آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

بوتاکس چانه: رفع چین و چروک فک و چانه

چانه در قسمت انتهایی صورت قرار گرفته است که علاوه بر اهمیتی که در زیبایی صورت دارد یک عضو بسیار فعال می‌باشد و به علت فعالیت حرکتی بسیار زیادی که دارد دست خوش تغییرات متعددی خواهد شد. بوتاکس و سایر روش‌های زیبایی که عضلات این ناحیه را هدف قرار می‌دهند می‌توانند نتایج مطلوبی را به وجود بیاورند. تزریق بوتاکس به درون چانه باعث کاهش چین و چروک آن می‌‌شود و ظاهر بهتری را به وجود می‌آورد. سم بوتولونیوم نوع آ که در بازار تحت عنوان بوتاکس، دیسپورت و زئومین شناخته می‌شود یک روش درمانی بسیار سریع و ساده برای اصلاح چین و چروک و خطوط صورت و جوان سازی این ناحیه است.

 چه افرادی می‌توانند متقاضی مناسبی برای تزریق بوتاکس چانه باشند؟


 به وجود آمدن چین و چروک و خطوط در ناحیه چانه می‌تواند یک بخش طبیعی از فرآیند پیری و بالا رفتن سن باشد و از آنجایی که یک اختلال پزشکی محسوب نمی‌شود فقط از لحاظ زیبایی ظاهری بیمار را دچار مشکل خواهد کرد. اگر شما نیز با چنین مشکلی دست و پنجه نرم می‌‌کنید و خواستار زیباتر کردن چانه خود می‌باشید می‌توانید از بوتاکس برای افزایش زیبایی صورت خود استفاده نمایید تا اعتماد به نفس شما نیز افزایش یابد. بوتاکس محصولی است که پس از تزریق به درون عضلات ناحیه مورد نظر به طور موقت از فعالیت عضله ای که زیر سطح پوست قرار دارد می‌کاهد تا میزان چین و چروک صورت را تا حد قابل توجهی کاهش دهد. پزشک برای تزریق بوتاکس در ناحیه مورد نظر از یک سوزن نازک استفاده می‌کند تا عضله آن قسمت را هدف قرار دهد. اگر شما در سطح مناسبی از سلامت قرار دارید و انتظارات شما از درمان با بوتاکس واقعی است می‌‌توانید متقاضی مناسبی برای تزریق بوتاکس چانه باشید. انتظار واقعی داشتن از درمان یکی از رموز موفقیت در کسب نتایج مطلوب از روش‌های درمانی زیبایی از قبیل بوتاکس است.

از بوتاکس برای درمان چه نقاطی استفاده می‌شود؟


 از بوتاکس چانه برای هدف قرار دادن تعداد زیادی از چین و چروک روی شانه و درمان افتادگی و شل شدگی پوست چانه و ناحیه فک استفاده می‌شود. کاربردهای بوتاکس چانه به شرح زیر می‌باشد:

 • چین و چروک عمیق روی چانه
 • غبغب که به علت شل شدگی پوست و افتادگی عضلات به وجود آمده است.
 • خطوط روی چانه
 • از بین بردن چال ایجاد شده روی چانه

 اگر در خانواده شما سابقه به وجود آمدن چین و چروک و خطوط عمیق روی چانه وجود دارد می‌‌توانید از بوتاکس به عنوان یک روش پیشگیری کننده عالی استفاده نمایید.

 از بین بردن چال روی چانه

از بین بردن چال روی چانه

 اکثر بیماران به دنبال یک روش درمانی مناسب برای از بین بردن بافت نامناسب ایجاد شده روی قسمت جلویی چانه خود هستند که به علت بیش فعالی عضله این ناحیه ایجاد شده است. به این وضعیت ایجاد شده چانه توپ گلفی گفته می‌شود و به علت انقباضات مکرر عضله چانه ایجاد شده است. هنگامی‌ که عضله چانه دچار انقباضات بیش از حد می‌شود شما شاهد به وجود آمدن چین و چروک و خطوط عمیق روی چانه خود خواهید بود که می‌توانید برای از بین بردن آنها از تزریق بوتاکس استفاده کنید. تزریق بوتاکس با فلج کردن عضلات چانه و کاهش انقباضات آنها به اصلاح چین و چروک و خطوط صورت کمک می‌کند. تزریق بوتاکس یک روش بسیار موثر است و در اکثر موارد تزریق منظم آن می‌تواند با گذر زمان باعث افزایش ماندگاری طول عمر نتایج به دست آمده شود.

