سؤالات رایج بوتاکس: مزایا، مراقبت، هزینه و عوارض بوتاکس

 زمانی که شما اخم می‌کنید، می‌خندید یا چشمان خود را در هم می‌کشید، تعدادی از عضلات صورت شما منقبض شده و خطوطی روی صورت شما ایجاد می‌شوند. بوتاکس به طور موقتی فعالیت این عضلات را متوقف کرده و به بهبود چین و چروک‌های اطراف چشم، چروک‌های پیشانی و خط اخم کمک می‌کند. بوتاکس حاوی سم کاملاً تصفیه شده بوتالینیوم است.

چین و چروک‌ها به ما شخصیت می‌دهند اما اگر باعث ناراحتی شما می‌شوند می‌توانید از گزینه‌های دیگر برای رفع آنها استفاده کنید. بوتاکس یکی از این روش‌ها است. زمانی که بوتاکس به درستی تزریق شود، نتایج حاصله، طبیعی به نظر رسیده و باعث هموار و شاداب شدن پوست شما می‌شود. باید انتظارات واقع‌بینانه‌ای نسبت به این نوع از تزریق‌ها داشته باشید. بوتاکس همه چین و چروک‌های صورت شما را از بین نمی‌برد – ولی چین و چروک‌هایی که ناشی از بیان حالات با صورت است را هموار کرده و کاهش می‌دهد. همچنین پس از تزریق آن نیز نیاز به بستری شدن نخواهید داشت. متخصصین کلینیک زیبایی رازی با کمک جدیدترین روش‌های زیبایی پوست از جمله تزریق بوتاکس به شما برای داشتن صورتی جوان و بدون چروک کمک خواهند کرد.

آیا تزریق‌های ضد چین و چروک مشابه تزریق بوتاکس هستند؟ بین تزریق‌های ضد چین و چروک و بوتاکس تفاوتی وجود ندارد. بوتاکس فقط یک برند است درست مانند کنلکس، اصطلاح بوتاکس برای یک روش تزریق به کار برده می‌شود که در واقع در آن از محصولات مختلف موجود در بازار استفاده می‌شود. معروف‌ترین محصولات حاوی سم بوتالینیوم عبارتند از بوتاکس، دیسپورت، ازالور، ویزتابل، بوکوتور، بوتاکس کازمتیک و زئومین. تزریق‌های ضد چین و چروک، عضلات صورت شما را شل کرده و از ایجاد چین و چروک روی آن جلوگیری می‌کند. زمانی که تزریق به درستی انجام شود، اثر آن بین 4 تا 6 ماه بسته به سبک زندگی و متابولیسم بدن شما باقی خواهد ماند.

چه موقع باید تزریق بوتاکس را شروع کرد؟ چه موقع برای انجام تزریق خیلی زود است؟


پزشکان توصیه می‌کنند زمانی بوتاکس را تزریق کنید که شکل‌گیری چین و چروک‌ها تازه شروع شده است. استفاده از سرم و رتینول خوب چشمی به شکل کرم‌ها از شکل‌گیری چین و چروک‌های جلوگیری می‌کند. داشتن چین و چروک‌ها و خطوط طبیعی در هنگامی که می‌خندید یا اخم می‌کنید زیبا است. این خطوط معمولاً زمانی که صورت شل و آزاد می‌شود ناپدید می‌شوند. زمانی که علیرغم آزاد و شل بودن عضلات صورت، این چین و چروک‌های باقی بمانند زمانی است که می‌توانید به تزریق‌های ضد چین و چروک به عنوان درمانی پیشگیرانه فکر کنید. برخی بیماران مخصوصاً آنهایی که پوست روشن و ظریف دارند غالباً تزریق بوتاکس را از میانه دهه بیست زندگی خود آغاز می‌کنند. بیمارانی که پوست تیره‌تر دارند معمولاً در میانه دهه 30 زندگی خود به تزریق بوتاکس نیاز پیدا می‌کنند. تزریق بوتاکس برای افرادی که کمتر از 25 سال دارند به ندرت انجام می‌شود. بیشتر پزشکان زیبایی تمایل ندارند که این فرایندهای زیبایی را در این سنین پایین انجام دهند و همیشه باید از این که بیمار درک واقعی نسبت به عوارض و پیامدهای این روش درمانی دارد، مطمئن شوند.

