آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

تزریق چربی به سینه: بزرگ کردن سینه با تزریق چربی

می توان سینه ها را با تزریق چربی بزرگتر کرد که از لحاظ تکنیکی به این روش، “بزرگ کردن سینه با پیوند چربی اتولوگ” نیز گفته می شود. در این روش ابتدا چربی از نواحی دیگر بدن مانند شکم، ران یا باسن فرد برداشته شده و پردازش می شود، سپس چربی خالص باقی مانده برای حجم دهی به سینه ها تزریق می شود. این تزریق چربی، موجب افزایش جزئی حجم سینه ها می شود. نتایج حاصل از این روش نیز فوق العاده طبیعی و نرم هستند چرا که ماده ی تزریق شده به سینه ها، چربی طبیعی بدن خود فرد است.

بزرگ کردن سینه با تزریق چربی چگونه انجام می شود؟


بزرگ کردن سینه با تزریق چربی چگونه انجام می شود؟

بزرگ کردن سینه با تزریق چربی روشی است که در آن چربی از نواحی دیگر بدن بوسیله ی لیپوساکشن برداشته می شود و این چربی پس از پردازش مجددا به سینه ها تزریق می شود تا حجم و اندازه ی سینه ها را به طور متوسط افزایش دهد، فرم سینه ها را بهبود بخشد یا اینکه عدم تقارن سینه ها، اصلاح شود. میزان حجم دهی و بزرگ شدن سینه ها نیز به میزان چربی تزریق شده بستگی دارد و این روش معمولا میتواند سینه ها را تقریبا تا نصف اندازه ی سایز سوتین مورد استفاده ی فرد افزایش دهد.

در این روش، چربی مورد نیاز برای تزریق معمولا از شکم، ران و یا باسن فرد برداشته می شود. جراح عمل برداشت چربی را با لیپوساکشن انجام می دهد. جراح عمل لیپوساکشن و برداشت چربی را بقدری ماهرانه انجام می دهد که ناحیه ای که چربی از آن برداشت می شود نیز زاویه سازی شده و به فرم دلخواه شما در می آید. سپس تیم جراحی اقدام به خالص سازی و جداسازی سلول های چربی مد نظر کرده و چربی را برای تزریق مجدد به سینه ها آماده می کنند. سپس این چربی خالص، با تکنیک و روش ماهرانه ای به بافت سینه تزریق میشود تا اطمینان حاصل شود که این چربی بدرستی با بافت سینه ادغام شود.

تزریق چربی یکی از روش‌های بسیار موثر برای بزرگ کردن سینه است. اگر این عمل توسط یک جراح ماهر انجام شود، نتیجه آن زیبا و طبیعی خواهد بود. این روش دو مزیت اساسی را به ارمغان می‌آورد. اولاً، سینه‌ها به اندازه‌ی مورد نظر بزرگ می‌شوند و دوماً، در طول عمل لیپوساکشن، توده چربی موجود در مناطق دیگر بدن کاهش می‌یابد. علاوه بر این، از چربی طبیعی بدن فرد استفاده می‌شود، که باعث می‌شود سینه‌ها نرم، لطیف و طبیعی به نظر برسند.

تزریق چربی برای بزرگ کردن سینه می‌تواند نیز عدم تقارن جزئی سینه‌ها را اصلاح کند. با توجه به استفاده از برش‌های بسیار کوچک در این روش، عملاً هیچ نشانی از زخم بعد از عمل باقی نمی‌ماند. این روش همچنین یک راه حل عالی برای خانم‌ها است که به دنبال رفع افتادگی سینه‌های خود هستند.

مزایای تزریق چربی به سینه

مزایای تزریق چربی به سینه

۱. نتایج حاصل از آن طبیعی هستند: اگر شما هم از آن دسته از افرادی هستید که به ورود مواد خارجی به بدن خود حساس هستید،‌ بزرگ کردن سینه با تزریق چربی یک راه حل بسیار عالی و بدون نیاز به ایمپلنت یا پروتز سینه است. به علاوه، چربی تزریق شده در این روش نیز چربی کاملا طبیعی بدن خود شماست پس دیگر نیازی نیست که نگران بد فرمی یا غیر طبیعی بودن نتایج باشید.