 چروک کنار لب بالا و پایین

چروک کنار لب بالا و پایین

 چروک کنار لب بالا و پایین یکی دیگر از مشکلاتی است که اکثر افراد با آن مواجه می‌شوند. این چروک که به صورت افقی و در امتداد لبه بالا و پایین به وجود می‌آید باعث می‌شود صورت پیرتر به نظر برسد. هنگامی ‌که این خط بین هر دو لب ایجاد می‌گردد یک ظاهر توده مانند را به وجود می‌‌آورد که در اکثر افراد زیبایی صورت را تحت تأثیر قرار خواهد داد. اولین روش برای درمان این اختلال تزریق بوتاکس می‌‌باشند که پزشک بوتاکس را به درون عضلات دو طرف لب تزریق می‌نماید تا بتواند بیمار را به نتیجه دلخواه برساند. پزشک باید کاملا احتیاط کند و از تزریق بیش از حد بوتاکس به درون این ناحیه خودداری نماید زیرا بیمار را دچار عوارض جانبی منفی از قبیل از دست دادن حس در دو طرف لب خواهد کرد. در برخی موارد هنگامی ‌که این چروک بسیار عمیق شده است می‌توان از تزریق بوتاکس و ژل برای به وجود آوردن نتایج بهتر استفاده کرد.

 چروک روی چانه

چروک روی چانه

 چین و چروک یا خطوطی که در اطراف چانه و خط فک به وجود می‌‌آید را می‌‌توان به کمک بوتاکس از بین برد. تعداد زیادی از افراد از بوتاکس برای از بین بردن خطوط اطراف بینی تا دهان و خط خنده و خطوط ماریونت استفاده می‌کنند. خطوط چانه معمولاً نسبتاً خفیف هستند اما از آنجایی که جلب توجه می‌کنند می‌توان به کمک بوتاکس آنها را برطرف کرد. تزریق بوتاکس باعث می‌شود حرکات بیش از حد چانه کاهش پیدا کند و با گذر زمان این خطوط و شروع به از بین رفتن نمایند و در نهایت به طور کامل ناپدید شوند. با توجه به عمق چین و چروک صورت بیمار یا وجود بافت اسکار ناشی از آکنه پزشک می‌تواند علاوه بر تزریق بوتاکس از فیلر نیز استفاده کند.

 بوتاکس چانه چگونه انجام می‌شود؟


بوتاکس چانه چگونه انجام می‌شود

 چروک روی چانه معمولا تحت عنوان چروک پویا شناخته می‌‌شوند و به علت حرکات بیش از حد از عضلات زیر سطح پوست به وجود می‌آیند. هرچه میزان فعالیت عضله بیشتر باشد چروک صورت و چروک روی چانه عمیق تر خواهند شد. ارتباط مستقیمی بین مغز و عضلات بدن وجود دارد و مغز به آنها دستور می‌‌دهد که چه موقع شروع به حرکت کردن نمایند. این مسئله در خصوص عضلات صورت نیز صدق می‌کند. این سیستم ارتباطی به علت وجود یک ترکیب شیمیایی که استیل کولین نام دارد ایجاد می‌گردد و هنگامی ‌که بوتاکس به درون عضله تزریق می‌شود به طور موقت از تولید استیل کولین جلوگیری می‌نماید. هنگامی ‌که بوتاکس به درون بافت عضله تزریق می‌‌شود  عضلات به تدریج و با افزایش اثرگذاری سم بوتولینیوم عملکرد خود را از دست خواهند داد. این مکانیسم موقت است و از آنجایی که پس از مدتی اثر بوتاکس از بین می‌‌رود عضله مجدداً توانایی حرکتی خود را به دست خواهد آورد. در صورتی که شما برای تزریق بوتاکس به یک پزشک با تجربه و آموزش دیده مراجعه کنید دچار هیچ گونه عوارض جانبی نخواهید شد.

