آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

جراحی گوش کودکان: کاندیدا و سن مناسب برای جراحی اتوپلاستی

وقتی درباره ویژگی‌های صورت صحبت می‌شود، گوش‌ها به طور معمول توجه چندانی نمی‌برند. اما وقتی گوش‌ها بزرگ و بیرون زده باشند، تمام نگاه‌ها به سمت آن‌ها جلب می‌شود. به هر حال، این ویژگی بدنی خطری جسمانی به همراه ندارد، اما بچه‌هایی که این ویژگی را دارند، معمولاً توسط همسالان و همکلاسی‌هایشان مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند. این امر می‌تواند باعث کاهش اعتماد به نفس، احساس خجالت و حتی افسردگی شود. اما خبر خوب این است که روش جراحی ساده‌ای به نام اتوپلاستی (جراحی گوش) وجود دارد که می‌تواند این مشکل را حل کند. در واقع، این جراحی یکی از تکنیک‌های پزشکی زیبایی است که به خوبی بر روی کودکان نیز قابل انجام است.

جراحی گوش تنها روش جراحی زیبایی است که هم بر روی بزرگسالان و هم بر روی کودکان انجام می‌شود. اگر شما والدین کودکی هستید که گوش‌های بیرون زده دارد، ممکن است این سؤال برایتان پیش بیاید که: بهترین سن برای جراحی گوش چیست؟

ملاحظات سنی در طی جراحی گوش


دلایلی که اغلب پزشکان توصیه می‌کنند که کودک برای جراحی زیبایی گوش حداقل باید ۵ سال سن داشته باشد به شرح زیر است:

رشد بدنی 

گوش انسان خیلی سریع‌تر از سایر قسمت‌های بدن رشد می‌کند. در سن ۵ سالگی، گوش‌ها به ۸۰٪ اندازه نهایی خود رسیده‌اند و می‌توانید اطمینان داشته باشید که گوش‌های کودک شما بیشتر از این رشد نمی‌کند و هر رشدی که رخ دهد بر نتایج جراحی گوش تأثیر نخواهد گذاشت.

رشد روانشناختی 

مطالعات متعددی نشان داده است كه كودكان در حدود ۵ سالگي از افكار و ظاهر خود آگاه‌تر مي‌شوند. يك كودك پنج ساله ممكن است شروع به توجه به گوش‌هاي بزرگ خود در آينه كند و حتی شايد آن‌‌ها را با ديگران مقايسه كند. به همین دلیل بسیار بهتر خواهد بود که ترمیم گوش‌های برجسته قبل از اینکه کودک نسبت به آن‌ها آگاهی پیدا کند انجام شود.

رشد اجتماعی 

بیشتر کودکان رفتن به مهدکودک را از حدود ۵ سالگی شروع می‌کنند. رفتن به مهدکودک ممکن است برای بسیاری از کودکان اولین باری باشد که در یک مکان اجتماعی بزرگ با سایر کودکان قرار می‌گیرند. همچنین زمانی است که کودکان اذیت کردن و دست انداختن یکدیگر را شروع می‌کنند. این کار بخصوص از جانب کودکان می‌توانند بسیار بی‌رحمانه باشد زیرا آن‌ها به طور کامل از تأثیر سخنان خود آگاه نیستند. این اذیت کردن زود هنگام می‌تواند مانع پیشرفت اجتماعی کودک شود و حتی ممکن است روی فعالیت‌های مدرسه او تأثیر بگذارد. اغلب اوقات، والدین قبل از شروع مهد کودک گوش‌های بیرون زده کودک خود را اصلاح می‌کنند.

بلوغ عاطفی

پس از انجام جراحی گوش، کودک نیاز به یک دوره نقاهت دارد که نیازمند کمی بلوغ است. این دوره نقاهت معمولاً حدود ۷ روز طول می‌کشد و در این مدت، کودک باید گوش‌های خود را پانسمان کند و از بانداژ برای پوشش سر استفاده کند. کودکان در سن ۵ سالگی معمولاً بهتر می‌توانند فرایند بهبودی را درک کرده و می‌توانند قبول کنند که برای مدت کوتاهی باند را روی سر خود نگه دارند و سعی نکنند آن را بردارند.

