آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

بهترین برنامه مراقبت از پوست چرب چیست؟

آیا پوست چربی دارید؟ اگر پاسخ شما مثبت است، پس می‌دانید که تهیه یک برنامه مراقبت از پوست متناسب با نوع پوست شما برای زیبایی و زیبا جلوه دادن چهره شما مهم است. مطمئناً مراقبت از پوست چرب در کلام آسان تر از انجام عملی آن است. دلیل این امر این است که تعیین چگونگی دور نگه داشتن چربی و اینکه آیا پوست شما به مرطوب کننده نیاز دارد یا خیر، می‌تواند یک چالش بزرگ باشد. اما خوشبختانه، این موضوع فقط برای شما چالش نیست. برای کمک به زیبایی و جلای داشتن پوست چرب، از 13 قانون مراقبت از پوست برای پوست چرب در زیر پیروی کنید.

از محصولاتی که برای پوست شما طراحی شده اند استفاده کنید 


این موضوع ممکن است برای شما واضح باشد، اما لازم به تکرار است: هنگامی که پوست چربی دارید، باید به دنبال محصولات مراقبت از پوست باشید که برای نوع پوست شما ساخته شده اند. آنچه برای پوست خشک کار می‌کند ممکن است برای پوست چرب مفید نباشد. به عنوان مثال، وقتی نوبت به مرطوب کننده می‌رسد، یک لوسیون سبک ممکن است تمام مواردی باشد که برای کمک به مرطوب نگه داشتن پوست نیاز دارید، در حالی که کسانی که پوست خشک دارند ممکن است نیاز به استفاده از کرم سنگین تر داشته باشند. همچنین باید مراقب کلمه مات باشید محصولات مات کننده می‌توانند به کاهش درخشش بیش از حد کمک کنند.

برای استفاده از محصولات از دست‌های تمیز استفاده کنید 


می‌دانید چگونه قبل از خوردن شام دست‌های خود را می‌شوید؟ خوب، شما باید قبل از لمس پوست خود همین کار را انجام دهید. چه در آستانه مراقبت از پوست خود باشید و چه بعد از ظهر آرایش خود را لمس کنید، باید این کار را با دستان تمیز انجام دهید. به این ترتیب می‌توانید از انتقال هرگونه آلودگی، مواد اضافی یا روغنی که ممکن است روی دستان شما وجود دارد و از انتقال آن به روی صورت خود جلوگیری کنید.

روزانه دو بار پوست خود را تمیز کنید


تمیز کردن روزانه پوست برای مراقبت از پوست چرب

افسانه رایج مراقبت از پوست این است که شما باید پوست چرب را بیشتر از سایر انواع پوست بشویید. واقعیت این است که شما باید صرفاً بدون در نظر گرفتن نوع پوست، روزی دو بار (صبح و شب) پوست خود را بشویید. با تمیز کردن بیش از حد می‌توانید چربی ضروری را که باید در حالت عادی روی پوست شما وجود داشته باشد، بشویید و این موضوع می‌تواند پوست شما را تحریک کند تا چربی بیشتری تولید کند و این امر باعث می‌شود پوست چرب حتی چرب تر به نظر برسد. این وضعیت برعکس آنچه شما می‌خواهید، درست است؟

اصلاح و لایه برداری هفتگی  


اصلاح و لایه برداری هفتگی برای مراقبت از پوست چرب

اصلاح و لایه برداری می‌تواند برای انواع پوست حتی پوست چرب مفید باشد. سلول های مرده پوست می‌توانند روی سطح پوست شما جمع شوند و باعث شوند رنگ چهره شما کدر به نظر برسد. بنابراین، یک اسکراب مخصوص لایه بردار صورت را به برنامه مراقبت از پوست خود اضافه کنید تا باعث کند شدن روند تجمع مواد زاید در سطح پوست شود. این امر بستگی به این دارد که هر چند وقت یک بار باید لایه برداری کنید، بعضی از افراد می‌توانند لایه برداری روزانه را انجام دهند، در حالی که دیگران فقط یک یا دو بار در هفته می‌توانند این کار را انجام دهند. به نحوه واکنش پوست خود توجه کنید تا مشخص شود چه چیزی برای شما بهتر است.

