آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

عوامل تاثیرگذار در میزان موفقیت کاشت مو کدامند؟

کاشت مو برای اضافه کردن مو به قسمت هایی از سر که دچار نازکی مو یا طاسی شده است، انجام میشود این کار با برداشتن مو از قسمت هایی که تراکم موها بیشتر است یا سایر قسمت های بدن و پیوند آن به قسمت نازک یا طاس سر انجام میشود.

در سراسر جهان حدود شصت درصد از مردان و پنجاه درصد از زنان دچار نوعی ریزش مو میشوند. اغلب افراد برای رفع این مشکل از محصولاتی بدون نسخه پزشک از جمله درمان های موضعی مانند ماینوکسیدل (Rogaine) استفاده میکنند.

کاشت مو یکی از روش های ترمیم مو است. اولین پیوند مو در سال ۱۳۳۹ در ژاپن با موهای سر انجام شد. در دهه های بعد پزشکان تکنیک پلاگ را ایجاد کردند. این تکنیک شامل کاشت دسته های بزرگ مو است. با گذشت زمان پزشکان شروع به انجام پیوندهای کوچک و بسیار کوچک کردند تا ظاهر موهای کاشته شده روی پوست سر را به حداقل برسانند.

متخصصان در کلینیک تخصصی پوست و مو رازی در طول سالها هزاران درمان را انجام داده اند و نتایج موفقیت آمیزی کسب کرده اند. بسیاری از افراد معتقدند که ظاهر آنها بعد از کاشت مو در نهایت با آنچه که انتظار داشته اند مطابقت دارد، یعنی ظاهری جوان، سالم و سرزنده. اگر درباره کاشت مو سوالات بیشتری دارید یا دچار ریزش مو هستید میتوانید از طریق شماره ۰۲۱۴۵۳۷۹ با تیم ما تماس بگیرید، ما به تمام سوالات شما پاسخ میدهیم.

 

انواع کاشت مو


انواع کاشت مو

دو روش اصلی کاشت مو وجود دارد. در طول کاشت مو جراح فولیکولهای مو را از قسمتهای که موهای ضخیم تری دارند مانند پشت سر که به آن ناحیه اهداکننده میگویند برمیدارد. سپس فولیکولها در قسمت های کوچکی در ناحیه آسیب دیده پوست سر کاشته میشوند. در ادامه با دو روش اصلی پیوند بر اساس استخراج فولیکولهای مو آشنا خواهید شد:

جراحی نوار واحد فولیکولی یا پیوند واحد فولیکولی (FUSS or FUT)

جراح، تکه ای از پوست ناحیه اهدا کننده را برمیدارد و آن ناحیه را بخیه میکند. سپس با استفاده از میکروسکوپ، پوست اهداکننده را به قسمت های فولیکولی کوچک حاوی یک یا چند فولیکول مو تقسیم میکند و آن را به ناحیه مورد نظر پیوند میدهند.

استخراج واحد فیلکولی  (FUE)

جراح با استفاده از یک پانچ کوچک فولیکولها را از ناحیه اهداکننده برمیدارد. اگرچه این روش همچنان باعث ایجاد برخی اسکارهای جزیی میشود اما این روش کمتر باعث ایجاد زخم میشود و معمولا نیازی به بخیه نیست.

 

 

میزان موفقیت


میزان موفقیت

کاشت مو یک روش مؤثر برای بازگرداندن موهای ریخته شده است، ولی موفقیت این روش به عوامل زیادی از جمله مهارت و تجربه پزشک و ضخامت موهای اهداکننده وابسته است.

به گفته جراحان انجمن جراحان پلاستیک آمریکا، کاشت مو تغییر کوچکی در پرپشتی مو ایجاد می‌کند. برای دست‌یابی به تغییرات چشمگیر، ممکن است نیاز به استفاده از روش‌های جراحی مانند فلپ پوست، گسترش بافت یا تکنیک‌های کاهش پوست سر باشد.

اطلاعات گسترده‌ای درباره میزان موفقیت کاشت مو وجود ندارد، اما تعدادی مطالعه و مقاله کوچکتر، اطلاعاتی درباره اثربخشی این روش ارائه داده‌اند.

