آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

عمل جراحی انحراف بینی (کجی بینی)

 

aasa2

تیغه یا سپتوم بینی، یک دیواره باریک از بافت اسکلتی در داخل بینی است که سوراخ‌های چپ و راست بینی را از هم جدا می‌کند. داشتن یک تیغه بینی صاف و مرکزی که سوراخ‌های بینی را به طور یکنواخت از هم جدا می‌کند، برای هر فردی ایده‌آل است. با این حال، حدود ۸۰ درصد افراد مبتلا به انحراف بینی هستند که به معنای داشتن بینی کج یا نامتقارن است. در این حالت، یکی از سوراخ‌های بینی باریکتر از دیگری می‌شود. میزان انحراف بینی در هر فرد متفاوت است. بسیاری از افراد انحرافات کوچکی در بینی خود دارند که به آن توجه خاصی نمی‌کنند. انحراف بینی در برخی از افراد کمی شدیدتر است و در هنگام سرماخوردگی یا عوارض دیگر، به وضوح ظاهر می‌شود. در افرادی که به انحراف شدید بینی مبتلا هستند، یک طرف بینی به طور کامل مسدود می‌شود و در نتیجه علائمی که ناشی از این انحراف است، دائمی می‌شود. با این حال، بیشتر افراد تا زمانی که مشکلات تنفسی چشمگیری نداشته باشند، به وجود انحراف بینی خود توجه نمی‌کنند.

اگر شما دچار انحراف بینی هستید و این عارضه عملکرد بینی و تنفس شما را تحت تأثیر قرار داده است باید برای اصلاح آن عمل جراحی انحراف تیغه بینی را انجام دهید. متخصصین ما در کلینیک زیبایی رازی مشکل شما را بررسی کرده و روش مناسب برای بازگرداندن عملکرد طبیعی بینی را به شما پیشنهاد می‌دهند.
برای تعیین وقت قبلی یا دریافت مشاوره در خصوص انحراف بینی می‌توانید باشماره ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ و۰۲۱۸۸۳۳۳۲۵۹ تماس حاصل فرمایید.

انحراف بینی چیست؟


qwqee
انحراف بینی به کج بودن ساختار استخوانی یا غضروفی بینی که دو سوراخ بینی را از هم جدا می‌کند اشاره دارد. این عارضه ممکن است به دلیل ابتلا به برخی بیماری‌ها مانند التهابات مزمن و یا به دلیل آسیب‌دیدگی‌های مکانیکی ایجاد شود. سپتیوم یا تیغه بینی یک پل در مرکز بینی است که سوراخ‌های بینی را از یکدیگر جدا کرده و باعث به وجود آمدن دو سوراخ در بینی می‌شود. در افراد مبتلا به انحراف بینی یکی از نوستریل های یا سوراخ‌های بینی عریض‌تر از سوراخ دیگر است.

علل


انحراف بینی به دلایل متعددی ایجاد می‌شود. در حالی که بسیاری از افراد با انحراف بینی – به عنوان یک بیماری ارثی – متولد می‌شوند ولی عوامل دیگری نیز وجود دارند که باعث انحراف و کج شدن بینی می‌شوند. برخی از این عوامل عبارتند از:
• آسیب‌دیدگی
• ضربه
• انگشت کردن در بینی
• بیماری‌های مختلف مانند سرطان، سفلیس و سل
• مصرف دائمی کوکائین یا متامفتامین

علائم


انسداد بینی شایع‌ترین علامت انحراف بینی است. معمولاً یکی از سوراخ‌های بینی بیش از دیگری دچار گرفتگی می‌شود. طیف علائم ناشی از انحراف بینی شامل موارد زیر می‌شود:
• آبریزش بینی
• اختلالات خواب
• مشکلات تنفسی در هنگام نفس کشیدن از طریق بینی
• بروز عفونت‌های مکرر سینوسی
• خشک شدن بینی
• خون‌دماغ شدن
• سر درد
• خروپف
• ترشحات پشت حلق
• درد در صورت
اگر یک سوراخ وجود داشته باشد بیشتر مردم ممکن است از داخل تیغه سوراخ صدای سوت بشنوند.

مزایای درمان انحراف بینی


• بهبود عملکرد تنفسی
• کاهش خروپف
• با انجام عمل جراحی حس بویایی نیز بهبود می‌یابد.

