آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

جلسه اول لیزر موهای زائد: آنچه درباره لیزر موهای زائد باید بدانید

لیزر موهای زائد برای بدن و صورت روشی رایج و محبوب است که به شما امکان می‌دهد یک بدن بدون مو و صاف و ابریشمی داشته باشید. اگرچه این کار یک روش درمانی بسیار رایج است ، اما شما ممکن است هیچ اطلاعی از شرایط و مواردی که در جلسه اول درمان با لیزر در کلینیک وجود دارد و انتظاراتی که باید داشته باشید، ندارید. انتظارات واقع بینانه برای یک تجربه مثبت بسیار مهم است.

 

لیزر موهای زائد چگونه عمل می‌کند


برای درک اینکه چرا نتایج سریع و بلافاصله بعد از عمل قابل مشاهده نیستند، اولین چیزی که باید در نظر بگیرید این است که عمل لیزر مو در واقع چگونه کار می‌کند.

بدون وارد شدن به جزئیات بسیار زیاد ، پرتوی نوری که از لیزر خارج می‌شود، ملانین  (رنگدانه تیره موجود در مو و پوست که رنگ آن را می‌بخشد)  موجود در پوست را هدف قرار می‌دهد، که به مقادیر زیاد در اطراف پایه فولیکول مو یافت می‌شود.

این لیزر باعث ایجاد گرما در نواحی فولیکول مو می‌شود که به پایه مو آسیب می‌رساند ، و تقریباً 1 تا 2 هفته بعد از درمان، باعث ریزش موها می‌شود. هدف از استفاده از لیزر این است که آسیب کافی ایجاد شود تا فولیکول های مو به صورت دائمی غیرفعال شود.

بنابراین همین موضوع باعث می‌شود تا بلافاصله بعد از لیزر، همه نتایج ممکن دیده نشود و برخی از نتایج آن به مرور زمان و با گذشت چند هفته قابل مشاهده باشد.

مراحل رشد مو


نکته بعدی که باید در نظر بگیرید مراحل مختلف رشد مو و اهمیت آن‌ها برای لیزر موهای زائد است.

اصولاً رشد مو در 3 مرحله اتفاق می‌افتد. مرحله رشد (آناژن) ، مرحله انتقالی (کاتاژن) و مرحله استراحت (تلوژن) ، و همیشه هر مرحله، در زمان مشخص هر مو وجود دارد. این چرخه به طور مداوم تکرار می‌شود و طول هر چرخه بسته به ناحیه بدن متفاوت است.

لیزر موهای زائد فقط در مرحله رشد روی موها مؤثر است ، بنابراین در هر زمان معین تنها درصد مشخصی از موهای موجود در ناحیه درمان برداشته می‌شود.

به راحتی می‌توان از این مسئله پی برد که چرا معمولاً چندین جلسه برای انجام لیزر موها ضروری است. نتایج معمولاً بعد از حدود 3 جلسه قابل توجه تر می‌شوند.

بعد از درمان اولیه لیزر موهای زائد چه باید کرد؟


تمرکزی که این روش روی فولیکول های مو دارد باعث می‌شود که شما پس از مراجعه به کلینیک لیزر مو ، به خودتان نگاه می‌کنید ، و به جز مقداری قرمزی ناشی از لیزر ، هیچ تفاوت فوری دیگری نمی‌توانید ببینید. مو ها با وجود انجام لیزر، هنوز در محل خود وجود دارد ، اما عاملی که باعث رشد آن می‌شود سرخ شده و از بین رفته است. بدون فولیکول‌ها برای لنگر انداختن، موها آسیب دیده و در روزهای بعدی به خودی خود فرو می‌ریزند. شما می‌توانید برای سرعت بخشیدن به روند کار ، پوست خود را امتحان کنید و پوست خود را بکشید ، اما این کار به دو دلیل اصلی غیرقابل قبول است:

شما نمی‌توانید بگویید که آنچه شما می‌کشید موی معمولی است یا مویی که فولیکول آن سرخ شده باشد. یعنی ، شما می‌توانید تلاش خود را هدر دهید.

پوست شما باید از درمان با لیزر بهبود یابد. حتی بعد از هرگونه تورم اولیه از بین می رود ، پوست شما هنوز هم کمی خام و حساس به نظر می‌رسد.

