آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

علت چروک شدن دور لب ها: چروک دور لب را چگونه از بین ببریم؟

علت چروک شدن دور لب ها

هنگام پیر شدن، چین و چروک‌ها در قسمت‌های مختلف صورت مانند پیشانی، دور چشم، بین ابروها و دور لب‌ها شکل می‌گیرند. این چین و چروک‌ها در همه افراد ایجاد می‌شوند، اما به دلیل تفاوت ساختار پوست زنان، چروک دور لب در زنان بیشتر از مردان رخ می‌دهد. عواملی مانند افزایش سن، عوامل ژنتیکی، تعرض به نور آفتاب و سیگار کشیدن این نوع چروک‌ها را تسریع می‌کنند.

اگر شما به دنبال یک روش غیرتهاجمی هستید و نگران عوارض جانبی هستید و یا به دنبال راهی هستید که چین و چروک دور لب را به صورت ماندگار رفع کند، مطالعه این مقاله برای شما مفید خواهد بود.

برای رفع خطوط دور لب روش‌های درمانی متفاوتی وجود دارد. در مورد بهترین انتخاب بهترین روش درمان با پزشک خود مشورت نمایید. چروک‌های دور لب باعث می‌شوند که شخص مُسن‌تر از حالت طبیعی به نظر بیاید. همچنین این چین و چروک‌ها به آسانی ایجاد می‌شوند. در واقع ایجاد هر حرکتی در صورت در ایجاد این چروک‌ها مؤثر است.

متخصصین کلینیک زیبایی رازی با کمک روش‌هایی مانند تزریق بوتاکس انواع چین و چروک پوست از جمله چروک دور لب‌هایتان را رفع خواهند کرد.

انواع چین و چروک دور لب 


انواع چین و چروک دور لب

سه نوع مختلف چین و چروک دور دهان به شرح زیر است:

۱. خطوط لبخند (خطوط نازولبیال): این خطوط از زیر بینی تا گوشه دهان کشیده می‌شوند و بیشتر با افزایش سن در زنان مشاهده می‌شوند.

۲. خطوط گوشه دهان: این خطوط باعث می‌شوند تا فرد بیش از حد غمگین یا خشمگین به نظر برسد. این چین و چروک‌های عمودی در ناحیه گوشه دهان ایجاد می‌شوند و حتی زمانی که فرد در حالت ریلکس قرار دارد، ظاهری جدی به فرد می‌دهند.

۳. خطوط عمودی دور لب: این نوع چین و چروک‌ها بیشتر به دلیل حرکات مداوم لب ایجاد می‌شوند و از جلوگیری از آن‌ها امکان‌پذیر نیست. این خطوط ممکن است ناشی از مصرف سیگار باشند؛ زیرا هنگام سیگار کشیدن، لب‌ها روی یکدیگر فشرده می‌شوند و این ممکن است عامل اصلی در ایجاد این خطوط باشد. همچنین، اپیلاسیون و بند انداختن در قسمت فوقانی لب بالا نیز می‌تواند در ایجاد این چین و چروک‌ها مؤثر باشد، اما تأثیر آن‌ها کمتر از سیگار کشیدن است.

روش‌های رفع چروک دور لب


روش‌های رفع چروک دور لب

پس از ایجاد شدن چین و چروک دور لب، راهی برای از بین بردن آن‌ها وجود ندارد، مگر این برای جلوگیری از تشدید شدن این خطوط اقدامی انجام شود. بعضی از روش‌های رفع چروک دور لب عبارتند از:

محصولات موضعی

محصولات موضعی به ساخت کلاژن طبیعی و الاستین در پوست کمک می‌کنند و بدون دارا بودن عوارض ناشی از جراحی، باعث رفع چین و چروک دور لب می‌شوند.

رتینول

زمانی که به خواب می‌روید، بدن شروع به بازسازی و ترمیم پوست می‌کند. می‌توانید به کمک کرم ضد چروک مخصوص شب به این روند ترمیم سرعت ببخشید. رتینول ماده اصلی موجود در این محصولات جهت رفع چین و چروک می‌باشد و از ویتامین A به دست می‌آید. این ماده در رفع خطوط و چروک‌های دور لب بسیار مؤثر است.

