آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

تای پلاستی چیست؟ مزایا و مراحل لیفتینگ ران ها با عمل جراحی

بسیاری از زنان نگران مسئله افتادگی و شل شدن ران خود هستند. افتادگی ران می‌تواند در اثر کاهش قابل توجه وزن و یا به علت از بین رفتن پوست در اثر افزایش سن ایجاد شود. همچنین با آسیب‌دیدگی کلاژن ناشی از تابش نور خورشید، ممکن است کیفیت و حالت پوست تغییر کند.

از جراحی تای پلاستی یا لیفت ران جهت برداشتن پوست اضافه و افزایش زیبایی ظاهری ران‌ها استفاده می‌شود. بسیاری از افراد به علت افتادگی پوست ران خود تمایل به استفاده از مایو و لباس‌های کوتاه ندارند. جراحی تای پلاستی باعث رفع افتادگی ران‌ها و افزایش اعتماد به نفس افراد می‌شود.

مزایای تای پلاستی 


مزایای تای پلاستی یا لیفت ران شامل موارد زیر می‌باشد:

 • خارج کردن چربی و برداشتن پوست اضافی که به کمک رژیم غذایی و ورزش قابل رفع نیستند
 • کاهش سلولیت (تجمع چربی)
 • بهبود تناسب ران‌ها و زاویه‌دار شدن بدن
 • افزایش توانایی جهت انجام فعالیت جسمانی و ورزش
 • کاهش خطر عفونت پوستی و رفع سایش بین ران‌ها
 • امکان استفاده از لباس‌ها متنوع
 • افزایش اعتماد به نفس

چه افرادی کاندیدای مناسب برای تای پلاستی هستند؟


کاندیدای مناسب برای تای پلاستی بایستی دارای شرایط زیر باشد:

 • عدم مصرف سیگار
 • رعایت اصول زندگی سالم
 • دارا بودن وزن ایده‌آل و تناسب اندام
 • عدم ابتلا به عارضه‌هایی که در روند درمان اختلال ایجاد می‌کنند

انواع تای لیفت 


انواع تای لیفت

 

انواع مختلف تای لیفت (لیفت ران) به شرح زیر می‌باشد:

لیفت جانبی ران 

این روش برای کسانی مناسب است که تمایل به لیفت پوست اضافی در قسمت بیرونی ران دارند. لیفت جانبی جهت محکم کردن پوست در قسمت جلو و پهلوی ران‌ها استفاده می‌شود. در این روش برش در قسمت بالای ران ایجاد می‌شود. پزشک در ارتباط با محل برش در جلسه مشاوره توضیحاتی به متقاضی ارائه خواهد کرد. پزشک به فرد نشان می‌دهد که چگونه برداشتن پوست اضافی باعث محکم شدن پوست، بهبود ظاهری و زاویه‌دار شدن پاها می‌شود.

لیفت داخلی ران

این روش باعث کاهش افتادگی پوست و رفع پوست اضافی در قسمت فوقانی و داخلی ران‌ها می‌شود. در روش لیفت داخلی ران، برش در قسمت کشاله ران ایجاد شده و تا چین باسن ادامه داده می‌شود. برداشتن پوست اضافی باعث بهبود ظاهری پاها و محکم شدن پوست در قسمت داخلی ران‌ها می‌شود.

لیفت دوطرفه ران

در این روش افتادگی پوست در قسمت بیرونی و همچنین جلوی ران‌ها رفع می‌شود.

قبل از عمل 


در ابتدا وضعیت جسمانی متقاضی توسط پزشک ارزیابی می‌شود. در جلسه مشاوره پزشک انواع گزینه‌های جراحی را برای متقاضی شرح می‌دهد. دو هفته پیش از جراحی، نکات مورد نیاز برای متقاضی شرح داده شده و از انجام آزمایش‌ها و معاینات اطمینان حاصل می‌شود. در صورتی که متقاضی از سیگار استفاده می‌کند، پزشک به او توصیه می‌کند که حداقل چهار هفته قبل و بعد از جراحی مصرف سیگار را متوقف کند. همچنین بایستی دو هفته قبل و بعد از جراحی از مصرف برخی از داروها طبق دستور پزشک خودداری شود.

نحوه انجام جراحی


نحوه انجام جراحی تای پلاستی

تای پلاستی معمولاً به صـورت جراحی سـرپایی و تحت بیهوشی عمومی یا بوسیـله بی‌حسی اپیدورال انـجام می‌شـود. بسـته به روش لیفت ران و ناحیه تحت درمان، الگوی ایجاد برش متفاوت می‌باشد. در متداول‌ترین روش لیفت ران، برش در قسمت کشاله ران انجام می‌شود. سپس پوست و یا چربی خارج شده و بافت زیرین تغییر شکل داده می‌شود. سپس پوست باقیمانده بالا برده شده و در ناحیه برش، بخیه زده می‌شود. کل روند جراحی معمولاً 2 تا 3 ساعت طول می‌کشد.

