آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

لیزر اس اچ آر (SHR) برای رفع موهای زائد صورت و بدن زنان و مردان

زمانی که صحبت از روش‌های رفع موهای زائد است، درمان لیزر موهای زائد به عنوان یکی از بهترین روش‌ها در نظر گرفته می‌شود. از بین بردن موهای زائد برای داشتن پوستی صاف و بدون مو برای مردان و زنان هیچ‌گاه از این ساده‌تر نبوده است. لیزر اس اچ آر (SHR) مخفف “Super Hair Removal” است و به فناوری جدیدی برای رفع دائمی مو اشاره دارد. همچنین بر اساس نور پراکنده ساخته شده است و بنابراین یک دپیلاسیون لیزر کلاسیک نیست. ویژگی خاص فناوری اس اچ آر عملکردی است که مجهز به کریستال یاقوت کبود ضد انعکاسی است. از آب خالص برای فیلتر مناطق پرانرژی نور استفاده می‌کند. لیزر موهای زائد اس اچ آر در مقایسه با تکنیک‌های دپیلاتوری به انرژی کمتری نیاز دارد. انرژی توسط رنگ ملانین فقط تا ۵۰٪ منتقل می‌شود و ۵۰٪ باقی‌مانده انرژی روی سلول‌های بنیادی اثر می‌گذارد. این سلول‌ها مسئول تغذیه ریشه مو هستند. پروتئین موجود در سلول‌های بنیادی دناتوره می‌شوند. در نتیجه دیگر نمی‌توانند مواد مغذی ریشه مو را تأمین کنند.

چه چیزی باعث رشد موهای زائد می‌شود؟ 


موهای زائد و ناخواسته یکی از مشکلات رایج است که بسیاری از افراد، به خصوص خانم‌ها، در نواحی مختلف بدن مانند صورت (به ویژه در ناحیه لب و چانه)، خط بیکینی، زیربغل و پاها با آن مواجه می‌شوند. همچنین، آقایان نیز معمولاً موهای زائد را در نواحیی مانند کمر، سینه، بین ابروها و دیگر قسمت‌های صورت خود دارند. در بسیاری از موارد، رشد زیاد مو به علت عوامل وراثتی است. زنان با پوست روشن و نژاد مدیترانه‌ای بیشتر از زنان نژاد اسکاندیناوی موهای زائد دارند. همچنین، هورمون‌ها نقش مهمی در ایجاد این مشکل دارند. برخی از افراد از دوران بلوغ به بعد رشد موهای ناخواسته یا زائد را تجربه می‌کنند و در برخی دیگر، این موضوع با پیشروی سن بدتر می‌شود. همچنین، برخی از خانم‌ها در دوران بارداری یا یائسگی رشد زیاد مو را تجربه می‌کنند.

مزایای لیزر اس اچ آر


مزایای لیزر اس اچ آر

راحتی فوق‌العاده 

لیزر اس اچ آر یک روش منحصر به فرد برای گرم کردن و انتقال انرژی ارائه می‌دهد که به طور موثری به فولیکول مو آسیب می‌رساند و از رشد مجدد مو جلوگیری می‌کند، ضمن اینکه از آسیب به بافت اطراف جلوگیری می‌کند. در عین حال، تکنولوژی ICE آن سطح پوست را خنک کرده و از سوختگی‌های سطحی و کاهش احساس درد جلوگیری می‌کند. این امر باعث می‌شود درمان برای بیماران بسیار راحت باشد.

میزان پوشش کامل 

درمان با استفاده از لیزر اس اچ آر انرژی را بر روی یک سطح بزرگ اعمال می‌کند، نه فقط روی ناحیه فولیکول مو. این تکنیک باعث گرم شدن و آسیب رساندن به فولیکول‌های مو می‌شود و سطح بیشتری از پوست را پوشش می‌دهد، که منجر به بهبود قابل توجهی در نتیجه درمان می‌شود.

مطالعات بالینی 

مطالعات بالینی نشان داده است که فناوری اس اچ آر در مقالات مختلف و مطالعات حرفه‌ای مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته است. در مطالعات مقایسه‌ای بین اس اچ آر و سایر فناوری‌های لیزر موهای زائد، نتایج نشان داده است که لیزر اس اچ آر بهتر و مؤثرتر بوده و عوارض جانبی در بیماران دارای پوست تیره نداشته است.

ایمنی اثبات شده 

در مطالعات بالینی متعدد، لیزر اس اچ آر به عنوان روش ایمن‌تر برای لیزر موهای زائد برای همه انواع پوست، از جمله پوست تیره، اثبات شده است. این روش با استفاده از پالس‌های پر انرژی کوتاه و مکرر، فولیکول‌های مو را به طور مؤثر آسیب می‌رساند و در عین حال خطر سوزش پوست را به حداقل می‌رساند. این روش باعث افزایش درجه حرارت درم می‌شود که منجر به جلوگیری از رشد موهای زائد می‌شود.

