آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

درمان ترک های پوستی یا استرچ مارک بعد از بارداری و تغییر وزن

ترک پوستی یا استرچ مارک یکی از مشکلات شایعی است که در زنان و مردان به وجود می‌آید. این خطوط معمولاً پس از افزایش وزن و سپس کاهش شدید وزن به وجود می‌‌آید و معمولا زنانی که دوران بارداری و زایمان خود را به اتمام رسانده اند بیشتر با این مشکل مواجه می‌شوند. برخی از انواع پوست‌ها بیشتر مستعد ترک پوستی هستند و ترک پوستی خود را به صورت خطوط قرمز یا سفید برجسته در ناحیه بازوها، شکم، ران یا سینه نشان می‌دهد. تعداد زیادی از افراد از ظاهر این خطوط ناراحت هستند و از پوشیدن لباس‌هایی که خطوط بدن آنها را نشان می‌دهد خودداری می‌کنند. ترک پوستی همانند بافت اسکار دائمی است اما می‌‌توان به کمک روش‌های درمانی موجود به بهبود ظاهر آنها کمک کرد. این روش‌های درمانی می‌‌توانند به تسکین خارش پوست کمک نمایند.

انواع کرم، کربوکسی تراپی، درمارولر و لیزر از جمله راه‌های درمان ترک‌های پوستی هستند.

علت ترک‌های پوستی چیست؟


علت ترک‌های پوستی چیست

ترک پوستی بافت اسکاری است که به علت بزرگ شدن و چروکیده شدن سریع پوست به وجود می‌آید. تغییرات سریع در وزن یا سایز بدن باعث پارگی رشته‌های فیبروزی در پوست می‌‌شود و هنگامی‌ که این رشته‌ها ترمیم می‌‌شوند بافت اسکار به وجود می‌آید. ترک پوستی به صورت یک خط کشیده و بلند روی سطح پوست شکم، قسمت فوقانی بازو، باسن، ران و پهلوها ایجاد می‌شود. ترک پوستی در ابتدا به رنگ قرمز، بنفش، صورتی یا قهوه‌ ای دیده می‌شوند اما به تدریج و با گذر زمان رنگ آنها روشن تر می‌شود.

ترک پوستی معمولاً بافت پوست را تغییر می‌‌دهد و کنگره‌های متعددی در اطراف خطوط ایجاد شده تشکیل خواهد شد. ترک پوستی در زنان جوان و باردار و افرادی که سابقه خانوادگی ترک پوستی را دارند شیوع بیشتری دارد. ترک پوستی معمولاً پس از کاهش و افزایش سریع وزن بدن و رشد فوری عضلات در دوران بلوغ، پس از جراحی بزرگ کردن سینه، در دوران استفاده از کورتیکواستروئیدهای موضعی یا به دنبال برخی اختلالات ژنتیکی خاص به وجود می‌آید.

 درمان ترک‌های پوستی


درمان ترک‌های پوستی

برخی از محصولاتی که به صورت آنلاین یا در داروخانه‌ها برای درمان ترک پوستی ارائه می‌شوند شما را مشمول هزینه خواهند کرد. در صورتی که شما به سراغ این روش‌های درمانی رفته اید و پس از امتحان کردن آنها به مدت طولانی نتیجه مطلوب را به دست نیاورده اید باید به پزشک مراجعه کنید. روش‌های درمانی توصیه شده توسط متخصص پوست از قبیل انواع کرم، لوسیون و ژل نتایج بهتری را به وجود می‌آورند. متخصص پوست همه اطلاعات لازم درباره روش یا محصول توصیه شده برای درمان ترک پوستی را ارائه خواهد داد. یک روش درمانی واحد برای بهبود ترک پوستی در همه افراد وجود ندارد و ممکن است روشی که برای یک بیمار توصیه می‌شود تاثیری در بهبود بیمار دیگر نداشته باشد. محققان به انجام تحقیقات مختلف در ارتباط با ترک پوستی پرداخته ‌اند و نتایج خوبی را نیز به دست آورده‌ اند. در بخش زیر به ارائه این اطلاعات خواهیم پرداخت.

