آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

درمان ترک های پوستی یا استرچ مارک بعد از بارداری و تغییر وزن

ترک‌های پوستی یا استرچ مارک یکی از مسائل شایع است که در بین زنان و مردان دیده می‌شود. این خطوط معمولاً پس از افزایش وزن و سپس کاهش شدید وزن به وجود می‌آیند و بیشتر در زنانی که دوران بارداری و زایمان را تجربه کرده‌اند مشاهده می‌شود. برخی از انواع پوست‌ها بیشتر تمایل به ترک‌های پوستی دارند و این ترک‌ها ممکن است به صورت خطوط قرمز یا سفید برجسته در نواحی مختلفی از بدن ایجاد شوند، از جمله بازوها، شکم، ران یا سینه. بسیاری از افراد از دیدار این خطوط ناراحتی می‌کشند و ممکن است از پوشیدن لباس‌هایی که این ترک‌ها را نشان می‌دهند خودداری کنند. ترک‌های پوستی مانند بافت اسکار دائمی هستند، اما با استفاده از روش‌های درمانی موجود، می‌توان بهبود آنها را تسریع بخشید و در برخی موارد به کاهش خارش پوست کمک کرد.

روش‌های درمانی مختلفی برای درمان ترک‌های پوستی وجود دارد، از جمله استفاده از انواع کرم، کربوکسی تراپی، درمارولر و لیزر. اگر تاکنون از روش‌های مختلف درمانی استفاده کرده و نتیجه مطلوبی به دست نیاورده‌اید، بهتر است به پزشک مراجعه کرده و راه‌های درمانی توصیه شده توسط متخصص پوست را بررسی کنید. متخصص پوست می‌تواند اطلاعات لازم درباره روش‌های مختلف درمانی و محصولات مناسب را به شما ارائه دهد و به شما کمک کند تا روش مناسبی را برای بهبود وضعیت ترک‌های پوستی خود انتخاب کنید.

علت ترک‌های پوستی چیست؟


علت ترک‌های پوستی چیست

ترک پوستی به عنوان یک بافت اسکاری، نتیجه‌ی چروکیدگی و بزرگ شدن سریع پوست است. تغییرات سریع در وزن یا اندازه بدن می‌تواند منجر به شکستن رشته‌های فیبروتیک در پوست شود و هنگامی که این رشته‌ها ترمیم می‌شوند، بافت اسکار شکل می‌گیرد. ترک پوستی به صورت خطی و بلند روی سطح پوست شکم، بالای بازوها، باسن، ران‌ها و پهلوها شکل می‌گیرد. در ابتدا، ترک پوستی رنگ قرمز، بنفش، صورتی یا قهوه‌ای دارد، اما با گذر زمان رنگ آن روشن‌تر می‌شود.

ترک پوستی معمولاً تغییراتی در بافت پوست ایجاد می‌کند و کلاژن‌های بسیاری در اطراف خطوط تشکیل می‌شود. این نوع ترک پوستی بیشتر در زنان جوان و باردار و افرادی که سابقه خانوادگی ترک پوستی دارند رخ می‌دهد. عواملی مانند افزایش و کاهش سریع وزن بدن، رشد عضلات سریع در دوران بلوغ، عمل جراحی بزرگ کردن سینه، استفاده از کورتیکواستروئیدهای موضعی و برخی اختلالات ژنتیکی خاص می‌توانند منجر به ترک پوستی شوند.

 درمان ترک‌های پوستی


درمان ترک‌های پوستی

بعضی از محصولاتی که در فروشگاه‌های آنلاین یا داروخانه‌ها برای درمان ترک پوستی عرضه می‌شوند، هزینه‌های خود را دارند. اگر از این روش‌های درمانی استفاده کرده و پس از یک مدت طولانی نتیجه مطلوب را به دست نیاورده‌اید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. روش‌های درمانی توصیه شده توسط متخصص پوست، از جمله انواع کرم، لوسیون و ژل، ممکن است نتایج بهتری به همراه داشته باشند. متخصص پوست تمام اطلاعات لازم درباره روش یا محصول مورد توصیه برای درمان ترک پوستی را ارائه خواهد داد.

