آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

لیزر موهای زائد کل بدن: لیزر موی صورت، زیر بغل و ناحیه تناسلی

لیزر موهای زائد زنان

خوشبختانه، روش‌های مختلفی برای از بین بردن موهای زائد وجود دارد، مانند استفاده از کرم موبر و وکس. با این حال، تمام خانم‌ها می‌دانند که استفاده از کرم موبر همراه با شلوغ‌کاری و بوی ناخوشایندی همراه است و در نهایت نتیجه‌ای که به دست می‌آید، چندان رضایت‌بخش نیست. همچنین، اصلاح با تیغ نیز زمان‌بر است و نیازمند انجام روزانه است، و عوارضی مانند سوختگی با تیغ و رشد مجدد موها را به همراه دارد. همچنین، استفاده از وکس، موچین یا بند نیز کاری دردناک و آزاردهنده است که بیشتر شبیه به شکنجه به نظر می‌رسد.

سوالی که پیش می‌آید، این است که چه راه موثر و ایمنی برای خلاص شدن از موهای زائد وجود دارد؟ لیزر موهای زائد یکی از این راه‌های موثر است. اما قبل از آن که برای درمان اقدام کنید، باید از چند نکته اطلاع داشته باشید.

 

وجود مو روی بدن واقعاً مشکل محسوب نمی‌شود؛ مو روی بدن تمام انسان‌ها وجود دارد. مشکل از جایی شروع می‌شود که این موها روی نقاطی از بدن رشد می‌کند که می‌خواهیم پوستش صاف و بدون مو باشد. موهای زائد صورت، پا، زیربغل یا خط بیکینی ظاهر نازیبایی به پوستمان می‌دهد یا باعث ناراحتیمان می‌شود، اگر کلنجار رفتن‌های مداوم با تیغ و وکس را برای از بین بردن این موهای زائد در نظر بگیریم، دیگر لزوم بهره‌گیری از روشی برای نابودی دائمی آنها برایمان مسجل می‌شود. اگر پوستتان حساس باشد، این روش‌های موقتی رفع موهای زائد می‌تواند آنقدر برایتان دردناک باشد که به کنار آمدن با موهای زائد رضایت بدهید.

اما نیازی نیست که موهای زائد را علی‌رغم میلتان تحمل کنید. چون لیزر فولیکول موهای زیر پوست را برای همیشه از بین می‌برد، موهای درمان شده دوباره رشد نمی‌کند.

در کلینیک زیبایی رازی از جدیدترین دستگاه های لیزر موهای زائد بدون عوارض و با نتیجه رضایت بخش استفاده می شود

ناحیههای قابل درمان با لیزر


به کمک لیزر می‌توان موهای زائد ناحیه‌های زیر را از بین برد:

مزایای لیزر موهای زائد


مهم‌ترین مزایای لیزر موهای زائد عبارت است از:

  • کاهش دائمی موهای زائد
  • از بین بردن سریع و موثر موهای زائد ناحیه‌های بزرگی مانند پشت بدن، پا و ناحیۀ بیکینی
  • کاهش عارضۀ دردناک موهای درون روئیده
  • نتایج لیزردرمانی به حداقل نگهداری نیاز دارد و در بعضی موارد بعد از اتمام دوره درمان نیازی به تکرار درمان نیست.

لیزر موهای زائد چگونه انجام میشود؟


لیزر موهای زائد (LHR) از پرتوی پالسی نور برای از بین بردن موهای زائد استفاده می‌کند. لیزر از پوست عبور می‌کند، به فولیکول مو می‌رسد و مانع از رشد آن در آینده می‌شود.

هدف از لیزردرمانی این است که لیزر ملانین موجود در فولیکول مو، یعنی همان رنگدانۀ فولیکول مو را هدف بگیرد. انرژی لیزر در فولیکول مو جمع می‌شود و با تخریب کردن فولیکول، توانایی آن را برای تولید موی جدید از بین می‌برد.

اهمیت زمانبندی


انجام لیزردرمانی به نظر می‌رسد که یک روش ساده و موثر است. لیزر به موهای زائد تابانده می‌شود و آنها را از ریشه از بین می‌برد، این باعث می‌شود که برای همیشه از موهای زائد خلاص شوید. اما در واقعیت، این روش نیز دارای عوامل متعددی است که باید به آنها توجه کرد، از جمله زمان شروع درمان. موها در فاز‌های مختلفی رشد می‌کنند. موهایی که در فاز رشد یا آناژن هستند، به خوبی تحت تأثیر لیزر قرار می‌گیرند.