کرم، لوسیون و ژل مخصوص ترک پوستی

کرم، لوسیون و ژل مخصوص ترک پوستی

محققان مطالعات مختلفی را در ارتباط با انواع کرم، لوسیون و ژل که برای درمان ترک پوستی فروخته می‌‌شوند انجام داده ‌اند. برخی از این محصولات اصلاً هیچ تاثیری در درمان ترک پوستی ندارند و برخی از آنها در کنار سایر روش‌های درمانی نتایج خوبی را ارائه می‌دهند. در صورتی که شما قصد امتحان کردن این کرم، لوسیون یا ژل‌ها را دارید تا خطوط پوستی خود را از بین ببرید باید به نکات زیر کاملا توجه کنید:

  • فقط محصولات را روی ترک پوستی خود بمالید. روش‌های درمانی موجود تاثیر چندانی بر ترک پوستی گسترده و عمیق ندارند.
  • محصول مورد نظر را به طور دقیق روی خطوط پوست خود ماساژ دهید و برای این کار وقت بگذارید تا نتایج مطلوبی را به دست بیاورید.
  • دوره درمان با محصول مورد نظر را تکمیل کنید و هر روز از آن استفاده نمایید تا نتیجه خوبی را به دست بیاورید.

درمارولر

درمارولر

اگر روی سطح پوست شما ترک پوستی وجود دارد و این مسئله خاطر شما را آزرده کرده است می‌توانید از روش‌های درمانی مختلف از قبیل درمارولربرای کاهش ظاهر آنها استفاده کنید. در این روش پزشک از یک دستگاه کوچک که حاوی تعدادی سوزن بسیار ریز یک بار مصرف استفاده می‌کند. پزشک از دستگاه درمارولر برای تولید هزاران میکروکانال کوچک درون پوست استفاده می‌کنند. هر یک از این سوزن‌ها حدوداً به عمق ۱/۰ میلی متری پوست نفوذ می‌کنند. کانال‌های ایجاد شده به صورت بسته می‌شوند و به پوست برای ترمیم خود کمک می‌کنند. پس از اتمام درمان بدن به طور طبیعی شروع به ترمیم و بازسازی پوست می‌کند و به عبارتی عملکرد خود زیر سطح پوست را آغاز خواهد کرد. معمولاً حدود ۶ هفته طول می‌‌کشد تا کلاژن جدید به وجود بیاید، سلول‌های پوستی جدید تولید شوند و گردش خون افزایش پیدا کند.

 

مزایای استفاده از درمارولر برای بهبود ترک پوستی چیست؟

  • بهبود قابل توجه پوست در ۴۵ دقیقه اول پس از شروع درمان با درمارولر
  • درمارولر یک روش غیر تهاجمی است و معمولاً شما به سرعت بهبود پیدا می‌کنید و پس از درمان می‌توانید به انجام کارهای معمولی روزمره خود بپردازید.
  • با بهبود ظاهر پوست به افزایش اعتماد به نفس شما کمک می‌کند.
  • می‌توان از درمارولر برای انواع مختلف پوست استفاده کرد.
  • درمارولر به طور طبیعی پوست را تحریک می‌کند به ترمیم خود بپردازد و یک لایه سالم‌ تر را به وجود بیاورد.

اقدامات ضروری قبل از شروع درمان

پزشک قبل از شروع درمان از پماد بی حس کننده موضعی استفاده می‌کند تا پوست کاملاً بی حس کرد و برای درمان آماده شود. معمولاً حدود یک ساعت طول می‌‌کشد تا پماد بی حسی شروع اثر گذاری نماید. پزشک در تمامی مراحل درمان حضور فعال دارد. از این روش درمانی تحت عنوان القای کلاژن نیز زیاد می‌‌شود که تعداد بسیار زیادی سوزن کوچک وارد پوست می‌شوند و هزاران سوراخ کوچک را درون پوست ایجاد می‌کنند که این امر باعث افزایش سطح تولید کلاژن و ترمیم ترک پوستی خواهد شد.

