آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

مراقبت بعد از عمل ژنیکوماستی: جای بخیه جراحی کوچک کردن سینه مردان

ژنیکوماستی یک بیماری است که در اصلاح محاوره‌ای به آن “سینه مامان ” گفته می‌شود. این بیماری به رشد سینه مردان اشاره دارد. علائم شایع ژینکوماستی شامل بزرگ شدن نوک سینه، بزرگ شدن بافت‌های غده‌ای، پوست یا بافت چربی اضافی در ناحیه قفسه سینه می‌شود. ظاهر این بیماری در افراد مختلف بسیار متفاوت است و ممکن است از بزرگ شدن نوک سینه‌ها تا ظاهری کاملاً زنانه در سینه که تا ناف افتاده است بشود. در عمل برداشتن سینه مردان یا ژینکوماستی، بافت و پوست اضافی سینه برداشته شده و ظاهر سینه نیز در مواردی که رژیم‌های غذایی و تمرینات ورزشی مؤثر واقع نشوند اصلاح شده و بهبود می‌یابد.

آگاهی داشتن نسبت به فرایند بهبودی پس از انجام عمل‌های جراحی زیبایی برداشتن سینه مردان برای کاهش احتمال بروز خطرات و عوارض احتمالی ناشی از جراحی از اهمیت زیادی برخوردار است. این آگاهی به شما کمک می‌کند که بتوانید این عوارض را به موقع شناسایی کرده و تحت درمان قرار دهید.

برداشتن سینه مردان به افراد مبتلا به ژینکوماستی کمک می‌کند که عزت نفس و اعتماد به بدنشان را دوباره به دست آورند. بافت اضافی سینه در مردان باعث خجالت‌زدگی آنها شده و غالباً این احساس را در آنها ایجاد می‌کند که از مردی افتاده‌اند. داشتن یک سینه بزرگ برای مردان می‌تواند باعث خجالت‌زدگی زیاد آنها شود. برخی از آنها ترجیح می‌دهند کنار نشسته و به طور کامل منزوی شوند. با انجام عمل برداشتن سینه مردان همه این نگرانی‌ها از بین رفته و این مردان می‌توانند سینه‌ای تخت‌تر و قوی‌تر داشته باشند. متخصصین کلینیک زیبایی رازی با بهره‌گیری از جدیدترین روش‌ها به شما برای داشتن صورت و اندام ایده آلتان کمک می‌کنند.

 

 

 علت و درجات ژینکوماستی

ژینکوماستی در طیف ظاهری مختلفی دیده می‌شود و به صورت زیر از درجه ۱ تا درجه ۴ دسته‌بندی می‌شود:

 • درجه ۱: بافت چربی یا بافت غده‌ای کم، بدون پوست اضافی و بدون نوک بزرگ شده
 • درجه ۲: بافت چربی یا بافت غده‌ای در حد متوسط، بدون پوست اضافی و افتادگی
 • درجه ۳: بافت غده‌ای و بافت چربی نسبتاً زیاد، پوست اضافی کم تا متوسط و افتادگی کم
 • درجه ۴: بافت چربی و غده‌ای زیاد، پوست اضافی زیاد، ظاهر زنانه و افتادگی بسیار زیاد

ابتلا به ژینکوماستی بسیار شایع است. از برخی علل احتمالی ابتلا به این بیماری می‌توان به عوامل ژنتیکی، عدم تعادل هورمونی (استروژن زیاد)، چاقی مزمن، مصرف برخی داروها از جمله برخی استروئیدهای آنابولیکی اشاره کرد.

 هدف از انجام عمل جراحی ژینکوماستی

هدف از انجام عمل جراحی برای برداشتن سینه مردان، دست‌یابی به ظاهری عضلانی در قفسه سینه آنان است. گاهی اوقات، ژینکوماستی خود به خود از بین می‌رود. به هر حال، در بسیاری از موارد نیز به مداخلات جراحی نیاز است که عموماً شامل لیپوساکشن، برداشتن بافت غده‌ای و برداشتن بافت چربی یا ترکیب این دو عمل جراحی می‌شود.

 مزایای انجام این عمل

برخی از مزایای آنجا عمل جراحی ژینکوماستی عبارتند از:

 • بهبود ظاهر کانتورهای سینه در زیر لباس و بدون لباس
 • روش درمانی مؤثر و بی‌خطر با نتایج دائمی
 • افزایش اعتماد به نفس و افزایش تمایل نسبت به معاشرت اجتماعی

انجام عمل جراحی ژینکوماستی نکات منفی زیادی ندارد. بیماران در بیشتر موارد از نتایج حاصله خشنود و راضی هستند.

