آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

شکستگی بینی: علائم و درمان با عمل جراحی

shbini

شکستگی استخوان بینی به دلیل موقعیت مرکزی و برجسته‌ی آن بسیار شایع است. در صورتی که مشکوک به شکستگی بینی خود هستید مراجعه به پزشک در اسرع وقت ضروری است. در غیر این صورت ممکن است علاوه بر تغییرات قابل توجه در ظاهر زیبایی بینی و صورت، منجر به بروز عوارض جدی شود.

از آنجایی که ممکن است شکستگی بینی همزمان در چندین بخش از بینی مانند تیغه، پل و نوک غضروفی بینی وجود داشته باشد، ترمیم بینی شکسته روشی پیچیده است که نیاز به یک جراح مجرب با پیشرفته‌ترین تکنیک‌های زیبایی، بازسازی و عملکردی دارد. متخصصین در کلینیک زیبایی رازی شکستگی بینی شما را بررسی کرده و مناسب‌ترین روش جهت اصلاح شکستگی بینی را به منظور بهبود عملکرد و زیبایی بینی تعیین می‌کنند. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شکستگی بینی یا تعیین وقت قبلی می‌توانید با شماره 02188334029 و 02188333259 تماس حاصل فرمایید.

شکستگی بینی چیست؟


shbini1

شکستگی بینی بطور کلی به معنی یک بینی شکسته است که ممکن است شامل انحراف استخوان‌های بینی، پارگی غضروف بینی و یا انحراف تیغه بینی باشد. شکستگی ممکن است باعث عدم تقارن، کجی بینی و یا ایجاد قوز بینی شود. معمولاً علاوه بر تقارن صورت، عملکرد بینی مختل می‌شود.

 • شکستگی‌های بینی می‌توانند اندازه،‌ شکل، ‌زاویه و عملکرد بینی را تغییر دهند.
 • شکستگی‌های بینی اغلب تعادل صورت و ظاهر را به هم می‌ریزند.
 • شکستگی‌های بینی می‌توانند تنفس طبیعی و حس بویایی را مختل کنند.
 • شکستگی‌های بینی اغلب نیاز به جراحی ترمیمی بینی دارند.

دلایل


شکستگی‌های بینی ناشی از آسیب‌دیدگی صورت در ورزش‌های تماسی یا افتادن می‌باشند. آسیب‌هایی که در دندان‌ها و دهان ایجاد می‌شوند ممکن است بر بینی نیز تاثیر بگذارد.

علائم


 • بینی شکسته
 • تورم بیرون بینی
 • درد در داخل یا اطراف بینی
 • خمیدگی یا کجی بینی
 • خونریزی از بینی
 • مشکل در تنفس از راه بینی
 • کبودی دور بینی و چشم‌ها
 • انسداد حفره‌های بینی (بینی گرفته که تخلیه نمی‌شود)

عوارض شکستگی بینی


 • انحراف تیغه بینی: شکستگی بینی ممکن است باعث انحراف بینی شود که زمانی رخ می‌دهد که دیوار جداکننده‌ی دو طرف بینی جابه‌جا شده باشد و مجرای بینی را تنگ کند.
 • تجمع خون: گاهی اوقات لخته‌های خون در بینی شکسته شکل می‌گیرند و وضعیتی به نام هماتوم سپتوم ایجاد می‌شود.
 • شکستگی غضروف: در صورتی که شکستگی ناشی از ضربه‌ی محکم مانند تصادف اتومبیل باشد، ممکن است شکستگی غضروف نیر رخ دهد.

مزایای درمان


مزایای جراحی ترمیمی بینی عبارتند از:

 • ترمیم و حفظ اندازه،‌ شکل و زاویه بینی
 • اصلاح آسیب ناشی از مصدومیت یا جراحی در گذشته
 • بازیابی تنفس طبیعی و حس بویایی
 • کاهش خروپف
 • بهبود ظاهر کلی و عملکرد بینی

متقاضیان عمل شکستگی بینی


هر شخصی که به دلیل شکستگی بینی دچار مشکلی تنفسی باشد یا چهره‌اش تغییر کرده باشد، یک متقاضی احتمالی برای درمان شکستگی بینی است. افرادی که در اثر ضربه دچار آسیب‌دیدگی بینی شده‌اند باید ظرف ۷ روز پس از مصدومیت در اتاق اورژانس یا مطب جراح معاینه شوند. در بیمارانی که بتوانند بلافاصله پس از آسیب‌دیدگی معاینه شوند، احتمال بهبود نتایج جراحی وجود دارد.

تشخیص


بینی شکسته از طریق معاینه فیزیکی و سابقه پزشکی تشخیص داده می‌شود. ممکن است تصویربرداری با اشعه ایکس از بینی انجام شود. در صورتی که احتمال سایر آسیب‌دیدگی‌ها یا شکستگی‌های صورت وجود داشته باشد، از آزمایش سی تی اسکن استفاده خواهد شد. ممکن است پزشک پیشنهاد کند تا زمانی که تورم برطرف شود، معاینه به تعویق انداخته شود که می‌تواند تا چند روز طول بکشد.

