیست؟


پف زیر چشم یکی از شایع‌ترین مشکلات مربوط به پیری است. با پیری، مقدار چربی و کلاژن که اجزای اصلی بافت همبند، عضلات و سایر اجزای بدن هستند، کاهش می‌یابد.

کاهش میزان کلاژن باعث می‌شود که پوست و عضلات زیرین آن، ارتجاع و حجم خود را از دست بدهند. این شل شدگی به خصوص در اطراف چشم‌ها بیشتر دیده می‌شود زیرا پوست در این قسمت نازک‌تر از سایر قسمت‌های بدن است.

عوامل دیگری نیز می‌توانند به پف زیر چشم‌ها منجر شوند، از جمله احتباس مایع، بیماری‌های مزمن مانند بیماری تیروئید، عفونت‌ها، آلرژی‌ها، استرس، خستگی چشم، مصرف دخانیات، کمبود خواب و عوامل ارثی.

در صورتی که پف زیر چشم با درد، خارش و قرمزی همراه باشد، توصیه می‌شود به یک چشم پزشک مراجعه کنید تا تشخیص و درمان مناسب را دریافت کنید.

درمان پف زیر چشم 


تشخیص علل زمینه‌ای پف کردن زیر چشم‌ها، اولین گام برای تعیین نوع درمان است.

به عنوان مثال، اگر پف زیر چشم‌های شما به دلیل افزایش سن یا عوامل ارثی باشد، انجام یک عمل زیبایی مانند جراحی پلاستیک ممکن است بهترین گزینه برای رفع آن باشد.

توجه داشته باشید که عمل جراحی زیبایی چشم فقط برای بهبود ظاهر انجام می‌شود و تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد.

زمانی که پف زیر چشم به دلیل عوامل محیطی یا ابتلا به برخی بیماریهای زمینه‌ای باشد، برخی اقدامات درمانی خانگی و تغییر سبک زندگی به کاهش ظاهر آنها کمک می‌کند. برخی از این اقدامات عبارتند از:

 • به اندازه کافی بخوابید (به طور متوسط ۸ ساعت در شبانه روز)
 • سر خود را در هنگام خواب بالا بگیرید تا از تجمع مایع در اطراف چشم‌های جلوگیری شود.
 • از نوشیدن مایعات و نمک در هنگام خواب خودداری کنید.
 • از یک دستمال مرطوب و خنک برای کمپرس روی چشم‌های خود استفاده کنید، ترجیحاً این کار را در هنگامی که صاف نشسته‌اید، انجام دهید. به طور متناوب تز اسلایس های خیار یا یخ یا چای کیسه‌ای برای کمک به کاهش تورم استفاده کنید.
 • علائم آلرژیک خود را تحت کنترل داشته باشید؛ با پرهیز از قرار گرفتن در معرض محرکها یا مصرف داروهای ضد آلرژی بدون نیاز به نسخه پزشک
 • آرایش کنید و سایه و رنگ زیر چشم را به کمک آن استتار کنید.

یکی از درمان‌های خانگی محبوب برای کاهش پف زیر چشم، استفاده از کرم‌های هموروئید است (بله، واقعاً). کرم‌های هموروئید حاوی فنیل افرین هستند که عروق خونی را منقبض کرده به طور موقت باعث انقباض پوست زیر چشم شده و پف زیر آن را کاهش می‌دهند. دقت کنید که این کرم وارد چشم شما نشود زیرا باعث سوزش می‌شود.

اگر شما سیگار می‌کشید، سعی کنید آن را ترک کنید. پرهیز از مصرف دخانیات علاوه بر این که برای سلامت عمومی و بینایی شما مفید است باعث کاهش سرعت تحلیل کلاژن نیز می‌شود و اگر برای رفع پف زیر چشم، تصمیم به انجام عمل‌های جراحی زیبایی گرفتید، اگر سیگار نکشید، سرعت بهبود شما افزایش می‌یابد.

