آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

تخلیه ژل لب: چگونگی خارج کردن ژل لب هیالورونیک اسید با آنزیم

با اینکه محبوبیت فیلرهای لب به دلیل نتایج غیر دائمی و باور نکردنی خود روز به روز در حال افزایش است، اما داشتن گزینه‌ای برای معکوس کردن درمان نیز بسیار مهم است. نه فقط برای اطمینان از اینکه کامل‌ترین نتیجه را خواهید گرفت، بلکه برای حفظ امنیت شما. شاید شما بعد از تزریق ژل لب از نتیجه آن راضی باشید، اما ممکن است بعد از چند هفته که از تزریق می‌گذرد واقعاً آن‌ها را دوست نداشته باشید. نگران نباشید. اگر با نتیجه درمان خود مشکلی دارید، پزشک شما می‌تواند ژل لب شما را با استفاده از آنزیمی که فیلر هیالورونیداز را حل می‌کند، از بین ببرد و لب شما را به حالت قبل برگرداند. تخلیه فیلر لب همچنین می‌تواند برای بیمارانی انجام شود که می‌خواهند حجم لب خود را کاهش داده و به ظاهر طبیعی‌تر برگردند.

چرا برخی می‌خواهند فیلرهای خود را تخلیه کنند؟ 


چرا برخی می‌خواهند فیلرهای خود را تخلیه کنند؟

فیلر به صورت نادرست تزریق شده است 

اگر ژل لب به درستی تزریق نشده باشد، می‌توان آن را اصلاح کرد.

تزریق بیش از حد فیلر

تزریق بیش از حد فیلرهای پوستی می‌تواند منجر به نتیجه‌ای غیر طبیعی و ناخوشایند شود. پزشکان می‌توانند به شما در اصلاح این مسئله کمک کنند.

تزریق نامتقارن فیلر

اگر فیلر پوستی بصورت نامتقارن در صورت شما قرار گرفته باشد، می‌تواند اصلاح شود. نیازی نیست که فیلر را به صورت نامتقارن روی صورت خود تحمل کنید.

توده 

ممکن است برآمدگی و توده‌هایی پس از تزریق ژل ایجاد شود. اگر این موارد بعد از چند هفته از بین نروند، پزشکان می‌توانند در اصلاح آن‌ها به شما کمک کنند.

تأثیر تیندال 

فیلر پوستی یک ژل شفاف است. بنابراین وقتی نور از طریق پوست منعکس می‌شود، آبی رنگ به نظر می‌رسد. اثر تیندال نوعی تغییر رنگ از آبی روشن تا آبی تیره است که عموماً در اطراف ناحیه چشم و اگر فیلر به صورت سطحی به پوست تزریق شده باشد ظاهر می‌شود.

فیلر آلوده یا گرانولوم 

برای بیماران مبتلا به این مشکل مهم است که قبل از تخلیه ژل، یک دوره آنتی بیوتیک مصرف کنند. اگر فیلر آلوده باشد، تجزیه آن توسط هیالورونیداز باعث می‌شود عفونت گسترش پیدا کند.

انسداد شریانی اورژانسی 

با اینکه این مورد بسیار نادر است اما به هر حال گاهی اتفاق می‌افتد که فیلر بسیار نزدیک به شریان تزریق شود. یک پزشک متخصص آرایشی و بهداشتی با تجربه و بسیار متخصص این موضوع را متوجه خواهد شد زیرا وقتی یک شریان مسدود شده یا تا حدی مسدود شده باشد، پوست صاف، سفید و لکه‌دار می شود که نشان دهنده عدم یا ضعف خونرسانی است.

علل دیگر 

  • اگر ژل خیلی نزدیک به سطح لب شما تزریق شود، برجستگی‌ها و توده‌های سفتی روی لب شما ظاهر می‌شوند و باعث می‌شوند لب شما بدشکل و ناهموار به نظر برسد.
  • اگر فیلر به درستی تزریق نشود می‌تواند به مرور زمان حرکت کرده، به بالای خط لب منتقل شود و باعث شود قسمت‌های نامناسبی از لب شما حجیم و متورم شود.
  • تزریق بیش از حد فیلر می‌تواند منجر به کبودی، درد، تغییر رنگ و لب‌های متورم حساس شود.

اسید هیالورونیک و هیالورونیداز چیست؟ 


اسید هیالورونیک و هیالورونیداز چیست؟

اسید هیالورونیک و هیالورونیداز به طور طبیعی در بدن شما وجود دارند. اسید هیالورونیک یک عنصر اساسی در بافت‌های عصبی، پوست و بافت‌های همبند است. این مولکول آب دوست پوست شما را نرم و مفاصل شما را منعطف نگه می‌دارد. اسید هیالورونیک توسط آنزیم هیالورونیداز در بدن شکسته شده و تا یک سوم اسید هیالورونیک بدن هر روز تجزیه می‌شود.

