آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

عمل جراحی انحراف بینی (کجی بینی)

aasa2

تیغه یا سپتیوم بینی یک دیواره نازک از بافت اسکلتی در درون بینی است که سوراخ‌ها یا نوستریل های چپ و راست بینی را از هم جدا می‌کند. داشتن یک تیغه بینه صاف در مرکز بینی که سوراخ‌های بینی را از هم جدا می‌کند برای هرکسی یک ایده آل محسوب می‌شود. به هر حال، حدود 80 درصد از مردم دچار انحراف بینی (بینی کج یا بینی نامتقارن) هستند بنابراین یکی از سوراخ‌های بینی باریک‌تر از دیگری می‌شود. میزان انحراف بینی در هر فرد متفاوت از دیگری است. بسیاری از مردم انحرافات جزئی بینی دارند که به آن توجهی نمی‌کنند. انحراف بینی در برخی از افراد کمی شدیدتر بوده و در هنگام سرماخوردگی خود را نشان می‌دهد. در افرادی که به انحراف شدید بینی مبتلا شده‌اند یک طرف بینی کاملاً مسدود می‌شود و در نتیجه علائم ناشی از این انحراف دائمی می‌شود. به هر حال، بیشتر مردم تا زمانی که دچار مشکلات قابل توجه تنفسی نشوند متوجه وجود انحراف بینی خود نمی‌شوند.

اگر شما دچار انحراف بینی هستید و این عارضه عملکرد بینی و تنفس شما را تحت تأثیر قرار داده است باید برای اصلاح آن عمل جراحی انحراف تیغه بینی را انجام دهید. متخصصین ما در کلینیک زیبایی رازی مشکل شما را بررسی کرده و روش مناسب برای بازگرداندن عملکرد طبیعی بینی را به شما پیشنهاد می‌دهند.
برای تعیین وقت قبلی یا دریافت مشاوره در خصوص انحراف بینی می‌توانید باشماره 02188334029 و02188333259 تماس حاصل فرمایید.

انحراف بینی چیست؟


qwqee
انحراف بینی به کج بودن ساختار استخوانی یا غضروفی بینی که دو سوراخ بینی را از هم جدا می‌کند اشاره دارد. این عارضه ممکن است به دلیل ابتلا به برخی بیماری‌ها مانند التهابات مزمن و یا به دلیل آسیب‌دیدگی‌های مکانیکی ایجاد شود. سپتیوم یا تیغه بینی یک پل در مرکز بینی است که سوراخ‌های بینی را از یکدیگر جدا کرده و باعث به وجود آمدن دو سوراخ در بینی می‌شود. در افراد مبتلا به انحراف بینی یکی از نوستریل های یا سوراخ‌های بینی عریض‌تر از سوراخ دیگر است.

علل


انحراف بینی به دلایل متعددی ایجاد می‌شود. در حالی که بسیاری از افراد با انحراف بینی – به عنوان یک بیماری ارثی – متولد می‌شوند ولی عوامل دیگری نیز وجود دارند که باعث انحراف و کج شدن بینی می‌شوند. برخی از این عوامل عبارتند از:
• آسیب‌دیدگی
• ضربه
• انگشت کردن در بینی
• بیماری‌های مختلف مانند سرطان، سفلیس و سل
• مصرف دائمی کوکائین یا متامفتامین

علائم


انسداد بینی شایع‌ترین علامت انحراف بینی است. معمولاً یکی از سوراخ‌های بینی بیش از دیگری دچار گرفتگی می‌شود. طیف علائم ناشی از انحراف بینی شامل موارد زیر می‌شود:
• آبریزش بینی
• اختلالات خواب
• مشکلات تنفسی در هنگام نفس کشیدن از طریق بینی
• بروز عفونت‌های مکرر سینوسی
• خشک شدن بینی
• خون‌دماغ شدن
• سر درد
• خروپف
• ترشحات پشت حلق
• درد در صورت
اگر یک سوراخ وجود داشته باشد بیشتر مردم ممکن است از داخل تیغه سوراخ صدای سوت بشنوند.

مزایای درمان انحراف بینی


• بهبود عملکرد تنفسی
• کاهش خروپف
• با انجام عمل جراحی حس بویایی نیز بهبود می‌یابد.