قبل از تزریق بوتاکس چه کاری باید انجام داد؟ یک پزشک با تجربه انتخاب کنید تزریق خوب بوتاکس به مهارت و روش مورد استفاده توسط فرد تزریق کننده بستگی دارد. پزشکی را انتخاب کنید که در مورد آناتومی صورت تخصص داشته باشد و چندین سال بوتاکس را به طور موفقیت‌آمیزی برای بیماران دیگر تزریق کرده باشد. همیشه در مورد نحوه درمان توسط پزشک از او سؤال بپرسد و تردیدی در مورد سؤال کردن نداشته باشید. با پزشک خود صادق باشید سوابق پزشکی خود را به طور کامل در اختیار پزشک قرار دهید تا وی بتواند در مورد این که آیا می‌توانید تحت تزریق بوتاکس قرار گیرید یا نه تصمیم‌گیری کند. موارد زیر را باید به اطلاع پزشک خود برسانید: o چه داروها و مکمل‌هایی مصرف می‌کنید o چه نوع آلرژی‌هایی دارید o به چه بیماری ها و عوارضی مبتلا هستید o چه عمل‌های جراحی انجام داده‌اید (شامل عمل‌های بوتاکس، عمل‌های جراحی و اقدامات درمانی دیگر) o اگر باردار هستید یا به کودک شیر می‌دهید از این که تزریق بوتاکس یک روش درمانی مناسب برای شما است اطمینان حاصل کنید برای رفع برخی از چین و چروک‌های صورت خود بهتر است به جای بوتاکس از تزریق فیلرها و ژل‌های پوستی استفاده کنید. از مصرف مکمل‌هایی که باعث رقیق شدن خون می‌شوند خودداری کنید مصرف هیچ داروی تجویزی را قطع نکنید. برای کاهش احتمال بروز کبودی از یک هفته قبل از تزریق بوتاکس باید مصرف داروهای زیر را متوقف کنید:

 • آسپیرین
 • ایبوپروفن
 • مخمر جانز
 • ویتامین E
 • روغن ماهی یا امگا 3
 • جینکو بیلبوئا
 • جینسینگ
  درمان خطوط پنجه کلاغی با بوتاکس، لیزر و میکرونیدلینگ دور چشم

چرا باید نسبت به تزریق بوتاکس، انتظارات واقع‌بینانه داشته باشید؟

معمولاً نتایج حاصل از تزریق بوتاکس بسیار خوب هستند اما به آن حد که شما فکر می‌کنید عالی نیست. اگر دفعه اولی است که بوتاکس تزریق می‌کنید به پزشک بگویید. بیشتر پزشکان در مورد بیمارانی که اولین باری است که بوتاکس تزریق می‌کنند بسیار محتاط هستند و بهتر است دو هفته پس از تزریق، محل درمان را بررسی کنید تا نسبت به واکنش بدن به تزریق آگاه شوید و هم نتایج با دوام تری به دست آورید. داشتن انتظارات واقع‌بینانه نسبت به نتایج از ناامید شدن شما پیشگیری می‌کند.

در جلسه تزریق بوتاکس چه اتفاقی می‌افتد؟

راحت باشید اگر از سوزن می‌ترسید نگران نباشید – تزریق‌های بوتاکس آسیب‌زا نیستند و در محل تزریق فقط کمی احساس گزش خواهید داشت. برخی بیماران ممکن است احساس گزش خفیفی در هنگام انجام هر تزریق داشته باشند که درد کمی دارد یا اصلاً دردی ندارد. دقت کنید و دستورالعمل‌های پزشک را رعایت کنید. وی در طول درمان به شما می‌گوید لبخند بزنید، صورت خود را شل بگیرید یا اخم کنید. آرایش نکنید پوست شما قبل از تزریق بوتاکس با استفاده از الکل تمیز می‌شود. بهتر است تا چند ساعت پس از تزریق یا تا روز بعد از آن آرایش نکنید. پوست شما پس از این که با استفاده از ویچ هازال و پنبه الکلی تمیز شد بسیار خشک می‌شود. از کرم‌های مرطوب‌کننده قبل از خواب و قبل از آرایش کردن استفاده کنید. هیچ وقت پوستی که با الکل تمیز شده است را به طور مستقیم آرایش نکنید. پس از تزریق بوتاکس چه باید کرد؟ کارهایی که باید پس از تزریق انجام داد و همچنین نحوه مراقبت از پوست پس از درمان از اهمیت زیادی برخوردار است.

