آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

سوالات رایج و مراقبت‌های قبل و بعد از لیزر موهای زائد زیربغل

زیر بغل یکی از مناطقی است که موهای زائد در آنجا رشد می‌کنند و باعث سوزش، خارش و بوی نامطبوع زیر بغل می‌شوند. روش‌های مختلفی برای حذف موهای زائد زیر بغل وجود دارد، اما بهترین روش، روشی است که به طور دائم موهای زائد این منطقه را برطرف کند. لیزر برای حذف موهای زائد زیر بغل یک روش دائمی و موثر است که در بیشتر موارد، به جز در شرایط خاص مانند دوران بارداری، محدودیت یا عوارضی ندارد. علاوه بر حذف موهای زائد، این روش منجر به روشن شدن پوست زیر بغل و رفع مشکل بوی نامطبوع زیر بغل می‌شود.

سوالات رایج لیزر موهای زائد زیربغل


چه نوع لیزرهایی برای موهای زیر بغل وجود دارد؟

سه نوع لیزر محبوب وجود دارد که برای لیزر موهای زائد استفاده می‌شوند. این موارد عبارتند از:

 • لیزر الکساندریت: این لیزر یکی از انواع اولیه لیزرهای ایجاد شده است که تنها با لیزر یاقوت تولید می‌شود. لیزر الکساندریت سریع‌ترین نوع لیزر برای از بین بردن موهای زائد بوده و بهترین نوع برای بیماران بور است.
 • لیزر دیود: این لیزر اغلب برای بیماران دارای پوست تیره، انتخاب مناسبی است.
 • Nd:YAG: این لیزر روی انواع پوست‌ها جواب می‌دهد؛ زیرا باعث ایجاد پرتوهای نور با پالس طولانی‌تر از انواع دیگر لیزرها می‌شود. با این حال هنگام کار کردن روی موهای روشن‌تر، تاثیر کمتری دارد.

مزایای لیزر موهای زائد زیر بغل چیست؟

مزایای لیزر موهای زائد زیر بغل چیست

درباره اینکه تمایل به از بین بردن موهای صورت و بدن در حال رشد است، هیچ شکی وجود ندارد اما بغیر از مزایای دائمی یا تقریباً دائمی از بین بردن موهای زائد، مزایای دیگری نیز وجود دارند که باعث می‌شوند بخواهید لیزر از بین برنده موهای زائد را انتخاب کنید. مزایای لیزر موهای زائد زیر بغل عبارتند از:

بوی عرق

درک این مسئله که چه چیزی باعث بوی ناشی از عرق زیر بغل می‌شود، اهمیت بسیاری دارد. عرق به تنهایی یکی از تولیدات بدون بوی بدن است. ارتباط بین بوی ناشی از عرق و خود عرق، به وجود باکتری‌ها برمی‌گردد. باکتری‌های موجود روی بدن، با تکثیر در اثر عرق کردن، اسیدهایی تولید می‌کنند که بوی تندی را ایجاد می‌کنند.

بوی بد بدن، یکی از دلایل اصلی‌تری است که مردم به دنبال راه‌حل‌هایی برای از بین بردن موهای زائد زیر بغل خود می‌گردند. اگرچه لیزر موهای زائد زیر بغل، تولید عرق را کاهش نمی‌دهد یا از وجود باکتری‌ها جلوگیری نمی‌کند؛ اما با حذف موها، عرق به سرعت از پوست تبخیر می‌شود و رشد باکتری‌ها و بوی ناشی از آن را کاهش می‌دهد. (برای افرادی که به دنبال راه‌حل دائمی برای مشکل تعرق هستند، ممکن است تزریق بوتاکس در موارد هایپرهیدروزیس یا تعرق بیش از حد مفید باشد)

دلایل زیبایی

اگرچه اخیراً در میان برخی از افراد، تمایل به «کاملا طبیعی بودن» و اجازه دادن به رشد موهای بدن ایجاد شده است؛ همچنان اکثر زنان و مردان معتقدند که تمیز نگه داشتن ناحیه زیر بغل بهتر است.

روشن کردن پوست زیر بغل

روشن کردن پوست زیر بغل از مزایا لیزر زیر بغل

یکی از تاثیرات جانبی شگفت انگیز لیزر موهای زائد، خاصیت روشن کنندگی آن است. اگر چه لیزر موهای زائد به خودی خود رنگ پوست را تغییر نمی‌دهد؛ اما با از بین بردن ریشه تیره موها و فولیکول تیره درون پوست که باعث تیره‌تر به نظر رسیدن آن می‌شود، باعث می‌شوند زیر بغل روشن‌تر به نظر برسد.

