آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

بلفاروپلاستی (جراحی زیبایی پلک) برای حذف چربی و پوست شل اطراف پلک

بلفاروپلاستی یا جراحی زیبایی پلک، یک عمل زیبایی است که در آن با برداشتن یا جابجایی بافت اضافی و بازسازی دوباره عضلات و تاندون‌های اطراف چشم، پلک بالایی یا پایینی تغییر شکل می‌یابد. پلک‌ها (و چشم‌های شما) شاید مورد توجه افراد دیگر قرار داشته باشد. عمل پلک چشم ، ظاهر پلک‌ها را بهبود بخشیده و غالباً به آن “لیفت چشم” یا “بلفاروپلاستی” گفته می‌شود.

آیا شما از این که پلک بالایی شما پف دارد و پیر شده است یا چشم‌هایتان خسته به نظر می‌رسد ناراحت هستید و می‌خواهید دوباره ظاهر چشم‌های شما جوان شوند؟ اگر این طور است؛ متخصصین ما انجام روش بلفاروپلاستی را پیشنهاد می‌دهند. به اعتقاد متخصصین کلینیک تخصصی پوست و موی رازی، این عمل منحصراً برای از بین بردن پف زیر چشم، اصلاح پف پلک بالایی و بازگرداندن دید محدود شده به دلیل وجود پوست و چربی در پلک‌ها انجام می‌شود. نتایج حاصل از این روش دائمی بوده و عوارض جانبی آن بسیار کم است.

انجام بلفاروپلاستی برای چه کسانی مناسب است؟


بلفاروپلاستی

عمل جراحی پلک چشم روشی است که در آن پوست کیسه اضافی اطراف چشم برداشته شده و چشم‌ها ظاهری جوان‌تر پیدا می‌کنند. بسیاری از بیماران، بلفاروپلاستی را انتخاب می‌کنند زیرا این عمل می‌تواند ظاهر خسته صورت را از بین برده و با کاهش افتادگی پلک‌ها، چشم‌هایی زیباتر و درخشان‌تر خلق کرده و پف زیر چشم‌ها را برداشته تا به ظاهری جوان‌تر و شاداب‌تر دست یابید. از دید آناتومی، بلفاروپلاستی می‌تواند هم در پلک بالا و هم در پلک پایین یا در هردو پلک انجام شود. این عمل یک روش مؤثر برای ترمیم شل شدگی و افتادگی پلک‌ها است. برخی دیگر از نگرانی‌ها برای بیمارانی که تمایل به انجام عمل جراحی پلک چشم دارند عبارتند از:

 • پوست اضافی چین‌های طبیعی پلک بالایی را می‌پوشاند.
 • افتادگی پوست پلک بالایی ممکن است در دید فرد اخلال ایجاد کند.
 • ظاهر پفی پلک بالایی باعث می‌شود که صورت فرد خسته به نظر برسد.
 • پوست و خطوط اضافی و چین و چروک‌ها در پلک پایینی
 • پف و حلقه‌های سیاه زیر چشم
 • افتادگی پلک پایینی
 • بیمارانی که خسته به نظر می‌رسند حتی در زمانی که سرشار از انرژی هستند.

با این که بسیاری از افرادی که تمایل به انجام جراحی پلک دارند بالای ۳۵ سال سن دارند اما برخی از افرادی که به طور ارثی پلک‌های افتاده دارند در سنین پایین‌تر اقدام به انجام این عمل می‌کنند. بهترین روش برای اطمینان از این که آیا انجام این عمل برای شما مناسب است یا نه، این است که با یک جراح پلاستک متبحر و شایسته مشورت کنید. درواقع این عمل برای افرادی با شرایط زیر توصیه می شود:

 • افراد سالم بدون هیچگونه بیماری که ممکن است فرایند بهبود را مختل کند،
 • افراد غیر سیگاری،
 • افراد با دیدگاه‌های مثبت و اهداف واقع بینانه
 • افراد بدون بیماری‌های جدی چشمی

جراح پلاستیک پس از مشاوره، عمل جراحی مناسب شما را مشخص می‌کند. بازخوردهایی که بیماران ما که تحت عمل جراحی بلفاروپلاستی پلک بالا قرار گرفته‌اند، داده‌اند به شرح زیر می‌باشد:

 • افزایش اعتماد به نفس
 • دیگر در حالی که پر از انرژی هستند، خسته به نظر نمی‌رسند.
 • ظاهری جوان‌تر و شاداب‌تر
 • بیماران در نهایت، جوان‌تر هوشیارتر و با طراوت‌تر به نظر می‌رسند.

