آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

روش لیفت پلک با عمل بلفاروپلاستی:ترمیم افتادگی پلک و چشمان زیباتر

بلفاروپلاستی، یا همان لیفت پلک، یک روش جراحی است که برای حذف پوست اضافی و چربی از منطقه پلک‌ها استفاده می‌شود. در این روش، پوست و چربی اضافی از منطقه پلک با ایجاد برشی در پوست حذف می‌شود. سپس با استفاده از یک سوزن نازک، لبه‌های پوست به هم متصل شده و یک چین پلکی شکل می‌گیرد. با این حال، باید توجه داشت که پلک‌ها در طول عمل جراحی تغییری نمی‌کنند و اصطلاح “لیفت پلک” نادرست است.

در جراحی بلفاروپلاستی پلک بالا، برشی در پوست ایجاد می‌شود و پوست و چربی اضافی از بین می‌روند. در جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین، می‌توان برش‌های پوستی را مستقیماً زیر خط پلک ایجاد کرد یا برشی در داخل پلک انجام داد، که به این روش transconjunctival معروف است. روش ترانسکانجاکتیوال امکان دسترسی به پلک بدون برش‌های قابل رویت را فراهم می‌کند و برای بیمارانی که نیاز به حذف یا افزودن چربی دارند، مناسب است. همچنین، می‌توان این روش را با لایه‌گذاری مجدد پوست پلک همراه کرده تا خطوط و چین و چروک‌ها به میزانی کاهش یابند.

جراحی پلک چیست؟


جراحی پلک یا بلفاروپلاستی یک روش جراحی برای بهبود ظاهر پلک هاست. جراحی را می توان بر روی پلک بالا، پلک پایین یا هر دو انجام داد. اگر می خواهید ظاهرتان زیباتر شود و یا مشکلاتی در رابطه با عملکرد پلک ها وجود داشته باشد، جراحی پلک ها می تواند ناحیه اطراف چشم های شما را جوانتر کند.

 

 

جراحی پلک چه چیزی را میتواند درمان کند


 • پوست های شل و آویزانی که باعث ایجاد چین و چروک پوستی می شود یا حاشیه طبیعی پلک بالا را خراب میکند
 • چربی های تجمع یافته ای که حالت پف را در زیر پلک ها ایجاد میکند
 • پف های زیر چشمی
 • افتادگی های پلک های پایین که باعث ظاهر شدن قسمت سفید زیر عنبیه می شود
 • پوست اضافه و چین و چروک های ریز که در زیر پلک پائینی ایجاد شده است

کاندیدای جراحی پلککاندیدا های جراحی پلک


معیارهای مناسب برای انتخاب کاندیداهای مناسب برای جراحی پلک‌ها عبارتند از:

۱. افراد سالم و بدون هیچ بیماری که قابلیت بهبود داشته باشند.
۲. افرادی که از سیگار کناره گرفته‌اند یا سیگار نمی‌کشند.
۳. افرادی که دارای دیدگاه مثبت و اهداف واقع‌بینانه هستند.
۴. افرادی که بیماری‌های چشمی مهم و جدی ندارند.

باید در نظر داشت که پلک‌ها بخشی از صورت هستند و افتادگی پلک بالا ممکن است برای احساس آرامش در عضلات پیشانی و ابروها باشد. گاهی اوقات کشش عضله پلک فوقانی ممکن است باعث افتادگی پلک شود که این حالت به پتوزیس پلک معروف است و نیاز به جراحی متفاوتی دارد. جراح پلاستیک به طور کامل آناتومی صورت را ارزیابی خواهد کرد و بهترین راه حل ممکن را برای رفع مشکل فعلی شما پیشنهاد خواهد کرد.

 

 

آماده شدن برای جراحی پلک ها


در آماده سازی عمل جراحی پلک، از شما خواسته می شود:

 • ارزیابی پزشکی شده و آزمایشاتی را انجام دهید
 • داروهای خاصی را مصرف کنید یا داروهای فعلی تان را تنظیم کنید
 • سیگار نکشید
 • از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهابی و مکمل های گیاهی اجتناب کنید زیرا ممکن است باعث افزایش خونریزی و کبود شدن شود. جراحی پلک باید در یک مرکز جراحی که دارای تجهیزات معتبری است یا یک مرکز جراحی مجاز و یا یک بیمارستان انجام شود. اطمینان حاصل کنید که یک دوست یا یکی از اعضای خانواده شما را به جراحی برده و از آنجا برگرداند و اولین شب بعد از جراحی پیش شما بماند.

مراحل عمل جراحی پلک


کاندیدای جراحی پلکعمل جراحی پلک شامل مراحل زیر است:

بیهوشی

برای راحتی شما در طول عمل جراحی داروهایی تجویز می شود که شامل آرامبخش داخل وریدی یا بیهوشی عمومی است. پزشک تان بهترین گزینه را برای شما انتخاب خواهد کرد.

برش

خطوط برش لازم برای عمل جراحی پلک رسم میشوند تا زخم های ایجاد شده در ساختار طبیعی پلک به خوبی پنهان شوند. پلک فوقانی را می توان با ایجاد برش های در خطوط طبیعی پلک تصحیح کرد. با این روش امکان حذف چربی های اضافه، تغییر موقعیت چربی ها، سفت کردن ماهیچه ها و حذف پوست اضافه امکان پذیر میشود. مشکلات پلک پایین را میتوان با برش دقیقا زیر خط پلک پایین، تصحیح کرد. از طریق این برش، پوست اضافی در پلک پایین برداشته می شود و میتوان مجددا چربی را جایگزین یا حذف کرد. برش transconjunctival، ایجاد شده در داخل پلک پایین، تکنیکی برای اصلاح مشکلات پلک پایین و بازتوزیع یا حذف چربی اضافی است. در این تکنیک هیچ پوستی برداشته نمی‌شود.