بهتر است به مدت سه تا پنج روز از شستشو یا اعمال فشار بر روی پوست خودداری کنید و فقط بعد از دوش پوست خود را خشک کنید

بعدا چه اتفاقی می‌افتد؟


بعد از گذشت چند روز ، ممکن است متوجه شوید که به نظر می‌رسد موهای جدیدی در محل درمان لیزر رشد کرده است. این نشانه آن است که روند کار ، متناقض به نظر می‌رسد. تمام موهای برداشته شده توسط لیزر شما بالای پوست نبوده اند. برخی از آن ها هنوز در آن زمان در فولیکول بودند و به اندازه کافی رشد نکردند تا قابل رویت باشند. این موها اکنون از پوست خارج شده و قابل برداشتن هستند. هنگام برداشتن این موهای سطحی مراقب باشید و به صورت ملایم آن‌ها را بردارید. اگر احساس می‌کنید مو هنوز به چیزی متصل است ، آن را تنها بگذارید و بگذارید ریختن آن تمام شود. دو روز یک دوره انتظار خوب بین تلاش ها است.

به یاد داشته باشید که فقط در حدود 20٪ از موهای شما در هر زمان معینی تحت تأثیر لیزر قرار دارند. برای دستیابی به تأثیر کامل موهای مورد نظر خود ، چند مراجعه بیشتر به درمانگاه انجام خواهد شد. تعداد دقیق درمان های لیزر مورد نیاز شما به نوع پوست و اندازه منطقه مورد نظر بستگی دارد.

عوامل مؤثر بر زمان نتایج


بخشی از بدن که تحت درمان قرار می‌گیرد 

عامل اصلی تعیین کننده مدت زمان مورد نیاز برای دیدن نتایج مطلوب ، ناحیه تحت درمان بدن است.

به نظر می‌رسد هرچه این منطقه بیشتر باشد و موهایی که تحت درمان قرار می‌گیرند متراکم تر باشند ، احتمالاً نیاز به جلسات بیشتری وجود داشته باشد.همچنین ، همان طور که قبلاً نیز اشاره شد ، چرخه رشد بسته به مکانی که مو روی بدن قرار دارد ، متفاوت است. این مدت زمان مورد نیاز بین درمان‌ها و اینکه چه مدت قبل از نتایج قابل توجهی دیده می‌شود را تعیین می‌کند.

جدول زیر چرخه رشد متوسط را براساس قسمت های مختلف بدن نشان می‌دهد

 

نواحی از بدنتلوژنکاتاژنطول دوره
ابرو3 ماه1-2 هفته10 ماه
گوش ها3 ماه1-2 هفته10 ماه
چانه10 هفته2-3 هفته14 ماه
قسمت فوقانی لب6 هفته2-3 هفته5 ماه
زیر بغل3 هفته2-3 هفته5 ماه
کشاله ران3 ماه2-3 هفته8 ماه
دست ها16 هفته2-3 هفته10 ماه
پاها 24 هفته3-6 هفته11 – 12 ماه

از آنجا که رشد مو به صورت ژنتیکی تعیین می‌شود ، این جدول فقط راهنمایی روشنی برای چرخه رشد متوسط است و ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد.

چند جلسه درمانی اول بسته به منطقه مورد نظر، در فواصل بین 4 تا 6 هفته ای انجام می‌شود و سعی می‌کنیم  مو ها را تا آنجا که امکان دارد در مرحله رشد تحت تاثیر لیزر قرار دهیم.

بعد از انجام این اقدامات درمانی اولیه ، احتمالاً زمان بندی های بعدی در فواصل طولانی تری تنظیم می‌شود تا بر اساس زمانی که رشد جدید مو قابل توجه است ، جلسات بعدی انجام شود.

واکنش انفرادی 

همان طور که قبلاً نیز گفته شد ، چرخه رشد به صورت ژنتیکی تعیین می‌شود ، به این معنی که واکنش به درمان با لیزر بسته به ترکیب ژنتیکی فرد متفاوت خواهد بود.

شواهد تجربی مختلفی وجود دارد که نشان می‌دهد برخی افراد خوش شانس در مدت زمان بسیار کوتاهی به نتایج عالی می‌رسند ،  و برخی حتی ادعا می‌کنند که موهای زائد آن‌ها به صورت دائمی‌برداشته شده است.