 کاندیداهای ایده آل

افرادی که می‌توانند تحت عمل جراحی برداشتن سینه مردان قرار گیرند مردانی هستند که تمایل به داشتن سینه‌ای با کانتورهای جذاب‌تر دارند. همچنین افراد زیر نیز می‌توانند تحت این عمل جراحی قرار بگیرند:

 • افرادی که به بیماری‌هایی که مانع انجام عمل جراحی می‌شوند یا در فرایند بهبودی آنها اختلال ایجاد می‌کنند مبتلا نباشند.
 • افرادی که سینه‌های بزرگی داشته و بدون انجام عمل‌های جراحی قادر به درمان آنها نیستند.
 • افرادی که بیش از ۱۸ سال داشته و علائم در آنها تثبیت شده باشد.
 • افرادی که وزن بدن آنها ثابت و نسبتاً نرمال است.
 • افراد سالمی که به بیماری‌های مهلک مبتلا نیستند.
 • افرادی که دخانیات استعمال نمی‌کنند.

افراد واجد شرایط برای این که تحت عمل جراحی ژینکوماستی قرار کیرند باید انتظارات واقع‌بینانه‌ای نسبت به این عمل و نتایج حاصل از آن داشته باشند. در مورد اهداف خود از انجام عمل جراحی برداشتن سینه مردان و عمل‌های مشابه برای اصلاح کانتور بدن با جراح تبادل نظر کنید.

 مشاوره قبل از ژنیکوماستی

وقت کافی برای انتخاب جراح خود بگذارید و دقت کنید، زیرا انتخاب جراح برای دست‌یابی به نتایج زیبایی مورد نظر شما نقش بسیار مهمی دارد. اگر شما واجد شرایط برای انجام عمل جراحی ژنیکوماستی هستید و تصمیم به انجام آن دارید، برنامه شما با یک جلسه مشاوره با جراحی که انتخاب کرده‌اید آغاز می‌شود.

در این جلسه، شما می‌توانید سؤالات و نگرانی‌های خود را در مورد عمل جراحی با پزشک مطرح کنید. شما باید درک کاملی از جزئیات عمل جراحی، نتایج مورد انتظار و گزینه‌های احتمالی در صورت عدم دستیابی به نتایج مورد انتظار داشته باشید.

جراح، قفسه سینه شما را معاینه کرده و اندازه و شکل سینه شما را بررسی می‌کند. همچنین، سایز و موقعیت نوک سینه‌ها، قطر ارئول، خاصیت ارتجاعی پوست و متغیرهای مرتبط دیگر نیز مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. عکس‌هایی به صورت خصوصی از شما گرفته می‌شود تا پزشک بتواند از آنها برای بررسی پیشروی درمان و مقایسه نتایج قبل و بعد از عمل استفاده کند.

 انجام عمل جراحی

اگر نیازی به انجام آزمایش‌های اضافی نباشد، زمان انجام عمل جراحی مشخص می‌شود. عمل جراحی برای ژنیکوماستی درجه ۱ معمولاً با استفاده از بی حسی موضعی و داروهای آرام‌بخش وریدی انجام می‌شود. عمل‌های جراحی ژنیکوماستی درجه ۲ تا ۴ معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شوند و بیمار حین انجام عمل کاملاً بیهوش خواهد شد.

پس از این که بافت اضافی سینه به طور کامل برداشته شد، محل شکاف کوچک ایجاد شده برای انجام عمل جراحی با استفاده از بخیه‌های جذبی بسته می‌شود و سپس با چسب جراحی پوشیده می‌شود تا یک مانع استریل در برابر پاتوژن ها ایجاد شود.

 عمل‌های جراحی تکمیلی

عمل‌های جراحی زیبایی دیگر نیز ممکن است همزمان با عمل جراحی ژنیکوماستی انجام شوند که برخی از آنها عبارتند از:

 • براکیوپلاستی (لیفت بازو)
 • تغییر محل نوک سینه
 • برداشتن آرئول
 • تامی تاک
 • لیپوساکشن

اگر سؤالی در مورد عمل‌های تکمیلی که می‌توان آنها را همزمان با عمل جراحی ژنیکوماستی انجام داد دارید می‌توانید از جراح بپرسید. همچنین جراح می‌تواند تعیین کند که آیا شما شرایط تحت این عمل‌های جراحی قرار گرفتن را دارید یا نه.