باید توجه داشت که یک روش درمانی مناسب برای بهبود ترک پوستی در همه افراد وجود ندارد، و ممکن است روشی که برای یک فرد توصیه می‌شود، برای دیگری نتیجه مطلوبی به همراه نداشته باشد. محققان تحقیقات مختلفی را در زمینه ترک پوستی انجام داده‌اند و نتایج موفقیت‌آمیزی را به دست آورده‌اند. در ادامه این مقاله به ارائه این اطلاعات می‌پردازد.

کرم، لوسیون و ژل مخصوص ترک پوستی

کرم، لوسیون و ژل مخصوص ترک پوستی

محققان مطالعات مختلفی را در ارتباط با انواع کرم، لوسیون و ژل که برای درمان ترک پوستی فروخته می‌‌شوند انجام داده ‌اند. برخی از این محصولات اصلاً هیچ تاثیری در درمان ترک پوستی ندارند و برخی از آنها در کنار سایر روش‌های درمانی نتایج خوبی را ارائه می‌دهند. در صورتی که شما قصد امتحان کردن این کرم، لوسیون یا ژل‌ها را دارید تا خطوط پوستی خود را از بین ببرید باید به نکات زیر کاملا توجه کنید:

  • فقط محصولات را روی ترک پوستی خود بمالید. روش‌های درمانی موجود تاثیر چندانی بر ترک پوستی گسترده و عمیق ندارند.
  • محصول مورد نظر را به طور دقیق روی خطوط پوست خود ماساژ دهید و برای این کار وقت بگذارید تا نتایج مطلوبی را به دست بیاورید.
  • دوره درمان با محصول مورد نظر را تکمیل کنید و هر روز از آن استفاده نمایید تا نتیجه خوبی را به دست بیاورید.

درمارولر

درمارولر

اگر روی سطح پوست شما ترک پوستی وجود دارد و این مسئله خاطر شما را آزرده کرده است می‌توانید از روش‌های درمانی مختلف از قبیل درمارولربرای کاهش ظاهر آنها استفاده کنید. در این روش پزشک از یک دستگاه کوچک که حاوی تعدادی سوزن بسیار ریز یک بار مصرف استفاده می‌کند. پزشک از دستگاه درمارولر برای تولید هزاران میکروکانال کوچک درون پوست استفاده می‌کنند. هر یک از این سوزن‌ها حدوداً به عمق ۱/۰ میلی متری پوست نفوذ می‌کنند. کانال‌های ایجاد شده به صورت بسته می‌شوند و به پوست برای ترمیم خود کمک می‌کنند. پس از اتمام درمان بدن به طور طبیعی شروع به ترمیم و بازسازی پوست می‌کند و به عبارتی عملکرد خود زیر سطح پوست را آغاز خواهد کرد. معمولاً حدود ۶ هفته طول می‌‌کشد تا کلاژن جدید به وجود بیاید، سلول‌های پوستی جدید تولید شوند و گردش خون افزایش پیدا کند.

 

مزایای استفاده از درمارولر برای بهبود ترک پوستی چیست؟

  • بهبود قابل توجه پوست در ۴۵ دقیقه اول پس از شروع درمان با درمارولر
  • درمارولر یک روش غیر تهاجمی است و معمولاً شما به سرعت بهبود پیدا می‌کنید و پس از درمان می‌توانید به انجام کارهای معمولی روزمره خود بپردازید.
  • با بهبود ظاهر پوست به افزایش اعتماد به نفس شما کمک می‌کند.
  • می‌توان از درمارولر برای انواع مختلف پوست استفاده کرد.
  • درمارولر به طور طبیعی پوست را تحریک می‌کند به ترمیم خود بپردازد و یک لایه سالم‌ تر را به وجود بیاورد.