رهایی از گزینه‌های دیگر

انجام لیزر برای حذف موهای زائد زیر بغل می‌تواند شما را از نیاز به مراجعه مداوم به سالن‌های اپیلاسیون یا تراش مداوم موهای زیر بغل در طول سال‌ها نجات دهد. بسیاری از زنان به صورت سالیانه بیش از چهار بار از روش‌های موهای زائد پاک‌کننده استفاده می‌کنند و با انجام لیزر برای حذف موهای زائد در این مناطق، می‌توانند این تعداد را به صفر کاهش دهند.

آیا لیزر موهای زائد بی‌خطر است؟

لیزر از بین برنده موهای زائد برای زیر بغل و سایر بخش‌ها و نواحی دیگر بدن، بی‌خطر است. این روش به خودی خود به آرامی روی پوست انجام می‌شود و به هیچ وجه بدتر از احساسی که تراشیدن مو یا اپیلاسیون به فرد می‌دهد، نیست. این درمان می‌تواند روی هر ناحیه از بدن و در هر مدت زمانی، از نیم ‌دقیقه گرفته تا ۱۰ دقیقه، بسته به شدت لیزر و ناحیه تحت درمان انجام گیرد. ممکن است در برخی موارد، بیماران افزایش حرارت، تاثیرات جانبی جزئی مانند التهاب و برافروختگی، پوسته پوسته شدن یا سوختگیهای اندک پوست را تجربه کنند.

 آیا لیزر موهای زائد دائمی است؟

احتمال دستیابی به نتایج دائمی با یک مجموعه از جلسات درمانی بسیار کم است. بیشتر بیماران که تحت لیزر موهای زائد قرارگرفته‌اند، ۶ تا ۸ ماه بعد شاهد رشد مجدد موها هستند. در برخی موارد، موها تا یک سال پس از درمان رشد نمی‌کنند. اما مویی که مجدداً می‌روید عموما نازک‌تر و روشن‌تر از موهای پیشین در آن ناحیه است؛ زیرا فولیکول مو هرگز به طور کامل بهبود پیدا نمی‌کند.

اثربخشی درمان همچنین به نوع مو نیز بستگی دارد. کسانی که موهای تیره‌تر دارند، نسبت به افرادی که دارای موهای خاکستری، قرمز یا بلوند هستند، ماندگاری نتایج بیشتری را تجربه خواهند کرد. اگر به دنبال راه‌حل‌های حقیقتاً دائمی هستید، باید سالی یک یا دوبار لیزر از بین برنده موهای زائد را انجام دهید.

آیا روش لیزر موهای زیر بغل دردناک است؟

این عمل با یک اسپری سرد برای خنک کردن پوست آغاز می‌شود که این امر باعث کاهش درد ناشی از لیزر می‌شود. بلافاصله پس از زدن اسپری، لیزر روی پوست هدایت می‌شود.

لیزر، ترکیبی از نور است که مانند ضربات رها شدن یک کش لاستیکی کشیده شده، روی پوست احساس می‌شود و ۸ تا ۱۲ بار روی ناحیه، اعمال می‌گردد. تمام این فرایند روی هر دو طرف بدن می‌توانند ۳۰ ثانیه تا چند دقیقه روی هر طرف به طول بیانجامد.

آمادگی قبل از انجام لیزر

آمادگی قبل از انجام لیزر زیر بغل

دستورالعمل‌های زیر را تکرار کنید:

 • کرم ضد آفتاب : برای کمک به روشن نگه داشتن پوست خود، هر بار که از خانه خارج می‌شوید از کرم ضد آفتاب SPF+50 استفاده کنید.
 • موها را نکنید و اپیلاسیون نکنید: اپیلاسیون یا کندن موها می‌تواند آسیب رساندن لیزر به فولیکول مو در حین انجام درمان را دشوار کند. همچنین سعی کنید قبل از انجام عمل لیزر از رنگ کردن موها و روشن‌تر کردن آنها خودداری کنید.
 • ناحیه مورد نظر برای درمان را اصلاح کنید: حتماً یک روز قبل از مراجعه برای انجام لیزر، ناحیه هدف را اصلاح کنید. این کار باعث می‌شود لیزر راحت‌تر به پوست نفوذ کرده و مستقیماً با فولیکول‌های مو درگیر شود.
 • از محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده نکنید: در روز انجام عمل لیزر، هیچ گونه کرم، لوسیون یا مواد آرایشی روی قسمت زیر بغل خود نداشته باشید. دئودورانت قبل از انجام درمان شسته می‌شود.