اقدامات مهم پس از درمان

اقدامات مهم پس از درمان

پزشک نکات مهم و مراقبت‌های پس از درمان را به شما گوشزد می‌کند و از شما می‌خواهد برای تسکین پوست خود از ژل آلوئه ورا استفاده کنید. تا زمانی که قرمزی پوست از بین نرفته است از آب ولرم برای شستشوی صورت تان استفاده نمایید، به آرامی صورت خود را خشک کنید و همیشه اطمینان حاصل کنید قبل از دست زدن به صورت، دست‌های خود را شسته اید. پزشک برای کسب نتایج مطلوب ۵ جلسه درمان را به شما توصیه خواهد کرد.

کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی برای درمان تیرگی دور چشم، ترک پوستی، کاهش سلولیت و پیکر تراشی چربی غیر جراحی صورت و بدن استفاده می‌شود. ترک پوستی زمان به وجود می‌آید که پوست آنقدر کشیده می‌شود رشته‌های کلاژن پوست را پاره می‌کند. کربوکسی تراپی به تولید کلاژن جدید و افزایش ضخامت پوست کمک می‌کند و به این ترتیب باعث بهبود ترک پوستی خواهد شد.

نحوه انجام کربوکسی تراپی

نحوه انجام کربوکسی تراپی

در این روش پزشک از یک سوزن بسیار کوچک استفاده می‌کند و چندین مرتبه به تزریق دی اکسید کربن درون ناحیه مورد نظر می‌پردازد. اکثر افراد پس از جلسه اول شاهد نتایج ایجاد شده هستند اما معمولاً پس از ۴ تا ۱۲ جلسه درمان نتایج ماندگار و دائم ایجاد خواهد شد و پوست علائم و نشانه‌های شادابی و جوانی را نشان می‌دهد. پزشک برای هریک از بیماران خود به طراحی یک برنامه درمانی تخصصی می‌‌پردازد.

چگونه لیزر به درمان ترک پوستی کمک می‌کند؟

چگونه لیزر به درمان ترک پوستی کمک می‌کند؟

در لیزر درمانی برای رفع ترک پوستی از پرتوهای متمرکز نور لیزر استفاده می‌شود و ترک پوستی هدف قرار می‌‌گیرد تا پوست را تحریک کند به ترمیم خود بپردازد. لیزر درمانی جز روش‌های ترمیم کننده در نظر گرفته می‌‌شود که به پوست برای ترمی‌م خود و ایجاد بافت لطیف ‌تر کمک می‌کند. لیزر درمانی در کاهش ترک پوستی نتایج مطلوبی را به وجود می‌‌آورد و پس از اتمام درمان با لیزر تمامی خطوط قرمز و صورتی جدید روی سطح پوست به سرعت و به طور کامل بهبود پیدا می‌‌کند به سرعت و به طور کامل بهبود پیدا می‌‌کند زیرا عروق خونی هم‌چنان در این نقاط فعالیت دارند. درمان کردن خطوط سفید و قدیمی پوست دشوارتر است زیرا این نواحی فاقد عروق خونی هستند و توانایی تولید کلاژن کمتری دارند.

 انواع لیزر

دو نوع لیزر برای درمان وجود دارد که تحت عنوان لیزر سایشی و لیزر غیر سایشی شناخته می‌شوند. لیزر کربن دی اکسید و لیزر یاگ اربیوم دو نوع لیزر سایشی هستند که برای درمان ترک پوستی مورد استفاده قرار می‌گیرند که به بهبود سطح خارجی پوست کمک می‌‌کنند تا پوستی لطیف تر و جدیدتر به وجود بیاید. این دو نوع لیزر روند تولید کلاژن توسط پوست را افزایش می‌دهند و به این ترتیب ترک پوستی را برطرف خواهند کرد. لیزر کربن دی اکسید برای درمان بافت اسکار عمیق تر و اربیوم برای ترک پوستی مورد استفاده قرار می‌‌گیرند.