 دوران بهبودی پس از انجام عمل ژنیکوماستی

ممکن است به جای باندپیچی، پوشش‌های فشرده‌ساز به شما داده شود تا بتوانید زخم‌ها و شکاف‌های عمل را با آن پوشانید. در بیشتر موارد جراحی، نیازی به مایع درمانی جراحی نیست، مگر در ژنیکوماستی نوع ۴.

پزشک ممکن است داروهای مسکن، آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای ضدالتهابی را برای شما تجویز کند تا به تسریع روند بهبودی شما کمک کند. همچنین، استفاده از درمان‌های خانگی هومئوپاتیک مانند کیسه یخ یا بطری‌های آب گرم می‌تواند به کنترل علائمی مانند خونریزی، درد، تورم و کبودی کمک کند.

پس از عمل جراحی، همکاران جراح ممکن است دستورالعمل‌های مفصلی در مورد مراقبت در منزل را به شما بدهند. شما باید یک هفته و یک ماه پس از عمل جراحی و سپس چند ماه بعد برای ویزیت دوباره به پزشک مراجعه کنید تا از پیشرفت دوران بهبودی خود اطمینان حاصل کنید.

 خطرات احتمالی و عوارض جانبی

عمل جراحی ژنیکوماستی معمولاً بی‌خطر است و باعث بروز عوارض جانبی جدی و خطرناک در بیشتر بیماران نمی‌شود. به هر حال، این عمل نیز همانند هر عمل جراحی دیگر ممکن است با برخی خطرات احتمالی همراه باشد که عبارتند از:

 • خونریزی
 • قرمزی
 • تورم
 • کبودی
 • درد

برخی دیگر از عوراض جانبی احتمالی ناشی از عمل جراحی برداشتن سینه مردان عبارتند از هماتوم (خونریزی در زیر پوست)، سروما (مایع در زیر پوست)، عفونت، وارونگی نوک سینه، از دست دادن احساس در نوک سینه/ آرئول، بروز چین و چروک‌های پوستی، نامتقارن شدن سینه‌ها، ترومبوز عمقی وریدی، آسیب‌دیدگی عصبی و درد مزمن.

شما باید در مورد اثرات برگشتی احتمالی این عمل جراحی آگاه باشید. جراح پس از بررسی سوابق پزشکی شما و ارزیابی وضعیت جاری سلامت شما و همچنین انجام معاینات بالینی به طور تفصیلی در مورد خطرات احتمالی ناشی از این عمل برای شما توضیح خواهد داد.

سوالات متداول

آیا پس از انجام عمل برداشتن سینه مردان به روش لیپوساکشن باید در بیمارستان بستری شوم؟

بعد از انجام جراحی، تمام بیماران معمولاً از بیمارستان ترخیص می‌شوند. با این حال، اگر بیمار این عمل را تحت بیهوشی عمومی انجام داده باشد، باید به مدت سه تا چهار ساعت پس از عمل، تحت نظارت باشند.

پیش از ترک کلینیک پس از عمل جراحی، بیمار به طور کامل معاینه می‌شود. فشار خون بیمار باید قبل از ترخیص از کلینیک ثابت شده باشد و هیچ عارضه‌ای پس از انجام عمل جراحی نظیر سرگیجه، حالت تهوع و استفراغ نداشته باشد. اگر بیمار بعد از این معاینه‌های پزشکی در وضعیت مناسبی قرار داشته باشد، از کلینیک ترخیص خواهد شد.

بیمار ممکن است هنوز تحت تأثیر برخی عوارض جانبی بیهوشی باشد، بنابراین توصیه می‌شود که یک نفر همراه او باشد تا بتواند رانندگی کرده و او را به منزل برساند. همچنین توصیه می‌شود که در ۴۸ ساعت اول پس از انجام عمل جراحی، یک نفر نزد بیمار باشد تا در صورت بروز هرگونه عارضه‌ای بتواند به او کمک کرده و در صورت لزوم برای دریافت خدمات تخصصی پزشک اقدام کند.

 چه موقع باید دوباره برای ویزیت به پزشک مراجعه کرد؟

حتی پس از این که عمل برداشتن سینه مردان با روش لیپوساکشن با موفقت انجام شد، بیمار باید برای چک اپ دوباره به کلینیک زیبایی مراجعه کند. زمان و تاریخ این مراجعه از نظر هر جراح متفاوت است بنابراین بیمار باید برای تعیین تاریخ مراجعه با جراح خود مشورت کند.