روش درمان


جراحی بسته

shbini2

گزینه‌های ترمیم بینی شکسته بر اساس مدت زمان طی شده پس از آسیب‌دیدگی اولیه، متفاوت می‌باشند. ممکن است استخوان‌ها کوچک شوند یا ظرف چند ساعت پس از آسیب‌دیدگی و قبل از اینکه تورم قابل ملاحظه موجب اختلال در معاینه بینی شود، توسط یک پزشک ماهر به موقعیت اولیه خود بازگردانده شوند. از آنجایی که هیچ برشی در حین عمل استفاده نمی‌شود، به آن جراحی بسته می‌گویند. تیغه بینی را نیز می‌توان در صورت لزوم تنظیم کرد، هر چند این قسمت در صورتی که انحراف قابل توجهی رخ داده باشد، معمولاً نیاز به روش‌های اضافه‌ای دارد. دلیل دیگر برای مراجعه به متخصص در سریع‌ترین زمان ممکن این است که از بروز هماتوم سپتوم یا تجمع خون در تیغه بینی که احتمال عفونت و تغییر شکل را در صورت عدم درمان به موقع افزایش می‌دهد، جلوگیری شود.

جراحی باز

shbini3

کوچک کردن یا صاف کردن استخوان بینی که در اثر آسیب جابه‌جا شده است تحت بیهوشی عمومی انجام می‌گیرد. جراحی اغلب طی یک تا سه هفته پس از آسیب‌دیدگی به اتمام می‌رسد تا زمان کافی برای برطرف شدن کبودی و تورم وجود داشته باشد. در حین جراحی باز، استخوان‌های بینی مجدداً در حالت کنترل شده از طریق استئوتومی شکسته می‌شوند تا بتوان آنها را به موقعیت پیش از آسیب‌دیدگی بازگرداند. در اغلب مواقع، تنظیم استخوان بینی به تنهایی برای اصلاح کامل نقص‌های عملکردی و زیبایی کافی نمی‌باشد. این روش ممکن است در هر زمانی پس از شکستگی بینی انجام شود.

رینوپلاستی

shbini4

رینوپلاستی (جراحی بینی) نام عمل جراحی است که بدشکلی‌های قسمت بیرونی بینی را اصلاح می‌کند. در رینوپلاستی، برش‌ها درست داخل لبه‌ی حفره‌های بینی ایجاد می‌شوند. گاهی اوقات نیز نیاز به یک برش کوتاه در امتداد پوست و بین حفره‌های بینی می‌باشد. سپس بافت‌های نرم بینی با دقت از غضروف و استخوان زیرین جدا می‌شوند. قسمت‌های تغییر یافته جدا شده و غضروف و استخوان باقیمانده تغییر شکل داده می‌شوند. جراحی زیبایی بینی را می‌توان همراه با جراحی ترمیمی تیغه بینی انجام داد تا انسداد داخل بینی برطرف شود. یک آتل کوچک به مدت شش روز بر روی بینی قرار داده شده و پانسمان داخل بینی نیز صبح روز بعد از جراحی برداشته می‌شود. برای بسیاری از بیماران مبتلا به شکستگی طولانی مدت بینی که جراحی باز را انتخاب کرده‌اند، اصلاح خطوط بینی نیز بطور همزمان انجام می‌شود.

سپتورینوپلاستی

shbini5

در حین سپتورینوپلاستی، تیغه بینی تنظیم شده و گرافت‌های غضروفی به دقت از تیغه بینی گرفته می‌شوند تا گرافت‌های مورد استفاده برای پشتیبانی ساختاری و افزایش زیبایی تهیه شوند. پس از جراحی به مدت یک هفته بینی گچ گرفته می‌شود. این گچ در حین بهبودی استخوان‌های بینی از ضربه‌های تصادفی یا حرکت آنها جلوگیری می‌کند. به غیر از موارد نادر خونریزی شدید، در داخل بینی پانسمان قرار داده نمی‌شود. برای چند روز احساس گرفتگی بینی را خواهید داشت. در طول هفته‌ی اول، فعالیت باید محدود شود تا کبودی یا خونریزی به حداقل برسد.

بهبودی


تورم، درد و کبودی همگی پس از جراحی ترمیم شکستگی بینی متداول هستند، هر چند می‌توان در کنار استفاده از کمپرس و گیاه‌های دارویی در صورت نیاز از مسکن نیز استفاده کرد. این عوارض معمولاً ظرف چند هفته برطرف می‌شوند. به مدت ۱۰ تا ۱۴ روز باید سر را با استفاده از چند بالش بالاتر از بدن نگه داشت، و بیماران باید از انجام فعالیت‌ها یا ورزش‌های سنگین پرهیز کنند. با اینکه گرفتگی بینی پس از جراحی معمول می‌باشد، اما باید مراقب باشید که از فین کردن پرهیز کنید زیرا می‌تواند باعث مختل شدن بهبودی یا تحریک عفونت شود. در نهایت، عینک‌های طبی و آفتابی را نباید طی ۲۱ روز پس از جراحی ترمیم شکستگی بینی استفاده کرد.

هزینه


هزینه عمل بستگی به شدت شکستگی بینی و نوع عمل مورد نیاز جهت اصلاح بینی و هزینه‌های جراح دارد.

مشاوره رایگان