لیزر فراکسل یک نوع لیزر غیر سایشی است که نمی‌تواند به از بین بردن لایه فوقانی پوست بپردازد در عوض روند تولید کلاژن و الاستین را افزایش می‌دهد تا به تدریج بافت اسکار ترمیم شده و از بین برود. این نوع لیزر همانند سایر انواع لیزرها عملکرد بسیار مطلوبی در از بین بردن ترک پوستی جدید دارد و می‌‌تواند به از بین بردن ترک قدیمی و سفید نیز کمک کند. متاسفانه این نوع لیزر برای از بین بردن ترک پوستی افرادی که رنگ پوست آنها تیره است توصیه نمی‌شود زیرا استفاده از این لیزر باعث تیره شدن رنگ پوست یا به وجود آمدن نقاط تیره روی سطح پوست خواهد شد.

درمان با لیزر چه نتایجی را به وجود می‌آورد؟

درمان با لیزر چه نتایجی را به وجود می‌آورد؟

نکته مهمی که باید در خصوص لیزر درمانی برای رفع ترک پوستی خود به خاطر داشته باشید این است که شما به چند جلسه درمان نیاز دارید تا نتایج مطلوبی را به دست بیاورید. به طور متوسط شما به چهار جلسه درمان نیاز دارید که حدود دو هفته فاصله زمانی بین جلسات وجود دارد. شما باید آمادگی داشته باشید که پس از اتمام درمان همه خطوط روی پوست شما به طور کامل از بین نرود.

لیزر درمانی یک روش سرپایی است و فقط باید توسط یک پزشک متخصص انجام شود. در ابتدا شما باید جلسه مشاوره با پزشک را انجام دهید تا پزشکی اطلاعات کاملی را در خصوص سابقه پزشکی شما، داروهایی که مصرف می‌کنید و نتایج مورد انتظارتان به دست بیاورد. در هنگام شروع درمان پزشک به کمک بی‌ حسی موضعی ناحیه ای که قرار است درمان شود را بی حس می‌کند تا شما در طول درمان دچار هیچ گونه درد و ناراحتی نشوید. در صورتی که قرار است از لیزر سایشی برای رفع ترک پوستی استفاده شود ممکن است شما دچار عوارض خفیفی از قبیل قرمزی، خارش، پوسته ریزی یا حتی خونریزی پوست شوید. عوارض جانبی لیزر غیر سایشی کمتر است و دوران بهبود کوتاه‌ تری دارد. هنگامی ‌که پوست بهبود می‌یابد و پوسته‌های ایجاد شده از بین می‌‌روند شما می‌توانید شاهد کمرنگ شدن ترک پوستی خود باشید و به تدریج و با تمام دوران درمان نتایج بهتری را به دست بیاورید.

 آیا می‌توان از به وجود آمدن ترک پوستی پیشگیری کرد؟


تحقیقات انجام شده نشان داده است روش‌هایی چه ادعا می‌شود از به وجود آمدن ترک پوست پیشگیری می‌کنند واقعا تاثیر گذار نیستند و به عبارتی روغن بادام، روغن زیتون، ویتامین ای و کره کاکائو نمی‌توانند از تشکیل ترک پوستی جلوگیری کنند. تحقیقات نشان داده محصولاتی که حاوی هیالورونیک اسید هستند می‌توانند از تشکیل ترک پوست خود جلوگیری نمایند زیرا پوست به طور طبیعی حاوی مقادیر زیادی هیالورونیک اسید است.