۲. موجب تغییر فرم و زیباتر شدن اندام می شود: از آن جایی که در این روش توده های چربی تجمع یافته در سایر نواحی بدن بوسیله ی لیپوساکشن برداشته می شود، پس اصطلاحا شما با یک تیر دو نشان می زنید. در واقع شما چربی نواحی دیگر را کم میکنید و سینه های خود را نیز بزرگ میکنید. در نتیجه ی لیپوساکشن شکم شما صاف تر و کمر و پهلوها باریکتر شده و با تزریق چربی سینه های شما بزرگتر می شوند.

۳. تقریباً هیچ جای زخمی برجا نمی گذارد: در این روش، چربی از طریق برش های کوچکی که در زیر سینه ها ایجاد شده اند، تزریق میشود. این برش های کوچک عملا هیچ گونه جای زخمی برجا نمی گذارند و موجب افزایش حجم طبیعی سینه ها میشوند.

۴. با این روش دیگر لازم نیست نگران عوارض جانبی ناشی از ایمپلنت باشید: در روش ایمپلنت یا پروتز سینه، خطر نشت یا پارگی پروتز، جابجایی یا حرکت پروتز وجود دارد که این عوامل همگی می توانند موجب بروز عوارض جانبی خطرناک شوند. از طرفی این روش ها نسبت به تزریق چربی، هزینه ی گرانتری نیز دارند.

معایب تزریق چربی به سینه

۱. این روش تا حدی می تواند سینه ها را بزرگ کند: به کمک این روش می توانید سینه های خود را فقط اندازه ی یک فنجان بزرگ کنید. بنابراین اگر نیاز دارید که سینه های خود را بیش از این مقدار بزرگ کنید، این روش جوابگوی نیاز شما نخواهد بود.

۲. چربی تزریق شده قابل جذب است: جراح پلاستیک حین انجام عمل تمام تلاش خود را می کند تا چربی را به دقیق ترین ناحیه و به صحیح ترین شکل ممکن تزریق کند. با این حال، بدن به روند طبیعی خود ادامه میدهد و ممکن است این چربی تزریق شده طی مدتی دوباره جذب بدن شود و سایز سینه ها کاهش یابد.

۳. سینه ها در این روش لیفت نمی شوند: برخلاف ایمپلنت یا پروتز، تزریق چربی، افتادگی سینه ها که ژنتیکی بوده یا ناشی از افزایش سن، لاغری و بارداری است را رفع نمیکند. بعلاوه، ایمپلنت و پروتز سینه نوعی برجستگی به سینه ها میدهد که تزریق چربی قادر نیست این حالت را ایجاد کند.

۴. هزینه بیشتری دارد: از آنجایی که در این روش شما اساسا دو درمان را همزمان دریافت می کنید (لیپوساکشن و بزرگ کردن سینه)، در نتیجه بزرگ کردن سینه با تزریق چربی، هزینه ی بیشتری نسبت به سایر روش های بزرگ کردن سینه دارد. تزریق چربی تقریبا ۵۰۰۰ الی ۱۰۰۰۰ دلار بیشتر از جراحی سنتی بزرگ کردن سینه هزینه دارد.

آیا من کاندیدای مناسبی برای بزرگ کردن سینه با تزریق چربی هستم؟


آیا من کاندیدای مناسبی برای بزرگ کردن سینه با تزریق چربی هستم؟

افرادی کاندیدای مناسبی برای این روش هستند که:

 • از سلامت کافی برخوردار باشند.
 • توقعات و انتظارات واقع بینانه ای از نتایج این روش داشته باشند.
 • بدنبال افزایش سایز متوسطی باشند.
 • به اندازه ی کافی چربی اضافی در سایر نواحی بدن داشته باشند تا بتوان آنرا برای تزریق برداشت کرد.

