آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

سابسیژن پوست چیست؟ سابسیژن برای درمان جای جوش و اسکارآکنه

سابسیژن یک روش جراحی است که در آن از یک سوزن کوچک برای جدا کردن رشته‌های فیبروزی در ساختارهای داخلی پوست استفاده می‌شود. در این روش پزشک می‌تواند به از بین بردن بافت اسکار بپردازد که اغلب در سایر روش‌های درمانی بافت اسکار از قبیل لیزر درمانی استفاده می‌شود. پس از آنکه رشته‌های فیبروزی از هم جدا شدند پوست لطافت و طراوت بهتری پیدا خواهد کرد. سایر روش‌های اسکار آکنه شامل از بین بردن بافت اسکار به کمک جراحی است که یک بافت جدید را به وجود می‌‌آورد که کمتر جلب توجه خواهد کرد.

 انواع اسکار آکنه


 به طور کلی چهار نوع بافت اسکار وجود دارد که عبارتند از بافت اسکار هایپرتروفیک، بافت اسکار چکشی، بافت اسکار چرخشی و بافت اسکار واگنی. تفاوت اصلی این نوع بافت اسکار به شکل و میزان برجستگی آنها ارتباط دارد و گاهی اوقات بافت کار آنقدر عمیق است که باعث آسیب دیدگی سلول‌های چربی زیر پوست یا کلاژن می‌‌شود و یک فضای فرورفته را در پوست به وجود می‌آورد این سوراخ‌ها می‌تواند در اشکال و الگوهای مختلفی به وجود بیایند.

 بافت اسکار آتروفیک و فرورفته

 ریشه کلمه آتروفیک، آتروفی است که به معنای یک نوع بافت است که تا حد زیادی از بین رفته است و به این ترتیب منظور از بافت اسکار آتروفیک نقاطی از پوست است که به علت تخریب بافت کلاژن زیر پوست حالت فرورفته دارد. این نوع بافت اسکار می‌‌تواند به دنبال بهبود فرد پس از یک نوع آکنه التهابی شدید به وجود بیاید و بافت ظاهر نامناسبی را به وجود خواهد آورد. منظور از بافت اسکار فرورفته شامل انواع مختلفی از بافت اسکار است که باعث می‌شود پوست زیر سطح لایه‌های سالم حالت افتاده پیدا کند. از بین رفتن چربی و بافت سالم پوست پس از آکنه التهابی می‌تواند باعث به وجود آمدن بافت اسکار چکشی، بافت اسکار واگنی یا بافت اسکار چرخشی شود که می‌توان آنها را تحت عنوان بافت اسکار آتروفیک و فرورفته توصیف کرد.

 بافت اسکار واگنی  

 هنگامی ‌که اکثر افراد کلمه واگن را می‌‌شنوند فورا به فکر قطار و راه آهن می‌‌افتند. بافت اسکار واگنی نیز شبیه به لبه‌های تیز واگن است که در امتداد یکدیگر و در یک راستا قرار دارند. بافت اسکار واگنی به جای داشتن لبه‌های گرد دارای لبه‌های صاف تر است اما به روشی که آکنه التهابی به وجود می‌آید و باعث بروز بافت اسکار دندانه دار می‌‌شود ایجاد نخواهد شد. بافت اسکار واگنی در صورتی که درمان نشود ظاهر نامناسبی را به وجود خواهد آورد. این نوع بافت اسکار بر خلاف کلوئید برجسته و بافت اسکار هایپرتروفیک توخالی است و لبه‌های آن مشخص است و قسمت داخلی آن باعث شده ظاهر آن شبیه بافت اسکار حاصل از آبله مرغان باشد. بافت اسکار واگنی می‌تواند همانند بافت اسکار ظاهرا مرتبی داشته باشد اما به اندازه بافت اسکار چکشی عمیق نیست.

 بافت اسکار هایپرتروفیک یا بافت اسکار کلوئید  

 انواع مختلفی از بافت اسکار وجود دارد که بافت اسکار هایپرتروفیک یک نوع از آن است که در این اختلال بافت اسکار اضافی به جای آنکه درون پوست فرو برود حالت برجسته دارد. این نوع بافت اسکار تحت عنوان بافت اسکار کلوئید شناخته می‌شود. بافت اسکار زمانی به وجود می‌‌آید که بدن در پاسخ به آسیب ایجاد شده حاصل از آکنه به تولید بیش از حد سلول‌های پوستی یا سلول‌های بافت همبند بپردازد که فیبروبلاست نام دارند. در نتیجه بافت اسکار کلوئیدی اغلب حالت برجسته دارد و رنگ آن با رنگ پوست تفاوت دارد اما می‌توان با تزریق کورتیزون به درون پوست و استفاده از رتینول یا لیزر درمانی به رفع مشکل ناصافی پوست پرداخت.

