آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

بوتاکس دیسپورت: هزینه و عوارض

دیسپورت باعث می شود تا خطوطی که در بین دو ابروی شما بوجود آمده است، کمتر نمایان شود. این خطوط عمودی هستند و به سمت پیشانی، امتداد می یابند و هنگامی که فرد اخم می کند بیشتر دیده می شوند. با اینکه این خطوط به طور طبیعی بوجود می آیند، اما با افزایش سن خطوط اخم حتی هنگام استراحت نیز برجسته تر به نظر می رسند. این مورد به آن علت است که پوست ما کلاژنی که رشته های پروتئینی مورد نیاز برای حفظ حالت ارتجاعی پوست هستند را از دست می دهد. دیسپورت می تواند به درمان چین و چروک بین ابروها یا خطوط اخم کمک کند اما فقط مناسب افرادی است که تعداد متوسط و یا زیادی چین و چروک دارند. متخصص پوست می تواند به شما در درمان این نوع چین و چروک های صورت، به خصوص چروک های پیشانی کمک کند.

مزایای تزریق دیسپورت


مزایای تزریق دیسپورت

تزریق دسسپورت مزایای زیادی دارد از جمله:

 • نسبتا بدون درد است.
 • درمان غیر جراحی بی خطری است.
 • درمان سریع انجام می شود.
 • عوارض جانبی اندکی دارد.
 • بعد از تزریق مشکلی ندارید.
 • به زمانی برای بهبود نیاز ندارید.
 • نتایج تزریق سریع مشاهده می شود.
 • برای درمان خطوط اخم مناسب است.

عملکرد دیسپورت


دیسپورت یک نوروتوکسین است، به این معنی که مانع ارتباط نورون ها در محل اتصال سلول های عصبی (سیناپس) می شود. یعنی سلول های عصبی (نورون ها) قادر به برقرای ارتباط با یکدیگر نیستند. در نتیجه سلول های عصبی ماهیچه های صورت، نمی توانند با مغز ارتباط برقرار کرده و سیگنالی دریافت نمایند و همین امر موجب جلوگیری از انقباض عضله در آن محل می شود. این دارو توسط پزشکان ماهر، مستقیما در محل مورد نظر تزریق می شود و موجب شل شدن فوری عضلات، نرم شدن پوست، جلو گیری از ایجاد چین و چروک و بروز اسپاسم می گردد.

افرادی که تزریق دیسپورت برای آنها مناسب تر است.


افرادی که تزریق دیسپورت برای آنها مناسب تر است.

تزریق دیسپورت برای بزرگسالانی مناسب است که چروک های متوسط و یا شدیدی در صورت دارند و از سلامتی جسمانی خوبی برخوردارند. پزشک، سابقه پزشکی شما را بررسی می کند و قبل از انجام عمل سوالاتی از شما می پرسد. مثلا:

 • آیا باردار هستید؟
 • سابقه حسلسیت به سم بوتولینوم را دارید؟
 • آیا حساسیت به شیر دارید.
 • آیا بالای 65 سال سن دارید.

با پرسیدن این سوالات به عنوان یک قاعده، پزشک شما تعیین می کند که آیا کاندیدای خوبی برای تزریق دیسپورت هستید یا نه. البته شما باید حداقل 18 سال سن داشته باشید.

اقدامات اولیه برای تزریق دیسپورت


اقدامات اولیه برای تزریق دیسپورت

جراح پلاستیک و یا پزشک حرفه ای را پیدا کرده و با آنها مشورت نمایید زیرا علاوه بر اینکه آنها متخصص هستند شما می توانید اطمینان داشته باشید که آنها، آموزش دیده هستند و مقدار دوزها و دستور استفاده را می دانند. خواسته های خود را به دکترتان بگویید، مناطقی از صورت و خطوطی را که با آنها مشکل دارید، با دکتر در میان بگذارید. همچنین جراح پلاستیک خود را از داروهایی که در حال حاضر مصرف می کنید مطلع نمایید. چند روز فبل از تزریق دیسپورت بهتر است، چند عمل ساده را انجام دهید. این اعمال به بهبود نتایج تزریق و به حد اقل رساندن عوارض جانبی بالقوه کمک می کند. در اینجا اعمالی را که یک هفته قبل از تزریق دیسپورت بهتر است انجام دهید ذکر می کنیم:

