آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

شکستگی بینی: علائم و درمان با عمل جراحی

 

shbini

شکستگی استخوان بینی به دلیل موقعیت مرکزی و برجسته‌ی آن بسیار شایع است. در صورتی که مشکوک به شکستگی بینی خود هستید مراجعه به پزشک در اسرع وقت ضروری است. در غیر این صورت ممکن است علاوه بر تغییرات قابل توجه در ظاهر زیبایی بینی و صورت، منجر به بروز عوارض جدی شود.

از آنجایی که ممکن است شکستگی بینی همزمان در چندین بخش از بینی مانند تیغه، پل و نوک غضروفی بینی وجود داشته باشد، ترمیم بینی شکسته روشی پیچیده است که نیاز به یک جراح مجرب با پیشرفته‌ترین تکنیک‌های زیبایی، بازسازی و عملکردی دارد. متخصصین در کلینیک زیبایی رازی شکستگی بینی شما را بررسی کرده و مناسب‌ترین روش جهت اصلاح شکستگی بینی را به منظور بهبود عملکرد و زیبایی بینی تعیین می‌کنند. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شکستگی بینی یا تعیین وقت قبلی می‌توانید با شماره ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ و ۰۲۱۸۸۳۳۳۲۵۹ تماس حاصل فرمایید.

شکستگی بینی چیست؟


shbini1

شکستگی بینی به طور کلی به معنای شکستن یکی از عناصر بینی است که ممکن است شامل انحراف استخوان‌های بینی، پارگی غضروف بینی و یا انحراف تیغه بینی باشد. این شکستگی‌ها می‌توانند باعث عدم تقارن، انحراف بینی و یا ایجاد قوز بینی شوند. همچنین، علاوه بر تغییر در تقارن صورت، عملکرد بینی نیز ممکن است مختل شود.

شکستگی بینی می‌تواند ابعاد، شکل، زاویه و عملکرد بینی را تغییر دهد و معمولاً توازن صورت و ظاهر را به هم بریزد. همچنین، می‌تواند تنفس طبیعی و حس بویایی را تحت تأثیر قرار دهد. برای ترمیم شکستگی بینی، در بیشتر موارد نیاز به جراحی ترمیمی بینی وجود دارد.

دلایل


شکستگی‌های بینی ناشی از آسیب‌دیدگی صورت در ورزش‌های تماسی یا افتادن می‌باشند. آسیب‌هایی که در دندان‌ها و دهان ایجاد می‌شوند ممکن است بر بینی نیز تاثیر بگذارد.

علائم


 • بینی شکسته
 • تورم بیرون بینی
 • درد در داخل یا اطراف بینی
 • خمیدگی یا کجی بینی
 • خونریزی از بینی
 • مشکل در تنفس از راه بینی
 • کبودی دور بینی و چشم‌ها
 • انسداد حفره‌های بینی (بینی گرفته که تخلیه نمی‌شود)

عوارض شکستگی بینی


 • انحراف تیغه بینی: شکستگی بینی ممکن است باعث انحراف بینی شود که زمانی رخ می‌دهد که دیوار جداکننده‌ی دو طرف بینی جابه‌جا شده باشد و مجرای بینی را تنگ کند.
 • تجمع خون: گاهی اوقات لخته‌های خون در بینی شکسته شکل می‌گیرند و وضعیتی به نام هماتوم سپتوم ایجاد می‌شود.
 • شکستگی غضروف: در صورتی که شکستگی ناشی از ضربه‌ی محکم مانند تصادف اتومبیل باشد، ممکن است شکستگی غضروف نیر رخ دهد.

مزایای درمان


مزایای جراحی ترمیمی بینی عبارتند از:

 • ترمیم و حفظ اندازه،‌ شکل و زاویه بینی
 • اصلاح آسیب ناشی از مصدومیت یا جراحی در گذشته
 • بازیابی تنفس طبیعی و حس بویایی
 • کاهش خروپف
 • بهبود ظاهر کلی و عملکرد بینی

متقاضیان عمل شکستگی بینی


شکستگی بینی یک مشکل جدی است که می‌تواند باعث مشکلات تنفسی یا تغییر شکل چهره شود. اگر شخصی به دلیل آسیب بینی دچار مشکلات شناختی شود، احتمالاً نیاز به درمان شکستگی بینی دارد. افرادی که به دلیل ضربه‌ای شکستگی بینی دیدند، باید ظرف ۷ روز پس از واقعه، تحت معاینه پزشکی قرار بگیرند. این معاینه می‌تواند بهبود نتایج جراحی را تضمین کند.

تشخیص


تشخیص شکستگی بینی معمولاً از طریق معاینه فیزیکی و بررسی تاریخچه پزشکی انجام می‌شود. در برخی موارد، اشعه ایکس نیز برای تصویربرداری از بینی استفاده می‌شود. اگر پزشک مشکوک به وجود آسیب‌ها یا شکستگی‌های دیگر باشد، ممکن است از آزمایش CT اسکن استفاده شود. در برخی موارد، پزشک ممکن است پیشنهاد دهد تا تورم کاهش یابد، معاینه را به تعویق بیندازد که ممکن است تا چند روز طول بکشد.

