آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

جراحی کوچک کردن بینی (اصلاح بینی بزرگ، سوراخ و پره های آن)

 

جراحی کوچک کردن بینی

بینی اولین ویژگی صورت است که دیگر افراد به آن توجه می کنند و این نه تنها به این دلیل است که در قسمت وسط صورت قرار گرفته بلکه چون نسبت به دیگر اعضای صورت بیشتر در معرض دید است. اگر بینی شما بزرگ یا نامتعادل است و یا سوراخ‌های آن بدفرم و بزرگ است، این مشکل را نمی‌توانید با آرایش صورت پنهان کنید. این مشکل همچنین باعث می‌شود که توجه دیگران نسبت به دیگر قسمت‌های صورت کم شده و این بخش از صورت بیشتر جلب توجه کند. از طرف دیگر، وقتی بینی شما با بقیه اعضای صورتتان تناسب داشته باشد، این تقارن کل ظاهر شما را بهبود می‌بخشد. عمل جراحی بینی یا جراحی کوچک کردن بینی یک جراحی کاملا متعارفی است که زنان و مردان با کوچک کردن سوراخ بینی شکل بینی را تغییر می‌دهند. این عمل جراحی معمولا با هدف زیبایی انجام می‌شود اما می‌تواند به خاطر بهبود عملکرد بینی هم انجام شود.

چون بینی در مرکز صورت قرار دارد، وقتی به چهره کسی نگاه می‌کنیم اولین چیزی است که به آن توجه می‌کنیم. در حالی که یک نوع بینی مناسب وجود ندارد، اما ویژگی‌های خاصی را می‌توان بیان کرد که باعث می‌شود یک بینی جذاب و زیبا و یا نامتناسب بوده و جالب نباشد. اگر احساس می‌کنید که بینی شما متناسب و دلخواه شما نیست، احتمالا جراحی زیبایی بینی که رینوپلاستی نیز نامیده می‌شود می‌تواند برای شما مزیت‌های زیادی داشته باشد. عمل بینی می‌تواند سوراخ‌های آن را کوچک کرده و شکل، اندازه و ظاهر کلی بینی شما را بهبود بخشد. در کلینیک زیبایی رازی متخصصین ما با داشتن تجربه‌های کافی در عمل زیبایی بینی می‌توانند بینی بزرگ و سوراخ‌های بینی بزرگ را کوچک کنند و همچنین دیگر انواع مشکلات بینی را با استفاده از پیشرفته‌ترین تجهیزات و امکانات رفع کنند و فرم زیبایی به بینی فرد بدهند. برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌‌های 02188334029 و 02188333259 تماس حاصل فرمایید.

علت بد فرمی بینی بزرگ


مشکلات مادرزادی

کودکی که با شکاف لب و کام، توده داخل بینی و دیگر ناهنجاری‌هایی مربوط به بینی متولد می‌شوند، دچار ضعف ساختار و عدم تقارن در بینی هستند. برای دست یافتن به نتیجه دلخواه در رفع مشکلات مادرزادی بینی، ممکن است به چندین مرحله جراحی نیاز باشد.

تغییرات سنی

وقتی بیماران به سنین بالاتر می رسند، ممکن است دچار ضعف یا افتادگی در ساختار بینی شوند.

جراحی پیشین بینی

بیمارانی که یک بار عمل جراحی بینی انجام داده اند، ممکن است دچار افتادگی و ضعف در ساختار تقویت کننده بینی شوند.

رینوفیما

این مشکل یکی از علت‌های معمول بینی بزرگ در افراد است که به علت بزرگ شدن غده‌های چربی پوست در بزرگسالان ایجاد می‌شود.

آناتومی ومشکلات بینی‌های بزرگ


پایه بینی به بخشی از بینی اطلاق می‌شود که از قسمت زیرین بینی دیده می‌شود که شامل: نوک و سوراخ‌های بینی است. از نمای رو‌به‌رو به طور کلی پهنای بینی در قسمت پایه باید با فاصله بین چشم‌ها برابر باشد. بینی‌های پهن و گوشتی ممکن است به دلیل پایه بینی بزرگ، سوراخ‌های پهن و یا هردو باشد. لبه بینی قسمت پایینی سوراخ‌های بینی است از جایی که سوراخ‌ها از سمت گونه، به پایه بینی (قسمت گوشتی بینی سوراخ‌ها) متصل است. پره‌های بینی قسمت خمیدگی بیرونی سوراخ بینی است البته نه آن قسمتی از بینی که به گونه متصل شده است. پره‌های بینی وقتی بزرگ است که نوک بینی به صورت نزدیک می‌شود و باید در زمان اصلاح بینی بزرگ و برجسته مورد توجه باشد. سوراخ‌های بینی ممکن است پهن به نظر برسند، به ویژه وقتی که با قسمت بالای بینی و یا نوک آن مقایسه می‌شود. این مقایسه پهنا باعث درک عدم تناسب بینی می‌شود. افراد معمولا با سوراخ و پره‌های بینی پهن متولد می‌شوند و میانگین پهنای سوراخ‌های بینی در نژاد‌های مختلف متفاوت است. پره‌های بینی پهن تر همچنین می‌تواند نتیجه جراحی قبلی بینی به دلیل کوچک بودن نوک بینی می‌باشد.

