آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

روشهای زاویه دار کردن فک و صورت(زاویه سازی فک و صورت)

اگرچه فک مستطیلی و برجسته ممکن است برای مردان جذاب و مطلوب باشد، اما می‌تواند برای زنان موجب ناهماهنگی صورت و ایجاد ظاهری بیش از حد مردانه شود. زاویه‌‌سازی فک و صورت از طریق کوچک کردن فک یا چانه می‌تواند علاوه‌بر ظاهر زیبا، اعتماد به نفس افراد را نیز بهبود ببخشد.
در جلسه مشاوره‌، پزشک متخصص با ارزیابی شرایط بیمار و همچنین در نظر گرفتن انتظارات ایشان، بهترین گزینه درمانی را پیشنهاد خواهد کرد.

زاویه‌دار کردن(زاویه‌سازی) فک

مانند سایر اجزای صورت، فک نیز باید زیبا، متقارن و متناسب با بقیه‌ اجزای صورت باشد. بسیاری از افراد دارای فک‌های نامتناسب و بزرگ می‌باشند. این مشکل می‌تواند بر زیبایی صورت تاثیر منفی بگذارد، به‌ویژه اگر فک پهن و بقیه‌ اجزای صورت ظریف و باریک باشند. برای آن دسته از افراد که از این مشکلات رنج می‌برند، پزشک متخصص روش‌هایی همچون کوچک کردن و زاویه‌دار کردن فک یا چانه را پیشنهاد می‌کند.

انواع روش‌های جراحی زاویه‌دار کردن فک

کوچک کردن فک

 

کوچک کردن فک یک روش جراحی است که به منظور برداشتن بافت اضافه و زاویه دار کردن فک جهت ایجاد خطوط زیبا در صورت طراحی شده است. این روش می‌تواند موجب اصلاح فک‌های بزرگ، نامتقارن، بدشکل یا نامتناسب شده و هارمونی صورت را بهبود بخشد.  این روش می‌تواند به تنهایی یا همراه با سایر روش‌های ترمیم صورت انجام گیرد.
در طول جلسه‌ی مشاوره، جراح به بحث و بررسی در مورد اهداف شما، میزان اصلاح مورد نیاز و ظاهر کلی مورد نظرتان پس از عمل می‌پردازد.

فرایند جراحی کوچک کردن فک

پیش از شروع جراحی، بیمار توسط متخصص بیهوشی تحت بیهوشی قرار می‌گیرد. برش‌هایی در داخل دهان در امتداد قسمت پایینی گونه‌ها ایجاد می‌شود، بطوری که هیچ اسکار قابل مشاهده‌ای بوجود نیاید. جراحان از طریق این برش‌ها به تراش دادن استخوان فک می‌پردازند تا به اندازه و شکل مطلوب دست یابند. سپس برش‌ها با استفاده از بخیه‌های قابل جذب بسته می‌شوند. بعد از اتمام عمل، بیمار برای مدت حدود یک ساعت استراحت خواهد داشت.

نتایج

در نتیجه‌ انجام عمل کوچک کردن فک و زاویه دار کردن فک، شما می‌توانید خط فک ظریف، متقارن و جذابی داشته باشید. این روش می‌تواند موجب اصلاح ظاهر یک صورت تخت و یا مستطیلی شود که اغلب در اثر وجود یک فک بزرگ و نامتناسب به این حالت در آمده است. با کوچک کردن و زاویه‌ دار کردن فک در زنان، ظاهر ظریف و مناسب‌تری برای ایشان ایجاد خواهد شد. بیماران ما بطور کلی از شکل جدید صورت خود رضایت دارند. همچنین نتایج جراحی کوچک کردن فک دائمی می‌باشد.

 

 

کوچک کردن چانه

جراحی کوچک کردن چانه روشی نسبتاً ساده بوده که یک جراح مجرب می‌تواند جهت تغییر ظاهر شما، ایجاد نیمرخ موزون‌تر و کمک به داشتن احساس بهتر از چهره‌تان آن را انجام دهد. در ادامه مطلب اطلاعاتی در خصوص معیارهای کاندیدای ایده‌آل برای جراحی کوچک کردن چانه، مزایای این روش و نحوه انجام جراحی آورده شده است.

