آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

مزایا و نحوه تزریق بوتاکس به گردن برای جوانسازی و رفع چروک

تزریق بوتاکس به گردن برای جوانسازی و رفع چروک

تزریق بوتاکس با توانایی آن در کاهش و حتی از بین بردن چروک‌های پنجه کلاغی و چین و چروک‌های پیشانی محبوب شده است. با گذشت سال‌ها، ارائه دهندگان بوتاکس شروع به تزریق این محصول در نقاط دیگر بدن می‌کنند. یکی از این مناطق گردن است و اصطلاح “لیفت گردن با بوتاکس” در مورد آن کاربرد دارد.

بوتاكس گردن و رفع چروك‌های گردن با بوتاكس یا “خط گردنبند” شامل تزریق بوتاكس به باندهای عمودی پلاستیكال یا نوارهای گردن و چروك‌های افقی گردن یا “خطوط گردنبندی” است. انجام این دو روش درمانی به دست یک پزشک زیبایی متخصص و زبده و با تجربه، در کاهش موقت خطوط و چروک‌های گردن بسیار مؤثر است و باعث صاف کردن چروک دور گردن و جوان تر کردن آن می‌شود.

متخصصین کلینیک زیبایی رازی با کمک روش های مختلف از جمله تزریق بوتاکس به جوانسازی پوست و رفع چین و چروک گردن شما کمک خواهند کرد.

 

علت چین و چروک‌های گردن


چین و چروک گردن به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد، از جمله:

قرار گرفتن در معرض آفتاب: اشعه ماوراء بنفش خورشید (UV) با گذشت زمان باعث کاهش کلاژن و الاستین در پوست می‌شود و در نتیجه خطوط و چین و چروک ایجاد می‌شود.

  • نوسانات وزن: کاهش وزن یا افزایش وزن گاهی باعث افتادگی پوست گردن می‌شود و منجر به ضعف پوست آن می‌شود.
  • خوابیدن به پهلو: فرد هنگام خوابیدن به پهلوی خود، پوست خود را روی بالش فشار می‌دهد. این باعث افزایش خطر چین و چروک‌های گردن می‌شود.
  • ژنتیک: افرادی که از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به سستی پوست هستند نسبت به سایرین در برابر ایجاد چین و چروک‌های گردن حساستر هستند.

بوتاکس چیست؟


ماده فعال بوتاکس سم آنابوتولینوم A است. این ماده شکل خالص سم بوتولینوم است که به عضلات خاصی تزریق می‌شود و در آنجا شروع به مسدود کردن گیرنده‌های عصبی می‌کند و مانع از رسیدن تکانه‌های عصبی به عضله می‌شود. در طی یک روز یا حدوداً بیشتر، گیرندگان معمولاً متوجه شروع اثرات آن می‌شوند. این آرامش کنترل شده از عضلات خاص به حداقل رساندن و کاهش خطوط چین و چروک کمک می‌کند. فلج موقت ناشی از سم بوتولینوم به طور کلی سه تا چهار ماه طول می‌کشد.

درمان چین و چروک گردن با بوتاکس

پیری پوست گردن زودتر از صورت اتفاق می‌افتد که به دلیل نازک تر بودن پوست گردن و چربی کمتری در زیر پوست (چربی زیر جلدی) است. دو نوع چین و چروک گردن وجود دارد، چین و چروک‌های افقی گردن، خطوط گردنبند و خطوط عمودی گردن. هر دو نوع این چین و چروک‌ها را می‌توان با استفاده از بوتاکس برطرف کرد. شروع پیری، قرار گرفتن در معرض آفتاب و سایر عوامل محیطی می‌تواند منجر به از بین رفتن کلاژن و الاستین و در نتیجه نازک شدن پوست و کاهش چربی زیر جلدی در ناحیه گردن شود و باعث ایجاد چین و چروک‌های افقی گردنبند (خطوط گردنبند) شود. کمبود عضلات پلاسمی (عضلات گردنی) می‌تواند بیشتر در بروز پیری و تشکیل خطوط عمودی گردن (خطوط پلاتیزم) نقش داشته باشد.

