مراقبت بعد از عمل افتادگی سینه (ماستوپکسی): تغذیه و استراحت

افتادگی سینه که به آن پتوز پستان نیز گفته می‌شود، ممکن است ناشی از بارداری ، کاهش وزن یا  روند طبیعی پیری باشد.  پس در این شرایط ممکن است به عمل جراحی ماستوپکسی یا جراحی لیفت سینه برای بازگرداندن فرم هماهنگ سینه نیاز باشد. جراحی لیفت سینه شامل بالا کشیدن سینه به همراه سفت شدن پوست می‌باشد. این عمل، نوحی عمل برداشتن مقداری پوست است. بسته به نوع آناتومی، شل شدن سینه و خواسته‌های بیمار، جراح ممکن است برای بازگرداندن فرم سینه، پیشنهاد کاشت پروتز سینه یا تزریق چربی را نیز بدهد. بسته به این اقدامات، تعداد بریدگی‌ها و در نتیجه جای زخم‌ها متفاوت خواهد بود. این جنبه مهم همیشه در طول جلسه‌ی مشاوره با جراح متخصص مطرح می‌شود.

روند عمل جراحی 


 • این عمل تحت جراحی بیهوشی عمومی و توسط جراح پلاستیک انجام می‌شود
 • بین 2 تا 4 ساعت طول می‌کشد
 • مراحل این مل جراحی از این قرارند:
 • برش و جدا کردن پوست
 • بالا بردن هاله و نوک پستان
 • برداشتن پوست اضافی و لیفت کردن غده شیردهی با کشیدن پوست سالم
 • افزودن پروتز سینه در صورت لزوم
 • بخیه زدن
 • 1 تا 2 روز بستری در بیمارستان

مراقبت‌های بعد از عمل افتادگی سینه


داروها

مراقبت‌های بعد از عمل افتادگی سینه

تمام داروهایی که برای شما تجویز شده است بسیار مهم هستند. لطفاً همه دستورالعمل‌های زیر را با دقت بخوانید. به یاد داشته باشید قبل از مصرف داروها، غذا خورده باشید.

فعالیت 

مراقبت‌های بعد از عمل افتادگی سینه

در چند روز اول  بعد از جراحی، باید در رختخواب بمانید و استراحت کنید فقط برای رفتن به روی مبل یا قدم زدن در اطراف خانه از جایتان بلند شوید. برای رفتن به حمام و دوش گرفتن، از کسی بخواهید که کمکتان کند. برای هفته اول، شما باید تا حد ممکن در خانه بمانید و فقط برای موارد ضروری بیرون بروید. اگر درد دارید و یا داروهای مسکن یا داروهای شل کننده عضلانی مصرف می‌کنید، چند روز اول رانندگی نکنید. فعالیت بیش‌ازحد می‌تواند باعث خونریزی شود، بنابراین بسیار مراقب باشید. کارهایی مانند آشپزی کردن، خرید کردن، بیرون رفتن یا بلند کردن بچه‌ها را نباید انجام دهید.

مراقبت از چسب‌ها و زخم‌ها

 برای 36 ساعت بعد از عمل، همه‌چیز را به حال خود بگذارید، بعدازاین مرحله می‌توانید حمام کردن را شروع کنید. بعد از دوش گرفتن، نوارهای استری (نوارچسب‌های کوچک سفید) را بر روی برش‌های جراحی خود بگذارید. همچنان نباید استفاده از نوار قهوه‌ای یا پماد مخصوص اسکار را شروع کنید. پزشک پس از مراجعه بعدی‌تان که یک هفته بعد از عمل جراحی خواهید داشت، دستورالعمل استفاده از این چسب‌ها را به شما خواهد داد.

دستورالعمل دوش گرفتن 

 • سوتین را درآورید
 • همه گازهای روی زخم را بردارید (تکه پارچه‌های مخصوص مربعی سفیدی که با استفاده از نوار روی سینه‌ها بسته می‌شوند)
 • چسب بخیه استری استریپ را برندارید (نوار سفید روی محل بریدگی)
 • فقط با آب و صابون دوش بگیرید (بدون استفاده از وان حمام). مشکلی نیست که آب و صابون به زخم‌ها برسد و آن‌ها را خیس کند. استفاده از یک صندلی پلاستیکی یا یک چهار پایه برای نشستن در هنگام دوش گرفتن می‌تواند کمک کننده باشد. همچنین توصیه می‌شود شخص دیگری در کنارتان باشد تا بتواند به شما کمک کند.
 • وقتی دوش گرفتن تان تمام شد، همه بدنتان را به آرامی خشک کنید
 • نیازی به قرار دادن نوار یا گاز یا هر چیز دیگری بر روی برش‌ها ندارید
 • سوتین‌تان را دوباره بپوشید.

