آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

جراحی چشم گربه ای (عمل زیبایی کشیده کردن چشم)

 کانتوپلاستی (Canthoplasty ) یا جراحی چشم گربه‌ای (گربه‌ای کردن چشم) عملی است که برای بازسازی گوشه داخلی چشم انجام می‌شود. در واقع لغات کانتوپلاستی (Canthoplasty ) و کانتوپکسی (Canthopexy ) برای توصیف جراحی‌های پلک پایین برای ایجاد چشم گربه‌ای درشت کردن چشم به کار می‌روند. هدف از انجام جراحی درشت کردن چشم، ایجاد ظاهری جوان‌تر در چهره و چشمانی جذاب‌تر است. عمل کانتوپلاستی ممکن است همراه با کانتولیز (جدا کردن پوست گوشه چشم از استخوان و تاندون زیر آن) انجام شده و یا به عنوان بخشی از یک عمل جراحی بزرگ‌تر مانند بلفاروپلاستی (جراحی زیبایی پلک برای بازسازی حالت پلک) انجام شود.

برای آن‌که متقاضی مناسبی برای انجام دادن هر عمل جراحی زیبایی از جمله جراحی چشم گربه‌ای باشید، لازم است که در ابتدا سلامت عمومی داشته باشید. همچنین طبیعتاً پلک‌های شما باشد پوستی چروک و افتاده داشته باشند و یا حالت پف‌کرده داشته باشند تا با انجام جراحی زیبایی چشم، مشکل آن‌ها برطرف شده و زیباسازی شوند. افرادی که به خاطر کم‌کاری تیروئید چشمانی پف‌کرده دارند و دچار ورم چشم شده‌اند، احتمالاً متقاضی مناسبی برای این جراحی نیستند. کانتوپکسی و کانتوپلاستی (جراحی کشیدن چشم) برای کاهش ورم اطراف چشم (ورم ناشی از تجمع مایعات) مناسب نیست. طی جلسه‌ی مشاوره‌ی قبل از جراحی، شما می‌توانید عکس‌های مربوط به قبل و بعد از جراحی سایر بیماران را ببینید تا درک صحیح‌تر و تصور واقعی‌تری از نتایج احتمالی جراحی چشم گربه‌‌‌‌‌‌‌‌ای داشته باشید. پزشک شما نیز در مورد آمادگی‌های قبل از عمل، چگونگی انجام جراحی چشم گربه‌‌‌‌‌‌‌‌ای، و مراقبت‌های پس از آن در دوره‌ی بهبودی، به شما توضیحات لازم را می‌دهد. جهت دریافت وقت مشاوره میتوانید با شماره‌های ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ و ۰۲۱۸۸۳۳۳۲۵۹ تماس حاصل فرمایید.

جراحی چشم گربه ای

تفاوت بین تکنیک‌های کانتوپلاستی و کانتوپکسی برای جراحی چشم گربه‌ای و کشیدن چشم


دو تکنیک جراحی کانتوپلاستی و کانتوپکسی برای کشیدن چشم‌ها و ایجاد تغییرات در ساختار پلک استفاده می‌شود. در تکنیک کانتوپلاستی، عضله حلقوی چشم بریده شده و تاندون کانتال خارجی از استخوان کمی جدا شده و قسمتی از آن بریده می‌شود. سپس ساختار داخلی پلک پایین بالا کشیده می‌شود و به همین نقطه در استخوان چشم متصل می‌شود. همچنین، پوست اضافی نیز بریده می‌شود.

از سوی دیگر، در تکنیک کانتوپکسی، برای جمع کردن و ایجاد ثبات بیشتر در تاندون کانتال خارجی و عضله متصل به آن، از بخیه استفاده می‌شود و تاندون دیگر بریده و بازسازی نمی‌شود. این عمل باعث ایجاد فضای اضافی در پلک پایین می‌شود و به همین دلیل، پوست اضافی که شل و افتاده شده است، برداشته می‌شود.

تکنیک کانتوپلاستی نسبت به کانتوپکسی تهاجمی‌تر است. با توجه به کوچک شدن بافت پلک پایین در این روش، در صورتی که در چند سال بعد جراحی با مشکل مواجه شود یا افتادگی پلک پایین بیشتر شود، بافت کافی برای بالا کشیدن پلک وجود ندارد تا بتوان مشکل افتادگی پلک را حل کرد.

بسیاری از جراحان برای بیمارانی که مشکلات ساختاری در پلک خود دارند (مانند اکتروپیون)، از روش کانتوپلاستی استفاده نمی‌کنند و این تکنیک را برای احتمالات اصلاحات آینده که ممکن است نیاز به آن باشد، به عنوان گزینه ذخیره می‌کنند و در مرحله اول از تکنیک کانتوپکسی استفاده می‌کنند.