یک مطالعه نشان داده است که افرادی که از موهای بدن یا ریش برای روش کاشت FUE استفاده می‌کنند، به طور میانگین بعد از ۳۵ ماه نتایج قابل قبولی را به دست می‌آورند. در میان هفتاد و نه شرکت‌کننده، رضایت کلی به امتیاز ۸.۳ از ۱۰ رسید.

یافته‌های یک مطالعه دیگر نشان می‌دهد که استفاده از درمان پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) به همراه روش FUE، موفقیت کاشت مو را افزایش می‌دهد. همه شرکت‌کنندگان در گروه PRP پس از شش ماه، بیشتر از ۷۵ درصد رشد مجدد مو را تجربه کردند. آنها نسبت به گروه بدون PRP، بهبودی سریعتری در تراکم مو و ترمیم پوست داشتند.

چهار دلیل تعیین کننده میزان موفقیت کاشت مو


چهار دلیل تعیین کننده میزان موفقیت کاشت مو

کاشت مو در مقایسه با سایر روش های ترمیم مو مانند محصولات درمانی و بدون نسخه بسیار موفق تر است. با این حال عوامل متعددی هم بر میزان موفقیت کاشت مو تاثیر دارند. بین ده تا هشتاد درصد موهای کاشته شده در عرض چهار ماه به طور کامل رشد خواهند کرد.

مراجعه به یک کلینیک معتبر و با کیفیت

همانطور که گفته شد عوامل متعددی در میزان موفقیت کاشت مو موثر هستند و انتخاب یک کلینیک معتبر یکی از این عوامل است. این مسئله همچنین به نوع عمل شما و میزان ریزش مو بستگی دارد. بنابراین، در ادامه برخی از راه هایی که میزان موفقیت کاشت مو را برای شما بهبود میبخشد، بررسی میکنیم.

جراحان باتجربه

قطعا شما نمیخواهید کاشت موی خود را به دست جراحان و پزشکان کم تجربه بسپارید. انجام درمان های موثر نیاز به سطح بالایی از آموزش و افزایش علم درمان دارد چون روشها و پیشرفت های جدید دائما درحال انجام است. همچنین باید مطمئن شوید که به یک متخصص با تجربه مراجعه کنید.

نوع روش درمانی

FUE و FUT هر دو موثر هستند، اما در برخی موارد موارد ممکن است نتایج متفاوتی ایجاد کنند. روش FUE به مهارت های بیشتری نیاز دارد و نسبت به روش FUT زمان بیشتری میبرد. با این حال اگر جراح تجربه زیادی در  FUE داشته باشد این تکنیک نتایج فوق العاده ای خواهد داشت.

پایبندی بیمار به دستورالعمل های مراقبی بعد از کاشت مو

حتی اگر جراح شما تمام تلاش خود را انجام دهد و درمان FUE یا  FUT را با موفقیت انجام دهد اما شما دستوالعمل های مراقبتی ارائه شده توسط پزشک را رعایت نکنید ممکن است پیوند موی شما با شکست روبه رو شود. بنابراین باید در هر مرحله دستورالعمل های مناسب را دنبال کنید.

آیا نتایج کاشت مو ماندگار است؟


آیا نتایج کاشت مو ماندگار است؟

بعد از انجام عمل کاشت مو، بسیاری از افراد می‌توانند موهای پرپشت‌تری داشته باشند. اما احتمال وجود دارد که پس از این عمل، موها دوباره نازک شوند یا ریزش پیدا کنند، که می‌تواند ظاهر غیرطبیعی‌ای به موها بدهد. برای حفظ نتایج ماندگار، ممکن است نیاز به پیوندهای مجدد باشد.

بر اساس مطالعات انجام شده، احتمال وجود دارد که برخی از فولیکول‌های موی کاشته شده به نتیجه نرسند و ممکن است بمیرند و موی جدیدی به جای آنها رشد نکند. بنابراین، ممکن است نیاز به درمان مجدد برای پر کردن مناطقی که موها به اندازه کافی ضخیم نیستند یا تهیه فولیکول‌هایی با ظاهر طبیعی‌تر باشد.

