آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

بهترین برنامه مراقبت از پوست چرب چیست؟

آیا پوست چربی دارید؟ اگر پاسخ شما مثبت است، پس می‌دانید که تهیه یک برنامه مراقبت از پوست متناسب با نوع پوست شما برای زیبایی و زیبا جلوه دادن چهره شما مهم است. مطمئناً مراقبت از پوست چرب در کلام آسان تر از انجام عملی آن است. دلیل این امر این است که تعیین چگونگی دور نگه داشتن چربی و اینکه آیا پوست شما به مرطوب کننده نیاز دارد یا خیر، می‌تواند یک چالش بزرگ باشد. اما خوشبختانه، این موضوع فقط برای شما چالش نیست. برای کمک به زیبایی و جلای داشتن پوست چرب، از ۱۳ قانون مراقبت از پوست برای پوست چرب در زیر پیروی کنید.

از محصولاتی که برای پوست شما طراحی شده اند استفاده کنید 


این موضوع را برای شما تکرار کنم: وقتی پوست چربی دارید، باید به دنبال محصولات مراقبت از پوست باشید که برای نوع پوست شما مناسب هستند. آنچه برای پوست خشک مؤثر است، ممکن است برای پوست چرب مفید نباشد. به عنوان مثال، در مورد مرطوب کننده، یک لوسیون سبک ممکن است کافی باشد تا پوست را مرطوب نگه دارد، اما افرادی که پوست خشک دارند ممکن است نیاز به استفاده از یک کرم سنگین‌تر داشته باشند. همچنین باید مواظب باشید که محصولات مات کننده ممکن است باعث کاهش بیش از حد درخشندگی پوست شوند.

برای استفاده از محصولات از دست‌های تمیز استفاده کنید 


می‌دانید چگونه قبل از خوردن شام دست‌های خود را می‌شوید؟ خوب، شما باید قبل از لمس پوست خود همین کار را انجام دهید. چه در آستانه مراقبت از پوست خود باشید و چه بعد از ظهر آرایش خود را لمس کنید، باید این کار را با دستان تمیز انجام دهید. به این ترتیب می‌توانید از انتقال هرگونه آلودگی، مواد اضافی یا روغنی که ممکن است روی دستان شما وجود دارد و از انتقال آن به روی صورت خود جلوگیری کنید.

روزانه دو بار پوست خود را تمیز کنید


تمیز کردن روزانه پوست برای مراقبت از پوست چرب

افسانه رایج مراقبت از پوست این است که شما باید پوست چرب را بیشتر از سایر انواع پوست بشویید. واقعیت این است که شما باید صرفاً بدون در نظر گرفتن نوع پوست، روزی دو بار (صبح و شب) پوست خود را بشویید. با تمیز کردن بیش از حد می‌توانید چربی ضروری را که باید در حالت عادی روی پوست شما وجود داشته باشد، بشویید و این موضوع می‌تواند پوست شما را تحریک کند تا چربی بیشتری تولید کند و این امر باعث می‌شود پوست چرب حتی چرب تر به نظر برسد. این وضعیت برعکس آنچه شما می‌خواهید، درست است؟

اصلاح و لایه برداری هفتگی  


اصلاح و لایه برداری هفتگی برای مراقبت از پوست چرب

اصلاح و لایه برداری می‌تواند برای انواع پوست حتی پوست چرب مفید باشد. سلول های مرده پوست می‌توانند روی سطح پوست شما جمع شوند و باعث شوند رنگ چهره شما کدر به نظر برسد. بنابراین، یک اسکراب مخصوص لایه بردار صورت را به برنامه مراقبت از پوست خود اضافه کنید تا باعث کند شدن روند تجمع مواد زاید در سطح پوست شود. این امر بستگی به این دارد که هر چند وقت یک بار باید لایه برداری کنید، بعضی از افراد می‌توانند لایه برداری روزانه را انجام دهند، در حالی که دیگران فقط یک یا دو بار در هفته می‌توانند این کار را انجام دهند. به نحوه واکنش پوست خود توجه کنید تا مشخص شود چه چیزی برای شما بهتر است.

مرطوب کننده‌های پوستی را کنار نگذارید 


داشتن پوستی چرب باعث نمی‌شود شما از مرطوب کننده استفاده نکنید. در واقع، مرطوب کنندگی باید نقشی اساسی در برنامه مراقبت از پوست همه افراد بازی کند حتی کسانی که پوست چرب دارند. همه چیز در مورد یافتن مرطوب کننده ای است که برای نوع پوست شما ساخته شده است. در پوست طبیعی و چرب، عوامل خارجی مانند آلودگی، اشعه ماورا بنفش و پاک سازی بیش از حد می‌توانند به سد رطوبت پوست آسیب برسانند، باعث از بین رفتن رطوبت و افزایش تولید روغن شوند. در نتیجه، چهره شما می‌تواند در نهایت نامتعادل و بیش از حد براق به نظر برسد.

حفاظت در برابر نور خورشید را در اولویت خود قرار دهید


مانند مرطوب کننده، محافظت در برابر اشعه آفتاب یکی از مهمترین مراحل مراقبت از پوست است، بدون توجه به نوع پوستی که دارید. اگر پوست شما چرب است، انتخاب یک ضدآفتاب مناسب امری حیاتی است. برای شروع، پیش از خروج از خانه، از یک ضدآفتاب با SPF 15 یا بالاتر و با طیف گسترده استفاده کنید. همچنین، کرم ضدآفتاب را همراه خود داشته باشید تا هر دو ساعت یا پس از شنا یا تعریق مجدداً استفاده کنید. برای پوست چرب، به دنبال ضدآفتاب بدون روغن باشید. همچنین، محافظت از خود در برابر اشعه آفتاب فقط با استفاده از ضدآفتاب با طیف گسترده کافی نیست. بر اساس سازمان غذا و دارو، باید مدت زمانی که در زیر نور آفتاب هستید را محدود کنید، به ویژه در ساعات اوج نور آفتاب (از ساعت ۱۰ صبح تا ۲ بعد از ظهر)، و سعی کنید در سایه بمانید و از تماس مستقیم با نور آفتاب خودداری کنید. استفاده از لباس‌های با آستین بلند، شلوار، عینک آفتابی با فیلتر UV و یک کلاه با لبه گسترده نیز می‌تواند به شما کمک کند تا از اشعه مضر آفتاب محافظت کنید.