مشاوره


 لازم است که شما با پزشک جراح خود یک جلسه‌ی مشاوره‌ی کامل و جامع داشته باشید و طی ابن جلسه، از یک طرف، انتظارات و خواسته‌های شما از عمل جراحی و از طرف دیگر، نتایج احتمالی که می‌توان با انجام جراحی به آن دست یافت، مورد بحث و بررسی قرار بگیرد. جراح شما، وضعیت عمومی سلامت شما را ارزیابی می‌کند و در مورد اقدامات قبل و بعد از جراحی به شما اطلاع می‌دهد تا بتوانید به بهترین نتایج ممکن است جراحی دست یابید.

برنامه‌ریزی برای انجام جراحی


برنامه‌ریزی کردن برای انجام عمل جراحی کشیده کردن چشم ممکن است چند هفته یا چند ماه طول بکشد که بخشی از آن به این موضوع مربوط می‌شود که شما چه زمان می‌توانید برای مرخصی گرفتن از کار یا کنار گذاشتن کارها و وظایف روزمره خود، وقت بگذارید تا بتوانید جراحی کشیده کردن چشم را انجام داده و به طور کامل بهبود یافته و سپس به محل کار خود بازگردید. زمان انجام جراحی کشیدن گوشه چشم از سوی دیگر به جراح شما و این که چه زمانی آزاد است، بستگی دارد.

انواع جراحی‌های کشیدن چشم


انواع جراحی‌های کشیدن چشم

رایج‌ترین انواع جراحی زیبایی چشم برای کشیدن چشم و پلک به صورت زیر است:

جراحی کشیدن قسمت خارجی چشم ( Lateral Canthoplasty)

جراحی کشیدن قسمت خارجی چشم ( Lateral Canthoplasty)

جراحی کشیدن قسمت خارجی چشم یا کانتوپلاستی خارجی موجب می‌شود که چشمان شما کمتر حالت خمار و پلک‌ها بالا کمتر افتاده باشد و اصطلاحاً چشم شما گربه‌ای شود. شما همچنین می‌توانید برای رفع افتادگی پلک پایین خود، این جراحی را انجام دهید. این جراحی در هر صورت موجب کشیده شدن چشم و رفع حالت خواب‌آلود و خسته‌ی چشم شده و چشمان شما را اصطلاحاً گربه‌ای می‌کند.

  • کشیده کردن گوشه خارجی چشم (کانتوپلاستی خارجی) موجب فرم دادن بهتر به گوشه‌ی خارجی چشم می‌شود
  • این تکنیک جراحی در ابتدا برای ترمیم و اصلاح اختلالات پلک مانند افتادگی پلک، طراحی شده است.
  • امروزه این عمل جراحی، در برخی از موارد به منظور زیبایی و برای ایجاد حالتی صاف‌تر در پوست اطراف چشم و کشیده کردن چشم‌ها انجام می‌شود.
  • این عمل جراحی در بین زنان و مردان کره‌ای که پلک بالایی آن‌ها معمولاً افتادگی دارد، بسیار محبوبیت دارد و به منظور رفع افتادگی پلک و درشت‌تر شدن چشم‌ها انجام می‌شود.
  • برای بسیاری از افراد، انجام این جراحی موجب می‌شود که چشم‌ها کمی بازتر و در نتیجه درشت‌تر به نظر بیایند و حالت خمار و خسته‌ی چشمان آن‌ها برطرف شود.
  • برخی از بیماران نیز این جراحی را برای ایجاد حالت “چشم گربه‌ای” انجام می‌دهند تا گوشه‌ی  خارجی چشم آن‌ها کمی به سمت بالا متمایل شود.

جراحی کشیدن قسمت داخلی چشم (epi-canthoplasty)

جراحی کشیدن قسمت داخلی چشم (epi-canthoplasty)

جراحی epi-canthoplasty یا کشیدن قسمت داخلی چشم، یک روش پلاستیکی است که به شما کمک می‌کند شکل دلخواه قسمت داخلی چشمتان را به دست آورید. این جراحی از ترکیب دو تکنیک کانتوپلاستی خارجی و اپیکانتوپلاسنتی (کشیدن قسمت داخلی و خارجی چشم) تشکیل شده است. اگرچه این جراحی پیچیده و حساس است، اما با انتخاب جراح مناسب برای انجام این دو جراحی به طور همزمان، می‌توان به شکل دلخواه خود دست یافت.

