آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

سوالات رایج و مراقبت‌های قبل و بعد از لیزر موهای زائد زیربغل

زیر بغل یکی از نقاط بدن است که در آن موی زائد رشد می­کند و باعث سوزش خارش و بوی بد زیر بغل می­شود. روش­های متفاوتی برای حذف موهای زائد زیر بغل وجود دارد اما بهترین روش روشی است که به طور دائم موهای زائد این ناحیه را رفع کند. لیزر موهای زائد زیر بغل یک روش دائمی و موثر است که جز در موارد خاص مانند دوران بارداری ممنوعیت و عوارضی ندارد و علاوه بر حذف موهای زائد، منجر به روشن شدن پوست زیر بغل و رفع مشکل بد بود شدن زیر بغل می­شود.

سوالات رایج لیزر موهای زائد زیربغل


چه نوع لیزرهایی برای موهای زیر بغل وجود دارد؟

سه نوع لیزر محبوب وجود دارد که برای لیزر موهای زائد استفاده می‌شوند. این موارد عبارتند از:

 • لیزر الکساندریت: این لیزر یکی از انواع اولیه لیزرهای ایجاد شده است که تنها با لیزر یاقوت تولید می‌شود. لیزر الکساندریت سریع‌ترین نوع لیزر برای از بین بردن موهای زائد بوده و بهترین نوع برای بیماران بور است.
 • لیزر دیود: این لیزر اغلب برای بیماران دارای پوست تیره، انتخاب مناسبی است.
 • Nd:YAG: این لیزر روی انواع پوست‌ها جواب می‌دهد؛ زیرا باعث ایجاد پرتوهای نور با پالس طولانی‌تر از انواع دیگر لیزرها می‌شود. با این حال هنگام کار کردن روی موهای روشن‌تر، تاثیر کمتری دارد.

مزایای لیزر موهای زائد زیر بغل چیست؟

مزایای لیزر موهای زائد زیر بغل چیست

درباره اینکه تمایل به از بین بردن موهای صورت و بدن در حال رشد است، هیچ شکی وجود ندارد اما بغیر از مزایای دائمی یا تقریباً دائمی از بین بردن موهای زائد، مزایای دیگری نیز وجود دارند که باعث می‌شوند بخواهید لیزر از بین برنده موهای زائد را انتخاب کنید. مزایای لیزر موهای زائد زیر بغل عبارتند از:

بوی عرق

درک این مسئله که چه چیزی باعث بوی عرق ناحیه زیر بغل می‌شود، اهمیت بسیاری دارد. عرق به خودی خود یکی از تولیدات بدون بوی بدن است. آنچه که ارتباط بین عرق و بوی بدن را ایجاد می‌کند، وجود باکتری است. باکتری‌های روی بدن، با عرق کردن تکثیر می‌شوند و درنتیجه عرق را به اسیدهایی تبدیل می‌کنند که بوی تندی می‌‌دهد.

بوی بد بدن، یکی از اصلی‌ترین دلایلی است که مردم تصمیم می‌گیرند لیزر موهای زائد را برای از بین بردن موهای زائد زیر بغل خود انتخاب کنند. اگرچه لیزر موهای زائد زیر بغل، مانع تعرق بدن نمی‌شود یا از وجود باکتری‌ها جلوگیری نمی‌کند؛ اما از آنجا که وجود مو، باعث باقی ماندن عرق روی پوست می‌شود و رشد باکتری و بوی حاصل از آن را افزایش می‌دهد، بدون وجود مو، عرق سریع‌تر از زیر بغل تبخیر می‌شود و باعث کاهش شدید رشد باکتری‌ها می‌گردد. (برای افرادی که به دنبال یک راه حل دائمی برای تعرق می‌گردند، ممکن است درنظرگرفتن تزریق بوتاکس در موارد هایپرهیدروزیس یا تعرق بیش از حد کمک کننده باشد)

دلایل زیبایی

اگرچه اخیراً در میان برخی از افراد، تمایل به «کاملا طبیعی بودن» و اجازه دادن به رشد موهای بدن ایجاد شده است؛ همچنان اکثر زنان و مردان معتقدند که تمیز نگه داشتن ناحیه زیر بغل بهتر است.

روشن کردن پوست زیر بغل

روشن کردن پوست زیر بغل از مزایا لیزر زیر بغل

یکی از تاثیرات جانبی شگفت انگیز لیزر موهای زائد، خاصیت روشن کنندگی آن است. اگر چه لیزر موهای زائد به خودی خود رنگ پوست را تغییر نمی‌دهد؛ اما با از بین بردن ریشه تیره موها و فولیکول تیره درون پوست که باعث تیره‌تر به نظر رسیدن آن می‌شود، باعث می‌شوند زیر بغل روشن‌تر به نظر برسد.

