آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

مراقبت های بعد از کاشت ریش برای حصول بهترین نتیجه

تعداد زیادی از مردان می‌خواهند ریش ضخیم و مردانه‌ای داشته باشند. داشتن ریش می‌تواند ظاهر شما را تکمیل کند، و به شما احساس جوانی و سرسختی دهد. البته ریش در همه مردان به طور کامل رشد نمی‌کند. خوشبختانه متخصصان ترمیم مو عمل جراحی پیوند ریش را برای ترمیم ریش مردان انجام می‌دهند. این روش بر روی اصولی مشابه با ترمیم مو برای طاسی الگوی مردانه کار می‌کند.

بهترین نتایج حاصل از عمل جراحی به مراقبت‌های مناسب بعد از عمل بستگی دارد. علاوه بر انجام ویزیت‌های پیگیری، مواردی وجود دارد که بیماران پس از عمل باید انجام دهند. بیایید خلاصه‌ای از دوره نقاهت و روند بهبودی بعد از جراحی پیوند ریش را با هم مرور کنیم.

چه مدت باید از محل کارم مرخصی بگیرم؟


برای موفقیت در پیوند ریش، بیماران باید مدتی را برای بهبودی و مراقبت‌های مناسب پس از عمل اختصاص دهند. بیماران باید چند روز تا یک هفته از محل کار خود مرخصی بگیرند تا مطمئن شوند ظاهر آن‌ها به گونه‌ای است که می‌توانند در جمع ظاهر شوند و عوارض جانبی عمده‌ای را که ممکن است ناخوشایند باشد طی کرده باشند. ما در طی مراحل مشاوره می‌توانیم تخمین دقیق‌تری از میزان زمانی که شما باید در خانه استراحت کنید و سرکار نروید را ارائه دهیم.

مراقبت­های لازم بعد از کاشت ریش


ایجاد پوسته‌های کوچک در اطراف موهای تازه پیوند شده غیرعادی نیست. اگر پوسته پوسته شدن بیش از یک هفته طول بکشد ممکن است لازم باشد با جراح خود تماس بگیرید. بسیاری از جراحان توصیه می‌کنند صورت خود را تا زمانی که پوسته‌ها برطرف نشوند نشویید. پزشک ممکن است یک آنتی‌بیوتیک برای پیشگیری از عفونت در ناحیه اهدا کننده برای شما تجویز کند. همچنین ممکن است لازم باشد از پماد آنتی‌بیوتیک استفاده کنید. بهبود پیوند ریش معمولاً بدون درد و بدون مشکل است. علائم قابل مشاهده در دوره نقاهت معمولاً در طی یک هفته فروکش می‌کند و به طور معمول می‌توانید یک هفته تا 10 روز پس از پیوند دوباره اصلاح را شروع کنید.نگران نباشید اگر ریش جدید شما بعد از دو یا سه هفته شروع به ریزش کرد، زیرا این بخش طبیعی روند درمان است و تا سه ماه دیگر باید ریش شما دوباره رشد کرده باشد. زمان بهبودی پیوند ریش معمولاً نسبتاً سریع است و علائم مشهود این دوره در طی یک هفته فروکش می‌کند و می‌توانید بعد از گذشت 10 روز دوباره اصلاح ریش خود را آغاز کنید.

محل جراحی را تمیز نگه دارید

بسیار مهم است که بیماران برای جلوگیری از عفونت و سایر عوارض جانبی احتمالی صورت و محل اهدا کننده را تا حد امکان تمیز نگه دارند. به عنوان بخشی از رژیم مراقبت‌های بعد از عمل، دستورالعمل‌هایی توسط جراح به شما داده می‌شود که باید آن‌ها را به دقت انجام دهید. برای کمک به روند بهبودی باید پماد آنتی‌بیوتیک خود را طبق دستورالعمل استفاده کنید.

به مدت چند روز بعد از عمل حتما بجای خوابیدن روی شکم یا پهلو، به پشت بخوابید. برای کمک به روند بهبودی مطمئن شوید که سر شما با چند بالش بلند شده است.

عوارض جانبی شایع و نحوه مدیریت آن‌ها

برخی از رایج‌ترین عوارض جانبی بعد از عمل پیوند ریش عبارتند از:

 • خارش و سوزش
 • تورم در اطراف مناطق تحت درمان
 • درد صورت و پوست سر
 • قرمزی صورت و پوست سر
 • سفتی صورت و پوست سر
 • بی‌حسی صورت و پوست سر
 • پوسته پوسته شدن موقت و خشک شدن پوست

بیماران باید هرروز بهبود عوارض جانبی خود را مشاهده کنند و عوارض جانبی از جمله تورم و قرمزی تا پایان هفته باید کاهش یابد. بیماران نباید زخم یا پوسته‌هایی که ایجاد می‌شوند را بکنند زیرا این‌ها بخشی طبیعی از روند بهبودی است.

فعالیت‌هایی که بعد از پیوند ریش باید از آن‌ها اجتناب شود

پس از انجام عمل پیوند ریش، حتماً از انجام فعالیت‌های زیر خودداری کنید تا زمانی که جراح به شما اجازه دهد:

 • لمس، مالش و خاراندن چانه و گونه
 • قرار دادن صورت یا پوست سر خود در معرض تابش نور خورشید
 • فعالیت بدنی شدید
 • استفاده از داروهای رقیق‌کننده خون یا داروهای مشابه
 • سیگار کشیدن و استفاده از دخانیات
 • نوشیدن مشروبات الکلی
 • شنا کردن
 • استفاده از وان گرم
 • استفاده از اتاق‌های بخار یا سونا

تراشیدن ریش بعد از جراحی پیوند ریش

تراشیدن ریش بعد از جراحی پیوند ریش

 

بیماران تقریباً 10 روز پس از عمل جراحی می‌توانند یک بار دیگر بدون نگرانی از آسیب رساندن به فولیکول‌های موی پیوند شده، ریش خود را بتراشند. حتماً این کار را به آرامی انجام دهید زیرا ممکن است صورت شما کمی حساس باشد.

ریزش موهای پیوند شده

حدود دو تا سه هفته بعد از عمل پیوند ریش، موهای پیوند شده همه از بین می‌روند. این اتفاق طبیعی و موقتی است. همان ریزش ناگهانی مو با جراحی سنتی کاشت مو اتفاق می‌افتد. سرانجام موها دوباره رشد می‌کنند و ریش شما پرپشت می‌شود.

رشد مجدد مو

حدود چهار ماه پس از پیوند ریش، فولیکول‌های پیوند شده دوباره شروع به رشد می‌کنند. رشد طبیعی به نظر می‌رسد و ریش ضخیم، پر و زیبایی را برای شما ایجاد می‌کند.

مشاوره رایگان