 • از مصرف آسپیرین ها یا داروهای ضد التهابی خودداری نمایید. بطور کلی بهتر است از مصرف مسکن های بدون نسخه خودداری کنید زیرا آنها احتمال کبودی یا تورم ناشی از تزریق را افزایش می دهند (البته مصرف تایلنول مفید است).
 • از خوردن نوشیدنی الکلی اجتناب کنید. حداقل دو تا سه روز قبل از عمل بهتر است از مصرف مشروبات الکلی خودداری نمایید. زیرا الکل خون را رقیق کرده و خطر کبودی را افزایش می دهد. مهم است که پزشک خود را در مورد تمام داروها و مکمل هایی که مصرف می کنید، مطلع نمایید، حتی اگر آنها بدون نسخه در دسترس هستند. همچنین تزریق دیسپورت ممکن است با داروهای خاصی که بر روی عضلات تاثیر می گذارند، مانند آنتی کولینرژیک ها، که برای بیماران مبتلا به پارکینسون تجویز می شوند، تداخل داشته باشد .

برای اینکه خود را به بهترین شکل آماده کنید این کارها را در روز تزریق انجام دهید:

 • آرایش نکنید. به طور کلی پیشنهاد می شود که از آرایش کردن در محل تزریق خودداری کنید. جراح پلاستیک محل تزریق را با یک ماده ضد عفونی کننده و یا محلول الکلی، تمیز کرده و هرگونه اثرات آرایشی را از محل پاک می نماید.
 • بی حسی. اگر نگران درد تزریق هستید، پزشک می تواند گزینه هایی را به شما ارائه دهد. در مورد پمادهای بی حس کننده موضعی از پزشک خود سوال کنید.
 • آرامش خود را حفظ کنید.
 • اگر چه این یک روش بی خطر است اما اکثر افراد در مورد روش های تزریقی با سوزن عصبی می شوند. آرامش خود را حفظ کنید. تمرینات تنفسی یوگا، برای رسیدن به آرامش و کاهش اضطراب بسیار مفید است .

روش تزریق دیسپورت


روش تزریق دیسپورت

جراح پلاستیک ابتدا به ساختار صورت شما و نواحی مورد نظر نگاه می کند تا روشی برای بدست آوردن بهترین نتییج تعیین نماید. تزریق دیسپورت یک درمان سرپایی محسوب می شود و کل عملیات در زمان کوتاهی انجام می شود. در حقیقت چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد. استفاده از بی حس کننده و اثر بخش آن، ممکن است از خود تزریق بیشتر زمان ببرد.

معمولا می توانید بلافاصله بعد از انجام تزریق به خانه بروید، مگر اینکه عوارض جانبی زودهنگام داشته باشید. شما باید بعد از چند روز نتایج و تاثیرات تزریق را مشاهده کنید. دوز توصیه شده توسط FDA برای خطوط اخم 50 واحد است که در 5 مرحله در ناحیه مورد نظر تزریق می شود.

بهبودی پس از تزریق دیسپورت


بهبودی پس از تزریق دیسپورت

بر خلاف روش های جراحی سنتی، نتایج تزریقات زیبایی را در ظرف چند روز پس از درمان، مشاهده خواهید کرد. دیسپورت نیازی به زمان بهبودی ندارد و شما می توانید بلافاصله پس از اتمام تزریقات به خانه بروید. دیسپورت پس از چند روز اثرات خود را نمایان می کند و نتایج بین 3 تا 4 ماه ماندگاری دارند. برای حفظ اثرات درمانی در طول این مدت باید تزریقات دیگری نیز انجام دهید. با این حال چند باید و نباید دیگر وجود دارد که پس از درمان بهتر است به آنها توجه نمایید:

 • دست نزنید. لمس ناحیه تزریق وسوسه انگیز است، هیجان دارد و ممکن است حس متفاوتی نسبت به حالت معمول را داشته باشید. با این حال نباید به آن دست بزنید. همچنین باید تا 24 ساعت از مالیدن، ماساژ دادن و یا انجام سایر درمان ها روی صورت در آن ناحیه خودداری نمایید.
 • بیش از حد به خود فشار نیاورید و تا پایان روز پس از درمان، از ورزش های سنگین خودداری کنید.
 • از نوشیدن مشروبات الکلی اجتناب کنید. الکل می تواند عوارض جانبی ایجاد کند و اثر بخشی تزریق را کاهش دهد.
 • از مصرف داروهای رقیق کننده خون خودداری کنید. مصرف هر داروی رقیق کننده خون می تواند پس از تزریق منجر به کبودی یا تورم شود. اگر لازم است که مسکن مصرف کنید، بهتر است مسکن های حاوی استامینوفن استفاده نمایید. محصولاتی مانند ادویل و موترین، حاوی لییوپروفن هستند که میت وانند خون را رقیق کرده و کبودی ایجاد کنند.

اثرات تزریق دیسپورت چقدر دوام می آورند؟


متاسفانه اثرات دیسپورت موقتی است و بین 3 تا 4 ماه دوام می آورد. با این حال چند تکنیک وجود دارد که دوام این اثرات را بیشتر می کند:

 • بهینه سازی تزریق واحدهای داروی شل کننده عضلات. باید از تزریق بیش از حد به پیشانی خودداری کرد زیرا باعث افتادگی ابروها می شود.
 • اگر با گذشت زمان اثرات دیسپورت کم شد، تغییر نوع داروی شل کننده عضلانی، اثر بخش است. تفاوت جزئی در ساختار شیمیایی باعث می شود تا سرعت تشخیص جسم خارجی و متابولیسم پروتئین بالا رود.
 • در بیمارانی که دو روش فوق برای آنها نا موفق باشد یا مدت زمان تاثیر بر عضلات کوتاه شود (4تا8) هفته باید مکمل روی را به تنهایی مصرف نمایند. این ممکن است اثر بخشی را طولانی تر کند.

خطرات و اثرات جانبی تزریق دیسپورت


خطرات و اثرات جانبی تزریق دیسپورت

شایع ترین عوارض جانبی عبارتند از:

 • سوزش بینی و گلو
 • سردرد
 • درد در محل تزریق
 • واکنش پوستی در محل تزریق
 • عفونت دستگاه تنفسی فوقانی
 • تورم پلک
 • التهاب سینوس
 • حالت تهوع
 • بثورات جلدی و سوزش پوست

یک عارضه جدی ولی نادر دیسپورت، مسمومیت بوتولینوم است. این زمانی است که ماده تزریقی به سایر قسمت های بدن گسترش می یابد. اگر مشکوک به مسمومیت بوتولینوم در مورد خود هستید، به دنبال درمان فوری پزشکی باشید. علائم مسمومیت بوتولینوم عبارتند از:

 • افتادگی پلک
 • ضعف عضلات صورت
 • اسپاسم عضلانی
 • مشکل در بلع و غذا خوردن
 • مشکلات تنفسی
 • ایجاد مشکل در حرف زدن

هزینه های تزریق دیسپورت


هزینه های تزریق دیسپورت

هزینه دیسپورت بستگی به ناحیه ای دارد که درمان در آن انجام می شود زیرا ممکن است به چند تزریق نیاز داشته باشید. بعضی از پزشکان برای هر تزریق هزینه دریافت می کنند. اطلاع داشتن از هزینه های درمانی از قبل ،بسیار مهم است. ممکن است شما واجد شرایط استفاده از تسهیلات درمانی و یا یک طرح پرداخت درمانی باشید. قیمت ها به نسبت محل زندگی شما و کلینکی که انتخاب می کنید، متفاوت است. بیمه های درمانی عمل های زیبایی را پوشش نمی دهند. استفاده از دیسپورت برای درمان چین و چروک نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد.

