آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

عمل لیپوماتیک یا پیکرتراشی چیست؟ لاغری موضعی با لیپوماتیک

مقداری از چربی‌های مقاوم حتی پس از کاهش وزن در بخش‌هایی از بدن باقی می‌ماند و تأثیر نامطلوبی بر تصویر کل بدن می‌گذارد. از بین بردن چربی‌های مقاوم بسیار سخت است، چون دقیقاً عضلات همان ناحیه باید به صورت منظم درگیر شود و اگر این عضلات را به کار نگیرید، هر چقدر هم که ورزش انجام بدهید، کمکی به لاغری موضعی این ناحیه نخواهد کرد. یکی از بهترین روش‌ها برای از بین بردن این چربی‌های مقاوم و رسیدن به اندامی متناسب، لیپوساکشن همراه با لیپوماتیک یا پیکرتراشی است.

 

لیپوماتیک چیست؟


عمل پیکرتراشی که لیپوساکشن لیپوماتیک یا لیپوساکشن اینفراسونیک نیز گفته می‌شود، از طریق تخلیه چربی‌های اضافی بدن با استفاده از کانولاهای ارتعاشی لیپوساکشن انجام می‌شود. تخلیه چربی به روش لیپوماتیک به منظور کاهش وزن و لاغری انجام نمی‌شود، بلکه هدف از آن پیکرتراشی و متناسب کردن بدن است. عمل پیکرتراشی با استفاده از دستگاه لیپوماتیک مورد تأیید FDA و وزارت بهداشت انجام می‌شود. هر چند نتیجه عمل لیپوماتیک پس از گذراندن دوره نقاهت عمل قابل مشاهده است، اما نتیجه نهایی پس از دو تا سه ماه مشخص می‌شود. لیپوماتیک در مقایسه با عمل‌هایی که بر روی پوست انجام می‌شود و دیگر روش‌های لیپوساکشن، روش بسیار کارآمدتری به شمار می‌آید.

مزایای عمل لیپوماتیک یا پیکرتراشی چیست؟


  • از آنجایی که لیپوماتیک علاوه بر از بین بردن چربی‌های اضافی، میزان کلاژن را نیز افزایش می‌دهد، مشکل شل شدن و افتادگی بدن نیز پس از لیپوماتیک از بین می‌رود و بدن محکم‌تر می‌شود.
  • چون تخلیه چربی در عمل لیپوماتیک با استفاده از کانولا انجام می‌شود، جای زخم باقیمانده کوچک است.
  • احتمال ورم کردن و کبود شدن پس از عمل بسیار پایین است.
  • عمل لیپوماتیک کمتر از عمل‌های دیگر طول می‌کشد.
  • می‌توان چربی تخلیه شده را پس از آماده‌سازی، برای تزریق چربی در دیگر نقاط بدن به کار برد.
  • تخلیه چربی به روش لیپوماتیک کاملاً بدون درد است، چرا که این عمل بدون آسیب زدن به بافت‌ها و اعصاب انجام می‌شود.
  • لیپوماتیک امکان انجام دادن عمل لیپوساکشن را به روشی یکنواخت به وجود می‌آورد و به این ترتیب فرورفتگی یا سایه‌های غیرعادی روی بدن ایجاد نمی‌شود. به علاوه لیپوماتیک ظاهر ناخوشایند سلولیت‌ها را بهتر می‌کند. عمل‌های دیگر لیپوساکشن تأثیری بر روی سلولیت ندارند.
  • انجام دادن عمل لیپوماتیک هم برای پزشک و هم برای بیمار راحت است. دوران بهبود این عمل پیکرتراشی کوتاه است و احتمال بروز عوارض جانبی در آن بسیار پایین است.

عمل لیپوماتیک چگونه انجام میشود؟


عمل لیپوماتیک چگونه انجام میشود

مهم‌ترین سؤال متقاضیان جراحی لیپوماتیک این است که این عمل چگونه انجام می‌شود. پس از آن که بیمار هدف خود را از انجام عمل پیکرتراشی اعلام کرد و پزشک ارزیابی‌های لازم را انجام داد، ناحیه‌هایی که باید چربی از آنها تخلیه شود و میزان تخلیه چربی مشخص می‌شود. بسته به این که قرار است چه ناحیه‌ای از بدن تحت درمان قرار بگیرد و چه مقدار چربی تخلیه شود، عمل با استفاده از بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می‌شود. دستگاه لیپوماتیک بافت چربی را با استفاده از کانولای ارتعاشی متلاشی می‌کند. سپس پزشک خلأ را در کانولا برقرار می‌کند و ذرات چربی را از درون بدن تخلیه می‌کند. پزشک میزان مناسب تخلیه چربی را تعیین می‌کند. بیمار همان روز عمل یا پس از یک روز مرخص می‌شود. پس از عمل لیپوماتیک نیز مانند هر عمل دیگری باید توصیه‌هایی را رعایت کنید تا دوران نقاهت بدون مشکل سپری شود.