چگونه برای تزریق بوتاکس چانه آماده شویم؟


 پزشکی که قرار است به انجام تزریق بوتاکس چانه بپردازد اطلاعات کاملی را در ارتباط با نحوه آماده شدن برای تزریق در اختیار شما قرار خواهد داد و شما باید از این دستورات به طور صحیح پیروی کنید. برخی از این نکات به شرح زیر می‌باشند:

 • حداقل به مدت یک هفته قبل از تزریق بوتاکس از مصرف داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب از قبیل ایبوپروفن یا مکمل روغن ماهی و جینکو بیلوبا او خودداری کنید.
 • در صورتی که دچار هر گونه بیماری یا اختلال جدی هستید باید به پزشک خود اطلاع دهید تا اقدامات درمانی لازم را انجام دهد و شما دچار عوارض جانبی نشوید.

 فرایند تزریق بوتاکس چانه چگونه انجام می‌شود؟


فرایند تزریق بوتاکس چانه چگونه انجام می‌شود؟

 فرایند تزریق بوتاکس چانه یک روش نسبتا ساده است که طی مدت کوتاهی انجام می‌شود. پزشک قبل از تزریق بوتاکس با شما صحبت می‌‌کند تا بتواند اطلاعات خوبی را در ارتباط با نتایج مورد انتظار شما به دست بیاورد و سپس به بررسی سابقه پزشکی شما خواهد پرداخت و شما باید فهرستی از داروهایی که مصرف می‌کنید را در اختیار او قرار دهید. هنگامی‌ که قرار است به تزریق بوتاکس بپردازید باید صورت شما کاملاً تمیز باشد و از لوازم آرایشی استفاده نکنید. سپس پزشک ناحیه مورد نظر را ضدعفونی خواهد کرد و در مرحله بعدی از داروی بی حسی موضعی استفاده می‌کند تا شما در طول درمان دچار درد و ناراحتی نشوید. در مرحله بعد پزشک بوتاکس را به طور مستقیم به درون عضله مورد نظر چانه تزریق می‌کند. ممکن است شما در هنگام تزریق دچار ناراحتی یا درد خفیف می‌شوید که فقط چند ثانیه طول می‌کشد و پس از اتمام تزریق، فرایند درمان شما به پایان خواهد رسید. بوتاکس یک روش بسیار ایمن است که برای اهداف زیبایی در مطب پزشک مورد استفاده قرار می‌گیرد. تزریق بوتاکس طی مدت کوتاهی انجام می‌‌شود و شما نیازی به استفاده از داروی بی حسی نخواهید داشت. از آن جایی که پس از تزریق بوتاکس شما نیاز به استراحت کردن در منزل ندارید از بوتاکس به عنوان یک روش پرطرفدار یاد می‌شود. پس از اتمام تزریق شما می‌‌توانید به محل کار خود برگردید و هیچ گونه ممنوعیتی در ارتباط با انجام فعالیت‌های کاری یا روزمره خود نخواهید داشت.

نتایج حاصل از تزریق بوتاکس چانه به چه صورت است؟


نتایج حاصل از تزریق بوتاکس چانه به چه صورت است

 پس از تزریق بوتاکس چانه شما می‌توانید مجدداً به انجام اکثر فعالیت روزمره خود بپردازید. با شروع اثر گذاری بوتاکس ممکن است شما دچار مقداری سوزش، درد یا بی حسی شوید. انتظار نداشته باشید که پس از خارج شدن از مطب پزشک نتایج حاصل از درمان را فوراً مشاهده کنید. معمولاً حدود یک یا دو روز طول می‌‌کشد تا شما شاهد نتایج به دست آمده باشید که البته در برخی موارد این بازه زمانی طولانی تر می‌شود اما به طور کلی پس از ۷ تا ۱۰ روز شما شاهد نتایج نهایی خواهید بود.

