آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

سؤالات متداول بلفاروپلاستی: جراحی پلک چگونه انجام می‌شود؟

سؤالات متداول بلفاروپلاستی

با افزایش سن، پوست و عضلات پلک شروع به شل‌ شدن و افتادن می‌کنند. همچنین چربی‌هایی که مانند ضربه‌گیر برای چشم عمل می‌کنند در زیر چشم جمع شده و باعث ایجاد پف و سیاهی و گودافتادگی زیر آن می‌شوند. در عمل بلفاروپلاستی، پوست و عضلات، سفت شده و باعث جوان‌تر شدن کانتورهای جوانی می‌شوند.

پزشک برای جابجایی و برداشتن چربی‌های اضافی و بازیابی ظاهر پلک‌ها روی عضلات کار می‌کند. به کارگیری این روش باعث ایجاد کبودی و تورم کمتری می‌شود زیرا پزشک بر روی عضلات زیرین کار می‌کند. دوران بهبودی پوست نیز بهتر طی می‌شود زیرا تنشی بر لایه‌های سطحی پوست وجود ندارد و ظاهر چشم‌ها جوان‌تر و طبیعی‌تر به نظر خواهد رسید. اسکارها تقریباً دیده نمی‌شوند زیرا در چین و چروک‌های طبیعی پلک‌ها استتار می‌شوند. بیشتر بیماران می‌توانند 7 تا 10 روز پس از انجام عمل جراحی به فعالیت‌های روزمره خود بپردازند.

 

 

بلفاروپلاستی یا عمل جراحی پلک چشم باعث کاهش چین و چروک‌های صورت، شل شدگی پوست و پف زیر چشم که فرد را خسته‌تر و غمگین‌تر نشان می‌دهد شده و ظاهر صورت را چندین سال جوان‌تر می‌کند. متخصصین کلینیک زیبایی رازی این فرایند را برای هر بیمار به صورت شخصی و بر اساس نیازهای فردی وی به منظور دست‌یابی به نتایجی طبیعی و پردوام به کمک روش‌هایی انجام می‌دهند که بهبودی پس از آن سریع‌تر حاصل می‌شود. متخصصین این کلینیک انواع مختلف جراحی‌های پلک را به منظور حفظ زیبایی منحصر بفرد چشمان شما به کار می‌گیرند.

 چه نکاتی در بلفاروپلاستی مهم است؟


آناتومی یک پلک عادی

پلک‌های بالا و پایین باعث نگرانی بسیاری از بیماران هستند. موقعیت ابرو را می‌توان به کمک روش‌های لیفت ابرو اصلاح کرد. قسمت‌های جانبی که دچار افتادگی شده‌اند نیز با لیفت شقیقه ترمیم می‌شود.

 شکل چشم 

شکل چشم باید حفظ شود. به گوشه چشم، کانتوس گفته می‌شود. کانتوس میانی در نزدیکی بینی قرار دارد و پایین‌تر از کانتوس جانبی در نزدیکی استخوان گونه است. قسمت‌های زیر چشم باید کانتورهای لطیفی داشته باشند و نباید به سمت پایین کشیده شده باشند. توجه به این جزئیات در عمل جراحی پلک باعث می‌شود که ظاهر آن جوان و طبیعی به نظر برسد.

 شکاف‌های مخفی

مخفی ماندن شکاف‌ها بسیار مهم است. پوست پلک نازک‌ترین قسمت پوست روی صورت است و بسیار خوب التیام پیدا می‌کند. شکاف‌ها در چین و چروک‌های طبیعی پلک‌ها و زیر خط مژه در پلک پایین ایجاد می‌شوند. غالباً زمانی که هدف اصلی از بین بردن پف زیر چشم باشد، نیازی به ایجاد شکاف‌های خارجی در زیر پلک پایین نیست.

 بلفاروپلاستی چه نقاطی را تصحیح می‌کند؟


شناخت چشم‌ها می‌تواند نگرش مؤثرتری نسبت به درمان بدهد. نکته مهم در طبیعی به نظر رسیدن ظاهر، حفظ آناتومی عادی و طبیعی چشم است. قسمت‌های اصلی که در عمل جوان‌سازی پلک چشم ترمیم و اصلاح می‌شوند عبارتند از:

چین و چروک‌های پلک بالایی 

چین و چروک‌های پلک (درماتوکلاسیز) به دلیل شل شدن پوست و عضلات ایجاد شده و غالباً در پلک بالایی بیشتر جلب توجه می‌کنند. وجود پوست اضافی ممکن است حالت طبیعی چین و چروک‌های پلک بالایی را از بین برده و مانع دید شود. برداشتن پوست اضافی به روش‌های اولیه و محافظه‌کارانه باعث می‌شود که چشم‌ها بهتر دیده شده و شما کمتر خسته به نظر برسید.

 چربی اضافی پلک 

چربی اضافی پلک (استتابلفارون) غالباً در پلک پایین جلب توجه می‌کند البته ممکن است قسمت کوچکی از پلک بالایی در نزدیکی بینی نیز دچار پف آلودگی شود. برداشتن یا جابجا کردن این چربی باعث می‌شود که چشم‌ها جوان‌تر و آرام‌تر به نظر برسند اما در ظاهر تغییری ایجاد نمی‌کند.

 گرد شدن پلک پایین

گرد شدن پلک پایین به دلیل کشیده شدن تدریجی رباط پلک ایجاد شده و ممکن است باعث خشکی چشم شود. عمل‌های جراحی قبلی که بدون سفت کردن تاندون جانبی با برداشتن مقدار زیادی از پوست پلک پایین انجام شده‌اند ممکن است باعث گرد شدن این پلک شود. برداشتن محافظه‌کارانه رباط اضافی و جابجایی قسمت جانبی فوقانی باعث می‌شود که ظاهر پلک پایین به حالت طبیعی بازگردد.

 چین و چروک‌های اطراف چشم 

چروک‌های اطراف چشم، خطوط ریزی در گوشه‌های چشم هستند که به دلیل حرکات مکرر عضلات جانبی پلک به وجود می‌آیند. سفت کردن پلک ممکن است باعث رفع این خطوط شود و نتایج حاصله تا حدودی بهتر از تزریق بوتاکس زیبایی برای شل کردن عضلات و پیشگیری از شکل‌گیری این خطوط است.

 چه کسانی شرایط قرار گرفتن تحت عمل جراحی لیفت پلک چشم را دارند؟


چه کسانی شرایط قرار گرفتن تحت عمل جراحی لیفت پلک چشم را دارند

پف پلک و شل شدگی آن به سرعت و ظرف مدت یک تا دو سال اتفاق می‌افتد. ظاهر جوان چشم ممکن است در زیر ابروها یا شقیقه‌های افتاده مخفی شوند. باید نسبت به نتایج حاصل از عمل بلفاروپلاستی جوان‌سازی پلک انتظارات واقع‌بینانه‌ای داشته باشید. بهترین کاندیداها برای عمل جراحی پلک چشم عبارتند از افرادی که:

 • یک یا چند ویژگی از مشخصه‌های افزایش سن را دارند
 • از سلامت عمومی خوبی برخوردار هستند
 • زن یا مرد فرقی ندارد
 • انتظارات واقع‌بینانه‌ای نسبت به نتایج حاصل از این عمل دارند
 • تمایل دارند که ظاهر آنها خوب به نظر برسد
 • عمل پلک چشم را برای خودشان انجام می‌دهند و به دلیل این که افراد دیگر انها را بپسندند تحت این عمل قرار نمی‌گیرند.

بیماران ممکن است به دلایل متفاوتی تمایل به انجام عمل جوان‌سازی پلک چشم خود داشته باشند. اگر احساس می‌کنید تعاریف فوق، توصیف کننده شما است می‌توانید تحت عمل جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی قرار گیرید.

 مشاوره جوان‌سازی پلک چشم چگونه است؟


پزشک، درمان هر بیمار را به صورت فردی انجام می‌دهد. برای بررسی کامل سوابق پزشکی و معاینه و ارزیابی صورت و درک کامل انتظارات بیمار به یک ساعت زمان نیاز است. مشخص شدن انتظارات باعث می‌شود که کل فرایند به صورت خوشایندتری انجام شده و رضایت شما از نتایج عمل افزایش یابد. پزشک عکس‌های شما که از زوایای مختلف گرفته شده را دوباره بررسی می‌کند و سؤالات شما را به دقت پاسخ می‌دهد تا مطمئن شود که شما پاسخ تمام پرسش‌هایتان را گرفته‌اید.

 از عمل جراحی بلفاروپلاستی چه انتظاری باید داشت؟


شفاف شدن انتظارات باعث می‌شود که تجربه شما از این عمل لذت‌بخش‌تر و راحت‌تر شود. پزشک، عکس‌های شما را دوباره بررسی کرده و قبل از تجویز دارو دوباره در مورد درمان و اهداف شما از انجام این عمل گفتگو می‌کند. سپس برای آرام بخشی به شما داروهایی داده می‌شود و در غالب اوقات تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرد. یک ساعت پس از انجام عمل جراحی شما از اتاق عمل خارج می‌شوید. در روش‌های جدید بلفاروپلاستی، طول دوره بهبودی کاهش یافته و بیشتر بیماران می‌توانند پس از عمل به فعالیت‌های عادی و روزمره خود بپردازند.

 دوره ریکاوری پس از عمل بلفاروپلاستی چگونه است؟


دوره ریکاوری پس از عمل بلفاروپلاستی چگونه است

در صورت استفاده از کمپرس سرد تا چند روز پس از انجام عمل جراحی، چشم‌ها احساس بهتری خواهند داست. برای برخی بیماران، داروهای مسکن تجویز می‌شود و بیشتر بیماران فقط یک دوره از این داروها استفاده کرده و سپس می‌توانند از تیلنول استفاده کنند. در طول روز شما باید قطره در چشم خود بریزید و از پمادها نیز در هنگام شب استفاده کنید. ممکن است پلک‌ها و گونه‌های شما کبود شده و متورم شوند که پس از چند روز شروع به بهبودی می‌کند. تورم پس از حدود 2 هفته برطرف می‌شود اما تا مدت یک سال یا بیشتر ممکن است تغییرات جزئی در چشم ادامه یابد. شما می‌توانید پس از یک هفته به محل کار خود بازگردید. برای دست‌یابی به بهترین نتایج باید تا 3 هفته پس از انجام عمل جراحی از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کنید.

 روش‌های انجام عمل جراحی پلک چشم 


جوان‌سازی پلک چشم برای هر بیمار به صورت فردی و سفارشی انجام می‌شود. هر بیمار، نگرانی‌ها و اهداف خاص خود را دارد و علائم پیری در هر کدام به نوعی نمایان می‌شود. عمل بلفاروپلاستی برای دست‌یابی به بهترین نتایج و بهترین روش تأمین نیاز بیمار سفارشی می‌شود. پزشکان از روش‌های مختلف جراحی برای دستیابی به چشمانی طبیعی و جذاب با دوره بهبودی کوتاه استفاده می‌کنند. این مفاهیم، پایه و اساس نتایج بلندمدت عالی است.

 بلفاروپلاستی الپتیکال 

پلک بالایی غالباً دارای پوست و عضلات اضافی است. در عمل الیپس، چین و چروک‌های اضافی روی پلک برداشته می‌شوند. شکاف‌ها در چین‌های طبیعی ایجاد می‌شوند و تقریباً قابل مشاهده نیستند. در بلفاروپلاستی الپتیکال، پوست و عضلات اضافی برداشته شده و کرپ‌های پوستی در پلک بالایی برطرف می‌شوند. بیماران پس از انجام این عمل باید حدود یک هفته استراحت کنند. ظاهر شما چند روز پس از انجام این عمل جراحی بهبود می‌یابد.

 برداشتن چربی ترانس کانجانکتیوال 

برای از بین بردن پف زیر چسم نیازی به ایجاد شکاف‌های خارجی نیست. از آنجا که شکاف‌ها به طور کامل مخفی می‌شوند، اسکارهای خارجی نیز وجود نخواهد داشت و سرعت بهبودی حتی از حالت عادی هم بیشتر است.

 پینچ پوست 

پوست اضافی در پلک پایین سفت و صاف شده و سپس برداشته می‌شود و برای بستن شکاف‌ها از بخیه استفاده می‌شود که پس از 5 تا 7 روز برداشته می‌شوند.

 فلپ پوست – عضله 

برداشتن یک نوار کوچک از عضلات بیرون زده در زیر پلک پایین همراه با رفع چین و چروک‌های روی پوست این پلک مانع از ایجاد برجستگی در این قسمت می‌شود.

سفت کردن پلک (فرایند نوار تارسال)

در این روش، قسمت خارجی گرد شده پلک پایین اصلاح می‌شود. تاندونی که پلک پایین را نگه می‌دارد کوتاه شده و کمی به سمت بالا جابجا شده و به چشم نیز نزدیک‌تر می‌شود. با این کار شکل جوانی پلک پایین بیشتر بازیابی می‌شود.

 بلفاروپلاستی (عمل جراحی لیفت پلک) همراه با عمل لیفت ابرو یا لیفت شقیقه

گاهی اوقات چشم‌ها به دلیل سنگین شدن ابروها یا به دلیل وجود پوست اضافی ناشی از افتادگی پوست شقیقه روی کناره‌های چشم، سنگین‌تر به نظر می‌رسند. در این وضعیت، عمل جراحی پلک را می‌توان همراه با لیفت ابرو انجام داده و ابروی سنگین را از روی چشم‌ها برداشت یا به کمک عمل لیفت شقیقه، بافت اضافی روی گوشه‌های چشم که میدان دید را محدود کرده‌اند کاهش داد.

 از چه روش‌هایی در کنار بلفاروپلاستی می‌توان استفاده کرد؟


 • عمل‌های ثانویه ممکن است به طور همزمان با عمل جراحی پلک چشم انجام شوند. انجام این عمل‌ها برای همه بیماران مناسب نیست.
 • رینوپلاستی، به خصوص همراه با افتادگی بینی می‌تواند ویژگی‌های مرتبط با صورت را در عمل پلک بهبود داده و پس از جوان‌سازی چشم‌ها باعث افزایش تعادل در صورت شود.
 • لیفت ابرو، اگر ابروها خیلی سنگین شده و مانع دید فرد شده باشند، انجام این عمل باعث باز شدن چشم‌ها می‌شود. این عمل را می‌توان به روش آندوسکوپی و بدون باقی ماندن اسکار انجام داد یا با کمک شکاف‌های ایجاد شده، پوست اضافی پیشانی را نیز برداشت. در این صورت، ابروهای سنگین‌تر و پرتر شده و لیفت اولیه ابرو می‌تواند یک عمل مناسب تلقی شود.
 • لیفت شقیقه باعث بالا رفتن پوست اضافی که روی گوشه‌های چشم را گرفته‌اند می‌شود. قسمت خارجی ابرو بیشتر بالا برده می‌شود و چشم‌ها سالم‌تر به نظر خواهند رسید. شکاف‌های ایجاد شده پشت خط رویش مو استتار می‌شوند.
 • پروتز چانه باعث اصلاح زاویه صورت شده و در نتیجه گردن سفت‌تر به نظر می‌رسد. یک مزیت دیگر انجام این عمل این است که پروتز چانه باعث می‌شود که بینی کوچک‌تر به نظر برسد.
 • پروتز گونه باعث بهبود ظاهر قسمت فوقانی صورت و برجسته شدن استخوان‌های گونه مشود. همچنین استفاده از پروتز گونه باعث می‌شود که پوست زیر و کنار چشم‌ها سفت‌تر شود.
 • لیفت صورت (رینوپلاستی) باعث سفت شدن بافت افتاده صورت شده و تحت این عمل، پوست اضافی که باعث می‌شود صورت پیرتر به نظر برسد برداشته می‌شود
 • لیزر یا لایه‌برداری شیمایی برای رفع چین و چروک‌های اطراف دهان، چشم‌ها یا کل صورت به کار برده می‌شود و اثرات ناشی از آفتاب‌سوختگی را برطرف می‌کند.
 • فیلرها مانند رستالین و جوودرم نیز به برجسته‌سازی قسمت تورفته کمک می‌کنند. با تزریق ژل‌های پوستی، نتایج حاصل از عمل‌های جوان‌سازی صورت بهبود می‌یابد.
 • بوتاکس زیبایی برای شل کردن عضلات سطحی مورد استفاده قرار می‌گیرد و باعث می‌شود که چین و چروک کمتری روی پوست صورت باقی بماند. تزریق بوتاکس در مطب یا همزمان با عمل جراحی انجام می‌شود.
مشاوره رایگان