رهایی از گزینه‌های دیگر

انجام لیزر موهای زائد زیر بغل می‌تواند شما را از مراجعه مداوم به سالن‌های اپیلاسیون یا سال‌ها تراشیدن مداوم موهای زیر بغل نجات دهد. بسیاری از زنان سالیانه بیش از چهار بار روش‌های از بین برنده موهای زائد را انجام می‌دهند و با انجام لیزر از بین برنده موهای زائد در این نواحی، خاص از بدن می‌توان این رقم را به صفر رساند.

آیا لیزر موهای زائد بی‌خطر است؟

لیزر از بین برنده موهای زائد برای زیر بغل و سایر بخش‌ها و نواحی دیگر بدن، بی‌خطر است. این روش به خودی خود به آرامی روی پوست انجام می‌شود و به هیچ وجه بدتر از احساسی که تراشیدن مو یا اپیلاسیون به فرد می‌دهد، نیست. این درمان می‌تواند روی هر ناحیه از بدن و در هر مدت زمانی، از نیم ‌دقیقه گرفته تا ۱۰ دقیقه، بسته به شدت لیزر و ناحیه تحت درمان انجام گیرد. ممکن است در برخی موارد، بیماران افزایش حرارت، تاثیرات جانبی جزئی مانند التهاب و برافروختگی، پوسته پوسته شدن یا سوختگیهای اندک پوست را تجربه کنند.

 آیا لیزر موهای زائد دائمی است؟

احتمال دستیابی به نتایج دائمی با یک مجموعه از جلسات درمانی بسیار کم است. بیشتر بیماران که تحت لیزر موهای زائد قرارگرفته‌اند، ۶ تا ۸ ماه بعد شاهد رشد مجدد موها هستند. در برخی موارد، موها تا یک سال پس از درمان رشد نمی‌کنند. با این حال مویی که مجدداً می‌روید عموما نازک‌تر و روشن‌تر از موهای پیشین در آن ناحیه است؛ زیرا فولیکول مو هرگز به طور کامل بهبود پیدا نمی‌کند.

اثربخشی درمان همچنین به نوع مو نیز بستگی دارد. کسانی که موهای تیره‌تر دارند، نسبت به افرادی که دارای موهای خاکستری، قرمز یا بلوند هستند، ماندگاری نتایج بیشتری را تجربه خواهند کرد. اگر به دنبال راه‌حل‌های حقیقتاً دائمی هستید، باید سالی یک یا دوبار لیزر از بین برنده موهای زائد را انجام دهید.

آیا روش لیزر موهای زیر بغل دردناک است؟

این عمل با یک اسپری سرد برای خنک کردن پوست آغاز می‌شود که این امر باعث کاهش درد ناشی از لیزر می‌شود. بلافاصله پس از زدن اسپری، لیزر روی پوست هدایت می‌شود.

لیزر، ترکیبی از نور است که مانند ضربات رها شدن یک کش لاستیکی کشیده شده، روی پوست احساس می‌شود و ۸ تا ۱۲ بار روی ناحیه، اعمال می‌گردد. تمام این فرایند روی هر دو طرف بدن می‌توانند ۳۰ ثانیه تا چند دقیقه روی هر طرف به طول بیانجامد.

آمادگی قبل از انجام لیزر

آمادگی قبل از انجام لیزر زیر بغل

دستورالعمل‌های زیر را تکرار کنید:

 • کرم ضد آفتاب : برای کمک به روشن نگه داشتن پوست خود، هر بار که از خانه خارج می‌شوید از کرم ضد آفتاب SPF+50 استفاده کنید.
 • موها را نکنید و اپیلاسیون نکنید: اپیلاسیون یا کندن موها می‌تواند آسیب رساندن لیزر به فولیکول مو در حین انجام درمان را دشوار کند. همچنین سعی کنید قبل از انجام عمل لیزر از رنگ کردن موها و روشن‌تر کردن آنها خودداری کنید.
 • ناحیه مورد نظر برای درمان را اصلاح کنید: حتماً یک روز قبل از مراجعه برای انجام لیزر، ناحیه هدف را اصلاح کنید. این کار باعث می‌شود لیزر راحت‌تر به پوست نفوذ کرده و مستقیماً با فولیکول‌های مو درگیر شود.
 • از محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده نکنید: در روز انجام عمل لیزر، هیچ گونه کرم، لوسیون یا مواد آرایشی روی قسمت زیر بغل خود نداشته باشید. دئودورانت قبل از انجام درمان شسته می‌شود.

