آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

تخلیه ژل لب: چگونگی خارج کردن ژل لب هیالورونیک اسید با آنزیم

با اینکه محبوبیت فیلرهای لب اهمیت وجود گزینه‌ای برای عقب‌گردانی درمان، به دلیل نتایج غیر دائمی و قابل باور نبودن آن، روز به روز در حال افزایش است. این گزینه نه تنها به شما اطمینان می‌دهد که می‌توانید نتیجه کامل‌تری را بدست آورید، بلکه برای حفظ امنیت شما هم بسیار حائز اهمیت است.

احتمالاً پس از تزریق ژل لب، با نتیجه آن راضی خواهید بود، اما ممکن است پس از گذشت چند هفته، واقعاً دوست نداشته باشید. اما نگران نباشید. اگر مشکلی با نتیجه درمان خود دارید، پزشک شما می‌تواند با استفاده از آنزیمی به نام فیلر هیالورونیداز، ژل لب را بازگشت داده و لبهایتان را به حالت قبل برگرداند. واکشی فیلر لب نیز می‌تواند برای بیمارانی که می‌خواهند حجم لبهای خود را کاهش داده و به ظاهر طبیعی‌تری برگردند، انجام شود.

چرا برخی می‌خواهند فیلرهای خود را تخلیه کنند؟ 


چرا برخی می‌خواهند فیلرهای خود را تخلیه کنند؟

فیلر به صورت نادرست تزریق شده است 

اگر ژل لب به درستی تزریق نشده باشد، می‌توان آن را اصلاح کرد.

تزریق بیش از حد فیلر

تزریق بیش از حد فیلرهای پوستی می‌تواند منجر به نتیجه‌ای غیر طبیعی و ناخوشایند شود. پزشکان می‌توانند به شما در اصلاح این مسئله کمک کنند.

تزریق نامتقارن فیلر

اگر فیلر پوستی بصورت نامتقارن در صورت شما قرار گرفته باشد، می‌تواند اصلاح شود. نیازی نیست که فیلر را به صورت نامتقارن روی صورت خود تحمل کنید.

توده 

ممکن است برآمدگی و توده‌هایی پس از تزریق ژل ایجاد شود. اگر این موارد بعد از چند هفته از بین نروند، پزشکان می‌توانند در اصلاح آن‌ها به شما کمک کنند.

تأثیر تیندال 

فیلر پوستی یک ژل شفاف است. بنابراین وقتی نور از طریق پوست منعکس می‌شود، آبی رنگ به نظر می‌رسد. اثر تیندال نوعی تغییر رنگ از آبی روشن تا آبی تیره است که عموماً در اطراف ناحیه چشم و اگر فیلر به صورت سطحی به پوست تزریق شده باشد ظاهر می‌شود.

فیلر آلوده یا گرانولوم 

برای بیماران مبتلا به این مشکل مهم است که قبل از تخلیه ژل، یک دوره آنتی بیوتیک مصرف کنند. اگر فیلر آلوده باشد، تجزیه آن توسط هیالورونیداز باعث می‌شود عفونت گسترش پیدا کند.

انسداد شریانی اورژانسی 

با اینکه این مورد بسیار نادر است اما به هر حال گاهی اتفاق می‌افتد که فیلر بسیار نزدیک به شریان تزریق شود. یک پزشک متخصص آرایشی و بهداشتی با تجربه و بسیار متخصص این موضوع را متوجه خواهد شد زیرا وقتی یک شریان مسدود شده یا تا حدی مسدود شده باشد، پوست صاف، سفید و لکه‌دار می شود که نشان دهنده عدم یا ضعف خونرسانی است.

علل دیگر 

  • اگر ژل خیلی نزدیک به سطح لب شما تزریق شود، برجستگی‌ها و توده‌های سفتی روی لب شما ظاهر می‌شوند و باعث می‌شوند لب شما بدشکل و ناهموار به نظر برسد.
  • اگر فیلر به درستی تزریق نشود می‌تواند به مرور زمان حرکت کرده، به بالای خط لب منتقل شود و باعث شود قسمت‌های نامناسبی از لب شما حجیم و متورم شود.
  • تزریق بیش از حد فیلر می‌تواند منجر به کبودی، درد، تغییر رنگ و لب‌های متورم حساس شود.