باید به این نکته توجه داشته باشید که افزایش سایزی که در سینه با تزریق چربی صورت می گیرد، محدود است. اگر به دنبال افزایش سایز بیشتری هستید در این صورت ایمپلنت و پروتز سینه برای شما مناسب تر است. از سوی دیگر،‌ تزریق چربی موجب رفع افتادگی سینه ها نمیشود. اگر شما مایل به رفع افتادگی سینه های خود نیز باشید، جراح حین تزریق چربی، می تواند عمل لیفت سینه را نیز برای شما انجام دهد تا به نتایج دلخواه خود برسید.

بررسی کلی عمل بزرگ کردن سینه با تزریق چربی، برای افرادی که این عمل را انجام داده اند.


بزرگ کردن سینه با تزریق چربی یک عمل دائمی است. ممکن است شما بعدا بخواهید تزریق بیثشتری انجام دهید اما در حالت کلی، نتایج اولیه ی شما بدون هیچگونه تزرق مجدد یا جراحی ماندگار خواهند بود.

با این حال، باید به خاطر داشته باشید که در این روش از چربی طبیعی خود بدن استفاده میشود. در نتیجه واکنش بدن نیز به این چربی تزریق شده، با واکنش آن نسبت به چربی های سایر قسمت ها یکسان خواهد بود. این بدان معناست که هرگونه کاهش یا افزایش وزن شما بر نتایج عملتان تاثیر خواهد گذاشت.

در برخی موارد میتوان باز جذب چربی تزریق شده را با تزریق های مجدد جبران کرد تا فرم و سایز سینه های شما حفظ شود. اما اگر دچار تغییرات وزنی قابل توجهی شوید، حفظ نتایج ممکن نخواهد بود.

آماده سازی برای بزرگ کردن سینه با تزریق چربی


پزشک یا جراح شما بسته به تاریخچه پزشکی شما و داروهایی که مصرف می کنید، توصیه هایی برای آماده شدن برای جراحی به شما ارائه خواهد کرد. این توصیه ها شامل دستورالعمل های مراقبتی و احتیاطی قبل از جراحی و اقدامات مراقبتی پس از عمل در خانه می شوند. پزشک نیز به شما توضیح خواهد داد که چه ویتامین هایی باید مصرف کنید، کدام داروها را باید مصرف کنید یا از مصرف آنها پرهیز کنید و چگونه رژیم غذایی شما باید باشد.

از افراد سیگاری نیز درخواست می شود که یک ماه قبل از جراحی و یک ماه بعد از آن، سیگار کشیدن را ترک کنند. این اقدام به دلیل این است که سیگار کشیدن ممکن است مانع بهبودی کامل زخم ها شود و بر ماندگاری نتایج عمل نیز تاثیر منفی داشته باشد.

رویه ی تزریق چربی به سینه


رویه ی تزریق چربی به سینه

 • پزشک با ملایمت و بطور آرام، لیپوساکشن را برای برداشت چربی اضافی انجام میدهد. مزیت لیپوساکشن این است که با برداشت چربی موجب لاغری و خوش فرمی ناحیه ای میشود که چربی از آن برداشت می شود.
 • سپس طی پردازشی، چربی خالص شده و مهیای تزریق میشود.
 • پزشک مقدار معینی از چربی را دقیقا در ناحیه و بافت مورد نظر سینه تزریق می کند تا موجب حجم دهی، تقارن و کانتورینگ سینه ها شود.
 • کل پروسه ممکن است فقط حدود یک ساعت زمان ببرد.

روند بهبودی پس از عمل بزرگ کردن سینه با تزریق چربی


یکی از مزایای عمل بزرگ کردن سینه با تزریق چربی این است که این روش نسبت به سایر جراحی‌های سنتی بزرگ کردن سینه، کم تهاجمی تر است و این امر روند بهبودی پس از عمل را تسریع می‌کند.

روند بهبودی پس از این عمل معمولا فقط ۲ الی ۴ روز طول می‌کشد، اما پزشکان به فرد توصیه می‌کنند که حداقل برای یک هفته مرخصی بگیرند یا از برنامه‌ها و فعالیت‌های روزمره خود به دور باشند تا بهبودی کامل حاصل شود. پزشکان معمولا فعالیت‌های سبک مانند پیاده‌روی، بلافاصله پس از جراحی را منع نمی‌کنند، اما توصیه می‌کنند که تا ۱ ماه از ورزش‌های شدید مانند دویدن یا وزنه‌برداری خودداری شود.