 بافت اسکار چکشی  

 بافت اسکار چکشی به منافذ عمیق و بزرگ درون پوست گفته می‌‌شود. با این حال به یک نوع بافت اسکار فرورفته که لبه‌های آن مشخص است و یک مرز دقیق در اطراف آن وجود دارد که به کاهش تولید کلاژن ارتباط دارد که این امر باعث می‌شود پوست حالت فرورفته پیدا کند و به شکل سوراخ به نظر برسد و ظاهری شبیه کوبیدن چکش روی فلز را به وجود بیاورد. بافت اسکاری که به علت آکنه فعال به وجود می‌آید می‌تواند گاهی اوقات تا زیر سطح پوست را به درون رشته‌های فیبروزی نفوذ کند و باعث شود بافت اسکار چکشی یا سایر انواع بافت اسکار به وجود بیاید.

 بافت اسکار چرخشی  

 بافت اسکار چرخشی به یک نوع بافت اسکار اشاره دارد که روی سطح پوست شبیه تپه‌ها و برآمدگی‌های کوچک دیده می‌شود. بافت اسکار چکشی به صورت یک مجموعه بافت برآمده شبیه کوه روی سطح پوست دیده می‌‌شود که این امر به نحوه تشکیل رشته‌های فیبروزی زیر سوراخ عمیق پوست ارتباط دارد.

 علل شایع بافت اسکار حاصل از آکنه چیست؟ 


علل شایع بافت اسکار حاصل از آکنه چیست

معمولا به افراد توصیه می‌‌شود که از ترکاندن جوش روی پوست خود اجتناب کنند زیرا این کار باعث می‌شود بافت اسکار قابل توجهی روی سطح پوست به وجود بیاید. این گفته صد در صد درست نیست زیرا پزشکان می‌‌گویند که همیشه ترکاندن جوش‌های سر سیاه یا سر سفید باعث به وجود آمدن بافت اسکار روی سطح پوست نمی‌شود. به طور کلی هنگامی ‌که شما برای درمان مشکلات پوستی خود تحت درمان قرار می‌گیرید فرایند درمان شامل تخلیه جوش‌های کوچک از روی سطح پوست است تا بهبود پیدا کند و بافت اسکار روی پوست به وجود نیاید. با این حال ترکاندن جوش‌ها با نوک انگشت یا ناخن می‌تواند باعث ایجاد التهاب بیشتر شود و زمینه نفوذ باکتری‌ها به درون لایه‌های عمیق پوست را فراهم کند و مشکلات بیشتری را به وجود می‌آورد و در نهایت باعث تشکیل بافت اسکار شود. پزشکان می‌گویند جوش‌های سر سیاه و سر سفید که روی سطح پوست به وجود می‌آیند از همان نوع جوش‌هایی نیستند که باعث به وجود آمدن بافت اسکار عمیق و کیستیک می‌‌شوند و درون آنها پر از چرک است یا توده‌های سفت و دردناک که درون لایه‌های عمیق پوست به وجود می‌‌آیند و باعث تشکیل بافت اسکار می‌شوند. بهتر است به خاطر داشته باشید که تا حد امکان از دستکاری کردن جوش‌های روی صورت خود اجتناب کنید این مسئله در خصوص درمان‌های تخصصی برای درمان آکنه کیستیک یا گره‌های سفت و دردناک کاملاً صدق می‌کند. سایر عواملی که در به وجود آمدن بافت اسکار نقش دارند به شرح زیر می‌باشند:

  • در صورتی که جوش کیستیک همچنان در حال به وجود آمدن باشد احتمال تشکیل کیست‌های عمیق و بافت اسکار افزایش خواهد یافت.
  • طولانی شدن دوره‌هایی کیست درون لایه‌های عمیق پوست باقی می‌ماند و باعث متوقف شدن روند تولید کلاژن و ذخیره چربی خواهد شد و به این ترتیب بافت اسکار قابل توجهی در اپی درم به وجود می‌آید.
  • به وجود آمدن اسکار التهابی درون کیست‌های عمیق یا بزرگ یا گره‌های بزرگ روی پوست که باعث به وجود آمدن بافت اسکار می‌شود.