اگر قبل از تاریخ ملاقات و ویزیت بعدی دچار برخی عوارض جانبی شدید باید بلافاصله با کلینیک تماس بگیرید. نگرانی‌های خود را با کلینیک در میان گذاشته و در خواست رزرو یک نوبت در اسرع وقت کنید.

چند روز استراحت لازم است؟

معمولاً در عمل‌های جراحی سرپایی از روش دو مرحله‌ای ایجاد شکاف در بافت‌ها و انجام لیپوساکشن برای دست‌یابی به نتایج مطلوب استفاده می‌شود. در بیشتر مردان، بهبودی کامل پس از ۶ هفته حاصل می‌شود که این مدت به وضعیت سلامتی بیمار، رژیم غذایی، میزان مصرف مایعات و میزان رعایت دستورالعمل‌های پس از عمل بستگی دارد.

 نتایج حاصل از انجام این عمل جراحی چه مدت دوام خواهد داشت؟

برای همیشه. نتایج حاصل از انجام عمل برداشتن سینه مردان، مادام‌العمر است. این یکی از عمل‌های جراحی با نتایج دائمی است که در آن سینه مردان به طور کامل و برای همیشه برداشته می‌شود. به هر حال، مانند هر کاهش وزن و عمل‌های برداشتن چربی و لاغری دیگر، این اثرات تحت تأثیر سبک زندگی بیمار است و در صورت پیروی از یک رزیم غذایی و سبک زندگی سالم، نتایج مادام‌العمر دوام خواهد داشت.

چه موقع می‌توان به محل کار بازگشت؟

بیماران معمولاً ۲ تا ۳ روز پس از انجام عمل برداشتن سینه مردان می‌توانند به محل کار خود بازگردند. در این موقع، شما احساس خواهید کرد که برای بازگشت به محل کار خود کاملاً آماده هستید مگر این که ماهیت کار شما به گونه باشد که فشار زیادی به قفسه سینه شما وارد شود. در این موارد، پزشک در جلسه مشاوره بر اساس وضعیت شما، در مورد زمان بازگشت شما به محل کار، توصیه‌های لازم را به شما خواهد کرد.

 آیا پس از انجام عمل جراحی می‌توان با هواپیما مسافرت کرد؟

بیشتر بیماران می‌توانند پس از انجام این عمل جراحی با هواپیما مسافرت کنند مگر این که جراح زیبایی به بیمار دستورالعمل دیگری در مورد اجتناب از انجام پروازهای تجاری داده باشد.

به هر حال، اگر بیمار بتواند پس از انجام عمل جراحی با هواپیما مسافرت کند اما باید هنوز از نشستن‌های طولانی مدت اجتناب کند؛ بنابراین اگر شما باید یک سفر طولانی با اتومبیل داشته باشید بهتر است هر از چند گاهی از جای خود برخواسته و راه بروید تا از لخته شدن خون و بروز ترومبوز عمیق وریدی پیشگیری شود.

 چه زمانی ورزش و فعالیت بدنی از سر گرفته شود؟

بیشتر بیمارانی که تحت عمل جراحی ژنیکوماستی قرار گرفته‌اند می‌توانند پس از ۳ تا ۵ روز، فعالیت‌های سبک خود مانند کارهای سبک روزانه را ادامه دهند. از انجام فعالیت‌های سنگین باید به مدت ۴ تا ۶ هفته بپرهیزید که البته مدت پرهیز به عوامل مختلف مرتبط با دوران بهبودی مانند تغذیه، آب‌رسانی و وضعیت سلامتی بیمار بستگی دارد.

 برای کاهش تورم و التهاب پس از انجام عمل جراحی چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

هر بیمار ممکن است دچار عوارض جانبی پس از عمل جراحی شود اما با پیروی از توصیه‌های جراح زیبایی، فرایند بهبودی شما تسریع خواهد شد. به عنوان مثال، با پوشیدن پوشش‌های فشرده‌ساز که توسط کلینیک در اختیار شما قرار داده می‌شود می‌توانید تورم را تحت کنترل نگه داشته و از زخم‌های ایجاد شده پس از انجام عمل جراحی محافظت کنید.

برای آماده‌سازی جهت مواجهه با عوارض جانبی پس از عمل جراحی برداشتن سینه مردان هستید لطفاً حتماً برنامه ریکاوری خود را از کلینیک دریافت کنید. قبل از انجام عمل جراحی در مورد برنامه ریکاوری پس از عمل جراحی برداشتن سینه مردان، اطلاعات لازم را کسب کنید تا بدانید که در دوران بهبودی چه انتظاراتی باید داشته باشید.

آخرین مقالات

فهرست مطالب

مشاوره رایگان