آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

مراقبت بعد از لیفت با نخ

رعایت مراقبت‌های لازم پس از لیفت با نخ اهمیت زیادی دارد. شما باید تک تک توصیه‌های پزشکتان در این خصوص، که البته توصیه‌های زیادی هم هستند، را جدی بگیرید. این روش به همان اندازه که بی‌ضرر است ، اما رعایت کارهایی که برای جلوگیری از عفونت و تسریع روند بهبودی که لازم است پس از آن انجام دهید اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل به نفع شماست که دستورالعمل‌ها و توصیه‌های پزشکتان را مو به مو اجرا کنید. اگر این نکات را به دقت رعایت کنید ، محل کاشت نخ‌ها به سرعت بهبود یافته و نخ‌ها جابجا نمی‌شوند. از طرف دیگر با مراقبت‌های مناسب ، نتایج هم برای مدت طولانی دوام خواهند داشت. مهمترین نکته آن است که عجله نکنید. صبور باشید و همه آنچه که به شما توصیه شده را انجام دهید تا با کمترین میزان ناراحتی ممکن این تجربه را پشت سر بگذارید.

چه نتایجی می‌توان از لیفت صورت با نخ به دست آورد؟


چه نتایجی می‌توان از لیفت صورت با نخ به دست آورد؟

روش لیفت با نخ یک جراحی مختصر است که بیشتر برای بهبود علائم پیری در قسمت پایین صورت انجام می‌شود که طی آن یک سری نخ PDO را زیر پوست قرار گرفته و کشیده می‌شوند ، و با این کار پوست قسمت مورد نظر لیفت می‌شود. اگرچه از لیفت با نخ برای رفع افتادگی ابروها و گونه‌ها نیز می‌توان استفاده کرد، اما این روش معمولا برای لیفت نواحی میانی صورت ، فک و گردن به کار می‌رود.

هدف از روش لیفت با نخ آن است که با بالا کشیدن بافت پوست، تناسب و جوانی را به چهره ، گردن و بدن باز گردانند. این روش لیفت و سفت کردن پوست، توسط جراحان پلاستیک انجام می‌شود که طی آن سوزن‌ مخصوصی که نخ خاصی به آن‌ وصل است را وارد پوست کرده و آن را به صورت رفت و برگشتی در بافت‌های نرم صورت ، گردن یا دیگر بدن حرکت می‌دهند تا نخ در بافت گیر کند و ناحیه مورد نظر لیفت شود.  جراحان برای آن که کشیدگی و لیفت مطلوبی در مناطق مورد نظر ایجاد شود ، سوزن‌ها را طبق یک الگوی شطرنجی یا الگویی شبیه بافت حصیری در پوست حرکت می‌دهند. لیفت با نخ روشی کم تهاجمی است که بخشی از نتایج آن بلافاصله قابل مشاهده‌اند ، اما هدف مهمتر از این کار، آن تحریک پوست به تولید کلاژن تازه برای کسب نتایجی طولانی مدت و بازگرداندن ظاهری جوان به مناطق تحت درمان است.

مراقبت‌های لازم قبل از لیفت با نخ


مراقبت‌های لازم قبل از لیفت با نخ

اگرچه همیشه بهتر است برای تعیین بهترین برنامه جوانسازی برای پوستتان و آگاهی از مراقبت‌های لازم قبل و بعد از آن ، با جراح پلاستیک خود مشورت کنید ، اما همه متخصصان روی این نکته توافق دارند که افرادی که قصد لیفت با نخ دارند، لازم است از مصرف الکل خودداری کرده و حداقل برای یک هفته قبل از عمل سیگار کشیدن را متوقف کنند. زیرا سیگار و الکل باعث کم آبی پوست شده و در روند بی‌حسی اختلال ایجاد می‌کنند. بیمار باید از مدتی قبل مصرف هر دارویی که حاوی آسپرین است و یا ممکن است باعث افزایش خونریزی شده و ممکن است منجر به عوارض ناخواسته و عوارض جانبی شود را متوقف کند. از جمله داروهای رقیق کننده خون می‌توان ایبوپروفن ، نوروفن و ناپروکسن را نام برد.

نحوه انجام روش لیفت با نخ


نحوه انجام روش لیفت با نخ

قبل از شروع کار لیفت با نخ، ناحیه‌ای که بیمار می‌خواهد لیفت شود – معمولا قسمت‌های میانی صورت، غبغب یا گردن – را به صورت موضعی بی‌حسی می‌کنند. جراح پلاستیک سوزنی که از قبل نخ شده را به سطح زیر پوست بافت‌های صورت وارد می کند، به این معنی که سوزن را زیر لایه قابل مشاهده پوست وارد می‌کنند. سوزن را در یک مسیر منحنحی وارد ناحیه‌ای که قرار است لیفت شود می‌کنند. بعد تقریباً به فاصله 1-1.5 سانتی متر بالاتر از جایی که سوزن اول وارد شده سوزن دیگری را وارد بافت زیر پوست می‌کنند.

