آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

سابسیژن پوست چیست؟ سابسیژن برای درمان جای جوش و اسکارآکنه

سابسیژن یک روش جراحی است که در آن از یک سوزن کوچک برای جدا کردن رشته‌های فیبروزی در ساختارهای داخلی پوست استفاده می‌شود. در این روش پزشک می‌تواند به از بین بردن بافت اسکار بپردازد که اغلب در سایر روش‌های درمانی بافت اسکار از قبیل لیزر درمانی استفاده می‌شود. پس از آنکه رشته‌های فیبروزی از هم جدا شدند پوست لطافت و طراوت بهتری پیدا خواهد کرد. سایر روش‌های اسکار آکنه شامل از بین بردن بافت اسکار به کمک جراحی است که یک بافت جدید را به وجود می‌‌آورد که کمتر جلب توجه خواهد کرد.

 انواع اسکار آکنه


 به طور کلی چهار نوع بافت اسکار وجود دارد که عبارتند از بافت اسکار هایپرتروفیک، بافت اسکار چکشی، بافت اسکار چرخشی و بافت اسکار واگنی. تفاوت اصلی این نوع بافت اسکار به شکل و میزان برجستگی آنها ارتباط دارد و گاهی اوقات بافت کار آنقدر عمیق است که باعث آسیب دیدگی سلول‌های چربی زیر پوست یا کلاژن می‌‌شود و یک فضای فرورفته را در پوست به وجود می‌آورد این سوراخ‌ها می‌تواند در اشکال و الگوهای مختلفی به وجود بیایند.

 بافت اسکار آتروفیک و فرورفته

واژه “آتروفیک” از ریشه “آتروفی” تشکیل شده است. آتروفی به معنای کاهش حجم و ضعف یک نوع بافت است که به طور قابل توجهی خراب شده است. به عبارت دیگر، بافت اسکار آتروفیک نقاطی در پوست هستند که به دلیل تخریب بافت کلاژن زیرپوست، به شکل فروکش کرده‌اند. این نوع بافت اسکار می‌تواند پس از بهبود فرد پس از یک نوع شدید از آکنه التهابی رخ دهد و باعث ایجاد ظاهر نامناسبی در پوست شود. بافت اسکار فروکش شده شامل انواع مختلفی از بافت اسکار است که باعث می‌شود پوست زیر لایه‌های سالم، حالتی فروکشیده بگیرد. کاهش چربی و بافت سالم پوست پس از آکنه التهابی ممکن است باعث ایجاد بافت اسکار چکشی، بافت اسکار واگنی یا بافت اسکار چرخشی شود که می‌توان آنها را به عنوان بافت اسکار آتروفیک و فروکشیده توصیف کرد.

 بافت اسکار واگنی  

هنگامی که اکثر افراد به کلمه “واگن” فکر می‌کنند، فوراً به قطار و ریل‌های راه‌آهن فکر می‌کنند. بافت اسکار واگنی نیز مانند لبه‌های تیز واگن است که در امتداد یکدیگر و در یک خط قرار دارند. این نوع بافت اسکار به جای داشتن لبه‌های گرد، دارای لبه‌های صاف‌تر است، اما بافت اسکار دندانه‌دار به دلیل آکنه‌های التهابی که باعث بروز این نوع بافت می‌شود، ایجاد نمی‌شود. اگر بافت اسکار واگنی درمان نشود، ممکن است ظاهر نامناسبی به وجود آید. این نوع بافت اسکار، برخلاف بافت اسکار کلوئیدی و بافت اسکار هایپرتروفیک، توخالی است و لبه‌های آن مشخص است و قسمت داخلی آن باعث شده ظاهر آن شبیه بافت اسکار حاصل از آبله مرغان باشد. بافت اسکار واگنی ممکن است همانند بافت اسکار مرتبی داشته باشد، اما به اندازه بافت اسکار چکشی عمیق نیست.

 بافت اسکار هایپرتروفیک یا بافت اسکار کلوئید  

مختلف انواع بافت اسکار وجود دارد، از جمله بافت اسکار هایپرتروفیک که در این نوع از اختلال، بافت اضافی به جای آنکه درون پوست فرو برود، به صورت برجسته دیده می‌شود. این نوع بافت اسکار به عنوان بافت اسکار کلوئید شناخته می‌شود. ایجاد بافت اسکار زمانی رخ می‌دهد که بدن به آسیب‌های ناشی از آکنه واکنش نشان دهد و بیش از حد سلول‌های پوست یا سلول‌های بافت همبند (که به فیبروبلاست معروف هستند) تولید کند. به همین دلیل، بافت اسکار کلوئیدی معمولاً به صورت برجسته دیده می‌شود و رنگ آن با رنگ پوست متفاوت است، اما می‌توان با استفاده از تزریق کورتیزون به درون پوست و استفاده از رتینول یا درمان لیزری، مشکل ناصافی پوست را حل کرد.

