بهترین راه درمان سلولیت ران، باسن و شکم بدون نیاز به جراحی

 سلولیت یک بخش طبیعی از فرآیند بالا رفتن سن یا به وجود آمدن تغییرات هورمونی در بدن است که در این حالت سطح پوست برجسته و توده مانند به نظر می‌رسد. معمولاً سلولیت به این دلیل به وجود می‌‌آید که بافت چربی زیر سطح پوست به بافت همبند فشار وارد می‌کند و ظاهری توده مانند را به وجود می‌آورد. سلولیت فقط به علت چربی اضافه بدن به وجود نمی‌آید زیرا برخی از افراد که تناسب اندام خوبی دارند نیز دچار چنین مشکلی می‌شوند و سطح پوست آنها یکدست نیست. اگرچه سلولیت هیچ گونه مشکلی را در ارتباط با سلامت مطرح نمی‌کند می‌تواند از لحاظ زیبایی باعث ناراحتی برای بیمار شود. سلولیت حدود ۹۰ درصد از زنان جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهد و عوامل مختلفی در به وجود آمدن آن نقش دارند که یکی از این موارد فاکتورهای فیزیولوژیکی است. می‌‌توان به کمک روش‌های درمانی متعدد به رفع سلولیت پرداخت و نتایج مطلوب و مورد انتظار بیمار را به وجود آورد.

سلولیت چیست؟


 سلولیت به علت بیرون زدگی چربی زیر پوست درون رشته‌های بافت همبند به وجود می‌‌آید که ظاهری برجسته و توده مانند را در سطح پوست ایجاد خواهد کرد. سلولیت بیشتر در ناحیه لگن و به ویژه باسن، ساق پا، ناحیه شکم و ران دیده می‌‌شود و اکثر زنان دچار چنین مشکلی هستند. عوامل متعددی وجود دارند که در به وجود آمدن سلولیت نقش دارند و این فاکتورها عبارتند از رژیم غذایی نامناسب، افزایش وزن و نداشتن تناسب اندام، پایین بودن متابولیسم بدن و نداشتن فعالیت جسمانی باعث کاهش سطح استروژن می‌شوند که این امر منجر به کاهش تولید کلاژن، کم آبی بدن و افزایش تجمع چربی درون بدن، نازک شدن پوست و روشن شدن رنگ پوست خواهد شد. این فاکتورها می‌توانند بر موارد مختلفی از قبیل حجم چربی، قدرت بافت همبند یا ضخامت پوست تاثیر بگذارند.

راه‌های درمان سلولیت


 متخصص پوست و متخصص زیبایی از روش‌های مختلفی برای تشخیص و درمان سلولیت و بهبود ظاهر بیمار استفاده می‌کنند. روش‌های موجود با توجه به اهداف و نیازهای خاص بیمار مورد استفاده قرار می‌گیرند. سلولیت یک مشکل چند بعدی است که با توجه به پیشرفت‌هایی به دست آمده در عرصه فناوری و روش‌های درمانی می‌توان به رفع مشکل بیمار کمک کرد و نتایج دلخواه را به وجود آورد.

 کاهش وزن

کاهش وزن

 همه بیمارانی که دچار چاقی و اضافه وزن هستند و با مشکل سلولیت دست و پنجه نرم می‌‌کنند باید به کمک روش‌های موجود، اصلاح تغذیه و ورزش کردن به کاهش وزن بدن خود کمک کنند. با کاهش وزن بدن و چربی اضافی زیر سطح پوست از میزان فشاری که به بافت فیبروزی وارد می‌‌گردد کاسته خواهد شد و در نتیجه ظاهر سلولیت کمتر جلب توجه می‌نماید. برای کاهش وزن بدن و سلولیت بهتر است به متخصص تغذیه مراجعه کنید تا به کمک روش‌های ورزشی به کاهش وزن شما کمک نماید. از رژیم غذایی اشتباه پرهیز کنید زیرا کشش و کوچک شدن مداوم رشته‌های کلاژن درون پوست باعث شکست در فرآیند درمان خواهد شد. کاهش قدرت این رشته‌های فیبروزی باعث می‌شود سلولیت بیشتر جلب توجه کند و به خوبی زیر سطح پوست قابل مشاهده باشد.

