مراقبت های بعد از تزریق چربی به سینه : تغذیه، گن و ورزش

مراقبت بعد از عمل جراحی سینه

عمل بزرگ کردن سینه با تزریق چربی  روشی ابتکاری است که در آن ظاهر فرد با تغییر دادن شکل سینه‌ها با استفاده از لیپوساکشن چربی از یک ناحیه بدن و انتقال آن به سینه‌ها بهبود می‌یابد. دوره نقاهت این عمل در مقایسه با سایر عمل‌های بزرگ کردن سینه بسیار کم است زیرا برش‌هایی که برای این عمل زده می‌شود بسیار کوچک هستند.

 

کاندیداهای تزریق چربی به سینه باید از سلامت عمومی خوبی برخوردار باشند، هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ روانی، از سوی دیگر باید انتظارات واقع بینانه‌ای درباره نتیجه عمل داشته باشند. اگر سیگاری هستید، باید چند هفته پیش از عمل و چند هفته پس از آن مصرف سیگار را قطع کنید، زیرا سیگار کشیدن می‌تواند فرآیند بهبودی را کند کرده، خطر بروز عوارض را افزایش داده و در نتیجه نهایی این عمل تأثیر منفی بگذارد. برای انجام این جراحی باید در بدن شما به اندازه کافی توده چربی وجود داشته باشد. اگر می‌خواهید تزریق چربی انجام دهید، اولین قدم مشورت با یک پزشک متخصص و مجرب است.متخصصین کلینیک زیبایی رازی آماده پاسخگویی به تمام سوالات شما در زمینه انواع روش های زیباسازی و جوانسازی از جمله تزریق چربی هستند.

 عمل 


انتقال چربی که به آن تزریق چربی و برداشت چربی نیز می‌گویند، عملی است که در طی آن از چربی خود بیمار برای پر کردن ناهنجاری‌های و نواحی فرو رفته بدن استفاده می‌شود.

چربی مورد نیاز برای این عمل از طریق لیپوساکشسن محدود از طریق چندین شکاف 3 تا 5 میلیمتری برداشت می‌شود. به صورت طبیعی، چربی‌ها از ناحیه شکمی و داخل ران پا برداشته می‌شود. چربی بیرون کشیده شده را با قرار دادن آن در سانتریفیوژ، رد کردن از صافی و آبکشی برای تزریق مجدد آماده می‌کنند. یک بافت خالص و مایع چربی که برای تزریق در بدن آماده است نتیجه این فرآیندهای آماده‌سازی است.

سپس این چربی در نواحی مورد نظر تزریق می‌شود. چربی بصورت یکنواخت در داخل بافت پخش شده و بصورت ذره ذره به داخل بافت تزریق می‌شود تا چربی تزریق شده به خوبی توسط بافت سالم احاطه شود. این کار باعث می‌شود تا چربی کاشته شده در تماس با بافت‌های اطراف خود بماند تا این بافت‌ها بتوانند اکسیژن و مواد مغذی را به آن برسانند.

مراقبت های بعد از تزریق چربی به سینه


روز جراحی و فردای روز جراحی 

عمل بزرگ کردن سینه با تزریق چربی معمولاً با بیهوشی عمومی و در بیشتر اوقات بصورت سرپایی انجام می‌شود، یعنی بیمار می‌تواند پس از جراحی در همان روز ترخیص شده و به منزل بازگردد.پس از عمل، اکثر بیماران در ناحیه سینه و در نواحی لیپوساکشن شده مقداری درد حس می‌کنند. بهتر است یک الی دو روز استراحت کند، ولی نیازی به محدود کردن تمام فعالیت‌های روزمره بخاطر جراحی نیست. اکثر بیماران می‌توانند بدون مشکل خاصی سطح متوسطی از فعالیت‌های روزمره خود را فردای روز جراحی از سر بگیرند.

هفته‌های اول پس از جراحی 

هفته اول پس از جراحی سینه

مقداری احساس درد در ناحیه سینه‌ها یا باقی بخش‌های بدن برای چند روز اول کاملاً طبیعی است. از آنجایی که برش‌ها بسیار کوچک هستند، ناراحتی کمتری نسبت به سایر جراحی‌های پلاستیک خواهید داشت. معمولاً مصرف داروهای مسکن تجویزی یا بدون نسخه برای تسکین درد کافی خواهد بود.مقداری ورم و کبودی در ناحیه سینه‌ها و احتمالاً مقداری کبودی خفیف در نواحی لیپوساکشن شده خواهید داشت. کبودی ناشی از لیپوساکشن معمولاً تنها چند روز طول می‌کشد و کبودی روی سینه‌ها نیز باید در عرض چند هفته از بین برود.این نکات را به خاطر بسپارید تا پس از عمل بزرگ کردن سینه با تزریق چربی ریکاوری سریع‌تری داشته باشید!

