آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

عمل لیپوماتیک یا پیکرتراشی چیست؟ لاغری موضعی با لیپوماتیک

مقداری از چربی‌های مقاوم حتی پس از کاهش وزن در بخش‌هایی از بدن باقی می‌ماند و تأثیر نامطلوبی بر تصویر کل بدن می‌گذارد. از بین بردن چربی‌های مقاوم بسیار سخت است، چون دقیقاً عضلات همان ناحیه باید به صورت منظم درگیر شود و اگر این عضلات را به کار نگیرید، هر چقدر هم که ورزش انجام بدهید، کمکی به لاغری موضعی این ناحیه نخواهد کرد. یکی از بهترین روش‌ها برای از بین بردن این چربی‌های مقاوم و رسیدن به اندامی متناسب، لیپوساکشن همراه با لیپوماتیک یا پیکرتراشی است.

 

لیپوماتیک چیست؟


عمل پیکرتراشی، که به عنوان لیپوساکشن لیپوماتیک یا لیپوساکشن اینفراسونیک نیز شناخته می‌شود، با استفاده از کانولاهای ارتعاشی برای تخلیه چربی‌های اضافی از بدن انجام می‌شود. هدف اصلی این روش، پیکرتراشی و تناسب بدن است و نه کاهش وزن و لاغری. عمل پیکرتراشی با استفاده از دستگاه لیپوماتیک، تأیید شده توسط سازمان FDA و وزارت بهداشت، انجام می‌شود. اگرچه نتایج عمل لیپوماتیک پس از دوره نقاهت قابل مشاهده هستند، اما نتیجه نهایی آن پس از دو تا سه ماه قابل تشخیص است. لیپوماتیک، در مقایسه با روش‌های دیگر لیپوساکشن و عمل‌های پوستی، به عنوان یک روش بسیار کارآمد تلقی می‌شود.

مزایای عمل لیپوماتیک یا پیکرتراشی چیست؟


لیپوماتیک یکی از روش‌های معتبر برای از بین بردن چربی‌های اضافی در بدن است. علاوه بر این، این روش می‌تواند میزان کلاژن را نیز افزایش دهد و باعث شود بدن شما محکم‌تر شود و مشکل شل شدن و افتادگی بدن پس از لیپوماتیک از بین برود.

تخلیه چربی در عمل لیپوماتیک با استفاده از کانولا انجام می‌شود و جای زخم باقیمانده بسیار کوچک است. احتمال ورم کردن و کبود شدن پس از عمل بسیار پایین است و عمل لیپوماتیک کمتر از عمل‌های دیگر طول می‌کشد.

پس از تخلیه چربی، می‌توانید آن را برای تزریق چربی در دیگر نقاط بدن به کار برید. تخلیه چربی به روش لیپوماتیک کاملاً بدون درد است، چرا که این عمل بدون آسیب زدن به بافت‌ها و اعصاب انجام می‌شود.

لیپوماتیک امکان انجام دادن عمل لیپوساکشن را به روشی یکنواخت به وجود می‌آورد و به این ترتیب فرورفتگی یا سایه‌های غیرعادی روی بدن ایجاد نمی‌شود. به علاوه، لیپوماتیک ظاهر ناخوشایند سلولیت‌ها را بهتر می‌کند. در مقابل، عمل‌های دیگر لیپوساکشن تأثیری بر روی سلولیت ندارند.

انجام دادن عمل لیپوماتیک هم برای پزشک و هم برای بیمار راحت است. دوران بهبود این عمل پیکرتراشی کوتاه است و احتمال بروز عوارض جانبی در آن بسیار پایین است. به طور کلی، لیپوماتیک یک روش امن و موثر برای از بین بردن چربی‌های موضعی در بدن است.

عمل لیپوماتیک چگونه انجام میشود؟


عمل لیپوماتیک چگونه انجام میشود

مهم‌ترین سؤال متقاضیان جراحی لیپوماتیک این است که این عمل چگونه انجام می‌شود. پس از آن که بیمار هدف خود را از انجام عمل پیکرتراشی اعلام کرد و پزشک ارزیابی‌های لازم را انجام داد، ناحیه‌هایی که باید چربی از آنها تخلیه شود و میزان تخلیه چربی مشخص می‌شود. بسته به این که قرار است چه ناحیه‌ای از بدن تحت درمان قرار بگیرد و چه مقدار چربی تخلیه شود، عمل با استفاده از بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می‌شود. دستگاه لیپوماتیک بافت چربی را با استفاده از کانولای ارتعاشی متلاشی می‌کند. سپس پزشک خلأ را در کانولا برقرار می‌کند و ذرات چربی را از درون بدن تخلیه می‌کند. پزشک میزان مناسب تخلیه چربی را تعیین می‌کند. بیمار همان روز عمل یا پس از یک روز مرخص می‌شود. پس از عمل لیپوماتیک نیز مانند هر عمل دیگری باید توصیه‌هایی را رعایت کنید تا دوران نقاهت بدون مشکل سپری شود.

