آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

علت چروک شدن دور لب ها: چروک دور لب را چگونه از بین ببریم؟

علت چروک شدن دور لب ها

با افزایش سن در قسمت‌های مختلف صورت مانند پیشانی، دور چشم، بین ابروها و دور لب‌ها چین و چروک ایجاد می‌شود. این چروک‌ها در همه افراد ایجاد می‌شود؛ ولی به علت متفاوت بودن ساختار پوست زنان، چروک دور لب در زنان بیشتر از مردان ایجاد می‌شود. علت ایجاد این نوع چروک افزایش سن، ژنتیک، نور آفتاب و سیگار کشیدن می‌باشد.

در صورتی که به دنبال روشی غیر تهاجمی هستید و نگران عوارض جانبی می‌باشید؛ و یا چنانچه به دنبال راهی برای رفع چین و چروک دور لب هستید که نتیجه ماندگاری داشته باشد، مطالعه این مقاله برای شما سودمند خواهد بود.

برای رفع خطوط دور لب روش‌های درمانی متفاوتی وجود دارد. در مورد بهترین انتخاب بهترین روش درمان با پزشک خود مشورت نمایید. چروک‌های دور لب باعث می‌شوند که شخص مُسن‌تر از حالت طبیعی به نظر بیاید. همچنین این چین و چروک‌ها به آسانی ایجاد می‌شوند. در واقع ایجاد هر حرکتی در صورت در ایجاد این چروک‌ها مؤثر است.

متخصصین کلینیک زیبایی رازی با کمک روش‌هایی مانند تزریق بوتاکس انواع چین و چروک پوست از جمله چروک دور لب‌هایتان را رفع خواهند کرد.

انواع چین و چروک دور لب 


انواع چین و چروک دور لب

سه نوع مختلف چین و چروک دور دهان به شرح زیر می‌باشند:

  • خطوط لبخند (خطوط نازولبیال) : این خطوط از زیر بینی تا گوشه دهان کشیده می‌شوند. این چروک‌ها خصوصاً با افزایش سن بیشتر در زنان مشاهده می‌شوند.
  • خطوط گوشه دهان : این خطوط باعث می‌شوند تا فرد بیش از حدِ طبیعی غمگین یا خشمگین به نظر بیاید. این چین و چروک‌های عمودی در ناحیه گوشه دهان ایجاد می‌شوند. خطوط گوشه دهان حتی زمانی که فرد در حالت ریلکس قرار دارد، ظاهری جدی به فرد می‌دهد.
  • خطوط عمودی دور لب : چین و چروک‌های دور لب بیشتر در اثر حرکات مداوم لب ایجاد می‌شوند و در نتیجه جلوگیری از ایجاد شدن آن‌ها امکان‌پذیر نیست. این خطوط می‌توانند ناشی از مصرف سیگار نیز باشند؛ چرا که صرف نظر از تاثیرات منفی سیگار، هنگام سیگار کشیدن لب‌ها روی یکدیگر فشرده می‌شوند و در نتیجه مصرف سیگار عامل مهمی در ایجاد این خطوط به شمار می‌رود. اپیلاسیون و بند انداختن در قسمت فوقانی لب بالا نیز در ایجاد این چین و چروک‌ها مؤثر هستند؛ ولی تأثیر آن‌ها کمتر از سیگار کشیدن می‌باشد.

روش‌های رفع چروک دور لب


روش‌های رفع چروک دور لب

پس از ایجاد شدن چین و چروک دور لب، راهی برای از بین بردن آن‌ها وجود ندارد، مگر این برای جلوگیری از تشدید شدن این خطوط اقدامی انجام شود. بعضی از روش‌های رفع چروک دور لب عبارتند از:

محصولات موضعی

محصولات موضعی به ساخت کلاژن طبیعی و الاستین در پوست کمک می‌کنند و بدون دارا بودن عوارض ناشی از جراحی، باعث رفع چین و چروک دور لب می‌شوند.