پس از ورود به بیمارستان، پزشک تیم جراحی از متقاضی مراقبت خواهد کرد. پس از جراحی فرد به مدت یک شب تحت نظارت پرستار مراقبت‌های ویژه قرار می‌گیرد. پرستار به طور کامل بر وضعیت متقاضی و مصرف داروهای مورد نیاز نظارت می‌کند و به متقاضی در راه رفتن کمک می‌کند. یک نفر فرد بزرگسال بایستی متقاضی را از بیمارستان به منزل رسانده و تا 1 یا 2 روز بعد همراه با او در منزل بماند. پزشک جهت بهبود جریان خون به فرد توصیه می‌کند که به طور مداوم در منزل حرکت کند. امکان دارد پزشک در مدت زمان یک هفته پس از جراحی، استفاده از کپسول اکسیژن را توصیه کند؛ چرا که استفاده از کپسول اکسیژن باعث افزایش سرعت بهبودی شده و احتمال ایجاد جای زخم را کاهش می‌دهد.

اقدامات مورد نیاز پس از جراحی 


چند هفته پس از جراحی، فرد می‌تواند میزان فعالیت‌های خود را افزایش دهد. دوره بهبودی در هر شخصی متفاوت می‌باشد. برخی از افراد پس از 10 روز قادر به انجام فعالیت‌های روزانه هستند. در حالی که دوره بهبودی در برخی دیگر از افراد سه هفته طول می‌کشد. پزشک معمولاً توصیه می‌کند که پس از 2 هفته از تمارین ورزشی سبک  استفاده شود؛ چرا که ورزش سبک به کاهش ورم و افزایش سرعت بهبود کمک می‌کند و احتمال ایجاد لخته خونی را کاهش می‌دهد. طبق دستور پزشک تا اطلاع ثانوی بایستی از انجام تمارین ورزشی سنگین خودداری شود.

یکی از عوارض جانبی تای پلاستی، ایجاد جای زخم پس از جراحی می‌باشد. امکان دارد 3 تا 6 ماه پس از تای پلاستی، ناحیه جراحی قرمزتر شود. این حالت طبیعی است و با گذر زمان رفع می‌شود. پس از حدود 9 ماه تا 1 سال، جای زخم کم‌رنگ می‌شود. جای زخم ناشی از جراحی هیچ‌گاه به طور کامل از بین نمی‌رود؛ ولی پزشک برش‌های جراحی را به گونه‌ای ایجاد می‌کند که جای زخم توسط لباس‌ها  مخفی نگه داشته شوند.

موارد زیر پس از جراحی بایستی در نظر گرفته شوند :

 • در صورتی که فرد توانایی رانندگی را داشته باشد؛ رانندگی پس از حدود 7 روز (پس از اتمام مصرف داروها) امکان‌پذیر است.
 • استفاده از کپسول اکسیژن به مدت یک هفته پس از جراحی
 • استفاده از ابزار تخلیه ترشحات به مدت یک هفته پس از جراحی
 • ادامه فعالیت‌های روزانه پس از 2 تا 4 هفته (با توجه به روند بهبودی)
 • اجتناب از فعالیت و ورزش سنگین به مدت 3 تا 4 هفته پس از جراحی
 • بهبود جای زخم پس از حدود 9 تا 12 ماه

سؤالات رایج در ارتباط با تای پلاستی 


سؤالات رایج در ارتباط با تای پلاستی

آیا تای پلاستی باعث ایجاد جای زخم پس از جراحی می‌شود؟ 

بله. تای پلاستی باعث ایجاد جای زخم می‌شود. جای زخم در قسمت جانبی کشاله ران ایجاد شده و تا قسمت داخلی زانو ادامه دارد. جای زخم‌ها به طور کامل از بین نمی‌روند ولی به مرور زمان کم‌رنگ می‌شوند.

آیا عمل جراحی تای پلاستی دردناک است؟

 امکان دارد درد خفیف یا متوسط پس از جراحی ایجاد شود. جهت تسکین درد از داروهای مسکن مناسب استفاده می‌شود.

پس از جراحی چه زمانی می‌توان فعالیت‌های روزانه را ادامه داد؟ 

در حدود هفت تا ده روز پس از جراحی لیفت ران، فرد می‌تواند فعالیت‌های روزانه خود را ادامه دهد.

عوارض ناشی از جراحی تای پلاستی شامل چه مواردی می‌باشد؟ 

در صورتی که تای پلاستی توسط جراح ماهر و باتجربه انجام شود، این روش جراحی ایمن و بی‌خطر محسوب می‌شود. با توجه به این که تای ‌پلاستی یک روش درمانی تهاجمی است، امکان ایجاد عوارضی از جمله عفونت، ایجاد جای زخم، خونریزی و بهبود ضعیف زخم وجود دارد.

برای جراحی لیفت ران از چه نوع بیهوشی استفاده می‌شود؟ 

برای جراحی لیفت ران از بیهوشی عمومی و یا بیهوشی داخل وریدی استفاده می‌شود.

انجام جراحی تای پلاستی به چقدر زمان نیاز دارد؟ 

این نوع جراحی معمولاً بین دو تا چهار ساعت طول می‌کشد. البته بسته به میزان رفع افتادگی ران و روش مورد استفاده، این مدت زمان متفاوت می‌باشد.

مشاوره رایگان