خطوط و چین و چروک گردنبندی

خطوط و چین و چروک گردنبندی

خطوط گردنبندی چین و چروک‌های افقی گردن هستند و با تزریق بوتاکس که درست در بالا و زیر خطوطی انجام می‌شود که بین یک تا سه سانتی متر از هم فاصله دارند، در امتداد هر خط قابل تزریق است. ضروری نیست که بیش از حد بوتاکس تزریق کنید تا عضله‌های گردن شما بیش از حد صاف شوند زیرا این کار می‌تواند در توانایی بلعیدن شما اختلال ایجاد کند. پزشکان می‌خواهند یک تا دو هفته پس از درمان اولیه برای تایید تزریق، بیماران را برای معاینه بیشتر ببینند.

بطور کلی خطوط گردنبندی نسبت به سایر مناطق صورت به بوتاکس بیشتری احتیاج دارد و نتایج آن نیز به دلیل حرکت کمتر عضلات روی گردن ممکن است کمی بیشتر از نتایج مربوط به چین و چروک صورت باشد.

در طی یک دوره زمانی طولانی، با درمان‌های مکرر و منظم بوتاکس، این خطوط گردنبندی کاهش می‌یابد یا حتی ممکن است به طور کلی از بین بروند علاوه بر درمان بوتاکس، پزشک ممکن است گاهی اوقات از یک تزریق پوستی اسید هیالورونیک که به درون خطوط عمیق تر تزریق می‌شود، استفاده کند.

باند گردن – نوارهای پلاتیسما

باند گردن - نوارهای پلاتیسما

عضله پلاتیسما یک صفحه گسترده از ماهیچه‌هایی است که از قفسه سینه در قسمت جلویی و عضلات شانه در طرفین امتداد یافته و به شکل مورب از بالای صورت به سمت فک امتداد دارد. عضله گردن با افزایش سن، ملایم یا برجسته تر می‌شود. این منجر به ایجاد چین و چروک‌های عمودی روی گردن یا نوارهایی می‌شود که با انقباض عضله گردن برجسته تر می‌شوند. این ماهیچه، لب و گوشه ی پایین دهان را به صورت یک طرفه به پایین کشیده و تا حدی دهان را باز می‌کند، همانطور که در هنگام تعجب یا ترس دیده می‌شود. استفاده از تزریق بوتاکس برای شل شدن عضله پلاتیسما و کاهش این نوارها استفاده می‌شود. در حین درمان، پزشک از شما می‌خواهد که عضله گردن را در حالی که بوتاکس را در امتداد این نوارها تزریق می‌کند، منقبض کنید. پزشک به طور معمول بوتاکس را یک تا سه سانتی متر از یکدیگر در کنار هر نوار گردن تزریق می‌کند. یک پزشک محتاط مراقب است که بیش از حد به درمان این منطقه نپردازد و یک هفته پس از درمان اولیه با بوتاکس در صورت لزوم شما را برای قرار ملاقات بعدی می‌بیند. برای جلوگیری از تداخل در توانایی بلع، درمان با بوتاکس ضروری است.

ملاحظات


در حالی که بوتاکس مطمئناً ارزان تر از عمل جراحی است، نتایج آن نیز ظریف و موقتی است. اگر کاندیدای خوبی هستید و می‌خواهید کمی در خودتان تغییر ایجاد کنید، تزریق گردنی بوتاکس ممکن است پیشنهاد مناسبی برای شما باشد. از طرف دیگر، اگر به دنبال نتایج گسترده‌تر یا بلند مدت هستید، ممکن است بخواهید به گزینه‌های دیگر نیز توجه کنید. در مورد مزایای اساسی تر آن که می‌توان با لیفت گردن یا صورت به دست آورد، تحقیق کنید تا ببینید آیا این نتایج مورد نظر شماست یا خیر.

روش‌های دیگر لیفت و رفع چروک گردن


روش‌های دیگر لیفت و رفع چروک گردن

لیزر

برای تقویت کلاژن و الاستین پوست گردن شما ممکن است دو جلسه درمانی لازم باشد. در طول جلسه اول، پزشک از لیزر لیپولیز استفاده می‌کند تا به معنای واقعی کلمه چربی‌های گردن شما را از بین ببرد. یک پرتوی نوری از فیبر نوری، به اندازه یک رشته نازک، به گردن وارد می‌شود. گرما ناشی از لیزر نه تنها چربی را ذوب می‌کند بلکه باعث تحریک سطح زیر پوست نیز می‌شود تا کلاژن و الاستین سبب سفت شدن پوست شوند. این تنها مؤلفه لیفت است که نیاز به یک جلسه جداگانه دارد.

