آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

مدت زمان تاثیر و ماندگاری بوتاکس

از تزریق بوتاکس جهت رفع علائم سالخوردگی مانند چین و چروک و خطوط ظریف و جوان‌سازی پوست صورت استفاده می‌شود. البته مانند بسیاری از روش‌های جوان‌سازی، بوتاکس نیز یک روش درمانی موقتی است. نتایج حاصل از تزریق بوتاکس بسته به عوامل مختلف برای مدت ۳ تا ۶ ماه یا بیشتر ماندگار می‌باشد. پیش از استفاده از بوتاکس، آشنایی با این روش درمانی و یادگیری روش‌های افزایش ماندگاری بوتاکس به افراد توصیه می‌شود.

مدت زمان تأثیر و ماندگاری بوتاکس چقدر می‌باشد؟ 


نتایج حاصل از تزریق بوتاکس برای مدت چند ماه تا چند سال دوام دارد. برخی از عواملی که بر مدت زمان تأثیر و ماندگاری بوتاکس اثر می‌گذارند شامل کیفیت بوتاکس، تجربه پزشک و واکنش بدن به بوتاکس می‌باشند. بایستی توجه شود که در نهایت نتایج تزریق بوتاکس موقتی می‌باشند و افرادی که به استفاده از این روش تمایل دارند بایستی از این موضوع اطلاع داشته باشند.

 

 

مقایسه میزان ماندگاری بوتاکس و ژل 


مقایسه میزان ماندگاری بوتاکس و ژل

نتایج حاصل از تزریق بوتاکس می‌تواند تا شش ماه ماندگار باشد در حالی که نتیجه تزریق ژل می‌تواند تا دو سال دوام داشته باشد. البته عملکرد بوتاکس و ژل متفاوت می‌باشد و باعث ایجاد نتایج متفاوتی می‌شوند.

مواد موجود در بوتاکس باعث شل شدن برخی از عضلات صورت شده در حالی که ژل با افزایش حجم سبب رفع چین و چروک می‌شود. می‌توان از تزریق بوتاکس همراه با ژل جهت دستیابی به بهترین نتیجه استفاده کرد. متقاضی می‌تواند به منظور کسب نتیجه رضایت‌بخش درمانی از پزشک خود در ارتباط با امکان استفاده از این دو روش جوان‌سازی کسب اطلاع کند.

آیا استفاده مکرر از بوتاکس باعث افزایش میزان ماندگاری بوتاکس می‌شود؟ 


هنگام استفاده اولیه از بوتاکس، عضلات مسئول ایجاد چین و چروک قوی‌تر هستند، بنابراین ممکن است شخص در نوبت اول تزریق بوتاکس به طور کامل راضی نباشد. با تزریق مکرر بوتاکس در چندین نوبت، عضلات ضعیف‌تر می‌شوند و نتایج درمان مطلوب‌تری خواهند داشت. به این ترتیب، استفاده پیاپی از بوتاکس باعث افزایش ماندگاری نتایج درمان می‌شود.

پس از نوبت اول تزریق بوتاکس که نتایج آن برای ۳ ماه ماندگار است، ممکن است نیاز به تزریق مجدد بوتاکس به مدت کوتاه‌تری باشد. همچنین، نوبت دوم تزریق بوتاکس ممکن است باعث رفع چین و چروک برای مدت شش ماه یا بیشتر شود. (مدت زمان دقیق در هر فرد ممکن است متفاوت باشد).

در نهایت، نتایج تزریق بوتاکس ممکن است در افراد متفاوت باشد و بدن افراد به درمان به شکل متفاوتی واکنش نشان می‌دهد. بنابراین، توصیه می‌شود با پزشک مشورت کرده و درباره دستیابی به بهترین نتیجه در مورد شما مشورت کنید.

نحوه افزایش مدت زمان تأثیر و ماندگاری بوتاکس


نحوه افزایش مدت زمان تأثیر و ماندگاری بوتاکس

روش‌های مختلفی جهت افزایش میزان ماندگاری و تأثیر بوتاکس وجود دارد. در این قسمت نکات مربوط به افزایش مدت زمان تأثیر و دوام بوتاکس به طور کامل شرح داده می‌شوند.