 سابسیژن برای بافت اسکار چیست؟


سابسیژن برای بافت اسکار چیست

 سابسیژن یک روش جراحی کم تهاجمی است پس از آن برای بهبود بافت اسکار استفاده می‌شود این روش بسیار ساده و موثر است. یکی از دلایلی که باعث می‌شود بافت اسکار به وجود بیاید این است که رشته‌های فیبروزی به سمت داخل فرو برود. این روش درمانی به لیفت پوست کمک می‌‌کند و از ظاهر بافت اسکار می‌‌کاهد.

 کدام نوع از بافت اسکار واکنش بهتری به سابسیژن می‌دهد؟ 


 سابسیژن برای درمان بافت اسکار حاصل از آکنه چرخشی و بافت اسکار حاصل از آکنه واگنی عملکرد بهتری دارد. این روش کاربردی برای درمان بافت اسکار چکشی ندارد. روش CROSS یک روش درمانی با استاندارد طلایی برای اسکار چکشی است. در این روش از TCA 80 % برای اسکار چکشی استفاده می‌‌شود تا فرآیند تولید کلاژن درون بافت اسکار تحریک شود.

 در هنگام انجام سابسیژن چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ 


در هنگام انجام سابسیژن چه اتفاقی رخ می دهد

پزشک برای شروع کار از بی حسی موضعی استفاده می‌کند و یک سوزن کوچک را وارد زیر سطح بافت اسکار خواهد کرد سپس با استفاده از حرکات چرخشی و در مسیر افقی به جدا کردن رشته‌های فیبروزی می‌‌پردازد. معمولا پزشک به تزریق ژل به درون فضای فرورفته بافت می‌پردازد تا نتایج حاصل از سابسیژن را بهبود ببخشد. این روش کمتر از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول می‌‌کشد و با درد بسیار کمی همراه است. شما به چند جلسه درمان نیاز دارد تا نتایج مطلوبی را به دست بیاورید معمولاً حدود یک ماه فاصله زمانی بین جلسات درمان وجود دارد. در صورتی که سابسیژن با سایر روش‌های درمان از قبیل لیزر فرکشنال و پیلینگ شیمیایی ترکیب شود نتایج بهتری را به وجود خواهد آورد.

 پس از درمان چه اتفاقی رخ می‌دهد؟


 پس از درمان شما شاهد مقداری کبودی تورم و قرمزی خواهید بود که تا چند روز پس از درمان برطرف می‌شود. سوزنی که برای این کار مورد استفاده قرار می‌گیرد بسیار کوچک است و هیچ ‌گونه بافت اسکار دائمی را به جا نخواهد گذاشت. می‌توان این روش را چند مرتبه تکرار کرد تا نتایج خوبی را به دست آورد. برخی از پزشکان در کنار سابسیژن از لیزر درمانی یا تزریق ژل استفاده می‌کنند.

 عوارض جانبی سابسیژن چیست؟ 


 شایعترین عارضه جانبی سابسیژن کبود شدن پوست است. آسیب دیدگی یک رگ خونی یا عصب از جمله عوارض جانبی نادر در این روش محسوب می‌‌شود. این روش درمانی باید توسط یک پزشک آموزش دیده و متخصص انجام شود تا ریسک بروز عوارض جانبی به حداقل برسد.

 به چند جلسه درمان نیاز داریم؟


 معمولاً برای آن که به طور کامل شاهد بهبود بافت اسکار حاصل از آکنه باشید شما به ۲ تا ۳ جلسه درمان نیازهایی داشت البته همه این موارد بر کیفیت پوست و شدت بافت اسکار روی آن بستگی دارد. پزشک می‌تواند در خصوص تعیین تعداد جلسات مورد نیاز برای کسب نتایج دلخواه شما را راهنمایی کند.

 هزینه سابسیژن چقدر است؟ 


 پزشک پس از انجام بررسی‌های اولیه و معاینات جسمانی کامل با شما در خصوص هزینه درمان با سابسیژن صحبت خواهد کرد.

 آیا سابسیژن پوست تنها راه درمان اسکار آکنه است؟ 


 روش‌های درمانی تخصصی برای بهبود اسکار آکنه شامل مواردی است که در بخش زیر به آنها اشاره می‌کنیم. می‌توان با استفاده از روش‌های به روز یا روش‌های جراحی به کسب نتایج دلخواه در بیماران کمک کرد.