جلسه دوم بعد از یک ماه انجام می‌شود که لیزر فرکشنال CO2 به صورت الگوی پیکسلی بر روی سطح پوست اعمال می‌شود، این کمک می‌کند تا پوست روی گردن شما سفت‌تر شود. این سیستم “وسیله‌ای استثنایی برای سفت شدن بافت از بیرون است.” این ماده برای درمان آسیب‌های ناشی از آفتاب، لکه‌های قهوه‌ای، خطوط ریز، چین و چروک و سستی پوست ایده آل است. پزشک می‌تواند از این سیستم برای صاف کردن پوست گردن استفاده کند. برای افرادی که تابش آفتاب در گردن آنها زیاد بوده، مانند باغبانان، تنیسورها و گلف بازان، لیزر همچنین می‌تواند به از بین بردن لکه‌های قرمزی کمک کند.

فیلرها

فیلر یک راه حل عالی و زیبا برای پر کردن خطوط افقی گردنبند روی گردن شماست. این چربی‌های گردن، که اغلب ارثی هستند، می‌توانند با فیلر نرم شوند.

دیگر کاربردهای بوتاکس


مناطقی که قابل درمان هستند:

  • لیفت پلک
  • رفع گودی زیر چشم
  • فرو رفتگی گونه
  • سفت شدن صورت
  • جوش صورت
  • کانتور فک
  • محکم کردن گردن

افتادگی چانه

بسیاری از افراد دارای افتادگی چانه هستند که اغلب به آن “چانه پوست پرتقالی” گفته می‌شود. این حالت ناشی از حرکات مکرر عضله چانه به مرور زمان است و بوتاکس می‌تواند در آرامش این عضله برای صاف کردن پوست بسیار مؤثر باشد. اکثر بیماران می‌توانند به زودی بعد از درمان شاهد بهبودی خود باشند و نتایج آن تا شش ماه به طول می‌انجامد. چند تزریق استراتژیک بوتاکس در ناحیه چانه می‌تواند باعث کاهش یا از بین رفتن افتادگی چانه شود. این درمان منجر به صاف شدن اجباری عضله چانه می‌شود و می‌تواند میزان افتادگی را به طور مؤثری رفع کند.

چین و چروک دور چشم “پنجه کلاغی”

پنجه کلاغی” نامی است که به خطوطی داده می‌شود که هنگام اخم کردن یا لبخند زدن در کنار چشم‌ها ایجاد می‌شود. با گذشت زمان و با افزایش سن الاستین و کلاژن موجود در پوست، خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و این باعث ایجاد چین و چروک می‌شود. خبر خوب این است که می‌توان خطوط پنجه کلاغی را با بوتاکس درمان کرد- که در واقع در حال حاضر تنها گزینه درمانی است که توسط FDA به عنوان یک راه حل موقت برای این مشکل تأیید شده است. بوتاکس تا 4 ماه این چین و چروک‌ها را در اطراف چشم کاهش می‌دهد.

 تزریق بوتاکس به لب

با تزریق استراتژیک مقدار کمی از بوتاکس در زیر بینی، بوتاکس می‌تواند ظاهر بهتری را به لب بالایی ببخشد. این نتیجه می‌تواند در هر جایی از یک و نیم تا 3 ماه طول بکشد. تزریق به لب می‌تواند حجم لب مورد نیاز شما را بدون استفاده از فیلر که برای بعضی از مشتری‌ها سفارش می‌شود، ایجاد کند. برای دستیابی به ظاهر مطلوب ممکن است برخی از مشتری‌ها به ترکیبی از فیلر و بوتاکس احتیاج داشته باشند. درمان ترکیبی معمولاً توسط مشتریانی که خط یا چروک کوچکتر دارند استفاده می‌شود.

لبخند لثه‌ای

فقط با چند تزریق استراتژیک می‌توانید عضلات بیش فعال را که مسئولیت کشیدن لب فوقانی هستند و باعث ایجاد لبخند لثه‌ای در هنگام لبخند زدن می‌شوند را شل کنید.

هایپرهیدروزیس (تعریق بیش از حد)

برای رفع عرق کردن می‌توانید از تزریق بوتاکس استفاده کنید. برای برخی از افراد عرق کردن می‌توانند به حالت بیش از حد باشد. فقط با یک جلسه درمان می‌توانید تا 201 روز زیر بغلی خشک داشته باشید.

مشاوره رایگان