آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

مراقبت های بعد از تزریق چربی به سینه : تغذیه، گن و ورزش

مراقبت بعد از عمل جراحی سینه

عمل بزرگ کردن سینه با تزریق چربی  روشی ابتکاری است که در آن ظاهر فرد با تغییر دادن شکل سینه‌ها با استفاده از لیپوساکشن چربی از یک ناحیه بدن و انتقال آن به سینه‌ها بهبود می‌یابد. دوره نقاهت این عمل در مقایسه با سایر عمل‌های بزرگ کردن سینه بسیار کم است زیرا برش‌هایی که برای این عمل زده می‌شود بسیار کوچک هستند.

 

کاندیداهای تزریق چربی به سینه باید از سلامت عمومی خوبی برخوردار باشند، هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ روانی، از سوی دیگر باید انتظارات واقع بینانه‌ای درباره نتیجه عمل داشته باشند. اگر سیگاری هستید، باید چند هفته پیش از عمل و چند هفته پس از آن مصرف سیگار را قطع کنید، زیرا سیگار کشیدن می‌تواند فرآیند بهبودی را کند کرده، خطر بروز عوارض را افزایش داده و در نتیجه نهایی این عمل تأثیر منفی بگذارد. برای انجام این جراحی باید در بدن شما به اندازه کافی توده چربی وجود داشته باشد. اگر می‌خواهید تزریق چربی انجام دهید، اولین قدم مشورت با یک پزشک متخصص و مجرب است.متخصصین کلینیک زیبایی رازی آماده پاسخگویی به تمام سوالات شما در زمینه انواع روش های زیباسازی و جوانسازی از جمله تزریق چربی هستند.

 عمل 


انتقال چربی، که به آن تزریق چربی و برداشت چربی نیز می‌گویند، یک روش جراحی است که در آن از چربی بدن خود بیمار برای پر کردن نواحی ناهنجار و فرو رفته استفاده می‌شود.

برای انجام این روش، چربی مورد نیاز از بدن بیمار با استفاده از تکنیک لیپوساکشن برداشت می‌شود. در این روش، از چندین شکاف به قطر ۳ تا ۵ میلیمتر در نواحی مختلف بدن، مانند شکم و داخل ران پا، چربی جمع‌آوری می‌شود. سپس چربی برداشته شده توسط سانتریفیوژ جدا شده، از صافی عبور می‌کند و با آبکشی، برای تزریق مجدد آماده می‌شود. نتیجه این فرآیندهای آماده‌سازی، به دست آوردن یک بافت خالص و مایع چربی است که آماده استفاده در تزریق به بدن می‌شود.

سپس این چربی در نواحی مورد نظر تزریق می‌شود. چربی بصورت یکنواخت در داخل بافت پخش شده و بصورت ذره ذره به داخل بافت تزریق می‌شود تا چربی تزریق شده به خوبی توسط بافت سالم احاطه شود. این کار باعث می‌شود تا چربی کاشته شده در تماس با بافت‌های اطراف خود بماند تا این بافت‌ها بتوانند اکسیژن و مواد مغذی را به آن برسانند.

مراقبت های بعد از تزریق چربی به سینه


روز جراحی و فردای روز جراحی 

عمل بزرگ کردن سینه با تزریق چربی معمولاً با بیهوشی عمومی و در بیشتر اوقات بصورت سرپایی انجام می‌شود، یعنی بیمار می‌تواند پس از جراحی در همان روز ترخیص شده و به منزل بازگردد.پس از عمل، اکثر بیماران در ناحیه سینه و در نواحی لیپوساکشن شده مقداری درد حس می‌کنند. بهتر است یک الی دو روز استراحت کند، ولی نیازی به محدود کردن تمام فعالیت‌های روزمره بخاطر جراحی نیست. اکثر بیماران می‌توانند بدون مشکل خاصی سطح متوسطی از فعالیت‌های روزمره خود را فردای روز جراحی از سر بگیرند.

هفته‌های اول پس از جراحی 

هفته اول پس از جراحی سینه

مقداری احساس درد در ناحیه سینه‌ها یا باقی بخش‌های بدن برای چند روز اول کاملاً طبیعی است. از آنجایی که برش‌ها بسیار کوچک هستند، ناراحتی کمتری نسبت به سایر جراحی‌های پلاستیک خواهید داشت. معمولاً مصرف داروهای مسکن تجویزی یا بدون نسخه برای تسکین درد کافی خواهد بود.مقداری ورم و کبودی در ناحیه سینه‌ها و احتمالاً مقداری کبودی خفیف در نواحی لیپوساکشن شده خواهید داشت. کبودی ناشی از لیپوساکشن معمولاً تنها چند روز طول می‌کشد و کبودی روی سینه‌ها نیز باید در عرض چند هفته از بین برود.این نکات را به خاطر بسپارید تا پس از عمل بزرگ کردن سینه با تزریق چربی ریکاوری سریع‌تری داشته باشید!