آیا بوتاکس به طور دائمی چین و چروک چانه یا سایر نقاط را از بین می‌برد؟


آیا بوتاکس به طور دائمی چین و چروک چانه یا سایر نقاط را از بین می‌برد؟

 برخی افراد به اشتباه تصور می‌‌کنند که تزریق بوتاکس می‌‌تواند به طور دائمی باعث از بین رفتن همه چین و چروک صورت شود اما واقعیت این است که تزریق بوتاکس یک روش موقت محسوب می‌‌شود و پس از آن که اثر بوتاکس از بین رفت مجدد چین و چروک صورت ایجاد خواهد شد. هنگامی‌ که پزشک به تزریق بوتاکس به درون عضله چانه می‌پردازد تا ۱۲۰ روز پایانه عصبی این ناحیه فلج می‌شود و پس از این بازه زمانی مجدداً شروع به فعالیت می‌‌کند و چین و چروک صورت قابل مشاهده خواهد بود. از آن جایی که پایانه‌های عصبی قابلیت ترمیم و بازسازی خود را دارند باید پس از ۳ تا ۶ ماه که اثر بوتاکس شروع به از بین رفتن کرد برای تمدید نتایج به دست آمده به پزشک مراجعه نمایید.

عوارض جانبی و خطرات بوتاکس شامل چه مواردی است؟


 در اکثر موارد از بوتاکس به عنوان یک روش ایمن و کم خطر یاد می‌شود ولی ممکن است شما تا چند روز پس از تزریق بوتاکس دچار برخی عوارض جانبی خفیف شوید که برخی از آنها به شرح زیر می‌باشند:

 • درد
 • کبودی یا تورم در محل تزریق
 • سردرد
 • تهوع موقت
 • اختلال در ظاهر لبخند
 • انقباض ناگهانی عضله

 گاهی اوقات احتمال بروز عوارض جانبی جدی تر وجود دارد و در صورتی که شما دچار هر یک از مشکلات زیر شدید باید فوراً به پزشک خود اطلاع دهید:

 • دو بینی یا تاری دید
 • اسپاسم دردناک یا ضعف عضلانی
 • اختلال در صحبت کردن
 • تنگی نفس یا اختلال در نفس کشیدن
 • اختلال در کنترل مثانه

هزینه تزریق بوتاکس چانه چقدر است؟


 بوتاکس علاوه بر کاربردهایی که در عرصه زیبایی دارد برای درمان اختلالات متعددی از قبیل درمان میگرن نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. تزریق بوتاکس چانه به عنوان یک روش زیبایی در نظر گرفته می‌‌شود که هزینه آن بیشتر است. عوامل متعددی در تعیین هزینه بوتاکس نقش دارند که یکی از این عوامل مقدار بوتاکس مورد نیاز برای از بین بردن چین و چروک چانه است. موقعیت فیزیکی مطب پزشک، پزشکی که به او مراجعه می‌کنید و مقدار بوتاکس مورد نیاز در تعیین هزینه بوتاکس نقش مهمی را ایفا می‌کنند. شما می‌توانید در جلسه مشاوره با پزشک خود در خصوص هزینه درمان با بوتاکس صحبت کنید.

 به غیر از بوتاکس چه روش‌هایی برای جوان سازی چانه وجود دارد؟


 • استفاده از انرژی رادیوفرکانسی می‌تواند به آرامی باعث گرم شدن سطح پوست شود که این امر منجر به تحریک کلاژن خواهد شد و در نتیجه پوست شما سفت تر و لطیف تر به نظر می‌رسد. شما باید هر ۳ تا ۶ ماه یک بار به تکرار این روش درمانی بپردازید.
 • میکرونیدلینگ یک روش درمانی کم تهاجمی است که با هدف جوان سازی صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش از یک دستگاه استفاده می‌‌شود که در قسمت سر آن تعدادی سوزن بسیار کوچک قرار گرفته است و هنگامی ‌که دستگاه روی صورت قرار می‌‌گیرد این سوزن‌ها وارد پوست می‌شوند و با ایجاد تعدادی زخم کوچک بدن را تحریک می‌کنند به ترمیم خود بپردازد. در چنین شرایطی سطح تولید کلاژن افزایش پیدا می‌‌کند و شما شاهد جوان تر شدن پوست خود خواهید بود.
 • طب سوزنی در عرصه زیبایی نیز کاربرد دارد و می‌‌توان از آن به عنوان جایگزین بوتاکس استفاده کرد. هدف از انجام این روش متعادل کردن انرژی درون بدن و افزایش سطح تولید کلاژن توسط پوست است.
مشاوره رایگان