عمل پیکرتراشی لیپوماتیک را بر روی کدام ناحیههای بدن میتوان انجام داد؟ 


عمل پیکرتراشی لیپوماتیک را بر روی کدام ناحیههای بدن میتوان انجام داد

یکی از سوالات مهم درباره عمل لیپوماتیک، این است که این عمل را بر روی کدام بخش‌های بدن می‌توان انجام داد. عمل لیپوماتیک، عمدتاً بعد از لاغری، بر روی تمام ناحیه‌های بدن مانند کمر، شکم، غبغب، بازو و پا انجام می‌شود تا بدن سفت و محکم شود، چربی‌های مقاوم آن از بین برود و خواسته بیمار، مبنی بر لاغری موضعی، به دست بیاید.

عمل لیپوماتیک معمولاً بر روی ران، لگن، بخش داخلی پا، بالای بازو، شکم، چانه و غبغب انجام می‌شود. تمام افراد بالای ۱۸ سال و اشخاصی که به بیماری‌های مزمن مبتلا نیستند، می‌توانند چربی‌های موضعی مقاوم بدن‌شان را به روش لیپوماتیک از بین ببرند. پزشک بیمار را به دقت معاینه می‌کند تا مطمئن شود که هیچ مشکلی ندارد و پس از لیپوماتیک دچار عوارض نخواهد شد.

اگر به بیماری مزمنی مبتلا باشید یا احتمال داشته باشید که در اثر انجام عمل دچار عوارض شوید، حتماً پزشک شرایط را برایتان توضیح خواهد داد. به عنوان مثال، افرادی که دارای بیماری‌هایی مانند دیابت، بیماری قلبی، فشار خون بالا، یا سابقه عفونت‌های پوستی هستند، باید با پزشک خود درباره انجام عمل لیپوماتیک مشورت کنند.

در کل، عمل لیپوماتیک به عنوان یک روش غیرجراحی برای لاغری موضعی، بر روی بیشتر ناحیه‌های بدن قابل انجام است. با انجام مشورت با پزشک، می‌توانید مطمئن شوید که آیا این روش برای شما مناسب است یا خیر.

آیا نتایج لیپوماتیک دائمی است؟


بله، چنانچه به تغذیه و رژیم غذایی خود توجه کنید، نتایج عمل لیپوماتیک دائمی خواهد بود. اگر رژیم غذایی سرشار از پروتئین و با چربی و کربوهیدرات پایین را رعایت کنید، اضافه وزن پیدا نمی‌کنید و چربی اضافی دوباره در ناحیه‌های درمان شده تشکیل نمی‌شود. با این توصیف به شرط رعایت رژیم غذایی مناسب می‌توانید اندام خوش‌فرم‌تان را پس از عمل پیکرتراشی لیپوماتیک حفظ کنید. با این حال اگر ورزش نکنید و عادت‌های غذایی ناسالم داشته باشید، بدانید که چاقی در انتظارتان خواهد بود.

دوران نقاهت پس از لیپوماتیک


دوران نقاهت پس از لیپوماتیک

بعد از عمل لیپوماتیک، بیماران باید توصیه‌های مهم مربوط به مراقبت پس از عمل را رعایت کنند، مانند هر عمل پیکرتراشی دیگری. پزشک دستورات مربوط به مراقبت بعد از عمل را به شما اعلام می‌کند.

لیپوماتیک عملی بدون درد است و از طریق ایجاد یک برش جراحی کوچک انجام می‌شود. بنابراین، عموماً یک روز پس از انجام عمل می‌توانید کارهای روزمره‌تان را طبق روال معمول انجام دهید. مدت زمان استراحت بعد از عمل به میزان چربی تخلیه شده و تعداد ناحیه‌های درمان بستگی دارد. در هر حال، ظرف دو هفته می‌توانید کاملاً به زندگی معمول‌تان برگردید. احتمالاً سه تا چهار روز بعد از عمل کمی درد داشته باشید، اما درد پس از گذشت چهار روز به تدریج کاهش می‌یابد.

