آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

مدت ماندگاری کاشت مو: راه های افزایش دوام موهای کاشته شده

مدت ماندگاری کاشت مو

کاشت مو زمانی انجام می‌شود که فولیکول های مو از قسمتی از بدن فرد به قسمت دیگری منتقل شوند. ناحیه پر موی سر که فولیکول‌های مو از آن منتقل می‌شوند ناحیه اهدا کننده نام دارد. فولیکول‌های مو از این منطقه برداشته شده و در ناحیه‌ای قرار می‌گیرند که مویی در آن وجود ندارد و به عنوان ناحیه گیرنده شناخته می‌شود. بنابراین، می‌توان گفت موهای جدید که رشد می‌کنند به هیچ وجه جدید نیستند، بلکه همان موهای قدیمی در یک مکان جدید هستند. لازم به ذکر است که موهای تازه پیوند زده شده واقعی و طبیعی هستند و درست مانند موهای طبیعی شما رشد می‌کنند. دوام این موهای تازه کاشته شده همیشگی است، زیرا این فولیکول‌های مو معمولاً از مناطقی گرفته می‌شوند که از نظر ژنتیکی در برابر ریزش مو مقاوم هستند.

کاشت مو یک روش ساده و نسبتاً بدون درد است و به صورت سرپایی انجام می‌شود. این عمل در کمتر از یک روز قابل انجام است. این روش به خودی خود زمانبر نیست، اما به دلیل اینکه جراحان باید اطمینان حاصل کنند که از بافت مناسبی استفاده می‌کنند و مو را به طور صحیح در محل کاشت قرار می‌دهند تا ظاهر نهایی بیمار طبیعی شود و موهای جدید با ویژگی‌های صورت بیمار مطابقت داشته باشد، زمان بیشتری صرف می‌کنند. موهای کاشته شده شما نازک یا دچار ریزش نخواهد شد. به همین دلیل عمل جراحی کاشت مو بسیار محبوب است.

متخصصین کلینیک زیبایی رازی از جدیدترین روش های کاشت مو با ماندگاری بالا برای رفع کم پشتی موهای زنان و مردان استفاده می کنند.

انواع روش‌های کاشت مو


انواع روش‌های کاشت مو

بیشتر ما به اندازه کافی موی دائمی برای کاشت داریم. این حتی در مورد افرادی که ریزش شدید مو را تجربه می‌کنند نیز صادق است. این امر به این دلیل است که مو معمولاً در قسمتهای پشت یا اطراف سر یافت می‌شود، جایی که ما آن را نمی‌بینیم و تأثیر زیادی بر ظاهر ما نمی‌گذارد. در طی عمل کاشت مو، فولیکول‌های سالم مو از ناحیه‌ای مانند قسمت پشت سر گرفته شده و به مناطقی منتقل می‌شوند که مو در ان نازک و کم‌پشت است یا جایی که پوست سر کاملا طاس است. ترمیم مو با روش‌های مختلفی از جمله روش FUE (استخراج واحد فولیکولی) یا روش FUT (پیوند واحد فولیکول) انجام می‌شود که در آن‌ها نواری از پوست سر برداشته شده و فولیکول‌های موی فرد از آن جدا می‌شوند. این روش به منظور مطابقت با الگوی طبیعی رشد موی بیمار انجام می‌شود. این کار به این صورت انجام می شود که موهای جدید در ناحیه هدف رشد کنند و کاملاً طبیعی به نظر برسند.

کاشت مو برای همه موثر نیست 


عمل کاشت مو برای همه مؤثر نیست. زنان و مردانی که ریزش موی پیشرفته دارند و فولیکول موی آن‌ها 2 تا 7 سال است که در فاز استراحت باقی مانده است، از کاشت مو نتایج ضعیف‌تری خواهند گرفت. اگر موهای شما خیلی نازک باشد و سال‌هاست چنین است، نتایج بسیار ضعیف خواهد بود. بنابراین، درست است که عمل کاشت مو در برخی افراد انجام می‌شود، اما اصلاً درمان معجزه آسایی نیست. احتمالاً در صورت ادامه ریزش مو غیر از مناطقی که در آن پیوند انجام شده، در آینده به کاشت مو نیز نیاز پیدا خواهید کرد.