برای دستیابی به بهترین نتایج، حتماً باید به راهنمایی‌های پزشکتان عمل کنید. همکاری با پزشک می‌تواند شانس موفقیت در عمل کاشت مو را افزایش دهد. همچنین، ممکن است بهتر باشد که تا چند هفته از فعالیت‌های شدید و ورزش دوری کنید و همچنین تا چند روز موهای خود را نشویید.

عوارض جانبی


اگر کاشت موی شما توسط یک جراح باتجربه انجام شود یک درمان بی خطر خواهد بود. با این حال حتی اگر کاشت موی شما موفق باشد ممکن است دچار برخی عوارض جانبی  شوید.

عفونت یا خونریزی

در عمل کاشت مو بر روی پوست سر برش یا شکاف ایجاد میشود. جراح برای برداشتن فولیکولهای اهداکننده برش ایجاد میکند و همچنین برش های ریزی دیگری روی سر ایجاد میکند تا فولیکولها را در آن قرار دهد. این برشها مانند هر برشی دیگری خطر عفونت یا خونریزی بیش از حد دارند.

جای زخم

قبل از تصمیم‌گیری برای انجام روش کاشت مو، باید به خطرات مرتبط با آن توجه کرد. یکی از خطرات احتمالی این روش، ایجاد اسکار (جای زخم) در ناحیه اهداکننده و پیوند است. بنابراین، مشورت با جراح خود درباره این خطرات قبل از انجام روش بسیار مهم است.

در روش FUSS (تکنیک نوار برداری)، جراح یک نوار باریک از پوست سر را برداشته و یک اسکار خطی طولانی را در ناحیه پوست سر ایجاد می‌کند. این اسکارها معمولاً با رشد موهای جدید در اطراف آن پوشانده می‌شوند. اما اگر اندازه اسکار پس از بهبود بزرگ شود یا به دلیل نازکی موهای اطراف آن یا در صورتی که فرد موهای خود را تا حد زیادی کوتاه کند، جای زخم قابل مشاهده خواهد بود.

در روش FUE (استخراج واحد فولیکول مو) نیز ممکن است در قسمتی که جراح فولیکول‌ها را با استفاده از پانچ برداشت می‌دهد، جای زخم باقی بماند. اما این اسکارها معمولاً به اندازه اسکارهای FUSS بزرگ نیستند.

علاوه بر این، ممکن است در برخی موارد برجستگی‌هایی در اطراف موهای کاشته شده ایجاد شود. اما رشد موها می‌تواند این برجستگی‌ها را پنهان کند. در نهایت، برای جلوگیری از خطرات مرتبط با کاشت مو، بهتر است با جراح خود درباره تمامی خطرات و راه‌های کاهش آن‌ها مشورت کنید.

درد و تورم

در برخی موارد افراد ممکن است بعد از پیوند و همزمان با بهبودی پوست دچار درد شوند. معمولا جراح برای کاهش درد آنها مسکن تجویز میکند. همچنین ممکن است بعد از پیوند در ناحیه سر و صورت دچار تورم شوید.

 

 

سوالات متداول


کاشت مو چقدر ماندگار است؟

کاشت مو میتواند دائمی باشد یا برای مدت طولانی بیش از بیست سال ماندگار باشد، البته در اکثر موراد مادام العمر است.

آیا ممکن است کاشت مو شکست بخورد؟

این مشکل بسیار به ندرت رخ میدهد. در اکثر موراد چنانچه کاشت مو موفق نباشد معمولا در طی جلسات مشاوره قبل از درمان توسط پزشک تشخیص داده میشود.

چه سنی برای کاشت مو مناسب است؟

معمولا دهه چهل سالگی سن ایده آل برای کاشت مو برای اکثر بیماران است. بیماران چهل ساله معمولا دچار ریزش کامل یا جزیی مو شده اند و علت و الگوی ریزش موی آنها مشخص است.

آیا کاشت مو ظاهری طبیعی دارد؟

اگر پزشک شما تجربه و مهارت کافی داشته باشد با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها میتواند کاشت موی شما را تا حدی طبیعی انجام دهد که گویا شما اصلا موهای خود را از دست نداده اید.

آیا عمل کاشت مو دردناک است؟

احتمالا شما در محل پیوند و در ناحیه ای که از آن مو برداشته میشود دچار درد میشوید.

فهرست مطالب

مشاوره رایگان