ksine

جراحی کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی کوچک کننده یکی از جراحی‌های زیبایی فرم دادن به سینه است که به منظور خارج کردن پوست، بافت و چربی اضافی از سینه انجام می‌شود. اگر سینه‌هایتان بیش از حد بزرگ است، با انجام جراحی کوچک کردن سینه می‌توانید ناراحتی خود را تسکین دهید و با داشتن سینه‌هایی متناسب‌تر بر زیبایی اندام خود بیافزایید. اکثر بانوان از نتایج عمل کوچک کردن سینه رضایت کامل دارند. آقایان دچار ژنیکوماستی که سینه‌های بزرگ دارند نیز می‌توانند از این عمل بهره بگیرند. از آنجایی که ماموپلاستی عمل جراحی مهمی است، باید پیش از هر گونه تصمیم‌گیری از مزایا، عوارض احتمالی آن و دوران بهبود پس از عمل مطلع شوید.

اگر به فکر کوچک کردن سینه‌ها هستید، احتمالاً سوالات زیادی در ذهن‌تان ایجاد شده است. برای رفع نگرانی و مطرح کردن سوالات خود می‌توانید از کمک متخصصین کلینیک رازی بهره بگیرید. متخصصین ما به شما توضیح می‌دهند که تکنیک‌های جراحی سینه علاوه بر خوش فرم کردن سینه‌ها اعتماد به نفس و حس رضایت از خود را نیز در شما افزایش می‌دهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه جراحی کوچک کردن سینه می‌توانید وقت مشاوره رزرو کنید تا متخصصین ما راهنمایی‌تان کنند.

متقاضیان جراحی کوچک کردن سینه


جراحی کوچک کردن سینه به بانوانی توصیه می‌شود که سینه‌هایی بزرگ دارند و از مشکلات زیر رنج می‌برند:

 • درد مزمن شانه، گردن و پشت بدن
 • تحریک یا حساسیت مزمن زیر سینه‌ها
 • جا انداختن بند سینه بند روی شانه‌ها و ایجاد شیارهای عمیق
 • محدود شدن فعالیت
 • نامتناسب شدن اندام به دلیل سینه‌های بزرگ
 • محدود شدن دامنه انتخاب هنگام خرید و پوشیدن لباس یا سینه بند
 • به سختی به خواب رفتن و احساس ناراحتی داشتن هنگام خوابیدن

زمان مناسب برای کوچک کردن سینه


کوچک کردن سینه محدودیت سنی ندارد و این عمل را می‌توان در صورت لزوم حتی بر روی نوجوانان نیز انجام داد. با این حال بهتر است انجام عمل را تا زمان رشد کامل سینه‌ها به تاخیر انداخت.

اگر هنوز ازدواج نکرده‌اید یا قصد ازدواج دارید، باید دست نگه داشت تا ابتدا موضوع بارداری حل شود. چون تغییر بافت سینه در دوران بارداری بر نتایج عمل اثر می‌گذارد. به علاوه شیردهی نیز پس از جراحی کوچک کردن پستان دشوار می‌شود. نتایج بعضی از پژوهش‌ها بیانگر آن است که دشواری‌های شیردهی در دوران پس از ماموپلاستی بیش از آن که از خود جراحی نشأت گرفته باشد به کمبود آموزش مادران مربوط می‌شود.

مشاوره جراحی کوچک کردن سینه


جراح سابقه پزشکی بیمار را در جلسه مشاوره قبل از ماموپلاستی بررسی می‌کند و از بیمار می‌پرسد که آیا پیش از این توده‌ای را از سینه خارج کرده است یا مبتلا به ناراحتی‌های سینه بوده است یا خیر. جراح سابقه ابتلا به ناراحتی‌های پستان در خانواده بیمار را نیز بررسی می‌کند.  به بیماران توصیه می‌کنیم که درباره سابقه پزشکی خود و دلیل تمایل به انجام عمل کاملاً با جراح صادق و راحت باشند، نگرانی‌ها و ناراحتی‌های عاطفی ناشی از داشتن سینه‌هایی بزرگ را با جراح در میان بگذارند و تاثیر سینه‌ها بر فعالیت‌های روزمره و عوارض جسمی سینه‌های بزرگ را به طور کامل برای جراح شرح دهند.