آمادگی های لازم قبل از عمل جراحی زیبایی پلک


عمل زیبایی چشم

شما چه انتظاری باید داشته باشید:

 • در طول مشاوره اولیه، جراح یک تاریخچه پزشکی کامل برایتان ارائه می‌دهد و همچنین نگرش‌های روانی و عاطفی بیمار را نسبت به عمل جراحی ارزیابی می‌کند. از آنجا که یک نگرش واقع گرایانه برای موفقیت جراحی بسیار مهم است، روش عمل جراحی و انتظارات واقع گرایانه مورد بحث واقع می‌شوند.
 • همچنین ممکن سؤالاتی مربوط به توانایی دید، تولید اشک، استفاده از لنز، و سلامت کلی چشم و بینایی شما، مطرح شود.
 • تعدادی عکس از شما گرفته خواهد شد تا جراح بتواند چهره و چشمان شما را مورد بررسی قرار دهد.
 • خطرات فردی، به خصوص در مورد بیماری‌هایی مانند فشار خون بالا، گرایش به زخم، سیگار کشیدن و هر گونه کمبود در لخته شدن خون نیز مورد بررسی قرار می‌گیرند. زیرا این مشکلات می‌توانند برخی از خطرات و عوارض عمل بلفاروپلاستی را افزایش دهند.
 • پس از اینکه تصمیم گیری برای ادامه حرکت به سمت عمل لیفت پلک به صورت مشترک توسط شما و جراح انجام شد، جراح موارد زیر را برایتان توضیح خواهد داد:
 1. روش تجویز شده برای شما
 2. نوع بیهوشی توصیه شده
 3. امکانات جراحی
 4. هر نوع جراحی اضافی
 5. عوارض احتمالی
 6. هزینه‌های عمل

 

 

نحوه انجام جراحی پلک چشم


جراحی پلک

قبل از جراحی بلفاروپلاستی (جراحی پلک) یا قبل از انجام هر عمل جراحی دیگر به این منظور احتمالاً شما عصبی بوده و استرس خواهید داشت. این که قبل از عمل جراحی چنین احساساتی داشته باشید کاملاً طبیعی است. روش‌های مختلف فیزیکی و روانی برای آماده شدن برای انجام عمل جراحی پلک چشم وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر تحت عمل قرار گرفته و تا حد امکان عملی موفقیت‌آمیز داشته باشید.

بلفاروپلاستی پلک بالایی

موارد استفاده از بلفاروپلاستی پلک بالایی شامل پلک با پوست اضافی و شل (درماتو شالاری dermatochalasis) و فتق  چربی جلوی آپونئوروتیک (استئاتوبلفارون steatoblepharon) که منجر به علائم بصری کاربردی یا زیبایی شناختی در بیماران مبتلا می‌شود، است. مراحل جراحی پلک بالا شامل موارد زیر است:

 • علامت گذاری بر روی چین طبیعی پلک فوقانی: در افراد سفید پوست، اندازه‌ها باید در مردان ۷-۹ میلی متر و در زنان ۸-۱۰ میلی متر باشد.
 • علامت گذاری یک ناحیه بیضوی روی پوست که باید حذف شود: با استفاده از یک انبرک صاف، پوست اضافی نسبت به چروک علامت گذاری شده پلک جمع می‌شود و محدوده بالایی پوست که باید برداشته شود، به طور موقت به صورت بینی، قسمت مرکزی و غیره مشخص می‌شود، البته باید مواظب بود که پلک‌ها باز نشوند. یک خط منحنی که علامت‌ها را به هم متصل می‌کند با ماژیک علامت گذاری جراحی ایجاد می‌شود. مراقبت‌های لازم برای قرار دادن حداقل ۲۰ میلی متر پوست بین حاشیه پلک و پوست ضخیم‌تر باید صورت بگیرد. قبل از تزریق بی حسی موضعی، هر دو پلک با کولیس اندازه گیری می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که مقدار متقارنی پوست پلک در چشم بیمار باقی می‌ماند.
 • تزریق بی حسی موضعی: بی حسی موضعی با اپی نفرین به صورت زیر پوستی در ناحیه‌ای از پوست که باید برداشته شود، انجام می‌شود.
 • بیمار برای عمل آماده و لباس مناسب پوشانده می‌شود: باید مراقبت‌های لازم برای جلوگیری از تخریب و تنش بافت‌ها با لباس‌ها انجام شود.
 • یک برش در امتداد علامت‌هایی که قبلاً شرح داده شد، ایجاد می‌شود: این برش را می‌توان با یک تیغ بارد-پارکر شماره ۱۵ استاندارد، لیزر یا یک الکتروکوتر سوزنی شکل انجام داد.
 • پوست با یا بدون ماهیچه حلقوی چشم برش داده و خارج می‌شود.
 • برش از طريق سپتوم مداري به لایه‌های چربی جلوی آپونئوروتیک انجام مي شود.
 • چربی اضافه‌ی جلوی آپونئوروتیک با احتیاط شکل داده و  یا حذف می‌شود.
 • هِموستاز (خون‌ایستی) دقیق به دست می‌آید.
 • در صورت لزوم، عضله بالابر آپوئولوزیس را می‌توان بالا برد تا افتش از قبل موجود را مداوا کرد.
 • برش‌ها با بخیه دوخته می‌شوند: اصلاح چروک پلک در صورت لزوم می‌تواند انجام شود.

