درمارولر: درمان جای جوش و ترک پوستی با درمارولر پوست صورت

از درمارولر جهت کمک به جوان‌سازی پوست  ، درمان اسکار آکنه   و کاهش نشانه‌های سالخوردگی استفاده می‌شود.

درمارولر یا میکرونیدلینگ   توسط متخصصین پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. امروزه انجام این روش با کمی تمرین در منزل نیز امکان‌پذیر است. درمارولر در سال‌های اخیر به عنوان یک روش درمانی مؤثر و نسبتاً غیر تهاجمی جهت رفع مشکلات پوستی شهرت یافته است. در این مقاله عملکرد درمارولر و نحوه استفاده از آن شرح داده شده است.

درمارولر چیست؟


درمارولر یک ابزار جهت مراقبت از پوست و رفع مشکلات پوستی محسوب می‌شود. در یک طرف این ابزار یک دستگیره و در طرف دیگر یک غلتک با تعداد زیادی سوزن ظریف و کوچک قرار گرفته است. ابزار درمارولر در انواع مختلفی موجود است و یک ابزار باصرفه و نسبتاً ارزان به شمار می‌رود. درمارولر پیش از استفاده بایستی تمیز و استریل شود.

نحوه عملکرد درمارولر


نحوه عملکرد درمارولر

زمانی که از درمارولر بر روی پوست استفاده می‌شود، سوزن‌های ظریف و کوچک روی غلتک در پوست سوراخ ایجاد می‌کنند. سوراخ‌های ایجاد شده در پوست کوچک و سطحی می‌باشند. به همین دلیل این روش درمانی تهاجمی محسوب نمی‌شود.

سوراخ‌هایی که بر روی پوست ایجاد می‌شوند سبب ایجاد آسیب پوستیِ کنترل‌شده می‌شوند. این سوراخ‌ها در واقع سبب وارد شدن آسیب شدید به سطح خارجی پوست نمی‌شوند. سوزن‌های موجود در ابزار درمارولر به از بین رفتن بافت اسکار کمک می‌کنند.

طبق تحقیقات انجام شده در این زمینه، آسیب‌های کنترل‌شده بر روی پوست باعث ایجاد خونریزی سطحی و سبب تحریک ‌ترمیم زخم شده و در نهایت منجر به بروز موارد زیر می‌شود:

 • پوست موادی را آزاد می‌کند که سبب تحریک رشد می‌شوند.
 • رگ‌های خونی جدید در پوست ایجاد می‌شوند.
 • پوست شروع به ساخت کلاژن بیشتری می‌کند.

در طول 5 روز پس از استفاده از درمارولر، کلاژن ایجاد شده  توسط بدن در ناحیه تحت درمان جای می‌گیرد . این کلاژن به محکم‌تر شدن پوست کمک کرده و سبب کاهش چین و چروک‌های پوست می‌شود.

کاربردهای درمارولر


درمارولر سابق بر این توسط متخصصین پوست به منظور تقویت تولید کلاژن و درمان اسکارهای پوست صورت و جوان‌سازی پوست استفاده می‌شده است. امروزه از این روش جهت انتقال داروها و واکسن از طریق پوست نیز استفاده می‌شود.

همچنین درمارولر به عنوان یک روش درمانی در منزل، جهت بهبود ظاهری پوست نیز به کار می‌رود. بسیاری از افراد از درمارولر به منظور رفع نشانه‌های سالخوردگی استفاده می‌کنند. نشانه‌های سالخوردگی شامل موارد زیر می‌باشد:

 • کاهش میزان استحکام و سفتی پوست
 • ایجاد خطوط ظریف
 • ایجاد چین و چروک بر روی پوست

برخی از افراد از درمارولر جهت کاهش اندازه منافذ و یا کاهش تولید چربی پوست استفاده می‌کنند. امکان دارد از درمارولر جهت بهبود ترک‌های پوستی نیز استفاده شود.

مزایای استفاده از درمارولر


مزایای استفاده از درمارولر

در ابزار درمارولر صدها سوزن کوچک وجود دارد. این سوزن‌ها سبب ایجاد آسیب‌دیدگی خفیف بر روی پوست شده که منجر به تولید کلاژن و الاستین در زمان بهبود پوست و در نهایت سبب جوان‌سازی پوست می‌شود. در صورت استفاده از درمارولر به  همراه سرم، میزان جذب مواد سرم تا 90 درصد افزایش پیدا می‌کند.