انواع پوست

لیزر اس اچ آر به جای قرار دادن فولیکول مو تحت یک پالس با انرژی بالا که می‌تواند باعث ایجاد تروما در پوست تیره (ملانین زیاد) شود، به تدریج پوست را گرم می‌کند تا انرژی لازم حرارتی را به فولیکول مو انتقال دهد. این امر باعث می‌شود اس اچ آر ایمن‌ترین گزینه برای رفع موهای زائد از جمله برای بیماران دارای پوست تیره باشد.

پوست برنزه 

لیزر اس اچ آر با استفاده از روشی منحصر به فرد روی ملانین پوست تأثیر می‌گذارد و این امکان را فراهم می‌کند تا در هر زمان از سال و همچنین بر روی پوست برنزه انجام شود. علاوه بر این، قرار گرفتن در معرض آفتاب پس از درمان با این لیزر آسیب کمتری به پوست وارد می‌کند.

قبل از درمان 


۴ هفته قبل از شروع درمان از اپیلاسیون، شوگرینگ، بلیچینگ، دپیلاسیون یا الکترولیز خودداری کنید. تراشیدن خوب است و تاثیری در درمان ندارد. ناحیه موردنظر باید قبل از درمان تراشیده شود.

روز درمان 


روز درمان موهای زائد با لیزر اس اچ آر

اگر هنوز مشاوره نکرده‌اید، اکنون می‌توانید یک برنامه درمانی فردی و قیمت پیشنهادی کلینیک را دریافت کنید.

این لیزر بسیاری از موها را به طور همزمان درمان می‌کند و اجازه می‌دهد جلسات درمانی در مدت زمان کوتاهی انجام شود. بسته به اندازه محل درمان، یک جلسه می‌تواند بین پنج دقیقه (لب، چانه و غیره) و ۶۰ دقیقه (کمر، پاها و غیره) طول بکشد.

هنگامی که لیزر از روی پوست شما عبور می‌کند یک احساس لرزش کوتاه یا احساس سوزن سوزن شدن را تجربه خواهید کرد. این احساس در لحظه‌ای که لیزر متوقف می‌شود از بین می‌رود. برای افرادی که پوست حساس‌تری دارند، ممکن است لازم باشد قبل از درمان از بی‌حسی موضعی استفاده شود.

فناوری اس اچ آر چگونه موهای زائد را از بین می‌برد؟ 


لیزر اس اچ آر با گرم کردن درم به دمایی که به طور موثر به فولیکول‌های مو آسیب برساند و از رشد مجدد مو جلوگیری کند، عمل می‌کند. این لیزر از آسیب زدن به بافت اطراف جلوگیری می‌کند و پالس‌های مکرر کوتاه با رسیدن به متوسط قدرت بالا و ایجاد گرمای موثر، با سرعت زیاد به اعماق درم منتقل می‌شوند و تقریباً هیچ دردی ایجاد نمی‌کنند.

اپلیکاتور لیزر به صورت متحرک روی پوست اعمال می‌شود و مکرراً در سراسر منطقه تحت درمان حرکت می‌کند. این اپلیکاتور تمام ناحیه مورد نظر را به طور کامل پوشش می‌دهد و از اثر “راه راه گورخری” روی پوست جلوگیری می‌کند. همچنین، این اپلیکاتور شامل خنک کننده است که از سوختگی‌های سطحی جلوگیری کرده و دستگاه را قادر می‌سازد تا به طور موثرتری موهای زائد را از بین ببرد که عملا بدون درد است.

روش لیزر موهای زائد مرسوم یا IPL (نور پالسی شدید) به معنی پالس کردن پوست با پرتو نور قوی است. این روش باعث گرم شدن فولیکول مو که حاوی ملانین است می‌شود و از بین می‌رود. اما یک نکته منفی اساسی در این روش وجود داشت که دردناک بود.

در بسیاری از موارد، به ویژه اگر پزشک بی‌تجربه بود، پوشش مطلوب حاصل نمی‌شد. همچنین، این روش ممکن است همپوشانی تصادفی پالس‌ها رخ دهد که بسیار دردناک است. اما فناوری اس اچ آر این مسائل را از بین برد زیرا یک روش تجمعی است و خطر کمتری برای بروز عوارض جانبی وجود دارد.