با هر سوزنی که زیر پوست وارد می‌شود، نخ‌های دو سویه‌ای در مناطقی که قرار است لیفت شوند قرار داده می‌شود. این نخ‌ها از جنس پلی پروپیلن هستند و اغلب با عنوان نخ PDO شناخته می‌شوند. شناخته شده‌ترین نوع نخ PDO ، نخ‌ “نووآتردز” است ، اگرچه ممکن است جراح ترجیح بدهد از نوع دیگری نخ استفاده کند. در سطح نخ‌های PDO دندانه‌ها یا خارهای کوچکی قرار گرفته که مثل قلاب در بافت گیر می‌کنند و باعث می‌شوند تا در هنگام کشیده شدن نخ ناحیه تحت درمان لیفت شود. همانطور که سوزن به آرامی از زیر پوست خارج می‌شود، بخیه‌ای زیر پوست ایجاد می‌شود که باعث می‌شود بافت بالای نخ جمع شود. نخ را تا جایی که نتیجه مطلوب حاصل شود می‌کشند و سپس انتهای نخ قطع می‌شود.

پس از کاشت نخ‌ها در اطراف نخ‌های PDO کلاژن تازه و بافت فیبری جدیدی تشکیل می‌شود که باعث لیفت و سفت شدن بافت پوست می‌شوند. تولید کلاژن و بافت فیبری جدید در واقع واکنش طبیعی بدن برای التیام ناحیه‌ای است که به درمان نیاز دارد، اما از آنجا که یک سری نخ‌ زیر پوست قرار داده شده، ساخت کلاژن و بافت فیبری جدید در اطراف نخ‌ها، و در نواحی که به کمک کشش نخ‌ها بالا کشیده شده‌اند اتفاق می‌افتد. این فرایند باعث می‌شود که نتایج لیفت با نخ دوام بیشتری داشته باشند.

لازم نیست نگران باقی ماندن نخ‌ها زیر پوستتان باشید. این نخ‌ها تولید فیبر و کلاژن جدید را تحریک می‌كنند و در نهایت بدون آن که هیچ اثری از آن‌ها باقی بماند حدودا ظرف مدت 6 ماه طی یك فرآیند طبیعی به نام هیدرولیز خود به خود حل می‌شوند. فرایند هیدرولیز هیچ دردی ندارد و صرفا یک تجزیه شیمیایی است که در واکنش با آب ایجاد می‌شود. پس ازآن که نخ‌ها کاملا حل شدند، کلاژن و بافت‌های فیبری جدیدی که در مناطق تحت درمان شکل گرفته‌اند ، همچنان باعث لیفت بافت شده و موجب می‌شوند روند جوانسازی ناحیه تحت درمان ادامه یابد.

مراقبت‌های بعد از عمل لیفت با نخ 


ممکن است پس از لیفت با نخ ممکن است به خاطر عوارض جانبی بیهوشی یا خود عمل حالت تهوع پیدا کنید. در این صورت تا زمان برطرف شدن این حالت فقط می‌توانید مقادیر کمی مایعات شفاف بنوشید. در 5 روز اول پس از عمل، 4-5 بار در روز یخ گذاشتن روی ناحیه تحت درمان، هر بار به مدت 30 دقیقه، نیز مفید است به خصوص اگر پوستتان مستعد تورم یا کبودی باشد.  طی ۲۴ ساعت اول سعی کنید هر چه کمتر اجزا صورتشان را حرکت دهید، تا ۴۸ ساعت از کرم‌ زدن به صورتتان یا آرایش کردن خودداری کنید، نوشیدنی را با نی مصرف نکنید، به مدت 5-7 روز سر را با زاویه 45 درجه بالا نگه دارید و از خم کردن سر طوری که سر از سطح قلب پایینتر قرار بگیرد خودداری کنید. برای مدت 7-10 روز مایعات مصرف کنید یا غذاهای نرم بخورید. به مدت 2 هفته از آدامس نجوید. برای 2-3 هفته ورزش‌های شدید انجام نداده و به مدت 3 هفته از کشیدن یا ماساژ دادن صورت خود خودداری کنید.

