آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

مزایا و نحوه تزریق بوتاکس به گردن برای جوانسازی و رفع چروک

تزریق بوتاکس به گردن برای جوانسازی و رفع چروک

استفاده از تزریق بوتاکس برای کاهش چروک‌های پنجه کلاغی و چین و چروک‌های پیشانی، بسیار محبوب شده است. در طول سال‌ها، ارائه دهندگان بوتاکس شروع به تزریق این محصول در مناطق دیگر بدن نیز کرده‌اند. یکی از این مناطق گردن است و عبارت “لیفت گردن با بوتاکس” برای توصیف این روش استفاده می‌شود.

بوتاكس گردن و رفع چروك‌های گردن با بوتاكس یا “خط گردنبند” شامل تزریق بوتاكس به باندهای عمودی پلاستیكال یا نوارهای گردن و چروك‌های افقی گردن یا “خطوط گردنبندی” است. انجام این دو روش درمانی به دست یک پزشک زیبایی متخصص و زبده و با تجربه، در کاهش موقت خطوط و چروک‌های گردن بسیار مؤثر است و باعث صاف کردن چروک دور گردن و جوان تر کردن آن می‌شود.

متخصصین کلینیک زیبایی رازی با کمک روش های مختلف از جمله تزریق بوتاکس به جوانسازی پوست و رفع چین و چروک گردن شما کمک خواهند کرد.

 

علت چین و چروک‌های گردن


چین و چروک گردن به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد، از جمله:

قرار گرفتن در معرض آفتاب: اشعه ماوراء بنفش خورشید (UV) با گذشت زمان باعث کاهش کلاژن و الاستین در پوست می‌شود و در نتیجه خطوط و چین و چروک ایجاد می‌شود.

  • نوسانات وزن: کاهش وزن یا افزایش وزن گاهی باعث افتادگی پوست گردن می‌شود و منجر به ضعف پوست آن می‌شود.
  • خوابیدن به پهلو: فرد هنگام خوابیدن به پهلوی خود، پوست خود را روی بالش فشار می‌دهد. این باعث افزایش خطر چین و چروک‌های گردن می‌شود.
  • ژنتیک: افرادی که از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به سستی پوست هستند نسبت به سایرین در برابر ایجاد چین و چروک‌های گردن حساستر هستند.

بوتاکس چیست؟


ماده فعال بوتاکس سم آنابوتولینوم A است. این ماده شکل خالص سم بوتولینوم است که به عضلات خاصی تزریق می‌شود و در آنجا شروع به مسدود کردن گیرنده‌های عصبی می‌کند و مانع از رسیدن تکانه‌های عصبی به عضله می‌شود. در طی یک روز یا حدوداً بیشتر، گیرندگان معمولاً متوجه شروع اثرات آن می‌شوند. این آرامش کنترل شده از عضلات خاص به حداقل رساندن و کاهش خطوط چین و چروک کمک می‌کند. فلج موقت ناشی از سم بوتولینوم به طور کلی سه تا چهار ماه طول می‌کشد.

درمان چین و چروک گردن با بوتاکس

پیری پوست گردن به دلیل نازک‌تر بودن و کمتر بودن چربی زیر پوست (چربی زیرجلدی)، معمولاً زودتر از صورت رخ می‌دهد. در این منطقه دو نوع چین و چروک وجود دارد که شامل چین و چروک‌های افقی گردن (خطوط گردنبند) و چین و چروک‌های عمودی گردن می‌شود. اما با استفاده از بوتاکس، هر دو نوع از این چین و چروک‌ها قابل درمان هستند.

فرایندهایی مانند پیری، تابش مستقیم آفتاب و عوامل محیطی دیگر می‌توانند منجر به کاهش سطح کلاژن و الاستین پوست گردن شده و باعث نازک شدن پوست و کاهش چربی زیر پوستی در این ناحیه شوند. این موارد می‌توانند باعث ایجاد چین و چروک‌های افقی گردنبند (خطوط گردنبند) شوند. همچنین، کمبود عضلات پلاسمی (عضلات گردنی) می‌تواند در بروز پیری و تشکیل خطوط عمودی گردن (خطوط پلاتیزم) نقش داشته باشد.

