رابطه تستوسترون و آکنه: درمان جوش و آکنه هورمونی زنان و مردان

 جوش هورمونی معمولا تحت عنوان آکنه شناخته می‌شود و یکی از ضایعات پوستی است که ظاهر نامطلوبی را به وجود می‌آورد. گاهی اوقات به جوش روی صورت جوش هورمونی گفته می‌شود زیرا به علت تغییرات هورمونی به ویژه افزایش سطح آندروژن‌ها از قبیل تستسترون روی پوست به وجود می‌آید. آکنه یک اختلال شایع و قابل درمان است. درصورتی که تصور می‌کنید آکنه روی صورت شما به علت اختلالات هورمونی به وجود آمده است بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا علت بروز این مشکل را تشخیص دهند و بهترین روش درمانی را به شما توصیه نماید. در این مقاله ارتباط بین تستسترون و آکنه را توضیح می‌‌دهیم و به بررسی روش‌های درمانی موجود خواهیم پرداخت.

آکنه چیست؟


 آکنه یکی از ضایعات پوستی است و به علت افزایش تولید چربی توسط بدن، که از خشک شدن پوست جلوگیری می‌کند، و تجمع سلول‌های مرده پوستی درون منافذ به وجود می‌آید. هنگامی ‌که منافذ پوست بسته می‌شوند شما دچار آکنه خواهید شد. جوش‌های سر سیاه یکی از ضایعات پوستی هستند که به علت آکنه به وجود می‌‌آیند و ظاهر نامطلوبی را ایجاد می‌کنند. سایر انواع ضایعات پوستی عبارتند از کیست، گره، کورک و جوش چرکی. این چهار ضایعه پوستی با توجه به شدت و اندازه ‌ای که دارند به علت فعالیت باکتری درون منافذ پوست ایجاد می‌شوند. این باکتری‌ها باعث بروز واکنش التهابی توسط سیستم ایمنی بدن خواهند شد.

شدت آکنه


 آکنه می‌‌تواند به صورت خفیف، متوسط یا شدید به وجود بیاید که به صورت زیر دسته بندی می‌شوند.

 • آکنه خفیف معمولاً شامل جوش‌های سر سیاه و سر سفید است و برای درمان آنها نیازی به مراجعه به پزشک ندارید. در نهایت حدود ۳۰ عدد از این جوش‌ها روی سطح پوست به وجود می‌آیند.
 • آکنه متوسط شامل ضایعات التهابی و غیر التهابی است که برخی از آنها باعث به وجود آمدن بافت اسکار روی پوست خواهند شد. در این حالت حدود ۱۲۵ عدد جوش روی پوست به وجود می‌آید.
 • آکنه شدید به صورت ضایعات گسترده و ملتهب ایجاد می‌‌شود و علاوه بر به وجود آوردن بافت اسکار بر اعتماد به نفس فرد نیز تاثیرات منفی خواهد گذاشت.

 آکنه صورت حتی آکنه خفیف باعث ناامیدی و از بین رفتن اعتماد به نفس افراد می‌‌شود. این مسئله فقط به ظاهر نامطلوب حاصل از آکنه ارتباط ندارد بلکه واقعیت این است که این جوش‌ها زمانی به وجود می‌آیند که این افراد قصد برقراری ارتباط با دیگران را دارند.

 چگونه تستسترون باعث به وجود آمدن آکنه می‌شود؟


چگونه تستسترون باعث به وجود آمدن آکنه می‌شود

 تصور بر این است که آکنه اختلالی است که فقط در نوجوانان به وجود می‌آید با این حال تعداد بسیار زیادی از بزرگسالان نیز در طول زندگی خود با این مشکل دست و پنجه نرم می‌‌کنند. اختلالات هورمونی از قبیل نوسانات سطح هورمون تستسترون می‌تواند باعث به وجود آمدن جوش صورت شود. در واقع تحقیقات نشان داده افرادی که دچار افزایش سطح هورمون تستسترون هستند بیشتر از دیگران جوش می‌زنند. اکنون این سوال مطرح می‌شود که چگونه تستسترون باعث جوش پوستی خواهد شد. این مسئله به شما کمک می‌‌کند با نحوه به وجود آمدن جوش آشنا شوید.