  رفع و از بین بردن چین و چروک پیشانی

جهت تأثیر بیشتر درمان، بسیاری از متخصصین پوست از وسیله الکترونیکی به نام درماپن بر روی پوست استفاده می‌کنند. این روش دارای تأثیر فوری می‌باشد ولی امکان دارد سبب  بروز عوارض جانبی مانند درد و خونریزی نیز بشود. به همین دلیل افراد می‌توانند در منزل نیز از ابزار درمارولر استفاده کرده و به نتایج مشابهی دست پیدا کنند.

آیا استفاده از درمارولر برای تمامی انواع پوست مناسب است؟


درمارولر برای تمامی انواع پوست مفید می‌باشد؛ البته افراد دارای پوست حساس بایستی در ارتباط با دفعات استفاده از این ابزار احتیاط کنند. درمارولر جهت رفع نشانه‌های سالخوردگی روش بسیار مناسب محسوب می‌شود؛ چرا که سبب رفع چین و چروک‌های پوست و ضخیم شدن و رفع افتادگی پوست زیر چشم‌ها می‌شود. درمارولر به علت نفوذ عمیق در پوست، روش بسیار موثری جهت رفع اسکار آکنه و تغییر رنگ به شمار می‌رود.

نحوه استفاده از درمارولر در منزل


نحوه استفاده از درمارولر در منزل

در صورت استفاده از درمارولر در منزل، موارد زیر بایستی در نظر گرفته شوند:

آماده‌سازی پوست  

ابتدا پوست خود را تمیز کرده و سپس با استفاده از ماده شیمیایی ملایم و یا آنزیم میوه لایه‌بردار، اقدام به لایه‌برداری پوست خود کنید. این کار سبب افزایش میزان تأثیر استفاده از درمارولر می‌شود. (بدون استفاده از لایه‌برداری پوست نیز دستیابی به نتیجه رضایت‌بخش امکان‌پذیر است).

استفاده از سرم مناسب 

پس از لایه‌برداری پوست، سرم مورد نظر خود را بر روی صورت استفاده کنید. یکی از دلایل استفاده از درمارولر در منزل، افزایش تأثیر سرم می‌باشد. نوع سرم مورد استفاده بایستی مناسب پوست باشد و باعث ایجاد واکنش منفی پوستی نشود.

پزشکان استفاده از سرم‌های حاوی اسید هیالورونیک، سلول‌های بنیادی، پپتید و فاکتورهای رشد را توصیه می‌کنند. این نوع سرم‌ها سبب افزایش میزان تأثیر درمارولر جهت تحریک کلاژن، افزایش سرعت جایگزینی سلول‌های مرده بوسیله سلول‌های زنده، از بین رفتن خطوط ظریف پوستی و بهبود ظاهری پوست می‌شوند.

از به کارگیری محصولات حاوی موادی مانند رتینول و ویتامین C خودداری کنید. استفاده از این مواد به همراه درمارولر می‌تواند سبب ایجاد حساسیت شود.

استفاده از درمارولر  

در زمان به کارگیری درمارولر در صورت، به ترتیب بایستی از این ابزار در پنج قسمت از صورت به شرح زیر استفاده شود:

 • قسمت بالا و سمت راست پیشانی و گونه
 • قسمت بالا و سمت چپ پیشانی و گونه
 • زیر چشم راست و قسمت پایین گونه
 • زیر چشم چپ و قسمت پایین گونه
 • اطراف دهان

به این منظور، درمارولر را به آرامی به صورت عمودی، افقی و به صورت مورب در قسمت گونه‌ها، پیشانی، چانه، لب‌ها و گردن حرکت دهید. درمارولر نباید بیش از حد بر روی صورت فشار داده شود. میزان استفاده از درمارولر به اندازه سوزن‌ها و همچنین نوع پوست شخص بستگی دارد. در صورتی که سوزن‌های درمارولر بلند باشند، یک بار در ماه استفاده از این ابزار کافی می‌باشد. در صورت کوتاه بودن سوزن‌ها، می‌توانید یک روز در میان نیز از درمارولر استفاده کنید.

در زمان استفاده از درمارولر در قسمت لب‌ها و زیر چشم‌ها بایستی احتیاط کنید؛ چرا که پوست در این بخش از صورت حساس می‌باشد. هیچگاه از درمارولر و سرم پوستی در قسمت پلک چشم استفاده نکنید.