 بافت اسکار چکشی  

 بافت اسکار چکشی به منافذ عمیق و بزرگ درون پوست گفته می‌‌شود. با این حال به یک نوع بافت اسکار فرورفته که لبه‌های آن مشخص است و یک مرز دقیق در اطراف آن وجود دارد که به کاهش تولید کلاژن ارتباط دارد که این امر باعث می‌شود پوست حالت فرورفته پیدا کند و به شکل سوراخ به نظر برسد و ظاهری شبیه کوبیدن چکش روی فلز را به وجود بیاورد. بافت اسکاری که به علت آکنه فعال به وجود می‌آید می‌تواند گاهی اوقات تا زیر سطح پوست را به درون رشته‌های فیبروزی نفوذ کند و باعث شود بافت اسکار چکشی یا سایر انواع بافت اسکار به وجود بیاید.

 بافت اسکار چرخشی  

 بافت اسکار چرخشی به یک نوع بافت اسکار اشاره دارد که روی سطح پوست شبیه تپه‌ها و برآمدگی‌های کوچک دیده می‌شود. بافت اسکار چکشی به صورت یک مجموعه بافت برآمده شبیه کوه روی سطح پوست دیده می‌‌شود که این امر به نحوه تشکیل رشته‌های فیبروزی زیر سوراخ عمیق پوست ارتباط دارد.

 علل شایع بافت اسکار حاصل از آکنه چیست؟ 


علل شایع بافت اسکار حاصل از آکنه چیست

توصیه می‌شود که از ترکاندن جوش‌ها روی پوست خود اجتناب کنید، زیرا این کار ممکن است باعث ایجاد بافت اسکار قابل توجهی بر روی سطح پوست شود. اما پزشکان معتقدند که همیشه ترکاندن جوش‌های سر سیاه یا سر سفید باعث ایجاد بافت اسکار روی سطح پوست نمی‌شود. در واقع، درمان مشکلات پوستی مانند جوش‌ها، ممکن است شامل تخلیه جوش‌های کوچک از روی سطح پوست باشد تا بهبود پیدا کند و بافت اسکار روی پوست به وجود نیاید. اما ترکاندن جوش‌ها با نوک انگشت یا ناخن ممکن است باعث ایجاد التهاب بیشتر شود و زمینه نفوذ باکتری‌ها به درون لایه‌های عمیق پوست را فراهم کند و در نهایت باعث تشکیل بافت اسکار شود.

پزشکان می‌گویند جوش‌های سر سیاه و سر سفید که روی سطح پوست به وجود می‌آیند از همان نوع جوش‌هایی نیستند که باعث به وجود آمدن بافت اسکار عمیق و کیستیک می‌شوند و درون آنها پر از چرک است یا توده‌های سفت و دردناک که درون لایه‌های عمیق پوست به وجود می‌آیند و باعث تشکیل بافت اسکار می‌شوند. بهتر است به خاطر داشته باشید که تا حد امکان از دستکاری کردن جوش‌های روی صورت خود اجتناب کنید. این مسئله در خصوص درمان‌های تخصصی برای درمان آکنه کیستیک یا گره‌های سفت و دردناک کاملاً صدق می‌کند.

عوامل دیگری که در ایجاد بافت اسکار نقش دارند عبارتند از:

  • ادامه داشتن فعالیت جوش‌های کیستیک که ممکن است باعث تشکیل کیست‌های عمیق و بافت اسکار شود.
  • طولانی شدن دوره‌های فعالیت کیست‌های عمیق که موجب متوقف شدن فرآیند تولید کلاژن و ذخیره چربی می‌شود و باعث ایجاد بافت اسکار قابل توجهی در اپی‌درم می‌شود.
  • ایجاد اسکار التهابی درون کیست‌های عمیق یا بزرگ یا گره‌های بزرگ روی پوست که باعث ایجاد بافت اسکار می‌شود.