حرکت دادن به عضلات صورت

کلاژن، که در پوست وجود دارد، و انقباض کافی عضلات صورت، از ایجاد چین و چروک دور لب جلوگیری می‌کنند. با استفاده از حرکات عضلات صورت، می‌توان میزان کلاژن کاهش یافته را جبران کرده و تقویت این عضلات را تسهیل کرد. پزشک می‌تواند انواع تمرینات مختلفی برای حرکت عضلات صورت را به شما آموزش دهد. این تمرینات روشی موثر برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک می‌باشند.

درم ابریژن و پیلینگ شیمیایی پوست 

درم ابریژن و پیلینگ شیمیایی

با استفاده از این دو روش، لایه فوقانی پوست برداشته شده و در نتیجه لایه جدیدی شروع به رشد می‌کند. روش‌های فوق در ارتباط با چروک‌های دور لب مؤثر عمل می‌کنند. امکان دارد پیلینگ سطحی نتیجه مورد انتظار را به دنبال نداشته باشد. با توجه به این که درم ابریژن و پیلینگ شیمیایی بر لایه‌های فوقانی پوست اثر می‌گذارند، نتیجه حاصل از این روش‌ها بلندمدت نمی‌باشد.

لیفت صورت 

این روش باعث رفع چروک‌های دور لب و جوان‌سازی صورت می‌شود. در صورتی که از روش‌های دیگر نتیجه نگرفته‌اید می‌توانید از لیفت صورت استفاده کنید. البته این روش عوارضی هم دارد؛ لیفت صورت همیشه باعث ایجاد اسکار و جای زخم می‌شود و همچنین این روش هرگز باعث ایجاد ظاهری کاملاً طبیعی نمی‌شود. در عوض می‌توانید از لیفت صورت به شکل غیر جراحی بوسیله فن‌آوری لیزر استفاده کنید.

استفاده از لیزر 

استفاده از لیزر برای کاهش چروک‌های دور لب یک روش مؤثر و بی‌خطر است. این روش می‌تواند به جوان‌سازی صورت کمک کند. در صورتی که از روش‌های دیگر نتیجه مطلوبی نگرفته‌اید، می‌توانید به لیزر مراجعه کنید. اما باید به یاد داشته باشید که لیزر همچنان دارای عوارضی است و باید با دقت انتخاب شود.

استفاده از لیزر برای کاهش خطوط دور لب یک روش مؤثر و بی‌خطر است. این روش به کمک ابزارهای خاصی که برای تقویت کلاژن طبیعی ساخته شده‌اند، انجام می‌شود. این نوع ابزار لیزر از نوع عادی آن ایمن‌تر است و زمان بهبودی آن نیز کمتر است. اما باید از روش‌های درمانی تخریبی مانند CO2 خودداری کرد، زیرا زمان بهبودی در این روش‌ها زیاد است. لیزر از نوع دیگری نیز وجود دارد که بوسیله تبخیر لایه فوقانی پوست عمل می‌کند. این نوع لیزر امکان ارائه ظاهری بهتر را دارد، اما ممکن است باعث نازک شدن پوست شود. بنابراین، قبل از انتخاب روش لیزر برای کاهش چروک‌های دور لب، به دقت مزایا و معایب هر نوع لیزر را مورد بررسی قرار دهید.

رژیم غذایی 

رژیم غذایی که شامل سبزیجات باشد به افزایش سطح اسید هیالورونیک در پوست کمک می‌کند. اسید هیالورونیک سبب محکم و برجسته شدن پوست می‌شود. سبزیجات شامل ریشه تارو، بامیه، سیب زمینی و سیب‌زمینی شیرین باعث تحریک تولید اسید هیالورونیک به طور طبیعی می‌شوند. البته این نوع مواد غذایی دارای نشاسته زیادی هستند و می‌توانند سبب افزایش وزن شوند.