روش درمان


جراحی بسته

shbini2

گزینه‌های ترمیم بینی شکسته بر اساس مدت زمان طی شده پس از آسیب‌دیدگی اولیه، متفاوت می‌باشند. ممکن است استخوان‌ها کوچک شوند یا ظرف چند ساعت پس از آسیب‌دیدگی و قبل از اینکه تورم قابل ملاحظه موجب اختلال در معاینه بینی شود، توسط یک پزشک ماهر به موقعیت اولیه خود بازگردانده شوند. از آنجایی که هیچ برشی در حین عمل استفاده نمی‌شود، به آن جراحی بسته می‌گویند. تیغه بینی را نیز می‌توان در صورت لزوم تنظیم کرد، هر چند این قسمت در صورتی که انحراف قابل توجهی رخ داده باشد، معمولاً نیاز به روش‌های اضافه‌ای دارد. دلیل دیگر برای مراجعه به متخصص در سریع‌ترین زمان ممکن این است که از بروز هماتوم سپتوم یا تجمع خون در تیغه بینی که احتمال عفونت و تغییر شکل را در صورت عدم درمان به موقع افزایش می‌دهد، جلوگیری شود.

جراحی باز

shbini3

کوچک کردن یا صاف کردن استخوان بینی که در اثر آسیب جابه‌جا شده است تحت بیهوشی عمومی انجام می‌گیرد. جراحی اغلب طی یک تا سه هفته پس از آسیب‌دیدگی به اتمام می‌رسد تا زمان کافی برای برطرف شدن کبودی و تورم وجود داشته باشد. در حین جراحی باز، استخوان‌های بینی مجدداً در حالت کنترل شده از طریق استئوتومی شکسته می‌شوند تا بتوان آنها را به موقعیت پیش از آسیب‌دیدگی بازگرداند. در اغلب مواقع، تنظیم استخوان بینی به تنهایی برای اصلاح کامل نقص‌های عملکردی و زیبایی کافی نمی‌باشد. این روش ممکن است در هر زمانی پس از شکستگی بینی انجام شود.

رینوپلاستی

shbini4

عمل جراحی بینی یا رینوپلاستی، یک فرایند جراحی است که به اصلاح بدشکلی‌های قسمت بیرونی بینی می‌پردازد. در این جراحی، برش‌ها به طور دقیق داخل لبه‌ی حفره‌های بینی ایجاد می‌شوند. گاهی اوقات نیاز به یک برش کوتاه در امتداد پوست و بین حفره‌های بینی نیز ممکن است. سپس بافت‌های نرم بینی با دقت از غضروف و استخوان زیرین جدا می‌شوند. سپس قسمت‌های تغییر یافته جدا شده و غضروف و استخوان باقیمانده تغییر شکل داده می‌شوند. این جراحی می‌تواند همراه با جراحی ترمیمی تیغه بینی انجام شود تا انسداد داخل بینی برطرف شود. در پایان، یک آتل کوچک به مدت شش روز بر روی بینی قرار داده می‌شود و پانسمان داخل بینی نیز صبح روز بعد از جراحی برداشته می‌شود. برای بسیاری از بیماران مبتلا به شکستگی طولانی مدت بینی که جراحی باز را انتخاب کرده‌اند، اصلاح خطوط بینی نیز بطور همزمان انجام می‌شود.

سپتورینوپلاستی

shbini5

در حین سپتورینوپلاستی، تیغه بینی تنظیم شده و گرافت‌های غضروفی به دقت از تیغه بینی گرفته می‌شوند تا گرافت‌های مورد استفاده برای پشتیبانی ساختاری و افزایش زیبایی تهیه شوند. پس از جراحی به مدت یک هفته بینی گچ گرفته می‌شود. این گچ در حین بهبودی استخوان‌های بینی از ضربه‌های تصادفی یا حرکت آنها جلوگیری می‌کند. به غیر از موارد نادر خونریزی شدید، در داخل بینی پانسمان قرار داده نمی‌شود. برای چند روز احساس گرفتگی بینی را خواهید داشت. در طول هفته‌ی اول، فعالیت باید محدود شود تا کبودی یا خونریزی به حداقل برسد.

بهبودی


عوارض متداول پس از جراحی ترمیم شکستگی بینی شامل تورم، درد و کبودی می‌باشند. اگرچه می‌توان با استفاده از کمپرس و استفاده از گیاهان دارویی در صورت لزوم از مسکن‌ها استفاده کرد. این عوارض معمولاً در چند هفته بهبود می‌یابند. در طول ۱۰ تا ۱۴ روز بعد از جراحی، باید سر را با استفاده از چند بالش بالاتر از بدن نگه داشت و بیماران باید از انجام فعالیت‌ها یا ورزش‌های سنگین خودداری کنند. هرچند بینی پس از جراحی معمول است، اما باید از پاک کردن بینی خودداری کنید زیرا ممکن است باعث مختل شدن در فرآیند بهبودی یا تحریک عفونت شود. در نهایت، باید به مدت ۲۱ روز پس از جراحی ترمیم شکستگی بینی از استفاده عینک‌های طبی و آفتابی خودداری کنید.

هزینه


هزینه عمل بستگی به شدت شکستگی بینی و نوع عمل مورد نیاز جهت اصلاح بینی و هزینه‌های جراح دارد.

فهرست مطالب

مشاوره رایگان