آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

عمل جراحی ترمیمی بینی(ثانویه یا مجدد)بینی عمل شده

 

tab1

متاسفانه، نتایج جراحی‌های زیبایی همواره مطلوب نیستند. برخی از بیماران پس از عمل رینوپلاستی، با نتایج بدست آمده راضی نیستند و تمایل به اصلاح آن از طریق عمل جراحی ترمیمی بینی دارند. این افراد، به منظور رفع ناهماهنگی‌های باقی‌مانده یا حتی تشدید شده پس از جراحی اولیه، به عمل جراحی ترمیمی بینی متوسل می‌شوند. جراحی ترمیمی بینی، امکان بهبود بسیاری از جنبه‌های بینی از قبیل شکل، اندازه، زاویه و عملکرد آن را فراهم می‌کند. نوع و مدت مشکل و تکنیک‌هایی که توسط جراح قبلی استفاده شده است، می‌تواند متنوع باشد و عمل جراحی مجدد بینی از یک جراحی جزئی تا یک جراحی گسترده و جامع متغیر باشد. بنابراین، این عمل باید توسط جراحان زیبایی با تجربه و ماهر انجام شود که به شرایط لازم برای انجام آن تسلط دارند.


اگر از ظاهر بینی خود پس از جراحی رینوپلاستی رضایت ندارید یا یک مشکل عملکردی در بینی وجود داشته و دچار مشکلات تنفسی هستید، می‌توانید عمل جراحی ترمیم بینی را در نظر بگیرید. متخصصین ما در کلینیک زیبایی رازی مشکل بینی شما را بررسی کرده و تکنیک مورد استفاده جهت عمل جراحی ثانویه بینی را تعیین می‌کنند. عمل جراحی ترمیمی بینی می‌تواند مشکلاتی چون انحراف تیغه بینی، قوز بینی، عدم تقارن نوک بینی، فروپاشی دریچه بینی و گشاد بودن سوراخ‌های بینی را اصلاح کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص عمل جراحی ترمیم بینی یا رزرو نوبت در کلینیک رازی می‌توانید با شماره ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ و ۰۲۱۸۸۳۳۳۲۵۹ تماس حاصل فرمایید.

عمل جراحی ترمیمی بینی تا چه حد متداول است؟


جراحی ترمیمی بینی پس از عمل رینوپلاستی، یک مساله رایج است. نرخ این نوع جراحی بسته به نوع وسطح اصلاحات بینی و تجربه جراح می‌تواند متغیر باشد، اما برخی از متخصصین آن را بین ۵ تا ۱۵ درصد تخمین می‌زنند. اکثر بیماران نیاز به تنها چند تغییر کوچک در بینی دارند و موارد بازسازی یا اصلاحات گسترده بسیار نادر هستند.

دلیل عدم موفقیت جراحی زیبایی بینی


عوامل عدم موفقیت در جراحی زیبایی بینی شامل:

  • ارزیابی ناکافی قبل از عمل
  • انتخاب نامناسب تکنیک‌های جراحی
  • اجرای ناموفق تکنیک‌های مناسب جراحی، انتظارات غیر واقع‌بینانه
  • مراقبت ناکافی پس از عمل و همچنین عدم همکاری بیمار

متقاضیان عمل


متقاضیان مناسب برای جراحی ترمیمی بینی، افرادی هستند که پس از جراحی رینوپلاستی نتایج نامطلوبی را تجربه کرده و حداقل یک سال منتظر مانده‌اند تا مطمئن شوند که بینی بهبود یافته و نتیجه جراحی قبلی کاملاً آشکار شده است. انتخاب یک جراح ماهر و داشتن انتظارات واقع‌بینانه و همچنین وضعیت سلامتی مناسب در هنگام عمل، از جمله عوامل مهم در موفقیت این نوع جراحی می‌باشد.

انواع بدشکلی‌های قابل اصلاح


چندین شرایط مختلف وجود دارند که ممکن است جراحی مجدد بینی یک گزینه‌ی درمانی مناسب برای اصلاح آنها باشد:

قوز بینی

tab6

پس از جراحی زیبایی بینی، استخوان‌های بینی گاهی اوقات دچار قوز می‌شوند. این مشکل می‌تواند ناشی از حدف ناکافی استخوان، متمایل شدن غضروف سپتوم متصل شده پس از برداشتن استخوان، یا رشد استخوان پس از جراحی باشد. این قوز از طریق جدا کردن استخوان و غضروف برآمده از پل بینی، قابل اصلاح است. ممکن است پزشک مجبور شود استخوان‌های بینی را به هم متصل کند تا شکل طبیعی بینی را مجدداً ایجاد کند.

عدم تقارن نوک بینی

tab7

نوک بینی اساساً شامل بافت نرم و غضروف است که سال‌ها پس از جراحی و با افزایش سن بیمار، بهبود پیدا کرده و شکل آن تغییر می‌کند. پزشک می‌تواند شکل پیازی یا غیر عادی نوک بینی را با برداشتن دقیق لبه‌ی بالای غضروف جانبی پایینی و نزدیک کردن غضروف‌های جانبی چپ و راست به طرف هم اصلاح کند.

بینی پیچ خورده

tab8

شکستگی استخوان بینی ممکن است باعث پیچ خوردن بینی شود. انحراف تیغه بینی ممکن است شکل بیرونی بینی را تغییر دهد. اصلاح انحراف تیغه بینی یا استئوتومی استخوان بینی می‌تواند استخوان پیچ‌خورده را صاف کند.