اسید هیالورونیک و هیالورونیداز چیست؟ 


اسید هیالورونیک و هیالورونیداز چیست؟

اسید هیالورونیک و هیالورونیداز به طور طبیعی در بدن شما وجود دارند. اسید هیالورونیک یک عنصر اساسی در بافت‌های عصبی، پوست و بافت‌های همبند است. این مولکول آب دوست پوست شما را نرم و مفاصل شما را منعطف نگه می‌دارد. اسید هیالورونیک توسط آنزیم هیالورونیداز در بدن شکسته شده و تا یک سوم اسید هیالورونیک بدن هر روز تجزیه می‌شود.

بر خلاف مولکول‌های طبیعی بدن، فیلرهای پوستی دارای زنجیره‌های متصل به هم هستند که منجر به افزایش مقاومت آن‌ها در برابر تجزیه توسط هیالورونیدازهای بدن می‌شود. این امر تضمین می‌کند که فیلرهای پوستی طی یک دوره ۳ تا ۲۴ ماهه به کندی در بدن متابولیزه می‌شوند.

هیالورونیداز برای چه موردی استفاده می‌شود؟ 


هیالورونیداز یک آنزیم است که عمدتاً برای حل کردن فیلرهای پوستی استفاده می‌شود که به طور نامناسب، ناصحیح یا بیش از حد تزریق شده‌اند. این آنزیم به مجاورت فیلر پوستی که نیاز به حل شدن دارد تزریق می‌شود و تأثیر آن بسیار سریع است. فرایند تزریق هیالورونیداز منجر به حل و متابولیسم فیلرها می‌شود، و این فرایند به سرعت انجام می‌شود. اما باید توجه داشت که هیالورونیداز در فیلرهای پوستی ساخته شده از موادی غیر از ماده طبیعی موجود در بدن تأثیری ندارد.

استفاده از هیالورونیداز به عنوان یک روش اضطراری نیز در مواردی مانند اشتباهی تزریق فیلر پوستی به شریانی که باعث انسداد خونرسانی شده باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگرچه این موارد نادر است اما بسیار مهم است که در صورت وقوع، به یک مرکز پزشکی معتبر مراجعه کنید.

همچنین، استفاده از هیالورونیداز برای حل کردن فیلرها در مناطقی مانند اطراف ناحیه چشم نیز رایج است. این منطقه به دلیل ظرافت و نازکی پوست، به راحتی قابل مشاهده است و در صورت تزریق بیش از حد ژل، نیاز به حل شدن و جایگزینی آن وجود دارد.

در کل، هیالورونیداز یک روش موثر برای حل کردن فیلرهای پوستی نامناسب یا در مواقع اضطراری است که باید توسط پزشکان متخصص زیبایی و پرستاران زیبایی در مراکز پزشکی معتبر و تخصصی انجام شود.

آیا من برای درمان کاندیدای مناسبی هستم؟ 


 کاندیدای مناسب تخلیه ژل لب

همه برای این درمان مناسب نیستند. پزشک از تاریخچه پزشکی دقیق شما برای اطمینان از عدم وجود شرایطی که می‌تواند خطر عوارض جانبی ناخواسته را افزایش دهد، استفاده می‌کند. همچنین مشاوره برای بحث در مورد انتظارات شما و اینکه آیا این روش درمانی قادر به برآورده کردن آن‌ها است یا خیر مهم است. تاریخچه‌ای از آلرژی‌های خاص ممکن است خطر غیرقابل قبول واکنش آلرژیک جدی به هیالاز را به همراه داشته باشد. اگر از تزریق ژل در هر قسمتی از بدن خود ناراضی هستید، ممکن است پزشک دیگری بدون استفاده از نامه ارجاع، از هیالاز برای شما استفاده نکند. مهم است كه خطرات از مزایای آن فراتر نروند و نتیجه خوبی حاصل شود.

آیا تخلیه ژل درد دارد؟ 


درمان با تزریق انجام می‌شود اما می‌توان از بی حسی موضعی برای بی‌حس کردن پوست استفاده کرد. پزشک شما در جلسه مشاوره در مورد گزینه‌هایی که باعث راحتی شما می‌شوند صحبت خواهد کرد.

قبل از درمان 


قبل از درمان، لطفاً تمام آرایش خود را پاک کنید. اگر امکان دارد، بهتر است “بدون آرایش” به مطب مراجعه کنید. همچنین، از مصرف آسپرین، ایبوپروفن و مکمل‌های غذایی مانند روغن‌های سنت جانز وورت، امگا ۶، سیر، گینگکو بیلوبا، ویتامین C و مکمل‌های E حداقل ۵ روز قبل از درمان خودداری کنید، زیرا ممکن است در ایجاد کبودی نقش داشته باشند.