بر خلاف مولکول‌های طبیعی بدن، فیلرهای پوستی دارای زنجیره‌های متصل به هم هستند که منجر به افزایش مقاومت آن‌ها در برابر تجزیه توسط هیالورونیدازهای بدن می‌شود. این امر تضمین می‌کند که فیلرهای پوستی طی یک دوره 3 تا 24 ماهه به کندی در بدن متابولیزه می‌شوند.

هیالورونیداز برای چه موردی استفاده می‌شود؟ 


هیالورونیداز عمدتاً برای حل کردن فیلرهای پوستی که به طور ناموزون، نادرست یا بیش از حد تزریق شده‌اند، استفاده می‌شود. این آنزیم در مجاورت فیلر پوستی که نیاز به حل شدن دارد تزریق می‌شود. تأثیر تزریق هیالورونیداز بسیار سریع است و بلافاصله کار بر روی فیلرها برای حل و متابولیسم آن‌ها شروع خواهد کرد. در طی این فرایند، مولکول‌های خود بدن نیز حل می‌شوند اما به دلیل سرعت گردش طبیعی بدن، به سرعت جایگزین می‌شوند. توجه به این نکته مهم است که هیالورونیداز در فیلرهای پوستی ساخته شده از موادی غیر از ماده طبیعی موجود در بدن تأثیر نمی‌گذارد.

یکی از رایج‌ترین مناطقی که هیالورونیداز برای حل کردن فیلر مورد استفاده قرار می‌گیرد، اطراف ناحیه چشم است. از آنجا که پوست اطراف این ناحیه ظریف و نازک است، اگر تزریق ژل بیش از حد انجام شود، به راحتی قابل مشاهده خواهد بود.

همچنین هیالورونیداز در شرایط اضطراری، اگر فیلر پوستی به اشتباه به شریانی تزریق شود که باعث انسداد خونرسانی شده باشد، استفاده می‌شود. اگرچه این موارد نادر است اما بسیار مهم است که در صورت وقوع، به یک کلینیک معتبر پزشکی مراجعه کنید. پزشکان متخصص زیبایی و پرستاران زیبایی در کلینیک‌های پزشکی که در زمینه پزشکی زیبایی تخصص دارند، از هیالورونیداز استفاده می‌کنند تا از پیامدهای نامطلوب ایجاد شده در نتیجه تزریق داخل شریانی فیلر جلوگیری کنند. این اتفاق ممکن است منجر به مرگ پوست (ایجاد زخم) و کوری شود. تزریق هیالورونیداز به صورت دستی می‌تواند به جلوگیری از عوارض این اتفاق کمک کند.

آیا من برای درمان کاندیدای مناسبی هستم؟ 


 کاندیدای مناسب تخلیه ژل لب

همه برای این درمان مناسب نیستند. پزشک از تاریخچه پزشکی دقیق شما برای اطمینان از عدم وجود شرایطی که می‌تواند خطر عوارض جانبی ناخواسته را افزایش دهد، استفاده می‌کند. همچنین مشاوره برای بحث در مورد انتظارات شما و اینکه آیا این روش درمانی قادر به برآورده کردن آن‌ها است یا خیر مهم است. تاریخچه‌ای از آلرژی‌های خاص ممکن است خطر غیرقابل قبول واکنش آلرژیک جدی به هیالاز را به همراه داشته باشد. اگر از تزریق ژل در هر قسمتی از بدن خود ناراضی هستید، ممکن است پزشک دیگری بدون استفاده از نامه ارجاع، از هیالاز برای شما استفاده نکند. مهم است كه خطرات از مزایای آن فراتر نروند و نتیجه خوبی حاصل شود.

آیا تخلیه ژل درد دارد؟ 


درمان با تزریق انجام می‌شود اما می‌توان از بی حسی موضعی برای بی‌حس کردن پوست استفاده کرد. پزشک شما در جلسه مشاوره در مورد گزینه‌هایی که باعث راحتی شما می‌شوند صحبت خواهد کرد.

