آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

مراقبت بعد از هایفوتراپی برای کشیدن و لیفت پوست صورت و بدن

هر فردی در این جهان می‌خواهد به روزهای پرشور جوانی خود بازگردد، اما این به خود ما انسان‌ها بستگی دارد كه بتوانیم از پیر شدن فرار كنیم. وقتی پا به پیری می‌گذاریم، پوستمان شروع به افتادگی و ایجاد چین و چروک می‌کند و پوست صورت ظاهری ناخوشایند می‌گیرد، چشمان ما حالتی خسته خواهد داشت و فرم چانه و گردن تغییر می‌کند. بسیاری از افراد با دیدن این چین و چروک‌های روی صورت و از بین رفتن انعطاف‌پذیری پوستشان در نتیجه‌ی روند پیری، نگران می‌شوند. اکنون زمان آن رسیده است که دیگر نگران نباشید زیرا هایفوتراپی یکی از روش‌های زیبایی است که می‌تواند صورت شما را به ظاهر جوانی خود بازگرداند.

چه عمل جراحی را انتخاب کرده‌اید و چه روش‌های غیر جراحی را، در هر صورت مهم است که روش‌های مراقبتی مناسبی را بعد از عمل به کار بگیرید تا شانس موفقیت خود را به حداکثر برسانید و احتمال آسیب به پوست و عوارض جانبی آن را کاهش دهید؛ بنابراین، برای اطمینان از اینکه بهترین روند بهبودی ممکن را پس از انجام عمل سفت کردن و جوان‌سازی پوست انجام می‌دهید، دقیقاً چه کاری باید انجام دهید؟

روش هایفو تراپی (HIFU) چیست و چگونه است؟ 


روش هایفو تراپی (HIFU) چیست و چگونه است

هایفو تراپی (HIFU- امواج متمرکز اولتراسوند با فرکانس بالا) روشی است که اخیراً در زمینه درمان پزشکی معرفی شده است. این درمان روی تمام بدن کار می‌کند و کاملاً غیرتهاجمی است. امواج متمرکز اولتراسوند با فرکانس بالا یا همان هایفو تراپی معمولاً برای ترمیم‌های صورت، لیفت و بالا کشیدن ابرو، سفت کردن پوست و فرم دادن بدن و غیره استفاده می‌شود. هایفو تراپی تخریب سلولی را تحریک می‌کند و باعث کاهش حجم ناحیه می‌شود. این کار با انعقاد خون با ایجاد ضایعات میکرو گرمایی لحظه‌ای با تجمع پرتوهای اولتراسوند با عود بالا در محل‌های بافت از پیش تعریف‌شده و هیچ آسیبی به بافت مجاور و اپیدرم به پایان می‌رسد.

پزشکان بسته به نیاز بیمار و بستگی به ناحیه تحت پوشش درمان، معالجه‌های HIFU مختلفی را ارائه می‌دهند.

هایفو تراپی برای فرم دهی بدن

اگر به دلیل برخی درمان‌ها و عمل‌ها یا ورزش و رژیم، وزن زیادی را از دست داده‌اید و این باعث شده است که چربی و پوست اضافه و افتاده‌ای باقی بماند و قابل بازگشت به وضعیت صاف و کشیده‌ی خود نباشد، برای رفع این مشکل می‌توانید از روش هایفوتراپی استفاده کنید.

کاهش چربی بدن با استفاده از هایفوتراپی 

هایفوتراپی، یک تکنیک پزشکی غیر تهاجمی است که در آن پرتوی اولتراسوند متمرکزی به لایه‌های چربی زیر پوست با عمق کنترل شده منتقل می‌شود و باعث از بین رفتن سلول‌های چربی با موفقیت و با روشی راحت و بدون دردسر می‌شود.

هایفوتراپی برای رفع غبغب 

هایفوتراپی بر لایه‌های اساسی و عمیق در زیر پوست متمرکز می‌شود که از ظرفیت عادی بدن برای کلاژن سازی استفاده می‌کند. این راه حلی ایده آل برای رفع غبغب است.

 

 

هایفوتراپی برای لیفت صورت 

 هایفوتراپی لیفت صورت، یک روش غیر جراحی است که پوست شل شده و افتاده‌ی صورت را با موفقیت لیفت و ترمیم می‌کند. هایفو روی لایه‌های عمیق و اساسی در پوست تمرکز دارد که پوست را از داخل بازسازی می‌کند.

هایفو تراپی برای لیفت و ترمیم پیشانی 

 HIFU منطقه موردنظر در ناحیه پیشانی و شقیقه‌ها را هدف قرار داده تا غشاء میانی پوست، لایه‌های زیر پوست و لایه‌های روی پوست صورت را ترمیم کند.

هایفو تراپی برای ترمیم و لیفت ابرو 

حالت ابروهایتان را می‌توانید با استفاده از HIFU اصلاح کنید. برای بافت زیر جلدی از HIFU استفاده می‌شود.