اقدامات ضروری قبل از شروع درمان

پزشک قبل از شروع درمان از پماد بی حس کننده موضعی استفاده می‌کند تا پوست کاملاً بی حس کرد و برای درمان آماده شود. معمولاً حدود یک ساعت طول می‌‌کشد تا پماد بی حسی شروع اثر گذاری نماید. پزشک در تمامی مراحل درمان حضور فعال دارد. از این روش درمانی تحت عنوان القای کلاژن نیز زیاد می‌‌شود که تعداد بسیار زیادی سوزن کوچک وارد پوست می‌شوند و هزاران سوراخ کوچک را درون پوست ایجاد می‌کنند که این امر باعث افزایش سطح تولید کلاژن و ترمیم ترک پوستی خواهد شد.

اقدامات مهم پس از درمان

اقدامات مهم پس از درمان

پزشک نکات مهم و مراقبت‌های پس از درمان را به شما گوشزد می‌کند و از شما می‌خواهد برای تسکین پوست خود از ژل آلوئه ورا استفاده کنید. تا زمانی که قرمزی پوست از بین نرفته است از آب ولرم برای شستشوی صورت تان استفاده نمایید، به آرامی صورت خود را خشک کنید و همیشه اطمینان حاصل کنید قبل از دست زدن به صورت، دست‌های خود را شسته اید. پزشک برای کسب نتایج مطلوب ۵ جلسه درمان را به شما توصیه خواهد کرد.

کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی برای درمان تیرگی دور چشم، ترک پوستی، کاهش سلولیت و پیکر تراشی چربی غیر جراحی صورت و بدن استفاده می‌شود. ترک پوستی زمان به وجود می‌آید که پوست آنقدر کشیده می‌شود رشته‌های کلاژن پوست را پاره می‌کند. کربوکسی تراپی به تولید کلاژن جدید و افزایش ضخامت پوست کمک می‌کند و به این ترتیب باعث بهبود ترک پوستی خواهد شد.

نحوه انجام کربوکسی تراپی

نحوه انجام کربوکسی تراپی

در این روش پزشک از یک سوزن بسیار کوچک استفاده می‌کند و چندین مرتبه به تزریق دی اکسید کربن درون ناحیه مورد نظر می‌پردازد. اکثر افراد پس از جلسه اول شاهد نتایج ایجاد شده هستند اما معمولاً پس از ۴ تا ۱۲ جلسه درمان نتایج ماندگار و دائم ایجاد خواهد شد و پوست علائم و نشانه‌های شادابی و جوانی را نشان می‌دهد. پزشک برای هریک از بیماران خود به طراحی یک برنامه درمانی تخصصی می‌‌پردازد.

چگونه لیزر به درمان ترک پوستی کمک می‌کند؟

چگونه لیزر به درمان ترک پوستی کمک می‌کند؟

در لیزر درمانی برای رفع ترک پوستی از پرتوهای متمرکز نور لیزر استفاده می‌شود و ترک پوستی هدف قرار می‌‌گیرد تا پوست را تحریک کند به ترمیم خود بپردازد. لیزر درمانی جز روش‌های ترمیم کننده در نظر گرفته می‌‌شود که به پوست برای ترمی‌م خود و ایجاد بافت لطیف ‌تر کمک می‌کند. لیزر درمانی در کاهش ترک پوستی نتایج مطلوبی را به وجود می‌‌آورد و پس از اتمام درمان با لیزر تمامی خطوط قرمز و صورتی جدید روی سطح پوست به سرعت و به طور کامل بهبود پیدا می‌‌کند به سرعت و به طور کامل بهبود پیدا می‌‌کند زیرا عروق خونی هم‌چنان در این نقاط فعالیت دارند. درمان کردن خطوط سفید و قدیمی پوست دشوارتر است زیرا این نواحی فاقد عروق خونی هستند و توانایی تولید کلاژن کمتری دارند.