 دوره ریکاوری پس از لیفت با نخ 


دوره ریکاوری پس از لیفت با نخ

از آن‌جا که لیفت با نخ عملی غیر تهاجمی است به زمان ریکاوری بسیار کمی نیاز دارد، اما به هر حال خوب است یک ذهنیت کلی درباره این داشته باشید که چه مدت طول می‌کشد تا بعد از لیفت با نخ بتوانید به شرایط عادی زندگی خود برگردید. لیست زیر کلیاتی در این خصوص به شما ارائه می‌دهد ، اما اگر هر یک از مواردی که در اینجا ذکر شده با دستورالعمل‌هایی که جراحتان توصیه کرده است تفاوت داشت، همیشه باید به دستورالعمل‌های جراح خود عمل کنید.

چه مدت بعد از لیفت با نخ می‌توانم سر کار برگردم ؟

این مساله به نوع و محیط کار شما بستگی دارد. معمولا بین 1 روز تا 1 هفته بعد از لیفت با نخ می‌توانید کار خود را از سر بگیرید ، اما این زمان برای شغل‌های مختلف متفاوت است. افرادی که شغلشان مستلزم فعالیت زیادی نباشد در عرض 1-2 روز می‌توانند سر کارشان برگردند. اما افرادی که شغلشان مستلزم فعالیت بیشتری است یا به تحرک زیادی نیاز دارد ، مانند پرستاران یا مربیان بدنسازی، به مرخصی بیشتری نیاز دارند.

چه مدت بعد از لیفت با نخ می‌توانم دوش بگیرم؟

چه مدت بعد از لیفت با نخ می‌توانم دوش بگیرم

حداقل تا 12 ساعت بعد از لیفت با نخ باید از شستشو، مرطوب کردن و لمس صورت یا هر ناحیه‌ای که تحت درمان قرار گرفته خودداری کنید. مراقب باشید که تا 3 هفته بعد از لیفت با نخ در هنگام دوش گرفتن و تمیز کردن ناحیه تحت درمان، روی آن لیف نکشید یا آن را ماساژ ندهید.

از چه موقع می‌توان مراقبت‌های معمول پوست را از سر گرفت؟

از حدود 48 ساعت بعد از لیفت با نخ می‌توانید به آرامی صورتتان را شستشو داده، با ملایمت آن را خشک کرده  و لوسیون بزنید. اما از استفاده از هر نوع اسکراب ، فشار آوردن یا کشیدن، یا لایه برداری پوست اجتناب کنید. همچنین قبل از استفاده از هر نوع کرم قوی یا داروی موضعی که برایتان تجویز شده با جراح خود مشورت کنید.

از کی می‌توانم مجددا آرایش کنم؟

از کی می‌توانم مجددا آرایش کنم؟

 از بعد از 48 ساعت بعد از لیفت با نخ ، در صورت لزوم می‌توانید آرایش کنید. ضمن این که با آرایش می‌توان هرگونه کبودی باقی مانده از عمل لیفت را پوشش داد.

از کی می‌توانم دوباره ورزش کنم؟

از 1 هفته بعد از لیفت با نخ می‌توانید ورزش‌های سبکی مانند پیاده‎روی را از سر بگیرید ، اما مراقب باشید که از انجام هر تمرینی که به نحوی بر ناحیه درمان فشار وارد می‌کند، خودداری کنید. به عنوان مثال تا زمانی که جراحتان اجازه نداده باید از وزنه زدن خودداری کنید. به مدت 7 روز باید از انجام آن دسته از تمرینات یوگا که در آن‌ها سر پایینتر از سطح قلب قرار می‌گیرد خودداری کنید.

از کی می‌توانیم رابطه جنسی داشته باشیم؟

 رابطه جنسی و ورزش قوانین بسیار مشابهی دارند. در اکثر موارد لیفت با نخ، تقربیا از 1 هفته بعد از لیفت می‌توانید فعالیت‌های‌ جنسی سبک داشته باشید، اما این زمان باز هم به ناحیه‌ای که تحت درمان قرار گرفته بستگی دارد. اگر عمل لیفت با نخ برای لیفت کردن باسنتان انجام شده باشد، نسبت به وقتی که خطوط خنده خود را لیفت کرده‌اید، لازم است زمان خیلی بیشتری برای از سر گیری رابطه جنسی صبر کنید. شما باید از جراح خود بخواهید که توصیه‌ها و دستورالعمل‌های لازم در خصوص این گونه موارد را برای شما توضیح دهد.

از چه موقع می‌توانیم شنا کنیم؟

به طور کلی شما نباید تا 12 ساعت بعد از لیفت با نخ ناحیه تحت درمان خود را مرطوب کنید ، اما درباره شنا بهتر است تا زمانی که محل بخیه‌ها کاملاً بهبود نیافته صبر کنید. درباره استفاده از استخرهای آب گرم و سونا نیز همین دستورالعمل‌ها را دنبال کنید.