  اصلاح طرح لبخند لثه‌ای با تزریق بوتاکس

استفاده مجدد از سرم  

پس از پایان استفاده از درمارولر، مجدداً از سرم مورد نظر استفاده کنید. در صورت حساس نبودن پوست استفاده از سرم رتینول پس از درمارولر صورت امکان‌پذیر است.

تمیز کردن درمارولر 

پس از پایان استفاده از درمارولر، غلتک (رولر) را با استفاده از الکل تمیز کرده و آن را در جعبه پلاستیکی قرار دهید. در صورت استفاده مکرر از این ابزار در طول هفته (پس از حدود 10 تا 15 بار استفاده)، درمارولر را تعویض کنید.

نکاتی جهت دستیابی به نتیجه رضایت‌بخش حاصل از درمارولر صورت


رعایت نکات زیر می‌تواند سبب دستیابی به نتیجه رضایت‌بخش با استفاده از درمارولر صورت شود:

 • یک ماه پیش از درمارولر صورت، از مکمل ویتامین‌های A و C جهت تقویت تولید کلاژن استفاده کنید.
 • پس از درمارولر در صورت بروز درد از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • پس از درمارولر صورت از سرم پوست یا مرطوب‌کننده‌های ضد چروک استفاده کنید.
 • برای مدت چند روز پس از درمارولر صورت از کرم ضد آفتاب استفاده کنید؛ چرا که پوست پس از درمارولر در برابر آفتاب‌سوختگی آسیب‌پذیرتر است.
 • استفاده از درمارولر را دو یا سه بار در هفته تکرار کنید.
 • از به کارگیری درمارولر در ناحیه آکنه‌های عفونی خودداری کنید.
 • از استفاده از درمارولر به صورت اشتراکی با افراد دیگر، خودداری کنید.

چه کسانی نباید از درمارولر استفاده کنند؟


افراد دارای سابقه مشکلات مرتبط با لخته شدن خون و همچنین افرادی که از داروی آکوتان استفاده می‌کنند، بایستی از به کارگیری درمارولر خودداری کنند. درمارولر نباید در قسمت‌هایی از پوست که دارای اگزما، آفتاب‌سوختگی یا تبخال هستند استفاده شود. همچنین در هر قسمتی از پوست که دارای خال، التهاب پوستی یا رزاسه است نیز بایستی از به کارگیری درمارولر خودداری شود.

نکات قابل توجه در زمان استفاده از درمارولر


با توجه به این که درمارولر سبب ایجاد سوراخ در پوست می‌شود، استفاده از ابزار با کیفیت پایین می‌تواند سبب بروز مشکلات برای پوست اشخاص شود.

متخصصین از درمارولرهای مختلفی جهت رفع مشکلات پوستی استفاده می‌کنند. این درمارولرها دارای سوزن‌هایی با طول متفاوت می‌باشند و جهت خرید در دسترس عموم نمی‌باشند. همچنین استفاده از آن‌ها در منزل می‌تواند خطرناک باشد. طول سوزن‌های درمارولرهای خانگی کمتر از 15/0 میلی‌متر می‌باشد.

مشاهده نتیجه حاصل از درمارولر صورت به چقدر زمان نیاز دارد؟


زمان مشاهده نتیجه حاصل از درمارولر به نوع پوست، درمارولر مورد استفاده و دفعات به کارگیری این ابزار می‌باشد. امکان دارد مشاهده نتیجه بین دو یا شش ماه طول بکشد. استفاده از درمارولر به میزان چند بار در هفته امکان‌پذیر است. زمان مشاهده نتیجه و میزان استفاده از درمارولر به نوع مشکل پوستی نیز بستگی دارد. (برای مثال در صورت  وجود خطوط ظریف به مقدار زیاد، امکان دارد به دفعات بیشتری از درمارولر استفاده شود).

آیا امکان بروز عوارض پس از درمارولر وجود دارد؟


مشابه هر نوع روش درمان مشکلات پوستی، امکان بروز عوارض پوستی در اثر درمارولر صورت وجود دارد  (خصوصاً در صورت استفاده نادرست از ابزار و عدم رعایت بهداشت). عوارض ناشی از استفاده از درمارولر شامل بروز حساسیت، کبودی، پوسته پوسته شدن پوست صورت، خونریزی و عفونت می‌باشند.

مشاوره رایگان
×مشاوره در واتساپ