اگرچه سن ۵ سالگی حداقل سن توصیه شده برای جراحی گوش است، اما هر کودک و شرایط خاصی دارد و ممکن است نیاز به این جراحی داشته باشد. اگر نگرانی درباره گوش‌های بیرون زده فرزندتان دارید ولی مطمئن نیستید که آیا کودک شما آماده جراحی گوش است یا خیر، حتماً با یک جراح پلاستیک با تجربه و مجوز مشورت کنید. او می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری درباره فرزندتان کمک کند.

جراحی گوش چه زمانی ممکن است توصیه شود؟ 


جراحی گوش چه زمانی ممکن است توصیه شود؟

جراحی گوش ممکن است برای نگرانی‌های زیر توصیه شود:

  • گوش‌هایی که از قسمت‌ها جانبی سر بیرون زده است
  • گوش‌هایی که در قسمت بالا تا شده‌اند (گوش های حلقه ای)
  • گوش‌هایی که نامتقارن هستند (اندازه‌های مختلف، اشکال مختلف)
  • گوش‌هایی که به نسبت سایر ویژگی‌های صورت بسیار بزرگ هستند
  • گوش‌هایی که به دلیل آسیب‌دیدگی یا نقص هنگام تولد به ترمیم نیاز دارند

تغییر شکل گوش می‌تواند روی لوب‌های گوش نیز انجام شود که غالباً برای ترمیم سوراخ‌هایی انجام می‌شود که بیش از اندازه بزرگ هستند و به دلیل آزمایش یا پارگی سایر دلایل برای سوراخ کردن گوش ایجاد شده‌اند. با این حال، این نوع جراحی معمولاً در بزرگسالان انجام می‌شود و نه بیماران کوچک‌تر.

جراحی گوش با چه روشی انجام می‌شود؟ 


جراحی گوش تحت بیهوشی عمومی یا موضعی انجام می‌شود که شامل برش‌های کوچکی است که در پشت گوش یا در چین‌های گوش ایجاد می‌شود. سپس پزشک بسته به آنچه برای هر مورد خاص لازم است، عمل جراحی دقیقی را برای تغییر شکل و ترمیم مجدد گوش‌ها انجام می‌دهد. این عمل جراحی ۱-۲ ساعت طول می‌کشد، و اکثر بیماران در همان روز عمل جراحی قادر به بازگشت به خانه هستند.

بعد از عمل جراحی گوش چه اتفاقی می‌افتد؟


بعد از عمل جراحی گوش چه اتفاقی می_افتد؟

وقتی فرزند شما پس از عمل جراحی گوش به خانه بازمی‌گردد، باید در ابتدا استراحت کند. برای کاهش تورم، حتماً بالش‌های اضافی را زیر سر فرزندتان قرار دهید تا سرش بلند شود. همچنین، بهتر است کودکتان به پهلو نخوابد، زیرا این کار ممکن است باعث درد شود و به نقاط برش آسیب برساند. برای جلوگیری از تهوع، فرزندتان باید حداقل یک یا دو روز غذاهای شیرین بخورد. در صورت استفراغ، نگران نباشید، زیرا این یک واکنش طبیعی به بیهوشی است. اما اگر استفراغ ادامه دارد، با جراح پلاستیک خود تماس بگیرید، زیرا ممکن است پزشک داروهای ضد تهوع را توصیه کند.

پزشک برای کودک شما آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند تا خطر ابتلا به عفونت را کاهش دهد. همچنین ممکن است داروی مسکن نیز برای تسکین درد احتمالی فرزندتان تجویز شود. بعد از انجام عمل جراحی گوش، گوش‌های کودک شما پانسمان می‌شوند. به هیچ وجه نباید بانداژ را از روی گوش کودکتان بردارید. جراح پلاستیک برای برداشتن بانداژ، بررسی بریدگی‌ها و گذاشتن باندهای جدید، ویزیت‌های پیگیری را با فرزندتان ترتیب می‌دهد. پزشک به شما اطلاع می‌دهد که چند مرتبه باید بانداژ را عوض کنید. برای حداقل یک هفته، گذاشتن باند ضروری است. از فرزندتان بخواهید که شب‌ها یک باند الاستیک بپوشد تا گوش را در جای خود نگه دارد. این کار ممکن است تا شش هفته ادامه داشته باشد. بخیه‌ها معمولاً یک هفته بعد از عمل برداشته می‌شوند.