بعد از درمان 


در روز ۳ تا ۷ بعد از درمان، ممکن است مو دوباره رشد کند. در حقیقت بیشتر این موها در نتیجه درمان شما می‌ریزند و رشد زیادی ندارند. شما نباید بین دو جلسه موهای خود را بکنید اما می‌توانید آن‌ها را شیو کنید. این فرآیند می‌تواند با استفاده ملایم از یک لیف یا کیسه حمام حدود چهار تا پنج روز پس از درمان به شما کمک می‌کند.

تفاوت‌های IPL و SHR چیست؟


تفاوت‌های IPL و SHR چیست؟

IPL، مانند فلاش‌های عکس، در واقع با انتشار نور در طول موج‌های مختلف به طور مستقیم در درم کار می‌کند تا ملانین را هدف قرار داده و فولیکول‌های مو را از بین ببرد و از رشد آن‌ها جلوگیری کند.

استفاده از نور شدید که به انرژی گرمایی تبدیل می‌شود، می‌تواند بدون ایجاد آسیب جدی به پوست، به فولیکول‌های مو آسیب برساند. به همین دلیل، استفاده از لیزر IPL برای از بین بردن موهای زائد به عنوان یک روش نسبتاً بی‌خطر و بدون درد شناخته می‌شود.

برای مبتدیان، تکنولوژی SHR نسبت به IPL بسیار ایمن‌تر و موثرتر است. این روش با استفاده از گرمای کمتری برای هدف قرار دادن فولیکول‌های مو، از رشد مجدد موها جلوگیری می‌کند. استفاده از لیزر IPL برای بعضی از مشتریان ممکن است ناراحت‌کننده و دردناک تر باشد، و اگر به درستی توسط یک متخصص انجام نشود، ممکن است عوارض جانبی نامطلوبی مانند قرمزی، لکه و حتی هایپرپیگمنتاسیون ایجاد شود. اما با استفاده از لیزر SHR، تمام این نقاط منفی به حداقل کاهش می‌یابد.

با اینکه لیزر IPL به دلیل تأثیر آن در هدف قرار دادن ملانین، اغلب برای افرادی که موهای تیره و درشت دارند توصیه می‌شود اما به دلیل ایجاد حساسیت زیاد نسبت به گرمای تولید شده توسط لیزر، برای کسانی که پوست تیره‌تری دارند توصیه نمی‌شود.

اینجاست که SHR کاملاً از IPL پیشی می‌گیرد. این نوع لیزر برای همه انواع پوست حتی برای افرادی که پوست حساس و برنزه دارند عالی است. اس اچ آر با استفاده از حرکات نرم و روان قادر به پوشاندن مناطق بزرگتر است و انرژی گرما ساطع شده را به طور مساوی در پوست پخش می‌کند و سطح پوست را در طی درمان خنک نگه می‌دارد.

حتی اگر IPL از نظر فنی از SHR ارزان‌تر باشد، اما واقعیت این است که SHR به جلسات کمتری نیاز دارد. به این معنی که شما می‌توانید در دراز مدت بیشتر صرفه جویی کنید.

SHR یا IPL – کدام بهتر است؟ 

حقیقت این است که هر دو روش درمانی گزینه مناسبی برای رفع موهای زائد هستند. با این حال اگر می‌خواهید خطرات ناشی از آن را کاهش دهید، حداقل درد را داشته باشید و به پوست نرم‌تر، زیباتر و بدون مو دسترسی پیدا کنید، پس قطعاً لیزر اس اچ آر انتخاب مناسب‌تری برای شما خواهد بود!

خطرات لیزر اس اچ آر چیست؟


با لیزر موهای زائد اس اچ آر خطراتی مانند تاول، جای زخم و سوختگی را باید فراموش کنید. قرمزی اندک طبیعی است و نتیجه مطلوب درمان است زیرا نشان می‌دهد که فولیکول به درمان پاسخ داده است. این واکنش به طور معمول طی چند ساعت از بین می‌رود. ظاهر ناحیه تحت درمان بلافاصله پس از درمان، بسته به میزان ناحیه درمان شده و نوع پوست متفاوت خواهد بود. محدود کردن قرار گرفتن در معرض آفتاب قبل و بعد از هر درمان خطر عوارض را به حداقل می‌رساند.

سوالات متداول


سوالات متداول لیزر اس اچ آر

چرا لیزر اس اچ آر باید در کلینیک معتبر انجام شود؟

مهم‌ترین چیز در مورد لیزر موهای زائد، انتخاب لیزر مناسب برای نوع پوست شما است تا بدون عوارض، موثرترین نتیجه را بدست آورید. به همین دلیل، فردی که شما را معاینه می‌کند و مشخص می‌کند کدام لیزر برای شما بهترین است باید یک پزشک معتبر و دارای مجوز لیزر باشد. برخی از داروها مانند آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند پوست شما را نسبت به لیزر حساس کنند.

