آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

روش های افزایش ماندگاری بوتاکس

تزریق بوتاکس یک روش ایمن و تحت تأیید FDA درمانی است که با شل کردن عضلات صورت، چین و چروک‌های پوست را کاهش می‌دهد. این روش با کاهش حرکات غیرضروری عضلات صورت، جلوی ایجاد خطوط جدید را می‌گیرد. با تزریق بوتاکس، پوست قادر است جوانی و صافی را که در گذشته داشت، بازیابی کند و به شما پوستی صاف و بی‌نقص را ارائه دهد. بوتاکس نتایج قابل توجهی با ماندگاری قابل قبول ارائه می‌دهد. انقباضات صورت که باعث ایجاد چین و چروک‌ها و خطوط ریز می‌شوند، با تکرار درمان، به طور قابل توجهی کاهش می‌یابند و در نتیجه پوست بهبود یافته و وضعیت بهتری می‌گیرد.

چین و چروک‌های روی پوست نشان دهنده‌ی آن است که صاحب این صورت زندگی‌ای طولانی مملو از خنده و لبخند را پشت سر گذاشته است. اما پیر به نظر رسیدن موجب می‌شود، احساس پیری کنیم؛ به همین دلیل است که بسیاری برای تزریق بوتاکس به کلینیک‌های زیبایی مراجعه می‌کنند.

بوتاکس چگونه چین و چروکهای پوست را کاهش میدهد؟


بوتاکس نام تجاری سم بوتولینوم، نوعی نوروتوکسین قوی است. عضلات زمانی حرکت می‌کنند که عصب‌های عضلانی پیامی را به مغز ارسال کنند. مغز واکنشی را در پاسخ به این پیام ارسال می‌کند و به عصب‌ها می‌گوید که عضلات چه واکنشی را باید نشان بدهند. حرکات مکرر منجر به تشکیل چین و چروک روی پوست پوشش دهنده‌ی عضلات می‌شود.

بوتاکس از انتقال پیام‌ عصب‌های عضلانی به مغز جلوگیری می‌کند. در نتیجه مغز نمی‌تواند واکنش نشان بدهد و عضله تزریق شده نمی‌تواند حرکت کند. بنابراین پوست روی عضلات نیز چروک نمی‌خورد و مانند دوران جوانی، صاف و بدون چروک باقی می‌ماند.

بوتاکس معمولاً در چه ناحیههایی تزریق میشود؟


بوتاکس معمولاً در چه ناحیه هایی تزریق میشود

بوتاکس معمولاً روی پیشانی، چانه، گردن، دور چشم و گوشه‌ی لب تزریق می‌شود؛ این ناحیه‌های صورت بیشتر از نقاط دیگر مستعد چروک شدن هستند. ما دائماً اخم می‌کنیم یا لبخند می‌زنیم و از چشم‌ها برای تاکید بیشتر بر حرکات دهان استفاده می‌کنیم.

البته بوتاکس به جز زیبایی، کاربردهای بسیار دیگری هم دارد و برای درمان عارضه‌هایی مانند میگرن، تعریق شدید، چشمک غیرقابل کنترل و انقباض شدید به کار برده می‌شود. بوتاکس به طور کلی حرکات غیرقابل کنترل عضلات را درمان می‌کند؛ شل شدن عضلات در نتیجه‌ی تزریق بوتاکس علائم را از بین می‌برد و کیفیت زندگی بیمار را بهبود می‌بخشد.

تزریق بوتاکس چگونه انجام میشود؟


بوتاکس معمولاً برای کاهش چین و چروک‌هایی مانند خطوط اخم، خطوط “۱۱” روی پیشانی و خطوط خنده یا خطوط پنجه کلاغی دور چشم‌ها استفاده می‌شود. این ماده به عضلات تزریق می‌شود تا آنها را شل کند و از تشکیل چین و چروک جلوگیری کند.