مرطوب کننده‌های پوستی را کنار نگذارید 


داشتن پوستی چرب باعث نمی‌شود شما از مرطوب کننده استفاده نکنید. در واقع، مرطوب کنندگی باید نقشی اساسی در برنامه مراقبت از پوست همه افراد بازی کند حتی کسانی که پوست چرب دارند. همه چیز در مورد یافتن مرطوب کننده ای است که برای نوع پوست شما ساخته شده است. در پوست طبیعی و چرب، عوامل خارجی مانند آلودگی، اشعه ماورا بنفش و پاک سازی بیش از حد می‌توانند به سد رطوبت پوست آسیب برسانند، باعث از بین رفتن رطوبت و افزایش تولید روغن شوند. در نتیجه، چهره شما می‌تواند در نهایت نامتعادل و بیش از حد براق به نظر برسد.

حفاظت در برابر نور خورشید را در اولویت خود قرار دهید


همانند مرطوب کنندگی، محافظت در برابر اشعه آفتاب، بدون توجه به نوع پوست، باید در مراقبت از پوست مهم ترین نکته باشد. بنابراین، اگر پوست چربی دارید، وقت آن است که انتخاب هوشمندانه ضد آفتاب را شروع کنید. برای مبتدیان، قبل از رفتن به خارج از خانه، روزانه از یک ضد آفتاب با طیف گسترده ای با SPF 15 یا بالاتر استفاده کنید و کرم ضد آفتاب را در کیف خود بیندازید یا همراه خود داشته باشید تا حداقل هر دو ساعت یا بلافاصله پس از شنا یا تعریق بتوانید دوباره از آن استفاده کنید. اگر پوست چربی دارید به دنبال ضد آفتاب بدون روغن باشید. اما استفاده از ضد آفتاب با طیف وسیع تنها اقدامی برای محافظت در برابر آفتاب نیست که باید انجام دهید. طبق گفته سازمان غذا و دارو، شما علاوه بر اینکه باید در برابر محافظت از خود در برابر اشعه آفتاب کوشا باشید، باید مدت زمانی که در زیر نور آفتاب (مخصوصاً در ساعات اوج نور آفتاب و از 10 صبح تا 2 بعد از ظهر) هستید را محدود کنید، و تا حد امکان در زیر سایه باشید و در معرض نور قرار نگیرید. استفاده از پیراهن با آستین بلند، شلوار، عینک آفتابی با خاصیت ضد UV و یک کلاه با لبه‌های گسترده نیز می‌تواند در این راه کمک کننده باشد.

ماسک مخصوص را امتحان کنید 


استفاده از ماسک صورت یک روش عالی برای استراحت در پایان یک روز سخت است اما این کار فقط یک محصول مراقبت از پوست لطیف و حساس نیست، بلکه می‌تواند به شما در مدیریت ظاهر پوست بیش از حد چرب نیز کمک کند. به مرور زمان، ناخالصی‌ها، آلودگی، آرایش و چربی‌های اضافی می‌توانند در سطح پوست شما جمع شوند و چهره شما را بیش از حد چرب نشان دهند. ماسک‌های مخصوص به از بین بردن رسوب مواد ناخالصی، کثیفی و چربی از سطح پوست کمک کرده و ظاهری درخشان و جذاب را برای شما فراهم می‌نمایند. یک لایه یکنواخت روی پوست خشک و تمیز قرار دهید، ماسک را به مدت 10-15 دقیقه بگذارید و سپس با آب ولرم بشویید. هفته ای سه بار استفاده کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

