آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

مراقبت بعد از اتوپلاستی: نحوه پانسمان پس از جراحی زیبایی گوش

جراحی اتوپلاستی به شکل‌های مختلفی انجام‌می‌شود و از آن می‌توان برای نزدیک‌کردن گوش‌هایی که از سر فاصله‌ی زیادی دارند، کوچک‌کردن اندازه گوش‌ها و یا بازسازی خمیدگی‌های مختلف موجود در غضروف گوش استفاده‌کرد. چند هفته پس از جراحی اتوپلاستی بیمار می‌تواند به شکل دلخواه خود دست‌یابد.

مراقبت بعد از اتوپلاستی: نحوه پانسمان پس از جراحی زیبایی گوش

غالبا روند بهبودی اتوپلاستی نسبت به سایر جراحی‌های پلاستیکی از شدت کمتری برخوردار است اما با این حال کارهایی هست که می‌توان با انجام‌دادن آنها روند بهبودی را سرعت‌بخشید. همچنین با رعایت برخی نکات می‌توان احتمال بروز عوارض جانبی را نیز کاهش‌داد.
متخصصین کلینیک زیبایی رازی با بهره‌گیری از جدیدترین روش‌ها خدماتی مانند عمل‌ جراحی زیبایی گوش (اتوپلاستی) را به شما عزیزان ارائه‌می‌کنند و تمام نکات مراقبتی قبل و بعد از عمل را نیز به شما آموزش‌ خواهند داد.

 

 

بهترین سن برای انجام جراحی گوش (اتوپلاستی) چه زمانی است؟


بهترین سن برای انجام جراحی گوش (اتوپلاستی) چه زمانی است؟

جراحی تغییر شکل گوش، به منظور نزدیک کردن گوش‌هایی که از سر فاصله‌گرفته‌اند، می‌تواند در سنین پایین مانند ۵ تا ۶ سالگی انجام شود. در این دوره زمانی، گوش‌ها به نسبت اندازه کامل رشد کرده و تقریباً شکل نهایی خود را به خوبی پیدا کرده‌اند. همچنین، در این سن، غضروف گوش نرم است و به راحتی قابل تغییر و تنظیم است، بنابراین می‌توان آن را به شکل مورد نظر تغییر داد.

بعضی از افراد باور دارند که انجام عمل جراحی زیبایی گوش قبل از سن مدرسه، تصمیمی احساسی است. این عمل جراحی می‌تواند از مسخره‌کردن کودک در مدرسه توسط همسالان و نامگذاری‌های مختلف روی او جلوگیری کند.

اتوپلاستی- مراقبت‌های قبل از جراحی


قبل از انجام هر عمل زیبایی، از جمله عمل زیبایی گوش، به موارد زیر توجه کنید:

۱. دو هفته قبل از جراحی، از آفتاب‌‌پرستی خودداری کنید.

۲. چهار هفته قبل از جراحی اتوپلاستی، از مصرف سیگار و یا هر نوع ماده‌ی حاوی نیکوتین خودداری کنید، زیرا نیکوتین می‌تواند روند بهبودی را کند کند و عوارض مخربی داشته باشد.

۳. از مصرف موادی که شامل آسپرین، رقیق‌کننده‌ی خون (مانند ایبوپروفن، موترین و غیره)، ویتامین E و مکمل‌های گیاهی (مانند مخمر سنت جان، چای سبز، درخت چهل سکه و مکمل‌های حاوی سیر) در دو هفته قبل از جراحی اتوپلاستی اجتناب کنید. در این دوران می‌توانید روزانه یک قرص مولتی ویتامین مصرف کنید.

۴. اگر در هفته‌ای که قرار است تحت جراحی اتوپلاستی قرار بگیرید، دچار هر نوع بیماری مانند سرماخوردگی یا عفونت‌های پوستی شده‌اید، حتما این موضوع را با پزشک خود مطرح کنید.

۵. از تحویل به موقع تمامی برگه‌های آزمایشگاهی و پزشکی مورد نیاز به مطب پزشک خود اطمینان حاصل کنید.