 سابسیژن برای بافت اسکار چیست؟


سابسیژن برای بافت اسکار چیست

 سابسیژن یک روش جراحی کم تهاجمی است پس از آن برای بهبود بافت اسکار استفاده می‌شود این روش بسیار ساده و موثر است. یکی از دلایلی که باعث می‌شود بافت اسکار به وجود بیاید این است که رشته‌های فیبروزی به سمت داخل فرو برود. این روش درمانی به لیفت پوست کمک می‌‌کند و از ظاهر بافت اسکار می‌‌کاهد.

 کدام نوع از بافت اسکار واکنش بهتری به سابسیژن می‌دهد؟ 


 سابسیژن برای درمان بافت اسکار حاصل از آکنه چرخشی و بافت اسکار حاصل از آکنه واگنی عملکرد بهتری دارد. این روش کاربردی برای درمان بافت اسکار چکشی ندارد. روش CROSS یک روش درمانی با استاندارد طلایی برای اسکار چکشی است. در این روش از TCA 80 % برای اسکار چکشی استفاده می‌‌شود تا فرآیند تولید کلاژن درون بافت اسکار تحریک شود.

 در هنگام انجام سابسیژن چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ 


در هنگام انجام سابسیژن چه اتفاقی رخ می دهد

پزشک برای شروع کار از بی حسی موضعی استفاده می‌کند و یک سوزن کوچک را وارد زیر سطح بافت اسکار خواهد کرد سپس با استفاده از حرکات چرخشی و در مسیر افقی به جدا کردن رشته‌های فیبروزی می‌‌پردازد. معمولا پزشک به تزریق ژل به درون فضای فرورفته بافت می‌پردازد تا نتایج حاصل از سابسیژن را بهبود ببخشد. این روش کمتر از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول می‌‌کشد و با درد بسیار کمی همراه است. شما به چند جلسه درمان نیاز دارد تا نتایج مطلوبی را به دست بیاورید معمولاً حدود یک ماه فاصله زمانی بین جلسات درمان وجود دارد. در صورتی که سابسیژن با سایر روش‌های درمان از قبیل لیزر فرکشنال و پیلینگ شیمیایی ترکیب شود نتایج بهتری را به وجود خواهد آورد.

 پس از درمان چه اتفاقی رخ می‌دهد؟


 پس از درمان شما شاهد مقداری کبودی تورم و قرمزی خواهید بود که تا چند روز پس از درمان برطرف می‌شود. سوزنی که برای این کار مورد استفاده قرار می‌گیرد بسیار کوچک است و هیچ ‌گونه بافت اسکار دائمی را به جا نخواهد گذاشت. می‌توان این روش را چند مرتبه تکرار کرد تا نتایج خوبی را به دست آورد. برخی از پزشکان در کنار سابسیژن از لیزر درمانی یا تزریق ژل استفاده می‌کنند.

 عوارض جانبی سابسیژن چیست؟ 


 شایعترین عارضه جانبی سابسیژن کبود شدن پوست است. آسیب دیدگی یک رگ خونی یا عصب از جمله عوارض جانبی نادر در این روش محسوب می‌‌شود. این روش درمانی باید توسط یک پزشک آموزش دیده و متخصص انجام شود تا ریسک بروز عوارض جانبی به حداقل برسد.

 به چند جلسه درمان نیاز داریم؟


 معمولاً برای آن که به طور کامل شاهد بهبود بافت اسکار حاصل از آکنه باشید شما به ۲ تا ۳ جلسه درمان نیازهایی داشت البته همه این موارد بر کیفیت پوست و شدت بافت اسکار روی آن بستگی دارد. پزشک می‌تواند در خصوص تعیین تعداد جلسات مورد نیاز برای کسب نتایج دلخواه شما را راهنمایی کند.

 هزینه سابسیژن چقدر است؟ 


 پزشک پس از انجام بررسی‌های اولیه و معاینات جسمانی کامل با شما در خصوص هزینه درمان با سابسیژن صحبت خواهد کرد.

 آیا سابسیژن پوست تنها راه درمان اسکار آکنه است؟ 


 روش‌های درمانی تخصصی برای بهبود اسکار آکنه شامل مواردی است که در بخش زیر به آنها اشاره می‌کنیم. می‌توان با استفاده از روش‌های به روز یا روش‌های جراحی به کسب نتایج دلخواه در بیماران کمک کرد.