رژیم غذایی 

مراقبت‌های بعد از عمل افتادگی سینه

برای چند روز اول، فقط سوپ‌ها و غذاهای له‌شده‌ای که هضمشان در معده‌تان آسان است بخورید. کم‌کم شروع به خوردن غذا کنید.

یبوست

یبوست یک مشکل شایعی است که هنگام مصرف داروهای مسکن ایجاد می‌شود. حتماً مصرف Colace را فوراً شروع کنید. در صورت ابتلا به یبوست، شیر منیزه (مایع شیری رنگی که هیدرکسید منیزیم است و به‌عنوان ضد اسید و ملین بکار می‌رود) یا شیاف‌های موجود در بسته دارویی خود را امتحان کنید. اگر همه این‌ها کارایی نداشته باشد، می‌توانید از داروهای تنقیه (Fleets enema) بدون نسخه استفاده کنید.

موارد عادی 

اگر در عمل جراحی افتادگی سینه‌تان، کاشت پروتز سینه نیز داشته‌اید، طبیعی است که ایمپلنت‌ها کمی برآمده و سایز و محلی غیریکنواخت یا تورم و نیز صداهایی ناشی از لغزندگی داشته باشند، ممکن است دردناک باشند و برای چند هفته اول بعد از عمل سفت باشند. لطفاً در این موارد صبر داشته باشید. افسردگی و نوسانات خلقی نیز بعد از عمل شایع است. به خود یادآوری کنید که به‌زودی همه‌چیز بهتر خواهد شد! برای دو هفته اول نگران اندازه، فرم یا شکل کاشت های خود نباشید. ممکن است یک ماه طول بکشد تا آن‌ها در موقعیت مناسب خود ثابت شوند.

  مراقبت بعد از میکرودرم: پس از میکرودرم ابریژن صورت چه کنیم؟

مراجعات بعد از عمل به جراح 

لطفاً نوبت مراجعه یک هفته بعد خود را به خاطر بسپارید. این یک ویزیت بسیار مهمی است که باید به یاد داشته باشید.

مراقبت‌های بعد از عمل: بعد از هفته اول 


تمام وقت یک سوتین ورزشی بپوشید (ترجیحاً سوتینی بپوشید که در قسمت جلو دکمه دارد) بخصوص هنگام خواب در شب. به مدت یک ماه، سوتین‌هایی که در زیرشان سیم دارد نپوشید. بعد از گذشت یک ماه، می‌توانید هر سوتینی را که دوست دارید بپوشید.

از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید. به صدای بدن خود گوش دهید اگر جای از بدنتان درد گرفت، این کار را نکنید.

دوش گرفتن اشکالی ندارد. اما برای یک ماه استحمام نکنید، برای یک ماه وارد جکوزی، دربا یا دریاچه نشوید.

پیاده‌روی روی تردمیل یا انجام تمرینات با تنظیم کم روی تردمیل، دستگاه الیپتیکال (اسکی فضایی) و غیره مانعی ندارد. به مدت یک ماه تمرینات لیفتینگ (وزنه برداری)، دویدن یا تمرینات بالاتنه انجام ندهید. پس از این مدت می‌توانید تمریناتتان را به آرامی و با وزنه های کم شروع کنید، البته اگر آسیب و دردی به شما وارد نمی‌کند.

برای ماه اول، نوار قهوه‌ای را فقط بر روی محل بریدگی‌های خود بگذارید. محل برش‌ها را تا حد امکان خشک نگه دارید. در صورت ترشح هر گونه مایعی از برش‌ها، با پزشک تماس بگیرید. برش‌ها همیشه باید بسته و سالم به نظر برسند. اگر قسمتی از محل برش باز شد، با پزشک تماس بگیرید. برش ممکن است در ابتدا “برآمده” یا “خمیده” به نظر برسد ، اما همه این‌ها طی چند هفته برطرف می‌شوند.

اگر در سینه‌تان پروتز کاشت شده است

باید بدانید که درصورتی‌که کاشت پروتز سینه داشته‌اید، در هنگام خوابیدن، سوتین ورزشی بپوشید. این امر برای جلوگیری از حرکت کردن پروتزها به سمت پهلویتان است.

پروتز را به صورت ده بار، یک بار در روز، برای یک ماه بعد از عمل ماساژ دهید. انجام این کار در هنگام دوش گرفتن در صبح آسان‌تر است، زیرا آب گرم به شل شدن عضلات کمک می‌کند. سپس این کار را یک‌بار در ماه همراه با BSE (معاینه سینه توسط خودتان) انجام دهید.