 انواع لیزر

دو نوع لیزر برای درمان وجود دارد که تحت عنوان لیزر سایشی و لیزر غیر سایشی شناخته می‌شوند. لیزر کربن دی اکسید و لیزر یاگ اربیوم دو نوع لیزر سایشی هستند که برای درمان ترک پوستی مورد استفاده قرار می‌گیرند که به بهبود سطح خارجی پوست کمک می‌‌کنند تا پوستی لطیف تر و جدیدتر به وجود بیاید. این دو نوع لیزر روند تولید کلاژن توسط پوست را افزایش می‌دهند و به این ترتیب ترک پوستی را برطرف خواهند کرد. لیزر کربن دی اکسید برای درمان بافت اسکار عمیق تر و اربیوم برای ترک پوستی مورد استفاده قرار می‌‌گیرند.

لیزر فراکسل یک نوع لیزر غیر سایشی است که نمی‌تواند به از بین بردن لایه فوقانی پوست بپردازد در عوض روند تولید کلاژن و الاستین را افزایش می‌دهد تا به تدریج بافت اسکار ترمیم شده و از بین برود. این نوع لیزر همانند سایر انواع لیزرها عملکرد بسیار مطلوبی در از بین بردن ترک پوستی جدید دارد و می‌‌تواند به از بین بردن ترک قدیمی و سفید نیز کمک کند. متاسفانه این نوع لیزر برای از بین بردن ترک پوستی افرادی که رنگ پوست آنها تیره است توصیه نمی‌شود زیرا استفاده از این لیزر باعث تیره شدن رنگ پوست یا به وجود آمدن نقاط تیره روی سطح پوست خواهد شد.

درمان با لیزر چه نتایجی را به وجود می‌آورد؟

درمان با لیزر چه نتایجی را به وجود می‌آورد؟

توجه داشته باشید که برای رفع ترک پوستی با استفاده از لیزر درمانی، به چند جلسه درمان نیاز دارید تا به نتایج مطلوب برسید. معمولاً بین هر جلسه باید دو هفته فاصله باشد و برای رسیدن به نتایج بهتر، به چهار جلسه نیاز است. همچنین باید در نظر داشت که پس از اتمام درمان، تمام خطوط ترک پوستی شما به طور کامل از بین نخواهد رفت.

لیزر درمانی یک روش پزشکی است که باید توسط پزشک متخصص انجام شود. قبل از شروع درمان، باید به پزشک مراجعه کرده و در جلسه مشاوره، اطلاعات کاملی درباره سابقه پزشکی، داروهای مصرفی و نتایج مورد انتظار خود را با او مطرح کنید. در طول درمان، با استفاده از بی‌حسی موضعی، ناحیه‌ای که درمان می‌شود بی‌حس می‌شود تا شما هیچ گونه درد و ناراحتی نداشته باشید. در صورت استفاده از لیزر سطحی، ممکن است با عوارضی مانند قرمزی، خارش، پوسته‌برداری و گاهی حتی خونریزی پوست مواجه شوید. درمان با لیزر غیر سطحی عوارض کمتری دارد و زمان بهبود کوتاه‌تری دارد. با پیشروی درمان و رفتگی پوسته‌های شکل گرفته، ممکن است تغییراتی مانند کمرنگ شدن ترک پوستی خود را مشاهده کنید و با ادامه درمان، نتایج بهتری بدست آورید.

 آیا می‌توان از به وجود آمدن ترک پوستی پیشگیری کرد؟


تحقیقات انجام شده نشان داده است روش‌هایی چه ادعا می‌شود از به وجود آمدن ترک پوست پیشگیری می‌کنند واقعا تاثیر گذار نیستند و به عبارتی روغن بادام، روغن زیتون، ویتامین ای و کره کاکائو نمی‌توانند از تشکیل ترک پوستی جلوگیری کنند. تحقیقات نشان داده محصولاتی که حاوی هیالورونیک اسید هستند می‌توانند از تشکیل ترک پوست خود جلوگیری نمایند زیرا پوست به طور طبیعی حاوی مقادیر زیادی هیالورونیک اسید است.