برای انجام این فرآیند، بسیار مهم است که توسط یک متخصص مجرب انجام شود. استفاده از مقدار صحیح بوتاکس در محل مناسب بسیار حائز اهمیت است تا از وقوع عوارض جلوگیری شود، بنابراین حضور در کلینیک یک متخصص مجرب برای انجام این فرآیند ضروری است. هر فردی دارای ساختار صورتی منحصر به فرد است، بنابراین متخصص باید دانش کافی در زمینه ساختار عضلانی، محل قرارگیری عضلات اصلی و نحوه تزریق در عضلات را داشته باشد. علاوه بر این، حالات چهره هر بیمار نیز متفاوت است. برای دستیابی به نتایج مطلوب، لازم است تأثیرات مختلف را به درستی درک و تفسیر کنیم. به همین دلیل، مراجعه به یک متخصص مجرب، با تجربه و با دانش به‌روز، بهترین گزینه است. بیماران توصیه می‌شود که یک هفته قبل از عمل، از مصرف آسپرین یا داروهای ضد التهاب خودداری کنند.

تزریق بوتاکس درمانی با حداقل تهاجم و بدون نیاز به بی‌حسی انجام می‌شود، اما برخی بیماران برای به حداقل رساندن ناراحتی از کرم بی‌حسی موضعی استفاده می‌کنند. بیماران ممکن است حین تزریق مقدار کمی از ناراحتی را احساس کنند، اما این احساس موقتی است و به سرعت برطرف می‌شود. نتایج تزریق بوتاکس بعد از دو روز تا یک یا دو هفته مشخص می‌شود.

ماندگاری اثر بوتاکس 


ماندگاری اثر بوتاکس

بوتاکس یک درمان موقت است و مدت زمان اثر آن برای همه بیماران یکسان نیست. با این حال، نتیجه نهایی تزریق بوتاکس معمولاً هفت تا چهارده روز بعد از تزریق قابل مشاهده است و اثر آن معمولاً سه تا چهار ماه ادامه دارد، اگرچه در برخی موارد این مدت ممکن است تا شش ماه نیز برسد. با تکرار درمان، عمق چین و چروک‌ها و خطوط ریز به دلیل کاهش فعالیت عضلات کمتر می‌شود.

اولین تزریق بوتاکس ممکن است نتیجه مطلوب را نداشته باشد، زیرا به سختی می‌توان پیش‌بینی کرد که عضله چه واکنشی به بوتاکس نشان می‌دهد و چقدر باید تزریق شود. به بیماران توصیه می‌شود که دو هفته پس از تزریق مراجعه کنند تا متخصص بتواند ارزیابی کند که آیا نیاز به تزریق بوتاکس بیشتری است یا خیر تا به هدف مورد نظر برسند.

عامل‌های تاثیرگذار بر ماندگاری بوتاکس


دلیل متغیر بودن مدت زمان ماندگاری تاثیر بوتاکس، دخیل بودن عامل‌های متعدد است. متغیرهایی مانند سن، وضعیت سلامتی، قدرت و فعالیت عضلات و مقدار داروی تزریق شده طول عمر مزایای بوتاکس را تعیین می‌کند.

متابولیسم بیمار

متابولیسم بدن نقش مهمی در ماندگاری نتایج بوتاکس دارد. بوتاکس در بدن افراد با متابولیسم بالاتر، سریع‌تر از بین می‌رود. متاسفانه سن نیز بر سرعت محو شدن اثر بوتاکس تاثیر می‌گذارد. به همین دلیل برخی بیماران باید زودتر درمان را تکرار کنند.