به طور معمول، عمل جراحی پلک پایین ممکن است در مطب جراح و تحت بی حسی موضعی انجام شود. این عمل، بسته به نوع روش استفاده شده، حدود یک تا دو ساعت طول می‌کشد. شما ممکن است یک داروی خوراکی مانند دیازپام (والیوم) برای کمک به آرامش در طول بلفاروپلاستی مصرف کنید و همه بیماران بعد از این عمل باید با آژانس به خانه خود برگردند (و بهتر اسا از رانندگی خودداری کننید). در  اکثر بیماران، یک برش روی پوست، درست زیر خط مژه ایجاد می‌شود. این اجازه می‌دهد که پوست اضافی و دارای چین و چروک برداشته شود. برای بقیه بیماران، برش برای عمل جراحی پلک ممکن است در داخل پلک پایین قرار داشته باشد. این عمل که بلفاروپلاستی از طریق ملتحمه نامیده می‌شود، برای بیمارانی که فقط نیاز به حذف و یا تغییر مکان چربی در چشم دارند، بهتر است. در نهایت، تصمیم گیری در مورد این که کدام روش برای جراحی بهترین نتایج را برای شما فراهم خواهد آورد، پس از ارزیابی دقیق و بحث، با در نظر گرفتن اهداف و ترجیحات شخصی شما، انجام خواهد شد. در طی مراحل، پزشک اندازه گیری‌های لازم را انجام می‌دهد و با استفاده از ماژیک مخصوص علامت گذاری جراحی، برش طراحی شده را روی صورت شما می‌کشد. سپس پوست با یک ضد عفونی کننده پاک می‌شود. بی حسی موضعی به دقت به پوست پلک تزریق می‌شود. یک برش درست در زیر خط مژه ایجاد می‌شود و میزان مناسبی از پوست اضافی برداشته می‌شود. هر کیسه چربی نیز می‌تواند برداشته یا جابجا شود. تمام برش‌ها توسط بخیه‌های کوچک که به دقت روی برش قرار داده می‌شوند، بسته می‌شود. سپس یک پماد آنتی بیوتیک روی برش‌ها مالیده می‌شود.

دوران بهبودی و نقاهت پس از جراحی پلک چشم چگونه است؟


جراحی زیبایی پلک

توجه: این دستورالعمل‌ها، عمومی هستند. لطفاً از پزشکتان بخواهید به طور کامل توضیح دهد که انتظارات شما بعد از جراحی چگونه باید باشد.

 • بلافاصله پس از اینکه جراحی کامل شد، جراح ممکن است از باند‌های استریل کوچک برای چشمتان استفاده کند. این کار برای بلفاروپلاستی از طریق ملتحمه انجام نمی‌شود.
 • اینکه چشم‌های بیمار بعد از عمل پوشانده شود، خیلی مهم نیست. با این حال، ممکن است از یک پماد برای جلوگیری از خشکی چشم استفاده شود.
 • تورم و کبودی اطراف ناحیه عمل تا یک درجه خاص، طبیعی است. کمپرس‌های سرد و همچنین بالا نگه داشتن سر هنگام دراز کشیدن، بهبود زخم را تسریع می‌کند و موجب تسکین درد و ناراحتی می‌شود. جراح شما برای تسکین درد‌های احتمالی برایتان دارو نیز تجویز خواهد کرد.
 • یک و نیم هفته (حدوداً ۱۰ روز) بعد از بلفاروپلاستی، اطراف چشم را تمیز خواهید کرد (ممکن است چشم‌ها احساس چسبندگی، خشکی و خارش داشته باشند). ممکن است جراح برای کمک به تمیز نگه داشتن چشم، برایتان قطره چشمی نیز تجویز کند.
 • همچنین جراح، لیستی از فعالیت‌ها و محیط‌هایی که بلافاصله بعد از جراحی ‌بلفاروپلاستی باید از آنها اجتناب کنید را برایتان ارائه خواهد نمود. بعد از سه تا پنج روز بعد از جراحی، بخیه‌های غیرقابل جذب برداشته خواهند شد. بخیه‌های جذب شوند خود به خود از بین خواهند رفت (جذب خواهند شد).

هزینه


بر اساس نوع عملی که جراح برای شما انتخاب می‌کند، هزینه‌ها تغییر می‌یابد. این هزینه‌ها به اجرت و دستمزد جراح و محل انجام عمل جراحی بستگی دارد.