خطوط و چین و چروک گردنبندی

خطوط و چین و چروک گردنبندی

خطوط گردنبندی شامل چین و چروک‌های افقی گردن هستند و با استفاده از بوتاکس می‌توان آن‌ها را درمان کرد. تزریق بوتاکس در بالا و پایین هر خط، که در فاصله یک تا سه سانتی‌متری از هم قرار دارند، در امتداد هر خط قابل انجام است. اما تزریق بیش از حد بوتاکس منجر به صاف شدن بیش از حد عضلات گردن و اختلال در توانایی بلعیدن مخاطب می‌شود، بنابراین باید از میزان مناسبی از بوتاکس استفاده شود. پزشکان معمولاً یک تا دو هفته پس از درمان اولیه برای ارزیابی نتایج، بیماران را معاینه می‌کنند.

خطوط گردنبندی نسبت به مناطق دیگر صورت، به طور کلی به میزان بیشتری به تزریق بوتاکس نیاز دارند و نتایج آن‌ها ممکن است به دلیل کمتر بودن حرکت عضلات گردن، کمی بیشتر از نتایج مربوط به چین و چروک صورت باشند.

استفاده مداوم و منظم از درمان با بوتاکس در طول یک دوره زمانی طولانی، می‌تواند باعث کاهش یا حتی از بین بردن خطوط گردنبندی شود. همچنین، در برخی موارد، پزشک می‌تواند از تزریق پوستی اسید هیالورونیک به خطوط عمیق‌تر گردن استفاده کند تا بهبود نتایج بوتاکس را تسریع کند. این تزریق‌ها به عنوان درمان تکمیلی و کمک به بهبود نتایج بوتاکس مورد استفاده قرار می‌گیرند.

باند گردن – نوارهای پلاتیسما

باند گردن - نوارهای پلاتیسما

عضله پلاتیسما یک صفحه گسترده از ماهیچه‌هایی است که از قفسه سینه در قسمت جلویی و عضلات شانه در طرفین امتداد یافته و به شکل مورب از بالای صورت به سمت فک امتداد دارد. عضله گردن با افزایش سن، ملایم یا برجسته تر می‌شود. این منجر به ایجاد چین و چروک‌های عمودی روی گردن یا نوارهایی می‌شود که با انقباض عضله گردن برجسته تر می‌شوند. این ماهیچه، لب و گوشه ی پایین دهان را به صورت یک طرفه به پایین کشیده و تا حدی دهان را باز می‌کند، همانطور که در هنگام تعجب یا ترس دیده می‌شود. استفاده از تزریق بوتاکس برای شل شدن عضله پلاتیسما و کاهش این نوارها استفاده می‌شود. در حین درمان، پزشک از شما می‌خواهد که عضله گردن را در حالی که بوتاکس را در امتداد این نوارها تزریق می‌کند، منقبض کنید. پزشک به طور معمول بوتاکس را یک تا سه سانتی متر از یکدیگر در کنار هر نوار گردن تزریق می‌کند. یک پزشک محتاط مراقب است که بیش از حد به درمان این منطقه نپردازد و یک هفته پس از درمان اولیه با بوتاکس در صورت لزوم شما را برای قرار ملاقات بعدی می‌بیند. برای جلوگیری از تداخل در توانایی بلع، درمان با بوتاکس ضروری است.

ملاحظات


در حالی که بوتاکس مطمئناً ارزان تر از عمل جراحی است، نتایج آن نیز ظریف و موقتی است. اگر کاندیدای خوبی هستید و می‌خواهید کمی در خودتان تغییر ایجاد کنید، تزریق گردنی بوتاکس ممکن است پیشنهاد مناسبی برای شما باشد. از طرف دیگر، اگر به دنبال نتایج گسترده‌تر یا بلند مدت هستید، ممکن است بخواهید به گزینه‌های دیگر نیز توجه کنید. در مورد مزایای اساسی تر آن که می‌توان با لیفت گردن یا صورت به دست آورد، تحقیق کنید تا ببینید آیا این نتایج مورد نظر شماست یا خیر.

روش‌های دیگر لیفت و رفع چروک گردن


روش‌های دیگر لیفت و رفع چروک گردن

لیزر

برای تقویت کلاژن و الاستین پوست گردن، ممکن است نیاز به دو جلسه درمانی باشد. در جلسه اول، پزشک از لیزر لیپولیز برای حذف چربی‌های گردن استفاده می‌کند. یک پرتو نوری از فیبر نوری به اندازه یک رشته نازک وارد گردن می‌شود. گرما ناشی از لیزر نه تنها چربی را ذوب می‌کند بلکه باعث تحریک سطح زیر پوست نیز می‌شود تا کلاژن و الاستین سبب سفت شدن پوست شوند. این تنها مؤلفه لیفت که نیاز به یک جلسه جداگانه دارد.