درمان انحراف بینی


عمل جراحی انحراف تیغه بینی یا سپتوپلاستی

eqeqeq

عمل جراحی اصلاح انحراف تیغه بینی یک روش جراحی است که بر روی تیغه وسط بینی، که دو سوراخ بینی را از هم جدا می‌کند، انجام می‌شود. این عمل جراحی انحراف بینی به منظور اصلاح هرگونه اختلال در عبور هوا که به دلیل انحراف بینی وجود دارد، انجام می‌شود. جراح با استفاده از ابزار جراحی، یک شکاف در بافتی که تیغه بینی را پوشانده است، ایجاد می‌کند. سپس، او قسمت منحرف شده از تیغه بینی را صاف می‌کند یا مکان آن را تغییر می‌دهد تا جریان هوا به حداکثر از سوراخ‌های بینی عبور کند. در صورتی که تیغه بینی به همراه انحراف، آسیب دیده باشد، پزشک ممکن است قسمت کوچکی از استخوان یا غضروف آن را نیز از بین ببرد.

سپتورینوپلاستی

xvxxc

اگر آسیب‌دیدگی‌هایی نظیر شکستگی موجب گرفتگی و انسداد بینی شده باشد یا جراحی انجام‌شده برای تغییر محل تیغه بینی، ظاهر صورت را تغییر داده باشد متخصصین ما عمل سپتورینوپلاستی (هر دو عمل سپتوپلاستی و رینوپلاستی) را انجام می‌دهند. در این عمل، جراح انسداد بینی را رفع کرده و با انجام عمل‌های زیبایی ظاهر طبیعی بینی را به صورت بازمی‌گرداند.جراحان ما عمل جراحی سپتورینوپلاستی را از طریق نوستریل های بینی انجام می‌دهند. آنها محل تیغه بینی را اصلاح کرده و مشکلات ساختاری دیگر را نیز برطرف می‌کنند. برای مثال، اگر یک ناحیه کوچک در بینی بین تیغه و پل بینی باریک شده باشد ممکن است مانع عبور جریان هوا شود. جراح ترمیمی ممکن است این قسمت را عریض‌تر کرده تا تنفس بیمار راحت‌تر انجام شود.غالباً جراح غضروف را از تیغه بینی برداشته و آن را در قسمت دیگری قرار داده تا نفس کشیدن فرد راحت‌تر انجام شود. همچنین ممکن است در صورت نیاز شکل بینی را نیز تغییر دهند. اگر بینی شما شکسته است، جراح ترمیمی ممکن است عمل‌های جراحی پیچیده‌تری را برای بازسازی تیغه بینی و ساختارهای دیگر بینی انجام داده و آنها را ترمیم کرده و در محل صحیح خود قرار دهد بنابراین پس از بهبودی شما می‌توانید راحت‌تر نفس بکشید. جراحان مجرب ما درک می‌کنند که ظاهر بینی از اهمیت زیادی برخوردار است و باید تقارن و شکل طبیعی بینی حتی پس از آسیب‌دیدگی‌های جدی حفظ شود.

اگر انحراف بینی باعث شده است که شما علاوه بر مشکلات تنفسی به مشکلات سینوسی نیز دچار شوید، جراح ممکن است علاوه بر سپتورینوپلاستی، سینوس‌ها را نیز تحت عمل جراحی قرار دهد تا از بروز عفونت‌های مکرر سینوسی پیشگیری شود. در برخی از عمل‌های جراحی پیچیده مانند این عمل‌ها، یک جراح پلاستیک ترمیمی و یک اتولارینگولوژیست نیز برای مراقبت بیشتر از شما و دست‌یابی به نتایج مطلوب‌تر نیز به جراح ترمیمی کمک کنند.

برداشتن ساب موکوزال

addd

در فرآیند ساب موکوزال، جراح یک قسمت کوچک از تیغه بینی یا توربینات را برداشته تا مسیر عبور هوا در بینی باز شود. او از طریق نوستریل ها به تیغه بینی یا توربینات دسترسی پیدا می‌کند و یک شکاف کوچک در لایه بافت نرم داخل بینی ایجاد می‌کند. این شکاف به جراح این امکان را می‌دهد که قسمتی از استخوان زیرین را بدون آسیب دادن به لایه بافت بیرونی بردارد و در هیدراته کردن مسیر عبور هوا نقش دارد. از لیزر یا ابزار کوچکی به نام میکرودبریدر که یک ابزار قوی برای برداشتن استخوان و بافت نرم است، استفاده می‌شود و اندازه توربینات نیز کاهش می‌یابد.