 • محل تزریق بوتاکس را روی پوست خود لمس نکنید
 • آرایش نکنید
 • از انجام فعالیت‌های سنگین تا 24 ساعت پس از تزریق خودداری کنید
 • از مصرف مقادیر زیاد الکل پرهیز کنید
 • از انجام عمل‌های زیباسازی صورت مانند لایه‌برداری شیمیایی و میکرودرم ابریژن تا 48 ساعت پس از تزریق خودداری کنید
 • از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون که در بالا توضیح داده شد پرهیز کنید
 • اگر پس از تزریق دچار کبودی شدید از کرم آرنیکا استفاده کنید. با استفاده از برخی مواد آرایشی نیز می‌توانید کبودی‌ها را استتار کنید.

در صورتی که دچار عوارض جانبی پس از تزریق بوتاکس شدید با پزشک خود تماس بگیرید. دوران بهبودی و استراحت پس از تزریق بوتاکس معمولاً پس از انجام تزریق‌های ضد چین و چروک نیازی به استراحت کردن یا بستری شدن نیست. بیماران به طور عادی می‌توانند بلافاصله پس از درمان به فعالیت‌های روزمره خود بپردازند. پزشکان توصیه می‌کنند که از انجام تمرینات ورزشی سنگین یا ماساژ دادن ناحیه درمان شده تا 4 ساعت پس از درمان خودداری کنید. همچنین از مصرف آسپیرین و داروهای مشابه که رقیق‌کننده خون هستند اجتناب کنید تا کبودی‌ها کاهش یابند.

آیا نتایج حاصلاز تزریق بوتاکس همیشگی است؟

تزریق بوتاکس در عضلات باعث مسدود شدن پالس‌های عصبی به این بافت‌ها می‌شود. نورومدولاتورها در محل تزریق بوتاکس به طور موقتی عصب‌هایی که محرک انقباض این عضلات هستند را محدود می‌کند. این عضلات به طور موقتی ضعیف شده و قادر به حرکت نخواهند بود و در نتیجه چین و چروک‌های پوست و خط اخم از بین می‌رود. شما همچنان می‌توانید حالات خود را با صورت ابراز کنید اما نمی‌توانید در این کار اغراق کنید. پس از چند ماه، ضعف عضلات از بین رفته و دوباره فعال می‌شوند و همواری پوست شروع به از بین رفتن می‌کند و باید درمان تکرار شود.

بوتاکس ارزان – آیا نباید آن را انجام داد؟

بوتاکس ارزان خوب نیست و بوتاکس خوب هم ارزان نیست. عمل‌های باکیفیت زیبایی که یک پزشک با تجربه انجم می‌دهد، هزینه بیشتری نیز خواهد داشت. افراد بی‌تجربه و افرادی که آموزش ندیده‌اند ممکن است از بوتاکس های تقلبی که بسیار ارزان هستند استفاده کنند. با این که این شرایط مقرون به صرفه به نظر می‌رسد اما نباید در این دام گرفتار شوید. بوتاکس های ارزان‌تر غالباً رقیق‌شده هستند. بوتاکس باید با محلول سالین استریل و قبل از تزریق رقیق شد. برخی از افراد بوتاکسی را تزریق می‌کنند که نتایج حاصل از آن دوامی ندارد. این به دلیل رقیق شدن زیاد بوتاکس است و در واقع بوتاکس به اندازه کافی در محل درمان تزریق نشده است. دوز بوتاکس برای هر فرد متفاوت است و به ناحیه تحت درمان در صورت و همچنین روش مورد استفاده توسط پزشک بستگی دارد. از پزشک خود بپرسید که برای دست‌یابی به نتایج مطلوب، چند واحد بوتاکس باید در پوست شما تزریق شود. مطمئن شوید که مقدار بوتاکس لازم را دریافت کرده و متناسب با آن پرداخت کرده‌اید. محصولات رقیق‌شده بد نیستند فقط دوام نتایج حاصل از تزریق آنها بسیار کوتاه مدت خواهد بود.

  prp چیست و چه کاربردهایی دارد؟ مزایای پی آر پی پوست و مو

آیا در دروان بارداری می‌توان بوتاکس تزریق کرد؟

هیچ آزمایش کلینکالی برای اثبات بی‌خطر بودن تزریق بوتاکس برای نوزادی که هنوز متولد نشده انجام نشده است. به همین دلیل پزشکان توصیه می‌کنند که صبر کنید تا نوزاد شما به دنیا آمده و دوران شیردهی نیز به پایان برسد و پس از آن تزریق‌های زیبایی با بوتاکس را مورد توجه قرار دهید. ایمنی و سلامت نوزاد مهم‌تر از هر گونه چین و چروک پوستی است.