اگرچه علایم اولیه ی بهبودی به طور سریعی ظاهر می‌شوند، اما باز هم سینه‌های شما تا چند هفته پس از عمل، متورم خواهند بود. پزشکان اکیدا توصیه می‌کنند که بعد از این عمل صبور باشید، چرا که روند ادغام کامل چربی با بافت سینه و تبدیل شدن آن به بافت طبیعی بدن، مدتی طول خواهد کشید. با گذشت چندین هفته و ماه از عمل، تورم سینه‌ها رفع خواهد شد و سینه‌ها به تدریج نرم‌تر خواهند شد.

اقدامات مراقبتی بعد از تزریق چربی به سینه کدامند؟


اقدامات مراقبتی بعد از تزریق چربی به سینه کدامند؟

یکی از مهم ترین نکات بعد از عمل، مراقبت از سینه ها و اجتناب از ورزش های شدید است چرا که طی چند هفته، چربی تزریق شده در حال ایجاد یک منبع خون جدید است. این روند ۳ هفته بطول خواهد انجامید و طی این مدت اکیدا توصیه میشود که از سوتین ورزشی که جراحتان معرفی کرده، ۱ ماه بصورت شبانه روزی و پس از آن، ۳ ماه فقط روزانه استفاده کنید.

چند روز اول پس از جراحی، رو به پشت بخوابید. خوابیدن به این حالت به حفظ فرم طبیعی سینه ها کمک کرده و گردش خون را بهبود میبخشد و موجب می شود تورم سینه ها به حداقل برسد. خوابیدن رو به پشت همچنین موجب می شود بدون نیاز به فشار آوردن به قفسه سینه و بازوها بتوانید از رختخواب بلند شوید.

پس از عمل، تورم، کبودی و درد خفیفی وجود خواهد داشت که تمامی این عوارض در عرض ۳ هفته برطرف خواهند شد. مصرف استامینوفن نیز میتواند درد شما را تسکین دهد. بخیه ها نیز در عرض ۷ الی ۱۰ روز برداشته میشوند.

برخی قسمت های سینه ممکن است تا چندین ما سفت یا حتی حساس شوند که علت آنهم چربی تزریق شده و کبودی حاصل از آن است که در عمق بافت های سینه ایجاد شده است.

شما قادر خواهید بود با گذشت تنها چند روز، به صورت دورکاری،‌ در منزل کار کنید یا اینکه با گذشت ۳ الی ۷ روز به محل کار خود بازگردید. میتوانید با گذشت ۳ هفته ورزش های متوسط و با گذشت ۳ ماه ورزش های پرفشار را شروع کنید.

عمل بزرگ کردن سینه با تزریق چربی چقدر طول می کشد؟


پس از تزریق، مقداری از سلول های چربی جذب بدن میشوند. از اینرو، تزریق چربی باید کمی بیش از مقدار مورد نیاز باشد. توده های چربی که پس از گذشت دوره ی ۳ ماهه بهبودی جذب نمیشوند و باقی میمانند، رگ های خونی در بافت سینه برای خود ایجاد میکنند و به بافت سینه حجم ماندگاری میبخشند.

با این حال، چندین فاکتور وجود دارد که هنگام بررسی نتایج باید از آنها آگاه باشید:

 • مقداری از چربی تزریق شده بازجذب خواهد شد و این امر ممکن است اندکی سایز سینه را کاهش دهد.
 • افزایش یا کاهش وزن، بر فرم کلی بدن و همچنین سینه ها نیز تاثیرگذار خواهد بود.
 • سلول های چربی می توانند نسبت به نوسانات وزن شما، بزرگتر یا کوچکتر شوند. اگر کاهش وزن شدیدی داشته باشید این امر بر سایز سینه های شما نیز تاثیر منفی خواهد داشت.