جراح از سینه‌ها عکس می‌گیرد، آنها را اندازه‌گیری می‌کند و از بیمار می‌پرسد که تمایل دارد چه مقدار از بافت سینه را بردارد تا سینه‌هایی خوش‌فرم داشته باشد. جراح توصیه‌های لازم برای آمادگی قبل از ماموپلاستی و برنامه‌ریزی برای دوران بهبود و مراقبت پس از عمل را به بیمار ارائه می‌دهد. ماموگرافی و معاینه سینه نیز قبل از جراحی انجام می‌شود. جراح در جلسه مشاوره از بیمار درباره عادت‌هایی مانند سیگار کشیدن و نوع داروهای مصرفی می‌پرسد. جراح به بیماران سیگاری توصیه می‌کند که سیگار کشیدن را قبل و بعد از جراحی ترک کنند تا دوران بهبود بهتری را پشت سر بگذارند. به علاوه لازم است مصرف بعضی داروها مانند آسپرین یا داروهای ضدالتهابی از قبیل مورتین یا الیو نیز قطع شود. جراح دستورات لازم برای مراحل بعدی درمان را به بیمار اعلام می‌کند.

 

آمادگی قبل از کوچک کردن سینه


بیمار باید اندام نسبتاً متناسبی داشته باشد و دستورات جراح درباره آمادگی قبل از عمل و مراقبت پس از عمل را رعایت کند. به بیماران توصیه می‌شود که خانه را برای جراحی آماده کنند و اقلام زیر را تهیه کنند تا پس از جراحی به مشکل برنخورند:

 • مقدار زیادی یخ
 • گاز پانسمان و حوله و دستمال تمیز
 • پیراهن و تی شرت راحت و گشاد
 • کرم یا پماد مخصوص که مطابق تجویز جراح تهیه شده است و باید بر روی محل‌های برش استعمال شود.

همچنین بیمار باید همراهی داشته باشد تا اگر بستری نشود، وی را به خانه برساند و حداقل شب را از وی مراقبت کند.

روش انجام


ksine2

ماموپلاستی با توجه به شرایط بیمار به صورت سرپایی انجام می‌شود یا این که بیمار حداقل یک شب در بیمارستان بستری می‌شود. درمان در هر دو صورت تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود و بیمار در طول عمل بیهوش است و هیچ چیز از روند عمل متوجه نمی‌شود.

عمل کوچک کردن پستان حدود دو تا پنج ساعت یا بیشتر طول می‌کشد. جراح برشی را در اطراف نوک پستان ایجاد می‌کند، سپس آن را به سمت پایین امتداد می‌دهد تا برشی به شکل سوراخ کلید روی سینه ایجاد شود. تیم جراحی چربی، بافت و پوست اضافی را از سینه برمی‌دارد و نوک پستان را در محل مناسب قرار می‌دهد. جراح سینه‌ها را پس از استفاده از لوله‌های تخلیه بخیه می‌زند و آنها را گاز مخصوص پانسمان می‌کند. لازم است که بیمار سینه‌بند مخصوص جراحی نیز بپوشد.

دوران بهبود


بیمار باید حداقل یک هفته از محل کار یا مدرسه مرخصی بگیرد، البته برخی بیماران باید دو هفته استراحت کنند. مدت زمان استراحت پس از ماموپلاستی به شرایط خاص هر بیمار بستگی دارد. جراح از بیمار می‌خواهد تا برای باز کردن پانسمان و کشیدن بخیه‌ها در زمان‌های مشخص شده به کلینیک مراجعه کند.