بوتاکس 

بوتاکس

برای رفع چین و چروک به کمک بوتاکس، نوعی سم بوتولینوم در عضله خاصی تزریق می‌شود. بوتاکس هدایت تکانه عصبی را محدود کرده و به طور موقت باعث فلج شدن عضلات می‌شود. تزریق بوتاکس در عضلات کنار لب، سبب شل شدن این عضلات می‌شود. در نتیجه چین و چروک‌هایی که در قسمت لبه خارجی بینی تا گوشه دهان وجود دارند کاهش پیدا می‌کنند. همچنین برخی از خطوط کنار دهان حتی در زمانی که عضلات صورت در حالت استراحت هستند رفع می‌شوند.

محدودیت قابلیت‌های بوتاکس 

بوتاکس بر کنترل عضلات اثر می‌گذارد ولی باعث برجسته شدن و بالا بردن افتادگی‌های صورت نمی‌شود. بسیاری از خطوط اطراف لب معمولاً پس از درمان باقی می‌مانند. برای افزایش حجم به لب‌ها و از بین بردن خطوط ظریف بهتری است از فیلر استفاده شود.

نکات قابل توجه در مورد استفاده از بوتاکس 

پیش از تزریق بوتاکس برای رفع چروک دور لب، در مورد این روش درمانی تحقیق کنید. تصاویر قبل و بعد از تزریق بوتاکس را در افراد مختلف بررسی کنید و آن‌ها را با نتیجه حاصل از تزریق فیلر مقایسه کنید. انتظارات خود از درمان را با متخصص مربوطه در میان بگذارید. تأثیر بوتاکس تا چند ماه ماندگار می‌باشد. انجام تحقیق و بررسی کامل پیش از تزریق بوتاکس احتمال دستیابی شما به نتیجه دلخواهتان را افزایش می‌دهد.

انتخاب پزشک مناسب جهت تزریق بوتاکس 

ناتوانی در درست صحبت کردن و لبخند زدن به میزان قابل توجهی بر زندگی فرد تأثیر می‌گذارد. این موارد از عوارض جانبی تزریق بوتاکس در اطراف دهان  و لب‌ها می‌باشند. جهت تزریق بوتاکس باید به متخصص پوست، جراح پلاستیک یا جراح زیبایی معتبر مراجعه کنید. این افراد اطلاعات کاملی از ساختار عضلانی صورت دارند. همچنین باید مدارک، تحصیلات و سابقه این افراد متخصص را نیز بررسی کنید.

جلوگیری از ایجاد چروک دور لب 


جلوگیری از ایجاد چروک دور لب

برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک در اطراف لب، باید به یاد داشته باشید که چگونه عضلات صورت خود را آرام و ریلکس کنید. حرکات عضلات صورت هنگام خندیدن یا ابراز شادی، عامل اصلی در ایجاد چین و چروک در اطراف لب و پیشانی است. برای جلوگیری از ایجاد این چین و چروک‌ها، بهتر است حرکات صورت خود را مانند خندیدن، گریه کردن یا حرکات مختلف چشم را در آینه مشاهده کنید. پزشکان معتقدند که افرادی که خطوط زیادی دور لب‌های خود دارند، در حالت‌های چهره خود اغراق می‌کنند. بعد از بررسی حرکات مختلف چهره، سعی کنید صورت خود را به طور کامل در حالت آرام و ریلکس قرار دهید. در این حالت، متوجه خواهید شد که حالات مختلف چهره باعث افزایش چین و چروک‌های صورت می‌شوند، در حالی که در حالت ریلکس، چروک‌ها کاهش می‌یابند. بنابراین، باید حالات مختلف چهره خود را کنترل کنید.

یکی از عوامل ایجاد خطوط در اطراف لب، سیگار کشیدن است. بنابراین، بهتر است که هر چه زودتر از مصرف سیگار دست بکشید. با استفاده از کرم‌های ضد آفتاب و مرطوب‌کننده و همچنین سرم‌های پوستی که به تولید کلاژن کمک می‌کنند، می‌توانید به طور قابل توجهی از ایجاد چین و چروک‌های در اطراف لب جلوگیری کنید.

فهرست مطالب

مشاوره رایگان