برعکس ، افرادی وجود نیز دارند که درمان لیزر آن‌ها به هیچ وجه آن گونه که انتظار داشته اند پیش نرفته ، این امر نمی‌تواند تضمین محکمی را در رابطه با مدت زمان طولانی برای دیدن نتایج غیرممکن به شما ارائه دهد، و ما قبل از شروع روند درمان شما، این موضوعات را به صورت کامل برای شما توصیه می‌کنیم. آزمایش پچ (patch test) حداقل باید 2 هفته قبل از شروع درمان بر روی شما انجام شود. این کار باید نشانه ای از اثربخشی احتمالی لیزر موهای زائد برای فرد مورد نظر را قبل از شروع درمان اصلی نشان دهد.

سؤالات متداول درباره درمان موهای زائد


آیا می‌توانیم بعد ازانجام  لیزر موهای زائد، اصلاح کنیم؟ 

نیازی به رشد موهای شما بین جلسات لیزر موهای زائد نیست. اگر ترجیح می‌دهید مویی نداشته باشید ، هر زمان که لازم بود موهای خود را اصلاح کنید ، اما حدود 10 روز پس از درمان صبر کنید. حتماً 24 ساعت قبل از جلسه رفع موهای خود را اصلاح کنید.

چه موقع ریزش مو بعد از لیزر موهای زائد شروع می‌شود؟ 

مقدار مویی که بعد از هر جلسه ریزش می‌کند و زمان آن می‌تواند متفاوت باشد. اگر موها در مرحله صحیح (در حال رشد) هستند ، باید به طور دائم کاهش یابند. بعضی موها بلافاصله از فولیکول رد می‌شوند ، در حالی که برخی دیگر ممکن است در طی چند هفته آینده از بین بروند. اگر موها در یکی از دو مرحله رشد دیگری قرار داشته باشند ، ممکن است سعی شود فولیکول را هدف قرار داده و موهای بیشتری را از بین ببرید.

آیا می‌توانید بعد از لیزر موهای زائد ، از موم یا واکس ضد مو استفاده کنید؟ 

برای نتیجه مطلوب به حدود چهار تا شش جلسه رفع مو نیاز خواهید داشت ، بنابراین استفاده از موم و اپیلاسیون بین جلسات ایده خوبی نیست. رشد موها ممکن است ناراحت کننده باشد ، اما برای کارآیی درمان لیزر باید بتوایند موها را هدف قرار دهید. اپیلاسیون و استفاده از موم، ریشه های مو را که لیزر برای هدف قرار دادن به آن نیاز دارد از بین می‌برد. تا زمانی که به طور کامل جلسات درمانی لیزر موهای زائد خود به پایان نرسیده، از اپیلاسیون یا استفاده از موم خودداری کنید. اگر می‌خواهید موهای خود را قبل از جلسه بعدی یا بین جلسات از بین ببرید، ممکن است استفاده از تیغ ایده مناسب تری باشد.

چه موقع می‌توانید بعد از لیزر موهای زائد ورزش کنید؟ 

حداقل 24 ساعت پس از درمان با لیزر ، انجام فعالیت هایی که باعث تعریق شود ، توصیه نمی‌شود. این استراحت همچنین به شما زمان می‌دهد تا مطمئن شوید پوست شما در حال آرام شدن است. خنک نگه داشتن بدن ، به خصوص منطقه تحت درمان ، برای کاهش سوزش و درد بسیار مهم است.

آیا می‌توان بعد از لیزر درمانی، دوش گرفت؟

شما می‌توانید بعد از درمان لیزر موهای زائد خود، دوش بگیرید ، اما حتما از آب خنک استفاده کنید و در صورت امکان از صابون معطر خودداری کنید. برای هفته اول باید دوش ولرم استفاده کنید. رایحه های موجود در محصولات معطر می‌توانند پوست شما را تحریک کنند و گرمای حاصل از آب گرم باعث می‌شود پوست شما تحریک و درد بیشتری پیدا کند.