رتینول

زمانی که به خواب می‌روید، بدن شروع به بازسازی و ترمیم پوست می‌کند. می‌توانید به کمک کرم ضد چروک مخصوص شب به این روند ترمیم سرعت ببخشید. رتینول ماده اصلی موجود در این محصولات جهت رفع چین و چروک می‌باشد و از ویتامین A به دست می‌آید. این ماده در رفع خطوط و چروک‌های دور لب بسیار مؤثر است.

حرکت دادن به عضلات صورت

کلاژن موجود در پوست و انقباض کافی عضلات صورت  از ایجاد چین و چروک دور لب جلوگیری می‌کنند. به کمک عضلات می‌توان میزان کلاژن از دست رفته را جبران کرد و حرکت دادن به قسمت‌های مختلف صورت به تقویت این عضلات کمک می‌کند. پزشک می‌تواند انواع مختلف تمرین جهت حرکت عضلات صورت را به شما آموزش دهد. این تمرین‌ها روش موثری جهت جلوگیری از ایجاد چین و چروک می‌باشند.

درم ابریژن و پیلینگ شیمیایی پوست 

درم ابریژن و پیلینگ شیمیایی

با استفاده از این دو روش، لایه فوقانی پوست برداشته شده و در نتیجه لایه جدیدی شروع به رشد می‌کند. روش‌های فوق در ارتباط با چروک‌های دور لب مؤثر عمل می‌کنند. امکان دارد پیلینگ سطحی نتیجه مورد انتظار را به دنبال نداشته باشد. با توجه به این که درم ابریژن و پیلینگ شیمیایی بر لایه‌های فوقانی پوست اثر می‌گذارند، نتیجه حاصل از این روش‌ها بلندمدت نمی‌باشد.

لیفت صورت 

این روش باعث رفع چروک‌های دور لب و جوان‌سازی صورت می‌شود. در صورتی که از روش‌های دیگر نتیجه نگرفته‌اید می‌توانید از لیفت صورت استفاده کنید. البته این روش عوارضی هم دارد؛ لیفت صورت همیشه باعث ایجاد اسکار و جای زخم می‌شود و همچنین این روش هرگز باعث ایجاد ظاهری کاملاً طبیعی نمی‌شود. در عوض می‌توانید از لیفت صورت به شکل غیر جراحی بوسیله فن‌آوری لیزر استفاده کنید.

استفاده از لیزر 

لیزر برای کاهش خطوط دور لب روش  مؤثر و بی‌خطری محسوب می‌شود. جهت استفاده از این روش بایستی از ابزار مخصوصی که خصوصاً برای تقویت کلاژن به صورت طبیعی ساخته شده‌اند استفاده شود. این نوع ابزار لیزر از نوع عادی آن ایمن‌تر می‌باشد. همچنین زمان بهبودی با استفاده از این ابزار کم می‌باشد. به یاد داشته باشید از که روش‌های درمانی تخریبی مانند CO2 خودداری کنید. زمان بهبودی در این نوع روش زیاد می‌باشد. این نوع لیزر بوسیله تبخیر لایه فوقانی پوست عمل می‌کند. گرچه این نوع لیزر ظاهری بهتری ارائه می‌دهد ولی باعث نازک شدن پوست می‌شود.

رژیم غذایی 

رژیم غذایی که شامل سبزیجات باشد به افزایش سطح اسید هیالورونیک در پوست کمک می‌کند. اسید هیالورونیک سبب محکم و برجسته شدن پوست می‌شود. سبزیجات شامل ریشه تارو، بامیه، سیب زمینی و سیب‌زمینی شیرین باعث تحریک تولید اسید هیالورونیک به طور طبیعی می‌شوند. البته این نوع مواد غذایی دارای نشاسته زیادی هستند و می‌توانند سبب افزایش وزن شوند.