حفظ نتایج عمل بزرگ کردن سینه مستلزم پیروی از نکات زیر است:

 • سبک زندگی سالمی در پیش بگیرید.
 • از یک رژیم غذایی غنی از میوه ها و سبزیجات استفاده کنید.
 • ورزش و تمرین منظمی داشته باشید.

عمل بزرگ کردن سینه با تزریق چربی، روشی ۱۰۰ درصد طبیعی است که امکان حجم دهی و کانتورینگ سینه ها را فراهم میکند. همانطور که پیشتر نیز گفته شد می توان از این چربی طبیعی بدن برای اصلاح عدم تقارن جزئی سینه ها یا برای پر کردن نواحی فرورفته ی ناشی از جراحی لامپکتومی استفاده کرد.

آیا نتایج طبیعی به نظر خواهند رسید؟

تا زمانی که در برداشت، تصفیه و تزریق چربی دقت لازم اعمال شود، نتایج حاصل از این روش کاملا طبیعی جلوه خواهند کرد. از آن جایی که در این روش از هیچگونه پروتزی استفاده نمی شود، ممکن است نتایج نهایی مدتی طول بکشد تا ظاهر شوند. اما زمانی که بهبودی کامل حاصل شود، خواهید دید که سینه های شما متقارن تر، پرتر و بزرگتر می شوند و نتایج به هیچ وجه مصنوعی نخواهند بود.

خطرات و عوارض جانبی عمل بزرگ کردن سینه با تزریق چربی


اگرچه بروز عوارض جانبی در این روش، به خصوص زمانی که توسط یک جراح ماهر انجام می‌شود، بسیار نادر است، اما باید به یاد داشت که هر جراحی خطراتی را به همراه دارد. برخی از خطرات عمل بزرگ کردن سینه با تزریق چربی شامل عوارضی مانند عفونت، ایجاد نواحی ناهموار روی پوست (مانند توده‌ها یا سفتی‌های ناخواسته)، درد مداوم، نکروز چربی سینه، تورم طولانی مدت، عوارض جانبی ناشی از بیهوشی، سرگیجه، برجا ماندن جای زخم، بی‌حسی، و حتی آمبولی چربی می‌شود. اما باید توجه داشت که تمامی این عوارض بسیار نادر هستند. پزشکان همیشه تأکید دارند که پیروی از دستورالعمل‌های پس از عمل جراحی ضروری است تا بهبودی کامل حاصل شود و احتمال بروز این عوارض به حداقل برسد.

هزینه عمل بزرگ کردن سینه با تزریق چربی


از آنجایی که بدن، نیازها و اهداف شخصی هر فرد با هم متفاوت است در نتیجه هزینه ی نهایی این عمل تنها در جلسه ی مشاوره با پزشک قابل تعیین است. پزشک میتواند بعد از معاینه فیزیکی و با ارزیابی اهداف مد نظر شما، هزینه ی نهایی عمل شما را تعیین کند.

ایمپلنت سینه (پروتز) در مقایسه با تزریق چربی


ایمپلنت سینه (پروتز) در مقایسه با تزریق چربی

جراحی سنتی بزرگ کردن سینه با پروتز سینه آب نمکی (سالین) یا با پروتز سیلیکونی انجام میشود. این روش سنتی نتایج مطلوب و زیبایی ارائه میدهد و میتوان با استفاده از این روش، سایز و فرم سینه ها را تغییر داد. اما استفاده از پروتز نیز معایب خاص خود را دارد:

 • نهایتا پس از ۱۰ الی ۲۰ سال، به محض فرسودگی پروتزها، باید آنها را طی یک جراحی دیگر با پروتز جدید تعویض کنید.
 • گرچه به ندرت رخ میدهد، اما ممکن است عوارضی مانند انقباض کپسولی، موج دار شدن یا پارگی ایمپلنت رخ دهد.
 • برای خانم هایی که سایز سینه هایشان کوچک است و  سینه ی آنها حداقل میزان حجم بافت را دارد، رسیدن به نتایجی که در آن، سینه ها طبیعی به نظر برسند دشوار است.