 غدد چربی زیر پوست وظیفه تولید چربی را بر عهده دارند تا از خشکی پوست جلوگیری گردد. صورت حاوی تعداد بسیار زیادی از این غدد است که در اطراف فولیکول‌های مو متمرکز شده اند. در برخی موارد این فولیکول‌ها توسط چربی تولید شده، سلول‌های مرده پوستی و سایر ذرات مسدود می‌شوند.

 هنگامی‌ که این نقاط مسدود دچار التهاب می‌شوند به صورت جوش پوستی خود را نشان خواهند داد. تغییر در سطح تولید چربی بدن یکی از فاکتورهایی است که در بروز آکنه نقش دارد. هورمون تستسترون بدن را تحریک می‌‌کند و به تولید چربی بیشتری بپردازد به عبارتی افزایش سطح تستسترون منجر به افزایش تولید چربی و در نتیجه التهاب بیشتر غدد چربی خواهد شد و شما دچار جوش پوستی می‌‌شوید. تعداد زیادی از افراد در دوران بلوغ که هورمون تستسترون شروع به افزایش سطح می‌کند دچار آکنه خواهند شد با این حال جوش هورمونی ممکن است در دوران بزرگسالی نیز به وجود بیاید. در بخش زیر به انواع مختلف آکنه که ممکن است روی سطح پوست به وجود بیاید اشاره می‌کنیم:

 • جوش‌های سر سفید که گاهی اوقات به رنگ سفید یا رنگ پوست دیده می‌شوند.
 • جوش‌های سر سیاه که درون منافذ پوست به وجود می‌‌آیند و رنگ تیره ای دارند.
 • جوش چرکی به توده‌های برجسته پر از چرک گفته می‌شود که نسبت به لمس حساس هستند.
 • کیست و گره نیز توده‌هایی هستند که درون بافت عمیق پوست به وجود می‌‌آیند و نسبت به لمس حساس می‌باشند.
 • کورک به توده‌های قرمز یا صورتی زیر سطح پوست گفته می‌‌شود که نسبت به لمس حساس هستند.
  بهترین راه درمان سلولیت ران، باسن و شکم بدون نیاز به جراحی

 آیا تستسترون می‌تواند باعث به وجود آمدن جوش در زنان شود؟


 اگرچه در بدن زنان به اندازه مردان هورمون تستسترون تولید نمی‌شود این هورمون در به وجود آمدن جوش نقش مهمی را ایفا می‌‌کند. در یک تحقیق محققان به بررسی سطح هورمون تستسترون ۲۰۷ خانم بین سنین ۱۸ و ۴۵ سال پرداختند که دچار جوش پوستی بوده اند. آنها به این نتیجه رسیدند که در ۷۲ درصد از زنانی که دچار جوش پوستی هستند سطح هورمون‌های آندروژن از قبیل تستسترون بالا است.

 چه عواملی باعث اختلال در سطح هورمون تستسترون می‌شوند؟


 هورمون تستسترون به طور طبیعی در طول زندگی دستخوش تغییر خواهد شد به عنوان مثال در دوران بلوغ سطح این هورمون در دختران و پسران افزایش پیدا می‌‌کند و پس از سن ۳۰ سالگی سطح تولید آن کاهش می‌یابد. پزشکان عقیده دارند که سطح هورمون تستسترون در دوران تخمک گذاری افزایش می‌یابد.

 تحقیقات نشان داده که تغییرات ایجاد شده در سطح هورمون تستسترون در دوران پریود نسبت به سایر روزهای زندگی کمتر است. جوش زدن در دوران پریود به تغییرات ایجاد شده در سطح هورمون‌های پروژسترون و استروژن ارتباط دارد. ابتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک می‌تواند در زنان باعث افزایش سطح هورمون تستسترون شود. در برخی موارد نادر تومورهای بیضه هورمون تستسترون در مردان را افزایش می‌دهند. مصرف داروهای کورتیکواستروئید یا استروئیدهای آنابولیک نیز در افزایش تستسترون نقش دارند.

 سایرعلل به وجود آمدن آکنه چیست؟


 تغییرات ایجاد شده در سطح هورمون تستسترون تنها عامل به وجود آمدن جوش صورت نیست و سایر عواملی که در بروز این اختلال نقش دارند به شرح زیر می‌باشند:

 • در صورتی که یکی یا هر دو والدین دچار جوش پوستی باشند احتمال بروز این مشکل در فرزندان آنها نیز افزایش می‌یابد.
 • یک زنجیره از باکتری خاصی که روی سطح پوست زندگی می‌کند در به وجود آمدن آکنه نقش دارد.
 • نوع مواد آرایشی مورد استفاده می‌تواند باعث بسته شدن منافذ پوست و التهاب آن شوند.
 • مصرف برخی از داروها از قبیل کورتیکواستروئیدها، استروئیدهای خوراکی، برومید و سایر موارد می‌توانند منجر به بروز آکنه پوستی شوند.
 • گاهی اوقات آکنه پوستی به علت مصرف مواد خوراکی سرشار از کربوهیدرات‌های پالایش شده از قبیل نان سفید و غلات شیرین شده به وجود می‌آید. با این حال همچنان به تحقیقات بیشتری در ارتباط با جوش ناشی از مواد غذایی مصرفی نیاز است.

 چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟


چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد

 در صورت بروز آکنه شدید باید به متخصص پوست و مو مراجعه کرد. معمولاً در صورت بروز اختلالات زیر مراجعه به متخصص پوست ضروری است:

 • به وجود آمدن تعداد زیادی جوش
 • ضایعات شدید پوستی
 • ریسک ایجاد بافت اسکار
 • تغییر رنگ پوست ناشی از آکنه

 در صورتی که آکنه بر فعالیت‌های روزمره شما تاثیر گذاشته است باید به پزشک مراجعه کنید.

 بهترین روش برای درمان جوش هورمونی چیست؟


 در مواردی که جوش صورت به علت اختلالات هورمونی به وجود آمده است مصرف داروهایی که بر سطح هورمونها تاثیر می‌‌گذارند بهترین روش درمانی محسوب می‌‌شوند. در بخش زیر به برخی از این روش‌های درمانی اشاره می‌‌کنیم در بخش زیر به برخی از این روش‌های درمانی اشاره می‌‌کنیم

 درمان آکنه با روش‌های ساده

 روش‌های ساده ای که بدون نیاز به تجویز پزشک برای درمان آکنه خفیف مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از پاک ‌کننده‌های آنتی باکتریال مخصوص پوست. با این حال برخی شواهد نشان می‌‌دهد که آکنه به علت شرایط نامناسب بهداشت به وجود نمی‌‌آید. بنزوئیل پراکسید یک داروی موضعی است که برای بهبود آکنه توصیه می‌شود. محصولات دیگری نیز برای بهبود جوش صورت وجود دارند اما تاثیر گذاری چندانی ندارد. در هنگام استفاده از داروهای مخصوص درمان آکنه باید از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب و حمام آفتاب خودداری کرد زیرا در این دوران پوست حساسیت بسیار زیادی به نور فرابنفش خورشید دارد.

  تغییر فرم لب: فرم دهی به لب بالا و پایین با ژل، چربی، نخ و جراحی

 درمان آکنه متوسط تا شدید 

درمان آکنه متوسط تا شدید

 در مواردی که آکنه شدید است و منجر به بافت اسکار شده است مراجعه به پزشک ضروری می‌باشد. می‌توان به کمک داروهای آنتی بیوتیک خوراکی از قبیل تتراسایکلین، ماینوسایکلین، اریترومایسین و داکسی سایکلین به درمان آکنه متوسط پرداخت. برای کسب نتایج مطلوب باید داروهای آنتی بیوتیک را به مدت سه ماه مصرف کرد تا جوش از بین برود. داروهای آنتی بیوتیک موضعی همانند داروهای آنتی بیوتیک خوراکی توسط پزشک تجویز می‌شوند. در مواردی که داروهای آنتی بیوتیک خوراکی به بهبود جوش متوسط صورت زنان کمک نمی‌کند می‌‌توان از داروهای هورمونی ضد آندروژن یا قرص ضد بارداری استفاده کرد.

