آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

مراقبت بعد از عمل افتادگی سینه (ماستوپکسی): تغذیه و استراحت

پتوز پستان یا افتادگی سینه ممکن است ناشی از بارداری، کاهش وزن یا فرآیند طبیعی پیری باشد. در این شرایط، ممکن است نیاز به انجام عمل جراحی ماستوپکسی یا لیفت سینه باشد تا فرم هماهنگی در سینه بازگردانده شود. جراحی لیفت سینه شامل بالا بردن سینه و تقویت پوست است. در این عمل، مقداری از پوست برداشته می‌شود. با توجه به آناتومی، وضعیت افتادگی سینه و نیازهای بیمار، جراح ممکن است پیشنهاد کاشت پروتز سینه یا تزریق چربی را برای بازگرداندن فرم سینه دهد. تعداد برش‌ها و به تبع آن جای زخم‌ها بستگی به اقدامات انجام شده دارد. این جنبه مهم به طور مداوم در جلسات مشاوره با جراح متخصص مورد بحث قرار می‌گیرد.

روند عمل جراحی 


 • این عمل تحت جراحی بیهوشی عمومی و توسط جراح پلاستیک انجام می‌شود
 • بین ۲ تا ۴ ساعت طول می‌کشد
 • مراحل این مل جراحی از این قرارند:
 • برش و جدا کردن پوست
 • بالا بردن هاله و نوک پستان
 • برداشتن پوست اضافی و لیفت کردن غده شیردهی با کشیدن پوست سالم
 • افزودن پروتز سینه در صورت لزوم
 • بخیه زدن
 • ۱ تا ۲ روز بستری در بیمارستان

مراقبت‌های بعد از عمل افتادگی سینه


داروها

مراقبت‌های بعد از عمل افتادگی سینه

تمام داروهایی که برای شما تجویز شده است بسیار مهم هستند. لطفاً همه دستورالعمل‌های زیر را با دقت بخوانید. به یاد داشته باشید قبل از مصرف داروها، غذا خورده باشید.

فعالیت 

مراقبت‌های بعد از عمل افتادگی سینه

در روزهای اول پس از عمل، باید به خواب و استراحت کامل توجه داشته باشید و فقط برای انجام کارهای ضروری مانند استفاده از حمام یا دوش، از کمک یک فرد دیگر استفاده کنید. همچنین، از رانندگی در هفته اول پس از عمل خودداری کنید، به خصوص اگر دچار درد هستید یا داروهای مسکن یا داروهای شل کننده عضلانی مصرف می‌کنید. فعالیت بیش از حد ممکن است باعث خونریزی شود، بنابراین باید بسیار مراقب باشید و کارهای سنگین مانند آشپزی، خرید کردن یا بلند کردن وزنه‌های سنگین را انجام ندهید.

مراقبت از چسب‌ها و زخم‌ها

در مورد مراقبت از چسب‌ها و زخم‌ها، باید برای ۳۶ ساعت اول پس از عمل، همه چیز را به حال خود بگذارید. پس از این مدت، می‌توانید حمام کرده و پس از آن، نوارهای استری (نوارچسب‌های کوچک سفید) را بر روی برش‌های جراحی خود قرار دهید. در این مرحله، استفاده از نوار قهوه‌ای یا پماد مخصوص اسکار را شروع نکنید و منتظر دستورالعمل پزشک خود برای استفاده از این چسب‌ها باشید که در مراجعه بعدی خود، که یک هفته بعد از عمل جراحی است، به شما داده خواهد شد.

دستورالعمل دوش گرفتن 

 • سوتین را درآورید
 • همه گازهای روی زخم را بردارید (تکه پارچه‌های مخصوص مربعی سفیدی که با استفاده از نوار روی سینه‌ها بسته می‌شوند)
 • چسب بخیه استری استریپ را برندارید (نوار سفید روی محل بریدگی)
 • فقط با آب و صابون دوش بگیرید (بدون استفاده از وان حمام). مشکلی نیست که آب و صابون به زخم‌ها برسد و آن‌ها را خیس کند. استفاده از یک صندلی پلاستیکی یا یک چهار پایه برای نشستن در هنگام دوش گرفتن می‌تواند کمک کننده باشد. همچنین توصیه می‌شود شخص دیگری در کنارتان باشد تا بتواند به شما کمک کند.
 • وقتی دوش گرفتن تان تمام شد، همه بدنتان را به آرامی خشک کنید
 • نیازی به قرار دادن نوار یا گاز یا هر چیز دیگری بر روی برش‌ها ندارید
 • سوتین‌تان را دوباره بپوشید.