انحراف تیغه بینی

tab9

توانایی بیمار برای تنفس ممکن است در صورتی که بیرون بینی بدون در نظر گرفتن انحراف تیغه بینی کوچک شود، مختل گردد. خود انحراف بینی می‌تواند شکل خارجی بینی را تغییر دهد. جراحی انحراف بینی را می‌توان در طول جراحی زیبایی بینی انجام داد.

بافت اسکار

tab10

ممکن است بینی که تحت عمل قرار گرفته در طول زمان دچار بافت اسکار بیش از حد شود. این جای زخم‌های اضافه معمولاً ناشی از بهبود نامناسب یا اقدامات ضعیف پس از درمان می‌باشند. ممکن است نیاز باشد پزشک از تزریق استروئید یا برداشتن مقداری از بافت اسکار از طریق جراحی به منظور تغییر شکل بینی استفاده کند.

افتادگی پل بینی (بینی زینی شکل)

tab11

اگر بخش زیادی از غضروف پشت بینی یا استخوان بینی برداشته شود، ممکن است با نگاه کردن به بینی از طرفین، متوجه افتادگی بیش از حد بینی شوید. در صورتی که قسمت میانی بینی افتاده باشد، می‌توان آن را با استفاده از غضروف یا گرافت مصنوعی بالا برد.

پهن بودن سوراخ‌های بینی

tab12

کاهش اندازه سوراخ‌های بینی می‌تواند با برداشتن بخش کوچکی از پوست پایه سوراخ‌های بینی تنگ شود. عمل برداشت بافت از حفره بینی بسیار ساده است، اما افزودن بافت به این ناحیه بسیار دشوار است. بنابراین، تنگ کردن سوراخ‌های بینی باید با احتیاط و دقت انجام شود. کاهش اندازه سوراخ‌های بینی (کاهش پایه آلار) در پایان جراحی صورت می‌پذیرد و در صورت لزوم، می‌توان آن را حتی در مطب نیز انجام داد.

فروپاشی دریچه بینی

tab13

جراحی‌های زیبایی بینی دلیل اصلی فروپاشی دریچه‌ی بینی می‌باشند. اگر پزشک غضروف جانبی بالای بینی را هنگام برداشتن استخوان بینی جدا کند، منجر به فروپاشی داخلی دریچه بینی و یا بدشکلی بصورت V وارونه می‌گردد. برداشتن بیش از حد غضروف جانبی پایین می‌تواند باعث افتادگی طرفین بینی شده و در نتیجه فروپاشی خارجی دریچه بینی رخ دهد.

مزایا


  • افزایش اعتماد بنفس
  • راحتی تنفس
  • سلامت بهتر

تکنیک‌های جراحی ترمیمی بینی


رینوپلاستی باز

tab14

بیشتر عمل‌های جراحی ثانویه بینی با روش باز انجام می‌گیرند. این روش شامل ایجاد یک برش کوچک در کلوملا (پوست بخش زیرین و مرکزی بینی) است که به برش‌های داخل بینی متصل می‌شود تا پوست بتواند از روی غضروف و استخوان زیرین به طرف بالا کشیده شود. این امر موجب آشکار شدن کامل مشکلات ساختاری زمینه‌ی و بافت اسکار می‌شود. در تقریباً تمام موارد جراحی ثانویه بینی، مواد اضافه‌ای برای بازسازی اجزایی که بیش از حد برداشته شده‌اند یا در جای خود قرار ندارند، مورد نیاز می‌باشد.

گرافت غضروف

tab15

گرافت‌های غضروف اغلب برای جراحی ترمیمی بینی لازم است. معمولاً، غضروف تیغه بینی بهترین منبع برای بدست آوردن گرافت‌های غضروفی است. اما، در بسیاری از موارد جراحی ترمیم بینی، غضروف تیغه بینی در دسترس نیست و بنابراین ممکن است نیاز باشد که از غضروف گوش‌ها یا دنده‌ها برای بازسازی بینی استفاده شود.

بهبودی


بهبودی پس از جراحی ترمیمی بینی گاهی اوقات ممکن است بیشتر از دوره بهبودی پس از جراحی اولیه بینی طول بکشد. در این فرآیند، یک آتلی برای مدت یک هفته بر روی بینی قرار داده می‌شود تا آن را صاف و در جای خود نگه دارد. بیماران باید انتظار داشته باشند که کبودی تا یک هفته کاملاً برطرف شود و تورم نیز به تدریج در طول ۴ تا ۶ هفته کاهش یابد. رفع کامل تورم ممکن است تا یک سال زمان ببرد. اغلب بیماران می‌توانند پس از یک هفته به فعالیت‌های روزمره خود بازگردند و در طول دو هفته به فعالیت‌های عادی خود بازگردند. در برخی موارد، داروهای خوراکی نیز برای کاهش درد تجویز می‌شوند. بهبودی بینی پس از جراحی در طول یک سال ادامه دارد و تحت تکامل قرار می‌گیرد.

خطرات


خونریزی، عفونت، جای زخم، عدم تقارن و برآورده نشدن انتظارات همگی پس از جراحی ترمیمی بینی محتمل هستند. خطرات جراحی ثانویه بیشتر از جراحی اولیه‌ی بینی می‌باشد.

هزینه


هزینه عمل جراحی ترمیمی بینی بستگی به نوع تغییر شکل مورد اصلاح، کامل یا جزئی بودن جراحی بینی و تخصص جراح دارد.

فهرست مطالب

مشاوره رایگان