بعد از عمل لیپوماتیک باید کرست ببندید، بستن کرست به مدت سه هفته یکی از الزامات بعد از عمل لیپوماتیک است. به مدت ۵ ـ ۶ روز پس از عمل لیپوماتیک نباید حمام کنید و مجاز نیستید که به دلیل جلوگیری از بروز ورم از کمپرس سرد یا گرم استفاده کنید.

بهترین روش برای جلوگیری از ورم پس از عمل لیپوماتیک، بستن کرست است. انجام حرکات سنگین پس از عمل پیکرتراشی لیپوماتیک ممنوع است و هیچ دارویی، حتی داروی مسکن تجویز شده توسط پزشک، را نباید مصرف کنید. همچنین از انجام حرکات ناگهانی خودداری کنید، زیرا ممکن است به دلیل اثر داروی بیهوشی دچار سرگیجه شوید. تا زمانی که کاملاً بهبود یافته‌اید، نباید ورزش کنید و پیاده‌روی طولانی انجام دهید.

هزینه لیپوماتیک با پیکرتراشی بدن چقدر است؟


هزینه عمل پیکرتراشی لیپوماتیک به ناحیه تحت درمان، میزان چربی تخلیه شده، کیفیت دستگاه و تجربه پزشک معالج بستگی دارد. چنانچه برای انجام عمل لیپوماتیک به پزشک مجرب مراجعه کنید، می‌توانید عمل را با خیالی آسوده و اطمینان از دستیابی به اندام دلخواه‌تان انجام دهید.

پرسش و پاسخ


آیا آقایان هم میتوانید عمل لیپوماتیک انجام بدهند؟

لیپوماتیک به طور کلی فناوری ایمنی است که انجام عمل لیپوساکشن و تخلیه چربی را در نهایت دقت به منظور پیکرتراشی عضلات شکم و ایجاد سیکس پک و کمری خوش‌فرم هم برای آقایان و هم برای خانم‌ها ممکن می‌سازد. عمل لیپوماتیک که بدون نیاز به بیهوشی عمومی انجام می‌شود، برای آقایان نیز ایده‌آل است. به طور کلی آقایانی که از بزرگ بودن سینه‌های خود که اصطلاحاً به آن ژنیکوماستی گفته می‌شود، ناراحت‌اند، می‌توانند سینه‌های‌شان را با انجام دادن عمل لیپوماتیک در مدتی کوتاه کوچک کنند. لازم به ذکر است که آقایان نیز از نتایج عمل لیپوماتیک راضی هستند، چرا که بافت‌های گلاندولار پستان را می‌توان با دستگاه لیپوماتیک تخلیه کرد.

آیا عمل لیپوماتیک به بافتها آسیب میزند؟

عمل پیکرتراشی لیپوماتیک به بافت‌های بدن آسیب نمی‌زند، چون دستگاه لیپوماتیک به محض رسیدن به عضله یا استخوان به طور خودکار متوقف می‌شود. پس کوچکترین ترسی از انجام عمل لیپوماتیک نداشته باشید.

چه افرادی میتوانند عمل لیپوماتیک انجام بدهند؟

تمام افراد بالای ۱۸ سالی که از وضعیت سلامت عمومی خوبی برخوردار هستند، می‌توانند عمل لیپوماتیک انجام بدهند. این عمل را می‌توان با موفقیت بر روی شکم، گردن، بازو، قفسه سینه، پا، باسن، لگن و کمر انجام داد. از آنجایی که دستگاه لیپوماتیک بسیار حساس است، تخلیه چربی همواره با موفقیت انجام می‌شود و نتایج خوبی را به دست می‌دهد.

لیپوماتیک چه تفاوتی با لیزر لیپوساکشن دارد؟

لیپوماتیک، به عنوان یک روش جدیدتر از لیزر لیپوساکشن، شناخته می‌شود. دوره نقاهت پس از لیزر لیپوساکشن طولانی است، در حالی که بیماران پس از انجام لیپوماتیک با سرعت بسیار بیشتری بهبود می‌یابند. علاوه بر این، میزان تخلیه چربی در عمل لیزر لیپوساکشن محدود است. احتمال وقوع عوارض جانبی مانند خونریزی، کبودی و آسیب پوست پس از لیزر لیپوساکشن وجود دارد؛ اما احتمال وقوع عوارض جانبی پس از لیپوماتیک صفر است.

فهرست مطالب

مشاوره رایگان