رژیم غذایی 

مراقبت‌های بعد از عمل افتادگی سینه

برای چند روز اول، فقط سوپ‌ها و غذاهای له‌شده‌ای که هضمشان در معده‌تان آسان است بخورید. کم‌کم شروع به خوردن غذا کنید.

یبوست

یبوست یک مشکل شایع است که ممکن است هنگام مصرف داروهای مسکن ایجاد شود. اگر با این مشکل روبرو شدید، می‌توانید با شروع مصرف داروی Colace به تسریع درمان آن بپردازید. در صورت عدم تاثیربخشی این دارو، می‌توانید از شیر منیزه یا شیاف‌های موجود در بسته دارویی خود استفاده کنید. در صورت عدم موفقیت با روش‌های گفته شده، می‌توانید از داروهای تنقیه بدون نسخه مانند Fleets enema استفاده کنید.

موارد عادی 

اگر شما عمل جراحی برای افتادگی سینه انجام داده‌اید و پروتز سینه نیز کاشته‌اید، ممکن است ایمپلنت‌ها کمی برآمده و غیریکنواخت باشند و یا تورم داشته باشند. همچنین ممکن است صداهایی ناشی از لغزندگی ایجاد شود و دردناک باشند و در چند هفته اول پس از عمل سفت باشند. این وضعیت‌ها طبیعی است و نیاز به صبر دارند. افسردگی و نوسانات خلقی نیز پس از عمل شایع است. به خود یادآوری کنید که به زودی همه چیز بهتر خواهد شد! برای دو هفته اول نگران اندازه، فرم یا شکل پروتزهای خود نباشید. ممکن است یک ماه طول بکشد تا آن‌ها در موقعیت مناسب خود ثابت شوند.

مراجعات بعد از عمل به جراح 

لطفاً نوبت مراجعه یک هفته بعد خود را به خاطر بسپارید. این یک ویزیت بسیار مهمی است که باید به یاد داشته باشید.

مراقبت‌های بعد از عمل: بعد از هفته اول 


تمام وقت یک سوتین ورزشی بپوشید (ترجیحاً سوتینی بپوشید که در قسمت جلو دکمه دارد) بخصوص هنگام خواب در شب. به مدت یک ماه، سوتین‌هایی که در زیرشان سیم دارد نپوشید. بعد از گذشت یک ماه، می‌توانید هر سوتینی را که دوست دارید بپوشید.

از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید. به صدای بدن خود گوش دهید اگر جای از بدنتان درد گرفت، این کار را نکنید.

دوش گرفتن اشکالی ندارد. اما برای یک ماه استحمام نکنید، برای یک ماه وارد جکوزی، دربا یا دریاچه نشوید.

پیاده‌روی روی تردمیل یا انجام تمرینات با تنظیم کم روی تردمیل، دستگاه الیپتیکال (اسکی فضایی) و غیره مانعی ندارد. به مدت یک ماه تمرینات لیفتینگ (وزنه برداری)، دویدن یا تمرینات بالاتنه انجام ندهید. پس از این مدت می‌توانید تمریناتتان را به آرامی و با وزنه های کم شروع کنید، البته اگر آسیب و دردی به شما وارد نمی‌کند.

برای ماه اول، نوار قهوه‌ای را فقط بر روی محل بریدگی‌های خود بگذارید. محل برش‌ها را تا حد امکان خشک نگه دارید. در صورت ترشح هر گونه مایعی از برش‌ها، با پزشک تماس بگیرید. برش‌ها همیشه باید بسته و سالم به نظر برسند. اگر قسمتی از محل برش باز شد، با پزشک تماس بگیرید. برش ممکن است در ابتدا “برآمده” یا “خمیده” به نظر برسد ، اما همه این‌ها طی چند هفته برطرف می‌شوند.

اگر در سینه‌تان پروتز کاشت شده است

باید بدانید که درصورتی‌که کاشت پروتز سینه داشته‌اید، در هنگام خوابیدن، سوتین ورزشی بپوشید. این امر برای جلوگیری از حرکت کردن پروتزها به سمت پهلویتان است.

پروتز را به صورت ده بار، یک بار در روز، برای یک ماه بعد از عمل ماساژ دهید. انجام این کار در هنگام دوش گرفتن در صبح آسان‌تر است، زیرا آب گرم به شل شدن عضلات کمک می‌کند. سپس این کار را یک‌بار در ماه همراه با BSE (معاینه سینه توسط خودتان) انجام دهید.