یک هفته قبل از درمان 


از قرار گرفتن در معرض آفتاب و برنزه کردن خودداری کنید. پوست آفتاب سوخته یا برنزه شده، قابل درمان نخواهد بود. باید مصرف تمام مواد محرک پوست (مانند اسیدهای گلیکولیک / سالیسیلیک، بنزوئیل پراکسید، محصولات رتینول مانند Retin A، Tazorac، Triluma، Differin و ویتامین C) را در منطقه ای که قرار است تحت درمان قرار گیرد متوقف کنید. همچنین در مورد مصرف آنتی بیوتیک ها نیز به پزشک خود اطلاع دهید. از برخی از آنتی‌بیوتیک‌ها (تتراسایکلین، داکسی سایکلین) می‌توانند بیمار را حساس به نور کنند، بنابراین ممکن است نتوان درمان را تا دو هفته پس از اتمام آنتی‌بیوتیک انجام داد.

روز قبل از درمان 


در صورت داشتن سابقه ابتلا به تب‌خال، قبل از درمان به پزشک و یا کادر کلینیک اطلاع دهید، بنابراین ممکن است یک داروی ضد ویروس برای شما تجویز شود. اگر یک تب‌خال فعال یا عفونت پوستی دارید، نمی‌توانید درمان را انجام دهید و مجدداً یک زمان دیگری برای هایفوتراپی شما در نظر گرفته می‌شود.

روز درمان 


روز درمان هایفو تراپی

در اولین جلسه درمانتان، باید 30 دقیقه قبل از درمان به کلینیک بیاید تا عکس‌های موردنیاز از شما گرفته شود و رضایت‌نامه‌تان را امضا کنید. از استعمال هرگونه مرطوب‌کننده و مواد آرایشی بر روی محل موردنظر اجتناب کنید، با این وجود در کلینیک‌ها تمیزکننده‌هایی وجود دارد که می‌توانید برای پاک کردن این گونه مواد از روی پوستتان در مطب استفاده شود. اگر بیمار بخواهد از کرم بی‌حسی موضعی (بی‌حسی) یا داروی آرام‌بخش استفاده کند، باید 45 دقیقه قبل از درمان مراجعه کند. قبل از درمان، باید ماده‌ی بی‌حس‌کننده‌ی موضعی را خریداری کرد. برای اطمینان از کاربرد صحیح، دستورالعمل‌ها در زمان خرید به بیمار داده خواهد شد. علاوه بر این ، پزشکان پیشنهاد می‌کنند که شما تصمیم دارید که در موقع درمان، داروی ضد اضطراب (آرام‌بخش) مصرف کنید، شخصی شما را همراه کند تا پس از درمان شما را به خانه ببرد.

مراقبت‌های بعد از هایفو تراپی


مراقبت‌های بعد از هایفو تراپی

وجود مقداری قرمزی و تورم در منطقه تحت درمان، طبیعی است. البته ایجاد تاول یا کبودی، امری شایع و طبیعی نیست. در صورت ایجاد تاول می‌توان از پماد موضعی آنتی‌بیوتیکی مانند پلی پورپورین به صورت دو بار در روز تا زمان بهبودی استفاده کرد.

  • برای به حداکثر رساندن نتایج درمانی باید از استعمال کیسه‌ی یخ اجتناب کرد. پس از این درمان، نیازی به مصرف داروهای مسکن نیست.
  • بلافاصله پس از درمان می‌توانید از مواد آرایشی استفاده کنید.
  • 3 روز پس از درمان می‌توانید مجدداً از وکس های اپیلاسیون، موچین و کرم‌های موبر بر روی پوست استفاده کنید.
  • از انجام تمرینات ورزشی فوراً بعد از درمان خودداری کنید. البته همه فعالیت‌های عادی دیگر را می‌توانید انجام دهید.
  • در روز درمان (بعد از درمان) می‌توانید از یک پاک کننده غیر لایه‌بردار و یا یک مرطوب کننده سبک استفاده کنید. می‌توانید از روز بعد، کرم‌ها و مواد مراقبت پوست همیشگی‌تان را مجدداً استفاده کنید.
  • مصرف کلیه محرک‌های پوستی (مانند اسیدهای گلیکولیک/سالیسیلیک، بنزوئیل پراکسید، محصولات رتینول یا ویتامین C) می توانند 3 روز پس از درمان از سر گرفته شود.
  • بوتاکس، دیسپورت، لایه برداری پوست و فیلرهای پوستی (تزریق ژل) را می‌توانید یک هفته پس از درمان انجام دهید.

برای به حداکثر رساندن ماندگاری نتایج درمان و به حداقل رساندن عوارض آن، یک رژیم مراقبت از پوست بعد از عمل پیشنهاد می‌شود.