عمل پیکرتراشی لیپوماتیک را بر روی کدام ناحیههای بدن میتوان انجام داد؟ 


عمل پیکرتراشی لیپوماتیک را بر روی کدام ناحیههای بدن میتوان انجام داد

سؤال مهم دیگری که در ارتباط با عمل پیکرتراشی لیپوماتیک به وجود می‌آید، این است که عمل لیپوماتیک را بر روی کدام بخش‌های بدن می‌توان انجام داد. عمل لیپوماتیک را می‌توان تقریباً بر روی تمام ناحیه‌های بدن مانند کمر، شکم، غبغب، بازو و پا بعد از لاغری انجام داد تا به این ترتیب بدن سفت و محکم شود، چربی‌های مقاوم آن از بین برود و در نتیجه خواسته بیمار، مبنی بر لاغری موضعی به دست بیاید. عمل لیپوماتیک معمولاً بر روی ران، لگن، بخش داخلی پا، بالای بازو، شکم، چانه و غبغب انجام می‌شود. تمام افراد بالای 18 سال و اشخاصی که به بیماری‌های مزمن مبتلا نیستند، می‌توانند چربی‌های موضعی مقاوم بدن‌شان را به روش لیپوماتیک از بین ببرند. پزشک بیمار را به دقت معاینه می‌کند تا مطمئن شود که هیچ مشکلی ندارد و پس از لیپوماتیک دچار عوارض نخواهد شد. چنانچه به بیماری مزمنی مبتلا باشید یا احتمال داشته باشد که در اثر انجام عمل دچار عوارض شوید، حتماً پزشک شرایط را برایتان توضیح خواهد داد.

آیا نتایج لیپوماتیک دائمی است؟


بله، چنانچه به تغذیه و رژیم غذایی خود توجه کنید، نتایج عمل لیپوماتیک دائمی خواهد بود. اگر رژیم غذایی سرشار از پروتئین و با چربی و کربوهیدرات پایین را رعایت کنید، اضافه وزن پیدا نمی‌کنید و چربی اضافی دوباره در ناحیه‌های درمان شده تشکیل نمی‌شود. با این توصیف به شرط رعایت رژیم غذایی مناسب می‌توانید اندام خوش‌فرم‌تان را پس از عمل پیکرتراشی لیپوماتیک حفظ کنید. با این حال اگر ورزش نکنید و عادت‌های غذایی ناسالم داشته باشید، بدانید که چاقی در انتظارتان خواهد بود.

دوران نقاهت پس از لیپوماتیک


دوران نقاهت پس از لیپوماتیک

بیماران پس از عمل لیپوماتیک نیز مانند هر عمل پیکرتراشی دیگری باید چند توصیه مهم را رعایت کنند. پزشک دستورات مربوط به مراقبت بعد از عمل را به تفصیل به شما اعلام می‌کند.