در صورت وجود عفونت فعال پوستی، مانند آکنه یا زخم‌های سرد، یا ابتلا به بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی، سرفه، گلودرد و غیره، درمان انجام نمی‌شود. لطفاً قبل از حضور در کلینیک، با ما تماس بگیرید و درباره هرگونه بیماری یا درمانی که اخیرا انجام داده‌اید، صحبت کنید.

اگر برای تصحیح نتایج ناخوشایند، تزریق فیلر با هیالورونیداز در نظر گرفته شده‌است، یک دوز آزمایشی (یک تزریق کوچک در ناحیه ساعد) به شما داده می‌شود و به مدت حداقل ۲۰ دقیقه صبر می‌کنند تا هرگونه حساسیتی را که ممکن است نشان دهنده آلرژی به هیالورونیداز باشد، تشخیص دهند. اگر علائم حساسیت مشاهده شود، درمان را ادامه نمی‌دهند.

خارج کردن ژل چه مدت طول خواهد کشید؟ 


خارج کردن ژل چه مدت طول خواهد کشید؟

هرگونه تصحیح بیش از حد ناشی از از بین رفتن اسید هیالورونیک طبیعی بدن شما معمولاً موقتی است و انتظار می‌رود طی چند روز بهبود یابد. تجزیه فیلر پوستی دائمی خواهد بود.

توصیه‌هایی برای مراقبت پس از درمان 


بسیاری از افراد می‌توانند با بهبود فوری در ظاهر خود، فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرند. در برخی از موارد، ممکن است قرمزی، علائم پین پریک، احتمالاً تورم، به ویژه در لب‌ها، و احتمالاً کبودی ایجاد شود. هر گونه تورم و کبودی ممکن است روز بعد از درمان بیشتر آشکار شود. باید توجه داشت که به مدت ۱۲ ساعت بعد از تخلیه ژل، آرایش نکنید.

پزشکان توصیه می‌کنند تا ۱۴ روز بعد از درمان از مصرف الکل، ورزش شدید، حمام آفتاب و سرما یا گرمای شدید خودداری کنید. این فعالیت‌ها می‌توانند تورم را افزایش دهند و مدت زمان بهبود آن را طولانی‌تر کنند.

تورم ممکن است در ۲۴ ساعت اول بعد از درمان بدتر شود و پس از آن باید طی چند روز برطرف شود. استفاده از کمپرس سرد می‌تواند در کاهش تورم مفید باشد. در نتیجه تورم و عمل هیالورونیداز ممکن است باعث عدم تقارن شود. برای قضاوت درباره نتیجه نهایی باید ۲ هفته صبر کنید.

ممکن است کبودی چند روز طول بکشد. استفاده از آرنیکا می‌تواند در برطرف کردن کبودی مفید باشد. توصیه می‌شود به مدت ۱۲-۴۸ ساعت بعد از درمان از مصرف آسپرین خودداری کنید. با کاهش تورم، حساسیت نیز کاهش می‌یابد.

در صورت برطرف نشدن علائم و تشدید قرمزی، حساسیت، خارش یا تورم بعد از ۳ روز، لطفاً با پزشک خود تماس بگیرید.

هیالورونیداز آنزیمی است که فیلر اسید هیالورونیک را تجزیه می‌کند، اما علاوه بر آن می‌تواند اسید هیالورونیک طبیعی موجود در بدن را نیز تجزیه کند. نتایج ممکن است قابل پیش‌بینی نباشد و به طور چشمگیری باعث کاهش حجم و سست شدن پوست شود. اگرچه برخی از اثرات آن ممکن است فوری باشد،

آیا هیالورونیداز عوارض جانبی دارد؟ 


توجه به این نکته بسیار مهم است که هیالورونیداز عوارض جانبی دارد که باید از آن‌ها آگاه باشید. عارضه جانبی شایع‌ترین این آنزیم، تورم و کبودی است که معمولاً در چند روز پس از درمان بهبود می‌یابد. اگرچه بروز آلرژی در منطقه تزریق بسیار نادر است، اما ممکن است شدید باشد و به بیمار خطر آنافیلاکسی وارد کند. این اتفاق عموماً در افرادی که حساسیتی به نیش زنبور عسل دارند، شایع‌تر است.

بخش دشوارتر استفاده از هیالورونیداز، تخمین مقدار دوز مورد نیاز برای تجزیه فیلر است. در بعضی موارد، ممکن است مقدار استفاده شده کافی نباشد، در حالی که در موارد دیگر، بیش از حد مورد نیاز تزریق شود. برای افزودن فیلر بیشتر یا استفاده بیشتر از هیالورونیداز، ممکن است نیاز به جلسات دوم یا سوم باشد.

فهرست مطالب

مشاوره رایگان