روش‌هایی برای رفع چین و چروک‌ها نیز طراحی شده‌اند که به سفت شدن پوست زیر چشم و کاهش پف‌آلودگی پوست کمک می‌کنند مانند لایه‌برداری شیمیایی، لیزر درمانی و تزریق ژل‌های پوستی.

در مورد مزایا، عوارض جانبی و ریسک‌های این فرایندها یا عمل‌های جراحی باید با چشم پزشک، جراح اکلوپلاستیک یا جراح پلاستیک صحبت کنید. اگر به کارگیری روش‌های بالا برای رفع پف زیر چشم شما مؤثر واقع نشد ممکن است به کارگیری روش‌هایی که نتایج دائمی به دنبال دارند را مورد ملاحظه قرار دهید.

آماده شدن برای انجام عمل جراحی پلک پایین 


زمانی که احساس کردید آماده هستید، برای قرار گرفتن تحت عمل جراحی برنامه‌ریزی کنید. پزشک قبل از انجام عمل به شما یک دستورالعمل می‌دهد که در آن در مورد پرهیزهای غذایی و نوشیدنی در شب قبل از عمل توضیح داده شده است.

پزشک ممکن است به شما قطره چشم یا داروهای دیگر بدهد که قبل از انجام عمل از آنها استفاده کنید.

شما باید یک نفر همراه خود داشته باشید تا پس از اتمام عمل جراحی، شما را به منزل برساند و منزل شما را برای دوران بهبودی آماده سازد. برخی از اقداماتی که باید از قبل آنها را آماده کنید عبارتند از:

 • لباس‌ها و بسته‌های یخ برای کمپرس کردن
 • عینک آفتابی برای محافظت از چشم‌ها
 • آماده کردن داروهایی که پزشک برای شما و به منظور استفاده پس از انجام عمل جراحی تجویز کرده است.

همچنین هر اقدام دیگری که پزشک برای آماده‌سازی قبل از انجام عمل جراحی برای شما تجویز نماید را باید انجام دهید.

هدف از انجام عمل جراحی پلک پایین 


عمل جراحی زیبایی پلک پایین که به آن بلفاروپلاستی نیز گفته می‌شود باعث هموار شدن و سفت شدن پوست زیر پلک پایین چشم می‌شود. بلفاروپلاستی نیز ممکن است برای درمان پف زیر چشم یا افتادگی پلک‌ها نیز انجام شود. در عمل جراحی پلک پایین، پوست و چربی اضافی برداشته شده و پوست روی آن دوباره به هم دوخته می‌شود و باعث می‌شود که ظاهر زیر چشم شما سفت‌تر به نظر برسد.

ساختارهای اطراف چشم نظیر عضلات چشم و خود چشم ظریف هستند. برای انجام عمل جراحی پلک پایین چشم و رفع پف زیر آن نیز باید یک عمل ظریف و دقیق انجام شود.

عمل جراحی پلک پایین چشم


عمل جراحی پلک پایین چشم

برای انجام جراحی پلک پایین چشم، انواع مختلفی از روش‌ها وجود دارد. انتخاب مناسب‌ترین روش بستگی به اهداف شما و آناتومی چشم شما دارد.

قبل از انجام جراحی، جراح علامتی روی پلک شما قرار می‌دهد. این کار برای تعیین دقیق محل برش‌ها انجام می‌شود و به شما کمک می‌کند تا پف زیر چشم بهتر دیده شود.

عمل جراحی می‌تواند تحت بیهوشی عمومی با بیحسی موضعی یا تحت بیحسی موضعی انجام شود. در بیهوشی عمومی، بیمار به طور کامل به خواب می‌رود و در طول عمل هشیار نیست. اگر جراحی تحت بیحسی موضعی انجام شود، بیمار بیدار است اما منطقه اطراف چشم بیحس است و در طول جراحی هیچ حسی از آن نخواهد داشت.

اگر نیاز به انجام چند عمل به طور همزمان باشد، معمولاً تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرید. اما اگر فقط عمل پلک پایین چشم انجام شود، پزشک ممکن است از بیحسی موضعی استفاده کند. این کار این امکان را به پزشک می‌دهد که عضلات چشم شما را تست کرده و احتمال بروز عوارض جانبی را کاهش دهد.

