آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

سؤالات رایج هایفوتراپی صورت (همه چیز در مورد هایفو تراپی)

هایفوتراپی نوعی تکنولوژی اولتراسوند مورد تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا است که برای صورت و بدن و عمل‌های طبی دیگر انجام می‌شود.

هایفوتراپی در 50 سال گذشته به طور موفقیت‌آمیزی برای زمینه‌های دیگر پزشکی و درمان سرطان به کار گرفته شده است. پس از این که این روش درمانی برای ده‌ها هزار نفر در سراسر دنیا به طور ایمن و مطمئن انجام شده توسط سازمان غذا و داروی آمریکا مورد تأیید قرار گرفته است.

 سؤالات متداول هایفوتراپی


هایفوتراپی چیست؟

هایفوتراپی را می‌توان در موارد زیر به کار برد:

 • لیفت ها و رفع چین و چروک‌های اطراف پیشانی، افتادگی پلک‌ها و خطوط اطراف دهان و گردن
 • لیفت ها و کشیدن پوست صورت و بدن پس از کاهش وزن، لیپوساکشن-
 • بهبود کانتورها و خاصیت ارتجاعی پوست، خطوط ناشی از کشیدگی پوست و پیرشدگی پوست
 • بهبود شکل و زاویه فک و لیفت آن
 • کشیدن بافت پوست در پیشانی، لیفت ابرو و خطوط مارینته
 • بهبود رنگ پوست و افزایش درخشندگی آن
 • نتایج قابل مقایسه با روش‌های تزریقی مانند تزریق اسید هیالورانیک و کلاژن
 • رفع چین و چروک‌های گردن و معکوس کردن روند پیر شدن پوست

قبل از هایفوتراپی چه کاری باید انجام دهم؟

یک هفته قبل از درمان

یک هفته قبل از درمان

از قرار گرفتن در معرض نور خوشید و برنزه کردن بدن خود خودداری کنید. آفتاب‌سوختگی و برنزه کردن پوست، درمان نمی‌شوند. از محرک‌های پوستی (گلیکولیک، سالسیلیک، بنزوئیل پراکساید، محصولات رتینوال مانند رتین آ، تازوراک، تریلوما، دیفیرین و ویتامین ث) روی قسمت‌هایی که تحت درمان هستند و زمانی که آنتی بیوتیک مصرف می‌کنید نباید استفاده نمایید. برخی آنتی بیوتیک (تتراسایکلین، داکسی سایکلین) ممکن است باعث ایجاد حساسیت نوری شوند بنابراین ممکن است تا مدت 2 هفته پس از قطع مصرف این آنتی بیوتیک ها نتوانید تحت درمان قرار گیرید.

روز قبل از درمان

لطفاً به پزشک در مورد زخم‌های سرد و تاول‌های پوستی خود قبل آر درمان اطلاع دهید تا در صورت نیاز داروهای ضد ویروسی برای شما تجویز نماید. در صورتی که زخم سرد یا عفونت پوستی فعال دارید نباید تحت درمان قرار گیرید و درمان شما باید به تعویق بیفتد.

 روز درمان 

اگر این اولین جلسه درمانی شما است باید 30 دقیقه قبل از شروع درمان در مطب حضور داشته باشید تا از شما عکس گرفته شود و رضایت‌نامه را امضا کنید. آرایش نکنید و از مرطوب کننده‌ها نیز در محل درمان استفاده ننمایید. پاک‌کننده‌هایی در مطب وجود دارد که می‌توانید به کمک آنها آرایش و مرطوب کننده‌ها را پاک کنید و در زمان خرید به شما دستورالعمل استفاده از آنها داده می‌شود که باید قبل از مصرف به کار گیرید.

 هایفوتراپی چگونه اثر می‌کند؟

اولتراسوند متمرکز پرتوان (هایفو تراپی)، انرژی گرمایی را به طور مستقیم به پوست و بافت زیر جلدی ارسال می‌کند تا تولید کلاژن تحریک شده و در نتیجه بافت پوست بهبود یافته و افتادگی و شل شدگی آن کاهش یابد. کلاژن یک پروتئین طبیعی است که باعث جوانسازی پوست شده و خاصیت ارتجاعی آن را افزایش می‌دهد. با افزایش سن، نیروی گرانش زمین، پوست ما را به سمت پایین می‌کشد، با هایفوتراپی می‌توان این فرایند را اصلاح کرد و با تولید کلاژن، پوستی شاداب داشت.

پس از درمان به چه چیزی نیاز دارم؟ 

پس از درمان به چه چیزی نیاز دارم؟

ممکن است ناحیه درمان شده، قرمز و متورم شود. احتمال بروز تاول و کبودی نیز وجود دارد. در صورت بروز تاول می‌توانید از پمادهای آنتی بیوتیک موضعی مانند پلیزپورین دو مرتبه در روز استفاده کنید تا پوست شما بهبود یابد.