از آنجایی که لیپوماتیک عملی بدون درد است و از طریق ایجاد یک برش جراحی کوچک انجام می‌شود، عموماً یک روز پس از انجام عمل لیپوماتیک می‌توانید کارهای روزمره‌تان را طبق روال معمول انجام بدهید. البته مدت زمان استراحت بعد از عمل به میزان چربی تخلیه شده و تعداد ناحیه‌های درمان بستگی دارد. در هر حال ظرف دو هفته می‌توانید کاملاً به زندگی معمول‌تان برگردید. ممکن است سه تا چهار روز بعد از عمل کمی درد داشته باشید، اما درد پس از گذشت چهار روز به تدریج رو به کاهش می‌گذارد. پس از عمل لیپوماتیک باید کرست ببندید، بستن کرست به مدت سه هفته یکی از الزامات بعد از عمل لیپوماتیک است. به مدت 5 ـ 6 روز پس از عمل لیپوماتیک نباید حمام کنید و مجاز نیستید که به دلیل جلوگیری از بروز ورم از کمپرس سرد یا گرم استفاده کنید. سوالی که پیش می‌آید این است که چطور می‌توان پس از عل لیپوماتیک از ایجاد ورم جلوگیری کرد. چون بافت‌ها حین عمل لیپوماتیک آسیب نمی‌بیند، عموماً ورم شدیدی پس از عمل به وجود نمی‌آید و بستن کرست برای جلوگیری از ورم کافی است. انجام حرکات سنگین پس از عمل پیکرتراشی لیپوماتیک ممنوع است و هیچ دارویی، حتی داروی مسکن تجویز شده توسط پزشک، را نباید مصرف کنید. از انجام حرکات ناگهانی نیز خودداری کنید، چون ممکن است به دلیل اثر داروی بیهوشی دچار سرگیجه شوید. پس از عمل لیپوماتیک تا زمانی که کاملاً بهبود نیافته‌اید، نباید ورزش کنید و پیاده‌روی طولانی انجام بدهید.

هزینه لیپوماتیک با پیکرتراشی بدن چقدر است؟


هزینه عمل پیکرتراشی لیپوماتیک به ناحیه تحت درمان، میزان چربی تخلیه شده، کیفیت دستگاه و تجربه پزشک معالج بستگی دارد. چنانچه برای انجام عمل لیپوماتیک به پزشک مجرب مراجعه کنید، می‌توانید عمل را با خیالی آسوده و اطمینان از دستیابی به اندام دلخواه‌تان انجام دهید.

پرسش و پاسخ


آیا آقایان هم میتوانید عمل لیپوماتیک انجام بدهند؟

لیپوماتیک به طور کلی فناوری ایمنی است که انجام عمل لیپوساکشن و تخلیه چربی را در نهایت دقت به منظور پیکرتراشی عضلات شکم و ایجاد سیکس پک و کمری خوش‌فرم هم برای آقایان و هم برای خانم‌ها ممکن می‌سازد. عمل لیپوماتیک که بدون نیاز به بیهوشی عمومی انجام می‌شود، برای آقایان نیز ایده‌آل است. به طور کلی آقایانی که از بزرگ بودن سینه‌های خود که اصطلاحاً به آن ژنیکوماستی گفته می‌شود، ناراحت‌اند، می‌توانند سینه‌های‌شان را با انجام دادن عمل لیپوماتیک در مدتی کوتاه کوچک کنند. لازم به ذکر است که آقایان نیز از نتایج عمل لیپوماتیک راضی هستند، چرا که بافت‌های گلاندولار پستان را می‌توان با دستگاه لیپوماتیک تخلیه کرد.

آیا عمل لیپوماتیک به بافتها آسیب میزند؟

عمل پیکرتراشی لیپوماتیک به بافت‌های بدن آسیب نمی‌زند، چون دستگاه لیپوماتیک به محض رسیدن به عضله یا استخوان به طور خودکار متوقف می‌شود. پس کوچکترین ترسی از انجام عمل لیپوماتیک نداشته باشید.

چه افرادی میتوانند عمل لیپوماتیک انجام بدهند؟

تمام افراد بالای 18 سالی که از وضعیت سلامت عمومی خوبی برخوردار هستند، می‌توانند عمل لیپوماتیک انجام بدهند. این عمل را می‌توان با موفقیت بر روی شکم، گردن، بازو، قفسه سینه، پا، باسن، لگن و کمر انجام داد. از آنجایی که دستگاه لیپوماتیک بسیار حساس است، تخلیه چربی همواره با موفقیت انجام می‌شود و نتایج خوبی را به دست می‌دهد.

لیپوماتیک چه تفاوتی با لیزر لیپوساکشن دارد؟

لیپوماتیک روش جدیدتری از لیزر لیپوساکشن است. دوران نقاهت پس از لیزر لیپوساکشن طولانی است، حال آن که بیماران پس از لیپوماتیک با سرعت بسیار بیشتری بهبود می‌یابند. به علاوه میزان تخلیه چربی در عمل لیزر لیپوساکشن محدود است. امکان بروز عوارض جانبی مانند خونریزی، کبودی و جای سوختگی پس از لیزر لیپوساکشن وجود دارد؛ اما احتمال بروز عوارض جانبی پس از لیپوماتیک صفر است.

مشاوره رایگان