اگرچه شکاف‌ها در مکان‌های مختلفی ایجاد می‌شوند، اما پزشک آنها را درون پلک پایین ایجاد می‌کند. سپس پوست و چربی اضافی را برداشته و پوست را دوباره بخیه می‌زند تا ظاهر لیفت داده شده و هموار زیر چشم مشخص شود.

پزشک همچنین ممکن است از پیوند یا تزریق چربی برای پر کردن گودی زیر چشم نیز استفاده کند.

آیا این عمل جراحی، عوارض جانبی یا خطرات احتمالی نیز همراه است؟


 جراح در مورد عوارض جانبی و خطرات احتمالی ناشی از انجام این عمل جراحی با شما صحبت خواهد کرد.

برخی از خطرات احتمالی عبارتند از:

 • خونریزی
 • ایجاد کیست‌هایی در محل بخیه پوست
 • دو بینی
 • افتادگی پلک بالای چشم
 • برداشتن حجم بیشتری از عضلات
 • نکروز یا مرگ بافت چربی زیر چشم
 • عفونت
 • بیحسی
 • تغییر رنگ پوست
 • کاهش بینایی
 • ایجاد زخم‌هایی که به خوبی التیام نمی‌یابند.

این احتمال نیز وجود دارد که یک نفر دچار عوارض جانبی ناشی از استفاده از برخی داروها حین عمل شود. همیشه در مورد آلرژی‌ها و داروها و مکمل‌هایی که مصرف می‌کند به پزشک اطلاع دهید. این کار به کاهش احتمال بروز خطرات احتمالی ناشی از واکنش‌های دارویی کمک می‌کند.

دوران بهبودی پس از انجام عمل جراحی 


پیروی از دستورالعمل‌هایی که پزشک برای پس از عمل جراحی به شما می‌دهد، برای تسریع در فرآیند بهبودی بسیار حیاتی است. استفاده از کمپرس سرد به مدت ۴۸ ساعت پس از عمل، به کاهش تورم و ناراحتی شما کمک می‌کند. همچنین، استفاده صحیح از پمادها و قطره‌های تجویزی چشم، مطابق با دستورات جراحی، می‌تواند به تسریع در فرآیند بهبودی کمک کند و از بروز عفونت جلوگیری نماید.

پس از عمل، تورم، کبودی و خشکی چشم به طور معمولی رخ می‌دهند و در طی چند روز کاهش می‌یابند. در صورت نیاز به خروج از منزل، استفاده از عینک‌های تیره می‌تواند چشمان و پوست را محافظت نماید. حداقل تا یک هفته پس از عمل، از انجام فعالیت‌ها و ورزش‌های سنگین خودداری کنید.

تورم و کبودی در اکثر افراد در مدت زمان ۱۰ تا ۱۴ روز پس از جراحی به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد و آنها می‌توانند به راحتی در جمع عموم ظاهر شوند. در صورت تجربه علائم غیرعادی یا درد، به پزشک خود اطلاع دهید زیرا این ممکن است نشان‌دهنده وجود مشکلات پس از جراحی باشد. بهبود کامل پس از عمل جراحی پلک پایین چشم حدود ۶ هفته زمان می‌برد. هرگونه علامت یا سؤالی را در ویزیت‌های بعدی با پزشک خود مطرح کنید.

هزینه انجام عمل جراحی پلک پایین چشم چقدر است؟


قیمت بر اساس محل انجام عمل، تجربه جراح و عوامل دیگر تغییر می‌کند. هزینه انجام عمل جراحی پلک پایین چشم شامل هزینه‌های اتاق عمل و بیهوشی می‌شود که به محل عمل و نیازهای شما بستگی دارد. اگر بخواهید هر دو پلک بالا و پایین خود را تحت عمل قرار دهید، هزینه‌های شما افزایش می‌یابد. جراح براودری از هزینه‌های عمل جراحی قبل از انجام آن به شما می‌دهد.

فهرست مطالب

مشاوره رایگان