فرایند جراحی کوچک کردن چانه

به منظور آماده‌سازی برای جراحی، بیمار باید از مصرف آسپرین و هر نوع داروی حاوی آسپیرین پرهیز کند. علاوه بر این، مصرف داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی باید از حداقل یک هفته پیش از جراحی قطع شوند. این داروها موجب رقیق شدن خون شده و می‌توانند از لخته شدن طبیعی خون جلوگیری کنند. در نتیجه خطر خونریزی و کبودی افزایش پیدا می‌کند.
مانند جراحی برجسته کردن چانه، در این روش نیز جراح برشی در داخل دهان (نزدیک لب پایین) یا زیر چانه ایجاد می‌کند. جراح با استفاده از ابزار مخصوص استخوان را از نوک چانه جدا کرده و سپس به تغییر شکل و برداشتن استخوان اضافه می‌پردازد تا به ظاهری متناسب دست پیدا کند. سپس موقعیت نوک چانه با توجه به قسمت‌های باقیمانده‌ی چانه تغییر داده می‌شود و با استفاده از سیم و پلیت در جای خود نگه داشته می‌شود. در نهایت برش‌ها بخیه زده می‌شوند.

خطرات جراحی کوچک کردن چانه

تمام عمل‌های جراحی با خطرات بالقوه‌ای همراه می‌باشند. برخی از خطرات و عوارض جراحی کوچک کردن چانه عبارتند از:

  •  ممکن است در طول بهبودی استخوان چانه، برای مدت چند هفته تا چند ماه بیمار در محل جراحی تورم را تجربه کند.
  •  خطر عفونت نیز در جراحی چانه وجود دارد.

جراحی کوچک کردن چانه و زاویه دار کردن چانه در صورتی که توسط دستانی ماهر و خبره انجام شود می‌تواند بطور قابل توجهی موجب بهبود ظاهر چانه و افزایش اعتماد به نفس گردد. این جراحی با فراهم کردن تناسب بهتر، سبب ایجاد توزان بین بینی و چانه می‌گردد. اگر این روش همراه با لیفت صورت یا جراحی زیبایی بینی انجام گردد، می‌تواند در نهایت ظاهری زیبا  برای بیمار حاصل کند.

 

زاویه‌دار کردن فک بدون جراحی


در گذشته برای اصلاح فک برجسته و مردانه از روش‌های جراحی تهاجمی استفاده می‌کردند. اما امروزه روش‌های غیر جراحی  بسیار موثرتری برای زاویه‌ دار کردن صورت بیماران وجود دارد که با استفاده از بوتاکس و تزریق چربی یا فیلر انجام می‌گیرد.

تزریق بوتاکس

برای آماده‌سازی جهت زاویه‌دار کردن فک، پزشک در ابتدا آناتومی صورت شما را بررسی کرده و ارتباط آن با برجستگی، شکل و اندازه‌ی فک را مشخص می‌کند.
جهت انجام درمان، پزشک از بوتاکس برای کاهش اندازه‌ی عضلات بزرگ فک استفاده می‌کند. با تزریق این دارو به عضلات در چندین ناحیه، ساختار بزرگ چانه بطور موقت کوچک می‌شود و خط فکی زنانه‌تر و ظریف‌تر حاصل می‌گردد. این روش سریع و بدون درد بوده و نیازی به بیهوشی یا ریکاوری ندارد.

تزریق فیلر

تزریق فیلر در قسمت پایینی صورت و گردن منجر به ایجاد خط فک خوش‌تراش‌تر و صورتی جذاب‌تر می‌گردد.
این تزریق تنها چند دقیقه طول می‌کشد. تزریق‌ها باید بطور دقیق در نواحی مورد نظر انجام شوند تا بدین‌ترتیب بهترین نتایج حاصل شود. پس از اتمام تزریق بیمار می‌تواند بلافاصله فعالیت‌های خود را از سر بگیرد.
نتایج تغییر شکل فک ممکن است بلافاصله ظاهر شوند و در طول روزهای پس از درمان نیز بهبود پیدا کند. احتمال دارد بیمار اندکی درد، تورم و کبودی را در ناحیه تزریق تجربه کند که معمولاً بعد از یک یا دو روز از بین می‌روند.