استفاده از کرم موضعی

استفاده از کرم موضعی انواع مختلفی از پماد موضعی وجود دارد که با هدف درمان سلولیت در بازار تبلیغ می‌شوند اما باید بدانید که استفاده از این محصولات نتایج مطلوبی را به وجود نمی‌‌آورد. تعداد بسیار محدودی از محصولاتی که به صورت موضعی مورد استفاده قرار می‌‌گیرند باعث به وجود آمدن نتایج بهتری خواهند شد که یکی از این ترکیبات رتینول است. رتینوئیدهای مشتق از ویتامین آ از قبیل رتینول می‌‌توانند باعث افزایش ضخامت و استحکام و قدرت پوست شوند و طبق تحقیقات انجام شده استفاده موضعی از رتینول حداقل به مدت شش ماه می‌تواند به بهبود سلولیت پوستی کمک نماید. کافئین یکی دیگر از ترکیباتی است که با توجه به تحقیقات انجام شده می‌تواند به درمان سلولیت کمک کند. کافئین به همراه محصولات ضد پیری استفاده می‌شود زیرا نقش خوبی در سفت کردن پوست و کاهش ادم بدن  ایفا می‌‌کند. کافئین باعث چروکیده شدن سلول‌های چربی که پر از مایع هستند خواهد شد و منجر به سفت شدن سطح پوست می‌شود در نتیجه سلولیت کمتر جلب توجه می‌نماید. کافئین تحت عنوان آنتی اکسیدان نیز شناخته می‌‌شود و استفاده از آن می‌‌تواند باعث حذف رادیکال‌های آزاد درون پوست شود و همچنین میزان اثرگذاری کرم ضد آفتاب را افزایش خواهد داد. شما باید در طول روز از این کرم استفاده کنید تا نتایج به دست آمده را حفظ نمایید. کرم آمینوفیلین/ تئوفیلین عملکردی شبیه کافئین دارد. در تحقیقی که به بررسی بیمارانی که از این کرم استفاده می‌‌کنند پرداخته شده است محققان متوجه شدند که این کرم می‌‌تواند تا حد قابل توجهی از میزان سلولیت بکاهد.

  بزرگ کردن آلت تناسلی مردان با کنترل تغذیه و ویتامین

مزوتراپی

مزوتراپی

 مزوتراپی یک روش کم تهاجمی است که به از بین بردن سلولیت و ظاهر آن به بهبود زیبایی پوست کمک خواهد کرد. در این روش پزشک از یک فرمول مخصوص استفاده می‌کند و ترکیبات متعددی را به درون پوست تزریق می‌نماید تا ساختار چربی را از بین ببرند. پس از تخریب سلول‌های چربی، بدن شروع به جذب و از بین بردن آن خواهد کرد. مزوتراپی همچنین باعث تحریک فرآیند تولید کلاژن خواهد شد و معمولا شما به چند جلسه درمان نیاز دارید تا به نتیجه دلخواه خود دست پیدا کنید.

 ماساژ بافت نرم

ماساژ بافت نرم

 طی ۲۰ سال گذشته تحقیقات متعددی در ارتباط با مزایای ماساژ بافت نرم انجام شده است و محققان به این نتیجه رسیده ‌اند که ماساژ بافت نرم باعث تخلیه مایع لنفاوی و به حرکت در آوردن بافت هم بند می‌شود که این امر می‌تواند نتایج مطلوبی را در ارتباط با بهبود ظاهر سلولیت ایجاد نماید. اگرچه هنوز مشخص نیست که ماساژ چگونه باعث اثر گذاری بر بدن می‌شود، آنچه که مشخص است این است که ماساژ درمانی باعث تخلیه مایع اضافی لنفاوی، توزیع بافت چربی و کاهش آن خواهد شد و در نتیجه ظاهر بهتری را به وجود می‌آورد. اگرچه این اطلاعات عالی به نظر می‌رسد تحقیقات نشان داده که معمولاً سلولیت پس از سه ماه دوباره بر می‌گردد. از سوی دیگر ماساژ عمیق بدهند با برخی خطرات از قبیل آسیب دیدگی، کبودی هماتوم و مشکلات دیگر همراه است. ماساژ درمانی در منزل با تاثیرات مثبتی بر بدن همراه است و همه بیماران می‌توانند از آن بهره بگیرند.