۶. برای مرخصی بعد از جراحی، حدود یک هفته را برای آرامش و بازیابی برنامه‌ریزی کنید. اگر شغل شما نیازمند فعالیت‌های فیزیکی نیست، ممکن است این مدت زمان کمتری باشد. همچنین، حتما یک نفر را برای همراهی و کمک به شما بعد از جراحی برنامه‌ریزی کنید.

اتوپلاستی چه چیزهایی را باید قبل از جراحی زیبایی گوش تهیه‌کرد؟‌


 • دارو
 • هدبند یا سرپوش. یک هدبند گشاد و مناسب تهیه‌کنید. در ۶ هفته‌ی ابتدایی پس از جراحی باید شب‌ها به هنگام خواب جهت محافظت از گوش‌ها از هدبند استفاده‌کنید.
 • گاز پانسمان. حتما یک جعبه ۴*۴ گاز پانسمان داشته باشید. می‌توانید گاز پانسمان را از داروخانه‌ها خریداری‌کنید.
 • مولتی‌ویتامین. مصرف مولتی‌ویتامین را ۲ هفته قبل از جراحی شروع کرده و تا ۶ هفته پس از جراحی نیز ادامه‌دهید. فراموش‌نکنید که ویتامین E را بصورت جداگانه مصرف‌نکنید.

اتوپلاستی اقدامات روز جراحی


 •  می‌توانید شب قبل از جراحی و یا صبح زود موهای سرتان را بشویید. فراموش‌نکنید که قسمت‌های داخلی و بیرونی گوش را خوب تمیزکنید.
 • از لوسیون بدن و یا مواد مرطوب‌کننده استفاده‌نکنید.
 • در روز جراحی از آوردن هرگونه جواهرات و چیزهای با ارزش خودداری‌کنید.
 • لباس‌های راحت و مناسب بپوشید. از پوشیدن لباس‌های تنگ خودداری‌کنید. همچنین در روز جراحی کفش‌های تخت و راحت بپوشید. حتما در صورتی که از لنزهای تماسی و دندان‌های مصنوعی استفاده‌می‌کنید آنها را قبل از جراحی بیرون بیاورید.

تمامی مواد لازم را در روز جراحی به همراه داشته باشید. این مواد شامل موارد زیر می‌باشد:

 • تمامی مدارک پزشکی
 • کارت شناسایی
 • تمام داروهای مورد نیاز
 • عینک مطالعه
 • جوراب‌های کتانی گرم

در طول جراحی اتوپلاستی چه اتفاقی‌می‌افتد؟‌


جراحی اتوپلاستی گوش معمولاً در بزرگسالان به صورت سرپایی انجام می‌شود و از بیهوشی موضعی یا منطقه‌ای استفاده می‌کند. اما در کودکان زیر ۸ سال، این نوع جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود تا آنها را در حین جراحی آرام و بی‌حرکت نگه‌دارد. تمام برش‌های لازم برای جراحی اتوپلاستی در قسمت پشت گوش انجام می‌شود، بنابراین پس از جراحی هیچ‌گونه جای زخمی قابل مشاهده نیست.

در صورتی که گوش‌های فرد به جلو جابه‌جا شده باشند، جراحان قادرند آنها را به موقعیت اصلی و عقب بازگردانند. همچنین، اگر گوش‌های فرد برخی از چین‌های طبیعی را نداشته باشند، با استفاده از برداشتن بافت از مناطق دیگر از گوش یا بدن، این چین و شکن‌ها را ترمیم می‌کنند. همچنین، اگر گوش‌های فرد به علت زخم یا ضخامت زیاد، تغییر شکل یافته باشند، با اتوپلاستی می‌توان ضخامت آنها را کاهش داده و به شکل نرمال بازسازی کرد. در پایان عمل جراحی اتوپلاستی، گوش‌ها با استفاده از باند‌های پیچی برای محافظت و ایمنی بیشتر ثابت می‌شوند.

 

 

جراحی لاله‌گوش چیست؟


در جراحی لاله‌گوش، پزشک قسمت لاله‌گوش را که دچار کشیدگی و یا پارگی شده‌است را ترمیم و بازسازی‌می‌کند. در برخی از موارد ممکن‌است که لاله‌گوش بر اثر سوراخ‌کردن و بصورت اتفاقی دچار پارگی شود. در برخی دیگر از موارد هم ممکن‌است که لاله‌گوش به علت اصلاح شکل بدن و بصورت عمدی دچار کشیدگی شده باشد. در هر کدام از موارد بالا، جراح می‌تواند شکاف موجود را بخیه‌زده و شکل گوش را بازسازی و ترمیم‌کند.

 

مراقبت‌های بعد از عمل جراحی اتوپلاستی


دستورالعمل‌های کلی

 • حتما در ۲۴ الی ۴۸ ساعت ابتدایی پس از جراحی اتوپلاستی یک نفر را در کنار خود داشته باشید زیرا در این مدت بدن شما دچار ضعف‌شده و احساس خواب‌آلودگی می‌کنید.
 • حتما سعی‌کنید که پس از جراحی صبح‌ها زود(به کمک یک نفر) از خواب‌ بیدارشوید تا از بروز برخی از مشکلات پیشگیری‌کنید.
 • پس از جراحی از رژیم‌های غذایی سبک استفاده‌کنید. در ابتدا از مایعات استفاده‌کنید و به تدریج می‌توانید سوپ یا ژله نیز بخورید. ۴۸ ساعت پس از جراحی اتوپلاستی می‌توانید به رژيم غذایی عادی خود بازگردید.
 • می‌توانید به همراه غذا از مسکن‌ها استفاده‌کنید. ممکن‌است که پزشک برای شما داروهای ضد اضطراب یا داروهای شل‌کننده عضلانی (والیوم) تجویزکند تا از تشدید چرخه درد پیشگیری‌شود. سعی‌کنید که یک ساعت بعد از مصرف مسکن از والیوم استفاده‌کنید. به منظور جلوگیری از یبوست از داروهای ملین مانند دولکلاکس بدون نسخه استفاده‌کنید.
 • فراموش‌نکنید که حتما از سیگارکشیدن خودداری‌کنید.
 • از کیسه‌های یخ یا ماسک صورت سوئیسی( بصورت خنک و یا در یخ بگذارید) در ۴۸ ساعت اول پس از جراحی استفاده‌کنید تا میزان ورم گوش را کاهش‌دهید. فراموش‌نکنید که در این دوره نیز حتما از باند پانسمان در ناحیه‌ گوش استفاده‌کنید. یک روز پس از جراحی، خود پزشک باند اطراف سر را بازمی‌کند.
 • تا ۶ الی ۸ هفته پس از جراحی اتوپلاستی به هنگام خوابیدن و یا انجام فعالیت‌های ورزشی از هدبند استفاده‌کنید.

فعالیت‌های پس از جراحی

 • پس از جراحی حتما به اندازه کافی استراحت داشته باشید و شب‌ها به هنگام خوابیدن، قسمت سرتان را بلندکنید.
 • معمولا تا چند ساعت پس از جراحی اتوپلاستی می‌توان سر پا ایستاد و از بیمارستان مرخص‌می‌شوید.
 • به محض اینکه توانستید روی پا بیستید حتما پیاده‌روی‌کنید زیرا راه رفتن به کاهش ورم‌کمک‌کرده و احتمال بروز لخته‌های خونی را کاهش‌می‌دهد.
 • تا ۲۴ ساعت پس از جراحی و تا زمانی که از داروهای مسکن استفاده‌می‌کنید به سراغ رانندگی‌کردن نروید.
 • افراد بزرگسال و بسته به شغل‌شان معمولا پس از گذشت ۵ روز از جراحی می‌توانند به سر کار بروند.
 • احتمالا ۵ الی ۱۰ روز پس از جراحی می‌توانید فعالیت‌های اجتماعی را بصورت کامل از سر بگیرید.
 • تا حدود ۱ ماه پس از جراحی از انجام هر نوع فعالیتی که در آن احتمال خم‌شدن گوش‌ها وجود دارد جدا بپرهیزید.
 • احتمال پس از گذشت ۱ الی ۲ ماه از اتوپلاستی می‌توانید ورزش‌های تماسی را از سر بگیرید.
 • حداقل به مدت ۲ هفته پس از جراحی از انجام ورزش‌های سنگین و طاقت‌فرسا اجتناب‌کنید.
 • از برداشتن اشیاء سنگین تا ۳ هفته پس از جراحی زیبایی گوش خودداری‌کنید.
 • تا ۲ هفته پس از جراحی از پوشیدن لباس‌های یقه‌ تنگ خودداری‌کنید.
 • تا ۲ هفته پس از جراحی از جویدن غذاهای سخت دوری‌کنید.