رشد موها در یک سیکل سه فازی انجام می‌شود که شامل فازهای آناژن (رشد)، تلوژن (استراحت) و کاتاژن (مرگ) می‌شود. وقتی مو در فاز تلوژن است، لیزر نمی‌تواند مو را تشخیص دهد. متأسفانه تمام موها هم‌زمان با هم رشد نمی‌کنند، بنابراین لازم است که درمان در فواصل چهار تا شش هفته‌ای تکرار شود.

پزشکان توصیه می‌کنند که به طور متوسط چهار تا شش جلسه لیزردرمانی در فواصل حداقل چهار تا شش هفته‌ای انجام شود. این روش باعث می‌شود که بخش اعظم موهای زائد از بین برود.

تاثیر رنگ پوست بر لیزر موهای زائد


تاثیر رنگ پوست بر لیزر موهای زائد

موثر بودن رنگ پوست بر نتیجۀ لیزردرمانی عجیب نیست، چون لیزر بر روی ملانین اثر می‌گذارد؛ درهر حال خانم‌های با پوست تیره‌تر باید بدانند که رنگ پوستشان ممکن است بر نتیجۀ درمان اثر بگذارد. علت کمتر شدن تاثیر لیزر بر پوست‌های تیره‌تر این است که لیزر نمی‌تواند رنگدانۀ پوست تیره را از رنگدانۀ فولیکول‌های مو تشخیص بدهد. چون لیزر نمی‌تواند رنگدانه‌های فولیکولی را از پوستی تمییز بدهد، احتمال بروز عوارض جانبی افزایش می‌یابد. البته دستگاه‌های جدیدتر لیزر می‌توانند رنگدانه فولیکول‌های مو را در افراد با پوست تیره‌تر به گونه‌ای هدف بگیرند که کمترین آسیب به پوست اطراف وارد شود.

عوارض جانبی لیزر پوست‌های تیره شامل تاول زدن، تبخال زدن، ورم کردن، زخم شدن و تیره شدن رنگ پوست می‌شود. برنزه بودن پوست و استفاده از اسپری برنزه کننده تاثیرگذاری فرآیند رفع موهای زائد را کاهش می‌دهد. توصیه می‌شود لیزردرمانی را به چند هفته بعد از برنزه کردن پوست موکول کنید تا پوست در این مدت به رنگ طبیعی خود برگردد.

تاثیر رنگ مو بر نتایج لیزردرمانی


ممکن است برخی خانم‌ها با موهای موبور از نتایج لیزردرمانی برای حذف موهای زائد راضی نباشند. همچنین، افرادی که موهای روشن‌تری دارند، مناسب برای درمان لیزری نیستند زیرا لیزر هدف خود را در رنگدانه موجود در فولیکول مو قرار می‌دهد و هرچه رنگدانه مو کمتر باشد، تشخیص مو توسط لیزر دشوارتر می‌شود.

اما نیازی نیست که تمام افراد با موهای موبور نگران باشند، زیرا رنگ موهای بسیار روشن مانند سفید، خاکستری یا بلوند روشن به مشکلات بیشتری برخوردار است.

بسیاری از متخصصان درمان‌های خاصی را برای خانم‌هایی با موهای روشن در نظر می‌گیرند. همچنین، لیزر موهای زائد همانند سایر درمان‌ها، یک کاندیدای ایده‌آل دارد. افرادی با موهای تیره و رنگ پوست روشن، کاندیدای ایده‌آل برای این درمان هستند. این ترکیب متضاد باعث می‌شود که لیزر به راحتی موهای سیاه یا قهوه‌ای روی پوست روشن‌تر را تشخیص دهد و به آنها اعمال شود.

اهمیت نوع لیزر


اهمیت نوع لیزر

اگرچه “متقاضی ایده‌آل” لیزردرمانی فردی با موهای تیره و پوست روشن است، اما امروزه دستگاه‌های لیزر جدیدی برای درمان رنگ‌های مختلف پوست و مو وجود دارد. عموماً چهار لیزر برای از بین بردن موهای زائد به کار برده می‌شود. توصیه می‌شود با متخصص پوست مشورت کنید تا بهترین لیزر را متناسب با رنگ پوست و مویتان انتخاب کند.

لیزر Nd: YAG برای پوست‌های تیره‌تر مناسب است، چون این لیزر جذب ملانین ضعیف‌تری دارد. لیزر Nd: YAG امواج بلندی را برای از بین بردن موهای زائد روی پوست می‌تاباند. چون لیزر Nd: YAG ملانین کمتری را جذب می‌کند، لیزردرمانی باید دفعات بیشتری تکرار شود و اثر آن بر روی موهای ظریف کمتر است.