بستن برش ها

برش های پلک معمولا با بخیه یا چسب مخصوص بسته می شوند. بخیه ها بعد از یک هفته برداشته میشوند. جراح همچنین ممکن است لیزر و یا لایه برداری شیمیایی را برای کاهش تغییر رنگ زیر پلک ها توصیه کند.

نتایج جراحی پلک


کاندیدای جراحی پلک

نتایج جراحی بلفاروپلاستی (لیفت پلک) به تدریج و در طی زمان آشکار می‌شوند. ابتدا پس از جراحی، تورم و کبودی ممکن است شروع شود، اما به تدریج بهبود یافته و پلک بازسازی شده، صاف و طبیعی به نظر خواهد رسید. نتایج جراحی بلفاروپلاستی برای مدت طولانی باقی خواهد ماند. در طی این فرآیند، درد کمی ممکن است وجود داشته باشد و ممکن است تورم و کبودی رخ دهد. اغلب بیماران در مدت ۱۰ تا ۱۴ روز قادر به حضور در جمع عمومی هستند. با این حال، بهبود نهایی ممکن است تا چند ماه طول بکشد. در حالی که انتظار می‌رود جراحی بلفاروپلاستی مشکلات خاصی را به طور دائمی حل کند، باید به خاطر داشت که سن شما روز به روز در حال تغییر است. محافظت از پوست در برابر آفتاب بهبود نتایج را تسریع خواهد کرد. هرچند منتظر نتایج خوبی باشید، اما هیچ گونه تضمینی وجود ندارد. در بعضی موارد، نتایج بهینه با یک جراحی بلفاروپلاستی به دست نمی‌آیند و ممکن است نیاز به جراحی‌های دیگری باشد. رعایت دقیق دستورالعمل‌های پس از جراحی نیز برای موفقیت جراحی بسیار حائز اهمیت است. مهم است بدانید که برش‌های جراحی پس از عمل باید از تماس با فرسایش، حرکت یا فشار جلوگیری شود. پزشک شما راهنمایی‌های لازم درباره مراقبت از خودتان را ارائه خواهد کرد.

بهبودی پس از جراحی پلک


بعد از انجام جراحی بلفاروپلاستی (لیفت پلک)، ممکن است از پمادهای نرم‌کننده یا کمپرس سرد برای مراقبت استفاده کنید. در برخی موارد، پزشک ممکن است چشم‌های شما را با گاز پوشانده تا به آرامی بهبود یابند. همچنین، دستورالعمل‌هایی برای مراقبت از چشمان خود، استفاده از داروهای کمکی به بهبود و کاهش احتمال عفونت، مراقبت از محل جراحی و سلامت عمومی بدنتان و زمان پیگیری با جراح پلاستیک خود ارائه خواهد شد. در مراحل اولیه، ممکن است با استفاده از داروها، کمپرس سرد و پماد، تورم، کبودی، سوزش، چشمان خشک و ناراحتی را کنترل کنید. همچنین، احساس سوزش در محل برش نیز امکان‌پذیر است. بنابراین، از جراح پلاستیک خود سوالات مربوط به مراقبت پس از عمل را بپرسید تا اطمینان حاصل کنید که به درستی عمل می‌کنید.

همچنین، بعد از جراحی ممکن است سوالاتی مانند کجا بروم؟ چه نوع داروهایی بعد از جراحی تجویز شده یا داده می‌شود؟ آیا بعد از جراحی پانسمان یا بانداژ خواهم داشت؟ چه زمانی آنها را بردارم؟ آیا بخیه‌ها برداشته می‌شوند؟ چه زمانی؟ چه زمانی می‌توانم به فعالیت عادی و ورزش ادامه دهم؟ و چه زمانی برای پیگیری و چکاپ به پزشک مراجعه کنم؟ مطرح شود.

عمل جراحی پلک و حفاظت از نور خورشید


شما باید از نور خورشید دوری کنید و از عینک های آفتابی تیره استفاده کنید تا فرایند بهبودی تان کامل شود.

خطرات و ایمنی جراحی پلک


خطرات و ایمنی جراحی پلکتصمیم گیری در مورد عمل جراحی پلاستیک یک مسئله کاملا شخصی است و شما باید مزایای بالقوه در رسیدن به اهدافتان را با خطرات و عوارض بالقوه جراحی پلک بسنجید. فقط شما می توانید تصمیم گیری کنید. از شما خواسته خواهد شد تا فرم های رضایت نامه را امضا کنید تا اطمینان حاصل کنید که بطور کامل از روش و هر گونه خطرات و عوارض بالقوه این عمل آگاهی دارید.

خطرات احتمالی جراحی پلک عبارتند از:

 • خطرات بیهوشی
 • تورم و کبودی
 • خونریزی از خطوط برش
 • خشکی چشم
 • حساسیت به نور خورشید یا نور های دیگر
 • مشکلات در بستن چشمان
 • اکتروپیون، بیرون زدگی پلک پایین
 • عفونت
 • افتادگی پلک نیز ممکن است اتفاق بیفتد ولی غالبا موقتی است
 • تغییر موقت یا حتی دائمی در بینایی و احتمال نابینائی که بسیار نادر است
 • تغییرات در احساس پوست یا بی حسی مژه ها
 • درد که ممکن است ادامه یابد
 • احتمال نیاز به جراحی مجدد
 • زخم ناخوشایند

این خطرات و همچنین سایر خطرات باید قبل از رضایت شما، به طور کامل مورد بحث قرار گیرد. بهتر است که تمام سوالات خود را به طور مستقیم با جراح پلاستیک تان مطرح کنید.

 

فهرست مطالب

مشاوره رایگان