طبیعی است که احساسی مانند شوک الکتریکی یا سوزن سوزن شدن  داشته باشید ( زیرا اعصاب در حال برگشت به جای قبلی‌شان هستند). پروتزهای سینه ۶ هفته تا ۳ ماه طول می‌کشد تا کمی افتاده شوند و طبیعی‌تر به نظر برسند. احساس لغزش در زیر پوست سینه در ۲-۳ هفته از بین می‌رود. معمولاً هر وقت کل تورم برطرف شود، حالت بی‌حسی از بین می‌رود.

مراقبت‌های بعد از عمل: بعد از ماه اول 


در حال حاضر، شما به مرحله اولیه بهبودی پس از عمل جراحی رسیده‌اید!

شروع ورزش و انجام تمرینات بدنی برای شما مشکلی ندارد. با آرامش تمرینات را شروع کرده و زمانی که حس می‌کنید حرکت باعث درد نمی‌شود، تمرینات را افزایش دهید. به یاد داشته باشید که به بدن خود گوش دهید. اگر حرکتی دردآور است یا باعث درد می‌شود، آن را انجام ندهید و چند روز بعد دوباره امتحان کنید.

جای زخم روز به روز بهبود می‌یابد. طبیعی است که جای زخم بنفش یا قرمز باشد و یا به نظر “برآمده” یا “برجسته” باشد. صبور باشید، زیرا این مسئله با گذشت زمان برطرف خواهد شد. جای زخم را در معرض نور آفتاب قرار ندهید و یا در تخت‌های مخصوص برنزه کردن قرار ندهید. بیشتر زخم‌ها ممکن است یک سال یا حتی مدتی طولانی‌تر زمان ببرد تا بیند. دو بار در روز از پماد رفع اسکار استفاده کنید.

شما می‌توانید شروع به پوشیدن سوتین‌های معمولی خود کنید. همچنین پوشیدن لباس‌زیرهای سیم‌دار نیز مشکلی ندارد. به یاد داشته باشید که برای محافظت از سینه‌های خود، همیشه با یک سوتین ورزشی بخوابید. اگر احساس می‌کنید سیم بر روی برش‌های جراحی‌تان ساییده می‌شود، تا زمانی که این احساس را دارید، سوتین سیم‌دار را نپوشید و یا به صورتی باشد که سیم‌ها به برش‌های جراحی برخورد نکند.

انجام معاینات ماموگرافی نیز برای شما مشکلی ندارد و هر بار که پزشک مراقبتتان به شما توصیه کند، آن را انجام دهید.

اگر از پروتز سینه استفاده کرده‌اید

پروتزهای کاشته شده به تغییرات خود ادامه می‌دهند: نرم‌تر می‌شوند و به یک ظاهر و موقعیت طبیعی می‌رسند. ممکن است در اثر بهبودی عصب‌ها، دچار شوک و لرزهای الکتریکی شوید. صبور باشید و حداقل ۶ ماه صبر کنید تا پروتزها کاملاً در محل خود جای بگیرند.

سؤالات متداول 


چه زمانی می‌توانم از سوتین استفاده نکنم؟

پزشک توصیه می‌کند که تا حد ممکن ۲۳ ساعت در روز سوتین بپوشید (یعنی در تمام طول شبانه روز ، به جز زمانی که به حمام می‌روید). باید تا ۶ هفته سوتین ورزشی بدون سیم بپوشید، یا تا زمانی که پزشک بگوید که می‌توانید دیگر سوتین معمولی بپوشید.

آیا باید چسب‌های استری استریپ را بردارم یا پزشک آن‌ها را برمی‌دارد؟ 

پزشک یا پرستار شما را در مراجعه بعدی که یک هفته بعد از عمل دارید، خواهند دید و به شما خواهند گفت که بهترین زمان برای برداشتن چسب‌های استری استریپ تان چه زمانی است. تا آن زمان، تنها پانسمانی که باید بردارید، تکه‌های بزرگی از نوار سفید و گاز هستند و این کار را نیز می‌توانید تنها بعد از ۳۶ ساعت بعد از عملتان انجام دهید.

چه موقع می‌توانم بعد از عمل دوش بگیرم؟

پزشک توصیه می‌کند اولین حمام خود پس از عمل جراحی لیفت سینه، ۳۶ ساعت صبر. وقتی برای اولین بار بعد از عمل به حمام می‌روید، باید یکی از اعضای خانواده یا یک دوست در کنارتان باشد تا در صورت احساس سرگیجه یا ضعف به شما کمک کند. در دفترچه راهنمای جراحی خود فهرستی از دستورالعمل‌های دقیق را دارید که پرستار در جلسات قبل از عمل به شما داده است که در آن نحوه حمام کردن بعد از عمل برای شما توضیح داده شده است.