 • برای دست‌یابی به حداکثر نتایج نباید از بسته یخ استفاده کنید. نیازی به استفاده از داروهای مسکن پس از درمان نیست.
 • بلافاصله پس از درمان می‌توانید آرایش کنید
 • استفاده از موم، موچین و کرم‌های موبر از سه روز بعد از درمان می‌توانید استفاده کنید.
 • پس از درمان از استحمام با آب گرم، سونا، اتاق بخار و ورزش خودداری کنید ولی همه فعالیت‌های دیگر خود را می‌توانید ادامه دهید.
 • پس از درمان می‌توانید از کرم‌های غیر لایه‌بردار و مرطوب کننده‌ها استفاده کنید. شما می‌توانید مراقبت‌های پوستی را مطابق رویه قبلی خود از روز پس از درمان دوباره شروع کنید.
 • از 3 روز پس از درمان می‌توانید از محرک‌های پوست (گلیکولیکف اسید سالسیلیک، بنزوئیل پراکساید، محصولات رتینوال و ویتامین ث) دوباره استفاده کنید.
 • اکسید روی با SPF30 یا بیشتر را باید بلافاصله پس از درمان استفاده کنید. لطفاً استفاده از کرم‌های ضد آفتاب را برای دست‌یابی به حداکثر نتایج و کاهش تحریک پوستی پس از درمان به صورت روزانه ادامه دهید.
 • یک هفته پس از درمان می‌توانید از محصولات بوتاکس، دیسپورت، لایه‌بردارهای شیمیایی و زل‌های پوستی استفاده کنید.
 • رژیم مراقبت‌های پوستی پس از درمان را برای دست‌یابی به حداکثر نتایج بلند مدت و کاهش عوارض جانبی باید رعایت کنید.

آیا هایفوتراپی آسیب‌زا و مضر است؟

هایفوتراپی پوست یک روش غیر جراحی برای کشیدن پوست است و به همین دلیل درد ناشی از آن نیز کم است. ممکن است شما در زمانی که ابزار دستی ارسال‌کننده پرتوهای اولتراسوند به پوست شما برخورد می‌کند به خصوص در قسمت‌های حساس مانند اطراف چشم‌ها و دهان کمی احساس ناراحتی کنید ولی پزشک می‌تواند قدرت اولتراسوند را کاهش دهد تا شما احساس راحتی بیشتری داشته باشید. ژل اولتراسوند نیز همیشه قبل از درمان روی صورت مالیده می‌شود تا اثر درمان را افزایش دهد اما این کار باعث کاهش سرعت فرایند می‌شود.

هایفوتراپی در چه مدت زمانی انجام می‌شود؟

معمولاً هایفوتراپی بین نیم ساعت تا یک ساعت زمان می‌برد.

چه کسانی می‌توانند برای کشیدن پوست خود تحت هایفوتراپی قرار گیرند؟

این یک سؤال رایج در مورد هایفوتراپی است که بسیاری از افراد می‌پرسند. این فرایند نیز استثنا ندارد و برای بیشتر افراد قابل اجرا است ولی بیشتر برای مردان و زنانی که بیش از 50 سال دارند و افرادی که دچار افتادگی و شل شدگی پوست شده‌اند انجام می‌شود. افراد جوان‌تر نیز می‌توانند تحت هایفوتراپی قرار گیرند اما اگر پوست شما تا حدودی سفت و کشیده باشد، نتایج حاصل از این روش درمانی حداقلی بوده و واقعاً چشمگیر نخواهد بود.

آیا هایفوتراپی، عوارض جانبی دارد؟

تا یک ساعت پس از هایفوتراپی ممکن است پوست شما کمی قرمز شود، درصد کمی از بیماران نیز ممکن است پس از درمان دچار کمی تورم یا حساسیت به لمس شوند. این عوارض جانبی معمولاً خفیف و موقتی هستند. احساس درد و گرفتگی عضلانی نیز عادی است که خود به خود به سرعت برطرف می‌شود.