عوارض بوتاکس چیست؟


تزریق بوتاکس فقط زمانی که توسط یک پزشک آموزش دیده و با تجربه انجام شود، یک روش درمانی مؤثر و مطمئن است. همانند هر عمل دیگری، این فرایند نیز ممکن است با برخی عوارض جانبی همراه باشد که باید نسبت به آنها آگاه باشید. سم بوتالینیوم یک ماده تأیید شده برای تزریق در پوست به منظور رفع چین و چروک‌ها و خطوط روی صورت است. از آنجا که برای تزریق بوتاکس از سوزن استفاده می‌شود، ممکن است ناحیه تحت درمان دچار خونریزی شود. همانند هر تزریق دیگری، درد، قرمزی، احساس گزش و کبودی نیز ممکن است پس از آن دیده شود. این واکنش‌ها معمولاً چند روز طول کشیده و سپس برطرف می‌شوند. سر درد، درد صورت، کبودی و ضعف عضلات نیز ممکن است اتفاق بیفتد.

چه زمانی مراجعه فوری به پزشک لازم است؟

اگر هر یک از علائم زیر را مشاهده کردید که بیش از یک هفته ادامه داشت یا اگر هر گونه عارضه جانبی که در زیر به آنها اشاره شده است را تجربه کردید باید به پزشک خود گزارش دهید:

 • ضعف عضلانی در نزدیکی محلی که دارو تزریق شده است.
 •  مشکل در بلع به مدت چند ماه پس آر دزمان
 •  خشک ‌شدگی عضلات، گردن درد، درد در دست‌ها و پاها
 •  تاری دید، پف‌آلود شدن پلک‌ها، خشکی چشم‌ها و افتادگی ابروها
 •  خشکی دهان
 •  سر درد، احساس خستگی

آیا با تزریق بوتاکس می‌توان میگرن را درمان نمود؟

بوتاکس بیشتر برای رفع چین و چروک‌های پوستی مشهور است اما با تأیید سازمان غذا و داروی امریکا برای افرادی که از میگرن مزمن رنج می‌برند نیز ممکن است مفید واقع شود.

آیا می‌توان از تزریق بوتاکس برای درمان تعریق مفرط نیز استفاده کرد؟

بوتاکس را می‌توان برای درمان تعریق مفرط نیز مورد استفاده قرار داد و استفاده از آن به این منظور نیز مورد تأیید سازمان غذا و داروی امریکا است. زمانی که بوتاکس در زیر بغل، کف دست‌ها یا پاها تزریق شود باعث غیرفعال شدن غدد تعریق می‌شود.

آیا من برای آنکه تحت تزریق بوتاکس قرار گیرم، واجد شرایط هستم؟

بیشتر بزرگسالان می‌توانند تحت تزریق بوتاکس قرار گیرند (کارخانه‌های سازنده استفاده از این محصولات را برای افرادی که کمتر از 18 سال دارند توصیه نمی‌کنند).

در موارد زیر نباید تحت تزریق بوتاکس قرار گیرید:

 • در صورتی که نسبت به هر یک از مواد محتویات بوتاکس یا هر محصول حاوی سم بوتالینیوم (دیسپورت، زئومین و…) آلرژی داشته باشید.
 • در ناحیه تزریق دچار عفونت هستید
 • به عفونت‌های مجرای ادرار مبتلا هستید
 •  برای بی‌اختیاری ادرار تحت درمان هستید یا نمی‌توانید خودتان مثانه را تخلیه کنید و به طور معمول از سوند هم استفاده نمی‌کنید
 • باردار هستید یا به کودک شیر می‌دهید. این که تزریق بوتاکس ممکن است برای نوزادی که هنوز متولد نشده مضر باشد یا نه یا این که وارد شیر مادر می‌شود یا نه هنوز مشخص نیست.
 • اگر شما به بیماری‌های دیگری مبتلا هستید بهتر است قبل از تزریق بوتاکس با پزشک مشورت کنید. 
مشاوره رایگان
×مشاوره در واتساپ