درمان انحراف بینی


عمل جراحی انحراف تیغه بینی یا سپتوپلاستی

eqeqeq

عمل انحراف تیغه بینی یک عمل جراحی است که روی تیغه وسط بینی که دو سوراخ بینی را از هم جدا کرده انجام می‌شود. پس از انجام این عمل جراحی انحراف بینی هرگونه اختلالی در مسیر عبور هوا که به دلیل انحراف بینی وجود داشت اصلاح می‌شود.جراح با استفاده از ابزار جراحی یک شکاف در بافتی که تیغه بینی را پوشانده است ایجاد می‌کند. وی قسمت منحرف‌شده تیغه بینی را صاف کرده یا محل آن را تغییر می‌دهد تا حداکثر جریان هوا بتواند از سوراخ‌های بینی عبور کند. اگر تیغه بینی علاوه بر انحراف داشتن دچار آسیب‌دیدگی هم شده باشد، پزشک ممکن است قسمت کوچکی از استخوان یا غضروف آن را نیز بردارد.

سپتورینوپلاستی

xvxxc

اگر آسیب‌دیدگی‌هایی نظیر شکستگی موجب گرفتگی و انسداد بینی شده باشد یا جراحی انجام‌شده برای تغییر محل تیغه بینی، ظاهر صورت را تغییر داده باشد متخصصین ما عمل سپتورینوپلاستی (هر دو عمل سپتوپلاستی و رینوپلاستی) را انجام می‌دهند. در این عمل، جراح انسداد بینی را رفع کرده و با انجام عمل‌های زیبایی ظاهر طبیعی بینی را به صورت بازمی‌گرداند.جراحان ما عمل جراحی سپتورینوپلاستی را از طریق نوستریل های بینی انجام می‌دهند. آنها محل تیغه بینی را اصلاح کرده و مشکلات ساختاری دیگر را نیز برطرف می‌کنند. برای مثال، اگر یک ناحیه کوچک در بینی بین تیغه و پل بینی باریک شده باشد ممکن است مانع عبور جریان هوا شود. جراح ترمیمی ممکن است این قسمت را عریض‌تر کرده تا تنفس بیمار راحت‌تر انجام شود.غالباً جراح غضروف را از تیغه بینی برداشته و آن را در قسمت دیگری قرار داده تا نفس کشیدن فرد راحت‌تر انجام شود. همچنین ممکن است در صورت نیاز شکل بینی را نیز تغییر دهند. اگر بینی شما شکسته است، جراح ترمیمی ممکن است عمل‌های جراحی پیچیده‌تری را برای بازسازی تیغه بینی و ساختارهای دیگر بینی انجام داده و آنها را ترمیم کرده و در محل صحیح خود قرار دهد بنابراین پس از بهبودی شما می‌توانید راحت‌تر نفس بکشید. جراحان مجرب ما درک می‌کنند که ظاهر بینی از اهمیت زیادی برخوردار است و باید تقارن و شکل طبیعی بینی حتی پس از آسیب‌دیدگی‌های جدی حفظ شود.

اگر انحراف بینی باعث شده است که شما علاوه بر مشکلات تنفسی به مشکلات سینوسی نیز دچار شوید، جراح ممکن است علاوه بر سپتورینوپلاستی، سینوس‌ها را نیز تحت عمل جراحی قرار دهد تا از بروز عفونت‌های مکرر سینوسی پیشگیری شود. در برخی از عمل‌های جراحی پیچیده مانند این عمل‌ها، یک جراح پلاستیک ترمیمی و یک اتولارینگولوژیست نیز برای مراقبت بیشتر از شما و دست‌یابی به نتایج مطلوب‌تر نیز به جراح ترمیمی کمک کنند.