لیزر الکساندرایت برای افرادی با رنگ پوست زیتونی توصیه می‌شود. لیزر الکساندرایت نیز مانند لیزر Nd: YAG طول موج بلندی را ارسال می‌کند. هرچند لیزر الکساندرایت برای رنگ پوست‌های متفاوتی موثر است، اما ممکن است جای زخم باقی بگذارد.

لیزر دایود که در مطالعۀ کاهش موهای زائد در چین از آن استفاده شده است، دستگاه جدیدتری است که برای پوست‌های روشن‌تر ایده‌آل است. لیزر دایود ترکیبی از طول موج‌های کوتاه و بلند را برای حمله کردن به فولیکول‌های مو به کار می‌گیرد. چون لیزر دایود لیزر جدیدی است، اطلاعات اندکی دربارۀ عوارض جانبی درازمدت آن در دست است.

خانم‌های با پوست بسیار روشن می‌توانند از لیزر روبی استفاده کنند. لیزر روبی یکی از قدیمی‌ترین دستگاه‌های لیزر است. لیزر روبی نرخ جذب ملانین بالاتری نسبت به دیگر دستگاه‌های لیزر دارد. البته تغییررنگ پوست از جمله عوارضی است که بعد از درمان با لیزر روبی گزارش شده است.

نکات مهمی که قبل از شروع لیزردرمانی باید بدانید


درمان لیزر برای حذف موهای زائد، همانند سایر روش‌های درمانی، ممکن است عوارضی جانبی مانند قرمزی و تحریک پوست، تیره یا روشن شدن رنگ پوست، تاول یا سوختگی را به همراه داشته باشد. علاوه بر این، برخی بیماران در موارد بسیار نادر ممکن است با افزایش رویش موهای زائد پس از درمان مواجه شوند، اما دلیل دقیق بروز این عارضه هنوز مشخص نیست.

قبل از انجام درمان لیزر، استفاده از واکس یا موچین و استفاده از بند از سه هفته قبل از انجام لیزردرمانی توصیه نمی‌شود، زیرا این روش‌ها ممکن است کل ساقه مو را از بین ببرند و اثر آن تنها به سطح مو محدود نمی‌شود. بنابراین، بیماران باید موهای زائد خود را شب قبل یا صبح روز درمان با استفاده از تیغ اصلاح کنند تا لیزر به نحو موثرتری بتواند موها را هدف بگیرد.

بعضی از بیماران ممکن است حین درمان دردی کمی احساس کنند که شبیه به خوردن کش به پوست است. در صورتی که بیمار حساسیت زیادی نسبت به درد داشته باشد، می‌توان از داروهای بی‌حس کننده، کیسه یخ و دیگر دستگاه‌های سرد کننده برای تسکین درد استفاده کرد.

سوالات متداول


آیا لیزر موهای زائد دردناک است؟

یکی از مزایای لیزردرمانی، عدم وجود درد است، به ویژه در مقایسه با روش‌هایی مانند واکس. هر پالس لیزر تنها کسری از ثانیه طول می‌کشد و تنها یک سوزش خفیف را به وجود می‌آورد. درمان نواحی بسیار حساس مانند لب بالا، حسی مشابه خوردن نوکش به پوست ایجاد می‌کند. با این حال، از دستگاه‌های سردکننده پیشرفته برای خنک کردن پوست قبل از لیزردرمانی، در طول درمان و بعد از آن استفاده می‌شود تا درد و عدم راحتی بیمار به حداقل برسد.

آیا لیزر موهای زائد را میتوان در دوران بارداری یا شیردهی انجام داد؟

نتیجۀ قطعی در خصوص ایمنی لیزر در دوران بارداری یا شیردهی به دست نیامده است. چنانچه نگرانی خاصی دربارۀ انجام لیزردرمانی دارید، حتماً با پزشک مشورت کنید.

لیزر کل بدن شامل چه ناحیههایی میشود؟

لیزر موهای زائد کل بدن تمام بدن به جز بالای سر را پوشش می‌دهد.

آیا میتوان لیزر موهای زائد را روی پوستی که تاتو دارد، انجام بدهم؟

خیر، متاسفانه پزشکان نمی‌توانند از تکنولوژی لیزر بر روی پوستی که تاتو دارد، استفاده کنند.

فهرست مطالب

مشاوره رایگان