آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

زاویه سازی صورت مردان و زنان با جراحی، تزریق بوتاکس و ژل

تمایل بسیاری از افراد به داشتن زاویه V شکل صورت، نشان دهنده آرزوی زیبایی و جوانی است. این شکل صورت می‌تواند باعث ظاهر جوان‌تر و مردانه‌تر شدن چهره شود. یکی از عواملی که ممکن است باعث بزرگ شدن فک شود، عضلات جونده روی طرفین صورت یا بزرگتر بودن استخوان‌های فک است. برای تغییر شکل فک، جراح پلاستیک ممکن است استخوان فک را اصلاح کند، بافت‌های اضافه را خارج کند یا هر دو کار را همزمان انجام دهد. اما اگر شما از جراحی تهاجمی فک خودداری می‌کنید یا تمایلی به تغییر چشمگیر در شکل فک‌های خود ندارید، همیشه می‌توانید از روش غیر جراحی کانتورینگ فک استفاده کنید که به عنوان کاهش غیرجراحی عضله جونده فک نیز شناخته می‌شود. هدف از این روش، داشتن زاویه V صورت نرم‌تر، بدون نیاز به انجام جراحی زاویه سازی فک پیچیده و دردناک است.

دلیل پهن بودن فک‌ها چیست؟


یکی از علل رایج برای پهن شدن خط فک، رشد بیش از حد عضلات جونده است؛ به عبارت دیگر، عضلاتی که شما را قادر به جویدن غذا می‌کنند. مصرف بیش از حد آدامس یا انجام فعالیت‌هایی که منجر به ساییده شدن دندان‌ها روی هم می‌شوند، باعث تقویت عضلات جونده می‌شود. همانطور که ورزش‌هایی که در سالن‌های بدنسازی بر روی بازوها انجام می‌شوند، باعث افزایش حجم عضلات بازو می‌شوند، ورزش عضلات جونده نیز باعث افزایش اندازه آنها می‌شود. به عبارت دیگر، عضلات جونده بزرگ، صورت را پهن‌تر، شکل مربعی‌تر و ظاهر آن را مردانه‌تر می‌کنند.

خط فک یا چانه درشت در زنان می‌تواند کاملاً مردانه تلقی شود که دلایل مختلفی برای بروز این وضعیت وجود دارد.

  • پیشینه ژنتیکی: برخی افراد از والدین و اعضای خانواده خود ویژگی‌های خاصی را به ارث می‌برند. شکل و ویژگی‌های صورت یکی از این ویژگی‌های خاص است. اگرچه زنان اغلب نسبت به مردان چهره ظریف‌تری دارند، اما در هر صورت ما می‌توانیم پتانسیل تقویت و گسترده‌تر شدن عضلات چهره، به خصوص در عضلات فک را به ارث ببریم.
  • جویدن بیش از حد یا حرکت بیش از حد عضلات جونده: عضلات جونده فک نیز مانند هر عضله دیگری از نظر اندازه و قدرت با ورزش تقویت می‌شوند. عضلات جونده که در فک قرار دارند و فرآیند جویدن غذای ما را کنترل می‌کنند و ما را قادر به جویدن می‌سازند نیز به همین شکل هستند. اگر ما از این عضلات بیش از حد کار بکشیم بزرگتر می‌شوند و ظاهر یک فک برآمده و بزرگ را ایجاد می‌کنند.
  • شل شدن پوست: پوست روی صورت ما و اطراف آن به طور کلی نسبت به تغییرات محیطی و هورمونی حساس است. با افزایش سن، پوست ما کلاژن و الاستین (که پوست ما را محکم نگه می‌دارند) کمتری تولید می‌کند. این امر باعث می‌شود بخش‌هایی از صورت ما که چندان توسط عضلات پشتیبانی نمی‌شوند (از همه بیشتر خط فک و چانه) شل و آویزان شوند.
  • چربی بیش از حد: حتی اگر اضافه وزن نداشته باشید ممکن است در ناحیه فک و چانه چربی ایجاد شود. برخی از افراد متوجه می‌شوند که حتی اگر سبک زندگی سالمی داشته باشند، باز هم ممکن است در این نواحی صورت چربی ذخیره شود و هر چه سن ما بالاتر می‌رود، حفظ شکل ظریف صورت سخت‌تر می‌شود. وجود چربی بیش از حد در خط فک و چانه باعث می‌شود حتی چهره یک فرد لاغر، بزرگتر و مسن‌تر از سن واقعی خود به نظر برسد.