 • هر دارویی که پزشک تجویز کرده را طبق دستور پزشک مصرف کنید.
 • فردای روز جراحی می‌توانید بدون هیچ مشکلی به سطح متوسط فعالیت‌های روزمره خود بازگردید؛ ولی باید از انجام تمرینات پر فشار از جمله برداشتن وزنه‌های سنگین و ورزش کردن تا مدتی خودداری کنید.
 • برای چهار هفته اول پس از جراحی از خوابیدن روی شکم خود اجتناب نمایید.
 • رابطه جنسی در دو هفته اول پس از جراحی باید بصورت محدود انجام شود.
 • اکثر بیماران بعد از یک هفته به محل کار خود بازمی‌گردند. در مورد مشاغل پرفشار مدت زمان بیشتری برای استراحت نیاز است.
 • در هفته سوم می‌توانید تمرینات قلبی – عروقی خود را شروع کنید.
 • در هفته ششم می‌توانید تمرینات با وزنه و یوگا را از سر بگیرید.
 • از پوشیدن سوتین‌های جک دار تا چند هفته پس از جراحی خودداری کنید. سوتین‌های ورزشی برای فراهم کردن حمایت از سینه‌ها مناسب هستند و در عین حال فشار بیش از حد به سینه‌ها وارد نمی‌شود.
 • بسته به محدوده لیپوساکشن، شاید تا چند هفته به گن نیاز داشته باشید.
 • در صورت عفونی شدن برش‌های جراحی، عدم تسکین درد با مصرف داروهای تجویز شده، وجود تب بالا (بیش از 38 درجه سانتیگراد)، احساس تنگی نفس، سرگیجه، خستگی مفرط، ورم پا، درد قفسه سینه، دو بینی یا تار شدن بینایی یا گیجی با پزشک یا جراح خود تماس بگیرید.
  دوران نقاهت جراحی زیبایی واژن و مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

مراجعه مجدد در هفته اول 

در این جلسه، جراح نتایج عمل بزرگ کردن سینه با تزریق چربی را بررسی کرده و مطمئن می‌شود که سینه‌ها بطور طبیعی در حال بهبود یافتن هستند. در این جراحی هیچ شکاف بزرگی وجود ندارد که بخواهد التیام پیدا کند، ولی چندین تغییر اساسی در زیر پوست سینه‌ها در حال رخ دادن است، زیرا چربی تزریق شده هنوز در حال “مطابقت پیدا کردن” با موقعیت جدید خود است.

سینه‌ها متورم خواهد بود ولی با این حال می‌توان به وضوح نتایج جراحی بزرگ کردن سینه با تزریق چربی را مشاهده کرد. با درآوردن گن در این جلسه، می‌توانید نتیجه لیپوساکشن را نیز روی بدن خود ببینید. ممکن است باز هم مقداری ورم وجود داشته باشد ولی با این حال نتایج حتی در همین مرحله ابتدایی نیز قابل مشاهده خواهد بود.

اگر سینه‌ها در این مرحله از آن چیزی که انتظار داشتید بزرگ‌تر است، جایی برای نگرانی نیست. این امر در اثر متورم شدن سینه بخاطر تزریق چربی است و در عرض چند ماه آینده فروکش خواهد کرد. سینه‌ها بسیار سفت خواهند بود که این مسئله نیز بخاطر متورم شدن سینه‌هاست. سفتی سینه‌ها ممکن است اندکی ناراحت کننده باشد ولی در این مرحله از ریکاوری کاملاً طبیعی است. ماساژ آرام می‌تواند به تسکین ناراحتی و کاهش ورم کمک کند.

سه الی شش هفته پس از جراحی 

تا این مرحله، بیشتر تورم در ناحیه سینه فروکش کرده است و سینه‌ها از لحاظ سفتی و راحتی به مراتب احساس طبیعی‌تری دارند. ظاهر سینه‌ها بسیار عالی خواهد بود و از این مرحله به بعد دیگر تغییری در اندازه و شکل سینه‌ها نخواهید داشت. ورم ناشی از لیپوساکشن نیز کاملاً فروکش کرده است.

در بیشتر موارد، نتایج نهایی انتقال چربی را می‌توان در این مرحله ارزیابی کرد و به همین خاطر شاید یک جلسه مراجعه مجدد در این زمان برایتان برنامه‌ریزی شود تا جراح بتواند بطور رسمی سینه‌هایتان را ارزیابی کند. ولی اگر در هر زمانی پیش از جلسه مراجعه مجدد احساس ناخوشی داشتید یا درباره ظاهر یا احساس سینه‌های خود نگران بودید می‌توانید با پزشک یا جراح خود تماس بگیرید.