عمل بزرگ کردن سینه با تزریق چربی، تمامی این احتمالات و خطرات را از بین میبرد. این عمل منجر به نتایجی دائمی می شود که نیازی به تجدید درمان در آینده ندارد. بعلاوه، به کمک این روش از بسیاری از عوارض مرتبط با عمل پروتز سینه نیز اجتناب می شود. حتی اگر سایز سینه های فرد کوچک باشد،‌ نتایج حاصل از تزریق چربی کاملا طبیعی خواهند بود.

سوالات متداول در مورد عمل تزریق چربی به سینه


از چه مقدار چربی برای تزریق به سینه استفاده می شود؟

در اکثر موارد فقط چند صد میلی لیتر چربی به سینه ها تزریق میشود تا سایز سینه ها را به اندازه ی یک فنجان بزرگتر کند. میزان چربی تزریقی به اهداف و نتایج مد نظر بیمار نیز بستگی دارد.

آیا بعد از تزریق چربی به سینه باید سوتین پوشید؟

ممکن است پزشک پوشیدن سوتین های مخصوص طبی را به شما توصیه کند. پوشیدن این نوع سوتین ها در صورت صلاحدید پزشک، موجب می شود که سلول های چربی تازه تزریق شده با بافت سینه ادغام شوند. اما، مواردی که باید از آنها اجتناب کنید عبارتند از: پوشیدن سوتین های معمولی، خوابیدن روی شکم یا هر فعالیتی که به سینه‌ها فشار مستقیم وارد کند.

بعد از عمل تزریق چربی به سینه، تا چه مدت باید رو به پشت بخوابم؟

اکثرا پزشکان توصیه می کنند که تا ۶ هفته رو به پشت بخوابید تا از هرگونه وارد شدن فشار مستقیم به سینه ها که می تواند منجر به مرگ سلول‌های چربی شود، جلوگیری شود. با گذشت این مدت زمان، بهبودی شما کامل شده و نتایج طولانی مدتی بدست خواهید آورد. این امر به این دلیل است که برای چربی تزریق شده، رگ های خونی ایجاد میشود.

چقدر طول می کشد تا چربی تزریق شده بازجذب شود؟

طی ۶ الی ۱۲ ماه اول پس از جراحی، تقریبا ۳۰ درصد چربی تزریق شده بازجذب میشود. مقدار چربی که بعد از این مدت زمان باقی میماند، جزوی از بافت دائمی شده و به مانند چربی های سایر نقاط بدن عمل میکند. این بدان معناست که افزایش یا کاهش وزن بروی حجم چربی این ناحیه نیز تاثیر خواهد گذاشت.

آیا می توان از چربی شکم برای تزریق به سینه ها استفاده کرد؟

بله، چربی شکم را نیز می توان با لیپوساکشن جمع آوری و به سینه ها تزریق کرد.

آیا تزریق چربی به سینه، تاثیری بر شیردهی دارد؟

این روش برای بزرگ‌کردن سینه تأثیری بر شیردهی ندارد. زیرا جراح تنها یک برش کوچک در زیر سینه‌ها ایجاد می‌کند و نوک سینه فرد را آسیب نمی‌رساند. از آنجایی که این روش یک روش نوین برای بزرگ‌کردن سینه است، شواهد کمی درباره تأثیر آن بر شیردهی موجود است. بنابراین، احتیاط لازم را باید رعایت کرد. شما می‌توانید هرگونه سوال یا نگرانی درباره این عمل را با جراح خود مطرح کنید تا با آرامش خاطر این عمل را انجام دهید.

آیا تزریق چربی به سینه باعث ابتلا به سرطان می شود؟

خیر، افرادی که برای زیبایی تحت عمل بزرگ کردن سینه با تزریق چربی قرار میگیرند، در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه در آینده نیستند.

آیا تزریق چربی به سینه درد دارد؟

این روش مطلقا دردناک نیست. در حین انجام تزریق شما تحت بی حسی موضعی و داروی آرامبخش خواهید بود و عملا دردی حس نخواهید کرد.

آیا عمل تزریق چربی به سینه بی خطر است؟

این عمل ایمن و کم خطر است چرا که در آن،‌ چربی طبیعی خود بدن فرد به سینه ها تزریق می شود.

فهرست مطالب

مشاوره رایگان