 تزریق چربی به درون بافت اسکار  

 برای تزریق چربی بافت چربی مورد نیاز از بدن خود بیمار تهیه می‌‌شود و به درون نواحی بافت اسکار برجسته و فرورفته تزریق خواهد شد. تزریق چربی یک روش درمانی دائمی نیست زیرا در نهایت چربی توسط بدن جذب می‌شود و مجدد آن پس از چند ماه بافت اسکار قابل مشاهده خواهد بود.

 تزریق ژل   

 تزریق ژل یک روش بسیار محبوب برای افزایش حجم لب و از بین بردن خط خنده است و یک روش جایگزین مناسب برای پر کردن بافت اسکار آتروفیک ناشی از آکنه محسوب می‌شود. فیلرهایی مانند رستالین و ژوویدرم می‌‌تواند یک جایگزین برای کلاژنی باشد که دیگر زیر سطح پوست وجود ندارد اما از آن جایی که نتایج حاصل از تزریق ژل موقت است باید هر ۶ تا ۱۸ ماه یک بار دوباره به تزریق آن پرداخت.

 درم ابریژن   

 نباید ابریژن را با میکرودرم ابریژن اشتباه گرفت زیرا درم ابریژن شامل از بین بردن لایه فوقانی پوست با استفاده از وسایل جراحی است که لایه اپی درم را از بین می‌برد و می‌تواند باعث روشن شدن رنگ بافت اسکار شود. این فرآیند باعث می‌شود که پوست قدیمی از بین برود و به جای آن یک پوست تازه با لطافت بیشتر به وجود بیاید. درم ابریژن در مقایسه با میکرودرم ابریژن با تهاجم بیشتری همراه است.

 لیزر درمانی  

 یک روش دیگر که برای درمان بافت اسکار مورد استفاده قرار می‌گیرد لیزر درمانی سایشی یا غیر سایشی است. نور انرژی و لیزر باعث می‌شود که بخش‌های آسیب دیده پوست ناشی از آکنه از بین برود درمان با آی پی ال یک روش درمانی دیگر است که شبیه لیزر درمانی می‌باشد.

 پیلینگ شیمیایی   

 پیلینگ شیمیایی به فرایند از بین بردن لایه‌های آسیب دیده پوست ناشی از آکنه توسط مواد شیمیایی گفته می‌شود. پیلینگ شیمیایی انواع مختلفی دارد که می‌تواند بافت اسکار را در درجات مختلف قرار دارد پیلینگ شیمیایی سطحی برای درمان مشکلات خفیف پوستی از قبیل پیگمنتیشن کاربرد دارد حال آنکه پیلینگ شیمیایی متوسط یا عمقی برای افرادی که دچار بافت اسکار حاصل از آکنه هستند کارایی بسیار زیادی دارد. لایه پوست که توسط مواد شیمیایی برطرف شده است توسط یک بافت لطیف تر و نرم تر جایگزین می‌شود. البته ممکن است چند ماه طول بکشد تا شما شاهد نتایج به دست آمده باشید.

 میکرونیدلینگ   

میکرونیدلینگ

 میکرونیدلینگ با ایجاد جراحات کوچک در پوست و تحریک آن برای تولید کلاژن بیشتر به درمان پوست کمک خواهد کرد. جراحات کوچک کنترل شده بدن را تحریک می‌‌کند فرآیند بهبود را تسریع می‌نماید تا به تولید کلاژن بپردازد و پوست جدید جایگزین پوست آسیب دیده شود.

 پیوند پانچ   

 پیوند پانچ روشی است که به کمک آن می‌‌توان به درمان بافت اسکار حاصل از آکنه عمیق پرداخت. در این روش پوست به صورت چکشی پانچ می‌‌شود تا هر یک از بافت اسکار آکنه از بین برود سپس نواحی درمان شده با یک بافت سالم که بافت اسکار ندارد جایگزین خواهد شد. معمولاً در این روش از پوست لاله گوش یا سایر نقاط بدن استفاده می‌شود.

 تزریق استروئید برای درمان اسکار آکنه   

 تزریق استروئید می‌تواند به درمان پوست افرادی کمک کند که دچار بافت اسکار هایپرتروفیک هستند. این روش درمانی باعث بهبود ساختار پوست نمی‌شود و می‌تواند باعث شود بافت کلفت اسکار صاف شود و طی مدت چند جلسه ظاهر آنها را کاهش دهد.

مشاوره رایگان