طبیعی است که احساسی مانند شوک الکتریکی یا سوزن سوزن شدن  داشته باشید ( زیرا اعصاب در حال برگشت به جای قبلی‌شان هستند). پروتزهای سینه 6 هفته تا 3 ماه طول می‌کشد تا کمی افتاده شوند و طبیعی‌تر به نظر برسند. احساس لغزش در زیر پوست سینه در 2-3 هفته از بین می‌رود. معمولاً هر وقت کل تورم برطرف شود، حالت بی‌حسی از بین می‌رود.

مراقبت‌های بعد از عمل: بعد از ماه اول 


 در این زمان، شما مرحله بهبودی اولیه جراحی را به پایان رسانده‌اید!

ازسرگیری ورزش و انجام تمرینات بدنی مشکلی ندارد. تمرینات را کم‌کم شروع کنید و وقتی احساس کردید که حرکت باعث بروز احساس درد نمی‌شود، حرکات را افزایش دهید. به یاد داشته باشید که به صدای بدن خود گوش دهید. اگر حرکتی دردناک است یا باعث درد می‌شود ، آن را انجام ندهید و چند روز بعد دوباره امتحان کنید.

جای زخم روز به روز بهبود می‌یابد. طبیعی است که جای زخم بنفش یا قرمز باشد ، یا به نظر “برآمده” یا “برجسته” باشد. صبور باشید، زیرا این مسئله با گذشت زمان برطرف خواهد شد. جای زخم را در معرض نور آفتاب قرار ندهید و یا در تخت‌های مخصوص برنزه کردن قرار ندهید. بیشتر زخم ها می‌توانند یک سال یا حتی مدتی طولانی‌تر از بین بروند. دو بار در روز از پماد رفع اسکار استفاده کنید.

شما می‌توانید شروع به پوشیدن سوتین‌های معمولی‌تان کنید. همچنین پوشیدن لباس‌زیرهای سیم‌دار مشکلی ندارد. به یاد داشته باشید که همیشه برای محافظت از سینه خود، با یک سوتین ورزشی بخوابید. اگر احساس می‌کنید سیم بر روی برش‌های جراحی‌تان ساییده می‌شود، تا زمانی که این احساس را دارید، سوتین سیم‌دار را نپوشید و یا به صورتی باشد که سیم‌ها به برش‌های جراحی برخورد نکند.

انجام معاینات ماموگرافی مشکلی ندارد و هر بار که پزشک مراقبتتان به شما توصیه کند، آن را انجام دهید.

اگر از پروتز سینه استفاده کرده‌اید

پروتزهای کاشته شده به تغییرات خود ادامه می‌دهند: نرم‌تر می‌شوند و به یک ظاهر و موقعیت طبیعی می‌رسند. ممکن است در اثر بهبودی عصب‌ها، دچار شوک و لرزهای الکتریکی شوید. صبور باشید و حداقل 6 ماه صبر کنید تا پروتزها کاملاً در محل خود جای بگیرند.

سؤالات متداول 


چه زمانی می‌توانم از سوتین استفاده نکنم؟

پزشک توصیه می‌کند که تا حد ممکن 23 ساعت در روز سوتین بپوشید (یعنی در تمام طول شبانه روز ، به جز زمانی که به حمام می‌روید). باید تا 6 هفته سوتین ورزشی بدون سیم بپوشید، یا تا زمانی که پزشک بگوید که می‌توانید دیگر سوتین معمولی بپوشید.

  تغییر فرم لب: فرم دهی به لب بالا و پایین با ژل، چربی، نخ و جراحی

آیا باید چسب‌های استری استریپ را بردارم یا پزشک آن‌ها را برمی‌دارد؟ 

پزشک یا پرستار شما را در مراجعه بعدی که یک هفته بعد از عمل دارید، خواهند دید و به شما خواهند گفت که بهترین زمان برای برداشتن چسب‌های استری استریپ تان چه زمانی است. تا آن زمان، تنها پانسمانی که باید بردارید، تکه‌های بزرگی از نوار سفید و گاز هستند و این کار را نیز می‌توانید تنها بعد از 36 ساعت بعد از عملتان انجام دهید.

چه موقع می‌توانم بعد از عمل دوش بگیرم؟

پزشک توصیه می‌کند اولین حمام خود پس از عمل جراحی لیفت سینه، 36 ساعت صبر. وقتی برای اولین بار بعد از عمل به حمام می‌روید، باید یکی از اعضای خانواده یا یک دوست در کنارتان باشد تا در صورت احساس سرگیجه یا ضعف به شما کمک کند. در دفترچه راهنمای جراحی خود فهرستی از دستورالعمل‌های دقیق را دارید که پرستار در جلسات قبل از عمل به شما داده است که در آن نحوه حمام کردن بعد از عمل برای شما توضیح داده شده است.