ابزار و برس های خود را بشویید


قوانین خاصی برای مراقبت از پوست وجود دارد که همه انواع پوست باید از آن‌ها پیروی کنند، اما گاهی اوقات آسان است که برخی از آن‌ها در حاشیه سقوط کنند. قانون دیگری که اگر پوستی چرب دارید ممکن است از آن غافل شوید این است که باید برس ها، مخلوط کن‌ها و ابزارهای مراقبت از پوست را به طور مرتب بشویید. تمیز کردن آن‌ها ممکن است یک زحمت زیادی به نظر برسد، اما ایده خوبی است که این کار را انجام دهید. چربی، آلودگی و مواد آرایشی می‌توانند روی برس و ابزار شما جمع شود و شما می‌توانید این آلودگی‌ها را به پوست خود منتقل کنید. خبر خوب این است که تمیز کردن وسایل کار سختی نیست.

از پدهای ضد چربی در طول روز و در مواقع مورد نیاز استفاده کنید 


ما همیشه به دنبال وسایلی هستیم که در مواقع مورد نیاز در کوتاه ترین زمان مشکل چربی سطح پوست ما را حل کنند. اگر در اواسط روز پوست شما بسیار براق به نظر می‌رسد، می‌توانید از پدهای ضد چربی موجود در داروخانه‌ها استفاده نمایید. این کاغذهای نازک می‌توانند به جذب چربی‌های اضافی کمک کرده و باعث کاهش ظاهر براق پوست شوند. یک بسته کاغذهای بلات را در کیف خود نگه دارید تا بتوانید از آن‌ها برای از بین بردن چربی اضافی پوست در طول روز استفاده نمایید.

آماده سازی برای آرایش با پرایمر 


هرکسی که با داشتن رنگ روغنی سر و کار داشته باشد احتمالاً پدیده ذوب شدن مواد آرایشی در روزهای آفتابی و گرم را تجربه کرده است. برای جلوگیری از این موضوع و آب شدن مواد آرایش روی سطح پوست، قبل از استفاده از مواد آرایشی خود از پرایمر استفاده کنید. پرایمر می‌تواند به ایجاد یک بوم صاف برای کار کمک کند، همچنین به حفظ آرایش در محل کمک می‌کند. پس از اتمام روال مراقبت از پوست، پرایمر را نقطه به نقطه بمالید و با یک حرکت دایره‌ای و ملایم روی کل صورت خود مخلوط کنید. می‌توانید آن را به تنهایی برای یک لباس مات بی عیب و نقص بپوشید (مناسب برای آن روزهای شلوغی که وقت ندارید صورت خود را به صورت کامل آرایش کنید).

انتخاب مواد آرایشی فاقد چربی


انتخاب مواد آرایشی فاقد روغن می‌تواند از ایجاد چربی زیاد در سطح پوست جلوگیری کند.

محصولات SHIMMERY را نادیده بگیرید 


استفاده از محصولات SHIMMERY برای مراقبت از پوست چرب

آرایش روشن ممکن است این روزها مرسوم باشد، اما محصولاتی که دارای براق کننده و مواد براق هستند لزوما بهترین انتخاب برای انواع پوست های چرب نیستند. این محصولات ظاهری براق ایجاد می‌کنند، که اگرچه بر روی پوست خشک بسیار جذاب است، اما ممکن است برای پوست هایی که از قبل دارای براقیت طبیعی هستند بسیار زیاد باشد. اگر پوست چربی دارید، بهتر است آرایش را با رنگ مات انتخاب کنید. برای کمک به فرم دادن به صورت و درخشش نداشتن، از رژگونه و مواد آرایشی مات استفاده کنید. هر دو را می‌توان برای خطوط استخوان گونه تا کمترین میزان براق شدن استفاده کرد.

آرایش خود را با پودر تنظیم کنید 


پس از اتمام بقیه آرایش، یک پودر مات کننده را بردارید تا آرایش صورت خود را تمام کنید.

مشاوره رایگان