یک سال بعد 

یک سال بعد از جراحی، سینه‌هایتان در شکل نهایی خود تثبیت شده‌اند. یکی از مهمترین مزایای این نوع از بزرگ کردن سینه، دائمی بودن نتایج آن است. به محض تثبیت شدن کامل سلول‌های چربی تزریق شده در بافت سینه، دیگر سلول‌های چربی جابجا نخواهند شد و غالباً دیگر نیازی به انتقال مجدد چربی هم -نخواهید داشت. البته ممکن است شکل سینه‌ها در طول عمر بیمار تغییر کند، همانطور که در طول عمر هرکسی به خاطر اثرات پیر شدن و تأثیر جاذبه بر بافت‌های بدن شکل سینه‌ها تغییر خواهد کرد. ولی چربی منتقل شده کاملاً در ناحیه سینه تثبیت می‌شود و برخلاف آن چیزی که در ایمپلنت سینه می‌بینیم، دیگر نیازی به خارج کردن آن یا جابجا کردن آن نخواهد بود.

  بهترین راه درمان سلولیت ران، باسن و شکم بدون نیاز به جراحی

یکی دیگر از مزایای عمده بزرگ کردن سینه با تزریق چربی این است که انجام لیپوساکشن باعث بهبود ظاهر کلی بدن شده و در عین حال سینه‌های شما را نیز بزرگ‌تر خواهد کرد. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که با وجود برداشتن مقدار قابل توجهی از چربی‌های بدن با لیپوساکشن، باز هم مقداری از سلول‌های چربی در همان ناحیه باقی خواهند ماند. با وجود انجام لیپوساکشن باز هم افزایش وزن ممکن است، همانطور که پیش از جراحی ممکن بود؛ به همین خاطر حفظ یک رژیم غذایی سالم و برنامه منظم ورزشی برای پیشگیری از افزایش وزن پس از عمل مهم است.

رژیم غذایی 


رژیم غذایی بعد از جراحی سینه

اکثر بیماران زمانی که می‌شنوند باید 3 ماه پس از فرآیند تزریق چربی با یک رژیم غذایی پرچرب و با کالری زیاد پیش بروند دچار اضطراب و نگرانی می‌شوند. این نوع رژیم غذایی به منظور حفظ پری و حجم باسن بعد از جراحی بسیار ضروری است. داشتن یک رژیم غذایی سرشار از چربی و کالری برای دریافت مواد مغذی و انتقال آن به سلول‌های تازه انتقال یافته چربی نیز بسیار حیاتی است.

آدیپوسیت که تحت عنوان سلول‌های چربی نیز شناخته می‌شوند، به سلول‌هایی گفته می‌شود که انرژی (بر حسب کالری) را در لیپیدهای متمرکز (چربی) ذخیره می‌کنند. هنگامی که کالری بیشتری مصرف می‌کنید، سلول‌های چربی کش آمده و پر می‌شوند. آدیپوسیت‌ها این قابلیت را دارند که تا 20 برابر اندازه فیزیولوژیک خود کش آمده و بزرگ شوند. توصیه می‌کنیم تا چند ماه پس از جراحی از یک رژیم غذایی پرچرب و پرکالری، بالاتر از 2000 کالری در روز پیروی کنید، تا سلول‌های انتقال یافته چربی حجم خود را حفظ کنند و در نتیجه شکل سینه‌هایی که در جراحی به دست آمده بود حفظ شود.

پس از جراحی، میزان سوخت و ساز پایه افزایش می‌یابد، به عبارت دیگر کالری‌های بدن شما با سرعت بیشتری نسبت به حالت نرمال خواهند سوخت. این امر بدان معنی است که بیشتر خوردن ضرورتاً باعث افزایش وزن شما در نواحی نامطلوب نخواهد شد، در حقیقت هر گرم وزنی که در بدن شما افزایش یابد در ناحیه باسن خواهد بود. بعلاوه، اگر مصرف غذا را پس از تزریق چربی محدود کنید، با توجه به این که سریع‌تر از حالت نرمال در حال سوزاندن کالری هستید، چربی‌های انتقال یافته چربی آب رفته و می‌میرند. این امر نتایج جراحی را برهم خواهد زد و در نهایت شما سینه‌های کوچکتر و با حجم کمتر از حد مطلوب خواهید داشت.

در ادامه به چند ماده غذایی پرچرب و پرکالری اشاره می‌کنیم که می‌توانید در برنامه غذایی خود بگنجانید:

 • روغن زیتون، زوغن نارگیل
 • آووکادو
 • توفو
 • بادام، گردو، گردوی آمریکایی پکان، فندق استرالیایی یا ماکادمیا، بادام هندی و سایر مغزهای خوراکی
 • سفیده و زرده تخم مرغ
 • پنیر
 • شکلات سیاه
 • ماهی چرب
 • ماست چرب
 • زیتون
 • گوشت قرمز
 • روغن آجیل
مشاوره رایگان
×مشاوره در واتساپ