شکستگی خارجی توربینات ها


dsvd

علاوه بر برداشتن ساب موکوزال یا لیزر درمانی، جراح ممکن است محل توربینات ها را برای همیشه تغییر داده تا فضای بیشتری برای مسیر عبور هوا ایجاد شود. در این جابجایی دائمی که به شکستگی خارجی (اوت فرکچر) معروف است استخوان‌های نازک توربینات ها شکسته می‌شود تا بتوان آنها را جابجا کرد.

بهبودی و نقاهت


بعد از انجام جراحی بینی برای اصلاح گرفتگی بینی، بسیاری از بیماران با مشکلات آزاردهنده‌ای روبرو می‌شوند. اگر بینی بسته شده باشد، این امر می‌تواند باعث محدودیت تنفس از طریق بینی شود تا زمانی که بینی آزاد شود. حتی در مواردی که بینی بسته نشده باشد، احتمالاً بینی آنها بیش از حد معمول ورم کرده است. استفاده از پمادها و اسپری‌های بینی ممکن است مفید باشد، اما تورم و خشکی غیرمعمولی در بینی ممکن است پس از چند هفته کاهش یابد. در این مدت، ممکن است کیفیت خواب کاهش یابد، دهان خشک شود و احساس خستگی و ضعف در بدن ایجاد شود. خونریزی از بینی پس از جراحی نیز اتفاق معمولی است و ممکن است تا چند روز ادامه داشته باشد. برای کنترل خونریزی، معمولاً از گازهای پانسمان زیر بینی استفاده می‌شود. خونی که تخلیه می‌شود به گلو برمی‌گردد و می‌تواند حالت تهوع پس از بیهوشی را تشدید کند. درد معمولاً با استفاده از داروها به راحتی کنترل می‌شود. بیماران عموماً از خستگی و حالت تهوع بیشتر نسبت به خونریزی و ورم بینی شکایت می‌کنند.

محدودیت‌های پس از انجام عمل جراحی


بیماران متناسب با شغلی که دارند معمولاً ۴ تا ۷ روز پس از انجام عمل جراحی که احساس بهبودی می‌کنند می‌توانند سر کار خود بازگردند. به مدت ۷ تا ۱۰ روز پس از انجام عمل باید انجام سفر محدود شود تا بتوان علت خون دماغ شدن یا هرگونه عوارض جانبی را مدیریت کرد. فعالیت‌های بدنی پس از عمل محدود شده و به مرور و به اندازه توان تحمل می‌توان آن را افزایش داد.

 عوارض جانبی


عوارض جانبی کوتاه مدت ناشی از انجام عمل جراحی عبارتند از:

 • پف کردن و باد کردن صورت
 • درد در بینی
 • سر درد مبهم
 • تورم در اطراف چشم‌ها
 • کبودی در اطراف چشم‌ها
 • مقادیر کمی خونریزی در چند روز اول پس از انجام عمل جراحی
 • پارگی‌های جزئی عروق خونی که ممکن است باعث ایجاد لکه‌های قرمز در سطح پوست شود.

مانند هر عمل جراحی دیگر، این عمل نیز ممکن است با عوارضی همراه باشد. آناتومی و قدرت بهبودی افراد به شدت با هم متفاوت است. نتایج حاصل از عمل همیشه قابل پیش‌بینی نیستند. برخی دیگر از عوارض جانبی ناشی از انجام این عمل جراحی عبارتند از:

 • عفونت
 • خونریزی از دماغ یا لخته شدن خون
 • ایجاد سوراخ در تیغه بینی
 • عوارض ناشی از بیهوشی

هزینه‌ها


از آنجا که این عمل جراحی در اتاق عمل انجام می‌شود، هزینه‌های آن شامل دستمزد جراح، دستمزد متخصص بیهوشی و امکانات اتاق عمل می‌شود.

فهرست مطالب

مشاوره رایگان