 درمان سلولیت با سابسیژن

 سابسیژن یکی دیگر از روش‌های موجود است که در بهبود ظاهر سلولیت تاثیرات به سزایی دارد و در انجام این روش پزشک از سوزن‌های مخصوص برش یا دستگاه لیپوساکشن استفاده می‌کند تا اقدام به تخلیه بافت چربی نماید. سابسیژن یک روش درمانی عالی برای کاهش سلولیت در نقاطی است که دسترسی به آنها دشوار است. سابسیژن وکیوم یک روش درمانی تخصصی برای انجام این کار محسوب می‌شود و نتایج مطلوبی را به وجود می‌‌آورد. در این روش پزشک به کمک دستگاه و وسایل مخصوص دو عدد برش عمیق را ایجاد می‌کند تا بتواند به آزاد سازی بافت چربی بپردازد. معمولاً بیمارانی که تحت درمان با این روش قرار گرفته اند نتایج رضایت بخشی را به دست  آورده اند. این روش با عوارض جانبی بسیار کمی همراه است و معمولاً نتایج حاصل از آن حداقل تا سه سال باقی می‌ماند.

 تزریق دارو

تزریق دارو

 در مواردی که بیمار از به وجود آمدن سلولیت در نقاط مختلف بدن خود ناراحت است و این مسئله از لحاظ زیبایی او را دچار چالش کرده است می‌توان به کمک داروهای تزریقی به درمان سلولیت پرداخت. اگرچه می‌توان از هر نوع فیلر قابل تزریق استفاده کرد معمولاً دو فیلری که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از فیلر کلسیم هیدروکسیل آپاتیت و پلی ال لاکتیک اسید. این دو محصول به عنوان حجم دهنده‌های بیولوژیکی در نظر گرفته می‌شود و به عبارت دیگر هنگامی‌ که به درون بدن تزریق می‌‌شوند به تولید کلاژن جدید کمک می‌کنند در نتیجه ناحیه مورد نظر حجم پیدا می‌کند. از آنجایی که این محصولات بسیار رقیق هستند احتمال به وجود آمدن توده در محل تزریق را کاهش خواهد یافت. تحقیقات انجام شده نشان داده که معمولاً شما نیازی به تزریق حجم بالایی از این فیلرها ندارید. تزریق این فیلرها در کنار سابسیژن یا انتقال چربی می‌تواند نتایج مطلوبی را در درمان سلولیت ایجاد کند. در یک روش دیگر پزشک از آنزیم کلاژن استفاده می‌کند. سلولیت حاوی بافت ضخیم چربی است که مقادیر زیادی کلاژن دارد و زیر سطح پوست تجمع یافته است و تزریق فیلر می‌‌تواند به تخریب رشته‌های کلاژن کمک کند و در نتیجه ظاهر ناحیه مورد نظر بهبود پیدا می‌‌کند.