تزریق چربی

تزریق چربی می‌تواند تغییر موثری در خط فک ایجاد کند و موجب متناسب شدن فک با سایر اجزای صورت گردد. نتایج این روش زیبایی طبیعی را به صورت شما باز می‌گرداند.
چربی و سلول‌های بنیادی مشتق شده از بافت چربی از بخشی از بدن برداشته می‌شوند (معمولاً از طریق برش کوچکی در قسمت ناف) و در نواحی از صورت که با گذشت زمان چربی خود را از دست داده‌اند تزریق می‌شوند.
تزریق چربی و سلول‌های بنیادی به صورت سرپایی تحت آرام‌بخش داخل وریدی و بدون بیهوشی عمومی انجام می‌گیرد. ممکن است نواحی تحت درمان به مدت چند هفته پس از عمل متورم باشند. نتایج نهایی نیز با گذشت چند هفته قابل مشاهده خواهند بود. تزریق چربی همچنین برای پروتز چانه به منظور بزرگ و برجسته کردن چانه نیز کاربرد دارد.

زاویه‌دار کردن(زاویه‌سازی) صورت


زاویه دار کردن صورت

زاویه دار کردن فک و صورت روشی است که موجب جوانسازی پوست، اصلاح زاویه بینی، رفع چین و چروک پوستی و فرم دهی به چانه شده و بطور کلی این موارد موجب اصلاح فرم صورت و زیباتر شدن چهره فرد میشوند. در طول این عمل، برخی از قسمت‌های صورت اعم از زاویه و خط فک، گونه‌ها و چانه که نقش بسزایی در زیبایی چهره هر شخص دارند اصلاح شده و برجسته‌تر میشوند تا با سایر اجزای صورت تناسب بیشتری داشته باشند.

زاویه‌سازی صورت عملی است که علاوه بر جنبه زیبایی، جنبه درمانی نیز داشته و از این حیث اشخاصی که در تصادفات یا بطور مادرزادی دچار نقص و عیوبی در صورت خود هستند میتوانند از مزایای آن بهره‌مند شده و زیبایی چهره خود را بازیابی کنند.

کدام دسته از افراد کاندیدای مناسبی برای زاویه‌سازی صورت هستند؟


کاندید مناسب زاویه سازی صورت

بطور کلی افرادی که ویژگی‌های زیر را دارند کاندیدای مناسبی برای زاویه‌سازی صورت هستند:

  • فک پهن
  • فک مربعی شکل
  • توده زیر چانه یا چانه گرد و دایره‌ای شکل
  • افرادی که خط فک آنها زاویه ندارد.
  • زنانی که خط فک مردانه دارند.

انواع روشهای زاویه دار کردن صورت


زاویه‌سازی صورت با تزریق ژل

زاویه سازی صورت با تزریق ژل

تزریق ژل برای زاویه‌سازی صورت، یکی از روش‌های غیر جراحی است که حتما باید با دقت و ظرافت کافی انجام شود. بسته به نوع ژلی که در این تزریق استفاده میشود، نتایج حاصل از آن معمولا بین ۶ الی ۳۶ ماه ماندگاری دارند. بهترین نوع ژل که در این تزریق استفاده میشود ژل هیالورونیک اسید است که سازگاری بالایی با بدن دارد.

زاویه‌سازی صورت با تزریق بوتاکس

زاویه سازی صورت با تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس برای افرادی که فک مربعی شکل دارند و میخواهند قسمت تحتانی صورتشان کشیده‌تر و V شکل دیده شود، مناسب‌تر است. طی این روش از زاویه‌سازی صورت، بوتاکس به نقاطی در فک و چانه فرد تزریق میشود که آنرا کوچکتر نشان دهد. تزریق بوتاکس روشی کاملا غیر جراحی بوده و بیمار در حین تزریق دردی حس نمیکند.

زاویه‌سازی صورت با تزریق چربی

زاویه سازی صورت با تزریق چربی

تزریق چربی یکی از بهترین روش‌ها برای زاویه‌سازی صورت محسوب میشود. در طی این روش، چربی اضافی از سایر نواحی بدن برداشته شده و پس از تصفیه شدن به نواحی معینی در صورت تزریق میشود. لیپوساکشنی که برای برداشت چربی از آن استفاده میشود هیچگونه عوارضی نداشته و با تزریق چربی طبیعی خود بدن به صورت نیز هیچکونه مشکلی ایجاد نمیشود. نتایج حاصل از تزریق چربی معمولا چند سال ماندگاری خواهند داشت.

زاویه‌سازی صورت با نخ

زاویه‌سازی صورت با نخ

این روش نیز یکی از محبوب‌ترین روش‌هایی است که موجب زاویه‌سازی صورت و لیفت پوست می‌شود. نتایج حاصل از این روش نیز آنی بوده و بلافاصله قابل رویت می‌باشند. در طول این روش، پزشک ابتدا محل ورود و خروج نخ‌ها را مشخص میکند. سپس، با استفاده از سوزن‌های نازک و مخصوص، نخ‌ها را از قسمت مد نظر وارد پوست کرده و از سمت دیگر آنرا خارج کرده و نخ را در زیر پوست پنهان میکند. این روش هیچگونه عوارض جانبی نداشته و موجب ایجاد جای زخم و اسکار بروی صورت فرد نمیشود.