از بیمار خواسته می‌شود تا به مدت یک ماه پس از جراحی ماموپلاستی از انجام فعالیت‌های بدنی خودداری کند. احساس خستگی و درد سینه پس از جراحی کوچک کردن پستان طبیعی است. جراح برای تسکین درد چند روز نخست پس از جراحی مسکن تجویز می‌کند. بلند کردن اشیاء سنگین در دوران بهبود ممنوع است. برخی بیماران پس از عمل به لحاظ روحی دچار مشکل می‌شوند و با مشکلاتی مانند افسردگی مواجه می‌شوند. این موارد نیز طبیعی است، اما باید نگرانی‌ها را با پزشک در میان گذاشت.

نتایج


ksine1

عمل موفقیت‌آمیز کوچک کردن سینه درد قسمت فوقانی پشت بدن، گردن و شانه‌ها را تسکین می‌دهد، توانایی بیمار برای شرکت در فعالیت‌های بدنی را افزایش می‌دهد و سینه‌ها را خوش‌فرم و اندام را متناسب می‌کند.

اگر چه نتایج بلافاصله پس از عمل قابل مشاهده است، اما باید به خاطر داشت که چند ماه طول می‌کشد تا ورم کاملاً از بین برود و جای زخم جراحی محو شود. نتایج نهایی معمولاً دائمی است، مگر آن که شکل و اندازه سینه در اثر عامل‌هایی چون افزایش یا کاهش وزن و بالا رفتن سن تغییر کند.

عوارض کوچک کردن سینه


جای زخم یکی از عوارض معمول جراحی کوچک کردن سینه است که به مرور زمان کمرنگ می‌شود، اما کاملاً محو نمی‌گردد. اگر بیمار مدت کوتاهی پس از جراحی شروع به برداشتن اشیاء سنگین کند، جای زخم بدتر خواهد شد. برخی بیماران در موارد نادر با عوارضی چون التیام یافتن و جوش خوردن نامناسب زخم نوک پستان روبرو می‌شوند که جراحی پیوند پوست را ضروری می‌سازد.

در صورت مواجهه با هر یک از علائم زیر باید به سرعت با جراح تماس گرفت:

 • بروز نخستین نشانه‌های عفونت از قبیل قرمزی، حساسیت به لمس یا ورم غیرعادی در محل برش یا تب کردن
 • خارج شدن ترشحات غیرعادی همراه با چرک از محل برش
 • باز شدن بخیه‌ها قبل از زمان تعیین شده برای کشیدن بخیه

بیمه و جراحی کوچک کردن سینه


بیمه در اکثر موارد هزینه جراحی کوچک کردن سینه را می‌پردازد. چون این عمل نوعی عمل اصلاحی و بازسازی است، احتمال این که تحت پوشش بیمه قرار بگیرد بالا است. درهر حال حتماً قبل از اقدام برای جراحی در این باره با نماینده شرکت بیمه‌گذار خود مشورت کنید.

جراح از سینه‌ها عکس می‌گیرد و علائم بالینی ناشی از بزرگ بودن سینه‌ها را به تفصیل به صورت مکتوب شرح می‌دهد. کافی است این مستندات را قبل از درمان به بیمه ارائه دهید تا مطمئن شوید که بیمه چه مقدار از هزینه را پرداخت خواهد کرد. برای مثال سوال کنید که آیا بیمه مواردی چون هزینه آزمایش‌ها یا بیهوشی را می‌پردازد. مطمئن شدن از بازپرداخت هزینه‌ها قبل از جراحی از وارد شدن شوک مالی و مقروض شدن پس از جراحی جلوگیری می‌کند.

مطالب مرتبط

کلینیک زیبایی رازی

مجموعه کلینیکهای تخصصی پوست و مو و زیبایی رازی با دو شعبه بزرگ و مجهز در کشور عزیزمان ایران و ارائه خدمات بین المللی در کشورهای همسایه (عمان، عراق، حریم کردستان و …) با بهره گیری از علم روز و پیشرفته ترین تجهیرات پزشکی مورد تایید FDA آمریکا و CE اروپا و کادر متخصص و مجرب با مشاوره رایگان ۲۴ ساعته در خدمت شما سروران عزیز می باشد.

مقالات اخیر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان