آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

سؤالات متداول بلفاروپلاستی: جراحی پلک چگونه انجام می‌شود؟

سؤالات متداول بلفاروپلاستی

با پیشرفت سن، پوست و عضلات پلک شروع به افتادن و شل شدن می‌کنند. همچنین، چربی‌هایی که نقش یک ضربه‌گیر برای چشم دارند، در زیر چشم جمع می‌شوند و باعث ایجاد پف، تیرگی و گودافتادگی زیر چشم می‌شوند. در روش بلفاروپلاستی، پوست و عضلات تحت عمل قرار می‌گیرند و باعث جوان‌تر شدن منحنی‌های جوانی می‌شوند.

پزشک برای جابجایی و برداشتن چربی اضافی و بازیابی ظاهر پلک‌ها بر روی عضلات کار می‌کند. استفاده از این روش باعث ایجاد کبودی و تورم کمتری می‌شود، زیرا پزشک در ناحیه عضلات زیرین کار می‌کند. دوره بهبودی پوست نیز بهبود بیشتری خواهد داشت، زیرا تنش بر روی لایه‌های سطحی پوست وجود نخواهد داشت و ظاهر چشم‌ها جوان‌تر و طبیعی‌تر خواهد بود. اسکارها تقریباً قابل رویت نخواهند بود زیرا در خطوط و چینش طبیعی پلک‌ها پنهان می‌شوند. بیشتر بیماران می‌توانند در ۷ تا ۱۰ روز پس از عمل جراحی به فعالیت‌های روزمره خود بازگردند.

 

 

بلفاروپلاستی یا عمل جراحی پلک چشم باعث کاهش چین و چروک‌های صورت، شل شدگی پوست و پف زیر چشم که فرد را خسته‌تر و غمگین‌تر نشان می‌دهد شده و ظاهر صورت را چندین سال جوان‌تر می‌کند. متخصصین کلینیک زیبایی رازی این فرایند را برای هر بیمار به صورت شخصی و بر اساس نیازهای فردی وی به منظور دست‌یابی به نتایجی طبیعی و پردوام به کمک روش‌هایی انجام می‌دهند که بهبودی پس از آن سریع‌تر حاصل می‌شود. متخصصین این کلینیک انواع مختلف جراحی‌های پلک را به منظور حفظ زیبایی منحصر بفرد چشمان شما به کار می‌گیرند.

 چه نکاتی در بلفاروپلاستی مهم است؟


آناتومی یک پلک عادی

پلک‌های بالا و پایین باعث نگرانی بسیاری از بیماران هستند. موقعیت ابرو را می‌توان به کمک روش‌های لیفت ابرو اصلاح کرد. قسمت‌های جانبی که دچار افتادگی شده‌اند نیز با لیفت شقیقه ترمیم می‌شود.

 شکل چشم 

شکل چشم باید حفظ شود. به گوشه چشم، کانتوس گفته می‌شود. کانتوس میانی در نزدیکی بینی قرار دارد و پایین‌تر از کانتوس جانبی در نزدیکی استخوان گونه است. قسمت‌های زیر چشم باید کانتورهای لطیفی داشته باشند و نباید به سمت پایین کشیده شده باشند. توجه به این جزئیات در عمل جراحی پلک باعث می‌شود که ظاهر آن جوان و طبیعی به نظر برسد.

 شکاف‌های مخفی

مخفی ماندن شکاف‌ها بسیار مهم است. پوست پلک نازک‌ترین قسمت پوست روی صورت است و بسیار خوب التیام پیدا می‌کند. شکاف‌ها در چین و چروک‌های طبیعی پلک‌ها و زیر خط مژه در پلک پایین ایجاد می‌شوند. غالباً زمانی که هدف اصلی از بین بردن پف زیر چشم باشد، نیازی به ایجاد شکاف‌های خارجی در زیر پلک پایین نیست.

 بلفاروپلاستی چه نقاطی را تصحیح می‌کند؟


شناخت چشم‌ها می‌تواند نگرش مؤثرتری نسبت به درمان بدهد. نکته مهم در طبیعی به نظر رسیدن ظاهر، حفظ آناتومی عادی و طبیعی چشم است. قسمت‌های اصلی که در عمل جوان‌سازی پلک چشم ترمیم و اصلاح می‌شوند عبارتند از:

چین و چروک‌های پلک بالایی 

تغییرات زیبایی و آرایشی پلک (درماتوکلاسیز) ناشی از شل شدن پوست و عضلات است که معمولاً در پلک بالایی به وضوح دیده می‌شود. این تغییرات ممکن است باعث محدود شدن دید و یا ایجاد مشکلات دیگر شود. با برداشتن پوست اضافی با روش‌های محافظه‌کارانه، چشم‌ها بهتر دیده می‌شوند و ظاهر کمتر خسته‌کننده‌ای دارند.

 چربی اضافی پلک 

پف پلک پایین (استتابلفارون) معمولاً در پلک پایین دیده می‌شود، اما ممکن است بخشی از پلک بالایی نیز در نزدیکی بینی به پفی شدن مبتلا شود. حذف یا جابجایی این چربی باعث جوان‌تر و آرام‌تر به نظر رسیدن چشم‌ها می‌شود، اما تغییری در ظاهر ایجاد نمی‌کند.

 گرد شدن پلک پایین

گرد شدن پلک پایین ناشی از کشیده شدن تدریجی رباط پلک است که ممکن است باعث خشکی چشم شود. عمل‌های جراحی قبلی که با برداشتن مقدار زیادی از پوست پلک پایین بدون سفت کردن تاندون جانبی انجام شده‌اند، ممکن است باعث گرد شدن پلک پایین شوند. با برداشتن محافظه‌کارانه رباط اضافی و جابجایی قسمت جانبی فوقانی، ظاهر پلک پایین به حالت طبیعی بازمی‌گردد.

 چین و چروک‌های اطراف چشم 

چروک‌های اطراف چشم، خطوط ریزی در گوشه‌های چشم هستند که به دلیل حرکات مکرر عضلات جانبی پلک به وجود می‌آیند. سفت کردن پلک ممکن است باعث رفع این خطوط شود و نتایج حاصله تا حدودی بهتر از تزریق بوتاکس زیبایی برای شل کردن عضلات و پیشگیری از شکل‌گیری این خطوط است.

 چه کسانی شرایط قرار گرفتن تحت عمل جراحی لیفت پلک چشم را دارند؟


چه کسانی شرایط قرار گرفتن تحت عمل جراحی لیفت پلک چشم را دارند

پف پلک و شل شدگی آن به سرعت و ظرف مدت یک تا دو سال رخ می‌دهد. این مسئله باعث می‌شود که ظاهر جوانی چشمان مخفی شود و زیر ابروها یا شقیقه‌ها قرار بگیرد. اگر شما به دنبال عمل بلفاروپلاستی جوان‌سازی پلک هستید، باید انتظارات واقع‌بینانه‌ای داشته باشید. بهترین کاندیداها برای این عمل جراحی، افرادی هستند که:

 • یک یا چند ویژگی از ویژگی‌های پیری را دارند
 • از سلامتی خوبی برخوردارند
 • جنسیت آنها تأثیری ندارد
 • انتظارات واقع‌بینانه‌ای نسبت به نتایج این عمل دارند
 • تمایل دارند که ظاهر آنها بهتر به نظر برسد
 • عمل پلک چشم را برای خودشان انجام می‌دهند و به دلیل نظرات دیگران تحت این عمل قرار نمی‌گیرند.

بیماران ممکن است به دلایل مختلفی تمایل به انجام عمل جوان‌سازی پلک چشم خود داشته باشند. اگر فکر می‌کنید که شرایط فوق برای شما صدق می‌کند، می‌توانید به دنبال بلفاروپلاستی یا عمل جراحی پلک چشم بروید.

 مشاوره جوان‌سازی پلک چشم چگونه است؟


روش درمانی هر بیمار توسط پزشک به صورت شخصی و فردی انجام می‌شود. برای انجام یک ارزیابی کامل، پزشک نیاز به بررسی دقیق سوابق پزشکی شما، معاینه و ارزیابی صورت دارد. این فرایند حدود یک ساعت زمان می‌برد تا به طور کامل انتظارات شما را درک کند. شناخت دقیق انتظارات شما باعث می‌شود که کل فرایند درمان به شکلی دلپذیرتر انجام شود و شما از نتایج عمل راضی‌تر باشید. پزشک عکس‌های شما که از زوایای مختلف گرفته شده‌اند را مجدداً بررسی می‌کند و به سؤالات شما با دقت پاسخ می‌دهد تا مطمئن شود که تمامی پرسش‌های شما پاسخ داده شده‌اند.

 از عمل جراحی بلفاروپلاستی چه انتظاری باید داشت؟


شفاف شدن انتظارات باعث می‌شود که تجربه شما از این عمل لذت‌بخش‌تر و راحت‌تر شود. پزشک، عکس‌های شما را دوباره بررسی کرده و قبل از تجویز دارو دوباره در مورد درمان و اهداف شما از انجام این عمل گفتگو می‌کند. سپس برای آرام بخشی به شما داروهایی داده می‌شود و در غالب اوقات تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرد. یک ساعت پس از انجام عمل جراحی شما از اتاق عمل خارج می‌شوید. در روش‌های جدید بلفاروپلاستی، طول دوره بهبودی کاهش یافته و بیشتر بیماران می‌توانند پس از عمل به فعالیت‌های عادی و روزمره خود بپردازند.

 دوره ریکاوری پس از عمل بلفاروپلاستی چگونه است؟


دوره ریکاوری پس از عمل بلفاروپلاستی چگونه است

در صورت استفاده از کمپرس سرد تا چند روز پس از انجام عمل جراحی، چشم‌ها احساس بهتری خواهند داست. برای برخی بیماران، داروهای مسکن تجویز می‌شود و بیشتر بیماران فقط یک دوره از این داروها استفاده کرده و سپس می‌توانند از تیلنول استفاده کنند. در طول روز شما باید قطره در چشم خود بریزید و از پمادها نیز در هنگام شب استفاده کنید. ممکن است پلک‌ها و گونه‌های شما کبود شده و متورم شوند که پس از چند روز شروع به بهبودی می‌کند. تورم پس از حدود ۲ هفته برطرف می‌شود اما تا مدت یک سال یا بیشتر ممکن است تغییرات جزئی در چشم ادامه یابد. شما می‌توانید پس از یک هفته به محل کار خود بازگردید. برای دست‌یابی به بهترین نتایج باید تا ۳ هفته پس از انجام عمل جراحی از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کنید.

 روش‌های انجام عمل جراحی پلک چشم 


جوان‌سازی پلک چشم به صورت شخصی‌سازی شده و بر اساس نیازهای هر بیمار انجام می‌شود. هر فرد دارای نگرانی‌ها و اهداف خاص خود است و علائم پیری در هر کدام به شکلی منحصر به فرد ظاهر می‌شود. عمل بلفاروپلاستی برای دستیابی به بهترین نتایج و روش مناسب برای تأمین نیازهای خاص بیمار، به صورت سفارشی انجام می‌شود. پزشکان از روش‌های مختلف جراحی برای دستیابی به چشمانی طبیعی و جذاب با دوره بهبودی کوتاه استفاده می‌کنند. این اصول، پایه و اساس نتایج بلندمدت عالی را فراهم می‌کند.

 بلفاروپلاستی الپتیکال 

در روش بلفاروپلاستی الپتیکال، پلک بالایی معمولاً دارای پوست و عضلات اضافی است. در این روش، چین و چروک‌های اضافی روی پلک برداشته می‌شوند و شکاف‌ها در چین‌های طبیعی ایجاد می‌شوند که تقریباً قابل مشاهده نیستند. در بلفاروپلاستی الپتیکال، پوست و عضلات اضافی برداشته شده و کرپ‌های پوستی در پلک بالایی برطرف می‌شوند. بیماران پس از انجام این عمل باید حدود یک هفته استراحت کنند و ظاهر آن‌ها چند روز پس از عمل جراحی بهبود می‌یابد.

 برداشتن چربی ترانس کانجانکتیوال 

برای از بین بردن پف زیر چسم نیازی به ایجاد شکاف‌های خارجی نیست. از آنجا که شکاف‌ها به طور کامل مخفی می‌شوند، اسکارهای خارجی نیز وجود نخواهد داشت و سرعت بهبودی حتی از حالت عادی هم بیشتر است.

 پینچ پوست 

پوست اضافی در پلک پایین سفت و صاف شده و سپس برداشته می‌شود و برای بستن شکاف‌ها از بخیه استفاده می‌شود که پس از ۵ تا ۷ روز برداشته می‌شوند.

 فلپ پوست – عضله 

برداشتن یک نوار کوچک از عضلات بیرون زده در زیر پلک پایین همراه با رفع چین و چروک‌های روی پوست این پلک مانع از ایجاد برجستگی در این قسمت می‌شود.

سفت کردن پلک (فرایند نوار تارسال)

در این روش، قسمت خارجی گرد شده پلک پایین اصلاح می‌شود. تاندونی که پلک پایین را نگه می‌دارد کوتاه شده و کمی به سمت بالا جابجا شده و به چشم نیز نزدیک‌تر می‌شود. با این کار شکل جوانی پلک پایین بیشتر بازیابی می‌شود.

 بلفاروپلاستی (عمل جراحی لیفت پلک) همراه با عمل لیفت ابرو یا لیفت شقیقه

گاهی اوقات، چشم‌ها به دلیل سنگین شدن ابروها یا وجود پوست اضافی ناشی از افتادگی پوست شقیقه در اطراف چشم، به نظر سنگین‌تر می‌رسند. در این شرایط، می‌توان عمل جراحی پلک را همراه با لیفت ابرو انجام داد تا ابروی سنگین را از روی چشم‌ها برداشت کرد یا با استفاده از عمل لیفت شقیقه، بافت اضافی روی گوشه‌های چشم که به دید پنهانی آسیب می‌رساند را کاهش داد.

 از چه روش‌هایی در کنار بلفاروپلاستی می‌توان استفاده کرد؟


 • عمل‌های ثانویه ممکن است به طور همزمان با عمل جراحی پلک چشم انجام شوند. انجام این عمل‌ها برای همه بیماران مناسب نیست.
 • رینوپلاستی، به خصوص همراه با افتادگی بینی می‌تواند ویژگی‌های مرتبط با صورت را در عمل پلک بهبود داده و پس از جوان‌سازی چشم‌ها باعث افزایش تعادل در صورت شود.
 • لیفت ابرو، اگر ابروها خیلی سنگین شده و مانع دید فرد شده باشند، انجام این عمل باعث باز شدن چشم‌ها می‌شود. این عمل را می‌توان به روش آندوسکوپی و بدون باقی ماندن اسکار انجام داد یا با کمک شکاف‌های ایجاد شده، پوست اضافی پیشانی را نیز برداشت. در این صورت، ابروهای سنگین‌تر و پرتر شده و لیفت اولیه ابرو می‌تواند یک عمل مناسب تلقی شود.
 • لیفت شقیقه باعث بالا رفتن پوست اضافی که روی گوشه‌های چشم را گرفته‌اند می‌شود. قسمت خارجی ابرو بیشتر بالا برده می‌شود و چشم‌ها سالم‌تر به نظر خواهند رسید. شکاف‌های ایجاد شده پشت خط رویش مو استتار می‌شوند.
 • پروتز چانه باعث اصلاح زاویه صورت شده و در نتیجه گردن سفت‌تر به نظر می‌رسد. یک مزیت دیگر انجام این عمل این است که پروتز چانه باعث می‌شود که بینی کوچک‌تر به نظر برسد.
 • پروتز گونه باعث بهبود ظاهر قسمت فوقانی صورت و برجسته شدن استخوان‌های گونه مشود. همچنین استفاده از پروتز گونه باعث می‌شود که پوست زیر و کنار چشم‌ها سفت‌تر شود.
 • لیفت صورت (رینوپلاستی) باعث سفت شدن بافت افتاده صورت شده و تحت این عمل، پوست اضافی که باعث می‌شود صورت پیرتر به نظر برسد برداشته می‌شود
 • لیزر یا لایه‌برداری شیمایی برای رفع چین و چروک‌های اطراف دهان، چشم‌ها یا کل صورت به کار برده می‌شود و اثرات ناشی از آفتاب‌سوختگی را برطرف می‌کند.
 • فیلرها مانند رستالین و جوودرم نیز به برجسته‌سازی قسمت تورفته کمک می‌کنند. با تزریق ژل‌های پوستی، نتایج حاصل از عمل‌های جوان‌سازی صورت بهبود می‌یابد.
 • بوتاکس زیبایی برای شل کردن عضلات سطحی مورد استفاده قرار می‌گیرد و باعث می‌شود که چین و چروک کمتری روی پوست صورت باقی بماند. تزریق بوتاکس در مطب یا همزمان با عمل جراحی انجام می‌شود.

فهرست مطالب

مشاوره رایگان