مدت ماندگاری کاشت مو چقدر است؟ 


مدت ماندگاری کاشت مو چقدر است

بعد از پیوند مو، بیشتر افراد بعد از 6 تا 9 ماه، 60 درصد از رشد موهای جدید را مشاهده می‌کنند. همچنین ممکن است برخی از داروها برای رشد سریع‌تر مو بعد از پیوند تجویز شوند. با این وجود، وقتی صحبت از ماندگاری کاشت مو می‌شود، بسیار خوب است که ذکر کنیم که حدود نیمی از بیماران احتمالاً طی 10 سال از اولین عمل کاشت مو نیاز به عمل کاشت موی  مجدد پیدا خواهند کرد. بنابراین، اکثر بیمارانی که عمل پیوند مو انجام داده‌اند، در طولانی مدت موهای بیشتری را از دست می‌دهند. دلایل کمی در این مورد وجود دارد که چرا پیوند مو برای برخی از بیماران دوام ندارد.

  • عدم انطباق: امتناع بیماران از مصرف داروهایی مانند ماینوکسیدیل یا داروی فیناستراید تجویز نشده.
  • نازک شدن مو: موهای غیر پیوندی اطراف نازک‌تر می‌شوند.
  • سن: با افزایش سن، قطر ساقه مو کاهش می‌یابد. به عنوان مثال، یک فرد 70 ساله متوجه می‌شود که موهایش دیگر به اندازه 30 سالگی ضخیم نیست. بنابراین، حتی اگر همه موهای پیوند شده هنوز همدر بالای سر رشد کنند، باز هم نتیجه کار متراکم نظر نمی‌رسد زیرا قطر هر تار مو نیمی نسبت گذشته نصف شده است.

چرا مدت ماندگاری کاشت مو مادام‌العمر است؟


فولیکول‌هایی که در طی عمل جراحی پیوند می‌خورند، تا زمان زمان حیات بیمار دوام می‌آورند. این موها از نظر ژنتیکی در برابر ریزش مقاوم هستند و این بدان معنی است که هرگز از بین نمی‌روند. دلیل این امر این است که موهایی که به سر شما پیوند زده می‌شوند از ناحیه مقاوم به DHT که باعث طاسی می‌شود، استخراج شده‌اند. بنابراین شما می‌توانید مطمئن باشید که پس از اینکه موهایتان بعد از عمل کاشت مو مجددا شروع به رشد کرد تا آخر عمر با شما خواهد ماند.

نتیجه کاشت مو توسط جراح‌های مختلف متفاوت است 


امروزه روش‌های کاشت مو و نتایج آن بهبود یافته‌اند و جراحان درجه یک پیوند مو می‌توانند به طور مداوم میزان موفقیت کاشت مو را به حدود 95٪ برسانند. تقریباً همه موهای پیوند یافته به طور طبیعی رشد خواهند کرد. با این حال همانطور که گفته شد، نتیجه عمل بستگی به جراح دارد و از جراحی به جراح دیگر متفاوت است. لازم است بدانید که امروزه تعداد زیادی از جراحان پیوند موی زیر سطح استاندارد وجود دارند. بنابراین، قبل از انجام عمل کاشت مو باید به دقت درباره جراح مورد نظر خود تحقیق کنید.

چگونه دوام موهای کاشته شده را افزایش دهیم؟


چگونه دوام موهای کاشته شده را افزایش دهیم

وقتی که عمل کاشت مو انجام می‌دهید، مراحل اساسی کاشت مو بعد از عمل انجام می‌شود که برای تضمین بهبودی سریع و جلوگیری از آسیب رساندن به فولیکول‌های جدید مو باید آن را پیگیری کنید. بیماران باید در شب اول بعد از عمل بسیار مراقب باشند. بیشتر بیماران می‌توانند پس از دو تا سه روز به محل کار خود برگردند و بسیاری از کارهای روزمره خود را ادامه دهند، اما از خم شدن یا بلند کردن بیش از حد اجسام باید حداقل به مدت 7 روز جلوگیری شود. همچنین، بیماران برای جلوگیری از خونریزی غیر طبیعی باید استفاده از هرگونه داروی رقیق کننده جریان خون مانند آسپرین، برخی داروها یا ویتامین‌ها را به مدت چند روز محدود کنند.