پس از برداشتن باند، شما باید محل برش را مرتباً تمیز کنید. کودک شما نباید چند هفته پس از عمل جراحی گوش شنا کند. بهتر است از شامپو بچه استفاده کنید تا گوش‌‎های کودک شما تحرریک نشود.

فواید جراحی گوش برای کودکان چیست؟

فواید متنوعی برای کودکانی که تحت عمل جراحی گوش قرار می‌گیرند وجود دارد. از نظر برخی، عملکرد گوش که به دلیل ناهنجاری یا آسیب‌دیدگی دچار مشکل شده بود، بهبود می‌یابد. با این حال، اصلی‌ترین فایده برای بیشتر کودکان افزایش اعتماد به نفس آنها بعد از عمل جراحی است، زیرا با خود احساس راحتی بیشتری خواهند داشت.

اصلاح گوش‌های برآمده با استفاده از تکنیک‌های جراحی به منظور ایجاد و یا افزایش چین مارپیچی گوش (تنها در دیواره داخلی گوش) و یا کاهش غضروف داخلی پشت گوش (بزرگ‌ترین و عمیق‌ترین فرورفتگی گوش بیرونی) انجام می‌شود. هت مطالعه بیشتر در خصوص اتوپلاستی ( جراحی گوش )کلیک کنید.

قلدری می‌تواند برای اکثر بچه‌ها مشکل ایجاد کند، زیرا کودکانی که متفاوت هستند بیشتر از سایرین توجه منفی دیگران را جلب می‌کنند. برای کودکانی که به دلیل شکل یا اندازه گوششان با مشکلات اعتماد به نفس روبرو هستند و برای بیرون آمدن از خانه مشکل دارند، جراحی گوش می‌تواند به میزان قابل توجهی به آن‌ها کمک کند.

سؤالات متداول


آیا جراحی گوش در کودکان عوارض جانبی به همراه دارد؟

هر موردی منحصر به فرد است و به شرایط خاصی وابسته است. با این حال، برای کودکان، غضروف به نسبت بزرگسالان، به توجه به سن آن‌ها، نرم‌تر است و به همین دلیل امکان تغییر شکل و دستکاری آن آسان‌تر است. در حین انجام این عمل جراحی بر روی کودکان، هیچ عارضه جانبی وجود ندارد. در مقابل، بزرگسالان پس از جراحی با درد، تورم و کبودی روبرو خواهند شد که با گذشت زمان بهبود می‌یابد.

آیا جای زخم قابل مشاهده خواهد بود؟ 

پزشک تمام تلاش خود را خواهد کرد تا مطمئن شود جای زخم به حداقل میزان خود می‌رسد و بیش از حد جلب توجه نمی‌کند. برش‌ها به دلیل ماهیت، اندازه و موقعیتی که دارند به راحتی پنهان می‌شوند و عموماً باعث ایجاد اسکارهای (جای زخم) کوچکی می‌شوند که به سختی قابل مشاهد هستند.

فرزند من چه مدت پس از عمل جراحی گوش می‌تواند به مدرسه برگردد؟ 

تورم و کبودی بعد از عمل شایع است و هر کودکی بعد از عمل علائم کمی متفاوت را تجربه می‌کند. اگرچه بیشتر کودکان بعد از سه تا چهار روز می‌توانند به مدرسه برگردند، اما توصیه می‌شود کودک شما به مدت یک هفته به مدرسه نرود تا به طور کامل بهبود یابد. این کار به شما امکان می‌دهد تا گوش‌ها بهبود یابد و کودک شما در طول دوره نقاهت راحت باشد و استراحت کند.

فهرست مطالب

مشاوره رایگان