مصرف ایزوترتینوین 

مصرف ایزوترتینوین برای درمان آکنه شدید باید به مصرف برخی داروها از قبیل داروی ایزوترتینوئین پرداخت. باید این دارو به مدت ۱۶ تا ۲۰ هفته مصرف شود تا نتایج مطلوبی به وجود بیاید با این حال با توجه به عوارض جانبی حاصل از این دارو باید تحت نظر پزشک به مصرف آن پرداخت. زنانی که قصد بارداری دارند یا باردار هستند نباید به مصرف این دارو بپردازند زیرا باعث به خطر افتادن سلامت جنین می‌شود. پزشک قبل از تجویز این دارو درخواست انجام تست بارداری را می‌دهد و قبل از مصرف این دارو و در هنگام مصرف آن باید از داروهای ضد بارداری مناسب استفاده کرد.

 زنانی که در سن بارداری قرار دارند و از لحاظ جنسی فعال هستند باید قبل از درمان، در حین مصرف و پس از درمان با ایزوترتینوئین از دو روش پیشگیری از بارداری استفاده کنند. افراد مبتلا به آکنه شدید که به مصرف این دارو نیاز دارند باید به متخصص پوست مراجعه کنند و تحت درمان قرار بگیرند.

 جوش کیستی و تریامیسلونون

 جوش کیستی شدیدترین نوع آکنه است که می‌توان با تزریق کورتیکواستروئیدی که تریامیسلونون نام دارد به درمان آن پرداخت. این دارو به درون ضایعات پوستی تزریق می‌شود تا به کاهش بافت اسکار ناشی از التهاب بپردازند.

 سایر روش‌های درمان 

 متخصص پوست از یک یا چند مورد از روش‌های زیر برای درمان آکنه شدید استفاده می‌‌کند:

 • لیزر درمانی
 • پیلینگ شیمیایی
 • تخلیه کیست

 تزریق دارو باعث کاهش اندازه کیست خواهد شد.

 

 چه روش هایی برای کاهش ریسک بروز آکنه وجود دارد؟


چه-روش-هایی-برای-کاهش-ریسک-بروز-آکنه-وجود-دارد؟

 در مواردی که آکنه به علت اختلالات هورمونی به وجود آمده است نمی‌‌توان بدون ثابت کردن سطح این هورمون‌ها به درمان آن پرداخت. با این حال پیروی از یک سبک زندگی سالم می‌تواند به کاهش بروز آکنه ناشی از سایر فاکتورها کمک کند. برخی از روش‌هایی که برای پیشگیری از بروز آکنه وجود دارند به شرح زیر می‌باشند:

 • روزی دو بار به کمک یک پاک کننده ملایم صورت خود را بشویید.
 • برای شست و شوی صورت خود از آب گرم استفاده کنید اما از ساییدن محکم صورت تان خودداری نمایید.
 • هنگام اصلاح کردن صورت باید دستگاه را به سمت پایین بکشید تا از رشد موها به سمت داخل پوست جلوگیری شود.
 • از دستکاری کردن یا کندن جوش و کورک خودداری کنید زیرا این کار باعث می‌شود احتمال ورود باکتری‌ها به درون منافذ پوست و بدتر شدن آکنه افزایش پیدا کند.
 • در صورتی که سیگار می‌کشید هرچه سریع تر به فکر ترک آن باشید زیرا تحقیقات نشان داده سیگار کشیدن احتمال بروز آکنه را افزایش می‌‌دهد.
 • در صورتی که از لوازم آرایش استفاده می‌کنید باید از محصولاتی که بر پایه آب قرار دارند استفاده نمایید تا از بسته شدن منافذ پوست پیشگیری گردد.
 • حداقل ۷ تا ۹ ساعت در طول شبانه روز بخوابید.
 • به طور منظم ورزش کنید.
 • میزان مصرف کربوهیدرات‌های پالایش شده از قبیل نان سفید، برنج سفید و مواردی از این قبیل را به حداقل برسانید.

کاشت ریش و سبیل طبیعی

ممکن است ریش نیز به‌اندازه موی سر برای مردان مهم باشد، چرا که می‌تواند بر اعتماد به‌ نفس و ظاهر آن‌ها تأثیرگذار باشد. با این‌

مطالعه »
مشاوره رایگان
×مشاوره در واتساپ