خودداری از قرار گرفتن در زیر آفتاب

بعد از سفت و کشیده شدن پوست با روش هایفوتراپی، باید برای چند هفته، به طور کلی 4 تا 6 هفته، از قرار گرفتن در نور مستقیم آفتاب خودداری کنید (این کار را همچنین باید در هفته‌های قبل از هایفو نیز انجام دهید). این کار باعث می‌شود تا احتمال ایجاد لکه‌های تیره و اختلال افزایش رنگ‌دانه بر روی پوستتان را کاهش داده یا از آن جلوگیری کنید و همچنین احتمال آفتاب سوختگی و آسیب دیدگی پوست را کاهش دهید.

استفاده از ضد آفتاب بین جلسات لیفت و جوانسازی پوست نیز ایده خوبی است، زیرا می‌تواند پوست شما را در برابر اشعه UV مضر خورشید محافظت کند. به خاطر داشته باشید که سالن‌های تنینگ (برنزه کردن) نیز از پرتوهای UV استفاده می‌کنند، یعنی اینکه این کار نیز به اندازه قرار گفتن در معرض تابش مستقیم نور خورشید می‌تواند مضر باشد. پس از اینکه جلسات درمان هایفو به پایان رسیدند و پوستتان به‌قدر کافی بهبود یافت، می‌توانید به روال عادی زندگی خود برگردید.

پوست خود را نخراشید 

در صورت خارش پوست ممکن است وسوسه شوید که پوستتان را بخارانید و آن را خراش دهید، اما باید همیشه در برابر این وسوسه مقاومت کنید. از این گذشته، بعد از یک درمان غیرتهاجمی یا یک جراحی زیبایی پوست، پوست شما برای مدتی حساس‌تر خواهد بود و در صورت خراشیدن آن، خطر آسیب رساندن و زخم شدن پوست وجود دارد. اگر پوسته‌هایی روی پوستتان ایجاد شود، بهتر است اجازه دهید که خودشان به طور طبیعی بریزند و به این صورت از ایجاد زخم‌های بزرگ، جای زخم و خطر عفونت جلوگیری می‌شود.

آب بیشتری بنوشید 

اگرچه بعد از درمان باید از مصرف نوشیدنی‌های الکلی خودداری شود، اما یک مایع وجود دارد که نباید مصرف آن را فراموش کنید: آن هم آب است. خود را هیدراته (پر آب) نگه دارید و یا این کار پوست شما خیلی سریع بهبود می‌یابد و سریع‌تر تولید کلاژن را آغاز می‌کند. شایان ذکر است که بر خلاف آب، قهوه یا چای به دلیل دارا بودن کافئین می‌توانند به‌عنوان یک ماده‌ی ادرارآور، بدنتان را کم آب کنند، بنابراین بعد از انجام عمل جوان‌سازی پوست با هایفو، برای مدتی آب فراوان بنوشید.

از حمام یا دوش آب داغ خودداری کنید

اگرچه این بدان معنا نیست که شما باید به‌طور کلی دوش گرفتن را متوقف کنید و یا با آب یخ دوش بگیرید، بلکه توصیه می‌شود که از حمام کردن با آب داغ خودداری کنید و به جای آن، آب حمام را با درجه حرارت خنک‌تری تنظیم کنید. دوش گرفتن با آب داغ و به مدت طولانی می‌تواند چربی‌های محافظ طبیعی را از پوست شما خارج کند، در حالی که آب خنک یا ولرم می‌تواند به شما کمک کند تا سریع‌تر بهبود یابید و از آسیب رساندن به قسمت‌های تحریک شده پوستتان جلوگیری می‌کند، حتی اگر فقط صورتتان را با آب سرد شستشو دهید.

اثرات جانبی احتمالی این درمان 


احتمال بروز عوارض جانبی یا مشکلاتی در پی درمان هایفو نادر است، اما با این وجود بهتر است بررسی کنید که این درمان ممکن است چه عوارض جانبی داشته باشد و اینکه چه مراقبت‌هایی برای بعد از این درمان مناسب هستند و می‌توانند به شما در جلوگیری از این عوارض کمک کند. در روش‌های جراحی، مانند جراحی لیفت صورت، عوارض جانبی معمولاً شامل خونریزی بیش‌ازحد، واکنش‌های منفی نسبت به داروها یا مواد بیهوشی یا حتی مشکل در بهبودی می‌باشند.

در مورد گزینه‌های غیر جراحی، عوارض جانبی احتمالی به دائمی یا شدید نیستند و می‌توانند شامل قرمزی، احساس گرم شدن پوست و تورم جزئی باشند. این مسائل به‌طورمعمول در طی چند روز حل می‌شوند.

در این مورد، نظارت دقیق برای انجام بهترین مراقبت بعد از درمان، حائز اهمیت است و می‌تواند در پیشگیری از بروز عوارض جانبی مانند موارد بالا به شما کمک کند.

مشاوره رایگان