در طول جلسه درمانی چه اتفاقی می‌افتد؟

روش‌های لیزر برای از بین بردن موهای زائد زیر بغل، به وابستگی از نوع دستگاه و کلینیکی که از آن استفاده می‌شود متفاوت است. اما به طور کلی، این روش با نشستن بیمار و استفاده از ماده سرد یا هوای سرد بر روی ناحیه زیر بغل، آغاز می‌شود.

دستگاه سپس به ناحیه زیر بغل هدایت می‌شود و بیمار باید در حین حرکت دستگاه لیزر روی زیر بغل، بی‌حرکت بماند تا لیزر به فولیکول‌های مو نفوذ کند.

شدت لیزر و حساسیت بیمار نسبت به درد، می‌تواند باعث احساس شبیه ضربه یک کش پلاستیکی به پوست یا زدن سریع سوزن به پوست شود.

پس از انجام ۱۲ تا ۱۸ جلسه لیزر، که هر جلسه چند ثانیه تا یک دقیقه طول می‌کشد، لیزر روی زیربغل طرف دیگر بیمار انجام می‌شود.

بیمار باید برای انجام جلسه بعدی درمان، به مدت ۶ هفته مراجعه کند. تعداد جلسات درمانی ممکن است بین ۶ تا ۱۰ جلسه متغیر باشد. این امر باعث می‌شود که فولیکول‌های مویی که تحت تاثیر لیزر قرار نگرفته‌اند، زمان کافی برای وارد شدن به مرحله رشد داشته باشند و سپس لیزر بتواند بیشترین تاثیر را روی آنها بگذارد.

نکات مربوط به مراقبت‌های پس از درمان چیست؟

بیماران باید برای دیدن نتایج واقعی درمان روی ناحیه زیر بغل خود تا جلسات ششم یا هشتم صبر کنند. اگرچه پس از جلسه اول یک تغییر فوری ایجاد می‌شود؛ اما چند جلسه طول می‌کشد تا متوجه ریزش کامل موها شوید.

برای دست یافتن به بهترین نتیجه، سعی کنید پس از انجام جلسه لیزر درمانی و در هفته‌های بین جلسات خود، قوانین زیر را به دقت دنبال کنید:

مراقبت‌های ویژه ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از درمان

 • از لباس‌های گشاد و لطیف استفاده کنید. استفاده از لباس‌های زبر باعث التهاب بیشتر پوست شده و دوره عوارض جانبی یا ناراحتی را افزایش می‌دهد.
 • تا حد امکان تعامل جسمانی کمتری با ناحیه درمان شده داشته باشید.
 • از رفتن به این مناطق خودداری کنید: استخر، سونا، جکوزی، باشگا‌ه‌های بدنسازی
 • با آب بسیار داغ و حرارت شدید حمام نکنید. آب ولرم بهترین گزینه است.
 • هنگام قرار گرفتن در معرض نور آفتاب، پوست را پوشانده و از ضد آفتاب SPF+50 روی زیر بغل استفاده کنید.
 • از دئودورانت، بسیار کم زیر بغل استفاده کنید یا اینکه اصلاً دئودورانت نزنید. پس از ۴۸ ساعت می‌توانید مجدداً از دئودورانت استفاده کنید.

مراقبت‌های بین جلسات

 • در صورتی که قبل از جلسه درمانی بعدی شما موها دوباره رشد کردند، از اپیلاسیون یا تراش موها خودداری کنید و فقط آنها را با تیغ اصلاح کنید.
 • حتماً در زمان مشخص شده برای جلسه درمانی بعدی خود مراجعه کنید. به تاخیر انداختن جلسات درمان ممکن است باعث کاهش تأثیر درمان شود.
 • حداقل دو هفته قبل از جلسه درمانی بعدی، از برنزه کردن بدن خود خودداری کنید.
 • یک هفته پس از انجام درمان، تمام پوست خشک یا مرده زیر بغل را با استفاده از روش لایه برداری، جدا کنید.
 • در مورد هر گونه دارویی که ممکن است در طی جلسات درمانی مصرف کرده باشید، با پزشک متخصص لیزر درمانی خود مشورت کنید.
 • همیشه از کرم ضد آفتاب با عامل حفاظتی SPF+50 استفاده کنید و مصرف دئودورانت را به حداقل برسانید، مگر در مواردی که ضروری است.

فهرست مطالب

مشاوره رایگان