مراقبت از جای بخیه‌ها

مراقبت‌های بعد از عمل جراحی اتوپلاستی

می‌توانید بعد از جراحی تغییر باند سر دور سر خود را بگیرید. معمولاً تغییر باند سر در روزهای اول و سوم پس از جراحی انجام می‌شود. از قرار دادن جای زخم‌ها در معرض نور خورشید حداقل ۱۲ ماه خودداری کنید. اگر ناچار به قرار گرفتن در معرض نور خورشید هستید، همیشه از ضدآفتاب با SPF ۳۰ یا بالاتر استفاده کنید. باید جای بخیه‌ها را تمیز نگه‌دارید و روزانه آن‌ها را بررسی کنید تا از عفونت جلوگیری شود. برای ۱۴ روز از هدبند یا باند فشاری استفاده کنید. استفاده از هدبند به نگه‌داشتن گوش‌ها در محل جدید کمک زیادی می‌کند. پس از گذشت ۱۴ روز، به مدت ۳ الی ۶ هفته در شب‌ها از یک هدبند تمیز استفاده کنید. معمولاً یک روز پس از جراحی اتوپلاستی و پس از برداشتن باند دور سر توسط پزشک، می‌توانید موهای سر خود را با شامپو بشویید. برای شستن موهایتان از شامپو بچه استفاده کنید و پس از دوش گرفتن، تا یک هفته از سشوار و محصولات خشک‌کننده مو استفاده نکنید.

چه انتظاراتی را می‌توان پس از جراحی اتوپلاستی داشت؟


چه انتظاراتی را می‌توان پس از جراحی اتوپلاستی داشت؟

 تپش موقت، درد، تورم، قرمزی و بی حسی.

بلافاصله پس از جراحی زیبایی گوش پانسمان‌ و بانداژهای فشاری بزرگی در اطراف گوشها و سر به شکل عمامه استفاده‌می‌شود.

 • ممکن‌است که برخی از ورم‌ها و کبودی‌ها تا ۱۰ الی ۱۴ روز دوام داشته باشد. البته میزان ورم گوش‌ها از فردی به فرد دیگر متفاوت است. در واقع حتی ممکن‌است که در سه تا چهار روز اول پس از جراحی میزان ورم گوش‌ها افزایش‌یابد. البته بخش عمده‌ای از ورم اطراف گوش‌ها پس از گذشت دو الی ۳ هفته فروکش‌‌می‌کند.
 • تپش موقت، درد، تورم، قرمزی و بی حسی.
 • بلافاصله پس از جراحی زیبایی گوش پانسمان‌ و بانداژهای فشاری بزرگی در اطراف گوشها و سر به شکل عمامه استفاده‌می‌شود.
 • ممکن‌است که برخی از ورم‌ها و کبودی‌ها تا ۱۰ الی ۱۴ روز دوام داشته باشد. البته میزان ورم گوش‌ها از فردی به فرد دیگر متفاوت است. در واقع حتی ممکن‌است که در سه تا چهار روز اول پس از جراحی میزان ورم گوش‌ها افزایش‌یابد. البته بخش عمده‌ای از ورم اطراف گوش‌ها پس از گذشت دو الی ۳ هفته فروکش‌‌می‌کند.