سوالات متداول درباره درمان ترک پوست


آیا لیزر کردن ترک پوستی درد دارد؟

ممکن است لیزر درمانی مقداری درد و ناراحتی ایجاد کند اما به خوبی قابل تحمل است. پزشک قبل از شروع درمان از پماد بی حسی استفاده می‌‌کند تا ناحیه مورد نظر را بی حس نماید زیرا معمولاً پوست حساسیت بالایی دارد و ممکن است لیزر درمانی شما را دچار مشکل کند. باید حداقل به مدت ۷ روز قبل از شروع درمان از قرار دادن ناحیه ای که لیزر می‌شود در مقابل نور خورشید خودداری کنید و آن را به طور منظم مرطوب نگه دارید.

آیا لیزر ترک پوستی در دوران بارداری خطر ندارد؟

معمولاً از لیزر ترک پوستی به عنوان یک روش ایمن و بی خطر یاد می‌شود با این حال پزشک از بیمار خود می‌‌خواهد تا اتمام دوران بارداری صبر کند و در این دوران با استفاده از مرطوب کننده پوست خود را ماساژ دهد و مرطوب نگه دارد.

 پس از درمان با درمارولر ظاهر پوست چگونه خواهد بود؟ 

پس از درمان با درمارولر ظاهر پوست شما شبیه آفتاب سوختگی متوسط خواهد بود و در مقایسه با حالت طبیعی گرم تر و سفت تر به نظر می‌رسد. معمولا این وضعیت پس از یک تا دو ساعت بهبود پیدا می‌‌کند و شما همان روز بهبود خواهید یافت و فقط کمی سطح پوست قرمز به نظر می‌رسد. پزشک از شما می‌خواهد که تا ۲۴ ساعت پس از درمان از لوازم آرایش استفاده نکنید و در مقابل نور آفتاب قرار نگیرید و چنانچه مجبور شدید بیرون بروید از کرم ضد آفتاب مناسب استفاده نمایید.

 درمان ترک پوستی چقدر طول می‌کشد؟

درمان ترک پوستی با توجه به نوع روش انتخابی معمولاً به سرعت و طی مدت ۴۵ دقیقه انجام می‌‌شود و بهتر است حدود شش هفته فاصله زمانی بین جلسات درمانی وجود داشته باشد.

آیا می‌توان از درمارولر برای درمان انواع پوست‌ها استفاده کرد؟

می‌توان از درمارولر برای انواع مختلف پوست استفاده نمود. این روش برای افرادی که رنگ پوست آنها تیره است اثرگذاری بهتری دارد زیرا سایر روش‌های درمانی از قبیل لیزر درمانی می‌تواند باعث آسیب دیدگی و حساسیت پوستی شود.

چند جلسه درمان با کربوکسی تراپی ضروری است؟

این امر به هدف شما از درمان بستگی دارد به عنوان مثال برای رفع خطوط صورت و تیرگی‌های زیر چشم به طور طبیعی شما به ۳ تا ۶ جلسه درمان نیاز دارید و برای رفع سلولیت ۲۰ جلسه درمان توصیه می‌شود. پزشک با توجه به شرایط پوست شما تعداد جلسات درمانی مورد نیاز را مشخص خواهد کرد.

چه مدت پس از کربوکسی تراپی می‌‌توان فعالیت‌های طبیعی خود را آغاز کرد؟

شما می‌توانید همان روز پس از اتمام درمان فعالیت‌های طبیعی خود را آغاز کنید اما پزشک به شما توصیه می‌‌کند تا دو هفته از قرار گرفتن در معرض گرمای شدید از قبیل حمام آفتاب، سونا یا شرایط آب و هوایی گرم خودداری کنید. گاهی اوقات پس از درمان شما دچار مقداری کبودی خواهید شد به همین دلیل در صورتی که پس از درمان قصد رفتن به مسافرت و یک قرار کاری مهم را دارید باید این نکته را به خاطر بسپارید.

فهرست مطالب

مشاوره رایگان