چه موقع می‌توانم شروع به استفاده از پماد مخصوص اسکار کنم؟ چند بار می‌توانم از پماد اسکار استفاده کنم ؟

6 هفته بعد ا عمل جراحی‌تان، یک مراجعه بعد از عمل به پزشکتان خواهید داشت، و پزشک یا پرستار به شما خواهند گفت که بهترین زمان برای شروع استفاده از  پماد مخصوص اسکار چه زمانی است. بعد از اینکه به شما گفتند که میتوانید استفاده از آن را شروع کنید، روزانه دو بار، یک بار در صبح بعد از حمام و یک بار دیگر قبل از خواب، آن را بر روی زخم‌های خود استعمال کنید.

چه زمانی می‌توانم به روی شکم دراز بکشم؟

پزشک یا پرستار در مراجعه چکاب یک هفته بعد از عمل، شما را خواهند دید و به شما خواهند گفت که بهترین زمان برای شروع خوابیدن روی شکمتان چه موقع است. برای هفته اول، پزشک توصیه می‌کند که به پشت بخوابید، سر خود را بالاتر بگذارید و با دو یا سه بالش در زیر سر بخوابید، این کار به کاهش تورم کمک کند.

آیا بخیه‌های من قابل‌جذب هستند یا باید برای کشیدن آن‌ها مجدداً به مطب پزشک مراجعه کنم؟

همه پزشکان از بخیه‌های جذبی استفاده می‌کنند. حتماً مراجعات در نظر گرفته برای بعد از عملتان را پیگیری کنید تا اطمینان حاصل کنید که پزشک و پرستاران می‌توانند پیشرفت شما را در هنگام بهبودی نظارت کنند.

چه زمانی می‌توانم سوتین دارای سیم فلزی بپوشم؟

پزشک توصیه می‌کند که به مدت 6 هفته، یک سوتین ورزشی بدون سیم زیرین بپوشید، یا تا زمانی که به شما بگوید که می‌توانید شروع به پوشیدن سوتین‌های معمولی کنید. باید به یاد داشته باشید که سوتین تان را تا حد امکان 23 ساعت در روز بپوشید (در تمام طول شبانه روز، به‌جز زمانی که در حمام هستید).

چه زمان می‌توانم ورزش را شروع کنم؟

در مراجعه‌ی یک هفته بعد از عمل جراحی لیفت سینه، به شما خواهد گفت که بهترین زمان برای شروع ورزش چه زمانی است. برای هفته اول، پزشک توصیه می‌کند که بیشتر روی استراحت کردن تمرکز کنید و بعد از گذشت یک هفته به شما اجازه می‌دهد تا یک تمرین ورزشی کم‌تحرک مانند پیاده‌روی یا تمرین روی دستگاه اپیلپتیکال یا دوچرخه ثابت با یک تنظیم کم شیب داشته باشید. بعد از شش هفته، وی کلاً به شما اجازه خواهد داد تا برنامه روتین ورزشی‌تان از جمله وزنه برداری، ایروبیک و دویدن را از سر بگیرید.

چه موقع می‌توانم شنا کنم یا در وان حمام بنشینم؟

پزشک، شنا یا حمام کردن در وان را به مدت شش هفته بعد از عمل جراحی لیفت سینه توصیه نمی‌کند. در شش هفته اول بعد از عمل تنها می‌توانید دوش بگیرید.

ورم و کبودی بعد از عمل تا چه مدت ادامه خواهد داشت؟

طبیعی است تا شش ماه بعد از عمل و یا بسته به نوع جراحی که انجام داده‌اید، تورم و کبودی در تمام مدت وجود داشته باشد. اگرچه این عوارض روزبه‌روز بهتر خواهند شد و مدام شاهد بهبودهایی خواهید بود، به‌ویژه هنگامی‌که یک رژیم غذایی سالم همراه با تمرینات ورزشی روزانه داشته باشید، البته پس‌ از آنکه پزشک به شما بگوید که می‌توانید تمرینات ورزشی معمولتان را انجام دهید،

تا چه مدت باید مصرف مکمل مولتی‌ویتامین و ویتامین C را ادامه دهم؟

پزشک توصیه می‌کند شش هفته پس از عمل جراحی، و حتی اگر می‌توانید برای مدت طولانی‌تری، مصرف مولتی‌ویتامین‌ها را ادامه دهید، تا سلامت عمومی خود را ارتقا دهید.

مشاوره رایگان
×مشاوره در واتساپ