جراحی

جراحی

در این روش نیز پزشک سایز و اندازه استخوان فک را با برداشتن بخشی از آن کاهش میدهد و اگر این ناحیه دارای ماهیچه‌های بزرگ باشد آنها را نیز برمی‌دارد و سپس ناحیه را بخیه میزند.

سوالات متداول

 

چه چیزی باعث بزرگی عضله فک می‌شود؟

بزرگ شدن عضلات فک در اثر دندان قروچه یا کشیدن مکرر دندان‌ها روی هم اتفاق می‌افتد، اما برای برخی از افراد می‌تواند یک مسئله ژنتیکی باشد. برخی از افراد به طور ژنتیکی مستعد داشتن فک بزرگ هستند.

آیا پوست با شکل جدید فک تطابق پیدا می‌کند؟

در بیماران جوان‌تر و دارای الاستیسیته پوستی خوب، پوست با خط فک جدید به خوبی تطابق پیدا می‌کند. در بیماران مسن‌تر، تطابق دوباره پوست با شکل فک جدید ممکن است کمی مشکل باشد و احتمالا اندکی افتادگی پوست اتفاق می‌افتد. روش‌های متعددی از جمله تهاجمی و غیر تهاجمی وجود دارند، که جراح شما می‌تواند برای رفع هر گونه شلی و افتادگی پوست پس از جراحی توصیه کند.

آیا لیفت صورت می‌تواند همزمان با جراحی کوچک کردن فک انجام شود؟

جراحی کوچک کردن فک ممکن است موجب تورم گسترده‌ای شود که می‌تواند تا چند ماه طول بکشد تا برطرف شود. به همین علت توصیه نمی‌شود که همزمان با کوچک و زاویه دار کردن فک عمل جراحی لیفت صورت انجام شود، زیرا نتایج نامطلوب خواهد بود. با در نظر گرفتن ۴ ماه وقفه بین عمل‌های مختلف نتیجه نهایی بهتر تضمین خواهد شد.

آیا فک پس از این که زاویه دار و اصلاح شد، ممکن است دوباره رشد کند؟

نه، استخوان نمی‌تواند دوباره رشد کند. با این وجود، عضله مضغ که در امتداد فک قرار دارد، می‌تواند با کشیدن دندان‌ها روی هم و دندان قروچه مکرر، ضخیم‌تر شود.

برای بخیه‌هایی که بعد از جراحی در دهان ایجاد می‌شود، چه اتفاقی می‌افتد؟

بخیه‌ها پس از ۵ تا ۷ روز جذب می‌شوند. بخیه‌ها نیاز به کشیدن ندارند.

آیا پس از زاویه دار کردن فک، امکان قرار دادن ایمپلنت دندانی وجود دارد؟

استخوانی که برداشته می‌شود از لبه پایین فک، دور از دندان‌ها گرفته می‌شود. جراحی هیچ تأثیری بر هیچ یک از کارهای دندانپزشکی که شما باید انجام دهید، نخواهد داشت.

آیا کوچک کردن فک برای زنانه کردن ظاهر صورت مناسب است؟

اگر می‌خواهید یک ظاهر ظریف‌تر و زنانه‌تر به صورت ببخشید، تغییر شکل فک به زنانه شدن صورت کمک می‌کند.

آیا زاویه دار کردن فک درد دارد؟

این درمان فقط شامل احساس گزش در حین تزریق به ناحیه تحت درمان می‌باشد. این درد قابل تحمل است و نیاز به هیچ گونه بیهوشی ندارد.

آیا کاندیدای مناسبی برای کوچک کردن فک با بوتاکس یا دیسپورت هستم؟

اکثر افراد کاندیدای مناسبی برای این روش هستند، با این حال پزشک ابتدا شرایط شما را بررسی می‌کند تا مشخص شود آیا متقاضی مناسبی برای زاویه دار کردن فک هستید یا خیر.

آیا کوچک کردن فک با بوتاکس درد دارد؟

خیر. در صورت کوچک کردن فک با بوتاکس دردی را تجربه نخواهید کرد.

مشاوره رایگان