متقاضی جراحی بینی


اگر شما یکی ازشرایط زیر را دارید ممکن است متقاضی مناسبی برای انجام عمل رینوپلاستی و کوچک کردن بینی باشید:

 •  ظاهر نامتناسب و بدفرم بینی به دلیل مشکلات مادرزادی، آسیب یا بیماری
 •  اگر از نظر ظاهری بینی زیبایی نداشته و یا بینی با دیگر اعضای صورتتان تناسب ندارد.
 •  بینی شما نسبت به صورتتان بیش از اندازه بزرگ است.
 •  بینی شما قوز داشته یا از نیم رخ قسمت بالای بینی شما فرورفته به نظر می‌رسد .
 •  از نمای رو به رو بینی شما پهن به نظر می‌رسد.
 •  سوراخ‌های بینی بیش از اندازه پهن است.
 •  مسیر هوایی بینی مسدود بوده و مشکل تنفسی دارید.

مزایا


 •  یک بینی بزرگ می‌تواند باعث شود که نمای ظاهر صورت نامقارن به نظر برسد. با کوچک کردن آن، بینی تناسب بیشتری با چشم‌ها ، دهان و گونه‌ها داشته و یک هارمونی کلی در ظاهر ایجاد می‌کند.
 •  بینی که بیش از اندازه پهن است و یا قوز و برجستگی قابل توجهی دارد، از نظر زیبایی شناختی جالب و خوش آیند به نظر نمی‌رسد. عمل کوچک کردن بینی با کاهش عدم سنخیت بینی با دیگر اعضا این مشکلات بینی را برطرف کرده و آنرا با دیگر اعضای صورت هماهنگ می‌کند.
 •  فردی که از بینی بزرگ خود ناراضی است و در دیگر جنبه‌های زندگی خود نیز اعتماد به نفس پایینی دارد. با کوچک کردن بینی و بهبود تقارن آن با دیگر بخش‌های صورت، فرد اعتماد به نفس خود را باز می‌یابد و از زندگی با کیفیت بیشتر لذت می‌برد.

ارزیابی‌های قبل از عمل


مشاوره‌های قبل از جراحی کوچک کردن بینی باید تعیین کند که چگونه به طور هماهنگ نیاز‌های زیبایی شناختی بیمار که با نژاد، خصوصیات چهره و هدف‌های درمانی بیمار مرتبط است را با هم متناسب در آورد. از آنجایی که سوراخ‌های بینی به طور قابل توجهی از شخصی تا شخصی دیگر متفاوت است، یک روش کوچک کردن بینی نامناسب و به کارگیری قانون‌های قدیمی در زیبایی‌های مناسب پره‌های بینی منجر به نارضایتی بیمار از عمل جراحی کوچک کردن بینی خواهد شد. تصویر برداری قبل از عمل وسیله موثری برای ارتباط بین جراح و بیمار است. عکس‌های کامپوتری روشی درست برای برنامه‌ریزی قبل از عمل کوچک کردن بینی می‌باشد. این کار هدف‌های احساسی بین بیمار و جراح را نسبت به انجام عمل را مشخص کرده و نکات دقیق و ظریف در پهنای سوراخ بینی، پره‌های بینی و شکل سوراخ‌ها می‌تواند به طور دقیق تعریف شده و در مورد آن صحبت شود.

روند عمل بینی


عمل بینی ظاهر و تناسب بینی شما و توازن صورت را بهبود می‌بخشد. جراحی بینی همچنین مشکلات تنفسی که به دلیل ناهنجاری‌های ساختاری بینی ایجاد شده را برطرف می‌کند. این جراحی کوچک کردن بینی به شکل زیر انجام می‌شود:

 •  این جراحی زیبایی تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود .
 •  جراحی تغییر شکل بینی برای بینی‌های بزرگتر، شامل برش خارجی در پایه بینی (فاصله بین سوراخ‌های بینی) است. جراح اسخوان، غضروف و بافت‌های نرم داخل بینی را تغییر داده تا شکل بهبود یافته بینی به دست آید.
 •  اگر فقط نوک بینی نامتناسب است، برای رفع آن یک جراحی ساده‌تر مورد نیاز است.
 •  سوراخ‌های بینی بزرگ می‌تواند توسط برش‌های کوچک در قسمت لبه بیرونی سوراخ‌های بینی، کوچک شوند.

بهبودی پس از عمل


 •  بیمار با یک گچ و قالب به روی بینی به خانه می رود. بینی با تامپون جراحی برای مدت 24 تا 48 ساعت پانسمان می‌شود و گچ بینی معمولا بعد از یک هفته برداشته می‌شود.
 •  درد و ناراحتی‌های ابتدایی بعد از جراحی به راحتی توسط داروهای خوراکی کنترل می‌شود.
 •  اکثریت ورم و کبودی بینی به طور گسترده‌ای بعد از دو تا چهار هفته کاهش می‌یابد.
 •  بخیه‌های بیرونی (در صورت وجود) بعد از چهار تا شش روز برداشته می‌شود و بخیه‌های داخل بینی به مرور جذب می‌شود.
 •  بعد از سه ماه نتیجه اولیه بینی مشخص می‌شود. نتیجه نهایی بعد از 12 تا 14 ماه که زمان لازم برای بهبود بافت نرم است، خود را نشان می‌دهد.

عوارض


کمی کبودی و ورم در اطراف چشم‌ها و بینی ایجاد می‌شود. کبودی حدود 1 تا 2 هفته طول می‌کشد تا ناپدید شود و ورم آن بعد از یک ماه برطرف می‌شود. درد بعد از عمل که حدود 3 تا 5 روز طول می‌کشد با داروهای مسکن کاهش می‌یابد.

هزینه کوچک کردن بینی


هزینه عمل به موارد زیر بستگی دارد:

 •  دستمزد پزشک
 •  لوازم و تجهیزاتی که برای عمل لازم است.
 •  محل جغرافیایی یا کلینیک انجام جراحی
مشاوره رایگان