موارد منع کاربرد هایفوتراپی چیست؟ 

هایفوتراپی برای موارد زیر به کار برده می‌شود:

 • زخم‌های باز یا ضایعات پوستی روی صورت و یا گردن
 • آکنه‌های شدید یا کیستی روی صورت و گردن
 • افرادی که از پیس میکر یا تجهیزات الکترونیکی استفاده می‌کنند
 • افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی
 • بیمارهای موضعی یا سیستمی پوستی فعال که در روند بهبود و التیام زخم‌ها تأثیر دارند
 • تب خال
 • بیماری‌های خود ایمنی
 • دیابت‌ها
 • صرع
 • فلج بل

تفاوت هایفوتراپی با روش‌های دیگر درمانی چیست؟ 

هایفوتراپی را برخلاف لیزر درمانی و درمان با پالس‌های نوری پرتوان می‌توان برای افراد با هر نوع رنگ پوست به کار برد. این روش درمانی لایه رویی پوست و درمیس را برای بازتولید کلاژن و با استفاده از انرژی اولتراسوند، در عمق 1.5 میلی‌متری هدف قرار می‌دهد. این روش برای درمان مشکلات اطراف چشم‌ها و لب‌ها عالی است و نیازی به بستری شدن نیز ندارد. هایفو در عمق و سطح پوست به طور همزمان نفوذ می‌کند. با این روش، سیستم عضلانی آپونروتیک سطحی تا 60 الی 70 درجه سانتی‌گراد گرم می‌شود و این انرژی گرمایی نقطه انعقاد گرمایی را که فرایند جوانسازی پوست را شتاب می‌دهد افزایش داده و باعث سفت شدن پوست و لایه زیرین آن می‌شود. لیزر بر لایه سطحی پوست تأثیر می‌گذارد (مانند خطوط ریز، چین و چروک‌ها و تغییرات پیگمنتی).

آیا هایفوتراپی یک روش جراحی محسوب می‌شود؟ 

خیر. هایفوتراپی یک روش غیر جراحی است. هایفوتراپی به معنی واقعی کلمه نتایجی مشابه لیفت صورت یا لیفت بدن را به همراه دارد؛ بدون این که عمل جراحی، برش یا تزریقی انجام شده باشد. به علاوه، یک مزیت دیگر این روش درمانی این است که نیاز به بستری شدن ندارد. این روش را می‌توان برای صورت و همه قسمت‌های بدن به کار برد.

 آیا می‌توان هایفوتراپی را جایگزین لیفت صورت کرد؟

خیر. هایفوتراپی “آپ لیفت ” است نه “لیفت صورت”. در حالی که این روش را نمی‌توان جایگزین عمل‌های جراحی کرد اما یک روش عالی برای افرادی است که تمایلی به انجام لیفت صورت ندارند یا افرادی که به دنبال افزایش دوام نتایج حاصل از انجام عمل‌های جراحی زیبایی هستند.

آیا قسمت‌هایی از بدن وجود دارد که نتوان هایفوتراپی را برای آن قسمت‌ها به کار برد؟

بله، هایفوتراپی را نباید در موارد زیر به کار برد:

 • غده تیروئید، غضروف تیروئید یا نای
 • عروق اصلی
 • بافت سینه یا پروتز سینه یا پروتزهای مکانیکی
 • زمانی که ابتدا ژل‌های پوستی تزریق شده باشند
 • استنت های فلزی در ناحیه تحت دمران (مانند صورت، گردن، قفسه سینه)
 • زنان باردار یا زنانی که در دوران شیردهی هستند (موردی)
 • کودکان

آیا من به بیش از یک جلسه درمانی نیاز دارم؟ 

بیشتر متقاضیان فقط به یک جلسه درمان نیاز دارند تا نتایج شگفت‌انگیز را مشاهده کنند اما بسیاری از افراد نیز می‌توانند از مزایای درمان در بیش از یک جلسه درمان بهره ببرند. (که به میزان شلی پوست و واکنش بیولوژیکی بدن شما نسبت به اولتراسوند و فرایند تولید کلاژن بستگی دارد). توصیه شده است که جلسه دوم درمان را 4 تا 6 هفته پس از جلسه اول انجام دهید تا نتایج بهتری به دست آورید.

 نتایج پس از چه مدت مشاهده می‌شوند؟

معمولاً متقاضیان می‌توانند تغییرات ایجاد شده را بلافاصله پس از درمان مشاهده کنند. اثر لیفتینگ و تغییر رنگ پوست تا یک دوره 3 ماهه ادامه می‌یابد پوست شما در اثر نتایج درمان هایفوتراپی انعطاف‌پذیرتر می‌شود. با تداوم فرایند تولید کلاژن تا مدت 6 ماه پس از درمان، بهبودی پوست شما ادامه می‌یابد.

نتایج حاصل از هایفوتراپی چه مدت دوام دارند؟

دوام نتایج به این بستگی دارد که آیا متقاضی فقط یک مرتبه تحت درمان قرار گرفته است یا 4 تا 6 ماه پس از اولین درمان دوباره تحت هایفوتراپی قرار گرفته است. سن و وضعیت پوست (خاصیت ارتجاعی و کلاژن) در هر فردی متفاوت است. اثر هایفوتراپی برای بیشتر متقاضیان بیش از 12 ماه باقی می‌ماند. تجدید سالانه درمان بر کاهش اثرات افزایش سن بر پوست تأثیر دارد.

مشاوره رایگان