آیا بعد از لیزر موهای زائد می‌توانید از اسپری های برنزه استفاده کنید یا به صورت طبیعی از آفتاب برای این کار استفاده کنید؟ 

برنزه کردن ، آفتاب  گرفتن یا گذراندن زمان در زیر نور آفتاب بین جلسات لیزر موهای زائد توصیه نمی‌شود. این موارد می‌توانند باعث ایجاد رنگدانه در مناطق تحت درمان شوند. اگر لازم است در زیر نور آفتاب باشید ، حتماً از پماد های ضد آفتاب SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید. همچنین باید از استفاده از برنزه کردن و یا لوسیونهای برنزه کننده و کلا هر چیزی که باعث تغییر رنگ پوست می‌شود، خودداری کنید.

چه موقع می‌توانید بعد از لیزر موهای زائد ، آرایش کنید؟

استفاده از پایه یا کانسیلر پس از انجام لیزر موهای زائد توصیه نمی‌شود. این امر به این دلیل است که فولیکول های شما نسبت به مواد تحریک کننده حساس هستند ، و با گرفتگی منافذ ، می‌توانید باعث ایجاد واکنش یا التهاب در پوست شوید. اگر شما باید آرایش کنید ، آرایش مواد معدنی 24 ساعت بعد از جلسه می‌تواند استفاده شود. حتماً عصرها آرایش خود را پاک کنید، تا پوست بتواند نفس بکشد. هنگام تمیز کردن پوست ، از آب ولرم ، یک پاک کننده بدون عطر و یک حوله تمیز برای خشک کردن پوست استفاده کنید. آلوئه ورا قبل از خواب می‌تواند برای کاهش قرمزی استفاده شود.

چه مدت طول می‌کشد تا موها بعد از هر جلسه لیزر مو دوباره رشد کنند؟

مانند بیشتر درمان های مراقبت از پوست ، ممکن است قبل از توجه به نتایج ، چند جلسه درمانی مختلف نیاز باشد. از آنجا که مو دارای چرخه رشد مبهمی است ، که در آن برخی از موها به طور فعال رشد می‌کنند ، در حالی که برخی دیگر این گونه نیستند ، ممکن است شما به چهار تا شش جلسه درمانی نیاز داشته باشید ، و برای رسیدن به نتایج بهینه این جلسات را در فاصله زمانی بین 4 تا 6 هفته انجام دهید. بین این جلسات ، ممکن است برخی موها مانند گذشته رشد کنند ، اما ممکن است با بیشتر شدن جلسات ، ریزش موها بیشتر شود.

آیا می‌توانید بعد از لیزر موهای زائد از دئودورانت استفاده کنید؟ 

استفاده از هر نوع محصول معطر پس از لیزر درمانی نباید به مدت 24 تا 48 ساعت انجام شود.

چه زمانی می‌توانید از لوسیون بدن بعد از لیزر موهای زائد استفاده کنید؟

برخی از کلینیک ها اجازه می دهند که ژل آلوئه ورا بعد از درمان برای صاف کردن و مرطوب کردن پوست در ناحیه تحت درمان اعمال شود. بهتر است از 24 تا 48 ساعت بعد از لیزر موهای زائد از هیچ نوع لوسیون دیگری در منطقه تحت درمان استفاده نشود.

آیا بعد از لیزر موهای زائد ، دچار درد می شوم؟ 

در طول درمان با لیزر ، بیماران احساس ناخوشایند و تندی در منطقه تحت درمان نشان می دهند. اپلیکاتورهای لیزر مدرن دارای سیستم خنک کننده ای هستند که در هنگام معالجه یک بخش ، راحتی را حفظ کرده و از پوست محافظت می‌کنند ، که این احساس گرم شدن را به سرعت کاهش می‌دهد. برخی از بیماران بعد از درمان متوجه خارش ، قرمزی یا تورم در ناحیه می‌شوند که طی چند روز فروکش می‌کند.

چه موقع نتایج بعد از لیزر موهای زائد را مشاهده می‌کنم؟

شما به زودی بعد از اولین جلسه خود متوجه نتایج خواهید شد. رشد موهای شما کمتر خواهد شد و موها ریزتر و ضعیف تر خواهند بود. پوست شما نیز صاف تر خواهد شد و منافذ شما بعد از هر جلسه کمتر دیده می‌شود. با انجام جلسه بعدی ، نتایج شما قابل توجه تر می‌شود.

مشاوره رایگان