بوتاکس 

بوتاکس

برای رفع چین و چروک به کمک بوتاکس، نوعی سم بوتولینوم در عضله خاصی تزریق می‌شود. بوتاکس هدایت تکانه عصبی را محدود کرده و به طور موقت باعث فلج شدن عضلات می‌شود. تزریق بوتاکس در عضلات کنار لب، سبب شل شدن این عضلات می‌شود. در نتیجه چین و چروک‌هایی که در قسمت لبه خارجی بینی تا گوشه دهان وجود دارند کاهش پیدا می‌کنند. همچنین برخی از خطوط کنار دهان حتی در زمانی که عضلات صورت در حالت استراحت هستند رفع می‌شوند.

محدودیت قابلیت‌های بوتاکس 

بوتاکس بر کنترل عضلات اثر می‌گذارد ولی باعث برجسته شدن و بالا بردن افتادگی‌های صورت نمی‌شود. بسیاری از خطوط اطراف لب معمولاً پس از درمان باقی می‌مانند. برای افزایش حجم به لب‌ها و از بین بردن خطوط ظریف بهتری است از فیلر استفاده شود.

نکات قابل توجه در مورد استفاده از بوتاکس 

پیش از تزریق بوتاکس برای رفع چروک دور لب، در مورد این روش درمانی تحقیق کنید. تصاویر قبل و بعد از تزریق بوتاکس را در افراد مختلف بررسی کنید و آن‌ها را با نتیجه حاصل از تزریق فیلر مقایسه کنید. انتظارات خود از درمان را با متخصص مربوطه در میان بگذارید. تأثیر بوتاکس تا چند ماه ماندگار می‌باشد. انجام تحقیق و بررسی کامل پیش از تزریق بوتاکس احتمال دستیابی شما به نتیجه دلخواهتان را افزایش می‌دهد.

انتخاب پزشک مناسب جهت تزریق بوتاکس 

ناتوانی در درست صحبت کردن و لبخند زدن به میزان قابل توجهی بر زندگی فرد تأثیر می‌گذارد. این موارد از عوارض جانبی تزریق بوتاکس در اطراف دهان  و لب‌ها می‌باشند. جهت تزریق بوتاکس باید به متخصص پوست، جراح پلاستیک یا جراح زیبایی معتبر مراجعه کنید. این افراد اطلاعات کاملی از ساختار عضلانی صورت دارند. همچنین باید مدارک، تحصیلات و سابقه این افراد متخصص را نیز بررسی کنید.

جلوگیری از ایجاد چروک دور لب 


جلوگیری از ایجاد چروک دور لب

جهت جلوگیری از ایجاد چین و چروک دور لب‌ها، بایستی نحوه ریلکس و شل کردن عضلات صورت خود را کاملاً یاد بگیرید. حرکت عضلات صورت برای ایجاد چهره شاد یا خندان دلیل اصلی ایجاد چروک دور دهان و پیشانی می‌باشد. برای جلوگیری از ایجاد این چین و چروک‌ها، نحوه انجام حرکات صورت مانند خندیدن، گریه کردن یا حرکات مختلف چشم را در آینه بررسی کنید. پزشکان عقیده دارند افرادی که خطوط زیادی دور لب‌های خود دارند، بیش از حد در حالت‌های چهره خود اغراق می‌کنند. پس از بررسی حرکات مختلف چهره، سعی کنید صورت خود را به طور کامل در حالت آرام و ریلکس قرار دهید. در این حالت متوجه خواهید شد که حالات مختلف چهره باعث می‌شوند که چین و چروک‌های صورت افزایش پیدا کنند و در مقابل زمانی که صورت در حالت ریلکس قرار دارد چروک‌ها کاهش پیدا می‌کنند. به این منظور بایستی حالات مختلف چهره خود را کنترل کنید.

عامل دیگر ایجاد خطوط دور لب، سیگار کشیدن می‌باشد. بنابراین هر چه زودتر مصرف سیگار را متوقف کنید. با استفاده از کرم‌های ضد آفتاب و مرطوب‌کننده و همچنین سرم‌های پوستی که به تولید کلاژن کمک می‌کنند، به مقدار زیادی می‌توانید از ایجاد چین و چروک‌های دور لب جلوگیری کنید.

مشاوره رایگان