باید توجه داشت که حتی پس از گذشت دو تا سه ماه از عمل جراحی اتوپلاستی، ممکن است به طور جزئی با نوسانات ورم در ناحیه سر و اطراف گوش‌ها مواجه شوید. برای کاهش این ورم، می‌توانید در دو تا سه هفته اول پس از جراحی، سعی کنید سر خود را به حداکثر اندازه بالا ببرید و از خم شدن و برداشتن اشیاء سنگین خودداری کنید. همچنین، در دو تا سه هفته اول پس از جراحی زیبایی گوش، بهتر است از قرارگیری گوش در معرض نور خورشید اجتناب کنید.

 • بعضی از افراد ممکن است در اطراف گوش‌ها حساسیت و بی‌حسی تجربه کنند. این به دلیل بازسازی عصب‌های منطقه مربوطه می‌باشد و ممکن است حساسیت‌های غیرطبیعی مانند نیشگونی، سوزش و در برخی موارد ناراحتی‌های خفیف را در این نواحی احساس کنید.
 • این حساسیت‌ها ممکن است تا ۳ ماه پس از جراحی ادامه داشته باشند.

ویژگی‌های ظاهری فرد پس از جراحی اتوپلاستی


ویژگی‌های ظاهری فرد پس از جراحی اتوپلاستی

• معمولا در قسمت پشت گوش به شکل بسیار کمرنگی جای زخم باقی‌می‌ماند که البته این اسکار نیز نهایتا و به مرور زمان از بین‌ می‌رود.
• انتظار این را نداشته باشید که هر دو گوش به شکل صد در صد شبیه هم شوند زیرا تقارن صد در صدی غیرممکن و غیرطبیعی است.

مراقبت‌های پس از جراحی اتوپلاستی


 •  تمامی بخیه‌ها پس از ۱ الی ۲ هفته حل‌می‌شوند.
 • مراجعه به پزشک جهت بررسی وضعیت گوش‌ها پس از جراحی بسیار مهم است.
 • در مدت زمان‌های ذکرشده پس از جراحی اتوپلاستی حتما به پزشک مراجعه‌کنید. ۱ هفته، ۳ هفته، ۶ هفته، ۳ ماه، ۶ ماه و ۱ سال پس از جراحی.
  حتما در صورت بروز یکی از موارد زیر با پزشک تماس‌بگیرید:
  • اگر ورم و کبودی اطراف گوش‌ها رو به افزایش است.
  • اگر پس از گذشت چند روز از جراحی اتوپلاستی کماکان ورم و قرمزی در اطراف گوش‌ها وجود دارد.
  • در ناحیه اطراف بریدگی‌ها و بخیه‌ها قرمزی پوست رو به افزایش است.
  • اگر حتی با وجود مصرف مسکن باز هم درد شدید دارید و یا شدت درد رو به افزایش است.
  • اگر مصرف داروها عوارض جانبی همچون جوش، حالت تهوع، سردرد و استفراغ ناشی به همراه دارد.
  • اگر دمای دهان فرد بیش از ۳۸ درجه است.
  • اگر در قسمت جای بخیه‌ها و بریدگی‌ها مایعی به رنگ زرد و یا سبز تراوش‌می‌کند و یا بوی نامطبوعی به مشام‌ می‌رسد.
  • اگر در قسمت بریدگی‌ها و جای بخیه‌ها دچار خونریزی شدید هستید بطوری که کنترل خونریزی از طریق فشار کم ممکن‌ نیست.
  • اگر بر روی گوش لخته خونی تشکیل شده است.

جراحی اتوپلاستی چه خطراتی به همراه دارد؟


در صورتی که مراقبت‌های پس از جراحی اتوپلاستی به درستی رعایت‌شود جراحی زیبایی گوش بسیار ایمن وکم‌خطر بوده و نتایج رضایت‌بخشی به همراه دارد.

هزینه جراحی اتوپلاستی چقدر است؟


هزینه جراحی زیبایی گوش (اتوپلاستی) باتوجه به عوامل مختلفی همچون میزان جراحی، بیمارستان و یا محل جراحی و میزان مهارت پزشک جراح متغییر است.

 

فهرست مطالب

مشاوره رایگان