 تزریق چربی به درون بافت اسکار  

 برای تزریق چربی بافت چربی مورد نیاز از بدن خود بیمار تهیه می‌‌شود و به درون نواحی بافت اسکار برجسته و فرورفته تزریق خواهد شد. تزریق چربی یک روش درمانی دائمی نیست زیرا در نهایت چربی توسط بدن جذب می‌شود و مجدد آن پس از چند ماه بافت اسکار قابل مشاهده خواهد بود.

 تزریق ژل   

 تزریق ژل یک روش بسیار محبوب برای افزایش حجم لب و از بین بردن خط خنده است و یک روش جایگزین مناسب برای پر کردن بافت اسکار آتروفیک ناشی از آکنه محسوب می‌شود. فیلرهایی مانند رستالین و ژوویدرم می‌‌تواند یک جایگزین برای کلاژنی باشد که دیگر زیر سطح پوست وجود ندارد اما از آن جایی که نتایج حاصل از تزریق ژل موقت است باید هر ۶ تا ۱۸ ماه یک بار دوباره به تزریق آن پرداخت.

 درم ابریژن   

 نباید ابریژن را با میکرودرم ابریژن اشتباه گرفت زیرا درم ابریژن شامل از بین بردن لایه فوقانی پوست با استفاده از وسایل جراحی است که لایه اپی درم را از بین می‌برد و می‌تواند باعث روشن شدن رنگ بافت اسکار شود. این فرآیند باعث می‌شود که پوست قدیمی از بین برود و به جای آن یک پوست تازه با لطافت بیشتر به وجود بیاید. درم ابریژن در مقایسه با میکرودرم ابریژن با تهاجم بیشتری همراه است.

 لیزر درمانی  

 یک روش دیگر که برای درمان بافت اسکار مورد استفاده قرار می‌گیرد لیزر درمانی سایشی یا غیر سایشی است. نور انرژی و لیزر باعث می‌شود که بخش‌های آسیب دیده پوست ناشی از آکنه از بین برود درمان با آی پی ال یک روش درمانی دیگر است که شبیه لیزر درمانی می‌باشد.

 پیلینگ شیمیایی   

 پیلینگ شیمیایی به فرایند از بین بردن لایه‌های آسیب دیده پوست ناشی از آکنه توسط مواد شیمیایی گفته می‌شود. پیلینگ شیمیایی انواع مختلفی دارد که می‌تواند بافت اسکار را در درجات مختلف قرار دارد پیلینگ شیمیایی سطحی برای درمان مشکلات خفیف پوستی از قبیل پیگمنتیشن کاربرد دارد حال آنکه پیلینگ شیمیایی متوسط یا عمقی برای افرادی که دچار بافت اسکار حاصل از آکنه هستند کارایی بسیار زیادی دارد. لایه پوست که توسط مواد شیمیایی برطرف شده است توسط یک بافت لطیف تر و نرم تر جایگزین می‌شود. البته ممکن است چند ماه طول بکشد تا شما شاهد نتایج به دست آمده باشید.

 میکرونیدلینگ   

میکرونیدلینگ

 میکرونیدلینگ با ایجاد جراحات کوچک در پوست و تحریک آن برای تولید کلاژن بیشتر به درمان پوست کمک خواهد کرد. جراحات کوچک کنترل شده بدن را تحریک می‌‌کند فرآیند بهبود را تسریع می‌نماید تا به تولید کلاژن بپردازد و پوست جدید جایگزین پوست آسیب دیده شود.

 پیوند پانچ   

پیوند پانچ یک روش درمانی است که با استفاده از آن می‌توان به درمان بافت اسکار ناشی از آکنه عمیق پرداخت. در این روش، پوست به شکل چکشی پانچ می‌شود تا بافت اسکار آکنه از بین برود، سپس نواحی درمان شده با بافت سالمی که هیچ بافت اسکاری ندارد جایگزین می‌شود. اغلب در این روش، پوست لاله گوش یا مناطق دیگری از بدن برای استخراج بافت سالم استفاده می‌شود.

 تزریق استروئید برای درمان اسکار آکنه   

 تزریق استروئید می‌تواند به درمان پوست افرادی کمک کند که دچار بافت اسکار هایپرتروفیک هستند. این روش درمانی باعث بهبود ساختار پوست نمی‌شود و می‌تواند باعث شود بافت کلفت اسکار صاف شود و طی مدت چند جلسه ظاهر آنها را کاهش دهد.

فهرست مطالب

مشاوره رایگان