نقاط تزریق بوتاکس

ماندگاری اثر بوتاکس به محل تزریق آن نیز بستگی دارد. هرچه عضله بزرگتر باشد، مدت زمان باقی بماندن اثر بوتاکس کمتر می‌شود. نتیجه‌ی حاصل از تزریق بوتاکس بر عضلات کوچکتر ماندگارتر است. برای مثال ماندگاری تزریق بوتاکس در پیشانی، سه ماه است، اما دوام تاثیر تزریق بوتاکس برای از بین بردن خطوط پنجه کلاغی بیش از چهار ماه است.

دوز 

نخستین جواب برای این سوال که: “ماندگاری تزریق بوتاکس چقدر است؟”، می‌تواند این باشد که: “بستگی به دوز دارو دارد.” هرچه تعداد واحد بیشتری از بوتاکس در عضله تزریق شود، ماندگاری نتیجه بیشتر می‌شود.

البته صورت تمام بیماران مانند هم نیست. ممکن است یک نفر عضلات چشم قوی و عضلات پیشانی ضعیف داشته باشد، اما دیگری عضلات چشم ضعیف و عضلات پیشانی قوی داشته باشد.

به همین دلیل موفقیت‌آمیزترین تزریق بوتاکس درمانی است که متناسب با وضعیت عضلات بیمار طراحی شود. برآورد وضعیت عضلات بیمار در اولین تزریق کار دشواری است و متخصص فقط می‌تواند برمبنای حرکات عضله و چین و چروک‌های موجود، مقدار دوز مورد نیاز را تعیین کند. اما متخصص در دفعات بعد می‌تواند به درستی تعیین کند که هر ناحیه به چند واحد بوتاکس نیاز دارد.

رقیقسازی

رقیق‌سازی عامل مهم دیگری است. بوتاکس قبل از تزریق با سرم نمکی (سالین) رقیق می‌شود. رقیق‌سازی صحیح منجر به درمانی ایمن و راحت می‌شود که نتایج دلخواه را به دست می‌دهد. اما احتمال دارد که بوتاکس بیش از اندازه رقیق شود، در این صورت تاثیر بوتاکس سریع‌تر از بین می‌رود.

بزرگی و قدرت عضله 

قدرت عضله نیز تعیین کننده‌ی دوام نتایج تزریق بوتاکس است. عضلات ضعیف مانند عضلات قوی با اثر بوتاکس مقابله نمی‌کنند. به همین دلیل بیمارانی که عضلات قوی دارند، معمولاً باید درمان را هر دو ماه یک بار تکرار کنند، این مدت برای بیماران با عضلات بسیار قوی حتی کمتر از دو ماه است.

موضوع دیگر حجم توده‌ی عضلانی است. متابولیسم بوتاکس در عضلات حجیم سریع‌تر از عضلات کوچک‌ انجام می‌شود.

مدت زمان استفاده از بوتاکس 

بیمارانی که به طور مستمر از بوتاکس استفاده کرده‌اند، متوجه می‌شوند که ماندگاری اثر بوتاکس با هر بار تکرار درمان افزایش می‌یابد. مشخص نیست که چرا تکرار درمان منجر به ماندگارتر شدن نتایج می‌شود؛ احتمالاً عضلات به اثر شل کنندگی بوتاکس عادت می‌کنند. درهر حال بیمارانی که برای مدت طولانی از بوتاکس استفاده کرده‌اند، می‌توانند فواصل بین تزریق‌ها را به نه ماه افزایش دهند.

مهارت و تجربه متخصص 

مهارت و تجربه متخصص

تزریق بوتاکس به درستی نیازمند متخصص ماهر و با تجربه است. فقط افرادی که دارای دانش صحیح در مورد مقدار دقیق دارو و روش صحیح استفاده از وسایل تزریق هستند، قادر به انجام این فرآیند به درستی هستند. با تکیه بر تجربه و دانش خود، آن‌ها می‌توانند بیمار را به هدفش، یعنی داشتن پوستی جوان، هدایت کنند. مراجعه به افراد غیرماهر و بی‌تجربه ممکن است عواقب ناخوشایندی را به همراه داشته باشد.