سوالات متداول


دوام اثرات تزریق دیسپورت چقدر است؟

نتایج تزریق دیسپورت می تواند تا 5 ماه دوام داشته باشد.

تزریق دیسپورت چه حسی دارد؟

درد خفیف، تغییر رنگ و تورم خفیف، شایع ترین و گذرا ترین عوارض جانبی آن هستند که معمولا در عرض 30 دقیقه یا کمتر بر طرف می شوند.

تزریق 50 واحد دیسپورت چه محدوده ای را پوشش می دهد؟

معمولا برای اکثر بیماران بیش از 50 واحد برای پوشش منطقه پیشانی استفاده می کنند.

50 واحد معمولا برای پوشش منطقه اخم استفاده می شود و برای کل منطقه پیشانی، تعداد واحد های بیشتری باید تزریق شود.

آیا باید بعد از تزریق دیسپورت صورتم را حرکت دهم؟

تا 4 ساعت بعد از درمان با دیسپورت نواحی تحت درمان را مالش یا ماساژ ندهید  و تا 4 ساعت ورزش های سنگین انجام ندهید. همچنین به مدت 4 ساعت بعد از درمان، از سونا و بخور روی صورت خودداری نمایید. این کار افزایش فشار خون را به حداقل می رساند و در نتیجه خطر کبودی موقت را کاهش می دهد.

آیا ماده دیسپورت از محل تزریق جابجا می شود؟

مهم است که حداقل تا 4 ساعت بعد از تزریق صورت را به حالت راست نگه دارید. این از جابجا شدن دیسپورت جلو گیری می کند. نواحی تحت درمان نباید ماساژ داده شود اما بعد از 3 تا 4 ساعت از عضلات درمان شده استفاده کنید تا پایانه های عصبی عضلات، دیسپورت را جذب نمایند.

آیا می توانم بعد از دیسپورت از رتینول استفاده نمایم؟

حداقل سه روز پس از درمان از محصولات مراقبت از پوست استفاده نکنید. این شامل محصولات حاوی رتینول، ویتامین C، اسید های هیدروکسی یا بتاهیدروکسی اسید نیز می شود.

اگر بعد از دیسپورت دراز بکشیم چه اتفاقی می افتد؟

دراز کشیدن باعث می شود که دیسپورت حرکت کرده و به نواحی دیگر صورت جابجا شود. اگر چه این کار آسیب طولانی مدتی ایجاپ نمی کند اما ممکن است اثر بخشی درمان را کاهش دهد. علاوه بر این اگر پروتئین ها به عضلات مختلف مهاجرت کنند، خطر عوارض جانبی را افزایش می دهند.

آیا می توانیم بعد از تزریق دیسپورت خم شویم؟

تا 4 ساعت بعد از تزریق نباید خم  شوید و یا دراز بکشید. این کار بصورت بالقوه ای باعث گسترش دیسپورت به مناطق ناخواسته صورت و کاهش نتیجه درمان می شود.

چند واحد دیسپورت برای پیشانی مورد نیاز است؟

پیشانی معمولا به حدود 30 واحد دیسپورت نیاز دارد.

چند وقت یک بار باید دیسپورت تزریق کنیم؟

به طور کلی توصیه نی شود هر 3 یا 4 ماه یکبار دیسپورت تزریق کنیم اما نتایج در هر فرد متفاوت است. هر فرد بر اساس پاسخ بیولوژیکی بدن خود به درمان، به جلسات کمتر یا بیشتری نیاز دارد.

آیا می توانم بعد از دیسپورت به پهلو بخوابم؟

بهتر است 4 تا 6 ساعت، بعد از تزریق دراز نکشید. بعد از این زمان می توانید به پهلو بخوابید.

مشاوره رایگان