 • هر دارویی که پزشک تجویز کرده را طبق دستور پزشک مصرف کنید.
 • فردای روز جراحی می‌توانید بدون هیچ مشکلی به سطح متوسط فعالیت‌های روزمره خود بازگردید؛ ولی باید از انجام تمرینات پر فشار از جمله برداشتن وزنه‌های سنگین و ورزش کردن تا مدتی خودداری کنید.
 • برای چهار هفته اول پس از جراحی از خوابیدن روی شکم خود اجتناب نمایید.
 • رابطه جنسی در دو هفته اول پس از جراحی باید بصورت محدود انجام شود.
 • اکثر بیماران بعد از یک هفته به محل کار خود بازمی‌گردند. در مورد مشاغل پرفشار مدت زمان بیشتری برای استراحت نیاز است.
 • در هفته سوم می‌توانید تمرینات قلبی – عروقی خود را شروع کنید.
 • در هفته ششم می‌توانید تمرینات با وزنه و یوگا را از سر بگیرید.
 • از پوشیدن سوتین‌های جک دار تا چند هفته پس از جراحی خودداری کنید. سوتین‌های ورزشی برای فراهم کردن حمایت از سینه‌ها مناسب هستند و در عین حال فشار بیش از حد به سینه‌ها وارد نمی‌شود.
 • بسته به محدوده لیپوساکشن، شاید تا چند هفته به گن نیاز داشته باشید.
 • در صورت عفونی شدن برش‌های جراحی، عدم تسکین درد با مصرف داروهای تجویز شده، وجود تب بالا (بیش از ۳۸ درجه سانتیگراد)، احساس تنگی نفس، سرگیجه، خستگی مفرط، ورم پا، درد قفسه سینه، دو بینی یا تار شدن بینایی یا گیجی با پزشک یا جراح خود تماس بگیرید.

مراجعه مجدد در هفته اول 

در این جلسه، جراح نتایج عمل بزرگ‌کردن سینه با تزریق چربی را مورد بررسی قرار داده و اطمینان حاصل می‌کند که سینه‌ها در حال بهبود و بازیابی طبیعی خود هستند. در این روش جراحی، هیچ شکاف بزرگی برای التیام نیاز نیست، اما تغییرات اساسی در زیر پوست سینه‌ها رخ می‌دهد، زیرا چربی تزریق شده هنوز در حال “تطابق” با موقعیت جدید خود است.

سینه‌ها پس از جراحی ممکن است متورم باشند، اما با این حال، نتایج عمل بزرگ‌کردن سینه با تزریق چربی به وضوح قابل مشاهده هستند. با در نظر گرفتن گن در این جلسه، می‌توانید نتایج لیپوساکشن را نیز بر روی بدن خود مشاهده کنید. احتمالاً در این مرحله اولیه، مقداری ورم وجود داشته باشد، اما با این حال، نتایج حتی در این مرحله ابتدایی قابل مشاهده خواهند بود.

اگر سینه‌ها در این مرحله از آن چیزی که انتظار داشتید بزرگ‌تر است، جایی برای نگرانی نیست. این امر در اثر متورم شدن سینه بخاطر تزریق چربی است و در عرض چند ماه آینده فروکش خواهد کرد. سینه‌ها بسیار سفت خواهند بود که این مسئله نیز بخاطر متورم شدن سینه‌هاست. سفتی سینه‌ها ممکن است اندکی ناراحت کننده باشد ولی در این مرحله از ریکاوری کاملاً طبیعی است. ماساژ آرام می‌تواند به تسکین ناراحتی و کاهش ورم کمک کند.

سه الی شش هفته پس از جراحی 

تا این مرحله، بیشتر تورم در ناحیه سینه فروکش کرده است و سینه‌ها از لحاظ سفتی و راحتی به مراتب احساس طبیعی‌تری دارند. ظاهر سینه‌ها بسیار عالی خواهد بود و از این مرحله به بعد دیگر تغییری در اندازه و شکل سینه‌ها نخواهید داشت. ورم ناشی از لیپوساکشن نیز کاملاً فروکش کرده است.

در بیشتر موارد، نتایج نهایی انتقال چربی را می‌توان در این مرحله ارزیابی کرد و به همین خاطر شاید یک جلسه مراجعه مجدد در این زمان برایتان برنامه‌ریزی شود تا جراح بتواند بطور رسمی سینه‌هایتان را ارزیابی کند. ولی اگر در هر زمانی پیش از جلسه مراجعه مجدد احساس ناخوشی داشتید یا درباره ظاهر یا احساس سینه‌های خود نگران بودید می‌توانید با پزشک یا جراح خود تماس بگیرید.