کاندیداهای مناسب برای زاویه دار کردن صورت


زاویه دار کردن صورت مناسب برای افرادی است که عضلات جونده بزرگی دارند که باعث ایجاد خطوط فک برجسته می‌شود. در مواردی که فک یا استخوان‌های فک بزرگ هستند، برای ایجاد زاویه، نیاز به تراشیدن استخوان و انجام جراحی است. کانتورینگ فک غیر جراحی مختص زنان نیست؛ بلکه بسیاری از مردان نیز از این روش برای داشتن چهره‌ای زیبا و متقارن استفاده می‌کنند.

قبل از هر نوع جراحی یا روش غیر جراحی کانتورینگ فک، پزشک برای تنظیم بهترین برنامه درمانی، آناتومی بیمار را بررسی می‌کند. این کار برای درک علت اصلی بزرگ شدن فک انجام می‌شود؛ چه ناشی از بزرگ شدن عضلات جونده باشد، چه به دلیل بزرگی بیش از حد استخوان‌ها، یا هر دو. تکنیک‌های غیر جراحی تنها زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند که عضلات جونده بزرگ شده باشند و علت اصلی گستردگی خط فک باشد.

مزایای زاویه سازی خطوط فک چیست؟


مزایای کانتورینگ خطوط فک ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • ظاهر قوی‌تر و خطوط فک مشخص‌تر
  • چهره لاغرتر
  • بهبود تقارن کلی صورت
  • بهبود نیمرخ شما
  • بهبود ساختار خطوط فک، بین طرفین صورت و گردن

زاویه سازی صورت بدون جراحی


بوتاکس

رایج‌ترین روش غیر جراحی که توسط پزشکان استفاده می‌شود، تزریق سم بوتولینیوم است که با نام بوتاکس یا دیسپورت نیز شناخته می‌شود و مستقیماً در عضلات جونده بیمار تزریق می‌شود. برای کاهش موثر و دائمی اندازه عضلات جونده و لاغرتر کردن بخش یک سوم پایینی صورت، لازم است چندین تزریق انجام شود.

تزریق‌ها بسته به نیاز بیماران به صورت یک نقطه در هر طرف صورت یا چند نقطه در عضلات جونده روی دو طرف صورت انجام می‌شوند. هنگامی که سم بوتولینیوم تزریق شد، عضلات را ضعیف می‌کند و باعث کوچکتر شدن آنها می‌شود. پزشکان معمولاً اطراف ناحیه‌ای که باید تزریق صورت بگیرد را با داروی بی‌حسی، بی‌حس می‌کنند. برخی پزشکان از بی‌حس کردن بیمار اجتناب می‌کنند چرا که این عمل در کل چندان دردناک نیست.

در مواردی که داروی بی‌حسی به بیمار داده نمی‌شود، ممکن است بیمار هر بار که یک تزریق انجام می‌شود، احساس گزیدگی اندکی را تجربه کند. این احساس چندان ناراحت کننده نیست و مدت طولانی نیز باقی نمی‌ماند. مزیت این روش این است که هر جلسه درمانی وقت زیادی نمی‌برد. تزریق بسته به ناحیه هدف، می‌تواند کمتر از ۱۰ دقیقه طول بکشد.

اغلب بسته به نوع آناتومی عضلات جونده فرد و نحوه واکنش بدن آنها به سم بوتاکس، این درمان باید طی چند جلسه انجام شود. تعداد جلسات عموما از یک الی دو جلسه تا سه الی چهار جلسه در برخی موارد متفاوت است.