سوالات متداول درباره درمان ترک پوست


آیا لیزر کردن ترک پوستی درد دارد؟

ممکن است لیزر درمانی مقداری درد و ناراحتی ایجاد کند اما به خوبی قابل تحمل است. پزشک قبل از شروع درمان از پماد بی حسی استفاده می‌‌کند تا ناحیه مورد نظر را بی حس نماید زیرا معمولاً پوست حساسیت بالایی دارد و ممکن است لیزر درمانی شما را دچار مشکل کند. باید حداقل به مدت ۷ روز قبل از شروع درمان از قرار دادن ناحیه ای که لیزر می‌شود در مقابل نور خورشید خودداری کنید و آن را به طور منظم مرطوب نگه دارید.

آیا لیزر ترک پوستی در دوران بارداری خطر ندارد؟

معمولاً از لیزر ترک پوستی به عنوان یک روش ایمن و بی خطر یاد می‌شود با این حال پزشک از بیمار خود می‌‌خواهد تا اتمام دوران بارداری صبر کند و در این دوران با استفاده از مرطوب کننده پوست خود را ماساژ دهد و مرطوب نگه دارد.

 پس از درمان با درمارولر ظاهر پوست چگونه خواهد بود؟ 

پس از درمان با درمارولر ظاهر پوست شما شبیه آفتاب سوختگی متوسط خواهد بود و در مقایسه با حالت طبیعی گرم تر و سفت تر به نظر می‌رسد. معمولا این وضعیت پس از یک تا دو ساعت بهبود پیدا می‌‌کند و شما همان روز بهبود خواهید یافت و فقط کمی سطح پوست قرمز به نظر می‌رسد. پزشک از شما می‌خواهد که تا ۲۴ ساعت پس از درمان از لوازم آرایش استفاده نکنید و در مقابل نور آفتاب قرار نگیرید و چنانچه مجبور شدید بیرون بروید از کرم ضد آفتاب مناسب استفاده نمایید.

 درمان ترک پوستی چقدر طول می‌کشد؟

درمان ترک پوستی با توجه به نوع روش انتخابی معمولاً به سرعت و طی مدت ۴۵ دقیقه انجام می‌‌شود و بهتر است حدود شش هفته فاصله زمانی بین جلسات درمانی وجود داشته باشد.

آیا می‌توان از درمارولر برای درمان انواع پوست‌ها استفاده کرد؟

می‌توان از درمارولر برای انواع مختلف پوست استفاده نمود. این روش برای افرادی که رنگ پوست آنها تیره است اثرگذاری بهتری دارد زیرا سایر روش‌های درمانی از قبیل لیزر درمانی می‌تواند باعث آسیب دیدگی و حساسیت پوستی شود.

چند جلسه درمان با کربوکسی تراپی ضروری است؟

این امر به هدف شما از درمان بستگی دارد به عنوان مثال برای رفع خطوط صورت و تیرگی‌های زیر چشم به طور طبیعی شما به ۳ تا ۶ جلسه درمان نیاز دارید و برای رفع سلولیت ۲۰ جلسه درمان توصیه می‌شود. پزشک با توجه به شرایط پوست شما تعداد جلسات درمانی مورد نیاز را مشخص خواهد کرد.

چه مدت پس از کربوکسی تراپی می‌‌توان فعالیت‌های طبیعی خود را آغاز کرد؟

شما می‌توانید همان روز پس از اتمام درمان فعالیت‌های طبیعی خود را آغاز کنید اما پزشک به شما توصیه می‌‌کند تا دو هفته از قرار گرفتن در معرض گرمای شدید از قبیل حمام آفتاب، سونا یا شرایط آب و هوایی گرم خودداری کنید. گاهی اوقات پس از درمان شما دچار مقداری کبودی خواهید شد به همین دلیل در صورتی که پس از درمان قصد رفتن به مسافرت و یک قرار کاری مهم را دارید باید این نکته را به خاطر بسپارید.

مشاوره رایگان