در طول جلسه درمانی چه اتفاقی می‌افتد؟

لیزر از بین برنده موهای زائد زیر بغل، بسته به کلینیک انجام دهنده آن و نوع لیزری که مورد استفاده قرار می‌گیرد متفاوت است. با این حال درمان عموما با نشستن بیمار و اسپری کردن یک ماده سرد یا گرفتن هوای سرد روی ناحیه تحت درمان، یعنی ناحیه زیر بغل، آغاز می‌شود.

سپس دستگاه به زیر بغل هدایت می‌شود و از بیمار خواسته می شود تا هنگام حرکت دستگاه لیزر روی زیر بغل و نفوذ آن به فولیکول‌های مو، بی‌حرکت باقی بماند. .

بسته به شدت لیزر و حساسیت بیمار نسبت به درد، ممکن است لیزر مانند ضربه یک کش پلاستیکی کشیده شده به پوست، یا زده شدن سریع سوزن به پوست احساس شود.

پس از ۱۲ تا ۱۸ بار زدن لیزر که باید چند ثانیه تا یک دقیقه طول بکشد، انجام لیزر روی زیربغل طرف دیگر بیمار آغاز می‌شود.

از بیمار خواسته می‌شود تا ۶ هفته بعد، برای انجام جلسه بعدی درمان مراجعه کند و مجموعه جلسات از ۶ تا ۱۰ جلسه درمانی متغیر خواهد بود و این امر باعث می‌شود فولیکول‌های مویی که تحت تاثیر لیزر قرار نگرفته‌اند، زمان کافی برای وارد شدن به مرحله رشد داشته باشند و سپس لیزر بتواند بیشترین تاثیر را روی آنها بگذارد.

نکات مربوط به مراقبت‌های پس از درمان چیست؟

بیماران باید برای دیدن نتایج واقعی درمان روی ناحیه زیر بغل خود تا جلسات ششم یا هشتم صبر کنند. اگرچه پس از جلسه اول یک تغییر فوری ایجاد می‌شود؛ اما چند جلسه طول می‌کشد تا متوجه ریزش کامل موها شوید.

برای دست یافتن به بهترین نتیجه، سعی کنید پس از انجام جلسه لیزر درمانی و در هفته‌های بین جلسات خود، قوانین زیر را به دقت دنبال کنید:

مراقبت‌های ویژه ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از درمان

 • از لباس‌های گشاد و لطیف استفاده کنید. استفاده از لباس‌های زبر باعث التهاب بیشتر پوست شده و دوره عوارض جانبی یا ناراحتی را افزایش می‌دهد.
 • تا حد امکان تعامل جسمانی کمتری با ناحیه درمان شده داشته باشید.
 • از رفتن به این مناطق خودداری کنید: استخر، سونا، جکوزی، باشگا‌ه‌های بدنسازی
 • با آب بسیار داغ و حرارت شدید حمام نکنید. آب ولرم بهترین گزینه است.
 • هنگام قرار گرفتن در معرض نور آفتاب، پوست را پوشانده و از ضد آفتاب SPF+50 روی زیر بغل استفاده کنید.
 • از دئودورانت، بسیار کم زیر بغل استفاده کنید یا اینکه اصلاً دئودورانت نزنید. پس از ۴۸ ساعت می‌توانید مجدداً از دئودورانت استفاده کنید.

مراقبت‌های بین جلسات

 • اگر موها قبل از جلسه درمانی بعدی شما مجدداً رشد کردند، از کندن یا اپیلاسیون آنها خودداری کنید و فقط آنها را با تیغ اصلاح کنید.
 • برای جلسه درمانی بعدی خود، راس زمان مشخص شده مراجعه کنید. به تعویق انداختن جلسات درمان می‌تواند باعث تاثیر کمتر درمان‌ها شود.
 • برنزه کردن بدن خود را حداقل دو هفته قبل از جلسه درمانی بعدی، به حداقل برسانید.
 • یک هفته پس از انجام درمان، تمام پوست خشک یا مرده زیر بغل خود را از طریق لایه برداری جدا کنید.
 • درباره هر گونه دارویی که ممکن است بین جلسات درمانی شروع به مصرف آنها کرده باشید، با پزشک متخصص لیزر درمانی خود صحبت کنید.
 • همیشه از کرم ضد آفتاب SPF+50 استفاده کنید. مصرف دئودورانت را به حداقل برسانید، مگر در مواردی که ضروری باشد.

مشاوره رایگان