جلسه دوم بعد از یک ماه انجام می‌شود که لیزر فرکشنال CO2 به صورت الگوی پیکسلی بر روی سطح پوست اعمال می‌شود. این کمک می‌کند تا پوست گردن سفت‌تر شود. این سیستم “وسیله‌ای استثنایی برای سفت شدن بافت از بیرون است.” این ماده برای درمان آسیب‌های ناشی از آفتاب، لکه‌های قهوه‌ای، خطوط ریز، چین و چروک و سستی پوست ایده آل است. پزشک می‌تواند از این سیستم برای صاف کردن پوست گردن استفاده کند. برای افرادی که تابش آفتاب در گردن آنها زیاد بوده، مانند باغبانان، تنیسورها و گلف بازان، لیزر همچنین می‌تواند به از بین بردن لکه‌های قرمزی کمک کند.

فیلرها

فیلر یک راه حل عالی و زیبا برای پر کردن خطوط افقی گردنبند روی گردن شماست. این چربی‌های گردن، که اغلب ارثی هستند، می‌توانند با فیلر نرم شوند.

دیگر کاربردهای بوتاکس


مناطقی که قابل درمان هستند:

  • لیفت پلک
  • رفع گودی زیر چشم
  • فرو رفتگی گونه
  • سفت شدن صورت
  • جوش صورت
  • کانتور فک
  • محکم کردن گردن

افتادگی چانه

بسیاری از افراد دارای افتادگی چانه هستند که اغلب به آن “چانه پوست پرتقالی” گفته می‌شود. این حالت ناشی از حرکات مکرر عضله چانه به مرور زمان است و بوتاکس می‌تواند در آرامش این عضله برای صاف کردن پوست بسیار مؤثر باشد. اکثر بیماران می‌توانند به زودی بعد از درمان شاهد بهبودی خود باشند و نتایج آن تا شش ماه به طول می‌انجامد. چند تزریق استراتژیک بوتاکس در ناحیه چانه می‌تواند باعث کاهش یا از بین رفتن افتادگی چانه شود. این درمان منجر به صاف شدن اجباری عضله چانه می‌شود و می‌تواند میزان افتادگی را به طور مؤثری رفع کند.

چین و چروک دور چشم “پنجه کلاغی”

پنجه کلاغی” نامی است که به خطوطی داده می‌شود که هنگام اخم کردن یا لبخند زدن در کنار چشم‌ها ایجاد می‌شود. با گذشت زمان و با افزایش سن الاستین و کلاژن موجود در پوست، خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و این باعث ایجاد چین و چروک می‌شود. خبر خوب این است که می‌توان خطوط پنجه کلاغی را با بوتاکس درمان کرد- که در واقع در حال حاضر تنها گزینه درمانی است که توسط FDA به عنوان یک راه حل موقت برای این مشکل تأیید شده است. بوتاکس تا ۴ ماه این چین و چروک‌ها را در اطراف چشم کاهش می‌دهد.

 تزریق بوتاکس به لب

می‌توان با تزریق استراتژیک و مقدار کمی بوتاکس زیر بینی، ظاهر لب بالایی را بهبود داد. این نتیجه معمولاً بین یک و نیم تا ۳ ماه دوام دارد. با تزریق بوتاکس به لب، می‌توان حجم لب را بدون نیاز به استفاده از فیلر (که برخی از مشتریان آن را درخواست می‌دهند) افزایش داد. برخی از مشتریان ممکن است برای رسیدن به ظاهر مطلوب، نیاز به ترکیبی از فیلر و بوتاکس داشته باشند. استفاده از درمان ترکیبی عموماً برای افرادی که خطوط و چروک‌های کوچکتری دارند مناسب است.

لبخند لثه‌ای

فقط با چند تزریق استراتژیک می‌توانید عضلات بیش فعال را که مسئولیت کشیدن لب فوقانی هستند و باعث ایجاد لبخند لثه‌ای در هنگام لبخند زدن می‌شوند را شل کنید.

هایپرهیدروزیس (تعریق بیش از حد)

برای رفع عرق کردن می‌توانید از تزریق بوتاکس استفاده کنید. برای برخی از افراد عرق کردن می‌توانند به حالت بیش از حد باشد. فقط با یک جلسه درمان می‌توانید تا ۲۰۱ روز زیر بغلی خشک داشته باشید.

فهرست مطالب

مشاوره رایگان