 

 

پرکننده‌های پوستی

پرکننده_های پوستی

تزریق برای تقویت فک، یک روش سریع و غیر جراحی برای تقویت ظاهر آرواره‌ها و خطوط فک است. اگر احساس می‌کنید خط فک شما نامتقارن است، برجستگی چندانی ندارد یا به دلیل بالا رفتن سن یا از دست دادن وزن شروع به آویختگی کرده است، ممکن است بخواهید این روش درمانی را در نظر بگیرید.

دلایل زیادی برای انجام روش‌های تقویت فک وجود دارد. شما با تزریق ژل های پرکننده پوست به فک و صورت، می‌توانید با پر کردن پوست شل شده ظاهر جوانتری به چهره خود ببخشید. صاف کردن زوایای فک با تزریق، برجستگی این ناحیه را افزایش می‌دهد. بهبود فک همچنین غبغب یا چین‌های ایجاد شده از چربی و پوست آویزان شده اطراف خطوط فک را کاهش می‌دهد.

یکی از درمان‌های بهبود فک، از تزریق پرکننده‌های پوستی استفاده می‌کند. در طول درمان، حجم اندکی از ژل پر کننده پوست به چند ناحیه در طول خط فک تزریق می‌شود. این فرایند زوایای این ناحیه را با پر کردن پوست از داخل تغییر می‌دهد و نتیجه آن خط فکی است که برجسته‌تر و بهتر دیده می‌شود. تزریق پرکننده‌های پوستی می‌تواند به پر کردن پوست شل شده و آویزان شده در اطراف خط فک کمک کند و این ناحیه را جوان‌تر و پرتر نشان دهد.

کل فرایند تقویت فک حدود ۴۵ دقیقه طول می‌کشد و پس از آن بیمار می‌تواند فوراً از مطب خارج شده و به فعالیت‌های روزمره خود بازگردد. به هیچ گونه بانداژی نیاز نیست و هیچ دوره نقاهتی وجود ندارد. بیماران باید تا چند روز از مالش یا لمس کردن فک خود خودداری کنند و با بالا بردن سر و گردن خود بخوابند.

 FDA تایید کرده است که نتایج درمان‌های تقویت فک تا ۲ سال باقی می‌مانند.

دوره بهبودی پس از عمل زاویه سازی غیر جراحی فک چگونه است؟

نتایج در ۲ تا ۳ هفته اول قابل مشاهده نیستند؛ زیرا بوتاکس برای ایجاد آتروفی یا کاهش حجم عضلات جونده به زمان نیاز دارد. بهبود تدریجی، حدود ۳ تا ۴ هفته پس از عمل دیده می‌شود. در ابتدا ممکن است در نقطه تزریق تورم وجود داشته باشد. در برخی از افراد ممکن است اندکی کبودی نیز ایجاد شود. احتمال بروز عفونت بسیار نادر است و می‌تواند از طریق دریافت آنتی بیوتیک درمان شود.

اگرچه معمولاً هیچ مشکل اساسی در جویدن یا غذاخوردن وجود نخواهد داشت اما ممکن است برخی بیماران مجبور شوند برای جویدن غذا نسبت به زمان معمول تلاش بیشتری بکنند. با این حال این علائم معمولاً بیشتر از یک هفته ادامه پیدا نمی‌کنند. پزشکان توصیه می‌کنند ناحیه تحت درمان قرار گرفته را پس از عمل ماساژ ندهید.

از آنجا که این عمل کمتر تهاجمی است، فرد می‌تواند بلافاصله پس از هر جلسه درمانی به فعالیت‌های روزمره عادی خود بازگردد.

نتایج عمل زاویه سازی غیر جراحی فک به طور معمول چه مدت باقی می‌مانند؟

نتیجه عمل زاویه سازی غیر جراحی فک در ابتدا موقتی می‌باشد و به طور متوسط از ۶ ماه تا یک سال باقی می‌ماند. اگر چه این دوره به بدن هر فرد بستگی دارد، برخی پزشکان برای حفظ نتایج توصیه می‌کنند مدتی بعد برای درمان ترمیمی مراجعه کنید. تکرار درمان می‌تواند باعث از دست دادن دائمی حجم عضلات جونده شود و از این رو نتایج ماندگارتری به دنبال داشته باشد.