به بیماران توصیه می‌شود که یک جراح پلاستیک با بورد تخصصی و تجربه را انتخاب کنند. جراح باید تجربه فراوانی در زمینه درمان‌های زیبایی صورت داشته باشد.

نگهداری 

بوتاکس باید در محل سرد نگهداری شود و وقتی از محیط سرد بیرون آورده می‌شود، باید ظرف چهار ساعت مصرف شود. اگر بوتاکس بیشتر از چهار ساعت در محیط گرم باقی بماند، ضعیف می‌شود و اثر آن زودتر از حد انتظار از بین می‌رود. بنابراین، بیماران باید اطمینان حاصل کنند که متخصص بوتاکس را به روش صحیح نگهداری می‌کند و بوتاکس “تازه” است.

ورزشکار بودن 

متابولیسم ورزشکاران سریع‌تر از افرادی است که فعالیت بدنی ندارند. بنابراین بدن ورزشکاران آسیب‌دیدگی‌ها را سریع‌تر التیام می‌دهد.

بدن بوتاکس را به عنوان یک ماده مهاجم خارجی می‌بیند، بنابراین به آن حمله می‌کند و سعی می‌کند آن را حل کند. به همین دلیل ورزشکاران باید تزریق بوتاکس را در فواصل زمانی کوتاه‌تری تکرار کنند.

 

جاذبه زمین و آسیب ناشی از نور خورشید

بوتاکس ماده‌ی مطمئنی محسوب می‌شود که بیماران را به نتایج دلخواه می‌رساند؛ بااین حال بوتاکس در بعضی موارد تاثیر مطلوب را ایجاد نمی‌کند.

بوتاکس چین و چروک‌های ناشی از فرسایش و پیر شدن طبیعی پوست را صاف می‌کند و هیچ تاثیری بر چروک‌هایی ندارد که در اثر جاذبه زمین یا نور خورشید ایجاد می‌شوند.

عوارض بعد از تزریق


ورم و کبودی در محل ورود سوزن روی پوست مشاهده می‌شود. اما این عوارض خفیف است و مانعی برای انجام دادن فعالیت‌های روزمره نیست. عوارض تزریق بوتاکس ظرف چند روز تا یک هفته برطرف می‌شود و نتیجه‌ی نهایی ظرف دو هفته مشخص می‌شود.

روش‌های افزایش ماندگاری بوتاکس


روشهای افزایش ماندگاری بوتاکس

روش‌های متعددی برای افزایش ماندگاری بوتاکس وجود دارد. به تازگی مشخص شده است که مکمل‌های زینک (روی) دوام اثر بوتاکس را افزایش می‌دهند. ماندگاری اثر بوتاکس در افرادی که مکمل روی مصرف می‌کنند، بیش از سی درصد افزایش می‌یابد. مصرف رتین ـ آ برای رفع چین و چروک‌ها نیز دوام اثر بوتاکس را بیشتر می‌کند و تعداد واحدهای بوتاکس لازم در هر بار تزریق را کاهش می‌دهد. ورزش و فعالیت بدنی سنگین بعد از تزریق بوتاکس ممنوع است، چون ورزش باعث می‌شود، بوتاکس قبل از آن که فرصت کافی برای تاثیرگذاری را داشته باشد، به سرعت در بدن تجزیه شود.

تکرار درمان

هرچند فعالیت عضله و تشکیل چروک‌های جدید با تکرار درمان کمتر می‌شود، اما به دلیل فرایند طبیعی افزایش سن لازم است که مقدار تزریق بوتاکس به مرور زمان افزایش داده شود. تزریق بوتاکس را باید قبل از محو شدن اثر تزریق قبلی تکرار کرد، در این صورت عضلات در حالت ضعیف باقی می‌مانند و چین و چروک‌ها دوباره روی صورت پدیدار نمی‌شوند.

فهرست مطالب

مشاوره رایگان