چه موقع می‌توانم شروع به استفاده از پماد مخصوص اسکار کنم؟ چند بار می‌توانم از پماد اسکار استفاده کنم ؟

۶ هفته بعد ا عمل جراحی‌تان، یک مراجعه بعد از عمل به پزشکتان خواهید داشت، و پزشک یا پرستار به شما خواهند گفت که بهترین زمان برای شروع استفاده از  پماد مخصوص اسکار چه زمانی است. بعد از اینکه به شما گفتند که میتوانید استفاده از آن را شروع کنید، روزانه دو بار، یک بار در صبح بعد از حمام و یک بار دیگر قبل از خواب، آن را بر روی زخم‌های خود استعمال کنید.

چه زمانی می‌توانم به روی شکم دراز بکشم؟

پزشک یا پرستار در مراجعه چکاب یک هفته بعد از عمل، شما را خواهند دید و به شما خواهند گفت که بهترین زمان برای شروع خوابیدن روی شکمتان چه موقع است. برای هفته اول، پزشک توصیه می‌کند که به پشت بخوابید، سر خود را بالاتر بگذارید و با دو یا سه بالش در زیر سر بخوابید، این کار به کاهش تورم کمک کند.

آیا بخیه‌های من قابل‌جذب هستند یا باید برای کشیدن آن‌ها مجدداً به مطب پزشک مراجعه کنم؟

همه پزشکان از بخیه‌های جذبی استفاده می‌کنند. حتماً مراجعات در نظر گرفته برای بعد از عملتان را پیگیری کنید تا اطمینان حاصل کنید که پزشک و پرستاران می‌توانند پیشرفت شما را در هنگام بهبودی نظارت کنند.

چه زمانی می‌توانم سوتین دارای سیم فلزی بپوشم؟

پزشک توصیه می‌کند که به مدت ۶ هفته، یک سوتین ورزشی بدون سیم زیرین بپوشید، یا تا زمانی که به شما بگوید که می‌توانید شروع به پوشیدن سوتین‌های معمولی کنید. باید به یاد داشته باشید که سوتین تان را تا حد امکان ۲۳ ساعت در روز بپوشید (در تمام طول شبانه روز، به‌جز زمانی که در حمام هستید).

چه زمان می‌توانم ورزش را شروع کنم؟

در مراجعه یک هفته بعد از عمل جراحی لیفت سینه، پزشک به شما خواهد گفت که بهترین زمان برای شروع ورزش چه زمانی است. در هفته اول، پزشک توصیه می‌کند که بیشتر روی استراحت تمرکز کنید و پس از گذشت یک هفته، به شما اجازه می‌دهد تا یک تمرین ورزشی کم‌تحرک مانند پیاده‌روی یا تمرین روی دستگاه اپیلپتیکال یا دوچرخه ثابت با تنظیم کم شیب را انجام دهید. بعد از شش هفته، کاملاً به شما اجازه داده خواهد شد تا برنامه روزانه ورزشی‌تان را از جمله وزنه برداری، ایروبیک و دویدن را شروع کنید.

چه موقع می‌توانم شنا کنم یا در وان حمام بنشینم؟

پزشک، شنا یا حمام کردن در وان را به مدت شش هفته بعد از عمل جراحی لیفت سینه توصیه نمی‌کند. در شش هفته اول بعد از عمل تنها می‌توانید دوش بگیرید.

ورم و کبودی بعد از عمل تا چه مدت ادامه خواهد داشت؟

طبیعی است تا شش ماه بعد از عمل و یا بسته به نوع جراحی که انجام داده‌اید، تورم و کبودی در تمام مدت وجود داشته باشد. اگرچه این عوارض روزبه‌روز بهتر خواهند شد و مدام شاهد بهبودهایی خواهید بود، به‌ویژه هنگامی‌که یک رژیم غذایی سالم همراه با تمرینات ورزشی روزانه داشته باشید، البته پس‌ از آنکه پزشک به شما بگوید که می‌توانید تمرینات ورزشی معمولتان را انجام دهید،

تا چه مدت باید مصرف مکمل مولتی‌ویتامین و ویتامین C را ادامه دهم؟

پزشک توصیه می‌کند شش هفته پس از عمل جراحی، و حتی اگر می‌توانید برای مدت طولانی‌تری، مصرف مولتی‌ویتامین‌ها را ادامه دهید، تا سلامت عمومی خود را ارتقا دهید.

فهرست مطالب

مشاوره رایگان