قبل از درمان 


تمام آرایش خود را قبل از درمان باید پاک کنید. بنابراین در صورت امکان لطفاً “بدون آرایش” به مطب مراجعه کنید. آسپرین، ایبوپروفن و طیف وسیعی از مکمل‌های غذایی از جمله: روغن‌های سنت جانز وورت، امگا 6، سیر، گینگکو بیلوبا، ویتامین C و مکمل‌های E ممکن است همه در ایجاد کبودی نقش داشته باشند و بنابراین بهتر است 5 روز قبل از درمان از این مواد استفاده نشود. در صورت وجود عفونت فعال پوستی، از جمله آکنه یا زخم‌های سرد یا بیماری‌هایی از جمله سرماخوردگی، سرفه، گلودرد و غیره، درمان انجام نمی‌شود. قبل از حضور در کلینیک تماس بگیرید و درمورد هرگونه بیماری که دارید یا درمانی که اخیرا انجام داده‌اید صحبت کنید. اگر برای تصحیح نتایج ناخوشایند تزریق فیلر برای درمان با هیالورونیداز در نظر گرفته شده‌اید، به شما یک دوز آزمایشی (یک تزریق کوچک در ناحیه ساعد) داده می‌شود و به مدت حداقل 20 دقیقه صبر می‌کنند تا هرگونه حساسیتی را که می‌تواند نشان دهنده آلرژی به هیالورونیداز باشد، تشخیص دهند. اگر علائم حساسیت مشاهده شود، درمان را ادامه نمی‌دهند.

خارج کردن ژل چه مدت طول خواهد کشید؟ 


خارج کردن ژل چه مدت طول خواهد کشید؟

هرگونه تصحیح بیش از حد ناشی از از بین رفتن اسید هیالورونیک طبیعی بدن شما معمولاً موقتی است و انتظار می‌رود طی چند روز بهبود یابد. تجزیه فیلر پوستی دائمی خواهد بود.

توصیه‌هایی برای مراقبت پس از درمان 


  • بیشتر افراد می‌توانند با بهبود فوری در ظاهر خود، فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرند. در برخی از آن‌ها قرمزی، علائم پین پریک، احتمالاً تورم، به ویژه در لب‌ها، و احتمالاً کبودی ایجاد خواهد شد. هر گونه تورم و کبودی ممکن است روز بعد از درمان بیشتر آشکار شود. به مدت 12 ساعت بعد از تخلیه ژل نباید آرایش کنید.
  • پزشکان توصیه می‌کنند تا 14 روز بعد از درمان از مصرف الکل، ورزش شدید، حمام آفتاب و سرما یا گرمای شدید خودداری کنید. این فعالیت‌ها تورم را افزایش داده و مدت زمان بهبود آن را طولانی‌تر می‌کنند.
  • تورم ممکن است در 24 ساعت اول بعد از درمان بدتر شود و پس از آن باید طی چند روز برطرف شود. کمپرس سرد می‌تواند در کاهش تورم مفید باشد. در نتیجه تورم و عمل هیالورونیداز ممکن است متوجه عدم تقارن شوید. اما برای قضاوت درباره نتیجه نهایی باید 2 هفته صبر کنید.
  •  ممکن است کبودی چند روز طول بکشد. آرنیکا می‌تواند در برطرف کردن کبودی مفید باشد. توصیه می‌شود به مدت 12-48 ساعت بعد از درمان از مصرف آسپرین خودداری کنید. با کم شدن تورم، حساسیت نیز کاهش می‌یابد.
  •  لطفاً در صورت برطرف نشدن علائم و تشدید قرمزی، حساسیت، خارش یا تورم بعد از 3 روز با پزشک خود تماس بگیرید.
  •  هیالورونیداز آنزیمی است که فیلر اسید هیالورونیک را تجزیه می‌کند، اما علاوه بر آن می‌تواند اسید هیالورونیک طبیعی موجود در بدن را نیز تجزیه کند. نتایج ممکن است قابل پیش‌بینی نباشد و به طور چشمگیری باعث کاهش حجم و سست شدن پوست شود. اگرچه برخی از اثرات آن ممکن است فوری باشد، اما ممکن است 2 هفته طول بکشد تا نتایج نهایی دیده شود و ممکن است نیاز باشد این روند تکرار شود.

آیا هیالورونیداز عوارض جانبی دارد؟ 


توجه به این نکته مهم است که هیالورونیداز عوارض جانبی دارد که باید از آن آگاه باشید. شایع‌ترین عارضه جانبی این آنزیم تورم و کبودی است که معمولاً چند روز پس از درمان برطرف می‌شود. اگرچه بروز آلرژی در ناحیه تزریق بسیار نادر است اما می‌تواند شدید باشد و بیمار را دچار خطر آنافیلاکسی کند. این اتفاق معمولاً در افرادی که به نیش زنبور عسل حساسیت دارند شایع‌تر است.

مشکل‌ترین بخش استفاده از هیالورونیداز تخمین مقدار دوز موردنیاز برای تجزیه کردن فیلر است. در بعضی موارد، به میزان کافی استفاده نمی‌شود، در صورتی که در برخی موارد دیگر بیشتر از مقدار مورد نیاز تزریق می‌شود. برای اضافه کردن فیلر بیشتر یا استفاده از هیالورونیداز بیشتر ممکن است به جلسه دوم یا سوم نیاز داشته باشید.

مشاوره رایگان