مراجعه به پزشک ماهر و باتجربه 


اولین توصیه در ارتباط با افزایش میزان ماندگاری تزریق بوتاکس، انتخاب و مراجعه به پزشک دارای مهارت و تجربه در این زمینه می‌باشد. چرا که تنها پزشکان با تجربه و ماهر در ارتباط با میزان دقیق مورد نیاز بوتاکس در قسمت‌های مختلف بدن دارای دانش  کافی می‌باشند. همچنین، پزشک با تجربه اطلاعات کافی در مورد مزایا و معایب این روش درمانی را در اختیار متقاضی قرار داده و در مورد روش‌های افزایش ماندگاری بوتاکس به متقاضی کمک خواهد کرد.

 

استفاده از روش تزریق بوتاکس در زمان مناسب 

تزریق بوتاکس در اوایل روند سالخوردگی به جلوگیری از ایجاد چین و چروک جدید کمک می‌کند. بوتاکس بر روی چین و چروک‌هایی که عمیق نباشند تأثیر بیشتری دارد؛ بنابر این بهتر است پیش از عمیق‌تر شدن چین و چروک‌های پوست از روش تزریق بوتاکس استفاده شود.

استفاده از بوتاکس با کیفیت مناسب 

استفاده از بوتاکس با کیفیت مناسب برای افزایش تأثیر و ماندگاری بوتاکس

با توجه به این که تقاضا برای استفاده از روش تزریق بوتاکس روز به روز در حال افزایش می‌باشد، در حال حاضر محصولات مختلفی با کیفیت پایین جهت استفاده متقاضیان موجود هستند. با وجود این که این محصولات بوتاکس دارای قیمت پایین‌تری می‌باشند، امکان دارد استفاده از آن‌ها باعث آسیب‌دیدگی پوست و بروز مشکلاتی برای سلامتی افراد شود. به علاوه، این محصولات بوتاکس رقیق هستند و درنتیجه دارای ماندگاری زیادی نمی‌باشند. در نتیجه، بایستی از بوتاکس با کیفیت بالا استفاده شود.

خودداری از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب 

خودداری از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب برای افزایش تأثیر و ماندگاری بوتاکس

هر چه شخص بیشتر در معرض نور مستقیم آفتاب قرار بگیرد، ماندگاری بوتاکس سریع‌تر کاهش پیدا می‌کند. بنابر این پزشکان به متقاضیان استفاده از بوتاکس توصیه می‌کنند که از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب خودداری کنند. همچنین بایستی در زمان خارج شدن از منزل از کرم ضد آفتاب با کیفیت بالا استفاده شود. همچنین بهتر است افراد از کلاه لبه‌دار استفاده کنند و از خارج شدن از منزل در ساعات اوج تابش نور خورشید خودداری کنند.

مراقبت کافی از پوست 

مراقبت کافی از پوست برای افزایش تأثیر و ماندگاری بوتاکس

مراقبت کامل از پوست سبب افزایش مدت زمان تأثیر و ماندگاری بوتاکس می‌شود. مراقبت و محافظت از پوست تنها به استفاده از محصولات آرایشی و زیبایی محدود نمی‌شود؛ بلکه به این منظور بایستی کلیه موارد مرتبط با مراقبت از پوست در نظر گرفته شوند. این مطلب شامل استفاده از محصولات آرایشی و محصولات مراقبت از پوست با کیفیت بالا و همچنین استفاده از رژیم غذایی سالم و نوشیدن مایعات نیز می‌شود. برخی از محصولات آرایشی به حفظ تعادل طبیعی پوست کمک کرده و سبب افزایش میزان ماندگاری بوتاکس نیز می‌شوند.

آب‌رسانی به پوست 

تأمین آب بدن می‌تواند به افزایش ماندگاری بوتاکس کمک کند. بدن حدود ۷۰ درصد وزن خود را از آب تشکیل داده و مصرف کافی آب برای بهبود عملکرد کلی بدن بسیار مهم است. مصرف آب به میزان کافی می‌تواند به تأمین آب به پوست کمک کرده و از بروز چین و چروک و خطوط ریز بر روی پوست جلوگیری کند. بنابراین، مصرف نوشیدنی‌های سرد و قهوه باید کاهش یابد، زیرا این نوشیدنی‌ها می‌توانند منجر به کاهش میزان آب در بدن شوند. همچنین، توصیه می‌شود که مصرف آب و چای سبز افزایش یابد، زیرا آنتی‌اکسیدان موجود در چای سبز می‌تواند به جوان‌سازی پوست و کاهش بروز چین و چروک کمک کند.