ماسک مخصوص را امتحان کنید 


استفاده از ماسک صورت یک روش عالی برای استراحت در پایان یک روز سخت است، اما این کار فقط یک محصول مراقبت از پوست لطیف و حساس نیست. به مرور زمان، ناخالصی‌ها، آلودگی، آرایش و چربی‌های اضافی می‌توانند در سطح پوست جمع شوند و چهره شما را بیش از حد چرب نشان دهند. استفاده از ماسک‌های مخصوص می‌تواند به شما کمک کند تا رسوب مواد ناخالصی، کثیفی و چربی را از سطح پوستتان بردارید و ظاهری درخشان و جذاب به دست آورید. برای استفاده از ماسک، یک لایه یکنواخت روی پوست خشک و تمیز قرار دهید و ماسک را به مدت ۱۰-۱۵ دقیقه بر روی پوست بگذارید، سپس با آب ولرم بشویید. برای بهترین نتیجه، هفته ای سه بار از ماسک استفاده کنید.

ابزار و برس های خود را بشویید


قوانین خاصی برای مراقبت از پوست وجود دارد که همه انواع پوست باید از آن‌ها پیروی کنند، اما گاهی اوقات آسان است که برخی از آن‌ها در حاشیه سقوط کنند. قانون دیگری که اگر پوستی چرب دارید ممکن است از آن غافل شوید این است که باید برس ها، مخلوط کن‌ها و ابزارهای مراقبت از پوست را به طور مرتب بشویید. تمیز کردن آن‌ها ممکن است یک زحمت زیادی به نظر برسد، اما ایده خوبی است که این کار را انجام دهید. چربی، آلودگی و مواد آرایشی می‌توانند روی برس و ابزار شما جمع شود و شما می‌توانید این آلودگی‌ها را به پوست خود منتقل کنید. خبر خوب این است که تمیز کردن وسایل کار سختی نیست.

از پدهای ضد چربی در طول روز و در مواقع مورد نیاز استفاده کنید 


ما همواره به دنبال وسایلی هستیم که در کوتاه‌ترین زمان ممکن بتوانند مشکل چربی سطح پوست را حل کنند. اگر در اواسط روز پوست شما بسیار براق به نظر می‌رسد، می‌توانید از پدهای ضد چربی موجود در داروخانه‌ها استفاده کنید. این پد‌های نازک قادرند چربی‌های اضافی را جذب کرده و باعث کاهش درخشندگی ظاهری پوست شوند. یک بسته پدهای ضد چربی را در کیف خود نگه دارید تا بتوانید در طول روز از آن‌ها برای کاهش چربی اضافی پوست استفاده کنید.

آماده سازی برای آرایش با پرایمر 


هر کسی که از آرایش روغنی استفاده می‌کند، احتمالاً با مشکل ذوب شدن آرایش در روزهای گرم و آفتابی روبرو شده است. برای جلوگیری از این مشکل و حفظ آرایش در شرایط آب و هوای گرم، می‌توانید قبل از استفاده از آرایش، از پرایمر استفاده کنید. پرایمر به ایجاد یک پایه صاف برای آرایش کمک می‌کند و همچنین باعث می‌شود آرایش بهتری داشته باشید. پس از اعمال مراحل مراقبت از پوست، پرایمر را به صورت نقطه‌ای روی صورت بمالید و با حرکات دایره‌ای و ملایم آن را مخلوط کنید. می‌توانید از پرایمر به تنهایی استفاده کنید تا یک پایه مات و بی‌عیب برای آرایش خود داشته باشید، که مناسب برای روزهایی است که وقت کافی برای آرایش کامل صورت ندارید.

انتخاب مواد آرایشی فاقد چربی


انتخاب مواد آرایشی فاقد روغن می‌تواند از ایجاد چربی زیاد در سطح پوست جلوگیری کند.

محصولات SHIMMERY را نادیده بگیرید 


استفاده از محصولات SHIMMERY برای مراقبت از پوست چرب

آرایش روشن ممکن است این روزها مرسوم باشد، اما محصولاتی که دارای براق کننده و مواد براق هستند لزوما بهترین انتخاب برای انواع پوست های چرب نیستند. این محصولات ظاهری براق ایجاد می‌کنند، که اگرچه بر روی پوست خشک بسیار جذاب است، اما ممکن است برای پوست هایی که از قبل دارای براقیت طبیعی هستند بسیار زیاد باشد. اگر پوست چربی دارید، بهتر است آرایش را با رنگ مات انتخاب کنید. برای کمک به فرم دادن به صورت و درخشش نداشتن، از رژگونه و مواد آرایشی مات استفاده کنید. هر دو را می‌توان برای خطوط استخوان گونه تا کمترین میزان براق شدن استفاده کرد.

آرایش خود را با پودر تنظیم کنید 


پس از اتمام بقیه آرایش، یک پودر مات کننده را بردارید تا آرایش صورت خود را تمام کنید.

فهرست مطالب

مشاوره رایگان