یک سال بعد 

بزرگ کردن سینه با تزریق چربی، یک روش دائمی برای افزایش حجم سینه‌ها است. یک سال پس از انجام جراحی، سینه‌های شما به شکل نهایی خود تثبیت می‌شوند و نیازی به جابجایی مجدد چربی نخواهید داشت. با این حال، شکل سینه‌ها در طول عمر شما ممکن است تغییر کند، به دلیل تأثیرات پیری و جاذبه بر بافت‌های بدن. با این حال، چربی منتقل شده به ناحیه سینه تثبیت می‌شود و برخلاف ایمپلنت سینه، نیازی به خارج کردن یا جابجایی آن نیست.

یکی از مزایای دیگر بزرگ کردن سینه با تزریق چربی، بهبود ظاهر کلی بدن است. با انجام لیپوساکشن، مقداری از چربی‌های بدن برداشته می‌شود و در عین حال، سینه‌های شما بزرگ‌تر خواهند شد. با این حال، افزایش وزن ممکن است باز هم اتفاق بیفتد، به همین دلیل حفظ یک رژیم غذایی سالم و برنامه منظم ورزشی برای پیشگیری از افزایش وزن پس از عمل بسیار مهم است.

رژیم غذایی 


رژیم غذایی بعد از جراحی سینه

اکثر بیماران زمانی که می‌شنوند باید ۳ ماه پس از فرآیند تزریق چربی با یک رژیم غذایی پرچرب و با کالری زیاد پیش بروند دچار اضطراب و نگرانی می‌شوند. این نوع رژیم غذایی به منظور حفظ پری و حجم باسن بعد از جراحی بسیار ضروری است. داشتن یک رژیم غذایی سرشار از چربی و کالری برای دریافت مواد مغذی و انتقال آن به سلول‌های تازه انتقال یافته چربی نیز بسیار حیاتی است.

سلول‌های چربی، که به عنوان آدیپوسیت یا سلول‌های چربی شناخته می‌شوند، به سلول‌هایی اطلاق می‌شود که انرژی را به صورت کالری در لیپیدهای متمرکز (چربی) ذخیره می‌کنند. زمانی که بیشتر کالری مصرف می‌شود، سلول‌های چربی کاهش می‌یابند و خالی می‌شوند. اما وقتی کالری بیشتری مصرف می‌شود، سلول‌های چربی کش می‌شوند و محتوای چربی در آن‌ها افزایش می‌یابد. آدیپوسیت‌ها قابلیت دارند تا ۲۰ برابر از اندازه فیزیولوژیک خود کش شده و بزرگ شوند.

پس از جراحی بزرگ‌کردن سینه با تزریق چربی، توصیه می‌شود در طول چند ماه اول، یک رژیم غذایی پرچرب و پرکالری با مصرف بیشتر از ۲۰۰۰ کالری در روز را رعایت کنید. این کار به منظور حفظ حجم سلول‌های چربی انتقال یافته و در نتیجه حفظ شکل و حجم سینه‌های بدست آمده از جراحی مفید است.

پس از جراحی، میزان سوخت و ساز پایه افزایش می‌یابد، به عبارت دیگر کالری‌های بدن شما با سرعت بیشتری نسبت به حالت نرمال خواهند سوخت. این امر بدان معنی است که بیشتر خوردن ضرورتاً باعث افزایش وزن شما در نواحی نامطلوب نخواهد شد، در حقیقت هر گرم وزنی که در بدن شما افزایش یابد در ناحیه باسن خواهد بود. بعلاوه، اگر مصرف غذا را پس از تزریق چربی محدود کنید، با توجه به این که سریع‌تر از حالت نرمال در حال سوزاندن کالری هستید، چربی‌های انتقال یافته چربی آب رفته و می‌میرند. این امر نتایج جراحی را برهم خواهد زد و در نهایت شما سینه‌های کوچکتر و با حجم کمتر از حد مطلوب خواهید داشت.

در ادامه به چند ماده غذایی پرچرب و پرکالری اشاره می‌کنیم که می‌توانید در برنامه غذایی خود بگنجانید:

 • روغن زیتون، زوغن نارگیل
 • آووکادو
 • توفو
 • بادام، گردو، گردوی آمریکایی پکان، فندق استرالیایی یا ماکادمیا، بادام هندی و سایر مغزهای خوراکی
 • سفیده و زرده تخم مرغ
 • پنیر
 • شکلات سیاه
 • ماهی چرب
 • ماست چرب
 • زیتون
 • گوشت قرمز
 • روغن آجیل

فهرست مطالب

مشاوره رایگان