با این حال درک این نکته که عمل زاویه سازی غیر جراحی فک نمی‌تواند باعث تغییر چشمگیری در ظاهر شود، در حالی که عمل جراحی می‌تواند تغییرات چشمگیری ایجاد کند، بسیار مهم است. تغییرات در درمان غیر جراحی ظریف و تدریجی خواهند بود.

آیا هیچ خطر عمده‌ای مربوط به زاویه سازی فک غیر جراحی وجود دارد؟

زاویه سازی غیر جراحی فک نسبتاً بی‌خطر است؛ زیرا طبیعتاً یک روش تهاجمی نیست. در موارد نادر اگر تزریقات در شرایط غیر بهداشتی انجام شوند یا اگر دستورالعمل‌های پس از درمان به درستی رعایت نشده باشند، احتمال عفونت در نواحی محل تزریق وجود دارد.

خطای دیگری که وجود دارد اگرچه بسیار نادر است، تزریق بیش از حد بوتاکس است که می‌تواند باعث کاهش بیش از حد حجم عضله جونده و اختلال در کارکرد فک شود. در چنین مواردی ممکن است بیمار هنگام جویدن دچار مشکل شود.

هزینه زاویه سازی غیر جراحی فک چقدر است؟

هزینه این روش بسته به مکانی که قصد انجام آن را دارید و تعداد جلسات مورد نیاز، متفاوت خواهد بود.

زاویه سازی صورت با جراحی


زاویه سازی صورت با جراحی

برای ایجاد زاویه در فک، برش‌هایی در داخل دهان انجام می‌شود تا به استخوان دسترسی پیدا کرده و شکل برجستگی‌ها را تغییر داد. این برش‌ها با استفاده از ابزار ویژه مانند سوهان برقی ناخن انجام می‌شود و به وسیله آن می‌توان استخوان را تراشید. قبل از انجام برش در استخوان، اندازه‌گیری‌های CT اسکن انجام می‌شود تا اطمینان حاصل شود که عمل بدون آسیب به اعصاب و عروق خونی انجام می‌شود. در برخی موارد، استفاده از صفحات و پیچ‌های تیتانیومی نیز لازم است تا استخوان در مکان مناسب نگه داشته شود. انتخاب جراح با تجربه و تمرکز لازم برای انجام این عمل بسیار مهم است.

بهبودی پس از زاویه سازی فک چگونه است؟

برش‌های درون دهان با بخیه‌های جذب شونده بسته می‌شوند. در دوره بهبودی، استفاده از دهانشویه مخصوص برای جلوگیری از تجمع باکتری‌ها در شکاف‌های درون دهان توصیه می‌شود. شما می‌توانید به محض احساس راحتی، دندان‌های خود را مسواک بزنید. پس از این عمل، تورم قابل توجهی که بیشتر ناشی از بزرگ شدن عضله جونده در امتداد لبه فک می‌باشد وجود خواهد داشت. به همین دلیل برای دیدن نتایج نهایی، حداقل سه ماه باید صبر کرد و پس از آن بهتر شدن نتایج همچنان ادامه خواهد یافت. برای پشتیبانی از چانه و فک خود، به مدت یک هفته به صورت تمام وقت و پس از آن به مدت یک تا دو هفته فقط در خانه، باید از یک پانسمان فشاری استفاده کنید.

 

 

آیا پس از عمل زاویه سازی فک، به دلیل کوچکتر شدن استخوان، پوست من شل می‌شود؟

از آنجا که استخوان فک پس از عمل جراحی به طور قابل توجهی کوچکتر می‌شود، گاهی اوقات لیفت و سفت کردن پوست نیز لازم است. بسته به میزان سستی پوست، ممکن است به لیفت گردن یا صورت نیاز داشته باشید. این روش‌ها همچنین می‌توانند همزمان با عمل زاویه سازی فک انجام شوند تا به شما اطمینان دهند که خط فک شما پس از عمل نرم و مناسب خواهد بود.

فهرست مطالب

مشاوره رایگان