عادی‌ترین مرحله‌ای که بعد از انجام این عمل باید انجام شود این است که بیمار باید بانداژی را روی سر خود قرار دهد. بانداژ از مواردی که می‌توانند باعث ایجاد آسیب در قسمت پشت سر شوند محافظت می‌کند.

تورم که معمولاً بدون درد است، ممکن است در اطراف چشم یا پیشانی ایجاد شود که البته در طی دو تا سه روز بعد از عمل از بین می‌رود. علاوه بر این بهتر است که موقع خواب سر و بدنتان را روی بالشت گذاشته و به کمک چند کوسن یا متکا سر خود را بالا نگه دارید. روز بعد  از عمل، بیماران برای انجام معاینات باید مجددا به درمانگاه یا بیمارستان مراجعه کنند. بانداژ برداشته می‌شود و موها نیز باید شسته شود، زیرا محل پیوند آسیب‌پذیر است و باید بهداشت این ناحیه رعایت شود. همچنین به بیماران توضیح داده می‌شود که چگونه از موهای خود مراقبت کنند و آن‌ها را شستشو دهند.

بیماران باید به دقت به دستورالعمل‌هایی که پزشک به آن‌ها می‌دهد توجه کنند زیرا 4 روز بعد از عمل بسیار مهم است. اگر موها به درستی شسته شوند، پیوندها آسیب نمی‌بینند. علاوه بر این، شستشوی مناسب مو به منظور امکان پیشرفت مو در ناحیه پیوندی بسیار مهم است.

استعمال دخانیات مثل همیشه خوب نیست و ممکن است به بهبودی شما آسیب برساند و احتمال عفونت یا جای زخم را در دوران نقاهت بعد از کاشت مو افزایش دهد. همچنین باید از قرار گرفتن در معرض آفتاب جلوگیری شود. حداقل باید به مدت سه ماه از سر و ناحیه پیوند شده خود محافظت کنید.

محدودیت‌های کاشت مو 


ادامه یافتن ریزش موهای موجود 

 کاشت مو مانع از ادامه ریزش موهای موجود شما نمی‌شود. این بدان معناست که حتی اگر موهای تازه کاشته شده شما یک عمر دوام بیاورند، به معنای این نیست که موهای اطراف آن هرگز دچار ریزش نمی‌شوند. بنابراین، حفظ موهایتان حتی پس از پیوند مو نیز بسیار مهم است.

تراکم کاشت مو به ظرفیت ناحیه اهداکننده بستگی دارد

ظرفیت ناحیه اهداکننده شما مشخص می‌کند که چه تعداد فولیکول مو در جراحی کاشت مو قابل استفاده است. این بدان معنی است که یک ناحیه اهداکننده بزرگ با تراکم موی بالا پیوند بیشتری را برای استفاده در کاشت مو ارائه می‌دهد. اما اگر ناحیه اهداکننده شما بزرگ و متراکم نیست، ممکن است نیاز باشد که انتظارات خود را با میزان تراکم ناحیه اهداکننده موی خود تطبیق دهید.

خطرات 

  دقیقاً مانند هر جراحی دیگری، پیوند مو نیز خطرات زیادی دارد از جمله خونریزی و عفونت. تقریبا در زمان شروع رشد موهای جدید، برخی از افراد دچار التهاب یا عفونت فولیکول مو، معروف به فولیکولیت می‌شوند. آنتی‌بیوتیک‌ها و کمپرس‌ها می‌توانند به شما در حل این مشکل کمک کنند.

شوک ریزش مو

  این امکان وجود دارد که پس از کاشت مو، دچار ریزش ناگهانی مو بشوید. برخی از موهای اصلی در ناحیه‌ای که از آن فولیکول‌های مو را برداشت کرده‌اید ممکن است به طور ناگهانی دچار ریزش شوند که معروف به شوک ریزش مو است. با این حال، جای نگرانی نیست زیرا این نوع ریزش مو دائمی نیست.

جای زخم 

در بعضی موارد احتمال ایجاد جای زخم و غیر طبیعی به نظر رسیدن رشد موهای جدید وجود دارد.

مشاوره رایگان
×مشاوره در واتساپ