سوالات متداول


هزینه جراحی پلک

آیا بلفاروپلاستی با درد همراه است؟

عمل جراحی پلک چشم، دردناک نیست. بیماران معمولاً تا یک ساعت پس از عمل از احساس کبودی آن شکایت دارند. این ناراحتی معمولاً تا یک ساعت پس از اتمام عمل از بین می‌رود. بیماران معمولاً می‌توانند حدود یک هفته پس از انجام عمل بلفاروپلاستی سر کار خود حاضر شوند.

آیا گزینه دیگری به جز بلفاروپلاستی جهت رفع افتادگی پلک وجود دارد؟

هیچ جایگزینی برای ‌بلفاروپلاستی وجود ندارد که بتواند پلک‌ها را تغییر مکان یا تغییر شکل دهد. صحبت کردن با مشاور یا روانشناس ممکن است به نگرانی‌های شما در مورد ظاهرتان کمک کند و شما ممکن است احساس کنید که خودتان را آنگونه که هستید، دوست دارید.

چه مدت بعد از جراحی باید بخیه‌ها را کشید؟

مدت زمانی که طول می‌کشد تا بخیه‌های قابل حل یا قابل جذب ناپدید شوند، ممکن است متفاوت باشد. اغلب انواع بخیه‌ها باید در عرض یک یا دو هفته شروع به از بین رفتن یا ناپدید شدن نمایند، اگرچه ممکن است چند هفته طول بکشید تا این بخیه‌ها به طور کامل ناپدید شوند. البته از بین رفتن بعضی از انواع بخیه‌ها، ممکن است چند ماه طول بکشد. از جراح یا متخصص بهداشت حرفه‌ای خود بخواهید که درباره نوع بخیه‌ای که در جراحی شما مورد استفاده قرار گرفته است و اینکه انتظار دارند از بین رفتن این بخیه‌ها چه مدت طول بکشید، برایتان توضیح بدهد. اگر زخم شما بهبود یافته است و بخیه‌ها شما را ناراحت می‌کنند، ممکن است بخواهید جلسه معاینه‌ای با پزشک خود داشته باشید تا به جای اینکه منتظر ناپدید شدن کامل بخیه‌ها بمانید، از او بخواهید تا بخیه‌ها را بردارد.

جراحی پلک با لیزر به چه صورت است؟

جراحی لیزر چشم یک روش جراحی بر روی پلک‌ها با لیزر است. پزشکان از لیزر برای جراحی پلک‌های فوقانی، جراحی پلک پایین و جراحی کیسه زیر چشم استفاده می‌کنند. این بدان معنی است که بیماران می‌توانند از عمل جراحی لیزر برای از بین بردن کیسه‌های زیر چشم خود، هم تراز نمودن پلک‌های بالایی یا پایینی، “لیفت” پلک‌ها به طوری که جوان‌تر و شاداب‌تر دیده شوند، و یا هر گونه ترکیب از این عمل‌ها استفاده کنند. این درمان با ترمیم چشم‌های افتاده، پفی یا باد کرده، اغلب به بیماران کمک می‌کند که شاداب‌تر یا جوان‌تر دیده  شوند. جراحی لیزر چشم با لایه برداری و ایجاد کننده لایه جدید پوستی با لیزر، که یک روش درمانی است که بافت پوست صورت را با استفاده از انواع مختلفی از لیزر بهبود می‌بخشد، یکسان نیست. تفاوت اصلی بین این دو عمل جراحی این است که یک لیزر CO2 عروق خونی را در طول عمل جراحی مسدود می‌کند، در حالی که یک اسکالپل این کار را انجام نمی‌دهد. این مسدود سازی عروق خونی باعث کبود شدن و تورم کمتری می‌شود، که هر دو برای بیمار مفید است.

آیا محدودیت‌هایی برای آنچه که بلفاروپلاستی می‌تواند انجام دهد، وجود دارد؟

بیشتر مواقع، بیماران دارای ابروهایی افتاده و پایین هستند. این بیماران ممکن است نیاز به عمل جراحی لیفت ابرو برای بالا بردن ابروهایشان داشته باشند. بیمارانی که ممکن است به علت آلرژی، پلک‌های پایین پف کرده داشته باشند، با روش بلفاروپلاستی بهبود نخواهند یافت.

چه مدت بعد از جراحی بلفاروپلاستی، قادر به بازگشت به کار خواهم بود؟

بیماران عموماً حدود یک هفته پس از عمل بلفاروپلاستی، قادر به بازگشت به کار هستند.

چقدر بعد از عمل جراحی بلفاروپلاستی، می‌توانم شروع به ورزش نمایم؟

توصیه می‌شود که بیماران به مدت سه هفته پس از عمل، از ورزش خودداری نمایند.

مشاوره رایگان