در کدام قسمت‌های بدن می‌توان لیزر موهای زائد را انجام داد؟ 

تنها مکانی که باید از آن محافظت کرد دور چشم است. ابروها، گونه‌های فوقانی و شقیقه‌ها نباید تحت درمان قرار بگیرند زیرا خطر آسیب‌دیدگی چشم توسط لیزر وجود دارد.

برای کسب نتیجه مطلوب به چند جلسه درمان نیاز خواهم داشت؟ 

میانگین تعداد جلسات درمانی در افراد مختلف متفاوت است اما به طور متوسط ۵-۷ جلسه در فواصل ۳ تا ۴ هفته‌ای برای اکثر بیماران مناسب ​​است.

بیشتر افراد بعد از سه یا چهار جلسه درمانی، کاهش شدید مو را مشاهده می‌کنند و احتمالاً شش جلسه حداکثر تعداد جلسات مورد نیاز شما برای یک منطقه خاص است. یک عامل مهم در تعیین این موضوع، ناحیه تحت درمان است. به عنوان مثال، پاها خیلی سریع‌تر به لیزر پاسخ می‌دهند.

آیا نتایج دائمی است؟ 

لیزر موهای زائد باعث ریزش دائمی مو و تاخیر در رشد مجدد فولیکول‌های موی درمان شده می‌شود. یک مطالعه بالینی طولانی مدت برای ارزیابی لیزر موهای زائد اس اچ آر انجام شد.از ۹۲ بیمار، همه آن‌ها ریزش موی موقت و ۸۹٪ آن‌ها ریزش موی طولانی مدت را تجربه کردند. همچنین نشان داده شد که موهای در حال رشد نازک‌تر و کمرنگ‌تر از گذشته هستند. از آنجا که لیزر فولیکول‌هایی را که در مرحله رشد فعال قرار دارند درمان می‌کند، برای غیرفعال کردن فولیکول‌های مو که متعاقباً وارد این مرحله رشد می‌شوند به بیش از یک جلسه درمان نیاز است.

چه نتیجه‌ای را باید انتظار داشته باشم؟ آیا نتیجه بلند مدت درمان توسط فناوری اس اچ آر حقیقت دارد؟ 

بله. مطالعات علمی نشان می‌دهد که استفاده از لیزر اس اچ آر در واقع باعث آسیب دیدن یا از بین رفتن فولیکول‌های مو در سطح سلولی می‌شود. به طوری که بعد از هر جلیه درمانی معمولاً کاهش دائمی در رشد مو حاصل می‌شود.

هر جلسه درمانی چقدر طول می‌کشد؟ 

زمان واقعی درمان بستگی به منطقه تحت درمان دارد. هر فولیکول مو در طی یک میلی ثانیه تخریب می‌شود، بنابراین درمان یک ناحیه کوچک (به عنوان مثال زیر بغل) کمتر از پنج دقیقه طول می‌کشد، در حالی که یک منطقه بزرگتر (به عنوان مثال پاها) ممکن است نیم ساعت طول بکشد.

آیا لیزر اس اچ آر درد دارد؟

با یک سری خنک کننده جدید ابتدا پوست شما خنک می‌شود تا گرمای لیزر احساس نشود. در این روش، به ویژه از این طریق، هیچ دردی احساس نخواهید کرد و فقط احساسی شبیه به گزیدگی که بیش از چند میلی ثانیه طول نمی‌کشد خواهید داشت.

آیا اس اچ آر برای مردان هم مناسب است؟

قبل از این پیشرفت، لیزر موهای زائد (و IPL) به هیچ وجه توسط مردانی که به طور معمول روش‌های زیبایی دردناک را نمی‌پذیرند، مورد استقبال قرار نمی‌گرفت. همچنین به دلیل سطح بالای جذب ملانین که می‌تواند باعث سوختگی‌های جدی شود، این روش برای افراد دارای پوست تیره ناامن تلقی می‌شود. بنابراین، با گسترش لیزر اس اچ آر در سطح جهانی، انواع بیماران، حتی نوجوانان نیز می‌توانند از این روش درمانی بهره ببرند!

آیا اس اچ آر بر پوستی که تتو دارد موثر است؟

متأسفانه مناطقی از پوست که تتو دارد قابل درمان نیست. رنگ‌های به کار رفته در خال کوبی می‌توانند در برابر درمان واکنش نشان داده و از این رو می‌توانند منجر به تغییر رنگ شوند. به همین دلیل، تمام خال کوبی‌ها در جلسه درمانی پوشانده شده و کاری روی آن‌ها انجام نمی‌شود.

فهرست مطالب

مشاوره رایگان