  چه کسانی نباید بوتاکس کنند؟ بوتاکس برای چه کسانی ضرر دارد ؟

دستگاه‌های مخصوص سفت کردن پوست

دستگاه‌های مخصوص سفت کردن پوست

 ‏رادیوفرکانسی و التراسوند از جمله دستگاه‌هایی هستند که برای سفت کردن پوست مورد استفاده قرار می‌گیرند. رادیو فرکانسی یک دستگاه غیر تهاجمی است که به ارسال گرما به پوست می‌‌پردازد و بافت چربی زیر پوست را تا حد قابل توجهی گرم می‌کند. دستگاه میکرونیدلینگ می‌‌تواند تا حد قابل به توجهی بهبود ظاهر سلولیت کمک کند. این دستگاه توانایی نفوذ به عمق ۳ تا ۵ میلی متری زیر سطح پوست را دارد و می‌تواند بافت چربی را ذوب کند. اولتراسوند تراپی با تمرکز دقیق یک روش دیگر برای سفت کردن بافت صورت در محسوب می‌شود. هنگامی‌ که برای درمان سلولیت مورد استفاده قرار می‌‌گیرد پزشک از کلسیم هیدروکسیل آپاتیت به منظور بهبود انعطاف پذیری و ظاهر سلولیت استفاده می‌‌کند. درمان با این روش می‌‌تواند نتایج مطلوبی را به وجود بیاورد.

روش‌های مخصوص پیکر تراشی

روش‌های مخصوص پیکر تراشی

 همه متخصصین که به درمان سلولیت می‌‌پردازند عقیده دارند که هر روشی که بتواند مقدار چربی زیر سطح پوست و درون بدن را تا حد قابل توجهی کاهش دهد به بهبود ظاهر سلولیت کمک خواهد کرد. در پزشکی مدرن معمولاً پزشکان از روش‌های غیر جراحی برای کاهش چربی استفاده می‌‌کنند که کرایولیپولیز یکی از این روش‌ها محسوب می‌گردد. در این روش پزشک آن قسمت از نقاط بدن که دچار سلولیت هستند را روی دستگاه قرار می‌دهد و به سرعت فرآیند سرد کردن چربی به منظور از بین بردن آنها را آغاز می‌نماید. شانس موفقیت این روش برای کاهش چربی بسیار بالا است اما نمی‌‌تواند به تنهایی به درمان سلولیت کمک کند به همین دلیل پزشک از روش‌های درمانی دیگری از قبیل شاک ویو تراپی به منظور بهبود ظاهر سلولیت و کسب نتایج مطلوب استفاده خواهد کرد. شاک ویو تراپی با اصلاح شکل پوست بر فرایند تولید کلاژن نیز تاثیر می‌گذارد.

 استفاده از لیزر لیپولیز که بر پایه گرما قرار دارد می‌‌تواند با کاهش حجم توده‌های چربی به بهبود ظاهر سلولیت کمک نماید. در این روش انرژی گرمایی باعث سفت شدن پوست و کاهش سلولیت خواهد شد. این دستگاه لیزر مورد تایید سازمان غذا و دارو قرار دارد و از آن برای پیکر تراشی غیر تهاجمی بدن استفاده خواهد شد. این دستگاه بر سلولی تمرکز نمی‌‌کند بلکه بر مسیری که باعث بهبود سلولیت می‌شود تمرکز دارد و نتایج خوبی را به وجود می‌آورد.

 استفاده از دستگاه لیزر لیپوساکشن ان دی یاگ که دارای قابلیت برش رشته‌های فیبروزی و استفاده از طول موج مناسب برای ذوب کردن چربی است می‌‌تواند نتایج مطلوبی را به وجود بیاورد. در صورتی که این دستگاه لیزر توسط یک متخصص با تجربه مورد استفاده قرار بگیرد باعث کاهش قابل توجه سلولیت می‌شود. استفاده از انرژی گرمایی برای ذوب کردن چربی و جدا کردن رشته‌های فیبروزی می‌‌تواند با نتایج مطلوبی در کاهش حجم چربی زیر پوست همراه باشد که در نهایت پوست سفت تر و لطیف تر خواهد شد. معمولا اکثر بیمارانی که تحت درمان با این روش قرار گرفته اند از نتایج به دست آمده رضایت بالایی دارند. البته این روش نیز مانند همه روش‌های جراحی با برخی عوارض همراه است که برخی از عوارض حاصل از این روش عبارتند از ناهنجاری در ظاهر بدن، شل شدن پوست، تغییر رنگ پوست و در برخی موارد شدید و سوختگی پوست و ایجاد بافت اسکار. در صورتی که شما برای درمان به یک پزشک با تجربه مراجعه کنید ریسک بروز این عوارض جانبی به حداقل خواهد رسید.

مشاوره رایگان
×مشاوره در واتساپ