نتایج مورد انتظار از لیفت با نخ


نتایج مورد انتظار از لیفت با نخ

اکثر افرا بلافاصله پس از اتمام کار لیفت با نخ متوجه نتایج جزئی و فوری آن خواهند شد. با التیام یافتن صورت (یا هر ناحیه‌ای که تحت درمان قرار گرفته) ، کلاژن‌های جدیدی در مناطق تحت درمان تشیکل می‌شوند و نتایج باز هم بهتر خواهند شد. اگرچه نتایج این روش نسبت به سایر روش‌های جوان‌سازی صورت دوام بیشتری دارند ، اما به هر حال موقتی هستند و بسته به شرایط هر فرد، برای حفظ نتایج ، لازم است هر 6 تا 12 ماه یک بار لیفت با نخ را تکرار کنید.

لیفت با نخ‌هایی که بافت ناهموارتری دارند نسبت به نخ‌های نرم و صاف نتایج سریعتری ایجاد می‌کنند. اما به هر حال ، به یاد داشته باشید که فارغ از این که چه از نوع نخی برایتان استفاده شود، هدف کلی لیفت با هر نوع نخی تولید کلاژن برای یک دوره طولانی است.

عوارض جانبی لیفت با نخ


بیشتر عوارض جانبی لیفت با نخ طی 24-48 ساعت اول پس از انجام کار اتفاق می‌افتند و در اغلب موارد به سرعت برطرف می‌شوند. اما برطرف شدن برخی از عوارض احتمالی، ممکن است تا چند هفته یا احتمالاً حتی چند ماه طول بکشد. این عوارض جانبی احتمالی شامل عفونت ، کبودی ، تورم ، حساسیت به لمس ، بی‌حسی و عدم تقارن‌های جزئی (ناهمواری‌های کوچک) است. گاهی اوقات نیز ممکن است بخیه‌ها از زیر پوست مشخص باشند.

چطور می‌توانیم بیشترین نتایج را از لیفت با نخ خود به دست آوریم؟


از آنجا که لیفت با نخ روش بسیار کم خطری بوده و دوره ریکاوری آن نیز بسیار کوتاه است، می‌توان آن را با سایر روش‌های غیر جراحی جوانسازی پوست ترکیب کرد تا نتایج جامعتر و قابل توجه‌تری حاصل شود. پزشکان توصیه می‌کنند بعد از آن که پوست اطراف محل کاشت نخ بهبود یافت، بیماران علاوه بر لیفت با نخ ، یکی از روش‌های جوانسازی غیر جراحی دیگر مثل اولتراپی یا هایفو را نیز انجام دهند.

در اولتراپی از پالس‌های ملایم انرژی امواج اولتراسوند برای گرم کردن بافت‌های همبند زیر پوست استفاده می‌شود و بدین ترتیب تولید کلاژن در پوست تحریک می‌شود. روش اولتراپی ، که اغلب به آن “لیفت غیر جراحی” نیز گفته می‌شود ، آنقدر ایمن هست که تقریباً می‌توان آن را در هر ناحیه‌ای از صورت و گردن اعمال کرد. از تلفیق این روش با لیفت با نخ ، می‌توانید میزان سفت کردن پوست خود را به حداکثر برسانید. اگر همزمان با صورت این درمان را برای گردنتان هم انجام دهید بازهم شاهد لیفت بیشتری خواهید بود.

اگرچه لیفت با نخ تاثیر فوق العاده‌ای در سفت کردن و لیفت پوست دارد، اما برای رفع لک‌های سطحی پوست طراحی نشده و کارایی ندارد. به همین دلیل ، برای رفع علائم پیری سطحی پوست- مانند لک‌هایی که به خاطر بالا رفتن سن ایجاد می‌شوند، کک و مک و چروک‌های ریز – از تکنیک‌هایی که برای جوانسازی سطحی پوست به کار می‎‌روند، مثل انواع لیزرهای جوانسازی، استفاده می‌شود. طی روش‌هایی که برای جوانسازی سطحی پوست انجام می‌شوند ، لایه بالایی درم برداشته می‌شود که این باعث می‌شود لک‌های فوق از بین بروند. لایه جدیدی به جای لایه قبلی ایجاد می‌شود، ظاهری جوان‌تر از لایه قبلی خواهد داشت.

شما می‌توانید با تلفیق چند روش جوانسازی غیر جراحی مختلف، یک تغییر بسیار اساسی و مثبت در ظاهر خود ایجاد کنید – بدون آن که مجبور باشید سختی‌های دوره بهبودی طولانی مدت جراحی لیفت صورت را تحمل کنید.

مشاوره رایگان