برداشتن ساب موکوزال

addd

در عمل برداشتن ساب موکوزال، جراح قسمت کوچکی از تیغه بینی، توربینات ها یا هر دو را برداشته تا مسیر عبور هوا در بینی باز شود.جراح از طریق نوستریل ها به تیغه بینی یا توربینات ها دسترسی پیدا می‌کند و یک شکاف کوچک در لایه بافت نرمی که داخل بینی است ایجاد می‌کند. این شکاف به جراح این امکان را می‌دهد که قسمتی از استخوان زیرین را بدون این که لایه بافت بیرونی آسیب ببیند بردارد و نقش مهمی در هیدراته کردن مسیر عبور هوا دارد.جراحان ممکن است از لیزر یا ابزار کوچکی به نام میکرودبریدر که یک ابزار قوی برای برداشتن استخوان و بافت نرم است استفاده کردن و به وسیله آن اندازه توربینات ها کاهش می‌یابد.

شکستگی خارجی توربینات ها


dsvd

علاوه بر برداشتن ساب موکوزال یا لیزر درمانی، جراح ممکن است محل توربینات ها را برای همیشه تغییر داده تا فضای بیشتری برای مسیر عبور هوا ایجاد شود. در این جابجایی دائمی که به شکستگی خارجی (اوت فرکچر) معروف است استخوان‌های نازک توربینات ها شکسته می‌شود تا بتوان آنها را جابجا کرد.

بهبودی و نقاهت


گرفتگی بینی بیشترین مسئله آزاردهنده برای بیمار پس از انجام عمل جراحی است. اگر بینی بسته شده باشد شما قادر به نفس کشیدن از طریق بینی نخواهید بود تا زمانی که بینی شما باز شود. حتی بدون بستن بینی، احتمالاً بینی شما بیش از حد معمول گرفته است. با این که استفاده از پمادها و اسپری‌های بینی می‌توانند مفید واقع شوند اما تورم و خشکی غیرمعمولی در بینی وجود دارد که پس از چند هفته از بین می‌رود. در این مدت کیفیت خواب کاهش یافته، دهان خشک می‌شود و احساس خستگی و ضعف در بدن ایجاد می‌شود.خونریزی از بینی تا چند روز پس از عمل دور از انتظار نیست. برای جلوگیری از خونریزی معمولاً از گازهای پانسمان در زیر بینی استفاده می‌شود. خون تخلیه شده به گلو برگشته و حالت تهوع پس از بیهوشی را تشدید می‌کند.درد معمولاً به راحتی به کمک دارو کنترل می‌شود. بیماران معمولاً بیش از ناراحتی از خستگی و حالت تهوع شکایت دارند که به دلیل گرفتگی و خونریزی بینی ایجاد می‌شود.

محدودیت‌های پس از انجام عمل جراحی


بیماران متناسب با شغلی که دارند معمولاً 4 تا 7 روز پس از انجام عمل جراحی که احساس بهبودی می‌کنند می‌توانند سر کار خود بازگردند. به مدت 7 تا 10 روز پس از انجام عمل باید انجام سفر محدود شود تا بتوان علت خون دماغ شدن یا هرگونه عوارض جانبی را مدیریت کرد. فعالیت‌های بدنی پس از عمل محدود شده و به مرور و به اندازه توان تحمل می‌توان آن را افزایش داد.

 عوارض جانبی


عوارض جانبی کوتاه مدت ناشی از انجام عمل جراحی عبارتند از:

 • پف کردن و باد کردن صورت
 • درد در بینی
 • سر درد مبهم
 • تورم در اطراف چشم‌ها
 • کبودی در اطراف چشم‌ها
 • مقادیر کمی خونریزی در چند روز اول پس از انجام عمل جراحی
 • پارگی‌های جزئی عروق خونی که ممکن است باعث ایجاد لکه‌های قرمز در سطح پوست شود.

مانند هر عمل جراحی دیگر، این عمل نیز ممکن است با عوارضی همراه باشد. آناتومی و قدرت بهبودی افراد به شدت با هم متفاوت است. نتایج حاصل از عمل همیشه قابل پیش‌بینی نیستند. برخی دیگر از عوارض جانبی ناشی از انجام این عمل جراحی عبارتند از:

 • عفونت
 • خونریزی از دماغ یا لخته شدن خون
 • ایجاد سوراخ در تیغه بینی
 • عوارض ناشی از بیهوشی

هزینه‌ها


از آنجا که این عمل جراحی در اتاق عمل انجام می‌شود، هزینه‌های آن شامل دستمزد جراح، دستمزد متخصص بیهوشی و امکانات اتاق عمل می‌شود.

مشاوره رایگان