استفاده از رژیم غذایی سالم 

استفاده از یک رژیم غذایی سالم نیز برای افزایش ماندگاری بوتاکس بسیار مهم است. مصرف مواد غذایی سالم می‌تواند تأثیر مستقیمی بر سلامت پوست داشته باشد و به افزایش مدت زمان تأثیر بوتاکس کمک کند. بنابراین، توصیه می‌شود که مصرف مواد غذایی ناسالم، به ویژه مواد غذایی فرآوری شده و غذاهای شیرین، کاهش یابد. همچنین، مصرف مواد غذایی حاوی سبزیجات پربرگ باید افزایش یابد تا به افزایش تأثیر و دوام بوتاکس کمک کند.

مصرف مکمل روی (زینک) 

بر طبق تحقیقات انجام شده، روی بر مدت زمان تأثیر و دوام بوتاکس تأثیر مستقیمی دارد. بسیاری از افراد دچار کمبود روی هستند و در نتیجه توصیه می‌شود به منظور افزایش ماندگاری بوتاکس، از مکمل روی استفاده شود.

کاهش میزان استرس 

استرس یکی از پدیده‌های طبیعی زندگی است. اما نحوه واکنش به استرس می‌تواند بر سلامت و کیفیت زندگی تأثیرگذار باشد. همه افراد در جامعه با مسائلی مانند تحصیلات، شغل، مالی و روابط عاطفی مواجه هستند و استرس از این مسائل ناشی می‌شود. با این حال، عدم توانایی در کنترل استرس می‌تواند منجر به ترشح هورمون‌هایی شود که باعث تسریع روند پیری می‌شوند و تأثیر بوتاکس و مدت زمان ماندگاری آن را کاهش می‌دهند. بنابراین، برای افزایش مدت زمان تأثیر بوتاکس، باید استرس را در زندگی کنترل کرده و آرامش خود را در موقعیت‌های مختلف حفظ کنید. استفاده از روش‌های رفع استرس مانند یوگا می‌تواند به شما کمک کند.

 

ورزش 

ورزش و فعالیت جسمانی می‌تواند سلامتی جسمی و ذهنی را بهبود بخشد. تحرک همچنین می‌تواند به حفظ تناسب اندام و کاهش استرس کمک کند و در به تعویق انداختن سالخوردگی پوست مؤثر باشد. برای افزایش مدت زمان تأثیر بوتاکس، ورزش‌های مختلف مانند تمرینات ورزشی ایروبیک یا استفاده از وزنه می‌تواند بسیار مفید باشد.

خودداری از قضاوت در مورد نتیجه تزریق بوتاکس 

خودداری از قضاوت در مورد نتیجه تزریق بوتاکس

معمولاً بعضی از افراد پس از استفاده از روش تزریق بوتاکس، به طرز افراطی ظاهر خود را ارزیابی می‌کنند و درباره نتیجه درمان قضاوت می‌کنند. پزشکان همواره توصیه می‌کنند که افراد از قضاوت درباره نتیجه درمان خودداری کنند. ارزیابی بیش از حد نتیجه درمان و مشاهده ظاهر صورت در آینه به طور ناخودآگاه باعث تقویت برخی از عضلات صورت می‌شود و در نتیجه تأثیر و ماندگاری بوتاکس کاهش می‌یابد.

 

 

قطع مصرف سیگار 

نیکوتین با تنگ کردن رگ‌های خونی، در خون‌رسانی به پوست اختلال ایجاد می‌کند. در نتیجه از رسیدن اکسیژن و مواد مغذی به پوست جلوگیری می‌شود. به همین منظور مصرف سیگار هر چه سریع‌تر بایستی متوقف شود و با پزشک در ارتباط با نحوه قطع  مصرف سیگار مشورت شود.

خودداری از ایجاد چین و چروک در صورت 

ایجاد چین و چروک در صورت و یا اخم کردن می‌تواند باعث ایجاد خطوط و چروک‌های جدید شود. به همین دلیل بایستی از ایجاد حرکات در صورت خودداری شود. به این منظور افراد بایستی از حالات مختلف صورت خود آگاه باشند و عضلات صورت خود را در زمان مورد نیاز در حالت شل و ریلکس قرار دهند.

استفاده منظم از تزریق بوتاکس 

پزشک استفاده منظم از روش تزریق بوتاکس را به متقاضیان توصیه می‌کند. در واقع استفاده مرتب از این روش درمانی با جلوگیری از کاهش تاثیرات بوتاکس و با کمک به پوست در حفظ تولید کلاژن به افزایش مدت زمان تأثیر و ماندگاری بوتاکس کمک می‌کند. البته استفاده از این روش به میزان بیش از حد باعث می‌شود که پوست به تزریق بوتاکس مقاوم شود.

فهرست مطالب

مشاوره رایگان