لذا، برای انجام این جراحی باید به یک جراح با تخصص در زمینه جراحی‌های چشم، پلک و ابرو با اطمینان بیشتری مراجعه کنید. همچنین، اگر جراحی پلاستیک پلک نیز در تخصص او قرار دارد، این موضوع نشان دهنده تخصص و تجربه او در این زمینه است.

هیچ‌گاه خطر همکاری با یک جراح تازه‌کار که هزینه کمتری دریافت می‌کند را بپذیرید، زیرا جراحی روی قسمتی از صورت شما انجام می‌شود که تأثیر حیاتی بر زیبایی چهره و همچنین سلامتی شما دارد. همچنین، جراحی پلک ممکن است تأثیری بر دید شما داشته باشد و به همین دلیل اهمیت بسیاری دارد.

در نهایت، انجام این جراحی می‌تواند به شما کمک کند تا شکل دلخواه قسمت داخلی چشمتان را به دست آورید، اما باید از جراح مناسب و با تجربه استفاده کنید.

اصلاح افتادگی پلک پایین با کمک جراحی کشیدن چشم

اصلاح افتادگی پلک پایین با کمک جراحی کشیدن چشم

اکتروپیون (Ectropion) یکی از مشکلاتی است که معمولاً با بالا رفتن سن به تدریج ایجاد می‌شود. واژه‌ی اکتروپیون به معنای برگشتن پلک پایینی به سمت خارج است. برای برطرف کردن این مشکل ممکن است از ترکیبی از تکنیک‌های جراحی استفاده شود. انتخاب روش جراحی به عوامل مختلفی از جمله، آناتومی صورت شما، سوابق ژنتیکی شما، سبک زندگی شما، وضعیت پیری پوست و سایر مشکلات و بیماری‌های پوستی که موجب افتادگی پلک شده‌اند، بستگی دارد. سایر عواملی که در انتخاب روش جراحی مؤثر هستند، شامل علت اصلی افتادگی پلک شما و داشتن سابقه در انجام عمل بلفاروپلاستی (جراحی زیبایی پلک) می‌شود.

بهبودی


این نوع جراحی معمولاً با اعمال بیهوشی موضعی انجام می‌شود و بنابراین بهبودی پس از آن کوتاه مدت است. بهبودی کامل بیمار پس از جراحی کشیده کردن چشم، در بیماران مختلف متفاوت است اما عموماً بین ۲ تا ۴ هفته طول می‌کشد. جراح شما تمامی اطلاعات لازم در مورد اقدامات و دستورالعمل‌های پس از جراحی را در اختیار شما قرار می‌دهد. بعد از جراحی ممکن است پلک‌ها و چشم شما کمی دردناک، متورم یا کبود باشند. بنابراین سعی کنید تا جای ممکن استراحت کنید و برای کاهش تورم، سر خود را بالا نگه دارید. جراح شما پس از جراحی تمامی داروهایی که لازم است در دوران بهبودی مصرف کنید را برای شما تجویز خواهد کرد. در صورتی که جراحی شما توسط یک متخصص باتجربه و ماهر انجام شود، خطر به جا ماندن زخم جراحی بسیار کمتر می‌شود. جای زخم جراحی زیبایی پلک معمولاً بسیار ظریف و کوچک هستند و در زیر خط پلک پنهان می‌شوند و به ندرت نمایان هستند. با وجود این، در صورتی که معمولاً روی پوست شما به‌سادگی جای زخم باقی می‌ماند و از بین نمی‌رود، این موضوع را به جراح خود اطلاع دهید.

خطرات جراحی کشیده کردن چشم


مانند هر عمل جراحی دیگری، عمل جراحی کانتوپلاستی و کشیده کردن چشم نیز با خطراتی همراه است. بیمارانی که این جراحی را انجام می‌دهند، ممکن است با هر یک از عوارض جانبی زیر روبه‌رو شوند:

اگرچه تورم و کبودی چشم از عوارض شایع جراحی می‌باشند، اما در طی یک هفته کاملاً بهبود خواهند یافت. بعضی از بیماران نیز به طور فوری پس از جراحی تغییراتی در دید خود مشاهده می‌کنند، اما این وضعیت نیز به مدت کوتاهی است و دید طبیعی شما به زودی به وضعیت قبلی بازگردانده خواهد شد. پس از جراحی، مناسب است که هنگام خروج از منزل حتماً از عینک ضدآفتاب استفاده کنید و سعی کنید فشار کمتری به چشمان خود وارد نمایید. به عنوان مثال، زمان مطالعه و تماشای تلویزیون را کاهش دهید. همچنین، بیماران باید تا چند هفته پس از جراحی از استفاده از لنز خود خودداری کنند.

 

فهرست مطالب

مشاوره رایگان